Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
kozetka@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,

Polska na kozetce

Audycja o psychologii, o relacjach z ludźmi i ze sobą. Udowodnimy, że psychologia jest potrzebna, a przy okazji - może uda się komuś pomóc. W poniedziałki o 21 zapraszają Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta.
18.09.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta szósta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Każdy z nas kiedyś odkładał na później, na jutro, na "za tydzień" najróżniejsze ważne rzeczy do zrobienia. Naukę do egzaminu, sprzątanie w garderobie, zapisanie się na siłownie albo zrobienie prezentacji. Prokrastynacja, to magiczna zjawisko, które jest elementem życia wielu z nas. Kto nie odłożył czegoś na później, zamiast zrobić coś dzisiaj niech pierwszy rzuci kamieniem. O tym właśnie będziemy rozmawiać. Skąd się bierze, czy może być przejawem jakiś innych problemów. Porównamy ją z prekrastynacją, ale też poszukamy pozytywnych skutków prokrastynacji. Zapraszamy na 21.00 - Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
11.09.2023, 60’

Polska na kozetce

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dom, najważniejsze dla nas miejsce.
Wydawałoby się, że z punktu widzenia psychologa skupiamy się na tym,co się w domu dzieje. Relacje, wsparcie, złość, miłość, albo jej brak. Tymczasem równie ważne jest to, jak "nasze miejsce" wygląda, czym się otaczamy. Ogromny wpływ na nasze samopoczucie mają pamiątki, porządek, światło, to wszystko co odbierają nasze zmysły. Jak to zmieniać, jak budować, na co zwracać uwagę.
Czasem bardzo ważna i potrzebna jest również zmiana miejsca w którym żyjemy...
O tych i wielu innych ważnych rzeczach, które mieszczą się w domu porozmawiają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka.
04.09.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta czwarta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dla wielu z nas początek roku szkolnego to jak bycie na froncie: stres, kryzys i ogrom wymagań. Jaka edukacja daje największe szanse młodym ludziom na rozwój potrzebnych w przyszłości kompetencji? Jak rozwijać naszą uważność wobec dzieci o szczególnych potrzebach: z ADHD, ADD, w spektrum autyzmu, z wyłonioną stomią czy w kryzysie psychicznym. Dzisiaj będę o tym opowiadała w cotygodniowej "Polsce na kozetce" w Radio 357. Poszukamy z Katarzyna Pruchnicka odpowiedzi na te pytania. A zainspirowały mnie jak często badania psychologiczne. Do usłyszenia o 21.00
28.08.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta trzecia: Manipulacja

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
ainspirowane badaniami prof. Dariusza Dolińskiego z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, który jest jednym z najbardziej cenionych psychologów społecznych, kierownikiem Centrum Badań nad Zachowaniami Społecznymi we Wrocławiu i członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta zajmą się dziś manipulacją.
Czym jest, jak ją rozpoznać, gdzie się nią posługujemy i jakie są najczęściej wykorzystywane techniki manipulacji?
To tylko niektóre z pytań jakie pojawią się dziś w "Polsce na kozetce".
Zapraszamy po 21:00.
Audycję prowadzą Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta, psycholog.
21.08.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta druga

Michał Olszański, Dorota Minta,
Czy współcześni Polscy mężczyźni tacy są? Czy się zmieniają, czy chcą się zmieniać, czy poszukują nowych męskich wzorców. Czy obserwujemy kryzys męskości w związku z zachodzącymi zmianami?
Na pewno nie mamy do czynienia z jednolitym zjawiskiem męskości, zarówno w świecie zachowań społecznych, kulturowych i rynkowych. Obraz męskości jest pozytywnie rozproszony.
Pretekstem jest jeszcze ciepły raport "Looking at the Man - Mężczyźni o mężczyznach” przygotowany przez trzy agencje badawcze IRCenter, Kantar Polska i Adres Media, który zderza się z wieloma stereotypami męskości np. mężczyźni „zostają w tyle” nie czują już takiej siły napędowej i sprawczej, jak niegdyś. Podczas, gdy 73% mężczyzn ciągle uczy się nowych rzeczy, 80% ma swoje hobby, 62% mówi o sobie „jestem szczęśliwym człowiekiem”.
14.08.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta pierwsza: Pokolenie Z

