Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
slowa@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,

Słowa pod lupą

Cykl przygotowują Katarzyna Kłosińska i Agata Hącia. Na antenie Radia 357 we wtorek około godz. 10:30.
19.09.2023, 11’

Obserwowanie z polubianiem

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy można obserwować kogoś, nie obserwując go? Czy można lubić kogoś, ale go nie polubić? Zastanowią się nad tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
12.09.2023, 11’

frendzia

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Nie tylko przyjaciółka i nie tylko psiapsi. Jest też frendziara. Jak długo z nami zostanie? O nowych słowach porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
05.09.2023, 12’

testoza

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Witaj, szkoło! Witaj, testozo? O nowych słowach CHOROBOWYCH porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
29.08.2023, 9’

Gniazdownik z sandwiczem

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Jeśli masz około trzydziestki, to możesz być gniazdownikiem, a jeśli około pięćdziesiątki – sandwiczem. O nowych słowach dotyczących relacji rodzinnych porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
29.08.2023, 9’

Słowa pod lupą

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
22.08.2023, 15’

Pieseł ma horom curke

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
O słowach i frazach, które rozpowszechniły się dzięki memom, opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska. Zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
15.08.2023, 10’

Bar tlenowy

Agata Hącia
Co lubimy robić w wolnym czasie? Wybieramy bary czy grille? A może wolimy orać? O nowych znaczeniach starych słów opowie Agata Hącia. Zapraszamy również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
08.08.2023, 8’

Flow

Agata Hącia
Co to jest flow? I co to znaczy, że ktoś ma z kimś flow? Opowie o tym Agata Hącia. Zapraszamy również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
01.08.2023, 14’

Żenua, żenuncja, krindż, przypau

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
O czymś kompromitującym, żenującym mówimy na wiele różnych sposobów. Jakich? O tym porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
25.07.2023, 9’

Czy sus farmi?

Agata Hącia
Co łączy susa i bambika? Czy farmią? O nowych słowach wywodzących się z gier komputerowych opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW, która także zachęca do współtworzenia słownika najnowszych wyrazów na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
18.07.2023, 13’

Madka? Pefka!

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dlaczego „madka”, a nie „matka”? Czy to błąd ortograficzny? Porozmawiają o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
11.07.2023, 13’

Wiborowicz jako kąpielowicz

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Grillowicz, żłobkowicz, weekendowicz, balangowicz – słowa nowe i stare, ale dużo mówiące o naszych potrzebach językowych (i nie tylko). Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
04.07.2023, 12’

To spotkanie mogło być mejlem

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Jak opisujemy świat korporacji i jak same korpoludki opisują swą pracę – o tym porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
27.06.2023, 10’

Foch

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Kto nigdy nie się foszył, niech pierwszy rzuci kamieniem! Na rozmowę o fochu i fochach zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
20.06.2023, 11’

Listy naszych czasów

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Listy towarzyszą nam wszędzie, czasami nie możemy się bez nich obyć. Są nawet aplikacje podpowiadające, jak je pisać. O co chodzi? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
13.06.2023, 12’

Julki i oskarki

Katarzyna Kłosińska
Czy julki i oskarki są wnukami januszów i grażyn? O stereotypach przynoszonych przez imiona opowie Katarzyna Kłosińska, która także zachęca do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
06.06.2023, 11’

Wegetować

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dlaczego wegetują nie tylko rośliny, ale także ludzie? I co ma to wspólnego z koniem? Na te pytania odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
30.05.2023, 11’

Alfa, beta i bankomat

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
O mężczyznach w greckim alfabecie opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
23.05.2023, 11’

Bezkidka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Kim jest bezkidka i jaki ma ona związek z przemianami obyczajowymi ? Na te pytania odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
16.05.2023, 12’

Gastroturystyka

Lubimy uprawiać turystykę. Czasami podróżujemy w ściśle określonym celu. Wtedy stajemy się na przykład gastroturystami. O co chodzi? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
09.05.2023, 13’

