Cofnij

Reportaż

Radio 357

Przestrzeń dla najtrudniejszej radiowej formy. Reportaże przygotowują m.in. Anna Dudzińska, Justyna Godz, Roma Leszczyńska, Olga Mickiewicz i Agnieszka Szwajgier. Na antenie Radia 357 w piątek o godz. 18:10.

Reportaż 12.08.22, 16’
Taka ona
Wcześniej mieszkał tu pan Kazimierz. Lubił siedzieć przed domem, na krzesełku i ćmić sobie fajeczkę. A za nim, zza otwartych drzwi, zionęła taka ciemność. I zawsze jak tamtędy przechodziła, to z tej ciemności słyszała wołanie „chodź, chodź, uratuj mnie!”. Miejscem akcji tej historii jest Szklarska Poręba. Przed wojną, poza kurortem, również kolonia artystyczna, która zresztą do dziś przyciąga i inspiruje. Bohaterka jest, co oczywiste, artystką. Silną, twórczą i pomysłową. Odkąd uwierzyła w siebie - a nie zawsze tak było - postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Pomaga jej przy tym pewna tajemnicza mapa i… siła wyobraźni. Przy drodze do wodospadu Szklarska znalazła swoje miejsce na ziemi i zaprosiła do niego Dorotę Jaśkiewicz-Łebek. Małgosia Maszkiewicz zawodowo zajmuje się realizacją filmów, ale teraz ma również inne sprawy na głowie.
Reportaż 05.08.22, 20’
Zaklinaczka koni
Pierwszym koniem, na którego wsiadła była klacz dziadka Dymitra - Baśka, która pracowała u niego w gospodarstwie. Joanna miała zaledwie kilka lat, ale już wtedy wiedziała, że konie to jej świat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracowała w stajni następcy tronu, dubajskiego księcia Hamdama. Była jedyną kobietą, której pozwolono dosiadać koni wartych miliony dolarów. Wierzy, że doprowadziło ją tutaj „maktub” - z arabskiego „to co zostało zapisane”. Bo jej ukochany koń, na którym jeździła jeszcze jako juniorka, miał na imię… Szejk. Joanna jest zawodową dżokejką i trenerką koni wyścigowych. Objechała z nimi cały świat, pracowała w stajniach we Włoszech, USA i ZEA. O swojej pasji opowiedziała Annie Dudzińskiej.
Reportaż 29.07.22, 13’
W trybie czuwania
Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund. Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach. To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
Reportaż 22.07.22, 15’
Ruszyć z kopyta
Spotkali się w stajni pod Szczecinem, żeby nauczyć się jazdy na koniach. Alicja ma depresję, ale nie mówi o tym na uczelni, ani w pracy. Jej kuzyni nie chcą się z nią spotykać, "bo jest chora psychicznie". Tomasz stracił pracę i to spowodowało, że zamknął się w sobie. Karolina boi się, że nie poradzi sobie w nowej pracy. Lęk o zdrowie i przyszłość odziedziczyła po babci. Postanowiła jednak, że jak tylko wróci z lekcji konnych, od razu wyśle w kilka miejsc swoje CV. Ludzie w kryzysie psychicznym, po latach przerwy próbują wrócić na rynek pracy.
Reportaż 08.07.22, 16’
Saul- król perkusji
Saul Dreier ma 97 lat i wielką wolę życia. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. Z tamtych tragicznych czasów do dziś zachował dwie łyżki, które są dla niego bardzo symboliczne. W wieku niemal 90 lat Saul postanowił założyć zespół, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust. Dziś jest perkusistą, a swoją energią mógłby obdarować niejednego muzyka. Saul Dreier jest również założycielem Saul's Generation Foundation, której celem jest budowanie mostów między narodami i pokoleniami. Działa na rzecz m.in. osób polskiego pochodzenia, które mieszkają za granicą - pomaga im w nawiązywaniu i utrwalaniu więzi z Polską.
Reportaż 01.07.22, 13’
Walentyna z Konotopa
O wiedźmach z Konotopa w Ukrainie wiedzą niemal wszyscy. Wie też wielu poza granicami kraju. Przed wojną wiedzieli, bo przyjeżdżali do nich po leki, miłosne eliksiry czy zaklęcia na urodzaj. Drugiego dnia wojny o konotopskich wiedźmach zrobiło się głośno na Twitterze, a wszystko za sprawą ich groźby - rosyjscy żołnierze mieli opuścić posterunek na granicy Konotopa, albo groziła im dożywotnia impotencja. Czy wiedźmy mają taką moc? A może to wiara w ich moc czyni cuda? Dlaczego Konotop ocalał, choć cała wschodnia Ukraina ucierpiała podczas rosyjskiej agresji? "Walentyna z Konotopa" - reportaż Agnieszki Pospiszyl. Realizacja Marcin Kobza, współpraca i tłumaczenia: Paulo Sokolovskiy i Oleh Balaban.
