Cofnij

Na dachu świata

Michał Żakowski

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata 16.01.22, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 09.01.22, 119’
Przegląd międzynarodowych wydarzeń
Wojsko na ulicach, protesty i interwencja pokojowa, między innymi rosyjskiego wojska. Pojedynek prezydentów – byłego, nazywanego starcem i zrzucanego z pomników, z tym który każe strzelać do ludzi na ulicach. „Na dachu świata” zagłębimy się w sytuacje w gorącym od protestu Kazachstanie razem z gościem: Kacprem Ochmanem z portalu Kierunek Kaukaz. Poza tym w dzisiejszej audycji: tenisista Nowak Djokowić i jego perypetie COViDowo-administracyjne dają pełen obraz świata w czasie pandemii. * Litwa kontra Chiny. Kolejna odsłona bitwy Davida z Goliatem o Tajwan. Dlaczego Wilno tak uparcie chce uznania Tajwanu wbrew chińskiej doktrynie politycznej? * rocznica ataku na amerykański Kapitol: w ubiegłym ze zdumieniem oglądaliśmy Szamana i tłum, który wdarł się do Kongresu nie chcąc uznania nowego prezydenta Joe Bidena. W wirze wydarzeń porozmawiamy z Jakub Mielnik i Marcinem Łuniewskim. * protesty w Sudanie: razem z aktywistą Awad Gabir spróbujemy opowiedzieć koleje losu tamtej rewolucji, która niestety stanęła na skraju upadku mimo ogromnego poświęcenia opozycji, dzięki któremu prawie 3 lata temu obalono dyktatora.
Na dachu świata 02.01.22, 120’
Co nas czeka w 2022 roku?
goście: Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz, Wojciech Jagielski
Na dachu świata 26.12.21, 118’
Od Kilimandżaro do oaz na Saharze...
Na dachu świata 19.12.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 12.12.21, 121’
Rosja, Anglia, Francja, Niemcy, Honduras...
Prowadzący: Paweł Drozd.
Na dachu świata 05.12.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 28.11.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 21.11.21, 118’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 14.11.21, 119’
Relacja Michała Żakowskiego z Afganistanu
Na dachu świata 07.11.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 31.10.21, 119’
Mołdawia a Gazprom, Biden na G20, COP w Szkocji...
Mołdawia kontra Gazprom - czyli kryzys energetyczny w Europie. Biden w Europie na spotkaniu G20 a budżet USA nadal z problemami. Spotkanie katolickiego prezydenta z papieżem Franciszkiem. Obu dzieli sprawa aborcji. Przed szczytem COP w Szkocji - Australia i Chiny deklarują radykalne obniżki zatruwania środowiska. Afganistan i pomoc humanitarna - czyli jak ratować ludzi nie uznając Talibów. Moralny zgryz ze świata zachodniego.
Na dachu świata 24.10.21, 119’
goście: dr Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz i prof. Justyna Kowalska
Na dachu świata 17.10.21, 119’
goście: Michał Potocki, Jakub Mielnik, Marcin Krzyżanowski
Nord Stream II gotowy, koalicja w Niemczech już prawie na 100 procent. Putin mówi o gazociągu na Ukrainie ze może się zepsuć. W Czechach wybory, a w Austrii skandal . Sebastian Kurz oddaje urząd, ale nie władzę. Ciekawy paradoks w Europie, Zasztyletowany polityk w Wielkiej Brytanii. W Norwegii facet z lukiem. Czy radykalizm i terroryzm sięga po chorych psychicznie? O Iranie, Hezbollahu i Libanie oraz Afganistan po trzech zamachach na meczety
Na dachu świata 10.10.21, 120’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 03.10.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 26.09.21, 119’
Publicystyka międzynarodowa
Na dachu świata 19.09.21, 119’
#21 Francja / Rosja / Norwegia / Białoruś
- Francja wściekła a Australia zrywa kontrakt na łodzie podwodne i buduje sojusz przeciwko Chinom z Ameryką i Wielką Brytanią - W Rosji wybory do Dumy ale my pytamy czy ktoś pamięta o A.Nawalnym? - Norwegia i polityka klimatyczna. Czy możliwe, że wycofa się z produkcji ropy i gazu a to przecież zachodnoeuropejski potentat! Tak mówią dopiero co wybrani politycy... - Białoruś oczami i nutami muzyków z zespołu RSP - Na dachu świata w drugiej części to oni opowiedzą jak wyglądała rewolucja i dlaczego trafili na 15 dni do więzienia. A teraz nie mogą grać w swoim kraju!
