Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

michal.zakowski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Michał Żakowski

Jako reporter staram się opisywać wydarzenia, które zmieniają życie społeczeństw. Między innymi były to trzęsienia ziemi w Algierii i Pakistanie, wojna w Libanie czy interwencja w Iraku obalająca Saddama Husajna. Na Ukrainie byłem świadkiem radości rewolucji Majdanu w 2013 i 2014 roku, widziałem jak Rosjanie zajmowali Krym oraz Donbas w trakcie inwazji Kremla. Rewolucja w Egipcie w 2011 i przejęcie władzy przez Bractwo Muzułmańskie oraz ich krwawe rozbicie na ulicach Kairu. Wielokrotnie wyjeżdżałem do Izraela, Palestyny, Syrii, Czadu Tanzanii, Senegalu, czy na Bałkany. Widziałem jak Amerykanie wybierali Baracka Obamę i Donalda Trumpa. Mam za sobą udział w projekcie „Trójka przekracza granice” oraz Redakcję Międzynarodową Polskiego Radia. Ostatnio starałem się pokazać Afganistan i Talibów, którzy przejęli tam władzę. Co tydzień goszczę w Państwa głośnikach jako autor „Na dachu świata”.
22.09.2023, 120’

Ukraina / Kanada / Arabia Saudyjska / Karabach

Na dachu świata

Prezydent Ukrainy apeluje o zmiany w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent Zełeński kontra szef dyplomacji Rosji Ławrow w Nowym Jorku. Lampedusa i Europa. Dlaczego mamy nowy kryzys uchodźców? Kanada oskarża wywiad Delhi o zabicie działacza Sikhów na rzecz ich autonomii w Indiach. Czy wielcy wrogowie będą przyjaciółmi politycznymi? Arabia Saudyjska i Izraela mają podpisać akt pojednania i uznania - tak mówią liderzy tych krajów. Nie ma już Republiki Górskiego Karabachu – Ormianie poddali się po jednym dniu walk Azerbejdżanowi. Przyjaciel Putina Ramzan Kadyrow, brutalny władca Czeczenii w śpiączce, trwa wyścig o władzę w tej rosyjskiej republice
Goście: dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Jan Mikruta, dziennikarz i współprowadzący Dzień na Świecie w telewizji Polsat News, Joanna Piechowiak, zajmująca się Kaukazem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
15.09.2023, 120’

Indonezja / Rosja / Liban / Maroko

Na dachu świata

Dziś w samo południe znów znajdziecie się „Na dachu świata". Co przygotował Michał Żakowski? Indonezja to najliczniejszy kraj muzułmański na świecie. Dlaczego burmistrzem Jakarty mógł zostać chrześcijanin i jakie znaczenie ma ten kraj w Azji Południowej? Jeszcze nie otrząśnięto się po silnym trzęsieniu ziemi w Maroko, a doszło do zalania Derny w Libii, gdzie zginęły tysiące osób. Kto po sławnej Grupie Wagnera? Interesy przejmie Redut i Konwój – wpływowe osoby związane z oligarchami, światem kryminalnym i służbami specjalnymi.
Kim jest syryjska reporterka i aktywistka Lina, bohaterka filmu o tym samym tytule? Jak wygląda życie w tym kraju od rewolucji, która zamieniła się w wojnę domową?
Gośćmi audycji będą: dr Magdalena el Ghamari, która zajmuje się polityką i społeczeństwami w Afryce Północnej, Zbigniew Parafianowicz - reporter, autor książek o Ukrainie i najemnikach między innymi z Rosji, związany z Dziennikiem Gazetą Prawną, Michał Sęk - geograf społeczno-ekonomiczny, autor książki "Archipelag nierówności. Rozwój regionalny Indonezji”, dr David Martin - etnomuzykolog, indonezjanista, muzyk i dziennikarz
08.09.2023, 120’

Rosja / Korea / Pakistan / Gruzja

Na dachu świata

Czy będzie sojusz wojskowy Władimira Putina i Kim Dzon Una?
Korea Południowa i Seul na czym polega fenomen tego państwa?
Pakistan i problemy Imrana Khana.
Gruzja – dlaczego ucieka od UE?
01.09.2023, 119’

Gibon / Sudan / Rosja

Na dachu świata

Dlaczego Afryka Zachodnia przeżywa czas zamachów stanu? Gabon jest jednym z ostatnich państw po przewrocie - tam armia przejęła władzę ale wcześniej był Niger, Mali, Burkina Faso i Gwinea. Wojna domowa trwa także w Sudanie. W ciągu ostatnich dwóch lat w Afryce doszło do ośmiu buntów wojskowych. Czy mają poparcie mieszkańców tych krajów? Gość Wojciech Jagielski, reporter, pisarz, autor książek między innymi o krajach Afryki.
 Rozgrywka pomiędzy dwoma wywiadami polskim i rosyjskim. Czy rosyjscy szpiedzy są rzeczywiście tacy silni a może jest tak jak z armią Federacji Rosyjskiej, która miała podbić w trzy dni Ukrainę. A przecież wojna trwa już tam ponad 550 dni.
„Partnerzy. Początek” to książka napisana przez jednego z polskich byłych oficerów wywiadu Roberta Michniewicza. Spróbujemy opisać świat wywiadu oraz jaka jest różnica w pracy w Rosji, na Bliskim Wschodzie w Ameryce czy Europie
29.08.2023, 40’

Jesień z Radiem 357 - live otwarty

Live - dla Patronów

Odsłaniamy wszystkie ramówkowe karty! Nasze propozycje na jesień, wszystkie w jednym miejscu - nowości, nowi autorzy oraz kilka audycji w nowych porach. No i do tego nasze podcasty! Gośćmi Oli Budki w drugiej godzinie audycji "Taka sytuacja" będą Olga Mickiewicz, Ewa Koch, Krystian Hanke, Antoni Grudniewski, Michał Żakowski i Michał Olszański. Zapraszamy już 29 sierpnia, w ostatni wakacyjny wtorek, od 15:00.
25.08.2023, 121’

Co się stało z Jewgienijem Prigożinem?

Na dachu świata

Zamach na szefa najemników rosyjskiej Grupy Wagnera. Co się stało z Jewgienijem Prigożinem? Bractwo Muzułmańskie 10 lat temu zdobyło władzę w Egipcie. Krwawo rozprawiło się z nim wojsko, aresztowano prezydenta i zdelegalizowano to ugrupowanie. Iran rozmawia z Arabią Saudyjską. Czy nadchodzi nowy porządek na Bliskim Wschodzie? Ekwador i wybory po zabójstwie jednego z polityków, kolejnego w ciągu trzech miesięcy. Co się dzieje w tym kraju?
Goście: Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, autor książki Prywatne armie świata, Mariusz Borkowski, wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie, Joanna Gocłowska Bolek, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się Ameryką Łacińską.
18.08.2023, 120’

Chiny / Ukraina / Rosja / Sudan

Na dachu świata

„Nowa Era” sojuszu Na Pacyfiku Ameryki oraz Korei Południowej i Japonii, Joe Biden zaprosił do Camp David liderów regionu by rozmawiać o Chinach, obronie rakietowej i technologii.
Dlaczego nastąpił krach rubla i czy Rosja rzeczywiście zmaga się ze skutkami sankcji Zachodu za napaść na Ukrainę.
Jeśli Ukraina odda Krym za to dostanie członkostwo w NATO - przeciek, pomyłka, badanie reakcji – takie słowa wygłosił wysoki urzędnik NATO.
Kim jest „kremlowski kurator” w niemieckiej partii AfD? Jego pseudonim „Aleksiej” …. Dziennikarze śledczy Der Spiegel i The Insider ustalili resztę.
Pakistan i życie tysięcy uchodźców z Afganistanu. Czym jest Afghan Bastii w Islmabadzie? Juba i Sudan Południowy – jak wygląda życie w tym najmłodszym państwie świata do którego przybywają uchodźcy z Sudanu ogarniętego wojną „dwóch generałów”. Argentyna – zwolennik bitcoina i skrajny prawicowiec zwyciężył w prawyborach prezydenckich. Właściwe wybory dopiero za dwa miesiące ale kraj pogrąża się w chaosie gospodarczym i społecznym
Goście: Dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, publicystka Polityki, Jakub Mielnik, dział zagraniczny tygodnika Wprost
Karolina Suchecka, z Juby, Sudan Południowy,  Klaudia Khan z Islamabadu, Wojciech Ganczarek, dziennikarz, reporter, kilkanaście lat spędził w Ameryce Łacińskiej
14.08.2023, 120’

Zaprasza Michał Żakowski

Cool Kid of Jazz

11.08.2023, 15’

Wyprawa

Reportaż

Katarzyna i Konstantin LASZCZYNOWSCY, małżeństwo Białorusina i Polki. Przejechali samochodem terenowym Bałkany, Bliski Wschód, przejechali Sudan oraz Czad i przez Kamerun wjechali na terytorium Republiki Środkowej Afryki.

Pełna przygód spontaniczna wyprawa. Podróż życia jak sami mówią do kraju o którym słyszymy tylko wtedy kiedy dochodzi tam do wojen, starć i katastrof.

Tam również znajduje się jeden z najpiękniejszych parków narodowych na świecie ale droga, która tam wiedzie przez kraj, droga lądową to niesamowita przygoda a zarazem wyzwanie: po drodze najemnicy rosyjscy, sklepy z diamentami, wąskie mosty i pojawiające się nagle drogi

To spotkanie z pięknem przyrody, ze słoniami i gorylami i rzeczywistością tego kraju.
11.08.2023, 120’

Ukraina / Turcja / Rosja

Na dachu świata

Szczyt w Arabii Saudyjskiej o pokoju na Ukrainie. Bez Rosji a w ostatniej chwili z Chinami.
Czy Władimir Putin pojedzie do Turcji? Prezydent Rosji może być aresztowany bo ciąży na nim nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne. Co zrobi prezydent Turcji?
Kim jest „kremlowski kurator” w niemieckiej partii AfD?
W Izraelu miliarder Arthur Dantchik chce wycofać swoje pieniądze bo nie podobają mu się zmiany w prawie tego kraju. A do tej pory wspierał premiera Netanjahu.
Tajny ukraiński batalion „Szaman” zabija rosyjskich oficerów. Plotka wojenna czy prawda o sekretnych akcjach Kijowa?
Czy w Afryce dojdzie do interwencji wojskowej w Nigrze? Decyzja już jest tylko czy doprowadzi do usunięcia wojskowych puczystów?
Goście: Dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, Jędrzej Czerep, analityk ds. krajów Afryki, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
07.08.2023, 120’

Zaprasza Michał Żakowski

Cool Kid of Jazz

04.08.2023, 120’

Białoruś / Afryka / Grecja

Na dachu świata

Białoruskie helikoptery nad Polską. Wleciały na kilka kilometrów w głąb naszego kraju. Czy to zapowiedź kolejnych prowokacji Mińska? Czy czeka nas zaostrzenie bitwy o zboże na Morzu Czarnym; Ukraińcom udało się skutecznie uszkodzić okręt floty wojennej Rosji.
Dużo o Afryce – połączymy się z Kongiem i prowincją Północne Kivu; opowiemy o Nigrze w którym doszło ostatnio do puczu; będzie także Grecja i pierwsza oliwa tłoczona przez uchodźców
Goście:Marek Meissner, dziennikarz OSINT, znawca wojskowości w krajach byłego Związku Radzieckiego. Były ambasador w Egipcie i Grecji Grzegorz Dziemidowicz; afrykanista i egiptolog Władysław Żakowski, który na własne oczy widział jeden z pierwszych pierwszy puczy wojskowych w Nigrze, siostra Agnieszka Gugała i prezes fundacji Dobra Fabryk Mateusz Gasiński 
28.07.2023, 120’

Ukraina / Rosja / Afryka / Haiti

Na dachu świata

Ukraina i ofensywa. Ruszyła właściwa część ataku na Rosjan. Czy Korea Północna pomoże Moskwie w wojnie z Kijowem i co z Wagnerowcami na Białorusi. Szczyt Rosji i Afryki w Petersburgu. W Nigrze zamach stanu. Czy Afryka Zachodnia zrywa więzi z Francją i dlaczego? Ameryka Łacińska: Haiti – władze amerykańskie namawiają swoich obywateli by natychmiast wyjechali z wyspy. Gangi coraz mocniejsze a świat zastanawia się czy wysłać tam wojsko. Będzie także o Urugwaju i problemach z wodą oraz Gwatemali i problemach z uczciwością w ostatnich wyborach.
Goście: Marek Meissner, dziennikarz OSINT, znawca wojskowości w krajach byłego Związku Radzieckiego, prof. Andrzej Polus, znawca Afryki Subsaharyjskiej, Uniwersytet Wrocławski, Joanna Gocłowska Bolek, Latynoamerykanistka, ekonomistka. Ekspertka do spraw Ameryki Łacińskiej. Uniwersytet Warszawski
21.07.2023, 120’

Dlaczego rośnie popularność prawicy w Europie?

