Idź do treści
Na dachu świata
12.06.2022, 119’
Na dachu świata

Hongkong / Sri Lanka / Węgry / Słowacja

12.06.2022, 119’

Zaczniemy od Hongkongu – w pełni zależnego od Chin, gdzie jednym z symboli przemian oraz podporządkowania Pekinowi, stał się zakaz obchodów rocznicy masakry na Placu Tiananmen. W Hongkongu zawsze pamiętano i pozwalano pamiętać o 4 czerwca 1989 roku... Jak jest teraz? Hongkong to także temat fascynującej książki Piotra Bernardyna („Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny”) - reportera, który był wśród protestujących mieszkańców w ostatnich latach. Ludzi, którzy mieli odwagę postawić się procesowi włączania wysp wolności, do systemu Komunistycznej Partii Chin. W drugiej części programu Sri Lanka i dramatyczny los jej mieszkańców. Prawie 5 milionów z 22, potrzebuje natychmiast jedzenia. Brakuje prądu i paliwa, kraj jest na skraju upadku. Jedną z przyczyn, mimo, że wydaje się odległa... jest wojna Rosji z Ukrainą. To ona m.in. przyniosła na Sri Lankę ogromną inflację i wzrost cen. Oprócz tego, same władze Sri Lanki przyczyniły się do tak fatalnej sytuacji w kraju.
Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) wyjaśni dzisiaj na antenie, co doprowadziło Sri Lankę do bankructwa.
Co jeszcze w audycji? O Węgrach, mieszkańcach tego kraju... ale nie tych z Budapesztu czy Egeru. Tych z pogranicza z Ukrainą, z małych wsi i miasteczek. Jak uzasadniają swoje poparcie dla Viktora Orbána, premiera Węgier? O tym, Dariusz Kałan - dziennikarz piszący dla mediów zachodnich, a w Polsce dla tygodnika Polityka i Tygodnika Powszechnego (na zdjęciu z Michałem Żakowskim). Usłyszycie też o tym, jak nasz region Europy Środkowej zmienia się... i dlaczego Bratysława stała się centrum tego środka i warto tam zamieszkać .