Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Na dachu świata
19.01.2024, 120’
Na dachu świata

Jemen / Iran / Ukraina

19.01.2024, 120’

- Świat z niepokojem patrzy na ruch statków na Morzu Czerwonym. A raczej na jego ograniczanie; ataki rakietowe Hutich z Jemenu spowodowały, że wiele koncernów wybiera dłuższą trasę wokół Afryki by dostarczyć swoje towary do Europy. Kanał Sueski to strategiczny i bardzo ważny szlak handlowy bo aż 40 procent towarów z Azji płynie tędy do Europy. I w takich chwilach jak konflikt na Bliskim Wschodzie nagle okazuje się jak mocno zależymy od tego co powie nieznany nam dotąd przywódca z Jemenu czyli Abdul Malik al. Huthi – a on właśnie oświadczył, że dla niego wojna z Ameryką Wielką Brytanią i Izraelem to wielki honor.

Dzisiaj opowiemy na Dachu Świata o szlaku przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, o tym jak brak statków na Morzu Śródziemnym wpłynie na kondycje portów europejskich, co to znaczy wysyłać towary wokół Afryki i dlaczego Kanał Panamski zaczyna być coraz bardziej ważny dla naszego kontynentu.

- Iran pokazuje moc rakietową; atakuje Kurdystan, Syrię, Pakistan. Ten ostatni odparował wczoraj swoimi rakietami i spowodowało pytanie co jeszcze może się wydarzyć na Bliskim Wschodzie bo Pakistan to przecież mocarstwo atomowe.

- Ukraina – nie można zapominać, że tam cały czas jest wojna pomimo stojącego frontu wojsk; rosyjskie ataki rakietowe; rajdy ukraińskie na terytorium Rosji; „historyczne” deklaracje wsparcia z Wielkiej Brytanii i Francji mają podobno mocno pomóc Ukrainie a jest powód. Nadciagająca podobno ofensywa Rosjan.

I tak za chwilę - profesor prof. Andrzej Grzelakowski Kierownik Katedry Logistyki i Systemów Transportowych na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytet Morski w Gdyni z nim odbędziemy podróż po szlakach handlowych.

Marcin Krzyżanowski, były polski dyplomata w Afganistanie, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego; jeździ w ten region świata i opowiemy o ostatnich działaniach Iranu.

I wreszcie Marek Meissner, dziennikarz, znawca sztuki wojennej, specjalista od wschodu