Na dachu świata

Dlaczego rośnie popularność prawicy w Europie?
Fenomen premier Włoch Giorgii Meloni – prawicowa a jednocześnie akceptują ją liberałowie.
Czy Europę czeka fala imigracji z krajów Południa? Coraz więcej uciekinierów dociera do wybrzeży Włoch.
Ukraina atakuje Most Krymski, Rosjanie strzelają rakietami w port w Odessie i blokują wysyłkę zbóż do krajów Afryki i Azji.
Drugi rok bez wojny rządów Talibów w Afganistanie. Czy Zachód powinien uznać te władze i zacząć zdecydowanie pomagać?
Co młodzi Turcy myślą o swoim kraju? Jaka rolę islam odgrywa w ich życiu i czy kobiety rzeczywiście popierają ostrzejsze wymogi religijne?
Goście: Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Magdalena Cedro, dziennikarka zajmująca się Europą w Polityka Insight, Dr Marcin Krzyżanowski, były polski dyplomata w Kabulu, Husajn Celik, dziennikarz, znawca Turcji
14.07.2023, 120’

Co zmienił szczyt NATO w Wilnie?

Na dachu świata

W piątek w samo południe wejdziemy na dach świata i spoglądamy na najważniejsze wydarzenia międzynarodowe minionego tygodnia: Co zmienia w świecie szczyt NATO w Wilnie? Dlaczego Ukraina zawiązuje sojusz ze Szwecją?
Czy najemnicy Wagnera opuszczają swój biznes w Afryce - złoto, diamenty i alkoho - i wracają do Rosji? O tym Marek Meissner, dziennikarz OSINT, który zajmuje się wojskowością.
Przejechali przez Sudan, Czad i Republikę Środkowej Afryki. Kraje niespokojne ale niezwykle fascynujące. Przywieźli sporo muzyki z Sudanu - kraju ogarniętym „wojną dwóch generałów”, przed którą uciekło już prawie 3 miliony ludzi. W drugiej części audycji niezwykła podróż po Afryce Katarzyny i Konstantina Laszczynowskich.
07.07.2023, 120’

Z Festiwalu Siedem Stron Świata

Na dachu świata

30.06.2023, 120’

Czy władza Putina się chwieje?

Na dachu świata

Tajemnice buntu najemników Prigożina w Rosji. Czy władza Putina się chwieje i dlaczego nie warto spekulować o tym, co się dzieje w korytarzach Kremla. Dlaczego Finlandia jest szósty rok z rzędu „najszczęśliwszym krajem świata”? Teraz nowy rząd wprowadza ostre zaciskanie pasa i ostrą politykę imigracyjną – czy czar szczęścia pryśnie? Ameryka przed wyborami – kolejni rywale Trumpa, kolejne zaskakujące doniesienia nie psują popularności byłego prezydenta. Gośćmi Na dachu świata są: Paweł Reszka, dziennikarz Polityki, przez kilka lat korespondent dziennika Rzeczpospolita w Moskwie, Asia Kananen czyli Ostra Finka, prowadzi działalność turystyczną w Rovaniemi i Mateusz Piotrowski, analityk ds. USA, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
23.06.2023, 120’

Nord Stream / Ukraina / USA

Na dachu świata

Kto stoi za wybuchem wartego kilkadziesiąt miliardów dolarów gazociągu Nord Stream? Trwa śledztwo dziennikarzy z Europy i Stanów Zjednoczonych, także z Polski działa portal śledczy Frontstory, który zajął się tajemniczą spółką z Polski, jachtem Andromeda a także czy była w to zaangażowana grupa ukraińskich komandosów.
Jak wygląda Chersoń i tereny zalane wodą ze zbiornika w Nowej Kachowce na Ukrainie? Dlaczego Rosjanie po wysadzeniu tam tamy, teraz zaminowują największą w Europie elektrownie atomową koło Zaporoża?
Sekretarz stanu USA pojechał do Pekinu a premier Indii zawitał do Stanów Zjednoczonych. Co wyniknie z tych podróży?
Gośćmi: Wojciech Cieśla, redaktor naczelny Frontstory, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, Marek Meissner, dziennikarz wojskowości, Patryk Kugiel, analityk ds. Indii, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych  
12.06.2023, 5’

Aktualności muzyczne

Muzyczny goniec

10.06.2023, 120’

Zaprasza Michał Żakowski

Wiszące ogrody

09.06.2023, 120’

Ukraina / Izrael / Rosja

Na dachu świata

Czy i jak ruszyła już ofensywa wojsk ukraińskich? Czy z tego powodu Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze? Dlaczego rosyjscy najemnicy Wagnera aresztują dowódcę rosyjskiej armii? Talibowie w Afganistanie prowadzą wojnę z heroiną i likwidują pola uprawne maku. Izrael – jak wyglądają protesty w tym kraju? Od kilku miesięcy przyciągają na ulice Tel Avivu nawet setki tysięcy ludzi. Czym jest teatr polityczny w palestyńskim Jeninie - mieście obozie uchodźców?
Gośćmi Michała Żakowskiego będą: Dr Agnieszka Bryc prosto z Jerozolimy, Marek Meissner, dziennikarz i analityk wojskowości, Marcin Krzyżanowski, przez wiele lat polski dyplomata w Kabulu.
04.06.2023, 125’

#83

Wiszące ogrody

02.06.2023, 120’

Turcja / Bałkany / Ukraina

Na dachu świata

Świat Dwóch dyktatorów – Baćka i Sułtan, Prezydent Turcji i prezydent Białorusi. Erdogan będzie rządził, Łukaszenka udowadnia, że naprawdę żyje. Bałkany i Kosowo – dlaczego nagle dochodzi tam do zamieszek i NATO dosyła 700 żołnierzy. Atak dronów na moskiewską dzielnicę bogaczy Rubliowkę. Kolejne zajazdy rosyjskich grup dywersyjnych z Ukrainy. W Mołdawii spotkanie w kwestii Ukrainy – ciekawe miejsce kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Naddniestrza bliskiego sojusznika Rosji. Indie coraz częściej mówi się o coraz potężniejszym członku BRICS czyli organizacji, która chce własnej waluty i odrzucenia dolara amerykańskiego; Rząd w Delhi chce wykorzystać historyczny moment na wyprzedzenie Chin i umocnienie pozycji tego gigantycznego państwa
Goście: Dr Karol Wasilewski, Instytut Badań nad Turcja i autor książki "Sen o potędze. Neoosmanizm w polityce zagranicznej Republiki Turcji”, Michał Potocki, Dział zagraniczny Dziennik Gazeta Prawna, autor książek o Ukrainie, Patryk Kugiel, analityk Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych; analityk ds. Azji Środkowej i Indii.
DLA WSZYSTKICH 26.05.2023, 120’

Ameryka Łacińska / Ukraina / Kaukaz

Na dachu świata

Skąd się bierze filozofia widzenia przyrody w Ameryce Łacińskiej? Dlaczego kobiety buntują się przeciw wielkim koncernom i protestują idąc przez Pustynię Atacama?
 Jaka jest historia karteli lokalnych przedsiębiorców i dlaczego w Meksyku porwano strażnika motyl?
 Azerbejdżan i Armenia – czy dojdzie do wojny o kaukaskie drogi?
 Sprawiedliwość dla Ukrainy czyli jak wygląda dokumentacja rosyjskich zbrodni wojennych?
To oczywiście nie wszystko.
Gośćmi audycji będą:
 Fundacja Sunflowers, Stasia Budzisz, dziennikarka i reporterka zajmująca się Wschodem i regionem Kaukazu, Changegamerzy, którzy opowiedzą o zmianie podejścia do środowiska, będącego filozofia firmy 4F , współsponsora wyjazdu reporterskiego do Kurdystanu, RPA i Ameryki Łacińskiej, Szymon Opryszek autora książki „Woda. Historia pewnego porwania.” 
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 120’

Co dalej z Ukrainą?

Na dachu świata

Podróż Wołodymyra Zełenskiego na Zachód. 
Jak Zachód widzi Ukrainę i czy jest w stanie jeszcze bardziej jej pomóc? Niemiecka polityka wobec historii II Wojny Światowej i współczesnych dokonań Angeli Merkel budzi wiele sprzeciwu w krajach Europy.
Czy turecki sułtan – prezydent Recep Tayyep Erdogan obroni się w drugiej turze wyborów? Sudan cały czas w ogniu walk i starć armii „dwóch generałów”. Miliony ludzi zostały bez prądu i jedzenia. Setki tysięcy uciekło z kraju.
O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku "Na dachu świata". Gośćmi audycji będą: Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita”, Jakub Mielnik, dział zagraniczny tygodnik "Wprost”, Aleksandra Spancerska, analityczka ds. Turcji, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Adil Abdelaati, sudański polityk opozycyjny, były kandydat na prezydenta Sudanu
12.05.2023, 119’

Kongo / USA / Turcja

Na dachu świata

Kongo i Północne Kivu to region zapomniany przez świat, gdzie siostra Agnieszka i Dobra Fabryka w miejscowości Ntamugenga pomagają ludziom uciekającym przed starciami dziesiątek grup rebelianckich.

Niezwykłe wydarzenie miało miejsce, gdy Donald Trump udzielił wywiadu znienawidzonej przez niego telewizji CNN po raz pierwszy od 2016 roku. Ciekawym jest, dlaczego religijni wyborcy republikanów są w stanie wybaczyć mu nawet oskarżenia o przemoc seksualną.

W drugiej godzinie audycji przedstawiane są tematy z różnych stron świata. W Moskwie odbyła się "biedna" parada zwycięstwa, a w Turcji szykują się do najważniejszych wyborów od 20 lat, gdyż prezydent rządzi tam już od dwóch dekad. Pytanie, dlaczego nie można zakończyć wojny generałów w Sudanie, również stawia wiele znaków zapytania. Czy Ukraina rozpoczęła kontrofensywę?

