Cofnij

Na dachu świata

Michał Żakowski

Publicystyka międzynarodowa - goście, eksperci, najważniejsze wydarzenia. Na antenie 357 w niedziele o 14:00.

Na dachu świata 03.07.22, 120’
NATO / Izrael / Donbas
Czy NATO stanie się mocniejszym sojuszem przeciwko Rosji i Chinom? I czy świat zdradził Kurdów? IZRAEL: dlaczego politycy zawodzą? W kraju szykują się kolejne wybory. TURCJA przyjacielem Izraela? Ale dlaczego teraz? AMERYKA ŁACIŃSKA zwrot w lewo? Czy to nakarmi frustracje mieszańców tych krajów? DONBAS: Ukraińska artystka fotografik na linii frontu. Po co robi zdjęcia walczącym kobietom w strojach ludowych? Gośćmi audycji będą: Adam Balcer, Studium Europy Wschodniej UW, Jarosław Kociszewski, red. nacz. Portalu Nowa Europa Wschodnia, dr Joanna Gocłowska-Bolek, UW, Anna Sennik, artystka fotografik (połączy się z nami na żywo z Kijowa)
Na dachu świata 26.06.22, 120’
Wprost z Festiwalu Siedem Stron Świata
O Afganistanie, Ukrainie, Francji, Kongo i Kenii oraz Belfaście i Irlandii Północnej opowiedzą: Jagoda Grondecka, Agnieszka Lichnerowicz, Agata Kasprolewicz, Dariusz Rosiak, Zbigniew Parafianowicz. A Puhovsky zabierze nas w muzyczną podróż przez Deltę Missisipi.
Na dachu świata 19.06.22, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata w pełnej odsłonie a tam: - „Wielka czwórka” w Kijowie czyli prezydent Macron z Francji, kanclerz Scholz z Niemiec, premier Dragi z Włoch oraz prezydent Iohannis z Rumunii przybyli nocnym pociągiem. Prezydentowi Zełeńskiemu i Ukraińcom obiecali członkostwo w Unii Europejskiej. Brzmi jak political fiction ale to był 113 dzień wojny Rosji z Ukrainą. Posłuchamy żołnierza, żołnierza, Siergieja prosto z frontu w DONBASIE ma 22 lata i mówi: Możesz umrzeć lub przeżyć wojnę. I nie od nas zależy, kto umrze, ale kto przeżyje Nasz zaprzyjaźniony politolog, sława komentarza na Ukrainie Mykola DAVYDIUK – prosto z Kijowa co sądzi o tej wizycie czy rzeczywiście była historyczna? Dołączy do nas Jakub Mielnik, dział zagraniczny Tygodnik WPROST; A dalej w programie? - Co się dzieje w Watykanie? Czy Franciszek abdykuje i czy w ogóle papież może abdykować. Co to jest polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej? Watykanista Dr Przemysław Kulawiński o tym opowie, a zna Watykan od wewnątrz - Ameryka rozlicza atak na Kapitol sprzed 2 lat. To był wtedy czarny dzień demokracji w tym kraju; teraz supermocarstwo zmaga się z wielkim podziałem społecznym i sporem o prawo do broni oraz o aborcję; - Czy pamiętamy jeszcze kogoś takiego jak Julian Assange? Otóż ma szansę stanąć przed amerykańskim sądem Amerykanista Mateusz Piotrowski zawita na Dach świata po dłuższej nieobecności z czego się bardzo cieszę
Na dachu świata 12.06.22, 119’
Hongkong / Sri Lanka / Węgry / Słowacja
Zaczniemy od Hongkongu – w pełni zależnego od Chin, gdzie jednym z symboli przemian oraz podporządkowania Pekinowi, stał się zakaz obchodów rocznicy masakry na Placu Tiananmen. W Hongkongu zawsze pamiętano i pozwalano pamiętać o 4 czerwca 1989 roku... Jak jest teraz? Hongkong to także temat fascynującej książki Piotra Bernardyna („Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny”) - reportera, który był wśród protestujących mieszkańców w ostatnich latach. Ludzi, którzy mieli odwagę postawić się procesowi włączania wysp wolności, do systemu Komunistycznej Partii Chin. W drugiej części programu Sri Lanka i dramatyczny los jej mieszkańców. Prawie 5 milionów z 22, potrzebuje natychmiast jedzenia. Brakuje prądu i paliwa, kraj jest na skraju upadku. Jedną z przyczyn, mimo, że wydaje się odległa... jest wojna Rosji z Ukrainą. To ona m.in. przyniosła na Sri Lankę ogromną inflację i wzrost cen. Oprócz tego, same władze Sri Lanki przyczyniły się do tak fatalnej sytuacji w kraju. Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) wyjaśni dzisiaj na antenie, co doprowadziło Sri Lankę do bankructwa. Co jeszcze w audycji? O Węgrach, mieszkańcach tego kraju... ale nie tych z Budapesztu czy Egeru. Tych z pogranicza z Ukrainą, z małych wsi i miasteczek. Jak uzasadniają swoje poparcie dla Viktora Orbána, premiera Węgier? O tym, Dariusz Kałan - dziennikarz piszący dla mediów zachodnich, a w Polsce dla tygodnika Polityka i Tygodnika Powszechnego (na zdjęciu z Michałem Żakowskim). Usłyszycie też o tym, jak nasz region Europy Środkowej zmienia się... i dlaczego Bratysława stała się centrum tego środka i warto tam zamieszkać .