Reportaż 24.06.22, 17’
Cyfry i głosy
Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego. W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować... To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
Reportaż 17.06.22, 16’
Martynka
Walka, bitwa, wojna, przegrany, wygrany. Te słowa często towarzyszą dzieciom w czasie choroby nowotworowej. Takimi określeniami posługuje się cała rodzina, zaangażowana w proces leczenia. Wieść o diagnozie jest zaskoczeniem, szokiem, wywołuje złość i niezgodę. A co gdyby na tej drodze zobaczyć też innych chorych, a samotność zamienić na piękne współistnienie i przyjaźń? Tak było z Martynką, wielokrotną mistrzynią Polski, Europy i świata w fitnessie gimnastycznym. Waleczna dziewczynka dała się zatrzymać tylko na chwilę. Po długich, dwudziestu sześciu miesiącach terapii zaczyna znowu trenować, a pierwsze salta sprawiają radość większą niż przed chorobą. W czasie pobytu w szpitalu, Martynka i jej mama znalazły przyjaźń, zrozumienie i stworzyły relacje, o których dzisiaj wcale nie chcą zapomnieć. W czasie choroby nie warto być samemu! Warto korzystać z pomocy fundacji funkcjonujących w szpitalach. Martynka jest podopieczną jednej z nich - Fundacji Iskierka. Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 10.06.22, 17’
Hurgadzianka - życie pomiędzy
Jej podwodna kariera zaczęła się od słów „Dzień dobry, nazywam się Marta i mam za sobą 200 nurkowań”. Kiedy bierze wdech i znika pod wodą, cały świat przestaje istnieć. Marta jest instruktorką nurkowania w egipskiej Hurghadzie. Od lat przewodniczy grupie arabskich nurków. Swojego przyszłego męża Ahmeda poznała na kursie dla nurków. Kiedy pewnego dnia parę metrów pod wodą wyjął pierścionek zaręczynowy, nie mogła odmówić. Dziś Marta funkcjonuje pomiędzy dwoma światami: odległym kulturowo światem egipskich zasad i podwodną rzeczywistością, w której może się czuć wolna. Czy codzienne nurkowanie jest dla niej ucieczką do lepszego, bezdźwięcznej świata? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej.
Reportaż 03.06.22, 18’
Jan Serce
O Janku można powiedzieć wiele już na pierwszy rzut oka: że gania, załatwia, dwoi się i troi. Że wieczorem ledwo trzyma się na nogach, ale wciąż próbuje żartować i stawać na wysokości zadania. To widać od razu. Ale przy bliższym poznaniu widać więcej: że jest uważny, umie słuchać ludzi i jest dobrym, choć domorosłym psychologiem. Psychologii żadnej nie skończył. Pracuje jako motorniczy we wrocławskim MPK. I choć, zakładając Fundację WeźPomóż, splótł swój los z ludźmi potrzebującymi pomocy - to nie będzie opowieść tylko o pomaganiu. No może trochę. To będzie opowieść o Janku. I o miłości. Jana Piontka zna we Wrocławiu wielu. Ale wielu zna to jego drugie oblicze. Bo nie jest łatwo publicznie wyznać to, co powiedział do mikrofonu. Znajoma psycholożka skwitowała kiedyś krótko: „Janek, ty powinieneś być narkomanem albo alkoholikiem, bo po takich przejściach, to ty książkowo powinieneś być teraz w zupełnie innym miejscu”. Co sprawiło, że taki nie jest? Że jego trudne życie – bo miał życie trudne, pełne niedobrych emocji – oszlifowało go? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Jan Serce”. A gdyby ktoś z Was chciał wspomóc Fundację Weź Pomóż - wejdźcie na wezpomoz.pl.
Reportaż 27.05.22, 18’
Kwitka
„Iść z dala miasta / Poszukać lepszego miejsca / Coś mi chodzi po głowie / Zawsze w mojej głowie / Mam nadzieję, że pewnego dnia się stąd wydostanę / Nawet jeśli zajmie to całą noc lub sto lat / Potrzebuję miejsca do ukrycia, ale nie mogę go znaleźć w pobliżu / Chcę czuć się żywa, na zewnątrz mogę zwalczyć mój strach…” [Billie Eilish, Lovely] Kwitka też szuka dla siebie lepszego miejsca, ale najbardziej chciałaby wrócić do domu. Tęskni za nim, choć nie tęskni za uczuciem strachu i niepewności, które pojawiły się z dniem wybuchu wojny. Przez swoistą terapię dźwiękiem pomaga jej przejść Joanna Bronisławska, edukatorka muzyczna, z którą Kwitka przygotowuje się do koncertu. Do Polski uciekła ze Lwowa. Nie przeżywa dramatu takiego, jak jej równolatki w Mariupolu, Irpieniu czy Buczy. Jej dom stoi tam, gdzie stał przed wojną, a jej polska szkoła we Lwowie nadal działa. A jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin musiała wydorośleć. Spakować walizkę nie tylko sobie, ale też swojej mamie. Zostawić za sobą tatę i całe dotychczasowe życie - tak jak urodzinowy prezent dla koleżanki, do której miała iść 24 lutego… Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 20.05.22, 18’
Jestem niedorysowana
Pływanie jest cudowne. Nie widać potu, nie widać łez, a kiedy zanurzysz się głęboko i zaczniesz krzyczeć, nikt cię nie usłyszy. Ten podwodny świat jest ochroną dla Pauliny Woźniak, mistrzyni olimpijskiej, która urodziła się niedorysowana. To, co przed porodem lekarz określił “małym kłopotem”, okazało się brakiem lewego przedramienia. Od urodzin Paulina mierzy się z trudnościami wykonując wszystko jedną ręką. Dzięki pasji do pływania zdobywa kolejne medale olimpijskie. Pewnego dnia zostaje napadnięta. W ucieczce przed mężczyzną zrywa więzadła w kolanie. Od tej chwili jej największym marzeniem jest przepłynięcie basenu żabką. Reportaż “Jestem niedorysowana”, autorstwa Agnieszki Szwajgier i Ewy Dunal. Realizacja: Artur Giordano.