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Kim są pokolenie Z i pokolenie K? Czego się obawiają? Czego zabrakło w ich dzieciństwie? Czy rodzice potrafią rozmawiać ze swoimi dorastającymi dziećmi?
Młodzi ludzie w przedziale wiekowym 17-23 mówią o sobie, że ciężko im zauważyć „sens”. Że czują presję doskonałej edukacji, szybkiej kariery, jednym słowem - sukcesu. Dlaczego jako rodzice i społeczeństwo zafundowaliśmy im takie obawy i lęki? Jak możemy być bliżej nich, żeby je złagodzić?
„Polska na kozetce” przyjmuje dziś młodych dorosłych oraz ich najbliższych. Będziemy rozmawiać o poszukiwaniu własnej drogi życiowej, strachem przed przyszłością i opuszczaniu gniazda.
07.08.2023, 60’

Sesja osiemdziesiąta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
31.07.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta dziewiąta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
24.07.2023, 59’

Sesja siedemdziesiąta ósma: depresja okołoporodowa

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dziś porozmawiamy o depresji okołoporodowej. Temat, który wydaje się znanym, pomoc i opieka dostępną, ale okazuje się, że potoczna wiedza czasami nie wystarcza.
O przyszłych i obecnych rodzicach w trudnych chwilach, do których mają prawo dziś porozmawiają Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta
18.07.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta siódma: Inteligencja emocjonalna

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dzisiaj na kozetkę kładziemy inteligencję emocjonalną. Zaczniemy od fundamentalnego pytania: czy jest wrodzona, czy raczej rozwijamy ją prze całe życie? Co to znaczy, że ktoś ma wysoki poziom inteligencji emocjonalnej? Czy możemy połączyć empatię z asertywnością i czy warto robić? Jak inteligencja emocjonalna pozwala nam na budowanie dojrzałych kontaktów z innymi? Czy pomaga nam walczyć ze stresem i odnaleźć się w konkretnych sytuacjach? Ale tez czy ma wpływ życiowy sukces, zarówno ten związany z pracą, jak i rodziną? A jak inteligencją emocjonalną u Was? Dbacie jakoś szczególnie o nią? Jak zawsze na 21.00 zaprasza Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicką.
10.07.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta szósta: Samotność

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Porozmawiamy o samotności, poszukamy odpowiedzi na pytania: czy samotność jest zwyczajnym elementem naszego życia? co dobrego może nam wnieść w życie? czy możemy ją oswoić? czy warto to robić? czy czasami może nam szkodzić?
03.07.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta piąta

Michał Olszański, Dorota Minta,
Dzisiaj porozmawiamy o ciele. A właściwie poszukamy odpowiedzi na kilka pytań: Dlaczego ma być idealne?
Czy ulegliśmy dyktatowi idealnego piękna? Dlaczego ulegamy wirtulanym ideałom? Czy naprawdę w modzie i sieci mamy zgodę na "body positive"? A co z blizną? Niepełnosprawnością? Co z ciałem po mastektomii, blizną po wypadku czy wyłonioną stomią? Będziemy szukać sposobów na akceptację. Usłane rożnym wieku, noszącego ślady naszego życia, tego niedoskonałego.
26.06.2023, 59’

Sesja siedemdziesiąta czwarta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
19.06.2023, 59’

Sesja siedemdziesiąta trzecia

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
12.06.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta druga: Dobre relacje pacjent-lekarz, czyli o skutecznej komunikacji

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dobre relacje pacjent lekarz, czyli o skutecznej komunikacji. Ani jednej, ani jednego więcej. W ostatnich miesiącach doszło do tragicznej śmierci, pozostawionych samych sobie kobiet, ale też porzucono bez wsparcia i informacji ich partnerów - zmarły, bo nie otrzymały zgodnej z EBM (medycyną oparta na faktach) pomocy. To pokazuje, że pacjent w polskim szpitalu ciągle jest traktowany przedmiotowo. Te przypadki są szczególnie tragiczne, ale miejsc, w których pacjent jest pozostawiony sam sobie jest o wiele więcej. Dzisiaj porozmawiamy o komunikacji i relacjach personel medyczny - pacjent: Jakim wsparciem powinien być otoczony pacjent? O co może pytać pacjent? Kogo może prosić o pomoc? Jakich informacji powinien dostarczyć lekarz? Czy mamy prawo odmówić leczenia, brania lekarstw itp? Jaka jest rola wsparcia psychologicznego, kiedy powinno się pojawić? Ale też jakiego wsparcia powinni domagać się medycy? “Komunikacja głupcze” - co jest specyficznego w skutecznej komunikacji pacjent-lekarz? Czy świadome doskonalenie skutecznej komunikacji może wpływać na skuteczność leczenia i nasze bezpieczeństwo?
05.06.2023, 59’

