Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Reportaż
17.03.2023, 21’
Reportaż

Przyjechałam z Norwegii. Już tam nie wracam

17.03.2023, 21’

„Dzieci do tej pory mi wypominają, że wyjechaliśmy z Norwegii. Ale pomyślałam, że jeśli zostanę, to będę miała do nich pretensje. A ja nie chciałam być matką, która się poświęciła i ma za to żal do dzieci. Więc byłam dobrej myśli. No a potem przyszła ta szara rzeczywistość…".
W Norwegii wiosna jeszcze głęboko śpi. Tak jak na ilustracji Lisy Aisato, którą widzicie poniżej. A i tak przecież wszyscy kochają Norwegię! Malownicze fiordy, pachnące lasy, skały, wiatr i puste przestrzenie. Polacy to największa mniejszość narodowa w tym kraju. Mieszka nas tam ponad sto tysięcy.
Jedną z emigrantek była Małgorzata - polska psycholożka, która przez osiem lat pracowała w przedszkolach w Oslo. Dlaczego wróciła? Czemu nie potrafiła odnaleźć się w kraju, który przez wielu uznawany jest za jedno z najwspanialszych miejsc do mieszkania? Jaką cenę za powrót do Polski zapłaciła jej rodzina? O tym w reportażu Anny Dudzińskiej „Przyjechałam z Norwegii. Już tam nie wracam”.
Historie powracających emigrantów są jednak zwykle dłuższe i bardziej zawiłe niż mogłoby się wydawać. Tak jest i tym razem.