Na dachu świata 05.06.22, 119’
Ukraina / USA / Turcja / Kongo
To już 102 dni wojny Rosji z Ukrainą. Na Kijów spadło co najmniej pięć rakiet. Trwa zażarty bój o Sevierodonieck na wschodzie kraju. Czy Ukraina skutecznie powstrzymuje siły rosyjskie czy przegrywa tę wojnę? – zdania są podzielone. Amerykański prezydent chce zaostrzenia prawa do posiadania broni. To reakcja po strzelaninie w jednej ze szkół w Teksasie. Zginęło 17 uczniów i dwóch nauczycieli. Co jeszcze bardziej przerażające - od tego dramatycznego dnia w Stanach doszło już do kolejnych 20 strzelanin… Czy światu grozi wielki głód? ONZ, Bank Światowy i grupa najbogatszych państw G7 ostrzegają, że już teraz niedożywionych jest ponad 820 milionów ludzi na całym świecie. Dlaczego Turcja zmienia nazwę w języku angielskim? Już nie Turkey a Turkiye. Powód: tak samo wymawia się nazwę indyka po angielsku. Te wszystkie tematy poruszymy z gośćmi: dr Agnieszką Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Janem Mikrutą, współprowadzącym magazyn Dzień na Świecie Telewizja Polsat News. A w drugiej części audycji opowiemy o Demokratycznej Republice Konga. Kim są rebelianci M23 i dlaczego doszło do starć w bogatej w minerały prowincji Kivu? Kongo to według jednej z organizacji pomocowych najbardziej zaniedbany kraj świata pod względem liczby uciekinierów na skutek działań zbrojnych wielu grup rebeliantów. To temat dla dr Jędrzeja Czerepa z Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Na dachu świata 29.05.22, 118’
Gość: Michael Smerconish
Na dach świata wejdziemy dzisiaj z wyjątkowym gościem: o tym, jaki jest stosunek Amerykanów do wojny w Ukrainie opowiedział Michałowi Żakowskiemu Michael Smerconish - amerykański komentator, dziennikarz CNN, CNN International. Michael przebywa obecnie w Polsce, i w miniony piątek ze studia przy Słowackiego 19A nadawał na żywo dla SiriusXM POTUS 124, m.in rozmowę z Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Pochylimy się też nad najgorętszą debatą ostatnich dni w temacie tej wojny: czy Ukraina powinna zgodzić się na „bolesne ustępstwa” wobec Rosji. Głosy z Francji, Niemiec i nawet Stanów Zjednoczonych zaczynają być coraz głośniejsze. Do gry wkroczyli dziennikarze z Ameryki i Ukrainy. Poza tym: Dlaczego Joe Biden chce ponownie wysłać żołnierzy do Somalii i podtrzymuje politykę Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie? Co z porozumieniami Abrahama czyli umowy Izraela z krajami arabskimi (Bahrajnem, ZEA, Katar)? Australia ma nowy rząd, ale co to zmieni w relacjach z Chinami? I czy dalej będzie głównym państwem w sporze z Pekinem? Komentować będą Marcin Łuniewski (TVN24, Plus Minus, Radio Kampus – Róża wiatrów) i Jakub Mielnik (dział zagraniczny tygodnika Wprost). A na szerokim planie dzisiaj dużo Ameryki Łacińskiej: Paragwaj jest krajem z jednym z największych procesów wylesiania. I zarazem jednym z największych światowych eksporterów wołowiny i soji – o tym reporter z Ameryki Południowej Wojciech Ganczarek, autor książki „Sprzedani. Reportaże z peryferii”. Rola ekologii w wyborach w Kolumbii: wiceprezydentem może zostać Afro Kolumbijka Francia Marquez; dzisiaj pierwsza tura głosowania na prezydenta tego kraju - więcej o tym opowie profesor Jolanta Gocłowska Bolek.
Na dachu świata 22.05.22, 119’
Ukraina / Rosja / Liban / Kenia
Na dachu świata i Pawel Reszka o Ukrainie pisał tak: Donbas zrobił się apokaliptyczny. Płoną lasy. Wszystko za mgłą. Nierealne. Z innego świata. Dzisiaj opowie o tym w programie. - Azov w rękach Rosjan, będzie żołnierz z linii frontu i znawca polityki Ukraińskiej z Kijowa o Zełeńskim. - Z Bejrutu Dominik Derlicki o desperacji Libańczyków i fatalnych politykach w tym kraju - Agata Kasprolewicz o kenijskiej polityk Martha Karua. Ona może zostać pierwszą w historii wiceprezydent kraju. Kobiety i polityka w Kenii to fascynująca historia i o tym Na dachu świata będzie głośno W studiu będzie jak to się dzieje od 24 lutego nieoceniona Zoriana Varenia!