Ucórczona matronka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Bratamy się czy się siostrzymy? Kolegujemy się czy się koleżankujemy? O nowych słowach powstałych z potrzeby wyrównywania asymetrii płciowej w języku powiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
02.05.2023, 8’

Żywa Barbie, żywy Ken

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy lalki królują w naszej wyobraźni? Kim są żywa Barbie i żywy Ken? Na te pytani odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
26.04.2023, 10’

Metafora. Trudne słowo

Agata Hącia
Co łączy ścianę płaczu i kac czytelniczy? O możliwościach metafor opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW, która także zachęca do współtworzenia słownika najnowszych wyrazów na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
11.04.2023, 9’

Na spokoju czy na wkurzu?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Oburz, wściek, wnerw – co w nich nowego, a co starego? O staro-nowych sposobach mówienia o nieprzyjemnych stanach emocjonalnych opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska. A także polecają słownik najnowszych wyrazów tworzony na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
04.04.2023, 59’

Chwaliposty i żalposty

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy przechwałki i wyżalanie się są w modzie? Dziś o chwalipostach i żalpostach opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
28.03.2023, 10’

O lagach i lagach

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy zawodnik, który stosuje taktykę „lagi na Lewego”, ma „laga życiowego”? O różnych lagach w najnowszym słownictwie opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
21.03.2023, 12’

Szuria

Katarzyna Kłosińska
Tym razem o tym, kim jest szur i czym jest szuria, a także zastanowią się nad tym, co nowe mówią o naszej rzeczywistości. Słowa te (a także całe mnóstwo innych) można znaleźć na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
15.03.2023, 12’

Gramatyczny nazista

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W Polsce (i nie tylko) propagowanie nazizmu jest karalne, ale… jak grzyby po deszczu wyrastają gramatyczni naziści. O co chodzi? W „Słowach pod lupą” opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
07.03.2023, 11’

Sojowy elektorat, sojowy chłopiec

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska zastanowią się, co wspólnego ma „sojowy elektorat” czy „sojowy chłopiec” z sosem sojowym. Przymiotnik „sojowy” w nowym znaczeniu, podobnie jak inne nowe wyrazy i znaczenia, można znaleźć na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
28.02.2023, 8’

Nie tylko pasteloza

Agata Hącia
W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” przyjrzymy się -ozom, choć nie będzie to kraina Oz. Do rozmowy o języku zaprasza Agata Hącia, która poleca również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
21.02.2023, 11’

Święto ku czci

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, ile cukru jest w cukrze, a języka polskiego w języku polskim. Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska zapraszają do „Słów pod lupą” i na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
14.02.2023, 10’

Shipować czy romantyzować?

Katarzyna Kłosińska
O nowych słowach związanych z „relacjami romantycznymi” opowie Katarzyna Kłosińska, która zaprasza także na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
07.02.2023, 9’

Kaczkomat, tacomat i inne -maty

Katarzyna Kłosińska
Kolejny odcinek „Słów pod lupą” jest poświęcony nowym słowom z cząstką -mat, szczególnie tym, których znaczenie nie jest oczywiste. Opowie o nich Katarzyna Kłosińska, która zaprasza również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
31.01.2023, 9’

Ekowojownik i ekościema

Agata Hącia
Co to znaczy być ekologicznym? I jaki obraz ekologii wyłania się z nowego polskiego słownictwa? O tym opowie Agata Hącia, które zaprasza również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
24.01.2023, 11’

Bez kitu!