Gośćmi programu są: Agnieszka Gugała, reprezentująca Zgromadzenie Sióstr od Aniołów i Dobra Fabryka, działające w Kongo; Philip Steele, pisarz, historyk i znawca Ameryki; Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazeta Prawna.
05.05.2023, 120’

Maroko / Rosja / Ukraina

Na dachu świata

Podsumowanie i omówienie najważniejszych wydarzeń międzynarodowych ostatnich dni:
Przedziwne przyjaźnie króla Maroko i próby przywrócenia tunezyjskiej autokracji sprzed Arabskiej wiosny. Gość: wieloletni korespondent w tamtym regionie - Mariusz Borkowski. Drony uderzyły w Kreml - atak Ukraińców czy prowokacja? Gość: dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze od wybuchu pełnoskalowej wojny wydanie ukraińskiego Vouge'a. Dlaczego ten numer jest tak wyjątkowy? O tym Zoriana Varenia.
DLA WSZYSTKICH 28.04.2023, 120’

USA / Ukraina

Na dachu świata

Joe Biden będzie walczył z Donaldem Trumpem o Biały Dom za ponad rok, czy politycy partii i Amerykanie chcą takiego politycznego show?
W Ameryce gorąco od temtaów migracja z Ameryki Łacińskiej, aborcja i … dlaczego odchodzi tuba Republikanów w Fox News, ekscentryczny komentator polityczny Tucker Carlson .
Jak się pomaga Ukraińcom na froncie, o tym dwóch Polaków Grzegorz i Paweł Króliccy - od roku wożą tam wsparcie. Przywództwo na świecie – kim są obecni liderzy społeczności, czy to tylko politycy? Kto i jak rządzi we współczesnym świecie o tym czytamy w pierwszym numerze Nowej Europy Wschodniej online
21.04.2023, 120’

Afganistan / Sudan

Na dachu świata

Afgańskie kobiety są w coraz gorszej sytuacji. Nie mogą się uczyć, muszą zakrywać ciała od stóp do głowy, mają bardzo ograniczone możliwości podjęcia pracy - nie mogą się również angażować w działalność w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Czy udaje się im w jakiś sposób organizować „własne” życie obok zakazów?
Jagoda Grondecka - dziennikarka, która na własne oczy ogląda Afganistan - opowie o tej sytuacji w audycji „Na dachu świata”. Będzie też o Pakistanie, antyrządowych protestach i położeniu uciekinierów z Afganistanu.
Będzie też o Sudanie i wojnie dwóch generałów. Jej zakładnikami stali się ludzie, którzy jeszcze kilka lat temu obalili dyktatora – rządzącego 30 lat Omara Al Bashira. Świat podziwiał rewolucjonistów i śpiewająca ubraną w białą szatę „Nubijską królową” Kandakę. Teraz przyszłość kraju rysuje się w czarnych barwach. O Sudanie opowie były polski dyplomata w Kairze i Chartumie, Rafał Ludwik Malarowski.
DLA WSZYSTKICH 14.04.2023, 121’

Na żywo z Dniepru

Na dachu świata

07.04.2023, 120’

Chrześcijaństwo na świecie

Na dachu świata

24.03.2023, 120’

Ameryka / Chiny / Rosja

Na dachu świata

O Ameryce i demokracji. Dlaczego połowa mieszkańców tego kraju uważa, że w najbliższym czasie wybuchnie wojna domowa? Czas wielkich zmian w Stanach Zjednoczonych nadchodzi... Spotkanie przywódców Chin i Rosji w Moskwie. Ile Azji jest w polityce Rosji i po co Pekinowi potrzebna Moskwa?
Xi Jin Ping może zostać przywódcą Chin do końca życia. Czy rzeczywiście jest największym politykiem tego kraju od czasów Mao Zedonga i stworzy mocarstwo globalne, potężniejsze od Stanów Zjednoczonych?
Gośćmi Michała Żakowskiego będą: Piotr Tarczyński, autor książki „Rozkład. O niedemokracji w Ameryce” oraz współautor Podkastu amerykańskiego, Dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu, publicystka portalu NEW oraz Polityki, Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz autor bloga „Za wielkim murem”
DLA WSZYSTKICH 17.03.2023, 120’

Jak wojna zmieniła Bliski Wschód?

Na dachu świata

Wielcy wrogowie: Saudowie porozumieli się z Ajatollahami. Pomogli im Chińczycy. Bliski Wschód jak zwykle zaskakuje wydarzeniami.
20 lat temu już było wiadomo, że rozpoczyna się wojna w Iraku. Pierwszy atak Amerykanów i aliantów nazwano „Szok i przerażenie”. Wojna zmieniła Bliski Wschód. Jak?
O tym wszystkim opowiedzą świadkowie tamtych wydarzeń:
Były ambasador w krajach arabskich Krzysztof Płomiński oraz
Jan Mikruta, dziennikarz i współprowadzący program „Dzień na świecie” w TV Polsat News. Będzie także o sojuszu Australii Wielkiej, Brytanii i Stanów Zjednoczonych – czy chodzi tylko o Chiny?
Oraz dlaczego Oskara zdobył film o rosyjskim opozycjoniście Nawalnym a na gali nie wystąpił i dlaczego Gruzini wyszli na ulicę i powiedzieli nie rządzącym z partii „Gruzińskie Marzenie”.
I tutaj o Gruzji Stasia Budzisz, dziennikarka Oko.press,
Krzysztof Kwiatkowski, krytyk filmowy Gazeta Wyborcza.
10.03.2023, 120’

Rosja / Niemcy / Ukraina / Estonia

Na dachu świata

Kto wysadził strategiczny dla Rosjan i Niemiec gazociąg bałtycki NORD STREAM? Mówi się o Amerykanach, o Norwegach, wreszcie o specjalnym oddziale ukraińskich komandosów. Jeszcze kilka miesięcy temu wskazywano głównie na Rosję. Jak świat gazociągów, ropociągów, cen surowców i walki o wpływy zmienia politykę światową? Bachmut – „brutalna walka o przetrwanie, wróg jest 70 metrów od ciebie”. To słowa walczącego tam kapitana Oleksandra Uszynskiego. Będzie także Konrad Muzyka, jeden z najlepszych analityków tej wojny, który wrócił kilka dni temu spod Bachmutu. Silni przywódcy małych krajów – Kaja Kallas kolejny raz zostanie premierem Estonii a już ma przydomek Żelaznej Damy polityki. Dlaczego? W Kijowie, Charkowie, Lwowie setki chuliganów bije się w centrach handlowych. Jaki wpływ na to ma rosyjska subkultura ulicznych band?
Goście: Dr Szymon Kardaś,  European Council on Foreign Relations, Aleksndra Kuczyńska – Zonik, Instytut Europy Środkowej i Katolicki Uniwersytet Lubelski, kapitan wojsk ukraińskich Oleksandr Uszynski, Konrad Muzyka, szef Rochan Consulting i Zoriana Varenia – wydaje audycję ale też zaprezentuje nowy fenomen rosyjskich chuliganów.
DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 119’

Ukraina / Chiny / TikTok

Na dachu świata

Uciekał ze Związku Radzieckiego do Izraela przez Wiedeń, urządzał głodówkę w Nowym Jorku przed siedzibą ONZ teraz stał się rosyjskim propagandzistą. Jaakov Keedmi mówi o Polsce: można ją rzucić na kolana w godzinę. Obiekty strategiczne można zniszczyć w 20 min. I Polski nie ma. …] Nie trzeba wyprowadzać wojsk […] Bo czego szukać w Warszawie." Jego historia jest gotowym filmem szpiegowskim. Ukraińcy płaczą na filmie najważniejszego dziennikarza tego kraju. Dmytro Komarow opowiada o wojnie, towarzyszy prezydentowi Zełeńskiemu nawet w najbardziej dramatycznych chwilach. Dlaczego kolejne państwa zakazują chińskiego TikToka? Stany Zjednoczone i Kanada, Komisja i Parlament Europejski wskazują, że aplikacja może szpiegować rządy tych krajów. To nie tylko zabawa dla młodych w internecie. Świat Zachodu rywalizuje z Pekinem także w świecie technologii. Kim jest tajemniczy Jorge Team? On i jego ludzie ustawiali wybory w prawie 30 krajach świata. W jaki sposób i dlaczego ślady prowadzą do Izraela. Tu „wpadł” w ręce dziennikarzy tego kraju

Goącie: Dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, publicystka portalu Nowa Europa Wschodnia i Polityki oraz Małgorzata Fraser, która prowadzi pierwszy w Polsce podcast o filozofii technologii Techspresso.cafe.
24.02.2023, 120’

Jak wojna Rosji z Ukrainą zmieniła świat?

Na dachu świata

Trwa dziewięć lat a ten rok to wielka inwazja pełna dramatu i bohaterstwa Ukraińców, zwrotów akcji na froncie, śmierci i radości ze zwycięstw, strachu przed rakietami i wielkich deklaracji przywódców świata.
Świat podzielił się na tych, którzy chcą Ukrainę wspierać i wyrzucić armię rosyjską i wtedy zacząć rozmowy o pokoju oraz na tych, którzy jedyne rozwiązanie widzą w natychmiastowym zawieszeniu broni.
Chiny stają się adwokatem Rosji, Ameryka widzi sens w dalszym wysłaniu broni i miliardów dolarów pomocy.
Chiny jednoczą niezdecydowanych, Stany Zjednoczone zdeterminowanych.
Rok wojny wchodzi w czas nieznany a decydujący dla losów świata.
Jaka jest teraz Ukraina? Co myślą żołnierze na froncie? Gdzie rozgrywa się główna wojna dyplomatyczna? Co oznaczają wspólne manewry morskie Rosji, Chin i Republiki Południowej Afryki?
A Ukraina czeka na nową ofensywę Rosjan …
Goście: Mykoła Davydiuk – jeden z najważniejszych publicystów w Ukrainie, Dr Małgorzata Bonikowska – prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Paweł Reszka – reporter Polityki, autor wielu reportaży znad Dniepru, Yan Borodin – wozi pomoc dla ukraińskiego wojska na front; pracuje dla fundacji Dobra Fabryka w Dnipro na wschodzie Ukrainy.
17.02.2023, 119’

Rosja / Ukraina / USA / Polska / Kair

Na dachu świata

Kto kogo szpieguje z balonów? Rosja Ukrainę, Chiny Amerykę czy wreszcie Obca Cywilizacja? I nie ma żartów o tym ostatnio rozmawia się na świecie!  Dlaczego w Izraelu mówi się o „konstytucyjnej i społecznej zapaści”? „Ta beczka prochu zaraz wybuchnie” – to są słowa ostrzeżenia prezydenta tego kraju. Republikanka Nikky Haley chce startować w amerykańskich wyborach prezydenckich za rok. Stawi czoła Donaldowi Trumpowi i przekonuje że „czas na nową generację polityków” w Stanach Zjednoczonych. Joe Biden przyjedzie do Polski a w Niemczech konferencja o bezpieczeństwie przed oczekiwaną wielką ofensywą Rosji na Ukrainie. Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii – jak wielka polityka wpływa na pomoc ofiarom tej tragedii. Kair – Kamil Kozak opowie o tym jak odkrywał dla siebie stolicę Egiptu. Z cyklu opowieści kairskie i w myśl starego przysłowia: Kto nie widział Kairu, ten nie widział świata.
10.02.2023, 120’

Turcja / Syria / Ukraina / Serbia

Na dachu świata

- Turcja i Syria – tragiczne trzęsienie ziemi. Zginęło ponad 17 tysięcy ludzi, liczba ofiar niestety rośnie. Przejście graniczne na północy Syrii „Brama Wiatrów” stało się symbolem nadziei na pomoc świata. To brama do terenów prowincji Idlib. Jeszcze przed trzęsieniem ziemi pomocy potrzebowało tam ponad 4 miliony mieszkańców. To także rejon wojny domowej wszystkich ze wszystkimi.
- Ukraina i europejskie tournée prezydenta Wołodymyra Zełenskiego; Ukraina szykuje się na rosyjską inwazję.
- Czy ukraińskim dziennikarzom udaje się ujawniać afery na Ukrainie? Czym jest „Batalion Monaco” – czyli jak od wojny uciekają oligarchowie i politycy?
- Serbia i jak mieszkańcy miasta Majdanpek walczą z chińską inwestycją. Kopalnia odkrywkowa zamieniła ich świat w księżycowy krajobraz pełen trującego pyłu.
Goście: Marta Szpala - Ośrodek Studiów Wschodnich, Zoriana Varenia - wraca po urlopie, Adam Balcer - Uniwersytet Warszawski, znawca Turcji i Bliskiego Wschodu  
03.02.2023, 120’

