Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Na dachu świata
31.05.2024, 120’
Na dachu świata

Strefa Gazy / Indie / Gruzja / RPA

31.05.2024, 120’

Bliski Wschód ale nie tylko Gaza i wojna Izraela z Hamasem.

Czym jest idea Palestyny? Kim są Palestyńczycy? Jakie związki mają Palestyńczycy z Iranem? Co się dzieje na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jakie znaczenie mają Palestyńczycy w Jordanii? Szyicki Hezbollah w Libanie a palestyński Hamas. Co zmieni w Iranie śmierć prezydenta tego kraju w katastrofie lotniczej? Świat Bliskiego Wschodu pulsuje w wielu odcieniach dlatego dzisiaj dużo opowieści wokół tego regionu

Indie – ostatnie dni kampanii wyborczej w tym najludniejszym kraju świata a właściwie kontynencie. Indie pod wodzą premiera Modiego stają się bardziej autorytarne, a coraz więcej ma do powiedzenia nacjonalizm hinduski. Sam Modi mówi, że sam Bóg czyli hinduistyczny PARMATMA wybrał go do spełnienia misji w Indiach. Wynik wyborów 4 czerwca.

Gruzja i koniec marzeń o Unii Europejskiej. Partia magnata finansowego realizuje swoje marzenia i do tego wprowadza ustawę o zagranicznych agentach. Tak już jest w Rosji i jest to element represji władz i prowadzenia polityki Tibilisi w kierunku Moskwy. Partia nosi nazwę „Gruzińskie Marzenie”.

Republika Południowej Afryki i wybory parlamentarne. Partia legendarnego Nelsona Mandeli pozostanie u władzy ale to co się dzieje z państwem i jak mocno społeczeństwo odczuwa problemy z korupcją, niedoinwestowaniem podziałem drastycznym na biednych i bogatych. RPA – zawsze stawiana jest jako wzór pokojowej zmiany z apartheidu na kraj demokracji przeżywa trudne chwile.

Na Dachu świata o Bliskim Wschodzie i tu Paweł Rakowski autor bloga Od Tabrizu do Nilu, będziemy w Indiach w Kalkucie i tam jest Patryk Kugiel, połączymy się ze Stasią Budzisz ona opowie historię Rosjanki, która stała się agentką pięciu krajów – skutek ustawy w Rosji a za chwilę to samo w Gruzji i wreszcie nasz człowiek w Afryce w Tanzanii Krzystzof GRAJ opowie o wyborach w Republice Południowej Afryki.