Reportaż 13.05.22, 18’
Też odchodzę
To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
Reportaż 06.05.22, 16’
Fania
Dlaczego prosta kobieta po kilku klasach podstawówki decyduje się rzucić życie które zna i przenieść do kraju, w którym mówią w obcym języku, jedzą nieznane jej jedzenie i wyznają inną wiarę? Czy plastikowa choinka może wzruszyć i wywołać wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na dwudziestolecie międzywojenne? Kim jest matka? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania Agnieszka Pospiszyl wyrusza do Izraela śladami Fani Dagan, a raczej Franciszki Beaty Gach Daganfish, który połączył śląską wioskę, dolnośląskie miasto i nowo powstające państwo Izrael. Zapraszamy na reportaż Agnieszki Pospiszyl - "Fania".
Reportaż 29.04.22, 14’
Głosy fabryki
Reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
Reportaż 22.04.22, 13’
Kolejowe historie
Pan Krzysztof jest człowiekiem otwartym, odważnym i zakochanym w radiu. Patronem Radia 357. I już kiedy w grudniu licytował „reportaż o sobie samym”, na jednej z naszych świątecznych licytacji dla Fundacja Świętego Mikołaja , wiedział, że to nie będzie materiał o nim. A o ludziach, którzy wykonują pracę odpowiedzialną i często niedocenianą - o maszynistach. Reportaż Olgi Mickiewicz.
Reportaż 15.04.22, 17’
Król osiedla
Wyobraźcie sobie Gliwice lat 90-tych i szeregowce z czerwonymi dachami. Pozornie zwyczajne osiedle… Ale na budowie słychać różne języki, widać grupy z Azji, Afryki, Stanów Zjednoczonych. Sąsiedzi goszczą ich u siebie, nie znając angielskiego i mieszkając np. w 5 osób na 50 m2. W taki sposób, na małym osiedlu w Gliwicach, rodzi się tolerancja. I wiara we własne siły. A wszystko zaczęło się od małego chłopca, który z szuflady ojca wysypał stare, angielskojęzyczne czasopisma. To wtedy Adam Król przeczytał, że za oceanem istnieje Habitat for Humanity - dobroczynna organizacja pomagająca osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Reportaż Agnieszki Szwajgier.
Reportaż 08.04.22, 15’
Leśni ludzie
Reportaż Justyny Godz.
Reportaż 01.04.22, 22’
Wskazany
Oskarżono go i skazano w 1. instancji na ponad siedem lat więzienia i ogromną karę finansową. Jedynym dowodem w sprawie były zeznania tzw. małego świadka koronnego, które sąd uznał za wiarygodne... Reportaż Krzysztofa Zimocha.
Reportaż 25.03.22, 15’
To nie jest zabawa w chowanego
Wśród setek tysięcy uchodźców przekraczających każdego dnia granicę, są też dzieci. Niektóre nie wiedzą co się dzieje, innym mama mówi, że pojechały w długą podróż. Jeszcze inne są świadome dramatycznych powodów długiej drogi, która je czeka. Bywa też tak, że ułamek sekundy zdecydował o tym, że dziecko oddaliło się od mamy, zniknęło z jej zasięgu wzroku i zaginęło. Wśród poszukiwanych jest 4-letni Sasha, który zaginął podczas opuszczania okolic Kijowa. Był z babcią, która zginęła podczas ewakuacji. Chłopiec został sam, bez opieki. Od dwóch tygodni Saszy szukają także Polacy. Wieści o jego zaginięciu rozeszły się w internecie, a na dramatyczny apel mamy chłopca - Anny Yakhno, odpowiadają ludzie, których dotknęła ta historia. „To nie jest zabawa w chowanego”, reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
Reportaż 18.03.22, 18’
Alina
Długo marzyła o tym, żeby być aktorką. Pierwszą ważną rolę miała zagrać w filmie, do którego zdjęcia rozpoczynały się 24 lutego. Rano przygotowywała się na plan. „Nigdzie nie pojedziesz, jest wojna" - usłyszała słowa męża. Od razu podjęła decyzję - nie wyjedzie z Kijowa. Nie opuści ukochanego miasta i ukochanego mężczyzny. Ta drobna, dziewczyna o brązowych włosach i zielonych oczach, to Alina Shapran. Jej historię będzie można usłyszeć w reportażu Olgi Mickiewicz „Alina”.
Reportaż 11.03.22, 17’
Trzeba być żołnierzem
„Wiele osób mówi: nie mieszamy się w politykę. Chociaż rozumiem, że dla matki najważniejsze jest życie dziecka to historia cofa się lub powraca. O swoje trzeba walczyć. Nikt nie chce wojny, ale jak już jest to warto zawalczyć o swoją ziemię i swoją rodzinę” mówi Masza. 8 lat temu, tuż po zajęciu Krymu przez Rosję nie przyjęła rosyjskiego obywatelstwa. Na znak protestu przyjechała do Polski. W Sewastopolu zostawiła matkę, rodzinę i przyjaciół. Dla wielu z nich z dnia na dzień stała się obcą. Dzisiaj pracuje w katowickim Hospicjum Cordis i pomaga Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną. Tragedia, śmierć, zrujnowane marzenia i plany. Uciekający przyjeżdżają z jedną reklamówką, w której są dokumenty i butelka wody. Kobiety, które wraz z dziećmi uciekły przed wojną opowiadają, że ich domów już nie ma. Pokazują zdjęcia, które zrobiły na trzy dni przed atakiem. Ci, którzy zostali, siedzą w piwnicach bez wody i jedzenia. Wielu mężczyzn poszło na front by bronić kraju. „Z czyjegoś milczenia i przyzwolenia tworzy się zło” dodaje Masza. Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 25.02.22, 18’
Dzień, w którym rozpoczęła się wojna
Saszę obudził dźwięk bomby. Lita o zdarzeniach wczorajszego dnia dowiedziała się w pracy, w Warszawie. Martwi się o rodzinę, która uciekła z Kijowa. Zoriana musiała odwołać ślub. Próbowała przebić się przez korki, by zaopatrzyć się w benzynę i jedzenie. Lesia jest w Warszawie, ale myśli o rodzinie ze Lwowa i okolic. Ich dom jest teraz ruiną. To był trudny dzień, w którym zaczęła się wojna. Agnieszka Szwajgier i Beata Kwiatkowska ze wsparciem całego zespołu reporterów Radia 357 przygotowały reportaż o wydarzeniach z 24 lutego.
Reportaż 18.02.22, 17’
451 powodów do szczęścia
W jaki sposób pasja może zaprowadzić na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet świata? Dlaczego eksperci BBC umieścili Basię Smolińską w swoim zestawieniu - obok laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai czy aktorki Rebel Wilson? Jedna z bohaterek reportażu Beaty Kwiatkowskiej jest artystką, która w pewnym sensie wie, co to znaczy wielodzietna rodzina. To, czym zajmuje się Basia to z pewnością powoływanie na świat. Poza tym sprawia ona, że inne mamy są szczęśliwe, bo mają się do kogo przytulić. Można powiedzieć, że Basia dała innym kobietom 451 powodów do szczęścia. Reportaż Beaty Kwiatkowskiej „451 powodów do szczęścia”.
Reportaż 11.02.22, 18’
O smutnym chłopcu, który został szachistą
Smutny chłopak, który ma super moc - tak o Antku mówi jego Tata. Antek ma 9 lat. W szachy gra od ponad 2 lat. Zdobył tyle nagród, że brakuje już miejsca na półkach. Średnia to 2 puchary na miesiąc. Kilka lat temu u Antka zdiagnozowano zespół Aspergera. Ma kłopoty w kontaktach międzyludzkich, ale dzięki szachom - otwiera się na świat. „Mnie to nie przeszkadza. Czuję się jak zwyczajny człowiek. I tyle”. Zapytany, czy chciałby być jak arcymistrz Jan Krzysztof Duda, odpowiada bez zawahania „Chciałbym być lepszy”. Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 04.02.22, 19’
Nie bój się, mała
To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami. Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
Reportaż 28.01.22, 16’
Muzyka – lek na blizny
Reportaż 21.01.22, 22’
Challenger
„Czasami spotykamy się z kolegami i… trzeba sobie dać po mordzie. Czasami przychodzę tu sam, nawet po północy, żeby się opanować. Pomaga.” Barczysty kark, ciało pokryte tatuażami, łysy, długa broda, najczęściej ubrany na czarno. Adam kradł samochody, był dilerem, a kiedy było trzeba, łamał dłużnikom szczęki. Wszystko uległo zmianie, kiedy dowiedział się, że zostanie ojcem. Nie chciał być już dłużej gangsterem. Raz dziennie schodzi do piwnicy, wyciąga worek, nakłada rękawice bokserskie. Próbuje wyładować swoją agresję. Wie, że to jedyny sposób, aby poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, a nie chce, by cierpieli jego bliscy… Reportaż Agnieszka Szwajgier.
Reportaż 14.01.22, 17’
Akrobata
Byliście kiedyś na spektaklu w kanadyjskim Cirque du Soleil? Niektóry twierdzą, że tam właśnie rodzi się magia. Wspaniała scenografia i rekwizyty, perfekcyjnie zagrane baśniowe historie – tworzą olśniewające widowiska, łączące elementy cyrku bez zwierząt, rewii i teatru. Artur Miłoń wprawdzie wrócił do Polski i zajmuje się teraz czymś zupełnie innym, ale lata spędzone w Montrealu, a później w Las Vegas, ukształtowały go jako człowieka. Kiedy zakłada swój słynny różowy kapelusz – dawna magia wraca… Kto by pomyślał, że Jawor – niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku – wyda na świat aż 6 wybitnych artystów tego legendarnego Cyrku Słońca? O kulisach swojej pracy opowie w reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Akrobata”.
