Idź do treści
Polska na kozetce
04.03.2024, 60’
Polska na kozetce

Polska na kozetce

04.03.2024, 60’

Czy jesteś obserwatorem/obserwatorką?
Czy wiesz, że "Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili"?
Dziś w audycji „Polska na Kozetce” w Radio 357 o 21:00 porozmawiamy o tym, jak możemy razem tworzyć bezpieczniejsze społeczeństwo, wychodząc z roli obserwatora.
Na początku porozmawiamy o książce "Efekt obserwatora. Psychologia odwagi i bezczynności" autorstwa Catherine Sanderson, wydanej przez PWN. Omówimy, jak zrozumienie psychologicznych mechanizmów stojących za efektem obserwatora może pomóc nam lepiej reagować na przemoc i krzywdę innych. Przyjrzymy się, dlaczego często zachowujemy się biernie, gdy jesteśmy świadkami niesprawiedliwości, i jakie konsekwencje to niesie.
Dlaczego właśnie o tym? Impulsem jest niedawne tragiczne wydarzenie w Warszawie. Młoda kobieta została brutalnie pobita i zgwałcona w centrum miasta, a atak na nią zakończył się śmiercią. To przerażające zdarzenie miało świadków, którzy jednak nie zareagowali, a pomoc nadeszła zbyt późno. Przeanalizujemy, jak taka sytuacja wpisuje się w problematykę efektu obserwatora i dlaczego jest to ważny kontekst dla naszej dyskusji.
Rozważymy, jak psychologia społeczna pomaga nam zrozumieć, dlaczego ludzie, którzy uważają się za moralnie dobrych, mogą milczeć w obliczu zła. Przyjrzymy się błędnym przekonaniom dotyczącym natury zła i dobra, oraz jak te przekonania wpływają na nasze działania lub ich brak.
Omówimy, jak możemy przełamać bariery bierności i nauczyć się skutecznie reagować na przemoc. Podkreślimy znaczenie odpowiedniego reagowania, które jest bezpieczne zarówno dla ofiar, jak i świadków. Przedstawimy praktyczne sposoby, w jakie każdy z nas może przyczynić się do zmiany.
Zajmiemy się rolą rodziców w kształtowaniu postaw obywatelskich u dzieci. Podyskutujemy, jak wychowanie oparte na krytycznym myśleniu i samodzielności może przygotować młode pokolenia do bycia codziennymi bohaterami, którzy nie przechodzą obojętnie obok krzywdy innych.
Na koniec, zastanowimy się, jakie są bezpieczne i dostępne ścieżki interwencji w różnych sytuacjach - na ulicy, w komunikacji miejskiej, w szkole czy w pracy. Podkreślimy, jak ważne jest tworzenie środowisk, które sprzyjają odwadze cywilnej i przeciwstawianiu się złu.
Ta audycja to nie tylko rozmowa o książce, ale przede wszystkim o tym, jak możemy zmienić nasze społeczeństwo na lepsze, ucząc się i działając razem. Autorem cytowanego na początku zdania jest Edmund Burke.