Sesja siedemdziesiąta pierwsza: Do posłuchania i do poczytania

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Będziemy rozmawiać o książkach psychologicznych, które pomagają zrozumieć nam świat, ludzi dookoła i nas samych. Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka zebrały nowości wydawnicze. Poleca się do czytania na łące, w parku albo na balkonie.
29.05.2023, 60’

Sesja siedemdziesiąta: wewnętrzne dziecko

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Dziecka, Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta postanowiły zaopiekować się wewnętrznym dzieckiem, które nosi w sobie każdy dorosły.
Każdy z nas słyszał, że należy je pielęgnować, doceniać, korzystać z tego, że je mamy. W "Polsce na kozetce" porozmawiamy o tym jak to zrobić, ale też zastanowimy się czy i jak wewnętrzne dziecko utrudnia nam bycie dorosłym.
Zapraszają Katarzyna Pruchnicka oraz Dorota Minta.
22.05.2023, 61’

Sesja sześćdziesiąta dziewiąta: Rodzicielstwo

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Czy ciągle jest czas na obchody Dnia Matki i Dnia Ojca, a może pora zacząć zwyczajnie zrobić święto ludzi, którzy nas kochają? Jak te święta mają się do zmieniającej się struktury współczesnej rodziny, tej patchworkowej ale też tej tęczowej? Rozmawiają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
15.05.2023, 59’

Sesja sześćdziesiąta ósma: jak zachować się wobec przemocy?

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Kolejny raz zderzyliśmy się z tragedią, jaką jest śmierć maltretowanego dziecka. Media i politycy rzucają oskarżenia, szukają winnych i epatują srogimi karami. Wielu zagłusza zbiorowe poczucie winy, wynikające z zaniechania, oburzeniem. Może, zanim rzucimy kamieniem, powinniśmy zadać sobie kilka pytań? A co najważniejsze nauczyć się mądrze reagować i szukać rozwiązań w kryzysie.
Bo czy my w ogóle wiemy, jak się zachować wobec przemocy? Wielu z nas zapewne nie ma pojęcia. Cóż… Najwyższa pora zacząć się uczyć. Rozmawiania z dziećmi czy dorosłymi, którzy są ofiarami przemocy i rozmawiania z oprawcami. Ale też tego, jak młodzi ludzie mogą zareagować na krzywdę rówieśnika i gdzie szukać pomocy.
Nauczmy się budować koalicje, nie obawiajmy się inicjowania działań przeciwko przemocy, dziejącej się każdego dnia za zamkniętymi drzwiami, tuż obok nas. To trudne i wymagające wysiłku działania, ale warto - nawet gdybyśmy mieli uratować jedno dziecko, jedną kobietę lub jednego mężczyznę.
Jak to robić? Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka spróbuje odpowiedzieć na pytania Katarzyna Pruchnicka w audycji „Polska na kozetce”
08.05.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta siódma: Jak przygotować się na dobrą starość?

Michał Olszański, Dorota Minta,
Jak nauczyć się na dobra starość, na dobry trzeci etap życia. Co zrobić, jak przygotować się, żeby ostatnia triada życia była pełna szczęście, harmonii, z miejscem na nowe. Rozmawiają dojrzale Dorota Minta i Michał Olszański
01.05.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta szósta: O sztuce dobrego odpoczynku

Michał Olszański, Dorota Minta,
Dorota Minta i Michał Olszański rozmawiają o sztuce dobrego wypoczynku, takiego, który pozwala nam na zadbanie o nasz dobrostan psychiczny.
24.04.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta piąta

Michał Olszański
Samookaleczenie, autoagresja, myśli samobójcze - dzisiaj z Michałem Olszańskim rozmawiamy w Polsce na kozetce, jak zawsze do 22.00 w Radio 357. Jak znaleźć sposób na mądre pomaganie, nie odbierające dziecku wolności, ale też nie wywołujący Syndromu Wertera. Dziękuję za podsunięcie tego ważnego i trudnego tematu Słuchaczkom i Słuchaczom. Zawsze czekam na Wasze maile: dorota.minta@radio357.pl i  Kasia Krzywicka-Zdunek  z teamu Socjolozki.pl
17.04.2023, 59’

Sesja sześćdziesiąta czwarta: Dzieci trzeciej kultury

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Ludzie świata, dzieci różnych kultur. Kim są dzieci, a właściwie ludzie trzeciej kultury, czyli obywatele świata. Opowiadają o tym Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
10.04.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta trzecia: O dobrej rozmowie

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka rozmawiają o dobrej rozmowie, jej znaczeniu i płynących z niej pożytkach
03.04.2023, 59’

Sesja sześćdziesiąta druga: zabawa!