Reportaż 07.01.22, 17’
Nie przychodź nigdy za późno kochana
W czasie II wojny światowej, dzięki staraniom generała Władysława Andersa, 116 tysięcy Polaków zostało ewakuowanych z Syberii, przez Kazachstan, do Iranu. Prawie 3 tysiące z nich było sierotami, które znalazły się w Isfachanie. Świąteczny reportaż Anny Dudzińskiej „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” wywołał u Państwa ogromne emocje. Znalezione w Isfahanie zdjęcia polskich dzieci, zrobione w latach 1942–1944, nigdy nie trafiły do Polski. Ale kilka lat temu Instytut Adama Mickiewicza zorganizował wystawę tych fotografii w Iranie. Pomysłodawczynią ekspozycji była Anna Duda, która odkrywając historię dzieci wywiezionych na Sybir, odkryła ją również dla siebie… To ona jest bohaterką nowego reportażu Anny Dudzińskiej. I jeszcze prośba od nas do Państwa: jeśli rozpoznajecie w tej opowieści wątki z historii swojej rodziny, przyjaciół czy sąsiadów - koniecznie skontaktujcie się z naszą reportażystką - anna.dudzinska@radio357.pl Czujemy, że to dopiero początek jej opowieści o polskiej emigracji i losach Polaków, ewakuowanych z Syberii...
Serfenta 28.12.21, 22’
Plecionkarstwo z Cieszyna
Pochodzą z Cieszyna i na całym świecie prezentują polskie rzemiosło. Z wyplecionymi przez mistrzów koszykami jeżdżą do Japonii, Korei Południowej, Norwegii i na Islandię. Tak, aby przetrwała pamięć o tradycji. Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 25.12.21, 57’
Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami
Po koszmarze Syberii zamieszkali w bezpiecznym kraju. Mogli skosztować, jak smakują pomarańcze i dojrzałe granaty. Dzieci chodziły do szkoły, uczyły się polskiej historii i geografii... Zupełnie niezwykłego znaleziska dokonała irańska fotografka, Parisa Damandan. W starym, zakurzonym archiwum fotograficznym w Teheranie, odnalazła 1218 szklanych negatywów, na których zatrzymano wizerunki polskich dzieci. Pozornie wyglądają jakby były szczęśliwe. Jakby nigdy nie dotknęło ich piekło wojny. Tę opowieść słyszeliśmy już wiele razy. W czasie II wojny światowej mieszkańcy dawnych ziem wschodnich Rzeczpospolitej byli masowo wywożeni do Związku Radzieckiego. Międzynarodowe umowy pozwoliły generałowi Władysławowi Andersowi rozpocząć ewakuacje Polaków z Syberii. Przez Kazachstan do Iranu wydostało się 116 tysięcy polskich obywateli. Prawie 3 tysiące sierot, znalazło się w Isfachanie. Anna Dudzińska pojechała do Iranu, by opowiedzieć tę historię. Rozmawiała z ostatnimi Polakami mieszkającymi w Teheranie i rozpytała wśród Irańczyków, którzy doskonale pamiętają polskich uchodźców. „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” - to niezwykła opowieść o Polakach, którzy po wojennej tułaczce odnaleźli swój tymczasowy dom w Iranie.
Reportaż 03.12.21, 19’
Docent
Kamila Litman zaprasza na opowieść o człowieku, który uważał, że najważniejsze są życie i wolność. Marek Edelman, lekarz, jeden z przywódców powstania w Gettcie Warszawskim. Autorytet. Słowa Marka Edelmana, którego od 12 lat nie ma między nami, w przedziwny sposób korespondują z aktualną sytuacją na świecie. Jakie ślady i myśli pozostawił po sobie „Docent”?
Reportaż 26.11.21, 18’
Co się dzieje w Wojtyszkach?
Reportaż 19.11.21, 17’
Zdążyć z miłością
Reportaż Anny Dudzińskiej.
Reportaż 12.11.21, 17’
Granica wytrzymałości
Reportaż 05.11.21, 14’
Sound Trip
Reportaż 29.10.21, 26’
Duchy gór
Gdzie jest Joanna Segelstrom? 22.10.21, 23’
Odc. 3 - Państwo na papierze
Reportaż 15.10.21, 13’
Nasza kamienica
Reportaż 08.10.21, 19’
Tylko zapytam
Reportaż 01.10.21, 17’
Łzy Aziza nigdy nie wyschły
Reportaż 24.09.21, 22’
Mam dla ciebie prezent na urodziny, synku
Gdzie jest Joanna Segelstrom? 17.09.21, 20’
Odc. 2 - Biznes z duszą
Agnieszka Szwajgier zaprasza na drugą część reportażu śledczego o dziewczynie z Wadowic, podejrzewanej o przekręt finansowy większy niż Amber Gold. Jak szacuje szwedzki syndyk, to sprawa na miliard złotych. Czy obrót dziełami sztuki był świetnym biznesowym pomysłem, który miał na celu krzewienie dobra i piękna, czy jednak dosyć naiwnym przekrętem finansowym? To sprawdza prokuratura w Białymstoku. I sprawdzamy my.
Reportaż 10.09.21, 16’
W jednej sekundzie
Mija 20 lat od ataków na WTC
Reportaż 03.09.21, 13’
Sytuacja graniczna
Reportaż 27.08.21, 15’
O łabędziu, który nie chciał odlecieć...
