Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Na dachu świata
05.06.2022, 119’
Na dachu świata

Ukraina / USA / Turcja / Kongo

05.06.2022, 119’

To już 102 dni wojny Rosji z Ukrainą. Na Kijów spadło co najmniej pięć rakiet. Trwa zażarty bój o Sevierodonieck na wschodzie kraju. Czy Ukraina skutecznie powstrzymuje siły rosyjskie czy przegrywa tę wojnę? – zdania są podzielone. Amerykański prezydent chce zaostrzenia prawa do posiadania broni. To reakcja po strzelaninie w jednej ze szkół w Teksasie. Zginęło 17 uczniów i dwóch nauczycieli. Co jeszcze bardziej przerażające - od tego dramatycznego dnia w Stanach doszło już do kolejnych 20 strzelanin…
Czy światu grozi wielki głód? ONZ, Bank Światowy i grupa najbogatszych państw G7 ostrzegają, że już teraz niedożywionych jest ponad 820 milionów ludzi na całym świecie.
Dlaczego Turcja zmienia nazwę w języku angielskim? Już nie Turkey a Turkiye. Powód: tak samo wymawia się nazwę indyka po angielsku.
Te wszystkie tematy poruszymy z gośćmi: dr Agnieszką Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Janem Mikrutą, współprowadzącym magazyn Dzień na Świecie Telewizja Polsat News. A w drugiej części audycji opowiemy o Demokratycznej Republice Konga. Kim są rebelianci M23 i dlaczego doszło do starć w bogatej w minerały prowincji Kivu?
Kongo to według jednej z organizacji pomocowych najbardziej zaniedbany kraj świata pod względem liczby uciekinierów na skutek działań zbrojnych wielu grup rebeliantów.
To temat dla dr Jędrzeja Czerepa z Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.