Afryka a Rosja / Czechy / Peru

Na dachu świata

Afryka a Rosja – co zyskał szef rosyjskiej dyplomacji w Republice Południowej Afryki. Czy Afryka Rosja i Białoruś zaczynają budować sojusz? Czeski nowy prezydent – tego jeszcze w Europie Środkowej i Wschodniej nie było. Kiedyś generał, ważny oficer w NATO, członek partii komunistycznej i można śmiało powiedzieć szpieg… zostaje prezydentem Czech. Petr Pavel jest nadzieją mieszkańców tego kraju i liczy na niego Zachód. W Peru od miesięcy trwają protesty najuboższych, rdzennych mieszkańców tych ziem. Obalili jednego prezydenta, nie chcą kolejnego. Czy Ameryka Łacińska jest nadal kontynentem „rewolucji społecznych”?
Gośćmi audycji będą: prof. Andrzej Polus, znawca Afryki, Uniwersytet Wrocławski; Marcin Czyżniewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wojciech Ganczarek, reporter, pisarz, autor książki „Sprzedani. Reportaże z peryferii”.
27.01.2023, 119’

Liban / Ukraina / Indie / Pakistan

Na dachu świata

Pojedynek libańskiego sędziego z elitami politycznymi tego kraju. Czy uda mu się znaleźć i osądzić winnych ze szczytów władzy? Czy odpowiedzą za wielką eksplozję w porcie w Bejrucie sprzed dwóch lat, która zniszczyła PÓŁ stolicy tego kraju zabijając 200 osób? Ukraina i prezydent Zełeński. Dlaczego zrzuca ze stołków kilkunastu najważniejszych urzędników? Indie i Pakistan filmowo... ale z polityką w tle. Film o porwaniu w Pakistanie w 2011 szwedzkich turystów stawia pytania o to czy niebezpiecznie podróżować po tym kraju.
Z kolei Indie świętują niepodległość i narodziny demokracji, a jednocześnie władze wyłączają prąd w całym kraju, by uniemożliwić oglądanie filmu BBC niewygodnego dla władz.
Gośćmi audycji będą: Michał Kacewicz, Biełsat TV, dr hab. Łukasz Fyderek, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Patryk Kugiel, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM)
20.01.2023, 119’

Iran / Ukraina / Rosja / Niemcy / Katar

Na dachu świata

Iran i czy Unia nałoży sankcje na elitarnych Strażników Rewolucji. Dlaczego władze straciły byłego doradcę ministra obrony? Czy rzeczywiście był szpiegiem Zachodu? Ukraina: relacja z frontu w Bahmucie, Czy Rosjanie zaatakują z Białorusi oraz co z czołgami dla Kijowa? Co się dzieje w rządzie kanclerza Niemiec? Dlaczego rezygnuje minister obrony? Co nowego w sprawie Katargate w Parlamencie Europejskim czyli korupcja przed MŚ 2022 w Katarze. Które słowa będą najpopularniej opisywały politykę i społeczeństwa w 2023 roku? W rankingu bieda i polikryzys czyli stare problemy w nowy sposób – tak podaje amerykańskie radio publiczne NPR.

Goście:
Jakub Mielnik, zagranica tygodnik Wprost,
Marcin Łuniewski, TNV24, magazyn Plus Minus, Róża Wiatrów Radio Kampus,
Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, Kijów Charków Bahmut,
Konrad Muzyka, Rochan Consulting think tank.
30.12.2022, 120’

Ukraina / Rosja / Afganistan / Serbia / Kosowo

Na dachu świata

Ukraina chce wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. Afganistan - zakaz edukacji i pracy w organizacjach pozarządowych dla kobiet, czy Talibowie zdradzają porozumienie z Dohy. Serbia i Kosowo - poważny zatarg i o co chodzi Bellgradowi w tym sporze i czy będzie wojna.

Goście: Jakub Mielnik zagranicą Wprost i Marcin Łuniewski, TVN24,Plus Minus, Radio Kampus
23.12.2022, 120’

Ukraina / USA / Peru

Na dachu świata

Dziś w Na Dachu Świata: o historycznej wizycie Zeleńskiego w Waszyngtonie, co w świecie zmieniła wojna na Ukrainie, czy można liczyć na liberalnych Rosjan, o zawirowaniach politycznych w Peru.

Trochę podsumujemy rok i spróbujemy narysować mapę zdarzeń na następny.

Goście to:  Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, Ernest Wyciszkiewicz - dyrektor Centrum Mieroszewskiego, Joanna Gocłowska-Bolek - latynoamerykanistka, ekonomistka, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW
16.12.2022, 119’

Ukraina / Katar / Afryka

Na dachu świata

Ukraińskie przywódcy ostrzegają o wielkiej ofensywie na początku przyszłego roku, G7 i Unia Europejska zdecydowali zwiększyć pomoc dla Ukrainy, skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim, czyli Katar ponownie pokazuje mechanizmy korupcji, pucz w Niemczech, rywalizacja o Morze Czarne, Turcja grozi Grecji rakietami, dużo opowieści o Afryce z pierwszej ręki.

Goście: Jan Mikruta, współprowadzący program "Dzień na świecie" w Polsat News, Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia, współzałożyciel firmy podcastów Free Range Productions oraz Tadeusz Biedzki, znawca Afryki, 30 lat podróży po tym kontynencie, autor Trylogii Afrykańskiej.
13.12.2022, 60’

O młodym pokoleniu Ukraińców

Plac na rozdrożu

Blisko 300 dni trwa już wojna w Ukrainie. Wielu zabitych, rannych, cierpiących, wygnanych. Toczy się walka o suwerenność państwa i miesza z tragediami ludzkimi. 17 letnia Ewa opowie na naszej antenie o pierwszych dniach wojny w Mariupolu. Obecnie jest w już na szczęście w Polsce. Otoczona opieką przez Fundację ŚW. Mikołaja rozwija swoje talenty artystyczne
09.12.2022, 119’

Maroko / RPA / Pakistan

Na dachu świata

Jakim krajem jest Maroko, które zagra w finałach mistrzostw świata w piłce nożnej. Jak polityka wdarła się na stadiony w Katarze? Ceny ropy i gazu dla Rosji zostały ustalone ale czy rzeczywiście to "cios" w Kreml?  Czy prezydent RPA przetrwa oskarżenia o kradzież pieniędzy? I czy legendarny założony przez Mandelę Afrykański Kongres Narodowy przyzywa kryzys. Pakistan i losy byłego premiera i znanego celebrytę oraz zawodnika krykieta Khana. On chce wrócić do władzy i organizuje ruch poparcia liczący miliony ludzi. Mariusz Borkowski, były dziennikarz mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie i Afryce Południowej

Goście: Szymon Kardaś, znawca energetyczny rynków Wschodu Ośrodek Studiów Wschodnich, Wojciech Jagielski, pisarz, reporter autor m.in. książek o Afryce, Patyk Kugiel, analityk Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 
02.12.2022, 120’

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Na dachu świata

Turcja a Szwecja i Finlandia spotkanie w Bukareszcie i rozmowy czy Ankara zgodzi się na członkostwo tych krajów Nato. Kurdowie czy Turcja korzysta z sytuacji by atakować Kurdów. Macron w USA o czym rozmawiano i czy to spotkanie kraju wspierającego Kijow z tym który się mocno wahał. Katar i mistrzostwa świata dlaczego Marokańczycy wyszli na ulice po meczu z Belgią; izraelski dziennikarz przeżywa ostracyzm arabskich kibiców. O Chinach i Covid oraz protestach Goście: Adam Balcer, Jarosław Kociszewski, Jędrzej Czerep.
25.11.2022, 120’

Wydanie specjalne o Ukrainie

Na dachu świata

Michał Żakowski opowie prosto z Kijowa jak wygląda wojna z perspektywy zwykłych ludzi, jak zmieniła się ich rzeczywistość. Współprowadzi audycje Agata Kasprolewicz, Zoriana Varenia. Goście: Agnieszka Bryc i Zbigniew Parafianowicz
18.11.2022, 120’

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Na dachu świata

Mijający tydzień był intensywny na arenie międzynarodowej, czas więc na podsumowanie i omówienie najważniejszych wydarzeń. Michał Żakowski wraz z gośćmi zaprasza na audycję „Na dachu świata”.
O czym porozmawiamy? Demokraci utrzymali kontrolę nad amerykańskim Senatem, ale Republikanie przejmują Izbę Reprezentantów, a Donald Trump ogłasza start w wyborach prezydenckich w 2024 - jak wygląda sytuacja w amerykańskiej polityce tydzień po wyborach do Kongresu? Joe Biden spotkał się podczas szczytu G20 z przywódcą Chin - Xi Jinpingiem. Tematami spotkania były: wojna w Ukrainie, napięcia między Chinami i Tajwanem oraz próby nuklearne Korei Północnej. Władze Iranu podjęły decyzję o karze śmierci dla aresztowanych do tej pory uczestników zamieszek i protestów, związanych ze śmiercią Mahsy Amini. Wyrok może dotyczyć nawet 15 tysięcy osób - to ma być „lekcja” dla irańskiego społeczeństwa. We wsi Przewodów spadły dwie rakiety, zabijając dwóch mężczyzn. Podjęto szereg spotkań, rozmów i procedur. Co do tej pory udało się ustalić? Za dwa dni startują w Katarze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej - jakie przekręty towarzysza pierwszemu Mundialowi w kraju muzułmańskim?
Gośćmi Michała Żakowskiego będą: Jakub Mielnik - Tygodnik WPROST, Marcin Łuniewski - Rzeczpospolita, TVN24, Michał Banasiak - dziennikarz sportowy, Tygodnik WPROST, Mateusz Piotrowski - analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - PISM
04.11.2022, 119’

Izrael / Musk / Ukraina

Na dachu świata

W tym wydaniu Na Dachu Świata: Wybory w Izraelu, czy wróci Benjamin Netanjahu. Elon Musk robi porządki w największym medium społecznościowym czyli przejętym niedawno Twitterze. Wokół książki Zbigniewa Parafianowicza „Śniadanie pachnie trupem” czyli jak reporter widzi wojnę na Ukrainie. Ameryka przed wyborami do Kongresu, Joe Biden ostrzega przed zagrożoną demokracja w tym kraju.

Goście: Zbigniew Parafianowicz (Dziennik Gazeta Prawna), Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Agata Kasprolewicz (Raport o stanie świata), Mateusz Piotrowski PISM.
28.10.2022, 120’

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Na dachu świata

Dziś w Na Dachu Świata: Chiny stają się jeszcze twardszą dyktaturą. Po XX zjeździe partii komunistycznej nikt nie ma wątpliwości, że wodzem jest Xi Jinping. Powrót do kultu jednostki, powrót propagandy - o tym Michał Bogusz. Oskarżenia o satanizm, niszczenie lasów Amazonii - ostra walka o wyborców w Brazylii. Kto zostanie prezydentem? Ukraińska wojna - historia jednego z Cyborgów, jak radzi sobie ze stresem wojennym - Zoriana Varenia. Co się dzieje na Węgrzech. Czy opłaca im się prorosyjska polityka?  - Dominik Hejj. Relacja z największego obozu uchodźców w Jordanii - Zaatari, gdzie nadal przebywa blisko 80 tysięcy syryjskich uchodźców - Małgorzata Olesińska-Chart.

