Cofnij

Obszary

Agnieszka Obszańska

Lokalne i zamiejscowe, salony i małe salki, o kulturze bez ograniczeń. Na co warto zwrócić uwagę, gdzie pójść, co włączyć, gdzie przystawić ucho. Rozmowy, rekomendacje, nowe obszary, spotkania. Co ciekawego, co nowego. Będziemy zaglądać, wspólnie nasłuchiwać i balansować na kulturalnej linie. Zapraszam! Agnieszka Obszańska. Na antenie Radia 357 w środę o godz. 15:00.

Obszary 17.08.22, 59’
Muzeum Fotografii MUFO / Warszawa Singera / OPO Festival
Pomkniemy do Krakowa i Muzeum Fotografii MUFO, a w programie pojawi się specjalne dźwiękowe oprowadzanie po wystawie stałej „Co robi zdjęcie?”. Naszym przewodnikiem będzie współkurator wystawy - Dominik Kuryłek. Izabele Teodorkiewicz z Fundacji Shalom przeprowadzi nas przez program festiwalu Warszawa Singera, którego 19. edycja zaczyna się dokładnie za 10 dni. Na koniec przeskoczymy do Opola na wydarzenie, które pozwoli odkryć nam sporo nowej muzyki! Niegdyś Opole Songwriters Festival, dziś po prostu OPO Festival. Opowie nam o nim Roman Szczepanek.
Obszary 10.08.22, 60’
O kulturze bez ograniczeń
W dzisiejszych „Obszarach” też będzie festiwalowo, choć nie tylko... Odwiedzi nas fotograf Maciej Jeziorek i opowie o „Mox, Longe, Tarde” - to tytuł jego najnowszej książki, wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Świetny, wieloletni projekt fotograficzny, w rezultacie którego powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Zajrzymy także do Krakowa i tamtejszej Cricoteki. O wystawie „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora” i „Święcie Wiosny” Katarzyny Kozyry opowie dyrektorka Cricoteki - Natalia Zarzecka. Festiwalowo zaś ruszymy wraz z Bartłomiejem Tełewiakiem na Young Arts Festival do Krosna.
Obszary 03.08.22, 60’
Podróż do świata wyobraźni
Zabieram Was dzisiaj do świata wyobraźni artystki Aleksandry Waliszewskiej, a świat to jest ogromny! Opowieści, które zaklina w swoich obrazach, podbijają serca i umysły publiczności, galerzystów i osób zupełnie niezwiązanych ze sztuką - zarówno w muzeach i galeriach na całym świecie, jak i w internecie. Zdecydowanie nie topielica, a raczej rebel girl, Sylwia Chutnik przesyła nam dźwiękową pocztówkę o Kawiarni Literackiej na OFF Festivalu, której program misternie zbudowała. Z kim się widzę w Katowicach? To jeszcze nie koniec... dużo miejsca poświecę teatrowi - Daniel Jacewicz zabierze nas do Goleniowa na Spotkania Teatralne BRAMAT, a Tomasz Rodowicz do Łodzi na RETROPERSPEKTYWY.
Obszary 27.07.22, 59’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 20.07.22, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 13.07.22, 59’
Ukraina w fotografii Agaty Grzybowskiej
Wyjechała do Ukrainy miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Na miejscu rozmawiała z ludźmi, którzy zdecydowali się zostać, nie chcieli uciekać… O przywiezionych stamtąd fotografiach i historiach ich bohaterów, Agata Grzybowska opowie w dzisiejszych „Obszarach”. Dobromiła Błaszczyk z Contemporary Linx opowie o trwającym do 27 września naborze do tegorocznej edycji Allegro Prize - międzynarodowego konkursu dla artystów i artystek sztuk wizualnych. A Jędrzej Dondziło zabierze nas do Białegostoku i zaprezentuje program (wciąż poszerzający się) tegorocznej edycji festiwalu UP TO DATE.