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Jaką drogę przeszło słowo „kit”? Wiedzie ona od uszczelniania okien do wyrażania zdziwienia. O tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
17.01.2023, 11’

Autorzy słów

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Żeby słowo weszło do powszechnego obiegu, musi się spodobać wielu ludziom. Zwykle nie wiemy, kto dane słowo wymyślił, ale są wyjątki. Jakie? O tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
10.01.2023, 12’

Twoja stara

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Co nowego u twojej starej? Odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW (www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl).
03.01.2023, 10’

Petarda

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dlaczego lubimy petardy? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW (www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl).
27.12.2022, 13’

Kto wymyśla nowe słowa?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl powstaje słownik najnowszych wyrazów. Ale skąd się one biorą? To wyjaśnią Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska.
20.12.2022, 10’

Przedświąteczne porządki

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Przed świętami robimy porządki i coś sobie postanawiamy. I czasami sięgamy po nowe słowa. Na przykład: kim jest declutter? Nie tylko o tym wyrazie opowiedzą dziś Katarzyna Kłosińska i Agata Hącia z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
13.12.2022, 10’

Essa, odklejka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Jesteśmy na odklejce, a może i na essie? „Słowa pod lupą” zajmą się tym razem słowami młodzieżowymi: „essa” i „odklejka”.
06.12.2022, 11’

Holicy i maniacy

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy każdy -maniak cierpi na manię, a każdy -holik jest od czegoś uzależniony? O słowach z tymi cząstkami opowiedzą dziś Katarzyna Kłosińska i Agata Hącia z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
29.11.2022, 7’

Czasownicy a czasowniki

Katarzyna Kłosińska
Jak z przedmiotu czy zjawiska stać się człowiekiem? A jak z człowieka stać się przedmiotem? O urzeczowionych ludziach i uczłowieczonych rzeczach opowie Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
15.11.2022, 11’

Środing dziadersa

Katarzyna Kłosińska
Life is brutal, full of zasadzkas and niespodziankas, szczególnie gdy zewsząd czyhają słowa ni to polskie, ni to angielskie. O nich opowie Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
08.11.2022, 13’

Rzepiara i patusiara

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się przejawom językowej emancypacji kobiet.
25.10.2022, 11’

Kiełba na dzielni

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się temu, w jaki sposób lubimy skracać słowa i co z tego wynika.
18.10.2022, 10’

Wyszczep i proszczep

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się wyszczepom i proszczepom i zastanowią się, co te słowa mówią o naszym świecie.
11.10.2022, 10’

Stare-nowe, nowe-stare

Agata Hącia
Bieżączka, destynacja, zalewajka… Są słowa, które wydają nam się nowe, świeże. Okazuje się jednak, że może to być złudne wrażenie. Dlaczego? O tym dziś opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW.
04.10.2022, 14’

XD i pismo obrazkowe

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Słyszymy głosy (narzekania), że obrazki zastępują nam pismo. Czy to prawda? A jeśli tak, to czy się tego obawiać? Literowo-obrazkowym zjawiskom w języku przyjrzą się Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
27.09.2022, 16’

Z czym może się kojarzyć konflikt?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego omówią nowe wariacje na temat starego frazeologizmu burza w szklance wody.
20.09.2022, 9’

Obwarzanek

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszym odcinku główną rolę odegra obwarzanek. Oczywiście w nowych znaczeniach. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
13.09.2022, 11’

Freeganin na skipie

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego omówią słowa, które świadczą o tym, że zaczynamy traktować żywność jako coś cennego, co jest zagrożone.
06.09.2022, 12’

Vibe mistrza drugiego planu

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Kim jest mistrz drugiego planu, który często kradnie show – i dlaczego zwykle ma vibe – o tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
30.08.2022, 12’

Rowerować czy kawkować?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Ile jest starego, a ile nowego w takich czasownikach jak „rowerować”, „kawkować” czy „lajkować” – opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
23.08.2022, 12’

Janusz

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś rządzi janusz. Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą, skąd się to słowo wzięło, co znaczy i dlaczego tak chętnie go używamy.
16.08.2022, 12’

Film nie dowiózł

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnią, o co chodzi w zdaniach „Film nie dowiózł” czy „Minister dowozi program”.
02.08.2022, 10’