Na dachu świata 12.09.21, 118’
Afganistan (goście: Olasińska-Chart, Rosiak, Jagielski, Haszczyński)
O aktualnej sytuacji w Afganistanie Michał porozmawia również ze znakomitymi gośćmi: Małgorzatą Olasińską-Chart z Polskiej Misja Medycznej, Dariusz Rosiak, Wojciech Jagielski i Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej.
Na dachu świata 05.09.21, 119’
Afganistan / Niemcy / Chiny / Serbia
- Afganistan - kobiety protestują na ulicach Kabulu, Ukraińscy komandosi ratują tam Kanadyjczyków, prezydent Ukrainy w USA a - - Europa mówi o upadku zaufania do Waszyngtonu. - I rzut okiem na Niemcy przed wyborami - najważniejszymi od dekad! Tu Małgorzata Bonikowska CSM i Tomas Orchowski TOK FM Druga część: - Chiny i myśli przywódcy w programie nauczania - jak mała wieś w Serbii wygrała z państwem walkę o wodę! Marta Szpala i Michał Bogusz z OSW
Na dachu świata 29.08.21, 116’
#18 Afganistan, Niemcy, Litwa vs Chiny, Haiti
Goście: M.Potocki, K.Mielnik, J. Gocłowska-Bolek, P. Kugiel - Afganistan ostatnie godziny rozejmu z Talibami i ostatnie chwile ewakuacji samolotami. Co dalej to chyba najprostsze pytanie a zarazem skomplikowane - Będzie o Niemczech, za mies. wybory koniec ery Merkel, Ukraina i Mołdawia 30 lat niepodległości ale co dalej? - Litwa kontra Chiny - Haiti - gdzie jest PAŃSTWO? Wracamy do tematu zapomnianego ale niezwykle ciekawego choć tragicznego
Na dachu świata 22.08.21, 119’
#17 Sytuacja w Afganistanie
Goście: Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gen. Waldemar Skrzypczak, Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
Na dachu świata 15.08.21, 120’
#16 Litwa, Chiny, Białoruś, klimat i pewne zdjęcie
Na dachu świata 08.08.21, 119’
#15 Białoruś, Rosja, Zatoka Perska
Białoruska sprinterka - Kryscina Cimanouska - otrzymała od polskich władz wizę humanitarną. Poprosiła o nią z obawy o swoje życie, po tym, jak skrytykowała działania władz sportowych swojego kraju. Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi, rok po sfałszowanych wyborach? * Ktoś ważny się żeni, ale co ciekawe z KIM? O rosyjskiej plotce z masą pieniędzy w tle. * Łukaszenka prowokuje a Rosja czeka na reset Waszyngtonu i Berlina. Co zrobią kraje Europy Środkowej? * O co chodzi w cichej wojnie o tankowce na Zatoce Perskiej. * Mija rok od ogromnego wybuchu w bejruckim porcie - co zmieniła eksplozja i dlaczego żaden z polityków nie został za nią ukarany?
Na dachu świata 01.08.21, 117’
#14 (goście: Jerzy Haszczyński, Dariusz Rosiak)
Tunezja i protesty, coraz gorzej w Etiopii – setki tysięcy ludzi w regionie czeka na jedzenie * Co oznacza gazociąg Nord Stream II dla Europy i świata * Kogo słychać w Pegazusie? Izraelski program "zrobił furorę" Podsłuchiwano 50 tysięcy osób * I wreszcie będzie o historii i pamięci – jak sprawy trudne i sporne traktują Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy – rozliczają czy zamiatają pod dywan.