Obszary 06.07.22, 60’
O kulturze bez ograniczeń
W Obszarach ruszymy wspólnie do Kwiaciarni Grafiki, a jedyny taki Kwiatek opowie o sitodruku, serigrafiach artysty Karola Radziszewskiego, którego "Henryk Walezy" otwiera nową serię prac Karola tworzonych we współpracy z Martą Kwiatek i Kwiatkiem w ich pracowni. Wykrzykniemy : WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, SERIGRAFIA! Jak już pokrzyczymy, to do studia wbiegnie Ania Chojnacka, bo już jutro w Warszawie rusza cykl koncertów Lado w Mieście. Zaczyna Ken Vandermark & Pall Nilssen - Love i Onoe Caponoe! A potem już w każdy czwartek róg muzycznej obfitości, na Barcie pojawią się m.in.: Alameda Organisation, Nihiloxica , Jerzyk Krzyżyk , Brutah, SIKSA, LXMP and many, many more... Po tym możemy już tylko odpocząć, zdecydowanie należy nam się relaks w lesie i tu pojawi się Karolina Śmigiel i zaprosi do...Stanicy Polewicz na Kolonie dla dorosłych! Na Koloniach można poleżeć, ale program taki, że pewnie nikt nie będzie chciał. A miało być leniwe lato...
Obszary 29.06.22, 58’
Gdynia / Jędrzejów / Ameryka od podszewki
Kolejne miejsca na kulturalnej mapie tej audycji! Odwiedziny na wystawie "Streetwise" z pracami prekursora fotografii ulicznej - Joela Mayerowitza, na festiwalu Gdynia Design Days i w muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
Obszary 22.06.22, 59’
Podróż przez całą Polskę
Dziś ruszamy w podróż przez całą Polskę. Robert Konieczny - architekt i Tomasz Malkowski - krytyk architektury i publicysta, zabiorą nas szlakiem najciekawszych przykładów architektury współczesnej. Swoimi spostrzeżeniami dzielą się w świeżo wydanym Archiprzewodniku po Polsce. Przeniesiemy się do Wrocławia, prosto do budynków byłego szpitala Betania, które staną się areną dla 20. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL, wydarzenia prezentującego sztukę współczesną. Opowie o niej Michał Beniek. Podążając nadal architektonicznym tropem, odwiedzimy pełen uroku, zabytkowy Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, gdzie 24 i 25 czerwca odbędzie się festiwal Ravekjavik. O sprzężeniu muzyki, tańca, nowych technologii, teatru i sztuk wizualnych opowie Łukasz Kazek. Na deser w Krakowie Wianki - Święto Muzyki (25.06 - 26.06). Smacznego!
Obszary 15.06.22, 60’
Najciekawsze wydarzenia kulturalne tygodnia
Dziś w audycji, szersza relacja z Festiwalu Fotografii - Fotofestiwal Lodz (9 - 26 czerwca), usłyszycie o dwóch wybranych wystawach. Marta Szymańska opowie o "Solidarność, protest, troska", a Krzysztof Candrowicz o naszych relacjach ze światem nie-ludzkim, w kontekście wystawy "COEXIST Wolność, Równość, Bioróżnorodność". Jeśli dysponujecie chwilą wolnego to warto skoczyć do Łodzi, przed 26 czerwca ☺️. GOLAS czyli Giżycka Otwarta Letnia Akademia Sztuki, wypełni drugą część dzisiejszej audycji. O spotkaniu z rzemiosłem i sztuką opowiedzą: Małgorzata Lewczyk - ceramiczka i pomysłodawczyni wydarzenia; Katarzyna Dobrzyn - tkaczka, która wraz z siostrą Anną tworzy nowe formy użytkowe na bazie tradycyjnego rzemiosła; Anna Trzpil - Zagórska - projektantka graficzna i ilustratorka.
