Idź do treści
Na dachu świata
07.06.2024, 120’
Na dachu świata

Europa / Chiny / USA / Turcja

07.06.2024, 120’

- Europa przed wyborami do Parlamentu Europejskimi. Czy skręci w radykalne prawo czy lewo? Kto będzie nadawał w najbliższym czasie ton w Unii Europejskiej: Francja czy Niemcy. Kraje Europy a Chiny, Rosja oraz co dalej z Ukrainą? Kto tu jest jastrzębiem a kto układa się z Moskwą? Europa podzielona na Zachód i Wschód?

Plac Tiananmen i masakra studentów 35 lat temu – coraz więcej propagandy w internecie zaprzeczającej tym krwawym wydarzeniom. Także historycznym, sławnym kadrom: stojący bezbronny student naprzeciwko czołgu. Fake newsy przeinaczają dramat – czołg nie taranuje młodego człowieka a wszystko kończy się pokojowym odejściem protestującego studenta.

Donald Trump i pierwszy w historii wyrok karny na prezydenta tego kraju.

Międzynarodowy Trybunał Karny chce ścigać premiera i ministra obrony Izraela a USA i Izba Reprezentantów chcą sankcji na Trybunał. Dlaczego i co zrobi Joe Biden?

Dlaczego Turcja i Azerbejdżan budują bezpośrednie połączenie kolejowe przez tzw. Korytarz Zangezurski. Iran już zapowiada, że może nawet wysłać wojsko by ten projekt zablokować.

Pierwsza kobieta – prezydent w Meksyku. Claudia Sheinbaum obejmuje urząd po niezwykle krwawej kampanii wyborczej, podczas której zginęło 38 kandydatów; w poniedziałek zamordowano burmistrz jednego z miast.

Czy premier Indii umocnił władzę po trwających ponad 40 dni wyborach w tym najludniejszym kraju świata? Co dalej z Narendrą Modim i polityką Indii?

Goście: Jan Mikruta, Polsat News, współprowadzący Dzień na Świecie; Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu Nowa Europa Waschodnia; Dr Bartłomiej Krzysztan, Polska Akademia Nauk, ekspert do spraw Kaukazu; Dr Patryk Kugiel, PISM, znawca Indii i Azji Południowo Wschodniej; Wojciech Ganczarek, reporter, pisarz, dokumentalista zajmuje się Ameryką Południową