Na dachu świata 25.07.21, 120’
#13
Ameryka: spiski, teorie, pandemia, polityka i ruch QAnon. Arabia Saudyjska: islam, kobiety, religia i wolność. Goście: Magdalena el Ghamari i Mateusz Piotrowski.
Na dachu świata 18.07.21, 112’
#12
Na dachu świata 11.07.21, 119’
#11
Talibowie z Afganistanu coraz więcej zdobywają i rozmawiają z Rosją, Kreml publikuje nową strategię bezpieczeństwa – dlaczego teraz? Co dały manewry morskie na Morzu Czarnym niedaleko Krymu – ćwiczyło kilkadziesiąt okrętów wojennych NATO i Ukrainy * Koronawirus DELTA – wariant z Indii dotarł do świata zachodniego budząc kolejne obawy przed lockdownem * Dzisiaj wybory w Bułgarii pilnie obserwowane w Macedonii Północnej * Kolejny zamach na dziennikarza w Unii Europejskiej. Tym razem to holender znany z wykrywania afer korupcyjnych. Politycy europejscy potępiają atak * Dwa państwa, dwa różne części globu i jeden apel do świata – o pomoc! Liban bo grozi mu wybuch społeczny na nieprawdopodobną skalę a Haiti po morderstwie na prezydencie nie jest w stanie chronić miejsc strategicznych dla funkcjonowania państwa.
Na dachu świata 04.07.21, 121’
#10
Afganistan: Talibowie przejmują, Zachód oddaje. * Zmarł D. Rumsfeld - b. sekr. obrony USA, jastrząb, znielubiany na Bl Wschodzie * Yair Lapid - historyczna wizyta w Zjedn. Emiratach Arab. i ostre słowa do Polski. * Reset z Rosją -Francja i Niemcy na własną rękę? * Kanada - przerażająca historia zmarłych setek dzieci rdzennej ludności. Ostre reakcje - co z rozliczeniem historii? * Także na Bałkanach - 30 lat temu wybuchła wojna i rozpadła się Jugosławia. * Francja i pytanie czy toną politycznie Macron i LePen?
Na dachu świata 27.06.21, 116’
#9
Na dachu świata 20.06.21, 120’
#8
*Jak rozmawiać z Rosją Putina? Co zyskał amerykański prezydent po spotkaniu w Genewie? * Kto w Europie polubi nowego prezydenta Iranu? Dziennik The Guardian pisze, że odpowiada za wysłanie na śmierć około 3 tysięcy osób w latach 80-tych. A teraz stawką jest powrót do układu atomowego z Teheranem i ogromne pieniądze na inwestycje w tym kraju * Bundeswehra ma problem ze swoimi żołnierzami. Niemieccy dziennikarze ujawnili że żołnierze stacjonujący na Litwie ostro imprezowali oraz „zaśpiewali na urodziny Adolfa Hitlera”. Co się dzieje w niemieckim wojsku? * problemy jednej ze „stron dla dorosłych”. Przynosi krocie zysków ale ostatnio ponad 30 kobiet pozwało firmę za umieszczenie zdjęć bez ich zgody. To kolejne problemy – Pół roku temu musiała się bronić przed zarzutami o wykorzystywanie seksualne dzieci i kobiet. Jak regulować takie obszary biznesu by nie stwarzały problemów dla społeczeństwa.
Na dachu świata 13.06.21, 116’
#7
„Ameryka wraca” słowa Joe Bidena podczas swojej pierwszej podróżny zagranicznej w roli prezydenta. Jednak czy „nie zapomniał” powiedzieć swoim sojusznikom z Europy Środkowej i Wschodniej o tym, że jednak chce rury z gazem łączącej Rosję i Niemcy * Siedem najbogatszych państw świata deklaruje, że da światu za darmo miliard szczepionek w ciągu dwóch lat. Czy to początek nowego rozdziału w relacjach z mniej zamożnymi regionami naszego globu? * Niemcy nie chcą w Unii Europejskiej prawa weta. Dlaczego? Kto we Wspólnocie najbardziej denerwuje Niemców? * Algiera – największe państwo w Afryce – przyjrzymy się jak wyglądają tam wybory do parlamentu bojkotowane przez opozycję * Dlaczego władze w Uzbekistanie nakazują golić mężczyznom brody a kobietom zakazują chodzić do meczetu i nosić hijaby.