Obszary 08.06.22, 58’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 01.06.22, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 25.05.22, 60’
Warszawskie Biennale / Konekt Festival / CSW Łaźnia / Rosemberg Sandoval
Podróż od "widzących kamieni i przestrzeni poza Doliną", przez Pałac w Gorzanowie, aż do Kolumbii. Muzycznie fika ciumba i eketronika. Za sterami - Agnieszka Obszańska!
Obszary 18.05.22, 59’
Celina Osiecka / Anna Konik / Maria Seweryn
Bardzo kobiecy przegląd wydarzeń kulturalnych - zaprasza Agnieszka Obszańska.
Obszary 11.05.22, 60’
Zbliża się Noc Muzeów
W audycji m.in. przenosimy się do Łodzi, gdzie odbędzie się Łódź Design Festival - o tym rozmowa z Michałem Piernikowskim. Drugi kierunek to Lublin - tam specjalna wystawa połączona ze sprzedawaniem obrazów. Dochód z nich przeznaczony jest na pomoc Ukrainie.
Obszary 04.05.22, 60’
Weneckie Biennale - Pawilon Polski
Dzisiaj w Obszarach Wenecja połączy się z Polską powiatową, a kultura Romów z poszukiwaniem naszej narodowej tożsamości. Będziemy w pałacu, ale zatrzymamy się też przy przydrożnych kapliczkach... Po raz pierwszy od 120 lat, podczas weneckiego wydarzenia "Re-enchanting the World | Biennale Arte 2022", Pawilon Polski reprezentuje romska artystka. O wystawie "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirga-Tas, opowie jej współkuratorka Joanna Warsza. Z kolei duet Dyba & Lach zabiorą nas w podróż po Polsce, z finałem w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. Tam też możemy oglądać już ich wystawę “Ranne ptaki są nieufne”. To fotograficzny zapis ponad trzyletniej dokumentalnej podróży przez Polskę, podróży pełnej spotkań, rozmów i obserwacji które dają wiele do myślenia...
Obszary 27.04.22, 60’
Będziemy dziś dużo tańczyć!
Obszary 20.04.22, 59’
Łódź - Odessa - Mińsk - Warszawa - Wrocław
9 czerwca wystartuje kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, a już dziś w audycji Agnieszki Obszańskiej, Franciszek Ammer opowie wszystko co wie na temat tegorocznej edycji tego wydarzenia. Zatrzymamy się też w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie trwa wystawa przedaukcyjna "Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców". O idei, pracach artystów i artystek z całego świata i aukcji opowie Magda Lipska. Na koniec ruszymy wraz z Patrycją Sap do Wrocławia, na Triennale Rysunku Wrocław 2022. "Nie oglądaj się za siebie"- to hasło wywoławcze wystawy, o nim i o współczesnym rysunku porozmawiamy dziś nieco więcej w Obszarach.
Obszary 13.04.22, 60’
Miesiąc fotografii / NFT / Współgramy
Spoglądamy w górę i na niebie jasno już klaruje się obraz dzisiejszych Obszarów, a będzie się działo! Tomasz Gutkowski z Fundacji Sztuk Wizualnych po raz pierwszy opowie o programie jubileuszowej 20. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Jaki to będzie festiwal, co na nim zobaczymy od 26 maja? Stay tuned! Ostatnie pięć dni Agnieszka Obszańska intensywnie spędziła w Gdańsku, m.in. na konferencji Marketing w Kulturze organizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej w Teatrze Szekspirowskim, skąd przywiozła rozmowę z Joanną "Frotą" Kurkowską - analityczką rynku gier i nowych technologii, Web3, dóbr cyfrowych i NFT. NFT weszło przebojem na rynek sztuki, media rozpisywały się o milionowych transakcjach za cyfrowe pliki graficzne, a w audycji usłyszymy o tym, czym właściwie jest NFT i jak przejawia się w szeroko pojętej kulturze. Maria Seweryn, opowie o akcji WSPÓŁGRAMY Unii Teatrów Niezależnych i o tym jak teatry WSPÓŁGRAJĄ dla Ukrainy.