Zapraszają: Michał Żakowski i Zoriana Varenia oraz goście Michał Bogusz - Ośrodek Studiów Wschodnich, Janina Petelczyc - Tera Brasilii, doktor Dominik Hejj - politolog, wykładowca, autor książki: „Nowe Węgry Jak Viktor Orban zaprogramował narodową tożsamość”, Małgorzata Olesińska-Chart - członek zarządu Polskiej Misji Medycznej.
21.10.2022, 119’

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Na dachu świata

Dziś w Na Dachu Świata:
Najkrócej rządzący premier w historii Wielkiej Brytanii Liz Truss. Składa dymisję na ręce króla zaledwie po kilku tygodniach; mówi się o modelu włoskim zmian gabinetów. Tam było już od II Wojny światowej około 70 rządów i teraz nowy też ma problemy.
Iran i drony tego kraju bombardują Ukrainę; co zrobi dalej Izrael; zaczyna się ofensywa na Chersoń.
Brytyjscy piloci uczyli sztuki pilotażu w Chinach; Japonia i Australia zawiązują sojusz wywiadowczy przeciwko Pekinowi.
- Czy Haiti może rzeczywiście upaść? Kogo to obchodzi – czy świat jest w stanie uratować kraj pełen biedy i rządów gangów?
Niemcy – tak często ostatnio w ogniu krytyki za postawę wobec wojny i pomocy Ukrainie. Co się zmieniło w ciągu 20 lat, kiedy panowała Angela Merkel kiedyś uznana za najpotężniejszą polityk Europy?
Jerzy Haszczyński i jego książka o Niemczech „Rzeźnia numer 1” pokazuje ten kraj i społeczeństwo jako żyjące historią i podziałami dotyczącymi imigrantów.
Polityka Berlina stanęła teraz w centrum dramatycznych wydarzeń w Europie.
14.10.2022, 120’

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Na dachu świata

W Iranie nie ustają protesty w związku ze śmiercią Mahsy Amini, aresztowanej przez tzw. policję moralności. Jej imię imię wymieniono na Twitterze już 280 milionów razy. Co nam to mówi o Bliskim Wschodzie? Nad jakimi jeszcze tematami się pochylimy? Surowce rządzą wielką polityką: Izrael finalizuje historyczną współpracę z wrogiem - Libanem i Hezbollahem. Chcą wspólnie wydobywać gaz na Morzu Śródziemnym. Putin i Erdogan rozmawiają o wspólnej sprzedaży tego surowca. Turcja mierzy się z… 83% inflacją i szuka ratunku. Arabia Saudyjska tnie wydobycie ropy naftowej i denerwuje swego sojusznika - Amerykę. Wojna w Ukrainie coraz bliżej Krymu. Rosjanie bez litości strzelają rakietami w cywilów. Władca Chin chce dalej rządzić – tak silnego przywódcy nie było w tym kraju od lat 60. Iran oraz Irak, a rządy ajatollahów. Miliony Szyitów arabskich i perskich czeka rewolucja - zmiana władz duchowych i politycznych.
Gośćmi Michał Żakowski będą: Zoriana Varenia, Yuriy Shorobura - ukraiński piosenkarz, Jarosław Kociszewski - dziennikarz, wieloletni korespondent na Bliskim Wschodzie, Adam Balcer - politolog, Studium Europy Wschodniej UW, dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej, Łukasz Fyderek - politolog, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.
DLA WSZYSTKICH 12.10.2022, 2’

Michał Żakowski - Lalka, Bolesław Prus

Lista lektur szkolnych 357

07.10.2022, 120’

Propozycje pokojowe Elona Muska

Na dachu świata

Dziś na dachu świata o:
Elon Musk – amerykański miliarder wysyła propozycje pokojowe do Ukraińców. W USA ostatnie dni przed wyborami do Kongresu. One zdecydują o tym jak będzie rządzona Ameryka
Brazylia – niezwykły pojedynek o prezydenturę – Brazylijczycy wybierają pomiędzy prawicą a lewicą
Kto otrzyma pokojową nagrodę Nobla?
W Pradze spotkanie nowego klubu – Wspólnoty Narodów Europejskich
Wielkie kłopoty nowej premier Wielkiej Brytanii
Gruzja – ilu Rosjan uciekło do tego kraju i co myślą o mobilizacji
Iran - nie ustają protesty w tym kraju po zamordowaniu kurdyjskiej aktywistki
Goście:
Jak Mikruta, współgospodarz Dzień na świecie w TV Polsat News
Małgorzata Bonikowska z Waszyngtonu, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych
Stasia Budzisz – dziennikarka zajmuje się Gruzją i krajami b. ZSRR, współpracuje s OKO.Press
Karolina Cieślik Jakubiak, związana z Zakładem Iranistyki Uniwersytetu Warszawskiego
30.09.2022, 120’

Czy Rosja może użyć taktycznej broni jądrowej?

Na dachu świata

Ukraina ostrzega, że Rosja może użyć taktycznej broni jądrowej. Sfałszowano referendum na okupowanych terenach Ukrainy, wysadzono gazociąg Nord Stream II na Morzu Bałtycki, kolejne kraje Zachodu radzą swoim obywatelom wyjazd z Rosji. Ale także - protesty w Iranie, nowy rząd we Włoszech oraz o Chinach, a tak naprawdę o Europie.
18.09.2022, 119’

Podsumowanie wydarzeń na świecie

Na dachu świata

11.09.2022, 119’

Wielka Brytania / USA / Pakistan

Na dachu świata

Zmarła Królowa Wspólnoty Narodów Commonwealth realm. Kim była dla świata? Kim była dla Ameryki Łacińskiej oraz Pakistanu? O roli Elżbiety II w polityce międzynarodowej porozmawiamy w dzisiejszym „Na dachu świata”.
To nie będzie oczywiście jedyny temat audycji: Wielka Brytania ma nową premier - Czy Liz Truss utonie czy przetrwa kryzys w kraju? W prywatnym domu Donalda Trampa znaleziono tajne dokumenty wywiadów. Pakistan tonie - 1/3 kraju jest pod wodą. Czy świat pomoże mu przetrwać straszliwe powodzie?
Gośćmi Michała Żakowskiego będą: dr Joanna Gocłowska-Bolek - latynoamerykanistka, ekonomistka, Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, Patryk Kugiel - analityk w programie Azja-Pacyfik, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Jakub Mielnik - Wprost, Michał Potocki - Dziennik Gazeta Prawna,
07.09.2022, 60’

Jak żyje się Ukraińcom w Polsce?

Plac na rozdrożu

W "Placu na rozdrożu" poznamy historie Ukraińców, którzy zostali w Polsce, po tym jak wojna wygnała ich z własnego kraju. Jak po pół roku, od agresji Rosji, patrzą na to co dzieję się w ich ojczyźnie? Jak dają sobie radę z codziennością w Polsce? Czy mają zamiar wrócić do kraju? Zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
04.09.2022, 58’

Jak minął tydzień na świecie?

Na dachu świata

- Michaił Gorbaczow – zmarł legendarny i kontrowersyjny przywódca zwany grabarzem Związku Radzieckiego – co dla tak zwanego świata realnego socjalizmu oznaczały słowa przebudowa – pierestrojka i głasnost czyli jawność.

- partyzanci na Ukrainie – czy wojsko Kijowa prowadzi ofensywę na południu kraju i co oczywiście mówi się na temat Gorbaczowa, który Rosję otworzył na świat – jak popularnie się mówi a Putin wojną z Ukrainą ją zamyka.

- Co się dzieje nad Tygrysem i Eufratem – Irak pełen politycznej niestabilności – szyicki przywódca Muktada As Sadr rezygnuje z bycia w polityce. Czy Bagadad i inne miasta staną się sceną starć politycznych wrogów.

Arabista Krzysztof Płomiński były amabasador w krajach arabskich,

Z Kijowa Mykoła DAVIDIUK, nasz zaprzyjaźniony politolog i autor książek
02.09.2022, 61’

#10 O życiu wśród Tuaregów

Leitmotiv

28.08.2022, 120’

Czy grozi nam kryzys nuklearny?

Na dachu świata

Mija pół roku od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak obecnie wygląda sytuacja? Czy światu grozi kryzys nuklearny? Czy po ostrzałach Elektrowni Atomowej w Zaporożu, są wycieki radiacji? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wydaniu „Na dachu świata”. Ale to oczywiście nie jedyne wątki: Co szpiedzy z Rosji i Ukrainy robili w Albanii i Brukseli? Zabójstwo córki rosyjskiego propagandysty Aleksandra Dugina. Czy rzeczywiście Amerykanie są o krok od podpisania umowy atomowej z Iranem? I co na to Rosja? Kłopoty premier Finlandii, po publikacji zdjęć z imprez z jej udziałem.
Najważniejsze wydarzenia z mijającego tygodnia skomentują: dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
21.08.2022, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

19.08.2022, 60’

#8

Leitmotiv

14.08.2022, 119’

Ukraina / Afganistan / Kenia

Na dachu świata

Goście: Mykola Davydiuk, Paweł Reszka, Marcin Krzyżanowski, Andrzej Polus.
12.08.2022, 60’

#7

Leitmotiv

10.08.2022, 60’

Z Michałem Żakowskim:

Miejscownik

Odwiedzimy most wyglądający podobnie jak wieża Eiffla, Słowiński Park Narodowy, Torfowiska powstałe 10 tysięcy lat temu, Topiło, Bobinka i Krugłe…
Gość audycji Łukasz Długowski, podróżnik i bloger, autor bloga https://www.mikrowyprawy.com.pl/ opowie o pieszych wędrówkach po Słowińskim Parku Narodowym, życiu na bagnach i obserwowaniu spowitymi mgłą tajemnicy torfowiskach orawsko-nowotarskich oraz południowej części Puszczy Białowieskiej.
Nasi patroni dopełnią tę opowieść swoimi rekomendacjami. Porozmawiamy między innymi o widoku z drewnianej kładki na Sanie.
07.08.2022, 120’

Ukraina / Kabul / Tajwan / Kosowo

Na dachu świata

Reuters pisze o tajnej sieci agentów rosyjskich w Ukrainie, tymczasem pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Ukrainy do Libanu. Co się dzieje z al. Kaidą? Jak silni są terroryści? Al. Kaida po zabiciu ich przywódcy Aymana Zawahieriego w Kabulu. Największe w historii manewry chińskich wojsk u wybrzeży Tajwanu. Pekin tak zareagował na wizytę Nancy Pelosi na wyspie; jej lot do Taipei obserwowało w internecie kilkaset tysięcy ludzi. Co się stało w Kosowie? Czy rzeczywiście to państwo chciało zaatakować Serbię jak uważały władze w Belgradzie.
Goście: Joanna Plucińska, dziennikarka Reutersa. Mariusz Borkowski, były korespondent mediów polskich na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Paweł Behrendt, zajmuje się Azją i Dalekim Wschodem w Instytucie Boyma. Magdalena el Ghamari, ekspertka od Bałkanów i Libii w Collegium Civitas.
05.08.2022, 60’

#6 Warsaw Mummy Project

Leitmotiv

31.07.2022, 121’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Wojna Rosji z Ukrainą. Kolejne szokujące informacje o torturach i ataku na barak z jeńcami. Włoski rząd upadł. Teraz pytanie: czy po raz pierwszy od II wojny światowej rządy przejmie skrajna prawica?
Joe Biden igra z ogniem? Tak mówi mu przez telefon chiński przywódca. Konsekwencje wizyty na Tajwanie. Rozmowa z autorem książki "Demony Rosji". Spróbujemy zajrzeć do pakistańskich terytoriów plemiennych.
29.07.2022, 59’

#5

Leitmotiv

27.07.2022, 61’

Czy Ukraińcy czują potrzebę zemsty?