Na dachu świata 15.05.22, 120’
Ukraina / Rosja / NATO / Palestyna
Ameryka uderza w gospodarkę Rosji. 80 lat temu ten akt prawny pomógł w wojnie z III Rzeszą. Teraz Land Lease Act oznacza nieograniczoną pomoc dla Ukrainy. Świat się zmienia w tempie ekspresowym. Finlandia i Szwecja chcą i za chwilę będą w NATO. Francuski prezydent chce drugiej Unii Europejskiej. Ale dlaczego i komu jest ona potrzebna? Wielki gniew w Palestynie i Katarze. Dziennikarka stacji Al. Jazeera zginęła w Jeninie. Tłumy na pogrzebie i pytanie czy to strzelał izraelski żołnierz. I czym jest al. Jazeera dla świata arabskiego?
Na dachu świata 08.05.22, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 01.05.22, 120’
Wojna w Ukrainie / Elon Musk kupuje Twittera / Afganistan
Dokładnie 365 dni temu mogliście posłuchać pierwszej audycji "Na dachu świata". Tak to już rok! W każdą niedzielę Michał Żakowski mówi o sprawach niezwykle ważnych, dotyczących całego świata. Przez te 12 miesięcy wydarzyło się naprawdę dużo... kilkudziesięciu gości, przenikliwe wywiady, niesamowite spotkania. Od 11 listopada Michał nadawał dla nas ze stolicy Afganistanu - Kabulu. Przesyłał relacje z miast, ale też przeprowadzał rozmowy z członkami rządu Talibów. Kilka miesięcy wcześniej pomógł przedostać się do Polski afgańskiej rodzinie, której życie było zagrożone. W ostatnim czasie, dzięki jego audycji, możemy być na bieżąco z sytuacją, która rozgrywa się na Ukrainie.
Na dachu świata 24.04.22, 118’
Dwa miesiące wojny w Ukrainie
Goście audycji: Zbigniew Parafianowicz - dziennikarz "Gazeta Prawna", dr Agnieszka Bryc - nauki o polityce, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Łukasz Maślanka z Paryża - analityk ds. Francji w programie Trójkąta Weimarskiego, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Jakub Bielamowicz - niezależny ekspert w dziedzinie polityki Bałkanów Zachodnich.
Na dachu świata 17.04.22, 120’
Gość: Krzysztof Werema
Gościem Michała Żakowskiego będzie człowiek niezwykły - fotograf, archeolog, podróżnik Krzysztof Werema. Są takie miejsca na świecie, do których dotrze tylko garstka ludzi. O jednym z takich miejsc posłuchamy dzisiaj w audycji "Na dachu świata". O ginących plemionach, najmłodszym państwie świata, o pasji do podróży... ale też o niebezpieczeństwach jakie ze sobą niosą.
Na dachu świata 10.04.22, 117’
46. dzień wojny - Ukraina szykuje się do Wielkiej bitwy na wschodzie
Ukraina szykuje się do Wielkiej bitwy na wschodzie. Na północ od Kijowa odkrywane są kolejne popełnione przez Rosjan zbrodnie wojenne. Czy możliwe jest ściganie odpowiedzialnych za nie osób, w tym również Władimira Putina? Gośćmi niedzielnej publicystyki będą: Pawel Reszka (Newsweek Polska), Piotr Andrusieczko (Outriders) i prof. Piotr Milik (prawnik, Akademia Sztuki Wojennej). Połączymy się też z naocznymi świadkami wydarzeń wojennych: 72-letnią kobietą, która wraca do domu w obwodzie kijowskim oraz 23-letnim ukraińskim żołnierzem, który był w Mariupolu i został ranny. Ale wojna w Ukrainie, to nie jedyny temat audycji. Porozmawiamy także o: wyborach prezydenckich we Francji - dziś pierwsza tura; czy Węgry, po wygranej Viktora Orbana, to enfant terrible Unii Europejskiej?; odsunięciu od władzy premiera Imrana Khana, zwanego Panem Talibem. Te wydarzenia skomentują Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Mielnik z WPROST. Na dach świata zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
Na dachu świata 03.04.22, 120’
39. dzień wojny - czy Europa i Świat mogą żyć bez gazu z Rosji?
Ukraina 39. Dzień wojny. Rosjanie ustępują z okolic Kijowa, zostawiają spaloną ziemię. Co się dzieje w stolicy i mieście Sumy, jeszcze otoczonym przez wojska rosyjskie. Co teraz jest najważniejsze dla prezydenta Ukrainy nazywanego przez Economist drugim Churchilem? O tym goście prosto z Sum i Kijowa. O Rosjanach i Rosji opowie Nikita Pietrow z Moskwy, do niedawna członek rozwiązanego Memoriału. Będzie także o niezwykłym i arcyważnym spotkaniu na pustyni Negev w Izraelu. Cztery państwa arabskie oraz Izrael piszą nową historię regionu? Węgry wybierają … Victora Orbana? Czy czwarta kadencja premiera będzie należeć do tego przez jednych uwielbianego a przez innych znienawidzonego polityka Czy Europa, Świat może żyć bez gazu z Rosji? Niezwykła historia Nord Stream czyli rurociągu z Rosji do Niemiec Salwador i wojna państwa z gangami. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy i aresztowano ponad 4 tysiące osób. Kraj bez poczucia bezpieczeństwa ale za to z kryptowalutą bitcoinem. Goście: Dr Agnieszka Bryc, nasz stały Gość z otoczonych Sum, 40 km od granicy z Rosją oraz Mykoła Davydiuk z Kijowa, Szymon Kardaś, Joanna Gocłowska Bolek.
