Idź do treści
Na dachu świata
29.03.2024, 120’
Na dachu świata

Wenezuela / USA / Egipt / Turcja

29.03.2024, 120’

Na dachu świata w pełnej odsłonie i dzisiaj

- Argentyna, Wenezuela, Kolumbia – niezwykłe wydarzenia w tych krajach. Przeciwnicy prezydenta Wenezueli uciekają do ambasady Argentyny, wojsko otacza placówkę a Nicolas Maduro odcina opozycję od możliwości startu w wyborach za dwa miesiące. Z kolei Kolumbia wydala dyplomatów Argentyny bo prezydent tego kraju Javier Milei nazywa prezydenta z Kolumbii Gustavo Petro mianem „terrorystycznego mordercy”.

- Ameryka Północna w narkotycznym kryzysie. Opioidy stały się poważnym problemem Stanów Zjednoczonych, dotyczą milionów ludzi. Ich losy oraz tych którzy przyczynili się do tej tragedii są tematem książek - wspaniałych autorów reportaży oraz pisarzy: Patrick Radden Keefe "Imperium bólu", Hernan Diaz "Zaufanie", Barabara Kingsolver „Demon Copperhead”

O jakiej Ameryce piszą? O tym za chwilę Agata Kasprolewicz, autorka arcyciekawego podkastu „Raport o książkach”
- Egipt w kryzysie ekonomicznym ale na ratunek przybywają miliardy dolarów z Zatoki Perskiej i nad Morzem Śródziemnym powstanie miasto przyszłości.
Deal: ziemia za petrodolary
- Turcja w niedzielę wybory lokalne ale bardzo ważne między innymi w Stambule. To największe miasto tego kraju chce odbić z rąk opozycji panujący prezydent Recep Tayyep Erdogan. Tylko w Stambule do głosowania może przystąpić 11 milionów ludzi

Goście: Agata Kasprolewicz, Raport o książkach, prof. Joanna Gocłowska Bolek, Uniwersytet Warszawski, dr dr Karol Wasilewski, założyciel Instytutu Badań nad Turcją i analityk w 4CF, Krzysztof Graj, nasz człowiek w Afryce

Playlista odcinka

Baby Huey & The Baby Sitters
Hard Times
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.