Reportaż 20.08.21, 17’
Obóz z marzeniami
Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince. Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
Reportaż 13.08.21, 13’
Jesteśmy kosmopolitami, ale nie z wyboru
Słuszna Strawa to kolektyw imigrantów i uchodźców, którzy mieszkają w Polsce i gotują potrawy ze swoich rodzinnych stron. Nie chcą polegać na pomocy państwa czy organizacji pozarządowych, chcą brać sprawy w swoje ręce. Walczą o przetrwanie - o pieniądze na czynsz, dentystę, pomoc prawników, opiekę psychologów. Pomaga im Polka, Alicja, która na własnej skórze poznała, czym jest doświadczenie ucieczki z własnego kraju. Reportaż Olgi Mickiewicz.
Reportaż 06.08.21, 17’
Po drodze, czyli mapa snów
Osobista opowieść Doroty Jaśkiewicz-Łebek, która jest niewielkim fragmentem jej długiej podróży po południowych stanach USA. Każdy z jej bohaterów ma swoją opowieść o życiu w tym miejscu - sny zderzają się z jawą, marzenia z rzeczywistością.
Reportaż 30.07.21, 15’
Tylko Olza szumi tak samo...
Strażnica Graniczna. Stała przy moście granicznym na rzece Olzie w Cieszynie. Gdy wyprowadzili się z niej strażnicy, stała się siedzibą wielu organizacji pozarządowych - funkcjonowały tu Krytyka Polityczna, spółdzielnie, cieszyńscy graficy i ceramicy. Niedawno budynek został jednak wyburzony, a w jego miejscu powstanie Centrum Turystyki Transgranicznej. Nie wszyscy mieszkańcy Cieszyna potrafią pogodzić się z tą stratą.
Reportaż 23.07.21, 19’
Pewnego dnia na wyspie
Reportaż Agnieszki Szwajgier o zamachu z 2011 roku.
Reportaż 16.07.21, 16’
Urodzę sobie miłość
Honorata ma kilka dni, żeby z synkiem wyprowadzić się z domu dziecka. Nikola i mały Olek dostali co prawda mieszkanie od miasta, ale brakuje w nim mebli, kuchni, łazienki. Kiedy dorośli wychowankowie domów dziecka opuszczają placówkę, wsparcie, jakie otrzymują od państwa, to zaledwie kilka tysięcy złotych. Wśród nich są młode matki. Pomaga im znana już Państwu Fundacja Szczęśliwej Drogi, która zbiera środki na wyposażenie mieszkań. Bez nich dziewczynom grozi pobyt w domu samotnej matki albo... powrót do własnej rodziny, z której przed laty zostały zabrane. Więcej informacji oraz link do zbiórki na wyposażenie mieszkań dla dziewczyn można znaleźć tutaj: https://szczesliwejdrogi.org/zbiorki/remont-na-start/. Reportaż Olgi Mickiewicz.
Reportaż 09.07.21, 14’
Nie tędy droga
Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
Reportaż 02.07.21, 17’
Co zobaczyła Ania
Dzisiejszy reportaż pokazuje, że nie warto być obojętnym i interesować się losem tych, którzy, choć nie wołają głośno o pomoc, mogą jej potrzebować. Zaprasza Agnieszka Szwajgier.
Reportaż 30.06.21, 15’
Miejsce na ziemi
Czy autostrada przetnie lasy pod Warszawą? Mieszkańcy Wiązownej, Otwocka, Karczewa, miejscowości Dębe Wielkie i wielu innych protestują przeciw planowanej trasie szybkiego ruchu. Zawiązali stowarzyszenie "Nie tędy droga" i Nie chcą, by przepiękne tereny zostały bezpowrotnie zniszczone, zalane betonem i asfaltem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Tomasza Jeleńskiego.
Reportaż 25.06.21, 17’
W tym ogrodzie nie zasadzę nienawiści
Khedi Alieva przygotowuje czepałgasz – czeczeńskie przepyszne placki z twarogiem. Gdy dziewięć lat temu przyjechała do Polski zaczęła gotować, by w ten sposób podziękować wszystkim, którzy jej pomagają... Dzisiaj sama pomaga innym. Fundacja Kobiety Wędrowne to jej projekt. Na konferencjach i spotkaniach mówi o dialogu międzykulturowym i Czeczenii. Jest też szefową popularnej restauracji Kuchnia Konfliktu w Warszawie, a w swoim ogrodzie spotyka się z kobietami, które same potrzebują wsparcia. W reportażu Anny Dudzińskiej Khedi nie opowiada jednak o kulinarnych pasjach. Mówi o tym, co dla niej najważniejsze – czyli o tym, czy można nauczyć się żyć ze stratą i jak wychować dzieci bez nienawiści...
Reportaż 18.06.21, 16’
Jego brązowe oczy
Matczyna miłość nie zna granic - udowadnia Pani Marzena z Gdańsk - bohaterka reportażu. Każdego dnia z pokorą, spokojem i cierpliwością opiekuje się trzynastoletnim niepełnosprawnym Sebastianem. Wiele razy się z nim żegnała, wiele razy słyszała, że jego życie nie potrwa zbyt długo.... Nigdy się jednak nie poddała. I nie poddaje, bo swoją miłością obdarzyła już nie tylko Sebastiana, ale i inne dzieci, które od razu nazwała "swoimi" i stworzyła dla nich rodzinę zastępczą. Sebek - jak mówi Pani Marzena - zjawił się w jej życiu nie bez powodu. "Wszystko jest po coś"... To nie będzie smutna historia o niepełnosprawności i chorobie. Będzie to przepełniona radością, akceptacją i bezwzględną miłością opowieść o Sebastianie - trzynastolatku z pięknymi, brązowymi oczami".