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Będziemy się bawić! Mam nadzieję, że rozmowa o zabawie dostarczy radości nie tylko nam, ale również Państwu. Czym jest zabawa dla dzieci? Czy my dorośli też jej potrzebujemy, a może z niej wyrastamy? Czy nasz mózg ją lubi? Czego się uczymy o sobie i innych w trakcie zabawy? Na to i inne pytania poszukamy odpowiedzi z radością. Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
28.03.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta pierwsza: Ważni równoważni rodzice

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Badacze sprawdzili, że oboje rodzice są równie ważni dla rozwoju dziecka i tego jakim dorosłym ono będzie. O tym rozmawiają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
20.03.2023, 60’

Sesja sześćdziesiąta: Co nam daje wiosna

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Zmiana, przesilenie, początek nowego? Co w naszych głowach robi wiosna? Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
13.03.2023, 59’

Sesja pięćdziesiąta dziewiąta: Książki o psychologii

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dzisiaj kolejna audycja z książką na kozetce. Mamy poczucie, że książki, te psychologiczne mogą nam pomagać w zrozumieniu siebie i świata. Nie szukajmy w nich jednej, magicznej recepty na szczęście. Są natomiast dobrym źródłem wiedzy, która może być pomocna w rozwiązywaniu naszych osobistych dylematów. Oto polecane przez nas książki: Agnieszka Jucewicz "Czasem czuje mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego”, "Clou" rozmowa Agaty Trzebuchowskiej z Cleo Ćwiek, Małgorzata Serafin i Marek Sekielski „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?”, Joanna Derda i Marta Pawłowska "Jedzenie emocjonalne i inne podjadania", Anna Paluszak i Jacek Rydlewski „Ścieżki miłości”, Tavi Hawn "Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców". Chcąc zgłębić jakiś ważny temat warto czytać różne pozycje, wsłuchiwać się w słowa wielu autorów, tak, żeby wybrać dla siebie najlepszą ścieżkę.
06.03.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta ósma: Praca przyszłości

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Jaka będzie, jak wybierać zawód, jak zmieniać swoją aktywność zawodową? Jedno jest pewne: zmiana. Jak myśleć perspektywą talentów, kompetencji a nie zawodów. Jak zawsze rozmawiają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka.
27.02.2023, 61’

Sesja pięćdziesiąta siódma: Hortiterapia

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Ogrody mają moc, pomagają w psychoterapii, w leczeniu depresji, wspierają wkluczanie osób neuronienormatywnych. O mocy przyrody i kontaktu z nią rozmawiają Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
20.02.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta szósta: samozwańczy coaching

Gabi Darmetko, Dorota Minta,
Dzisiaj wieczorem zapraszamy na wspólne połączenie kosmicznej energii, która jest w Was. Razem zbudujemy obfitość płynącą prosto z Waszego serca, a dzięki afirmacjom przełoży się ona na ogrom pieniędzy, szczęścia i spełnienia. Obfitość jest wszędzie, tylko trzeba umieć z niej korzystać i wierzyć w to, że dzięki radykalnemu wybaczaniu odblokujemy czakry, które przyciągną lawę szczęścia do naszego życia.
A teraz na poważnie. Tego typu twierdzenia i "mądrości" pojawiają się coraz częściej w szkoleniach, wykładach, webinarach pseudo mentorów i samozwańczych coachów. W "Polsce na kozetce" będziemy szukać odpowiedzi na pytania: Dlaczego jest to tak popularne? Czy może w czymś pomóc albo zaszkodzić? Kto może profesjonalnie udzielać takich rad? Co jest potrzebne aby naprawdę wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu. Czym są afirmacje i manifestacje? - na ile to jest pomocne a na ile szkodliwe? Dlaczego ludzie tak łatwo nabierają się na opowieści dziwnej treści pseudo coachów, pseudo "mentorów", pseudo trenerów i motywatorów, nauczycieli obfitości itd.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że audycja nie będzie dotyczyła osób wykształconych i wysoce wykwalifikowanych, za którymi stoją ogromna wiedza i kompetencje w zakresie psychologii oraz treningu mentalnego.
13.02.2023, 61’