Używka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś o używkach – na przykład muzycznych. Zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.07.2022, 13’

Całuśny, sweetaśny

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego porozmawiają o dwóch „miłych” słowach: „całuśny” i „sweetaśny”.
19.07.2022, 11’

Mikroapartament

Agata Hącia
Dziś opowiemy o słowach, które zaklinają rzeczywistość. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
12.07.2022, 13’

Szczucie cycem, kaszojad

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Co o naszym stosunku do macierzyństwa mówią nowe słowa i wyrażenia, takie jak „szczucie cycem” i „kaszojad”?
05.07.2022, 8’

Plażing, glamping i jachtostop

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś opowiemy o nowych słowach związanych ze sposobem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w wakacje. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
28.06.2022, 12’

O mireczkach i mirabelkach

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiają o mirkach i mireczkach, którzy nie muszą być Mirkami i Mireczkami.
21.06.2022, 10’

Zrobić komuś dzień

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś o śmieszno-strasznych kalkach językowych. Zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
14.06.2022, 9’

Bezdzietna lambadziara

Katarzyna Kłosińska
O walce na słowa między „madkami” a „bezdzietnymi lambadziarami”
07.06.2022, 7’

Z przyczajki

Agata Hącia
Dziś opowiemy o pewnym nowym wyrażeniu, które wywodzi się z języka młodzieżowego, ale dawno przekroczyło już jego granice. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
31.05.2022, 12’

Oczu kąpiel

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Komu potrzebna jest oczu kąpiel i po co się ją stosuje? O nowym wyrażeniu, które weszło do współczesnego języka z XIX-wiecznych poradników medycznych.
24.05.2022, 10’

Pudle, bejbiki i kok samuraja

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś opowiemy o nowych nazwach odnoszących się do włosów. Zgłębimy tajemnice słownika włosomaniaczek, ale także przypomnimy, czym są pekaesy i do czego służy fiksatuar. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
17.05.2022, 12’

Saszetka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Saszetka, nerka, kołczan prawilności, piterek – słowa nazywające małą (zwykle męską) torebkę.
10.05.2022, 11’

Rozkminka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Dziś będziemy rozkminiać „rozkminkę”. Kminią Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.04.2022, 12’

Ratownik żywności

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Tym razem Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzy się słowom, które pojawiły się w związku z ideą „zero waste”.
19.04.2022, 12’

Brodologia

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW opowiedzą o brodologii i innych -logiach.
12.04.2022, 11’

O przyjaźni – inaczej

Katarzyna Kłosińska
„Psiapsi”, „BFF”, „m8” – nowe słowa nazywające koleżanki i przyjaciółki.
05.04.2022, 11’

10 ziko

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
10 ziko, czyli 10 zeta, czyli o tym, jak nazywamy pieniądze.
29.03.2022, 11’

Fake news i kłamność

Agata Hącia
Dziś opowiemy o fake newsach, deepfake’ach i o tym, czy można je nazywać słowami rodzimymi, takimi jak kłamność
22.03.2022, 10’

Specjalna operacja

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska przyjrzą się specjalnej operacji językowej polegającej na
obśmiewaniu zabiegów propagandowych.
15.03.2022, 11’

Kozak i przekozak

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią bogatą rodzinę „kozackich” wyrazów i związków frazeologicznych.
08.03.2022, 10’

Nie stygmatyzujmy!