Na dachu świata 27.03.22, 119’
Podsumowanie tygodnia - 32. dzień wojny
Wojna w Ukrainie trwa już 32 dni. Audycję po raz kolejny współprowadzi Zoriana Varenia, a gośćmi są Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata) i Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita)
Na dachu świata 20.03.22, 119’
Sytuacja w Ukrainie - 25. dzień wojny
Ukraina. 25. dzień wojny. „Na dachu świata” usłyszymy bezpośrednie relacje świadków dramatycznych wydarzeń zza naszej wschodniej granicy: z otoczonego i obleganego miasta Sumy, z ucieczki z Mariupola w którym rozgrywa się tragedia cywilów, ostrzeliwanych przez rosyjskie wojsko, z Kijowa o wojnie opowie jeden z najlepszych ukraińskich politologów. W studiu przy Słowackiego, razem z Michałem Żakowski i Zorianą Varenią goście: Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny Nowa Europa Wschodnia, Adam Balcer, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, znawca Izraela Turcji i Bliskiego Wschodu. Poza tym Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich opowie o Chinach i o tym, czy poprą rosyjską wojnę z Ukrainą.
Na dachu świata 13.03.22, 121’
Wydanie specjalne: Ukraina
Audycja Michała Żakowskiego współprowadzona z Zorianą Varenią, która pierwszego dnia wojny zdała relację z Kijowa w specjalnym wydaniu naszego Ranka. Razem wsłuchają się w głosy ludzi, których codziennością jest teraz wojna. Goście: Agnieszka Bryc i Michał Potocki opowiedzą o aktualnej sytuacji międzynarodowej w związku z wojną. A Jarosław Rybak, specjalista od sił specjalnych, o ochotnikach z zachodu i najemnikach z Syrii.
Na dachu świata 06.03.22, 117’
Wydanie specjalne: Ukraina
Czy pada mit potęgi rosyjskiej armii? Co zrobi Łukaszenka? Do tego łączenia z ukraińskimi miastami i najnowsze komentarze. Intensywne 2 godziny o sytuacji międzynarodowej. Specjalne wydanie "Na dachu świata" poprowadzą: Michał Żakowski i Zoriana Varenia. Zoriana to ukraińska politolożka z Kijowa, która relacjonowała na naszej antenie pierwsze dni wojny. W studiu goście: dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Jan Mikruta - Polsat News, współprowadzący magazyn Dzień na Świecie.
Na dachu świata 27.02.22, 119’
Ukraina, ale nie tylko
Co Zachód przeoczył, że ta wojna w ogóle się rozpoczęła? Czy na Kremlu trwa walka o władzę? Dlaczego oligarchowie milczą? Skąd u Putina denazyfikacja i demilitaryzacja UA? Goście: Zbigniew Parafianowicz, Agnieszka Bryc, Paweł Reszka, Jakub Mielnik, Łukasz Fyderek
Na dachu świata 20.02.22, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 13.02.22, 119’
Rosja, Kanada, Indie...
Oczy obserwatorów polityki międzynarodowej w ostatnim tygodniu skierowane są głównie na Rosję. W audycji „Na dachu świata” Michał Żakowski rozpoczyna od wątku wschodniego: Władimira Putina sztuczki w polityce. Co zrobił prezydentowi Francji? I dlaczego stół stał się jednym z najsławniejszych memów w chwili, kiedy świat zastanawia się, kiedy będzie wojna na Ukrainie? Kanada, Nowa Zelandia Francja – dziesiątki tysiące ludzi wściekłych na zakazy i nakazy pandemiczne. Protestują blokują i walczą z policją. Zaczynają być ruchem społecznym o dużej sile nacisku. Indie – wybory w najważniejszym stanie, Uttar Pradesh, pokażą, jak popularny jest obecny premier. I wielka niespodzianka – kasta niedotykalnych, Dalidów, wchodzi na salony dzięki nominacji do Oskara! Dużo o Indiach, Pakistanie i Afganistanie. Gośćmi audycji są: Jakub Mielnik, dział zagraniczny WPROST, Marcin Łuniewski TVN24, autor Róży Wiatrów w Radiu Kampus , Patryk Kugiel, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - PISM
Na dachu świata 06.02.22, 121’
Jak rozwinie się sytuacja rosyjsko-ukraińska?