Sesja pięćdziesiąta piąta: flirt

Michał Olszański, Dorota Minta,
„Flirt to gra, pojedynek na słowa. Błyskotliwa rozmowa o miłości, podsuwająca partnerowi pewne myśli, oceny uczuciowe czy sugestie - nie zawsze prawdziwe. Zmuszają one jedyne do błyskawicznej riposty i zręcznej reakcji na każdą najsubtelniejszą nawet aluzję. Flirt we wszystkich kulturach świata ma swoje wysoko cenione miejsce” - pisała Michalina Wisłocka w „Sztuce kochania”. W wigilię Walentynek i my postanowiliśmy porozmawiać o tej „grze”: Czy flirt zawsze jest dobry? Czy jest ważny? Do czego służy? Czy da się flirtować online? Na kozetkę tym razem zaproszą Was Dorota Minta (psycholożka, psychoterapeutka) oraz Michał Olszański.
06.02.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta czwarta: Fobia szkolna

Michał Olszański, Dorota Minta,
Czym jest fobia szkolna? Czy wiąże się z lękiem społecznym? Jak sobie z nią radzić i przede wszystkim jak ją leczyć?
Na te i inne pytania odpowie dzisiaj Dorota Minta w audycji "Polska na kozetce". Pytać będzie Michał Olszański.
30.01.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta trzecia: Dojrzewanie

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Czy to zamknięty proces, a może dojrzewamy do różnych rzeczy w naszym życiu nieustająco? Czy takie dojrzewanie boli, czy uskrzydla - zastanawiają się Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka
23.01.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta druga: Dobroczynność

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Co nam daje czynienie dobra, co o tym sądzą badacze? Dorota Minta i Katarzyna Pruchnicka będą chciały zrozumieć sens dobroczynności.
16.01.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta pierwsza: Porozmawiajmy o seniorach

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dziś porozmawiamy o roli babć i dziadków. Nie tylko w życiu wnuków.
Zastanowimy się jacy są obecni seniorzy, jacy byli kiedyś, jak zmieniła się ich rola?
Spróbujemy opisać ich wartość w wychowaniu wnuków, ale też umiejętnością myślenia o sobie.
Zajmiemy się też trudną, samotną, depresyjną stroną drugiej polowy życia.
09.01.2023, 60’

Sesja pięćdziesiąta: Jak zauważać szczęście?

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dzisiaj w „Polsce na kozetce” zapraszamy do rozmowy o szczęściu. Czym jest, gdzie można je znaleźć, jak je zauważać i pielęgnować? A może nie ma jednego szczęścia tylko jest wiele drobnych, ale bardzo ważnych szczęśliwych puzzli?
02.01.2023, 60’

Sesja czterdziesta dziewiąta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
26.12.2022, 60’

Sesja czterdziesta ósma

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
W wieczorny, jeszcze świąteczny czas zastanowimy się nad podsumowaniem roku. Podsumowaniem pełnym rzeczy trudnych i dobrych, porażek i zwycięstw. Zastanowimy się, co nam dają rozmyślania nad zamknięciem danego etapu, okresu życia i kiedy warto je robić. Czy okres świąteczno-noworoczny jest do tego odpowiedni, jedyny.
19.12.2022, 60’

Sesja czterdziesta siódma

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
12.12.2022, 60’

Sesja czterdziesta szósta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
05.12.2022, 60’

Sesja czterdziesta piąta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
28.11.2022, 60’

Sesja czterdziesta czwarta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
21.11.2022, 60’

Sesja czterdziesta trzecia

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Dziś porozmawiamy o seksualności. O tym czym jest, jak się rozwija, jak ją traktujemy i jak to na nas wpływa. Zastanowimy się jak i czym się różnimy i rozprawimy się z problemem akceptacji siebie i innych.
14.11.2022, 60’

Sesja czterdziesta druga: Kino ważne z punktu psychoterapii

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
07.11.2022, 60’

