Cofnij

Obszary

Agnieszka Obszańska

Lokalne i zamiejscowe, salony i małe salki, o kulturze bez ograniczeń. Na co warto zwrócić uwagę, gdzie pójść, co włączyć, gdzie przystawić ucho. Rozmowy, rekomendacje, nowe obszary, spotkania. Co ciekawego, co nowego. Będziemy zaglądać, wspólnie nasłuchiwać i balansować na kulturalnej linie. Zapraszam! Agnieszka Obszańska. Na antenie Radia 357 w środę o godz. 15:00.

Partnerem audycji jest
mBank 2021.10.11
Obszary 01.12.21, 59’
Tropem Komuny Warszawa
W studio Grzegorz Laszuk i Jana Shostak - artystka i aktywistka, której "Stan wyjątkowy albo Krzykucha. Stand Up (For Your Rights) Comedy" będziemy mogli zobaczyć w Komunie już jutro. Jana Shostak jest też jedna z laureatek konkursu dla młodych artystów i artystek SPOJRZENIA w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery... . Do tematu Zachęty na pewno jeszcze wrócę w kontekście kandydatury ministerstwa na nowego dyrektora instytucji. Ruszymy też do Krakowa na festiwal teatralny Boska Komedia, naszym przewodnikiem po festiwalu będzie Bartosz Szydłowski. Gdzie jeszcze warto zajrzeć? Na pewno do Tarnowa i tamtejszego BWA Tarnów, o tym co czeka nas na miejscu opowie dyrektorka Ewa Łączyńska-Widz.
Obszary 24.11.21, 59’
Gość: Karolina "Resina" Rec
Obszary 17.11.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 10.11.21, 60’
Spotkanie z Danielem Rychalskim
Obszary 03.11.21, 60’
Białoruś, brzmienie miasta, wspaniała Helena-Bohle Szacka, Mięty Pole, Duchy
Obszary 27.10.21, 60’
Kongijskie malarstwo / A3 Teatr / Cross-dressing
Obszary 20.10.21, 60’
Archeologia fotografii / Przestrzeń Słowa / Noc księgarń / HER Docs
Obszary 13.10.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
O tym, co lokalne, a robione z pasją, rozmachem i promieniujące na całą Polskę.
Obszary 06.10.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 29.09.21, 60’
Warsaw Gallery Weekend / Milach / Breguła
W "Obszarach" o startującym jutro Warsaw Gallery Weekend! A także: Fotograf, autor książek, artysta wizualny, należący do najbardziej prestiżowej na świecie Agencji Magnum - Rafał Milach, który opowie o swojej wystawie i premierze książki "Strajk" * Artystka Karolina Breguła o problemie utraty domu i gentryfikacji które m.in.: podejmie na wystawie "Kurz" * A z Martą Przasnek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie porozmawiamy o dostępności i 9 edycji Festiwalu Kultury Bez Barier.
Obszary 22.09.21, 59’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 15.09.21, 60’
Music.Design.Form Festival 2021
Pod naszym patronatem odbywa się Music.Design.Form Festival 2021, ruszymy więc do Szczecina wraz z Dorotą Serwą - dyrektorką Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która opowie o festiwalu. Poza tym leśna muzyka i festiwal fotograficzny w Białymstoku
Obszary 08.09.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 01.09.21, 59’
Chyba skończyły się wakacje...
Obszary 25.08.21, 60’
Cztery przeróżne miejsca
Obszary 18.08.21, 60’
Kultura fizyczna, czyli ćwiczymy
Obszary 11.08.21, 60’
Senatorium dźwięku, KASZEBE, UpToDate Festival
Sanatorium dźwięku w Sokołowsku, Książka KASZEBE Tomasza Słomczyńskiego i UpToDate Festiwal Białystok
Obszary 04.08.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 28.07.21, 60’
Wystawa Agnieszki Kurant
O tym spotkaniu myślałam od dawna i w końcu się udało! Agnieszka Kurant będzie gościnią dzisiejszej audycji! Artystka na co dzień mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jej wystawę pt. ,,Erroryzm" można aktualnie oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi. Punkt obowiązkowy!". ,,Erroryzm" to żerowisko dla intelektu i wyobraźni. Iluzje i fikcje, którym się poddajemy, niewidzialny kapitał, ukryte formy wyzysku i uwikłanie w świat algorytmów...to tylko na początek. Gdzie tkwi błąd? ♥️ Co Daga Gregorowicz i Szymon Piguła zagrają w przestrzeni Katowic, a co zabrzmi w Szczebrzeszynie?