Obszary 06.04.22, 60’
Rafał Wilk / Hilme Af Klimt / Jane Rush / Tauron Nowa Muzyka Katowice
Jakie rośliny otaczają artystę Rafała Wilka? Co zagra Królowa chicagowskiego footworku na jedynym koncercie we Wrocławiu? Dlaczego wciąż pytamy, gdzie są wielkie artystki? Jakie wieści płyną z Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice? W tę środę właśnie te cztery „Obszary” poznamy z Agnieszką Obszańską. Czekają nas odwiedziny w warszawskiej Galeria Szara i w stolicy Górnego Śląska, sylwetki Hilme Af Klimt i Jane Rush.
Obszary 30.03.22, 59’
Underground, independent i inwazje
W środowych „Obszarach” będziemy wraz z gośćmi trochę ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?, pokusimy się o analizę wpływu ligi żużlowej na polską sztukę, a na koniec porozmawiamy o INWAZJACH. Czy coś nam mówią o naturze człowieka? W rolach głównych: Maciej Rant/Stefan Kornacki/Tom Swoboda i Ola Ignasiak oraz Miejska Strefa Kultury Ośrodek Sztuki, Białostocki Ośrodek Kultury i Pracownia Wschodnia
Obszary 23.03.22, 60’
Festwial Malta / okładki Zdebiaka / idealne miasto Grospierre'a
Wieści z poznańskiego Festiwalu Malta - pierwsze ogłoszenia, zapowiedzi, zaangażowany temat przewodni „Świat w uścisku” i wszystko, co na temat tegorocznej edycji można już ujawnić. Archiwum fascynującego fotografa Antoniego Zdebiaka. Przyjrzymy się jego romansowi z muzyką i tworzonym przez Zdebiaka w latach 80. okładkom, sesjom plakatowym i dokumentacjom dla takich zespołów jak: Republika, Osjan, Siekiera, czy Brygada Kryzys. I Nicolas Grospierre - artysta, fotograf, twórca instalacji, obiektów multimedialnych, tropiciel modernistycznych śladów w światowej architekturze - być może odpowie na pytanie „Jak zbudować idealne miasto”. Bo to jednocześnie jest tytułem jego wystawy
Obszary 16.03.22, 61’
Kultura dla Ukrainy / Bydgoszcz / wspomnienie Pawła Kwieka
Obszary 09.03.22, 55’
Wyjątkowe dziewczyny
Obszary 02.03.22, 55’
Wszystkie ręce na pokład!
Wszystkie ręce na pokładzie także w wielu instytucjach kultury, które ruszyły z pomocą, pomocą na różnych poziomach, w różnych sferach. Samoorganizacja jest niesamowita, a dzisiaj w Obszarach w Radio 357 Agnieszka Obszańska połączy się z kilkoma miejscami w Polsce, żeby porozmawiać, opowiedzieć, przekazać ważne informacje.
Obszary 23.02.22, 59’
Powrót z długich wakacji
Wrocław / Bytom / Augustów i muzyka przywieziona z Meksyku.
Obszary 16.02.22, 60’
Toruń / wspólnoty / Podlasie
Obszary 09.02.22, 60’
W 60 minut dookoła kultury
Wojciech Retz opowie o „Rewolucji", płycie ognistej, zaangażowanej, która ujrzała świat dzięki wielu dobrym ludziom, a jacy na niej goście i gościówy… Rarytasik! W grudniu otworzyła się długo oczekiwana, nowa siedziba Muzeum Fotografii w Krakowie. Pojechałam na Rakowicką, zobaczyłam, nagrałam i dziś oprowadzanie dźwiękowe po wystawie „Tu zaszła zmiana" przygotowanej na nowe otwarcie MUFO. O zmianach, wizualności, entropii, obrazach, artystkach i artystach rozmawiam z kuratorką wystawy Moniką Kozień. Do tego ruszymy wspólnie do Muzeum Kinematografii w Łodzi, które otworzyło już drugą część wystawy stałej „Łódź filmowa" o której opowie jej kuratorka Zuzanna Woźniak.