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią słowa, które krzywdzą, choć ci, którzy je wypowiadają, wcale nie mają takiej intencji.
01.03.2022, 11’

Demilitaryzacja i denazyfikacja

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych, niewesołych, „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska rozłożą na czynniki pierwsze słowa demilitaryzacja i denazyfikacja, których Władimir Putin użył w jednym z przemówień w odniesieniu do Ukrainy.
22.02.2022, 11’

Adopciny i adopciak

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią nowe słowa, którymi opisujemy świat zwierząt domowych.
15.02.2022, 14’

Śmiechać i smutać

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czasem chce nam się śmiać, a czasem płakać. A czasem płaczemy przez łzy. W dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą” o nowych słowach związanych ze śmiechem i smutkiem opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
08.02.2022, 9’

O drapieżcach i predatorach

Katarzyna Kłosińska
Predator – kim jest i jak się znalazł w polszczyźnie? Czy można go spotkać na drapieżnej konferencji? O najnowszych „drapieżnych” słowach opowie Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego
01.02.2022, 10’

Czy mitygować ryzyko?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
O mitygowaniu ryzyka, o zwinnych firmach i o tym, co wynika z nadawania słowom nowych znaczeń porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
25.01.2022, 10’

Czy keczupować dzieci?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
O keczupie i keczupowaniu w wersji z pomidorem-19, czyli o tym, jak niektórzy próbują oszukać algorytmy.
18.01.2022, 10’

Deszczośnieg

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Deszczośnieg czy śniegodeszcz? A może styczniopad? O kilku nowych słowach związanych z pogodą opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW
11.01.2022, 10’

Spoko, sztos, najs

Agata Hącia
„Miało być spoko, a było najs! Na sztos imprze bawiliśmy się sztos” – o najnowszych słowach wyrażających ocenę, które sprawiają, że nasz język coraz bardziej upodobnia się do angielskiego
04.01.2022, 11’

Ale urwał!

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Ale urwał! Ale – kto i co? O tej zbitce wyrazów, która podbiła polski internet, opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
28.12.2021, 11’

Tego się nie da odzobaczyć

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Pewne rzeczy chciałoby się odzobaczyć, inne – odzapamiętać, a jeszcze inne – odsłyszeć. Obserwatorium Językowe Uniwersytetu
Warszawskiego tym razem weźmie pod lupę trzy nowe czasowniki.
21.12.2021, 10’

Umieć w – i nie tylko

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy Państwo umieją w internety? A może w coś innego? O tym nowym zwrocie (i nie tylko o nim) porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW. Zapraszamy!
14.12.2021, 13’

Łamiąca wiadomość

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Na styku polszczyzny i języka angielskiego mogą powstawać całkiem zabawne słowa i konstrukcje. Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego
07.12.2021, 13’

Kangurki i borsuki

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy chodzą Państwo w kangurkach i borsukach, nie mówiąc o marchewkach? Tym razem Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW przyjrzą się nazwom odzieżowym. Zapraszamy!
30.11.2021, 10’

Spoko, spox, pozdro, pzdr

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Tym razem Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW przyjrzą się nowym skrótom: „pozdro”, „szacun”, „zazdro”, „spoko” itp.
23.11.2021, 11’

X, Y, Z

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Gdy mówimy: pokolenia, jednym przychodzą do głowy „boomerzy”, a innym „pokolenie X”, „pokolenie Y”, „pokolenie Z”. O co chodzi – i skąd te nazwy? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
16.11.2021, 12’

Smacznej kawusi

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Miłego dzionka i smacznej kawusi – kto z nas nie widział na FB takiego pozdrowienia? Jak się okazuje, te miłe słowa są znakiem swoistej międzypokoleniowej walki na rytuały.
09.11.2021, 10’

Zaraczanie

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W dzisiejszym odcinku "Słów pod lupą" spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym się raki raczą i jak się ma do tego zaraczanie. Zapraszamy! Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW
02.11.2021, 15’

O cmentariance i instamatce

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Ostatnio powstało kilka słów, które nazywają osoby lansujące się w mediach społecznościowych. Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.10.2021, 10’

Korpomowa

Agata Hącia
„ASAP trzeba działać directowo, będąc sfokusowanym na targecie”. Jak rozpoznać korpomowę? O tym w najnowszym odcinku „Słów pod lupą”. W imieniu Obserwatorium Językowego UW zaprasza Agata Hącia.
19.10.2021, 12’