Na dachu świata 06.06.21, 120’
#6
Izrael i "spadochroniarz kontra dentysta" czyli koniec polityczny premiera Netanjahu zwanego Królem Bibim. To co się dzieje w Izraelu jest nieprawdopodobnie fascynujące *- Dania wyciąga ucho w kierunku sojuszników. Podsłuchuje na zlecenie Ameryki. Dlaczego? * Bohaterowie, przeciwnicy reżimów autorytarnych - dramat Pratasiewicza w Mińsku i zapomniany Tankmen sprzed 32 lat w Pekinu * Prezydent Ukrainy - czy rzeczywiście walczy z oligarchami i ich systemem rządów tym krajem * Będzie także o Turcji - wywiad aresztował w Kenii siostrzeńca arcywroga prezydenta Erdogana. * A w Mali wojsko obaliło władze rządu przejściowego - Francja wściekła, Unia Afrykańska i świat finansów Afryki też. Za to dżihadyści w regionie ostro atakują...
Na dachu świata 30.05.21, 120’
#5
Czy Baćka-Łukaszenka oszalał? Dlaczego porwał samolot i opozycjonistę z dziewczyną? Czy wiedział o tym sam Putin? * Czy możliwe jest uczciwe śledztwo ws. COVID-19 w Chinach? Tego chce Joe Biden! * Od lat izraelski szef dyplomacji nie pojawiał się w Kairze. Dzisiaj rozmawia o Gazie i Hamasie w centrum stolicy Egiptu - na Placu Tahrir. * "Złote Dzieci Polityki" w Europie: Mr Brexit czyli Dominic Cummings oraz Sebastian Kurz. Brytyjczyk ostro oskarża byłego premiera a obecny kanclerz Austrii skłamał przed sądem! * Mam nadzieję, że doleci gość z Konga, z Gomy - tam wulkan wypędził setki tysięcy ludzi z domów i grozi kolejnym wybuchem! * Wreszcie zawita na Dach Ameryka Łacińska! Opowiemy o Kolumbii i trwających tam od miesiąca protestach a także czy w Chile są szczęśliwi ze zmiany konstytucji pamiętającej jeszcze dyktatora Pinocheta? * I wreszcie Kanał Sueski i losy jednego z największych kontenerowców świata. Statek w areszcie a prawnicy toczą wojnę o pieniądze, czyli kto zapłaci za blokadę Kanału trzy miesiące temu?
Na dachu świata 23.05.21, 119’
#4
O rozejmie pomiędzy Izraelem a Hamasem w Gazie. Joe Biden zmienia sposób widzenia Izraela i Palestyny oraz pozwala na budowę strategicznej rury o nazwie Nord Stream II w Europie. Duże zmiany w polityce prezydenta Ameryki! * Czy Maroko chce szantażować Europę migrantami? Dlaczego unijni politycy zamrażają deal z Chinami? * Zachód rozlicza czas kolonializmu Afryki: Niemcy zapłacą odszkodowanie Namibii za czasy kolonialne i prześladowania tamtejszych ludów, a Francja ma problem z wojną w Rwandzie na początku lat 90-tych i odpowiedzialnością za umożliwienie masakry około 800 tysięcy Tutsi. * Będzie także o Ameryce czyli „Rewolwer obok Biblii”. Wyjaśnimy, kto stoi za tym tytułem i opowiemy „w co wierzy Ameryka?”
Na dachu świata 16.05.21, 119’
#3
Izrael i Palestyna, Azerowie i Ormianie, Lampeduza i uchodźcy w Europie. A także: Chiny na Marsie, Albania – wierny sojusznik Ameryki, dlaczego giną lekarze Nawalnego ze szpitala w Omsku i co wynika z najnowszego spisu ludności?
Na dachu świata 09.05.21, 120’
#2
Na dachu świata 02.05.21, 120’
#1

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.3.1