Sesja czterdziesta pierwsza

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
W tym odcinku audycji Polska na kozetce zaprzyjaźnimy się z patriotyzmem. Poznamy jak wygląda rozumienie tego osobistego poczucia przez psychologów, zastanowimy się jak ewoluuje i co nam nam przynależność do grupy jaką jest naród. Pomyślimy o tym jak dobrze i w pełni obchodzić Święto Niepodległości.
31.10.2022, 60’

Sesja czterdziesta

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
24.10.2022, 59’

Sesja trzydziesta dziewiąta

Olga Mickiewicz, Dorota Minta,
17.10.2022, 60’

Kryzys psychiczny

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Tematem audycji Polska na kozetce będzie stres i kryzys, czyli o tym, że są nieodłącznym elementem naszego życia.
Czym jest kryzys psychiczny i skąd się może brać? Czy zawsze jesteśmy w stanie wyjść z kryzysu, a może jakaś jego cząstka w nas zostaje.
O tym jakie są i co z nami robią porozmawiam z Dorotą Mintą.
10.10.2022, 60’

#37 Do usłyszenia i poczytania!

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Raz na jakiś czas polecamy państwu dobrą lekturę. Tak będzie i dziś. Wybierzemy książki, które mogą pomóc, opisują nasze relacje, które warto przeczytać z dzieckiem. Do usłyszenia i "poczytania"!
03.10.2022, 60’

Sesja trzydziesta szósta: Dlaczego niektórzy mężczyźni boją się równouprawnienia?

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
W dzisiejszej Polsce na kozetce zastanowimy się dlaczego niektórzy mężczyźni boją się równouprawnienia. Młodzi mężczyźni, pomiędzy 18 a 29 rokiem życia wolą konserwatywny kształt świata. Takie wnioski przyniosły wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu. Zastanowimy się dlaczego tak jest, skąd może brać się strach przed równouprawnieniem, czy boją się go też młode kobiety. Porozmawiamy o tym czego tak naprawdę potrzebujemy, każda z płci.
26.09.2022, 60’

Sesja trzydziesta piąta: Jak to jest być neuro nienormatywnym?

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Porozmawiamy o dorosłych NNN. O tym jak to jest być dojrzałym z ADHD czy z zespołem Aspergera. Jak dopasować do siebie świat a nie żyć jako niedopasowany. Dowiemy się co nas może w sobie zaniepokoić, jak diagnozować się gdy nie jesteśmy dziećmi i gdzie szukać pomocy. Pomyślimy jak powinno pomagać otoczenie.
23.09.2022, 60’

Sesja trzydziesta czwarta: O kochaniu samego siebie

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
Przez godzinę nauczymy się jak siebie poznać i polubić. Porozmawiamy o tym jak bardzo samoocena jest ważna, jak kształtować ją u dzieci i pielęgnować u dorosłych.
16.09.2022, 60’

Sesja trzydziesta trzecia - o rozstaniu

Katarzyna Pruchnicka
I początku nowego. A dokładniej skupimy się na rozwodzie w momencie, gdy dzieci są dorosłe i wydaje nam się, że obchodzi je jedynie własne życie. Pomyślimy o powodach, dla których odkładamy rozwód przez lata i zastanowimy się czy i kiedy na rozstanie jest dobry czas.
09.09.2022, 59’

Sesja trzydziesta druga - Odwaga

Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta,
O tym skąd się bierze, czy mamy jej tyle samo, kiedy jest nam potrzebna? Będzie o heroizmie, ale też codziennej odwadze do życia.
02.09.2022, 60’

Sesja trzydziesta pierwsza - Czas do szkoły

Katarzyna Pruchnicka
26.08.2022, 60’

Sesja trzydziesta

Katarzyna Pruchnicka
19.08.2022, 60’

Sesja dwudziesta dziewiąta

Katarzyna Pruchnicka
12.08.2022, 60’

Sesja dwudziesta ósma - o wakacjach

Katarzyna Pruchnicka
Z Dorotą Mintą o spokoju w wakacje, o książkach dla głowy i dla dzieci
05.08.2022, 59’

Sesja dwudziesta siódma - o poskramianiu złości

Katarzyna Pruchnicka
Z Dorotą Mintą o poskramianiu złości i radzeniu sobie z nią rozmawia po urlopowej przerwie Katarzyna Pruchnicka.
29.07.2022, 59’

Sesja dwudziesta szósta

Gabi Darmetko
22.07.2022, 60’

Sesja dwudziesta piąta - o przemocy w pracy

Gabi Darmetko
Prowadzenie: Gabi Darmetko.
15.07.2022, 59’