Plac na rozdrożu

„Wyjechałam z domu pierwszego dnia. Nie zdążyłam doświadczyć wojny. Ona była również dla mnie tylko w telefonie, na ekranie. Niedawno tam wróciłam. Od półtora miesiąca był spokój, sprzątano miasto, ludzie starali się normalnie funkcjonować. I na dzień dobry, 500 metrów ode mnie, spadły rakiety. Dotarło do mnie, że ona wciąż tu jest - wojna” - mówi Inna. Zaczyna się szósty miesiąc wojny z „orkami”, jak nazywa Rosjan Inna i wielu Ukraińców. Jej ojciec zginął pierwszego dnia inwazji… Inna i Zoriana, w „Placu na rozdrożu”, opowiedzą Michałowi Żakowskiemu, o sobie, swoich uczuciach do kraju i stratach, jakie poniosły. Jak radzą sobie z gniewem? Czy czują potrzebę zemsty?
26.07.2022, 60’

Z Michałem Żakowskim:

Miejscownik

Odwiedzimy Gródek nad Dunajcem, Kwiatuszki Wielkie oraz Rydzewo trasą rowerową. Potem przesiądziemy się na pociąg...a nawet na kolejkę wąskotorową w Piasecznie. Wyruszymy w podróż jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, która biegnie wzdłuż rzeki Poprad. Po zwiedzeniu Nowego lub Starego Sącza warto wsiąść w pociąg do Krynicy Zdroju. Trasa wiedzie wzdłuż granicy polsko-słowackiej w otoczeniu niesamowicie zielonych gór Beskidu Sądeckiego.
24.07.2022, 120’

Teheran / Ukraina / Włochy / Chiny

Na dachu świata

Putin i Erdogan u ajatollahów w Iranie – o czym rozmawiano w Teheranie? Odessa po rosyjskim ataku rakietowym, co dalej z wysyłką milinów ton zboża dla świata? Ukraiński prezydent zwalnia szefa wywiadu i głównego prokuratora kraju. Koniec rządu we Włoszech – co się stało z wielką koalicją w tym kraju? Chiny – problemy z bankami w prowincji Henan. Na czym polega przełom technologiczny w wojskowości XXI wieku?
Nowoczesna technologia wojenna, od czasu interwencji w Iraku w 2003 - o tym Łukasz Kamieński, autor książki "Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości".
Oprócz tego gośćmi "Na dachu świata" będą: Dr Agnieszka BRYC, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zbigniew Parafianowicz Dziennik Gazeta Prawna, Mykola Davydiuk, Politolog z Kijowa
Zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
22.07.2022, 60’

#4

Leitmotiv

17.07.2022, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Na dachu świata wspaniały gość, ambasador Krzysztof Płomiński. Były dyplomata w krajach arabskich, w tym w Arabii Saudyjskiej, brał udział w sławnej akcji ewakuacji przez Polaków agentów CIA z Iraku na początku lat 90. Arabia Saudyjska i wizyta Joe Bidena. Patryk Kugiel opowie o Sri Lance. Co dalej z tą słynącą z produkcji herbaty wyspą czyli o niezwykłej rewolucji – biedni i zdesperowani ludzie zmusili do odejścia premiera i prezydenta tego kraju. Blanka Katarzyna Dżugaj - Japonia po zabójstwie byłego premiera. Kim był Shinzo Abe, co to jest Kościół Zjednoczeniowy czyli Sekta Moon i jakie wpływy ma w kręgach władzy? Dlaczego Japonia jest tak ważna dla rywalizacji z Chinami i jak widzą siebie sami Japończycy?
15.07.2022, 60’

#3

Leitmotiv

10.07.2022, 120’

Zabójstwo najsławniejszego premiera Japonii Shinzo Abe

Na dachu świata

Zabójstwo najsławniejszego premiera Japonii Shinzo Abe. Co mówi się o tym na ulicach Tokyo? Prosto z Japonii, reporter Piotr Berent. Zbuntowana Karakałpacja w Uzbekistanie czyli jak mniejszości biją się o swoje prawa - o tym opowie jeden z niezależnych dziennikarzy uzbeckich oraz Zoriana Varenia. Algieria równo 60 lat temu wywalczyła niepodległość i niezależność od Francji. Afryka Północna coraz więcej znaczy dla Europy – bo gaz i ropa płyną z Algierii i Libii. O tym - Mariusz Borkowski, były korespondent mediów polskich i zagranicznych w Afryce Północnej. Ząb Lumumby – pierwszego premiera Konga. Czyli jak Zachód rozlicza kolonializm i oddaje ukradzione zabytki. W studiu gościć będziemy profesora Andrzeja Polusa z Uniwersytetu Wrocławskiego.
08.07.2022, 60’

#2

Leitmotiv

07.07.2022, 61’

Z Michałem Żakowskim:

Miejscownik

Opalamy się na plażach nad Narwią; eksplorujemy niezamieszkałe osady nad jeziorem niedaleko Ińska; poznajemy historię browaru Cieszyn i miasta podzielonego na dwa kraje.
03.07.2022, 120’

NATO / Izrael / Donbas

Na dachu świata

Czy NATO stanie się mocniejszym sojuszem przeciwko Rosji i Chinom?
I czy świat zdradził Kurdów?
IZRAEL: dlaczego politycy zawodzą? W kraju szykują się kolejne wybory.
TURCJA przyjacielem Izraela? Ale dlaczego teraz?
AMERYKA ŁACIŃSKA zwrot w lewo?
Czy to nakarmi frustracje mieszańców tych krajów?
DONBAS: Ukraińska artystka fotografik na linii frontu.
Po co robi zdjęcia walczącym kobietom w strojach ludowych?
Gośćmi audycji będą: Adam Balcer, Studium Europy Wschodniej UW, Jarosław Kociszewski, red. nacz. Portalu Nowa Europa Wschodnia, dr Joanna Gocłowska-Bolek, UW, Anna Sennik, artystka fotografik (połączy się z nami na żywo z Kijowa)
01.07.2022, 60’

#1

Leitmotiv

26.06.2022, 120’

Wprost z Festiwalu Siedem Stron Świata

Na dachu świata

O Afganistanie, Ukrainie, Francji, Kongo i Kenii oraz Belfaście i Irlandii Północnej opowiedzą: Jagoda Grondecka, Agnieszka Lichnerowicz, Agata Kasprolewicz, Dariusz Rosiak, Zbigniew Parafianowicz. A Puhovsky zabierze nas w muzyczną podróż przez Deltę Missisipi.
20.06.2022, 120’

Jazz w roli głównej

Cool Kid of Jazz

Prowadzenie: Michał Żakowski.
19.06.2022, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Na dachu świata w pełnej odsłonie a tam:

- „Wielka czwórka” w Kijowie czyli prezydent Macron z Francji, kanclerz Scholz z Niemiec, premier Dragi z Włoch oraz prezydent Iohannis z Rumunii przybyli nocnym pociągiem. Prezydentowi Zełeńskiemu i Ukraińcom obiecali członkostwo w Unii Europejskiej. Brzmi jak political fiction ale to był 113 dzień wojny Rosji z Ukrainą.

Posłuchamy żołnierza, żołnierza, Siergieja prosto z frontu w DONBASIE ma 22 lata i mówi: Możesz umrzeć lub przeżyć wojnę. I nie od nas zależy, kto umrze, ale kto przeżyje

Nasz zaprzyjaźniony politolog, sława komentarza na Ukrainie Mykola DAVYDIUK – prosto z Kijowa co sądzi o tej wizycie czy rzeczywiście była historyczna?

Dołączy do nas Jakub Mielnik, dział zagraniczny Tygodnik WPROST;

A dalej w programie?

- Co się dzieje w Watykanie? Czy Franciszek abdykuje i czy w ogóle papież może abdykować. Co to jest polityka wschodnia Stolicy Apostolskiej?

Watykanista Dr Przemysław Kulawiński o tym opowie, a zna Watykan od wewnątrz

- Ameryka rozlicza atak na Kapitol sprzed 2 lat. To był wtedy czarny dzień demokracji w tym kraju; teraz supermocarstwo zmaga się z wielkim podziałem społecznym i sporem o prawo do broni oraz o aborcję;

- Czy pamiętamy jeszcze kogoś takiego jak Julian Assange? Otóż ma szansę stanąć przed amerykańskim sądem

Amerykanista Mateusz Piotrowski zawita na Dach świata po dłuższej nieobecności z czego się bardzo cieszę
12.06.2022, 119’

Hongkong / Sri Lanka / Węgry / Słowacja

Na dachu świata

Zaczniemy od Hongkongu – w pełni zależnego od Chin, gdzie jednym z symboli przemian oraz podporządkowania Pekinowi, stał się zakaz obchodów rocznicy masakry na Placu Tiananmen. W Hongkongu zawsze pamiętano i pozwalano pamiętać o 4 czerwca 1989 roku... Jak jest teraz? Hongkong to także temat fascynującej książki Piotra Bernardyna („Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny”) - reportera, który był wśród protestujących mieszkańców w ostatnich latach. Ludzi, którzy mieli odwagę postawić się procesowi włączania wysp wolności, do systemu Komunistycznej Partii Chin. W drugiej części programu Sri Lanka i dramatyczny los jej mieszkańców. Prawie 5 milionów z 22, potrzebuje natychmiast jedzenia. Brakuje prądu i paliwa, kraj jest na skraju upadku. Jedną z przyczyn, mimo, że wydaje się odległa... jest wojna Rosji z Ukrainą. To ona m.in. przyniosła na Sri Lankę ogromną inflację i wzrost cen. Oprócz tego, same władze Sri Lanki przyczyniły się do tak fatalnej sytuacji w kraju.
Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) wyjaśni dzisiaj na antenie, co doprowadziło Sri Lankę do bankructwa.
Co jeszcze w audycji? O Węgrach, mieszkańcach tego kraju... ale nie tych z Budapesztu czy Egeru. Tych z pogranicza z Ukrainą, z małych wsi i miasteczek. Jak uzasadniają swoje poparcie dla Viktora Orbána, premiera Węgier? O tym, Dariusz Kałan - dziennikarz piszący dla mediów zachodnich, a w Polsce dla tygodnika Polityka i Tygodnika Powszechnego (na zdjęciu z Michałem Żakowskim). Usłyszycie też o tym, jak nasz region Europy Środkowej zmienia się... i dlaczego Bratysława stała się centrum tego środka i warto tam zamieszkać .
05.06.2022, 119’

Ukraina / USA / Turcja / Kongo

Na dachu świata

To już 102 dni wojny Rosji z Ukrainą. Na Kijów spadło co najmniej pięć rakiet. Trwa zażarty bój o Sevierodonieck na wschodzie kraju. Czy Ukraina skutecznie powstrzymuje siły rosyjskie czy przegrywa tę wojnę? – zdania są podzielone. Amerykański prezydent chce zaostrzenia prawa do posiadania broni. To reakcja po strzelaninie w jednej ze szkół w Teksasie. Zginęło 17 uczniów i dwóch nauczycieli. Co jeszcze bardziej przerażające - od tego dramatycznego dnia w Stanach doszło już do kolejnych 20 strzelanin…
Czy światu grozi wielki głód? ONZ, Bank Światowy i grupa najbogatszych państw G7 ostrzegają, że już teraz niedożywionych jest ponad 820 milionów ludzi na całym świecie.
Dlaczego Turcja zmienia nazwę w języku angielskim? Już nie Turkey a Turkiye. Powód: tak samo wymawia się nazwę indyka po angielsku.
Te wszystkie tematy poruszymy z gośćmi: dr Agnieszką Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Janem Mikrutą, współprowadzącym magazyn Dzień na Świecie Telewizja Polsat News. A w drugiej części audycji opowiemy o Demokratycznej Republice Konga. Kim są rebelianci M23 i dlaczego doszło do starć w bogatej w minerały prowincji Kivu?
Kongo to według jednej z organizacji pomocowych najbardziej zaniedbany kraj świata pod względem liczby uciekinierów na skutek działań zbrojnych wielu grup rebeliantów.
To temat dla dr Jędrzeja Czerepa z Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
29.05.2022, 118’