Reportaż 11.06.21, 13’
Po tamtej stronie
Z powodu pandemii od 17 października widzenia w więzieniach zostały wstrzymane. Bliscy osadzonych zapoczątkowali w maju ogólnopolską akcję #PrawoDoWidzeń. 1 czerwca znowu mogli się zobaczyć. Więcej o życiu po dwóch stronach więziennych murów.
Reportaż 04.06.21, 15’
Rurki z Wiatraka - post scriptum
To historia ludzkiej solidarności. Mała cukiernia z warszawskiej Pragi Południe zniknęłaby jak wiele małych punktów gastronomicznych w czasie pandemii, gdyby nie wsparcie lokalnej społeczności. W obliczu bankructwa właściciel "Rurek na Wiatraku" poprosił w internecie o pomoc klientów. Reportaż Romy Leszczyńskiej.
Reportaż 28.05.21, 17’
Przylądek Ani
Jest takie niezwykłe miejsce we Wrocławiu, dające nadzieję na życie. Bo mimo, że potrafi być tam smutno i boleśnie, to bywa także radośnie... Ania jest gadułą. Dobrze się składa, bo kontakty z innymi są tu bardzo potrzebne. Ania jest menedżerką i mało kto wie, ilu spraw musi dopilnować. Jest prawie psycholożką (została jej dosłownie kropka nad „i”, żeby formalnie nią zostać). Ale bywa też taką trochę świetliczanką, panią od ocierania łez i turlania się po podłodze z dziećmi albo obsypywania mąką w wielkiej sali, wyłożonej folią, żeby mali pacjenci chociaż przez godzinę nie musieli być grzeczni. Tak jak co dzień, kiedy muszą dać się zbadać, pozwalać studentom medycyny uczyć się na sobie, pokonywać swoją nudę i smutki, leżąc w łóżkach miesiącami... Ania to wie. Sama w dzieciństwie przechodziła podobne lęki. A o tym, co się stało potem, dowiecie się z reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek „Przylądek Ani”.
Reportaż 21.05.21, 19’
Pralnia
O skomplikowanych rodzinnych losach Pani Steni. Dzielnej kobiety, która potrafi wybaczyć to, czego właściwie wybaczyć nie można... Reportaż autorstwa Anny Dudzińskiej.
Reportaż 14.05.21, 14’
Działkowanie w wersji polskiej
Reportaż 07.05.21, 17’
Na skraju raju
Darek jeździ po świecie i przekonuje bezdomnych Polaków do powrotu do domu, odbudowania kontaktów z rodziną... Opowiada o tym, że sam żył „na skraju raju”, na londyńskiej ulicy, gdzie mało brakowało, żeby już nigdy się nie podniósł z ziemi. Reportaż Agnieszki Szwajgier.
Reportaż 30.04.21, 19’
Miejsce dobrej ciszy
Dawid jest kolejarzem na największej piaszczystej pustyni świata Ar-Rub Al-Chali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Codziennie pilnuje, by wypełnione siarką pociągi bezpiecznie dotarły do portów nad Zatoką Perską. Jest odpowiedzialny za infrastrukturę kolejową. Gdy wyjeżdżał z Polski nie wiedział, co czeka na niego sześć tysięcy kilometrów od domu. Na pustyni przekonał się, że odnajdując ciszę, można także odnaleźć samego siebie... Reportaż autorstwa Anny Dudzińskiej.
Reportaż 23.04.21, 19’
Żeby zrobić trzeba... zrobić czyli drugi start
Dzieci prawie dorosłe i odchowane, rodzina zaopiekowana i w dobrej formie. Dlatego trzy dojrzałe kobiety postanowiły wyjść z cienia i zrobić coś dla siebie. Założyły kabaret: "Czas dla nas". Śpiewają standardy jazzowe, operowe, wszystko powiązane lekką i dowcipną narracją. Scenariusz napisał Filip Jaślar z Grupy Mozarta.
Reportaż 16.04.21, 12’
Blisko - daleko
Wiele międzynarodowych par zostało rozdzielonych z powodu pandemii. Ze względu na restrykcje w podróżowaniu Basia i Max nie widzieli się wiele miesięcy. W końcu zdecydowali się na ślub. Ale jak zorganizować go na odległość?
Reportaż 09.04.21, 15’
Latająca babcia
Bolesława Jońca mając 80 lat marzyła o bardzo nietypowym prezencie urodzinowym. Skok ze spadochronem. I spełniła marzenie. Mówi o sobie, że „nie chce czekać na śmierć, siedząc w fotelu”. Dziś ma 89 lat i wciąż szalone pomysły w głowie. O nich i pani Bolesławie usłyszymy w reportażu. Autorką reportażu jest Dorota Jaśkiewicz-Łebek.
Reportaż 02.04.21, 18’
Poradzę sobie, Mamo
Dzieciństwo i szkoła były dla niej drogą przez mękę. Nie potrafiła się zaprzyjaźnić, nie rozumiała niektórych żartów, przeszkadzały jej głośne dźwięki. Nauczyciele rozkładali ręce, a psychologowie twierdzili, że wszystko jest w porządku. Reportaż o 28-letniej dziś Natalii z zespołem Aspergera.