Władimir Putin w Pekinie „zasnął” na chwilę podczas otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na stadionie zła delegacja sportowców z Ukrainy. O napięciu w relacjach między Ukrainą i Rosją. Poza tym w ,,Na dachu świata’’ przegląd innych najważniejszych międzynarodowych wydarzeń w pigułce. Michał Żakowski i goście między innymi o: - Inflacji, która pogrąża Turcję i jej gospodarkę na skalę nieznaną od 20 lat. Czy uderzy w pozycję prezydenta zwanego „Teflonowym Tayyepem” i dlaczego Ankara umie grać dronami w polityce zagranicznej? - Historycznej wizycie izraelskiego prezydenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inny oficjał odwiedził Bahrajn i tam podpisał porozumienie wojskowe. To niezwykła historia na Bliskim Wschodzie - O tym czy Chiny są dobrym miejscem do słuchania słów Johna Lenona o pokoju i dlaczego światowi przywódcy w dużej części zbojkotowali uroczystości otwarcia zawodów. W wirze wydarzeń pojawia się: - Jarosław Kociszewski, z redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia oraz Free Range Production - Adam Balcer, Uniwersytet Warszawski, Kolegium Europy Wschodniej. W drugiej godzinie audycji na szerokim planie Afryka Zachodnia i co łączy Burkinę Faso, Gwinnę Bissau i Mali? Gościem dyskusji Wojciech Jagielski, Tygodnik Powszechny i autor bloga „Strona Świata”.
Na dachu świata 30.01.22, 121’
Czym straszą Putina przywódcy Zachodu?
Sankcje, jakich Rosja jeszcze nie widziała – czym straszą Władimira Putina przywódcy Zachodu? Czy są w stanie zrealizować swoje groźby? Joe Biden twierdzi, że atak nastąpi już w lutym - prezydent Ukrainy prosi, by nie siać paniki. W Europie i Kanadzie ostre protesty przeciwników przymusowych szczepień - co dokładnie im się nie podoba? Umowa atomowa z Iranem – rozmowy zerwane przez Donalda Trumpa - teraz na ostatniej prostej. W perspektywie miliardy € i $ do zarobienia przez firmy z Zachodu. Jest i druga strona rozmów - w więzieniach w Iranie jest kilku obywateli krajów Zachodu oskarżonych o szpiegostwo. Czy są zakładnikami negocjacji? W wir wydarzeń wpadną dr Agnieszka Bryc i Zbigniew Parafianowicz. A w szerokim planie w drugiej części: Mija rok prezydentury Joe Bidena. Objął urząd w rozdartej Ameryce, ale chyba nie spodziewał się takich podziałów w swojej partii. Czego dokonał przez te 12 miesięcy? I gdzie podziewa się jego zastępczyni - Kamala Harris? O tym opowie Mateusz Piotrowski. Marcin Krzyżanowski opowie o Afganistanie po pierwszym spotkaniu delegacji Talibów w Norwegii. Spędził pod Hindukuszem 6 lat i ostatnio wrócił po podróży do kraju którym rządzą właśnie Talibowie. Co się zmienia w czasie i przestrzeni tego kraju?
Na dachu świata 23.01.22, 120’
Ukraina w cieniu wojny
Kraj i ludzie w cieniu wojny. Strach jest obecny w domach od Charkowa przez Kijów do Odessy. Czy dojdzie do inwazji? Najważniejsi politycy świata dyskutują o tym, jak ją uniemożliwić. Pierwszą godzinę audycji „Na dachu świata” poświęcimy dziś w całości sytuacji Ukrainy. Gośćmi Michał Żakowski będą: Paweł Reszka - były korespondent z Moskwy i Ukrainy; Piotr Andrusieczko - etnolog i publicysta, który obecnie przybywa w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. W drugiej części audycji: delegacja Talibów w Norwegii ma rozmawiać o dramatycznej sytuacji w Afganistanie. Widmo głodu stoi przed ponad 20 mln mieszkańców tego kraju. Ile na świecie jest takich kryzysów i gdzie pomoc będzie potrzebna w tym roku - o tym Małgorzata Olasińska-Chart; niezwykły proces, w którym na dożywocie skazano Anwara Raslana - odpowiedzialnego za tortury i śmierć tysięcy Syryjczyków; Afery dotyczące Pegasusa nie tylko w Polsce - problemy również w Izraelu i Maroko. Te dwa wątki skomentuje dla Słuchaczy Radia 357 Mariusz Borkowski - wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.
Na dachu świata 16.01.22, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 09.01.22, 119’
Przegląd międzynarodowych wydarzeń
Wojsko na ulicach, protesty i interwencja pokojowa, między innymi rosyjskiego wojska. Pojedynek prezydentów – byłego, nazywanego starcem i zrzucanego z pomników, z tym który każe strzelać do ludzi na ulicach. „Na dachu świata” zagłębimy się w sytuacje w gorącym od protestu Kazachstanie razem z gościem: Kacprem Ochmanem z portalu Kierunek Kaukaz. Poza tym w dzisiejszej audycji: tenisista Nowak Djokowić i jego perypetie COViDowo-administracyjne dają pełen obraz świata w czasie pandemii. * Litwa kontra Chiny. Kolejna odsłona bitwy Davida z Goliatem o Tajwan. Dlaczego Wilno tak uparcie chce uznania Tajwanu wbrew chińskiej doktrynie politycznej? * rocznica ataku na amerykański Kapitol: w ubiegłym ze zdumieniem oglądaliśmy Szamana i tłum, który wdarł się do Kongresu nie chcąc uznania nowego prezydenta Joe Bidena. W wirze wydarzeń porozmawiamy z Jakub Mielnik i Marcinem Łuniewskim. * protesty w Sudanie: razem z aktywistą Awad Gabir spróbujemy opowiedzieć koleje losu tamtej rewolucji, która niestety stanęła na skraju upadku mimo ogromnego poświęcenia opozycji, dzięki któremu prawie 3 lata temu obalono dyktatora.