Gość: Michael Smerconish

Na dachu świata

Na dach świata wejdziemy dzisiaj z wyjątkowym gościem: o tym, jaki jest stosunek Amerykanów do wojny w Ukrainie opowiedział Michałowi Żakowskiemu Michael Smerconish - amerykański komentator, dziennikarz CNN, CNN International. Michael przebywa obecnie w Polsce, i w miniony piątek ze studia przy Słowackiego 19A nadawał na żywo dla SiriusXM POTUS 124, m.in rozmowę z Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.
Pochylimy się też nad najgorętszą debatą ostatnich dni w temacie tej wojny: czy Ukraina powinna zgodzić się na „bolesne ustępstwa” wobec Rosji. Głosy z Francji, Niemiec i nawet Stanów Zjednoczonych zaczynają być coraz głośniejsze. Do gry wkroczyli dziennikarze z Ameryki i Ukrainy.
Poza tym: Dlaczego Joe Biden chce ponownie wysłać żołnierzy do Somalii i podtrzymuje politykę Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie? Co z porozumieniami Abrahama czyli umowy Izraela z krajami arabskimi (Bahrajnem, ZEA, Katar)? Australia ma nowy rząd, ale co to zmieni w relacjach z Chinami? I czy dalej będzie głównym państwem w sporze z Pekinem? Komentować będą Marcin Łuniewski (TVN24, Plus Minus, Radio Kampus – Róża wiatrów) i Jakub Mielnik (dział zagraniczny tygodnika Wprost).
A na szerokim planie dzisiaj dużo Ameryki Łacińskiej: Paragwaj jest krajem z jednym z największych procesów wylesiania. I zarazem jednym z największych światowych eksporterów wołowiny i soji – o tym reporter z Ameryki Południowej Wojciech Ganczarek, autor książki „Sprzedani. Reportaże z peryferii”. Rola ekologii w wyborach w Kolumbii: wiceprezydentem może zostać Afro Kolumbijka Francia Marquez; dzisiaj pierwsza tura głosowania na prezydenta tego kraju - więcej o tym opowie profesor Jolanta Gocłowska Bolek.
22.05.2022, 119’

Ukraina / Rosja / Liban / Kenia

Na dachu świata

Na dachu świata i Pawel Reszka o Ukrainie pisał tak: Donbas zrobił się apokaliptyczny. Płoną lasy. Wszystko za mgłą. Nierealne. Z innego świata.
Dzisiaj opowie o tym w programie.
- Azov w rękach Rosjan, będzie żołnierz z linii frontu i znawca polityki Ukraińskiej z Kijowa o Zełeńskim.
- Z Bejrutu Dominik Derlicki o desperacji Libańczyków i fatalnych politykach w tym kraju
- Agata Kasprolewicz o kenijskiej polityk Martha Karua. Ona może zostać pierwszą w historii wiceprezydent kraju. Kobiety i polityka w Kenii to fascynująca historia i o tym Na dachu świata będzie głośno
W studiu będzie jak to się dzieje od 24 lutego nieoceniona Zoriana Varenia!
DLA WSZYSTKICH 15.05.2022, 120’

Ukraina / Rosja / NATO / Palestyna

Na dachu świata

Ameryka uderza w gospodarkę Rosji. 80 lat temu ten akt prawny pomógł w wojnie z III Rzeszą. Teraz Land Lease Act oznacza nieograniczoną pomoc dla Ukrainy. Świat się zmienia w tempie ekspresowym. Finlandia i Szwecja chcą i za chwilę będą w NATO. Francuski prezydent chce drugiej Unii Europejskiej. Ale dlaczego i komu jest ona potrzebna? Wielki gniew w Palestynie i Katarze. Dziennikarka stacji Al. Jazeera zginęła w Jeninie. Tłumy na pogrzebie i pytanie czy to strzelał izraelski żołnierz. I czym jest al. Jazeera dla świata arabskiego?
01.05.2022, 120’

Wojna w Ukrainie / Elon Musk kupuje Twittera / Afganistan

Na dachu świata

Dokładnie 365 dni temu mogliście posłuchać pierwszej audycji "Na dachu świata". Tak to już rok! W każdą niedzielę Michał Żakowski mówi o sprawach niezwykle ważnych, dotyczących całego świata. Przez te 12 miesięcy wydarzyło się naprawdę dużo... kilkudziesięciu gości, przenikliwe wywiady, niesamowite spotkania. Od 11 listopada Michał nadawał dla nas ze stolicy Afganistanu - Kabulu. Przesyłał relacje z miast, ale też przeprowadzał rozmowy z członkami rządu Talibów. Kilka miesięcy wcześniej pomógł przedostać się do Polski afgańskiej rodzinie, której życie było zagrożone. W ostatnim czasie, dzięki jego audycji, możemy być na bieżąco z sytuacją, która rozgrywa się na Ukrainie.
24.04.2022, 118’

Dwa miesiące wojny w Ukrainie

Na dachu świata

Goście audycji: Zbigniew Parafianowicz - dziennikarz "Gazeta Prawna", dr Agnieszka Bryc - nauki o polityce, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Łukasz Maślanka z Paryża - analityk ds. Francji w programie Trójkąta Weimarskiego, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Jakub Bielamowicz - niezależny ekspert w dziedzinie polityki Bałkanów Zachodnich.
17.04.2022, 120’

Gość: Krzysztof Werema

Na dachu świata

Gościem Michała Żakowskiego będzie człowiek niezwykły - fotograf, archeolog, podróżnik Krzysztof Werema. Są takie miejsca na świecie, do których dotrze tylko garstka ludzi. O jednym z takich miejsc posłuchamy dzisiaj w audycji "Na dachu świata". O ginących plemionach, najmłodszym państwie świata, o pasji do podróży... ale też o niebezpieczeństwach jakie ze sobą niosą.
10.04.2022, 117’

46. dzień wojny - Ukraina szykuje się do Wielkiej bitwy na wschodzie

Na dachu świata

Ukraina szykuje się do Wielkiej bitwy na wschodzie. Na północ od Kijowa odkrywane są kolejne popełnione przez Rosjan zbrodnie wojenne. Czy możliwe jest ściganie odpowiedzialnych za nie osób, w tym również Władimira Putina?
Gośćmi niedzielnej publicystyki będą: Pawel Reszka (Newsweek Polska), Piotr Andrusieczko (Outriders) i prof. Piotr Milik (prawnik, Akademia Sztuki Wojennej). Połączymy się też z naocznymi świadkami wydarzeń wojennych: 72-letnią kobietą, która wraca do domu w obwodzie kijowskim oraz 23-letnim ukraińskim żołnierzem, który był w Mariupolu i został ranny. Ale wojna w Ukrainie, to nie jedyny temat audycji. Porozmawiamy także o: wyborach prezydenckich we Francji - dziś pierwsza tura; czy Węgry, po wygranej Viktora Orbana, to enfant terrible Unii Europejskiej?; odsunięciu od władzy premiera Imrana Khana, zwanego Panem Talibem.
Te wydarzenia skomentują Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Mielnik z WPROST. Na dach świata zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
DLA WSZYSTKICH 03.04.2022, 120’

39. dzień wojny - czy Europa i Świat mogą żyć bez gazu z Rosji?

Na dachu świata

Ukraina 39. Dzień wojny. Rosjanie ustępują z okolic Kijowa, zostawiają spaloną ziemię. Co się dzieje w stolicy i mieście Sumy, jeszcze otoczonym przez wojska rosyjskie. Co teraz jest najważniejsze dla prezydenta Ukrainy nazywanego przez Economist drugim Churchilem? O tym goście prosto z Sum i Kijowa.
O Rosjanach i Rosji opowie Nikita Pietrow z Moskwy, do niedawna członek rozwiązanego Memoriału.
Będzie także o niezwykłym i arcyważnym spotkaniu na pustyni Negev w Izraelu. Cztery państwa arabskie oraz Izrael piszą nową historię regionu?
Węgry wybierają … Victora Orbana? Czy czwarta kadencja premiera będzie należeć do tego przez jednych uwielbianego a przez innych znienawidzonego polityka
Czy Europa, Świat może żyć bez gazu z Rosji? Niezwykła historia Nord Stream czyli rurociągu z Rosji do Niemiec
Salwador i wojna państwa z gangami. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy i aresztowano ponad 4 tysiące osób. Kraj bez poczucia bezpieczeństwa ale za to z kryptowalutą bitcoinem.
Goście: Dr Agnieszka Bryc, nasz stały Gość z otoczonych Sum, 40 km od granicy z Rosją oraz Mykoła Davydiuk z Kijowa, Szymon Kardaś, Joanna Gocłowska Bolek.
27.03.2022, 119’

Podsumowanie tygodnia - 32. dzień wojny

Na dachu świata

Wojna w Ukrainie trwa już 32 dni. Audycję po raz kolejny współprowadzi Zoriana Varenia, a gośćmi są Dariusz Rosiak (Raport o stanie świata) i Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita)
DLA WSZYSTKICH 20.03.2022, 119’

Sytuacja w Ukrainie - 25. dzień wojny

Na dachu świata

Ukraina. 25. dzień wojny. „Na dachu świata” usłyszymy bezpośrednie relacje świadków dramatycznych wydarzeń zza naszej wschodniej granicy: z otoczonego i obleganego miasta Sumy, z ucieczki z Mariupola w którym rozgrywa się tragedia cywilów, ostrzeliwanych przez rosyjskie wojsko, z Kijowa o wojnie opowie jeden z najlepszych ukraińskich politologów.
W studiu przy Słowackiego, razem z Michałem Żakowski i Zorianą Varenią goście: Jarosław Kociszewski, redaktor naczelny Nowa Europa Wschodnia, Adam Balcer, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, znawca Izraela Turcji i Bliskiego Wschodu.
Poza tym Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich opowie o Chinach i o tym, czy poprą rosyjską wojnę z Ukrainą.
DLA WSZYSTKICH 13.03.2022, 121’

Wydanie specjalne: Ukraina

Na dachu świata

Audycja Michała Żakowskiego współprowadzona z Zorianą Varenią, która pierwszego dnia wojny zdała relację z Kijowa w specjalnym wydaniu naszego Ranka. Razem wsłuchają się w głosy ludzi, których codziennością jest teraz wojna.
Goście: Agnieszka Bryc i Michał Potocki opowiedzą o aktualnej sytuacji międzynarodowej w związku z wojną. A Jarosław Rybak, specjalista od sił specjalnych, o ochotnikach z zachodu i najemnikach z Syrii.
DLA WSZYSTKICH 06.03.2022, 117’

Wydanie specjalne: Ukraina

Na dachu świata

Czy pada mit potęgi rosyjskiej armii? Co zrobi Łukaszenka? Do tego łączenia z ukraińskimi miastami i najnowsze komentarze. Intensywne 2 godziny o sytuacji międzynarodowej. Specjalne wydanie "Na dachu świata" poprowadzą: Michał Żakowski i Zoriana Varenia. Zoriana to ukraińska politolożka z Kijowa, która relacjonowała na naszej antenie pierwsze dni wojny. W studiu goście: dr Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Jan Mikruta - Polsat News, współprowadzący magazyn Dzień na Świecie.
DLA WSZYSTKICH 27.02.2022, 119’

Ukraina, ale nie tylko

Na dachu świata

Co Zachód przeoczył, że ta wojna w ogóle się rozpoczęła? Czy na Kremlu trwa walka o władzę? Dlaczego oligarchowie milczą? Skąd u Putina denazyfikacja i demilitaryzacja UA?
Goście: Zbigniew Parafianowicz, Agnieszka Bryc, Paweł Reszka, Jakub Mielnik, Łukasz Fyderek
20.02.2022, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Czy Rosjanie zbombardują Kijów? Czy atak na Ukrainę jest już przesądzony. Kim są władcy samozwańczych ukraińskich republik? Co się dzieje na linii frontu z seperatystami?
Mali: kraj pozbawiony żołnierzy z Francji. To koniec pewnej epoki. Iran dogadał się wstępnie z Zachodem w sprawie atomu.
Hammas kontra izraelska "Fauda". Czemu w Egipcie chcą zakazać Netflixa?
13.02.2022, 119’

Rosja, Kanada, Indie...

