Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Na dachu świata
18.11.2022, 120’
Na dachu świata

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

18.11.2022, 120’

Mijający tydzień był intensywny na arenie międzynarodowej, czas więc na podsumowanie i omówienie najważniejszych wydarzeń. Michał Żakowski wraz z gośćmi zaprasza na audycję „Na dachu świata”.
O czym porozmawiamy? Demokraci utrzymali kontrolę nad amerykańskim Senatem, ale Republikanie przejmują Izbę Reprezentantów, a Donald Trump ogłasza start w wyborach prezydenckich w 2024 - jak wygląda sytuacja w amerykańskiej polityce tydzień po wyborach do Kongresu? Joe Biden spotkał się podczas szczytu G20 z przywódcą Chin - Xi Jinpingiem. Tematami spotkania były: wojna w Ukrainie, napięcia między Chinami i Tajwanem oraz próby nuklearne Korei Północnej. Władze Iranu podjęły decyzję o karze śmierci dla aresztowanych do tej pory uczestników zamieszek i protestów, związanych ze śmiercią Mahsy Amini. Wyrok może dotyczyć nawet 15 tysięcy osób - to ma być „lekcja” dla irańskiego społeczeństwa. We wsi Przewodów spadły dwie rakiety, zabijając dwóch mężczyzn. Podjęto szereg spotkań, rozmów i procedur. Co do tej pory udało się ustalić? Za dwa dni startują w Katarze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - jakie przekręty towarzysza pierwszemu Mundialowi w kraju muzułmańskim?
Gośćmi Michała Żakowskiego będą: Jakub Mielnik - Tygodnik WPROST, Marcin Łuniewski - Rzeczpospolita, TVN24, Michał Banasiak - dziennikarz sportowy, Tygodnik WPROST, Mateusz Piotrowski - analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - PISM