Obszary 21.07.21, 60’
Do wnętrza / Monodram / Marsz Pamięci
Obszary 14.07.21, 60’
Muzeum Supermarketu / Giewont / Santarcangelo
Pomkniemy do Muzeum Supermarketu, na Giewont, do Santarcangelo a skończymy na dizajnie. Taki jest plan.
Obszary 07.07.21, 60’
Butterflies / Lado w Mieście / Dizajn BWA / Ephemera
Silvia Pogoda opowie o swojej książce ,,Butterflies". Michał Borkiewicz o Lado w Mieście i paru jeszcze ważnych kwestiach. Katarzyna Roj zaprosi nas do eksploracji Wrocławskich Pól Irygacyjnych i na wystawę w Dizajn BWA Wrocław. Z Gosią Plysą wnikliwie omówimy program tegorocznego festiwalu Ephemera.
Obszary 30.06.21, 60’
Hafciarstwo, polaroidy i konkurs
Obszary 23.06.21, 60’
Białoruś, Big Book Festival i Zieleń w Mieście
Obszary 16.06.21, 60’
Malta. Kolonie. Opera dla Głuchych.
Wraz z Michałem Merczyńskim ruszymy do Poznania na Festiwal Malta, który startuje już 18 czerwca. Z Karolina Śmigiel porozmawiam o Koloniach Dla Dorosłych – realizowanych w pewnym urokliwym miejscu. Jakim? Warto sprawdzić! A na koniec Anna Makowska opowie o wieloelementowym, fantastycznym festiwalu... Opera dla Głuchych! Brzmi intrygująco?
Obszary 09.06.21, 60’
Festiwale sztuki
Obszary 02.06.21, 58’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 26.05.21, 59’
Plata / Rajkowska / Szydłowska
I to jacy! Będziemy defilować z Tomaszem Platą przez program wakacyjnego cyklu Plac Defilad, artystka Joanna Rajkowska zabierze nas do Wrocławia i galerii BWA Wrocław Główny, a na koniec o kulturalnych siłaczach i siłaczkach będę rozprawiać z Agnieszką Szydłowską!
Obszary 19.05.21, 60’
O kulturze bez ograniczeń
Obszary 12.05.21, 60’
Wspinanie
Rozmowa z zespołem "Na Górze" oraz z Piotrem Krajewskim – szefem Biennale Sztuki Mediów WRO.
Obszary 05.05.21, 60’
Łódź filmowa i Instytut Otwarty
Popłyniemy „Łodzią Filmową” prosto na wystawę do Muzeum Kinematografii, sprawdzimy czym zajmuje się Instytut Otwarty i posłuchamy, co ciekawego muzycznie pojawiło się w niezależnej wytwórni Nasiono Records.
Obszary 28.04.21, 60’
Wiejska fotografia
O wsi polskiej, oglądanej przez pryzmat wiejskiej fotografii. Gościem Agnieszki Obszańskiej będzie Agnieszka Pajączkowska – fotografka, animatorka kultury, autorka książek, bacznie przyglądająca się historiom, które chowają się za wielkimi narracjami. Rozmowa o jej insta-profilu #Nieprzezroczyste, a przede wszystkim o tym, co tam zamieszcza, czyli fotografiach mieszkańców wsi i wielu różnych kontekstach. Wiejskiej sielanki raczej nie będzie...
Obszary 21.04.21, 60’
Czesanie traw
Dzisiaj jestem strażniczką łąk i lasów, to sprawka mojego gościa - artysty Krzysztofa Maniaka. Spacerujemy i rozmawiamy o wąsach, lokalności, kontakcie z naturą i... czesaniu traw. Na drugą nogę zaglądamy do Wrocławia i Domu dla Kultury OP ENHEIM,o pewnej intrygującej wystawie opowiada Kamą Wróbel.
Obszary 14.04.21, 59’
Foto i Bajka
Ogłoszenie! Pierwsze ogłoszenie programu festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie! Moimi gośćmi są Joanna Gorlach i Tomasz Gutkowski, którzy opowiadają o tegorocznej 19. edycji festiwalu. Na drugą łapę… psy, które rządzą na kwadracie, czyli Marcin Podolec opowiada o swoim komiksie "Bajka i jej gang".
Obszary 07.04.21, 60’
Krótkie jest piękne