Na dachu świata 02.01.22, 120’
Co nas czeka w 2022 roku?
goście: Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz, Wojciech Jagielski
Na dachu świata 26.12.21, 118’
Od Kilimandżaro do oaz na Saharze...
Na dachu świata 19.12.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 12.12.21, 121’
Rosja, Anglia, Francja, Niemcy, Honduras...
Prowadzący: Paweł Drozd.
Na dachu świata 05.12.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 28.11.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 21.11.21, 118’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 14.11.21, 119’
Relacja Michała Żakowskiego z Afganistanu
Na dachu świata 07.11.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 31.10.21, 119’
Mołdawia a Gazprom, Biden na G20, COP w Szkocji...
Mołdawia kontra Gazprom - czyli kryzys energetyczny w Europie. Biden w Europie na spotkaniu G20 a budżet USA nadal z problemami. Spotkanie katolickiego prezydenta z papieżem Franciszkiem. Obu dzieli sprawa aborcji. Przed szczytem COP w Szkocji - Australia i Chiny deklarują radykalne obniżki zatruwania środowiska. Afganistan i pomoc humanitarna - czyli jak ratować ludzi nie uznając Talibów. Moralny zgryz ze świata zachodniego.
Na dachu świata 24.10.21, 119’
goście: dr Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz i prof. Justyna Kowalska
Na dachu świata 17.10.21, 119’
goście: Michał Potocki, Jakub Mielnik, Marcin Krzyżanowski
Nord Stream II gotowy, koalicja w Niemczech już prawie na 100 procent. Putin mówi o gazociągu na Ukrainie ze może się zepsuć. W Czechach wybory, a w Austrii skandal . Sebastian Kurz oddaje urząd, ale nie władzę. Ciekawy paradoks w Europie, Zasztyletowany polityk w Wielkiej Brytanii. W Norwegii facet z lukiem. Czy radykalizm i terroryzm sięga po chorych psychicznie? O Iranie, Hezbollahu i Libanie oraz Afganistan po trzech zamachach na meczety
Na dachu świata 10.10.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 03.10.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 26.09.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 19.09.21, 119’
#21 Francja / Rosja / Norwegia / Białoruś
- Francja wściekła a Australia zrywa kontrakt na łodzie podwodne i buduje sojusz przeciwko Chinom z Ameryką i Wielką Brytanią - W Rosji wybory do Dumy ale my pytamy czy ktoś pamięta o A.Nawalnym? - Norwegia i polityka klimatyczna. Czy możliwe, że wycofa się z produkcji ropy i gazu a to przecież zachodnoeuropejski potentat! Tak mówią dopiero co wybrani politycy... - Białoruś oczami i nutami muzyków z zespołu RSP - Na dachu świata w drugiej części to oni opowiedzą jak wyglądała rewolucja i dlaczego trafili na 15 dni do więzienia. A teraz nie mogą grać w swoim kraju!
Na dachu świata 12.09.21, 118’
Afganistan (goście: Olasińska-Chart, Rosiak, Jagielski, Haszczyński)
O aktualnej sytuacji w Afganistanie Michał porozmawia również ze znakomitymi gośćmi: Małgorzatą Olasińską-Chart z Polskiej Misja Medycznej, Dariusz Rosiak, Wojciech Jagielski i Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej.
