Idź do treści
Na dachu świata
12.01.2024, 120’
Na dachu świata

Jemen / Australia / Ameryka

12.01.2024, 120’

Jemen. Huti atakują statki i okręty wojenne państw Zachodu  w cieśninie Bab al Mandab. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Kanada i Bahrajn uderzyły w cele na terenach zajętych przez Hutich.
Australia i rywalizacja z Chinami. Jutro wybory na Tajwanie - dla rządu w Canberze to bardzo ważne by wygrali politycy którzy widzą swój kraj niezależny od Chin. Dlaczego Australia jest tak ważnym graczem w tamtym regionie Azji?
Ameryka i podróż reporterska Izy Klementowskiej. Indianie - jak wygląda ich życie w rezerwatach oraz jak Chińczycy budowali Amerykę na początku wieku

Goście:
Profesor Janusz Gudowski, geograf i podróżnik, przez wiele lat związany z Instytutem Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego
Profesor Maria Wincławska, politolożka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Iza Klementowska, reporterka  reporterka i dziennikarka. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Kontynentach”, „Machinie”, „Sukcesie”, „Bluszczu” i „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork). Autorka książek Samotność Portugalczyka, Szkielet białego słonia, Minuty. Reportaże o starości, Skóra. Witamy uchodźców oraz Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów.