Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Reportaż
18.08.2023, 15’
Reportaż

O krok

18.08.2023, 15’

Zdarza Wam się narzekać na zmęczenie? Zapewne przynajmniej raz dziennie macie ochotę po prostu usiąść i przez chwilę robić wielkie „nic”. A teraz wyobraźcie sobie, że ok. 20 milionów ludzi na świecie odczuwa zmęczenie tak dokuczliwie, że nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Jakiś czas temu zadzwonił do nas Słuchacz - pan Marcin. Dzięki jego opowieści dowiedzieliśmy się, że Zespół Przewlekłego Zmęczenia nie jest tylko fanaberią, ale jednostką chorobową. Brak świadomości związanej z ME/CFS (angielski skrót nazwy) powoduje bagatelizowanie choroby. Skrajnie wyczerpani pacjenci są odsyłani z gabinetu do gabinetu bez diagnozy. Tak też było z panią Anią.
Jeszcze pięć lat temu była aktywną fizycznie kobietą, jeździła konno. Niestety pojawiło się osłabienie organizmu, zawroty głowy, ból gardła i obezwładniające poczucie wycieńczenia. Jeździecka pasja i podróże odeszły w zapomnienie, a zachwycające widoki ustąpiły miejsca czterem ścianom ciemnego pokoju. W najgorszych momentach choroby Anna jest w stanie przejść parę kroków. Kiedy jest lepiej przechodzi „leniwe dystanse” kilkudziesięciu metrów, a w najlepszej sytuacji niespiesznie spaceruje.