Pan Kanapka

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Pan Kanapka, Pan Tabletka, Pani Kredka, Pani Szczawiowa – kogo (lub co) tak nazywamy i dlaczego? O tym w najnowszym odcinku „Słów pod lupą”. W imieniu Obserwatorium Językowego UW zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska.
12.10.2021, 10’

Atencja, atencjusz

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się dawnej i obecnej „atencji” i całkiem nowemu „atencjuszowi” (a także „atencjuszce”).
05.10.2021, 9’

Hip-hopolo i chillout

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czym jest hip-hopolo? I co ma wspólnego z sacro polo oraz rock polo? No i – jak się ma do tego chillout? Zapraszamy na audycję poświęconą nowym słowom związanym z muzyką.
28.09.2021, 12’

O normalsach i wózkersach

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Co ciekawego jest w słowach „dziaders”, „lokals” czy „wózkers”? Dlaczego lubimy tworzyć wyrazy z niby-angielskim zakończeniem „-ers”?
21.09.2021, 12’

Przydasie? No rejczel!

Agata Hącia
Lubimy wyginać słowa. Czasami robimy to nieświadomie, a czasami – dla żartu. Czym są „przydasie”? Co się dzieje „na żwirkach”? I dlaczego czasem czujemy się jak „lajkonik”? O tym w dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą”. Zapraszamy!
14.09.2021, 10’

Wspomnienia z holidejów

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Wakacje za nami, ale… można je powspominać. A właściwie: jak się mówi o wakacjach? Czy mamy do tego jakieś nowe słowa? Zapraszamy!
07.09.2021, 11’

Środing przed piątuniem

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czym się różni środing od środy, a piątunio od piątku?
31.08.2021, 11’

Umówmy się mesiem na siłkę

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Polszczyzna uwielbia zdrobnienia i spieszczenia. O najnowszych opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
24.08.2021, 9’

To nie jest kraj dla...

Agata Hącia
Wśród nowego słownictwa znajdujemy nowe związki frazeologiczne. Czasami z pochodzenia są to cytaty – na przykład filmowe. Niekiedy je zniekształcamy, wyginamy tak, by wygodniej wyrażały to, o co nam chodzi. Dziś przyjrzymy się takim właśnie związkom wyrazowym. Zapraszamy!
17.08.2021, 10’

Ciągle głodny? Zapraszamy!

Agata Hącia
Dzisiaj przedstawimy m.in. najnowsze nazwy dotyczące rodzajów jedzenia, osób i urządzeń potrzebnych w kuchni. Zestawimy je z nazwami starymi, o których dziś często się już nie pamięta. Ciekawe, jak bardzo będą dla Państwa zagadkowe...
10.08.2021, 10’

Jeszcze o jedzeniu...

Katarzyna Kłosińska
Podczas ostatniego spotkania mówiliśmy o najnowszych nazwach potraw. Tym razem będziemy rozmawiać o tym, jaki jeszcze charakter mają nowe wyrazy związane z jedzeniem: jakie elementy rzeczywistości nimi określamy i jak sami próbujemy się przez nie definiować.
03.08.2021, 9’

Nowe słownictwo, nowe jedzenie

Agata Hącia
Tym razem bardziej przyziemnie: mojito, wasabi, miso-shiru, a także kimczi, szakszuka, tajin i bento. Opowiemy o tym, jakie nowe wyrazy związane z jedzeniem proponują jako hasła w słowniku neologizmów Obserwatorium Językowego użytkownicy języka polskie
27.07.2021, 10’

Patotreści w patomieszkaniu

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W ostatnich latach pojawiło się wiele słów z cząstką „pato-”: „patodeweloperka”, „patoosiedle”, „patoogródek”, „patotreści”, „patointeligencja”, „patoinfluencer”, „patoyoutuber”, „patocelebryta”, „patoarchitekt”… Co one znaczą i jak się mają do „patologii społecznej”, znanej z czasów PRL-u?
20.07.2021, 9’