Reportaż 26.03.21, 15’
A co, jeśli nie chcę?
"Tylko tak mówisz, potem ci się odmieni", "przyjdzie na ciebie czas" - oto co najczęściej słyszy kobieta, która otwarcie mówi, że nie zamierza mieć dzieci. Tymczasem coraz więcej młodych Polek nie widzi siebie w roli matek. Powody są różne.
Reportaż 19.03.21, 16’
Covid zabrał im wolność
Mija 12 miesięcy od momentu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Od roku żyjemy w świecie, którego nikt z nas nie rozumie. Pozamykani i w strachu. Anna Dudzińska weszła na oddział covidowy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. To tam wolność jest ograniczona najbardziej.
Reportaż 12.03.21, 14’
Przypadek Kacpra Lubiewskiego
Nastoletni Kacper Lubiewski z Opola jest wzorowym uczniem i aktywistą Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zdziwił się, kiedy pewnego dnia do jego drzwi zapukała policja, a przed nim samym stanęło widmo poprawczaka. Jak do tego doszło?
Gdzie jest Joanna Segelstrom? 05.03.21, 19’
Odc. 1 - Nasza Asia
Afera międzynarodowa. Przekręt większy niż Amber Gold, ale tym razem nie o złoto tu chodzi, a o sztukę... Oszustwo na miliard złotych. A w tym wszystkim… Polka. Od trzech lat nieuchwytna. A szukają jej: Interpol, oszukani Polacy, Szwedzi i… rodzina. Czy żyje? Kim jest Joanna Segelstrom?
Reportaż 26.02.21, 16’
Damy i opiekunki
Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
Reportaż 19.02.21, 18’
Przepraszam Cię drzewo
Betonoza, to choroba, która toczy nasze miasta. Drzewa wycinane są w Cieszynie, Pszczynie, Lublinie i Bydgoszczy. Czasami walka w ich obronie kończy się porażką. Tak jak w Katowicach, gdzie deweloper wyciął stuletnie kasztanowce.
Reportaż 12.02.21, 16’
Hania z Berkley
Hania kończy w tym roku naukę w Berkley College of Music w USA. Wśród absolwentów tej szkoły są m.in Keith Jarrett, Quincy Jones, Al di Meola. Śpiewanie od zawsze było to jej marzeniem. Studia z daleka od rodziny nie były łatwe ani dla niej ani dla jej bliskich.
Reportaż 05.02.21, 14’
Podziemie
Dla restauratorów każdy dzień lockdownu to wielotysięczne straty. Niektórzy z nich dołączyli do ogólnopolskiej akcji #OtwieraMY, w ramach której przedsiębiorcy otwierają swoje biznesy mimo zakazów. Powstało już prawdziwe restauracyjne podziemie
Reportaż 29.01.21, 60’
Czekając na herbatę
Aktorstwo to najbardziej diabelski zawód na świecie - mówi Marian Opania w zadymionej garderobie Teatru Ateneum w Warszawie. W reportażu opowiada swoich marzeniach, rozczarowaniach i o tym, że chce umrzeć w biegu.
Reportaż 15.01.21, 15’
Pssst, Warszawo
Anna Dudzińska szuka ciszy. Przewodnikami po miejskich mapach ciszy będą grafik i pisarz Marcin Wicha, architekt Tomasz Konior oraz Grzegorz Piątek, historyk i krytyk architektury, varsavianista. Zabierze nas w miejsce, o którym kiedyś było głośno, a dzisiaj jest bardzo cicho.
Reportaż 20.12.20, 18’
Karpie mają głos
To był jeden z przełomowych procesów w sprawie ochrony praw zwierząt - trwał blisko 10 lat. Chodzi o niehumanitarny sposób traktowania żywych karpi i sprzedaż ich wprost do toreb foliowych. Upodobania Polaków zmieniają się na korzyść, ale taki sposób sprzedaży nie jest rzadkością.
Reportaż 13.12.20, 15’
Z serca
Ponad 14 tysięcy rodzin otrzymało w 2020 roku pomoc ze Szlachetnej Paczki. Wśród darczyńców byliśmy także my - dziennikarze Radia 357. Otrzymaliśmy od naszych słuchaczy tak dużo wsparcia, że warto je przekazać dalej. Pomogliśmy 6 osobowej rodzinie z Mazowsza.
Reportaż 23.11.20, 11’
Hasło: Dziecko w potrzebie
W Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu koronawirus zdziesiątkował kadrę pedagogiczną. W pewnym momencie zaczęły chorować również dzieci. Żołnierze Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przejęli dyżury nocne, młodzieży opowiadali o życiu wojskowych, młodszym dzieciom czytali na dobranoc bajki.
Reportaż 14.11.20, 13’
Rurki z Wiatraka
Nie wierzyli, że to dzieje się naprawdę. Nieustająca kolejka do maleńkiej, działającej od 60 lat, cukierni na warszawskiej Pradze Południe. Jej właściciele w październiku 2020 roku ogłosili na Fb , że z powodu pandemii nie będą w stanie utrzymać już tego miejsca. Solidarność ludzka zadziałała!

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.3.6