Obszary 02.02.22, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 26.01.22, 60’
Kto napisze historię łez?
Obszary 19.01.22, 59’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 12.01.22, 60’
Hello w nowym roku!
Dzisiaj trzy klucze do tej bramy - wizualny, filharmoniczny i muzyczno- klubowy! Zagłębimy się w świecie fotografii - dzięki tytanicznej pracy Fundacja Sztuk Wizualnych i Karol Hordziej nad archiwum Zygmunta Rytki mamy co oglądać i o czym opowiadać. Dajemy wspólnie nura do Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie , tam dopiero się dzieje! Na koniec tygrysy...tygrysy elektroniki. Znacie braci SARAPATA ? Jeśli nie, to poznacie - całkiem niedawno wydali swój debiutancki album EP 1, choć debiutantami muzycznymi nie są. Warto ich posłuchać!
Obszary 22.12.21, 58’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 15.12.21, 60’
Dla najmłodszych i nie tylko
Izabela Chamczyk opowie o swoim malarstwie performatywnym, zaprosi nas do swojego świata i na wystawę TOXIC w Galeria Foksal. Wskoczymy do TR Warszawa wraz z Anną Rochowską i Michałem Domańskim, którzy opowiedzą o działaniach edukacyjnych i nadchodzącym spektaklu “Autokorekta” tworzonym przez licealistów i licealistki pod opieka reżyserską Jakuba Skrzywanka, A na deser pomkniemy do Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu i wraz z Katarzyną Kaliną porozmawiamy o wystawie “Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko”.
Obszary 08.12.21, 60’
Spojrzenie na świat z dwóch perspektyw
Po pierwsze architektura...bez architektów? Do algierskiej kazby, brazylijskich faweli, izraelskich kibuców, chińskich wiosek i wielu innych miejsc zabierze nas Jakub Szczęsny - człowiek wielu talentów, a tym razem autor książki "Witaj w świecie bez architektów" wydanej dopiero co przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Museum of Modern... Po drugie spojrzymy na świat czasem bliski nam, czasem bardzo odległy przez pryzmat człowieka i jego praw, a raczej ich łamania. O tym porozmawiam z Konradem Wirkowskim, bo już w piątek rusza 21. (!) Międzynarodowy WATCH DOCS Film Festival.
Obszary 01.12.21, 59’
Tropem Komuny Warszawa
W studio Grzegorz Laszuk i Jana Shostak - artystka i aktywistka, której "Stan wyjątkowy albo Krzykucha. Stand Up (For Your Rights) Comedy" będziemy mogli zobaczyć w Komunie już jutro. Jana Shostak jest też jedna z laureatek konkursu dla młodych artystów i artystek SPOJRZENIA w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery... . Do tematu Zachęty na pewno jeszcze wrócę w kontekście kandydatury ministerstwa na nowego dyrektora instytucji. Ruszymy też do Krakowa na festiwal teatralny Boska Komedia, naszym przewodnikiem po festiwalu będzie Bartosz Szydłowski. Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Na pewno do Tarnowa i tamtejszego BWA Tarnów, o tym co czeka nas na miejscu opowie dyrektorka Ewa Łączyńska-Widz.
Obszary 24.11.21, 59’
Gość: Karolina "Resina" Rec
Obszary 17.11.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 10.11.21, 60’
Spotkanie z Danielem Rychalskim
Obszary 03.11.21, 60’
Białoruś, brzmienie miasta, wspaniała Helena-Bohle Szacka, Mięty Pole, Duchy
Obszary 27.10.21, 60’
Kongijskie malarstwo / A3 Teatr / Cross-dressing
Obszary 20.10.21, 60’
Archeologia fotografii / Przestrzeń Słowa / Noc księgarń / HER Docs
Obszary 13.10.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
O tym, co lokalne, a robione z pasją, rozmachem i promieniujące na całą Polskę.