Platforma THIS IS SHORT, o tym że krótkie jest piękne przekonuję wraz z Emilią Mazik-dyrektorką Short Waves Festival. Na drugą nogę Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Z Barbara Sroką-wicedyrektorką IKM wspominamy, ale i spoglądamy w przyszłość, a to za sprawą pewnych badań o przyszłości miast...
Obszary 31.03.21, 58’
Anubis & Kraków Fringe
Ruszamy tropem tajemniczego Anubisa, którego wykreowała na swoich obrazach Joanna Karpowicz. Jest art book wydany przez Timof Comics i wystawa "Papiery wartościowe". A po drugie Kraków Photo Fringe, sekcja Miesiąca Fotografii, którą reanimują Maja Pasternak i Patrycja Filarska aka Zwykła & Carina.
Obszary 24.03.21, 60’
Białoruś i Dziewczyny
Dzisiaj o Białorusi, o której w mediach coraz mniej, a tam wciąż trwają represje. Joanna Kinowska opowiada o wystawie fotograficznej "Białoruś: Marsz Wolności. W Gdyni wystawa "Dziewczyny na warsztat" o której opowiadają Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś.
Obszary 17.03.21, 60’
Dymiter vs. Jaśmina Wójcik
Po pierwsze Marcin Dymiter - pierwszy w Polsce jak tylko mowa o nagrywaniu dźwięków terenowych - artysta dźwięku, a teraz jeszcze autor książki i właśnie o "Notatkach z terenu" sobie rozmawiamy. Druga wspaniała to artystka Jaśmina Wójcik, która opowiada o swoim nowym pomyśle GAZETA DZIECI.
Obszary 10.03.21, 60’
Armada/Architektura/Lisowski
Projektant Tomasz Armada dyktuje tempo! Moda, teatr i wystaw "Równorodność". Uczymy się patrzeć na budynki z Katarzyną Domagalską, Martą Kwiatek i książką "Mały architekt. Przybornik do oglądania miasta", a wielką literaturą podpiera się Piotr Lisowski - kurator wystawy "Z tej nocy będzie serce".
Obszary 03.03.21, 60’
Zamek Cieszyn vs. Unsound
Dzisiaj w roli głównej "nowe rzemiosło" i wraz z Lubomirą Trojan ruszamy do Zamku Cieszyn na wystawę "Splatając wątki. Konteksty nowego rzemiosła", a na drugą nogę festiwal Unsound i premiera nowej publikacji - albumu i książki „Intermission” o której prosto z Sydney opowiada Małgorzata Płysa.
Obszary 24.02.21, 60’
POLIN/HOW TO LOOK/StanCzuwania
Kajetan Prochyra zaprasza na POLIN Music Festival. Beata Bartecka i Łukasz Rusznica przeprowadzają nas przez labirynty archiwum IPN i opowiadają o swojej fantastycznej książce fotograficznej HOW TO LOOK NATURAL IN PHOTOS, a Stan Czuwania opisze Grzegorz Hańderek- rektor ASP w Katowicach.
Obszary 17.02.21, 60’
Szczecin/Polesie/Outriders
Goszczę Dorotę Serwę – dyrektorkę Filharmoni w Szczecinie. Jagna Knittel opowiada o płycie Kobiety Z Lasu, a na niej pieśniarki o wspaniałych głosach, przemierzają Polesie wzdłuż bagnistych łąk Prypeci w poszukiwaniu pieśni, starych obrzędów i rytuałów. Jakub Górnicki o Outriders Festiwal: Digital.
Obszary 03.02.21, 60’
Siniarska/Kucharczyk/Survival
Z Agatą Siniarską rozmawiamy o ciele, tańcu, Alinie Szapocznikow, Ursuli Le Guin i wystawie "Osuwisko". Wojciech Kucharczyk opowiada m.in. o MIK MUSIK i swojej wystawie OLDSCHOOL DEMONS, a Michał Bieniek z Fundacji Art Transparent zapowiada kolejną edycję wrocławskiego Przeglądu Sztuki SURVIVAL.
Obszary 27.01.21, 59’
Studio, Znaki na niebie, Arton
Prosto z Teatru Studio Anna Lewanowicz opowiada o OPEN STUDIOS. W złożoną podróż zabiera nas książka- wystawa. Znaki na niebie i na ziemi, a Marika Kuźmicz oprowadza po przygotowanym przez nią pokazie „Filmy awangardowe polskich artystek z lat 70.” dla nowojorskiej instytucji Antology Film Archives.
Obszary 20.01.21, 60’
Ondyna, Psy, Daily Art&Szydło
Obszary #1 wypełniają się pierwszymi gośćmi: o aplikacji Daily Art opowiada Zuzanna Stańska, po muzycznym świecie i płycie Ondinata. Songs for Ondine oprowadza nas Magda Hueckel, są też Bezdomniaki z Rytlowa i „Psi Kalendarz”, a na deser jedyna taka Agnieszka Szydłowska.

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.1.11