Łamiąca wiadomość

Agata Hącia
Czy należy się załamywać z powodu łamiącej wiadomości? A może lepiej udać się na scenę zbrodni i połączyć kropki? Dziś o kalkach językowych – nie tylko tych udanych. Zapraszamy
13.07.2021, 10’

Żenua na wizawisie

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Lubimy przekręcać słowa pochodzące z obcych języków – albo wręcz tworzyć wyrazy stylizowane na obce. Na przykład francuskie. Dlaczego to robimy? Czym jest dla nas „żenua”? I co jest „na wizawisie”? O tym w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!
06.07.2021, 9’

Bycie na stenbaju czy reset?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Od jakiegoś czasu obserwujemy ciekawe zjawisko – funkcjonowanie komputerów stało się podstawą metafor „ludzkich”. Mówimy o ludziach, posługując się słownictwem „komputerowym” – jesteśmy „na stenbaju”, „resetujemy się”, „zawieszamy się” itd.
29.06.2021, 10’

Cytrynki, mundki i walentyny

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Malucha – drogowego – nie trzeba nikomu przedstawiać. Ogórka – także. Inne samochody (i nie tylko) także mają nieoficjalne nazwy. A jakie? Zapraszamy do wysłuchania audycji!
22.06.2021, 11’

Apartheid sanitarny i ...

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Choć pandemia jest już z nami od półtora roku, to wciąż tworzymy nowe określenia, które się do niej odnoszą. Jednymi z ciekawszych są „apartheid sanitarny” i „sanitaryzm”.
15.06.2021, 7’

Używka i kaloryfer

Agata Hącia
Co wspólnego mają słowa: „używka”, „kaloryfer”, „galerianka” i „leming”? Zapraszamy!
08.06.2021, 8’

Zbiorkom

Katarzyna Kłosińska
Czym jest zbiorkom? Czy to poprawne słowo? Kto go używa i dlaczego? Zapraszamy!
01.06.2021, 9’

Madki i bombelki

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Z okazji Dnia Dziecka – o tym, jak język się mści na niefrasobliwych rodzicach. Zapraszamy!
25.05.2021, 10’

Epicki, zacny i dekadencki

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Miał być dekadencki tort, a wyszła epicka porażka – o starych słowach w nowych znaczeniach.
18.05.2021, 11’

Panu Bogu świeczkę, a diabłu?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czasami zniekształcamy frazeologizmy. Zmieniamy im formę albo nadajemy im nowe znaczenie. Zamiast nie zasypiaj gruszek w popiele słychać nie zasypuj gruszek w popiele. Dlaczego tak się dzieje? Co nami kieruje? O tym w dzisiejszym odcinku.
11.05.2021, 9’

Kto płakał, jak sprzedawał?

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Co mówi o nas (i o Niemcach) powiedzenie „Niemiec płakał, jak sprzedawał”? Dlaczego stało się ono na tyle atrakcyjne, że na jego wzór zaczęliśmy tworzyć inne: „architekt płakał, jak projektował”, „nauczyciel płakał, jak uczył” itd.?
04.05.2021, 9’

Holicy i maniacy

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy kotoholik dogada się z psoholikiem? I co na to czekoladomaniacy? W tym odcinku weźmiemy pod lupę cząstki -holik i -maniak. Sprawdzimy, jakie przypisujemy im znaczenie i czy należy się ich obawiać. Oczywiście językowo. Zapraszamy!
27.04.2021, 8’

Polubownik, czyli lajkers

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy wszystko, co robimy w mediach społecznościowych, musi mieć swoją nazwę? Osoba, która „daje łapkę w górę” to „polubownik”, czyli „lajkers”. A jak nazwać tę, która „daje łapkę w dół”?
20.04.2021, 9’

Pieseł, koteł...