Obszary 06.10.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 29.09.21, 60’
Warsaw Gallery Weekend / Milach / Breguła
W "Obszarach" o startującym jutro Warsaw Gallery Weekend! A także: Fotograf, autor książek, artysta wizualny, należący do najbardziej prestiżowej na świecie Agencji Magnum - Rafał Milach, który opowie o swojej wystawie i premierze książki "Strajk" * Artystka Karolina Breguła o problemie utraty domu i gentryfikacji które m.in.: podejmie na wystawie "Kurz" * A z Martą Przasnek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie porozmawiamy o dostępności i 9 edycji Festiwalu Kultury Bez Barier.
Obszary 22.09.21, 59’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 15.09.21, 60’
Music.Design.Form Festival 2021
Pod naszym patronatem odbywa się Music.Design.Form Festival 2021, ruszymy więc do Szczecina wraz z Dorotą Serwą - dyrektorką Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która opowie o festiwalu. Poza tym leśna muzyka i festiwal fotograficzny w Białymstoku
Obszary 08.09.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 01.09.21, 59’
Chyba skończyły się wakacje...
Obszary 25.08.21, 60’
Cztery przeróżne miejsca
Obszary 18.08.21, 60’
Kultura fizyczna, czyli ćwiczymy
Obszary 11.08.21, 60’
Senatorium dźwięku, KASZEBE, UpToDate Festival
Sanatorium dźwięku w Sokołowsku, Książka KASZEBE Tomasza Słomczyńskiego i UpToDate Festiwal Białystok
Obszary 04.08.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 28.07.21, 60’
Wystawa Agnieszki Kurant
O tym spotkaniu myślałam od dawna i w końcu się udało! Agnieszka Kurant będzie gościnią dzisiejszej audycji! Artystka na co dzień mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jej wystawę pt. ,,Erroryzm" można aktualnie oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi. Punkt obowiązkowy!". ,,Erroryzm" to żerowisko dla intelektu i wyobraźni. Iluzje i fikcje, którym się poddajemy, niewidzialny kapitał, ukryte formy wyzysku i uwikłanie w świat algorytmów...to tylko na początek. Gdzie tkwi błąd? ♥️ Co Daga Gregorowicz i Szymon Piguła zagrają w przestrzeni Katowic, a co zabrzmi w Szczebrzeszynie?
Obszary 21.07.21, 60’
Do wnętrza / Monodram / Marsz Pamięci
Obszary 14.07.21, 60’
Muzeum Supermarketu / Giewont / Santarcangelo
Pomkniemy do Muzeum Supermarketu, na Giewont, do Santarcangelo a skończymy na dizajnie. Taki jest plan.
Obszary 07.07.21, 60’
Butterflies / Lado w Mieście / Dizajn BWA / Ephemera
Silvia Pogoda opowie o swojej książce ,,Butterflies". Michał Borkiewicz o Lado w Mieście i paru jeszcze ważnych kwestiach. Katarzyna Roj zaprosi nas do eksploracji Wrocławskich Pól Irygacyjnych i na wystawę w Dizajn BWA Wrocław. Z Gosią Plysą wnikliwie omówimy program tegorocznego festiwalu Ephemera.
Obszary 30.06.21, 60’
Hafciarstwo, polaroidy i konkurs
Obszary 23.06.21, 60’
Białoruś, Big Book Festival i Zieleń w Mieście
Obszary 16.06.21, 60’
Malta. Kolonie. Opera dla Głuchych.
Wraz z Michałem Merczyńskim ruszymy do Poznania na Festiwal Malta, który startuje już 18 czerwca. Z Karolina Śmigiel porozmawiam o Koloniach Dla Dorosłych – realizowanych w pewnym urokliwym miejscu. Jakim? Warto sprawdzić! A na koniec Anna Makowska opowie o wieloelementowym, fantastycznym festiwalu... Opera dla Głuchych! Brzmi intrygująco?