Na dachu świata 05.09.21, 119’
Afganistan / Niemcy / Chiny / Serbia
- Afganistan - kobiety protestują na ulicach Kabulu, Ukraińscy komandosi ratują tam Kanadyjczyków, prezydent Ukrainy w USA a - - Europa mówi o upadku zaufania do Waszyngtonu. - I rzut okiem na Niemcy przed wyborami - najważniejszymi od dekad! Tu Małgorzata Bonikowska CSM i Tomas Orchowski TOK FM Druga część: - Chiny i myśli przywódcy w programie nauczania - jak mała wieś w Serbii wygrała z państwem walkę o wodę! Marta Szpala i Michał Bogusz z OSW
Na dachu świata 29.08.21, 116’
#18 Afganistan, Niemcy, Litwa vs Chiny, Haiti
Goście: M.Potocki, K.Mielnik, J. Gocłowska-Bolek, P. Kugiel - Afganistan ostatnie godziny rozejmu z Talibami i ostatnie chwile ewakuacji samolotami. Co dalej to chyba najprostsze pytanie a zarazem skomplikowane - Będzie o Niemczech, za mies. wybory koniec ery Merkel, Ukraina i Mołdawia 30 lat niepodległości ale co dalej? - Litwa kontra Chiny - Haiti - gdzie jest PAŃSTWO? Wracamy do tematu zapomnianego ale niezwykle ciekawego choć tragicznego
Na dachu świata 22.08.21, 119’
#17 Sytuacja w Afganistanie
Goście: Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gen. Waldemar Skrzypczak, Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
Na dachu świata 15.08.21, 120’
#16 Litwa, Chiny, Białoruś, klimat i pewne zdjęcie
Na dachu świata 08.08.21, 119’
#15 Białoruś, Rosja, Zatoka Perska
Białoruska sprinterka - Kryscina Cimanouska - otrzymała od polskich władz wizę humanitarną. Poprosiła o nią z obawy o swoje życie, po tym, jak skrytykowała działania władz sportowych swojego kraju. Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi, rok po sfałszowanych wyborach? * Ktoś ważny się żeni, ale co ciekawe z KIM? O rosyjskiej plotce z masą pieniędzy w tle. * Łukaszenka prowokuje a Rosja czeka na reset Waszyngtonu i Berlina. Co zrobią kraje Europy Środkowej? * O co chodzi w cichej wojnie o tankowce na Zatoce Perskiej. * Mija rok od ogromnego wybuchu w bejruckim porcie - co zmieniła eksplozja i dlaczego żaden z polityków nie został za nią ukarany?
Na dachu świata 01.08.21, 117’
#14 (goście: Jerzy Haszczyński, Dariusz Rosiak)
Tunezja i protesty, coraz gorzej w Etiopii – setki tysięcy ludzi w regionie czeka na jedzenie * Co oznacza gazociąg Nord Stream II dla Europy i świata * Kogo słychać w Pegazusie? Izraelski program "zrobił furorę" Podsłuchiwano 50 tysięcy osób * I wreszcie będzie o historii i pamięci – jak sprawy trudne i sporne traktują Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy – rozliczają czy zamiatają pod dywan.
Na dachu świata 25.07.21, 120’
#13
Ameryka: spiski, teorie, pandemia, polityka i ruch QAnon. Arabia Saudyjska: islam, kobiety, religia i wolność. Goście: Magdalena el Ghamari i Mateusz Piotrowski.
Na dachu świata 18.07.21, 112’
#12
Na dachu świata 11.07.21, 119’
#11
Talibowie z Afganistanu coraz więcej zdobywają i rozmawiają z Rosją, Kreml publikuje nową strategię bezpieczeństwa – dlaczego teraz? Co dały manewry morskie na Morzu Czarnym niedaleko Krymu – ćwiczyło kilkadziesiąt okrętów wojennych NATO i Ukrainy * Koronawirus DELTA – wariant z Indii dotarł do świata zachodniego budząc kolejne obawy przed lockdownem * Dzisiaj wybory w Bułgarii pilnie obserwowane w Macedonii Północnej * Kolejny zamach na dziennikarza w Unii Europejskiej. Tym razem to holender znany z wykrywania afer korupcyjnych. Politycy europejscy potępiają atak * Dwa państwa, dwa różne części globu i jeden apel do świata – o pomoc! Liban bo grozi mu wybuch społeczny na nieprawdopodobną skalę a Haiti po morderstwie na prezydencie nie jest w stanie chronić miejsc strategicznych dla funkcjonowania państwa.
Na dachu świata 04.07.21, 121’
#10
Afganistan: Talibowie przejmują, Zachód oddaje. * Zmarł D. Rumsfeld - b. sekr. obrony USA, jastrząb, znielubiany na Bl Wschodzie * Yair Lapid - historyczna wizyta w Zjedn. Emiratach Arab. i ostre słowa do Polski. * Reset z Rosją -Francja i Niemcy na własną rękę? * Kanada - przerażająca historia zmarłych setek dzieci rdzennej ludności. Ostre reakcje - co z rozliczeniem historii? * Także na Bałkanach - 30 lat temu wybuchła wojna i rozpadła się Jugosławia. * Francja i pytanie czy toną politycznie Macron i LePen?
Na dachu świata 27.06.21, 116’
#9
Na dachu świata 20.06.21, 120’
#8
*Jak rozmawiać z Rosją Putina? Co zyskał amerykański prezydent po spotkaniu w Genewie? * Kto w Europie polubi nowego prezydenta Iranu? Dziennik The Guardian pisze, że odpowiada za wysłanie na śmierć około 3 tysięcy osób w latach 80-tych. A teraz stawką jest powrót do układu atomowego z Teheranem i ogromne pieniądze na inwestycje w tym kraju * Bundeswehra ma problem ze swoimi żołnierzami. Niemieccy dziennikarze ujawnili że żołnierze stacjonujący na Litwie ostro imprezowali oraz „zaśpiewali na urodziny Adolfa Hitlera”. Co się dzieje w niemieckim wojsku? * problemy jednej ze „stron dla dorosłych”. Przynosi krocie zysków ale ostatnio ponad 30 kobiet pozwało firmę za umieszczenie zdjęć bez ich zgody. To kolejne problemy – Pół roku temu musiała się bronić przed zarzutami o wykorzystywanie seksualne dzieci i kobiet. Jak regulować takie obszary biznesu by nie stwarzały problemów dla społeczeństwa.