Sesja dwudziesta czwarta - o zazdrości

Katarzyna Pruchnicka
08.07.2022, 60’

Sesja dwudziesta trzecia

Katarzyna Pruchnicka
01.07.2022, 60’

Sesja dwudziesta druga - Odpowiedzi na pytania

Katarzyna Pruchnicka
Z Dorotą Mintą pochylimy się nad przesłanymi przez państwa zagadnieniami, wątpliwościami, przemyśleniami. Między innymi porozmawiamy o lekach - jak i po co je brać, o lęku - czym jest i jak z nim żyć, ale też wrócimy do dziecięcych wyjazdów.
24.06.2022, 59’

Sesja dwudziesta pierwsza - po co nam urlop?

Katarzyna Pruchnicka
Idziemy na urlop. Zastanowimy się po co jest i czy możemy go nie brać. Od czego podczas urlopu odpoczywamy i czy możemy się nim zmęczyć.
A z okazji zakończenia roku szkolnego porozmawiamy o obozach, koloniach i tęsknocie za rodzicami. Na kozetce zaczynamy wakacje.
17.06.2022, 59’

Sesja dwudziesta

Katarzyna Pruchnicka
10.06.2022, 59’

Sesja dziewiętnasta - psychologicznie do czytania

Katarzyna Pruchnicka
03.06.2022, 59’

Sesja osiemnasta - wewnętrzne dziecko

Katarzyna Pruchnicka
Zastanowimy się z Dorotą Mintą czy każdy dorosły je ma i do czego może mu się przydać. Pomyślimy jak je odkryć, jak ukochać i dać mu głos.
27.05.2022, 60’

Sesja siedemnasta - o seniorach

Katarzyna Pruchnicka
Jak być nie tylko babcią i dziadkiem emerytem, ale też ciekawym świata, dbającym o siebie, srebrnowłosym mentorem?
Na to pytanie odpowie dziś Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta, psycholog w audycji „Polska na kozetce”. Będzie o seniorach - o tym, że na emeryturze można zacząć zupełnie nową drogę zawodową i wcale nie trzeba się tego bać.
20.05.2022, 60’

Sesja szesnasta

Katarzyna Pruchnicka
13.05.2022, 59’

Sesja piętnasta - o pracy

Katarzyna Pruchnicka
06.05.2022, 59’

Sesja czternasta

Katarzyna Pruchnicka
29.04.2022, 60’

Sesja trzynasta

Katarzyna Pruchnicka
22.04.2022, 59’

Sesja dwunasta

Katarzyna Pruchnicka
15.04.2022, 60’

Sesja jedenasta

Katarzyna Pruchnicka
08.04.2022, 60’

Sesja dziesiąta

Katarzyna Pruchnicka
01.04.2022, 59’

Sesja dziewiąta - Światowy dzień świadomości autyzmu

Katarzyna Pruchnicka
25.03.2022, 60’

Sesja ósma - o kobiecości

Katarzyna Pruchnicka
O kobiecości z każdej strony Katarzyna Pruchnicka rozmawia z Dorotą Mintą.
18.03.2022, 60’

Sesja siódma

Katarzyna Pruchnicka
11.03.2022, 61’

Sesja szósta

Katarzyna Pruchnicka
04.03.2022, 59’

Sesja piąta

Katarzyna Pruchnicka
Kontynuujemy rozmowy o tym, jak poradzić sobie i pomóc innym w kontekście aktualnej sytuacji.
25.02.2022, 54’

Sesja czwarta

Katarzyna Pruchnicka
Rozmawiamy o tym, jak poradzić sobie i pomóc innym w kontekście aktualnej sytuacji.
18.02.2022, 60’

Sesja trzecia

Katarzyna Pruchnicka
Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta kontynuują temat depresji sezonowej. Będzie też o traumatycznych przeżyciach pandemicznych, ale też o tym, że możemy odbić się od trudnych doświadczeń i wyjść z nich silniejsi.
Dużą część rozmowy będzie poświęcona młodym ludziom.
Pojawią się również odpowiedzi na kilka pytań przesłanych przez Słuchaczy i to już chyba stanie się kozetkową tradycją.
11.02.2022, 60’

Sesja druga

Katarzyna Pruchnicka
04.02.2022, 60’

Sesja pierwsza

Katarzyna Pruchnicka
doładowanie ...