Obszary 09.06.21, 60’
Festiwale sztuki
Obszary 02.06.21, 58’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 26.05.21, 59’
Plata / Rajkowska / Szydłowska
I to jacy! Będziemy defilować z Tomaszem Platą przez program wakacyjnego cyklu Plac Defilad, artystka Joanna Rajkowska zabierze nas do Wrocławia i galerii BWA Wrocław Główny, a na koniec o kulturalnych siłaczach i siłaczkach będę rozprawiać z Agnieszką Szydłowską!
Obszary 19.05.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 12.05.21, 60’
Wspinanie
Rozmowa z zespołem "Na Górze" oraz z Piotrem Krajewskim – szefem Biennale Sztuki Mediów WRO.
Obszary 05.05.21, 60’
Łódź filmowa i Instytut Otwarty
Popłyniemy „Łodzią Filmową” prosto na wystawę do Muzeum Kinematografii, sprawdzimy czym zajmuje się Instytut Otwarty i posłuchamy, co ciekawego muzycznie pojawiło się w niezależnej wytwórni Nasiono Records.
Obszary 28.04.21, 60’
Wiejska fotografia
O wsi polskiej, oglądanej przez pryzmat wiejskiej fotografii. Gościem Agnieszki Obszańskiej będzie Agnieszka Pajączkowska – fotografka, animatorka kultury, autorka książek, bacznie przyglądająca się historiom, które chowają się za wielkimi narracjami. Rozmowa o jej insta-profilu #Nieprzezroczyste, a przede wszystkim o tym, co tam zamieszcza, czyli fotografiach mieszkańców wsi i wielu różnych kontekstach. Wiejskiej sielanki raczej nie będzie...
Obszary 21.04.21, 60’
Czesanie traw
Dzisiaj jestem strażniczką łąk i lasów, to sprawka mojego gościa - artysty Krzysztofa Maniaka. Spacerujemy i rozmawiamy o wąsach, lokalności, kontakcie z naturą i... czesaniu traw. Na drugą nogę zaglądamy do Wrocławia i Domu dla Kultury OP ENHEIM,o pewnej intrygującej wystawie opowiada Kamą Wróbel.
Obszary 14.04.21, 59’
Foto i Bajka
Ogłoszenie! Pierwsze ogłoszenie programu festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie! Moimi gośćmi są Joanna Gorlach i Tomasz Gutkowski, którzy opowiadają o tegorocznej 19. edycji festiwalu. Na drugą łapę… psy, które rządzą na kwadracie, czyli Marcin Podolec opowiada o swoim komiksie "Bajka i jej gang".
Obszary 07.04.21, 60’
Krótkie jest piękne
Platforma THIS IS SHORT, o tym że krótkie jest piękne przekonuję wraz z Emilią Mazik-dyrektorką Short Waves Festival. Na drugą nogę Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Z Barbara Sroką-wicedyrektorką IKM wspominamy, ale i spoglądamy w przyszłość, a to za sprawą pewnych badań o przyszłości miast...
Obszary 31.03.21, 58’
Anubis & Kraków Fringe
Ruszamy tropem tajemniczego Anubisa, którego wykreowała na swoich obrazach Joanna Karpowicz. Jest art book wydany przez Timof Comics i wystawa "Papiery wartościowe". A po drugie Kraków Photo Fringe, sekcja Miesiąca Fotografii, którą reanimują Maja Pasternak i Patrycja Filarska aka Zwykła & Carina.
Obszary 24.03.21, 60’
Białoruś i Dziewczyny
Dzisiaj o Białorusi, o której w mediach coraz mniej, a tam wciąż trwają represje. Joanna Kinowska opowiada o wystawie fotograficznej "Białoruś: Marsz Wolności. W Gdyni wystawa "Dziewczyny na warsztat" o której opowiadają Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś.