Na dachu świata 13.06.21, 116’
#7
„Ameryka wraca” słowa Joe Bidena podczas swojej pierwszej podróżny zagranicznej w roli prezydenta. Jednak czy „nie zapomniał” powiedzieć swoim sojusznikom z Europy Środkowej i Wschodniej o tym, że jednak chce rury z gazem łączącej Rosję i Niemcy * Siedem najbogatszych państw świata deklaruje, że da światu za darmo miliard szczepionek w ciągu dwóch lat. Czy to początek nowego rozdziału w relacjach z mniej zamożnymi regionami naszego globu? * Niemcy nie chcą w Unii Europejskiej prawa weta. Dlaczego? Kto we Wspólnocie najbardziej denerwuje Niemców? * Algiera – największe państwo w Afryce – przyjrzymy się jak wyglądają tam wybory do parlamentu bojkotowane przez opozycję * Dlaczego władze w Uzbekistanie nakazują golić mężczyznom brody a kobietom zakazują chodzić do meczetu i nosić hijaby.
Na dachu świata 06.06.21, 120’
#6
Izrael i "spadochroniarz kontra dentysta" czyli koniec polityczny premiera Netanjahu zwanego Królem Bibim. To co się dzieje w Izraelu jest nieprawdopodobnie fascynujące *- Dania wyciąga ucho w kierunku sojuszników. Podsłuchuje na zlecenie Ameryki. Dlaczego? * Bohaterowie, przeciwnicy reżimów autorytarnych - dramat Pratasiewicza w Mińsku i zapomniany Tankmen sprzed 32 lat w Pekinu * Prezydent Ukrainy - czy rzeczywiście walczy z oligarchami i ich systemem rządów tym krajem * Będzie także o Turcji - wywiad aresztował w Kenii siostrzeńca arcywroga prezydenta Erdogana. * A w Mali wojsko obaliło władze rządu przejściowego - Francja wściekła, Unia Afrykańska i świat finansów Afryki też. Za to dżihadyści w regionie ostro atakują...
Na dachu świata 30.05.21, 120’
#5
Czy Baćka-Łukaszenka oszalał? Dlaczego porwał samolot i opozycjonistę z dziewczyną? Czy wiedział o tym sam Putin? * Czy możliwe jest uczciwe śledztwo ws. COVID-19 w Chinach? Tego chce Joe Biden! * Od lat izraelski szef dyplomacji nie pojawiał się w Kairze. Dzisiaj rozmawia o Gazie i Hamasie w centrum stolicy Egiptu - na Placu Tahrir. * "Złote Dzieci Polityki" w Europie: Mr Brexit czyli Dominic Cummings oraz Sebastian Kurz. Brytyjczyk ostro oskarża byłego premiera a obecny kanclerz Austrii skłamał przed sądem! * Mam nadzieję, że doleci gość z Konga, z Gomy - tam wulkan wypędził setki tysięcy ludzi z domów i grozi kolejnym wybuchem! * Wreszcie zawita na Dach Ameryka Łacińska! Opowiemy o Kolumbii i trwających tam od miesiąca protestach a także czy w Chile są szczęśliwi ze zmiany konstytucji pamiętającej jeszcze dyktatora Pinocheta? * I wreszcie Kanał Sueski i losy jednego z największych kontenerowców świata. Statek w areszcie a prawnicy toczą wojnę o pieniądze, czyli kto zapłaci za blokadę Kanału trzy miesiące temu?
Na dachu świata 23.05.21, 119’
#4
O rozejmie pomiędzy Izraelem a Hamasem w Gazie. Joe Biden zmienia sposób widzenia Izraela i Palestyny oraz pozwala na budowę strategicznej rury o nazwie Nord Stream II w Europie. Duże zmiany w polityce prezydenta Ameryki! * Czy Maroko chce szantażować Europę migrantami? Dlaczego unijni politycy zamrażają deal z Chinami? * Zachód rozlicza czas kolonializmu Afryki: Niemcy zapłacą odszkodowanie Namibii za czasy kolonialne i prześladowania tamtejszych ludów, a Francja ma problem z wojną w Rwandzie na początku lat 90-tych i odpowiedzialnością za umożliwienie masakry około 800 tysięcy Tutsi. * Będzie także o Ameryce czyli „Rewolwer obok Biblii”. Wyjaśnimy, kto stoi za tym tytułem i opowiemy „w co wierzy Ameryka?”
Na dachu świata 16.05.21, 119’
#3
Izrael i Palestyna, Azerowie i Ormianie, Lampeduza i uchodźcy w Europie. A także: Chiny na Marsie, Albania – wierny sojusznik Ameryki, dlaczego giną lekarze Nawalnego ze szpitala w Omsku i co wynika z najnowszego spisu ludności?
Na dachu świata 09.05.21, 120’
#2
Na dachu świata 02.05.21, 120’
#1

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.3.6