Katarzyna Kłosińska
Skąd się wziął pieseł i dlaczego zyskał popularność? Audycja o piesełach, kotełach, myszełach, tygrysełach, a nawet ludziełach.
13.04.2021, 9’

O lenistwie ... językowym

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Często wydaje nam się, że wiele nowych słów zwraca uwagę swoją nietypowością i żartobliwością. Na plażing można wszak zabrać pieseła, z którym zwykle uprawia się spacering w deblu. Jednak wiele z tych "radosnych słów" wcale nie świadczy o naszej oryginalności, a wręcz przeciwnie ...
06.04.2021, 7’

Słownictwo wegańskie

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Czy istnieje „wegańska kiełbasa”? Czym są „tofucznica” i „tofurnik”? O kim mówi się, że jest „mięsarianinem”, i czy ktoś taki pozwoli, by go „zweganizować”? Zapraszamy na odcinek poświęcony słownictwu wegańskiemu.
30.03.2021, 11’

Tabliczki trawnikowe

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
W jaki sposób formułowane są zakazy i prośby zamieszczane na tabliczkach widniejących na osiedlach? Co do nas bardziej przemawia: Zakaz wchodzenia na trawnik czy Szanuj zieleń, boś nie jeleń!? Twój pies – twoja kupa czy Posprzątaj po swoim psie!?
23.03.2021, 8’

Zaparkować pytanie, temat

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Co robi człowiek, który „zaparkował pytanie” albo „parkuje temat”? Czy pytanie lub temat ma koła i hamulce oraz sprzęgło i gaz? Co to znaczy, że ktoś „połączył kropki”, choć wcale nie używał kredek? Wreszcie: „na koniec dnia” to właściwie kiedy? W tym odcinku o kilku korpozwrotach. Zapraszamy!
16.03.2021, 11’

Język angielski na ulicach

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Na naszych ulicach coraz więcej języka angielskiego: „barber shop”, „sushi bar”, „food truck”, „second hand”, „park&ride”, „bike&ride”, „show room”, „aquapark”, „aparthotel”. Dlaczego takie nazwy się pojawiają? Jak się z nimi czujemy?
09.03.2021, 10’

Mega, totalnie i strasznie

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
„Na imprezie było mega!” – czyli jak? W tym odcinku zapraszamy na rozmowę o „mega”, „totalnym”, „odjechanym”, „na maksa”, „szalenie”, „okropnie” i innych słowach niosących skrajną ekspresję, ale niewiele treści. Wywodzą się z języka młodzieży, a zasilają („odświeżają”) w ogóle język potoczny.
02.03.2021, 10’

Nietypowe nazwy restauracji

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Restauracje chcą się wyróżniać nie tylko smakiem serwowanych potraw, lecz także nazwami: nietypowymi, intrygującymi czy zawierającymi grę słów (jak „Fabryka naleśników”, „A nóż widelec”, „Le Targ”, „Pasikonik”)
23.02.2021, 9’

Koronawirus a język polski

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
Jak pandemia koronawirusa (zwanego przez niektórych „koronaświrusem”) odbiła się w języku? Czym są „koronalia” i „koronaferie”? Nosimy maseczki czy „kagańce”? Wreszcie: kto to jest „denialista”, „covidianin” i „kowidiota”? Zapraszamy do rozmowy o języku czasów zarazy
16.02.2021, 9’

Napisy na murach

Katarzyna Kłosińska, Agata Hącia,
„ŁKS robi herbatę z wody po parówkach”, „Widzew nagrywa ryby na dyktafon” – walka między klubami piłkarskimi toczy się nie tylko na boisku, ale i na murach. Napisy na ścianach budynków – co mówią o nas, jak kształtują naszą przestrzeń? Zapraszamy!
doładowanie ...