Obszary 17.03.21, 60’
Dymiter vs. Jaśmina Wójcik
Po pierwsze Marcin Dymiter - pierwszy w Polsce jak tylko mowa o nagrywaniu dźwięków terenowych - artysta dźwięku, a teraz jeszcze autor książki i właśnie o "Notatkach z terenu" sobie rozmawiamy. Druga wspaniała to artystka Jaśmina Wójcik, która opowiada o swoim nowym pomyśle GAZETA DZIECI.
Obszary 10.03.21, 60’
Armada/Architektura/Lisowski
Projektant Tomasz Armada dyktuje tempo! Moda, teatr i wystaw "Równorodność". Uczymy się patrzeć na budynki z Katarzyną Domagalską, Martą Kwiatek i książką "Mały architekt. Przybornik do oglądania miasta", a wielką literaturą podpiera się Piotr Lisowski - kurator wystawy "Z tej nocy będzie serce".
Obszary 03.03.21, 60’
Zamek Cieszyn vs. Unsound
Dzisiaj w roli głównej "nowe rzemiosło" i wraz z Lubomirą Trojan ruszamy do Zamku Cieszyn na wystawę "Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła", a na drugą nogę festiwal Unsound i premiera nowej publikacji - albumu i książki „Intermission” o której prosto z Sydney opowiada Małgorzata Płysa.
Obszary 24.02.21, 60’
POLIN/HOW TO LOOK/StanCzuwania
Kajetan Prochyra zaprasza na POLIN Music Festival. Beata Bartecka i Łukasz Rusznica przeprowadzają nas przez labirynty archiwum IPN i opowiadają o swojej fantastycznej książce fotograficznej HOW TO LOOK NATURAL IN PHOTOS, a Stan Czuwania opisze Grzegorz Hańderek- rektor ASP w Katowicach.
Obszary 17.02.21, 60’
Szczecin/Polesie/Outriders
Goszczę Dorotę Serwę – dyrektorkę Filharmoni w Szczecinie. Jagna Knittel opowiada o płycie Kobiety Z Lasu, a na niej pieśniarki o wspaniałych głosach, przemierzają Polesie wzdłuż bagnistych łąk Prypeci w poszukiwaniu pieśni, starych obrzędów i rytuałów. Jakub Górnicki o Outriders Festiwal: Digital.
Obszary 03.02.21, 60’
Siniarska/Kucharczyk/Survival
Z Agatą Siniarską rozmawiamy o ciele, tańcu, Alinie Szapocznikow, Ursuli Le Guin i wystawie "Osuwisko". Wojciech Kucharczyk opowiada m.in. o MIK MUSIK i swojej wystawie OLDSCHOOL DEMONS, a Michał Bieniek z Fundacji Art Transparent zapowiada kolejną edycję wrocławskiego Przeglądu Sztuki SURVIVAL.
Obszary 27.01.21, 59’
Studio, Znaki na niebie, Arton
Prosto z Teatru Studio Anna Lewanowicz opowiada o OPEN STUDIOS. W złożoną podróż zabiera nas książka- wystawa. Znaki na niebie i na ziemi, a Marika Kuźmicz oprowadza po przygotowanym przez nią pokazie „Filmy awangardowe polskich artystek z lat 70.” dla nowojorskiej instytucji Antology Film Archives.
Obszary 20.01.21, 60’
Ondyna, Psy, Daily Art&Szydło
Obszary #1 wypełniają się pierwszymi gośćmi: o aplikacji Daily Art opowiada Zuzanna Stańska, po muzycznym świecie i płycie Ondinata. Songs for Ondine oprowadza nas Magda Hueckel, są też Bezdomniaki z Rytlowa i „Psi Kalendarz”, a na deser jedyna taka Agnieszka Szydłowska.

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.3.6