Na dachu świata

Oczy obserwatorów polityki międzynarodowej w ostatnim tygodniu skierowane są głównie na Rosję. W audycji „Na dachu świata” Michał Żakowski rozpoczyna od wątku wschodniego: Władimira Putina sztuczki w polityce. Co zrobił prezydentowi Francji? I dlaczego stół stał się jednym z najsławniejszych memów w chwili, kiedy świat zastanawia się, kiedy będzie wojna na Ukrainie?
Kanada, Nowa Zelandia Francja – dziesiątki tysiące ludzi wściekłych na zakazy i nakazy pandemiczne. Protestują blokują i walczą z policją. Zaczynają być ruchem społecznym o dużej sile nacisku. Indie – wybory w najważniejszym stanie, Uttar Pradesh, pokażą, jak popularny jest obecny premier. I wielka niespodzianka – kasta niedotykalnych, Dalidów, wchodzi na salony dzięki nominacji do Oskara! Dużo o Indiach, Pakistanie i Afganistanie.
Gośćmi audycji są: Jakub Mielnik, dział zagraniczny WPROST, Marcin Łuniewski TVN24, autor Róży Wiatrów w Radiu Kampus , Patryk Kugiel, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych - PISM
07.02.2022, 60’

Fundacja „Święta bez Taty”

Plac na rozdrożu

Ukraina w cieniu wojny. Halina Batryn i jej córka Wiktoria, z pomocą Piotra Tymy, byłego szefa Związku Ukraińców w Polsce założyli fundację „Święta bez Taty”. Zbierają pieniądze i wsparcie dla ponad 4 tysięcy dzieci sierot, które straciły podczas wojny na Ukrainie , tatę – żołnierza. Akcja jest nie tylko świąteczną zbiórką ale i gestem pamięci o tych, którzy walczą o Ukrainę i gestem pomocy dzieciom tak mocno doświadczonym przez wojnę w Donbasie, na wschodzie kraju.
Michał Żakowski porozmawia z Haliną i Wiktorią Batryn oraz Piotrem Tymą o tym jak sobie radzą ludzie, którzy stracili swoje domy i bliskich podczas wojny.
06.02.2022, 121’

Jak rozwinie się sytuacja rosyjsko-ukraińska?

Na dachu świata

Władimir Putin w Pekinie „zasnął” na chwilę podczas otwarcia zimowych Igrzysk Olimpijskich. Na stadionie zła delegacja sportowców z Ukrainy. O napięciu w relacjach między Ukrainą i Rosją.
Poza tym w ,,Na dachu świata’’ przegląd innych najważniejszych międzynarodowych wydarzeń w pigułce. Michał Żakowski i goście między innymi o:
- Inflacji, która pogrąża Turcję i jej gospodarkę na skalę nieznaną od 20 lat. Czy uderzy w pozycję prezydenta zwanego „Teflonowym Tayyepem” i dlaczego Ankara umie grać dronami w polityce zagranicznej?
- Historycznej wizycie izraelskiego prezydenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inny oficjał odwiedził Bahrajn i tam podpisał porozumienie wojskowe. To niezwykła historia na Bliskim Wschodzie
- O tym czy Chiny są dobrym miejscem do słuchania słów Johna Lenona o pokoju i dlaczego światowi przywódcy w dużej części zbojkotowali uroczystości otwarcia zawodów.
W wirze wydarzeń pojawia się:
- Jarosław Kociszewski, z redaktor naczelny portalu Nowa Europa Wschodnia oraz Free Range Production
- Adam Balcer, Uniwersytet Warszawski, Kolegium Europy Wschodniej.
W drugiej godzinie audycji na szerokim planie Afryka Zachodnia i co łączy Burkinę Faso, Gwinnę Bissau i Mali? Gościem dyskusji Wojciech Jagielski, Tygodnik Powszechny i autor bloga „Strona Świata”.
30.01.2022, 121’

Czym straszą Putina przywódcy Zachodu?

Na dachu świata

Sankcje, jakich Rosja jeszcze nie widziała – czym straszą Władimira Putina przywódcy Zachodu? Czy są w stanie zrealizować swoje groźby? Joe Biden twierdzi, że atak nastąpi już w lutym - prezydent Ukrainy prosi, by nie siać paniki. W Europie i Kanadzie ostre protesty przeciwników przymusowych szczepień - co dokładnie im się nie podoba?
Umowa atomowa z Iranem – rozmowy zerwane przez Donalda Trumpa - teraz na ostatniej prostej. W perspektywie miliardy € i $ do zarobienia przez firmy z Zachodu.
Jest i druga strona rozmów - w więzieniach w Iranie jest kilku obywateli krajów Zachodu oskarżonych o szpiegostwo. Czy są zakładnikami negocjacji?
W wir wydarzeń wpadną dr Agnieszka Bryc i Zbigniew Parafianowicz.
A w szerokim planie w drugiej części: Mija rok prezydentury Joe Bidena. Objął urząd w rozdartej Ameryce, ale chyba nie spodziewał się takich podziałów w swojej partii. Czego dokonał przez te 12 miesięcy? I gdzie podziewa się jego zastępczyni - Kamala Harris? O tym opowie Mateusz Piotrowski. Marcin Krzyżanowski opowie o Afganistanie po pierwszym spotkaniu delegacji Talibów w Norwegii. Spędził pod Hindukuszem 6 lat i ostatnio wrócił po podróży do kraju którym rządzą właśnie Talibowie. Co się zmienia w czasie i przestrzeni tego kraju?
23.01.2022, 120’

Ukraina w cieniu wojny

Na dachu świata

Kraj i ludzie w cieniu wojny. Strach jest obecny w domach od Charkowa przez Kijów do Odessy. Czy dojdzie do inwazji? Najważniejsi politycy świata dyskutują o tym, jak ją uniemożliwić. Pierwszą godzinę audycji „Na dachu świata” poświęcimy dziś w całości sytuacji Ukrainy. Gośćmi Michał Żakowski będą: Paweł Reszka - były korespondent z Moskwy i Ukrainy; Piotr Andrusieczko - etnolog i publicysta, który obecnie przybywa w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. W drugiej części audycji: delegacja Talibów w Norwegii ma rozmawiać o dramatycznej sytuacji w Afganistanie. Widmo głodu stoi przed ponad 20 mln mieszkańców tego kraju. Ile na świecie jest takich kryzysów i gdzie pomoc będzie potrzebna w tym roku - o tym Małgorzata Olasińska-Chart; niezwykły proces, w którym na dożywocie skazano Anwara Raslana - odpowiedzialnego za tortury i śmierć tysięcy Syryjczyków; Afery dotyczące Pegasusa nie tylko w Polsce - problemy również w Izraelu i Maroko. Te dwa wątki skomentuje dla Słuchaczy Radia 357 Mariusz Borkowski - wieloletni korespondent mediów polskich i zagranicznych na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.
16.01.2022, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Tydzień wielogodzinnych rozmów. Dyplomacja USA rozmawia z Rosją. Wielki cybernetyczny atak.
Francja żyje wyborami prezydenckimi. Kandydaci walczą także... na Tik-Toku. Kłopotów Borisa Johnsona. Silvio Berlusconi chce wrócić do władzy. Pandemia Covid-19 może nabrać rozpędu w Europie. Ruch sprzeciwu wobec szczepień narasta. Ameryka Łacińska w szerokim planie.
12.01.2022, 60’

O świecie idealnym

Plac na rozdrożu

O świecie idealnym bez wojen, pomocnym i wyrozumiałym dla siebie. Co wtedy robiliby dziennikarze, eksperci, politycy ? O wydarzeniach prawdopodobnych ale pomijanych - nazywanych w prognostyce szarymi nosorożcami.
09.01.2022, 119’

Przegląd międzynarodowych wydarzeń

Na dachu świata

Wojsko na ulicach, protesty i interwencja pokojowa, między innymi rosyjskiego wojska. Pojedynek prezydentów – byłego, nazywanego starcem i zrzucanego z pomników, z tym który każe strzelać do ludzi na ulicach. „Na dachu świata” zagłębimy się w sytuacje w gorącym od protestu Kazachstanie razem z gościem: Kacprem Ochmanem z portalu Kierunek Kaukaz. Poza tym w dzisiejszej audycji: tenisista Nowak Djokowić i jego perypetie COViDowo-administracyjne dają pełen obraz świata w czasie pandemii. * Litwa kontra Chiny. Kolejna odsłona bitwy Davida z Goliatem o Tajwan. Dlaczego Wilno tak uparcie chce uznania Tajwanu wbrew chińskiej doktrynie politycznej? * rocznica ataku na amerykański Kapitol: w ubiegłym ze zdumieniem oglądaliśmy Szamana i tłum, który wdarł się do Kongresu nie chcąc uznania nowego prezydenta Joe Bidena. W wirze wydarzeń porozmawiamy z Jakub Mielnik i Marcinem Łuniewskim. * protesty w Sudanie: razem z aktywistą Awad Gabir spróbujemy opowiedzieć koleje losu tamtej rewolucji, która niestety stanęła na skraju upadku mimo ogromnego poświęcenia opozycji, dzięki któremu prawie 3 lata temu obalono dyktatora.
02.01.2022, 120’

Co nas czeka w 2022 roku?

Na dachu świata

goście: Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz, Wojciech Jagielski.
Co zawładnie mediami w rozpoczynającym się roku? Rosja? Ukraina? USA?
Jakiego świata chce Władimir Putin? Co nas zaskoczyło w 2021, co będzie miało wpływ na najbliższe miesiące?
Zmarła ikona walki z apartheidem. Wspomnienie jednej z najważniejszych postaci XX wieku. Co będzie się działo w Afryce?
26.12.2021, 118’

Od Kilimandżaro do oaz na Saharze...

Na dachu świata

O pięknie największej pustyni świata porozmawiamy z kimś, kto był tam wiele razy. Kolejny gość - przejechał przez pół Afryki.
Opowieść o krainie o piasku i bananów. Oraz o mleku.
19.12.2021, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Na granicy z Ukrainą jest sto tysięcy żołnierzy rosyjskich.
Polityczna burza w szklance wody czy polityczny koniec Borisa Johnsona?
Czy i jak wprowadzać restrykcje pandemiczne?
Niemiecki sen o potędze klimatycznej czy przyszłość europy?
05.12.2021, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Strach ze Wschodu. Kolejne doniesienia o możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. W co gra Putin? Słowem roku - została "szczepionka".
Francja sprzedaje dużo broni. Czy Unia Europejska może rywalizować z Chinami?
Wielkie pożegnanie i wielka niespodzianka. To w ramach pożegnania Angeli Merkel.
28.11.2021, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Michał Żakowski wraz z gośćmi opowie o świecie. Nowa odmiana covid rujnuje sytuację w południowej Afryce. W końcu nowy rząd za naszą zachodnią granicą. Z czym zmierzy się Olaf Scholz? Francuzi kłócą się z Brytyjczykami o imigrantów i dostawy towarów.
Szpieg. Pieniądze z Kataru. Mundial. Te trzy pojęcia niestety się ze sobą łączą...
26.11.2021, 49’

Michał Żakowski

Gra zespołowa

21.11.2021, 118’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Ponownie Adrian Bąk zabiera nas na dach świata. Michał Żakowski kończy swoją wizytę w Afganistanie - znów opowie nam o tym, co dzieje się w Kabulu.
Znów - sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Co jeszcze może się stać?

Wirtualny szczyt USA-Chiny. Kontrowersyjne uniewinnienie mordercy z ubiegłorocznych zamieszek. Afryka - niespokojnie w Ugandzie. Coraz większy dramat w Etiopii.
19.11.2021, 2’

Wrogowie numer jeden

Usłyszeć świat. Afganistan

Uliczni muzycy dostali zakaz gry od nowych władz Afganistanu. Sprzedają instrumenty, aby się utrzymać.
18.11.2021, 3’

Bazar Pul e Khishti

Usłyszeć świat. Afganistan

Pomimo wielu zmian, to nadal serce Kabulu. Tłumy kupują, tłumy sprzedają.
16.11.2021, 10’

Konferencje prasowe władz Afganistanu

Usłyszeć świat. Afganistan

Mogą paść tylko wcześniej zgłoszone pytania. Gdy Michał chciał zapytać o głód w trakcie nadciągającej zimy, nie dostał takiej możliwości, choć na konferencji był obecny Wiceminister Zdrowia.
15.11.2021, 2’

Posterunki Talibów

Usłyszeć świat. Afganistan

Talibowie są dumni z tego, że pokonali Amerykanów. Mogą budować i kontrolować państwo według własnego uznania.
14.11.2021, 119’

Relacja Michała Żakowskiego z Afganistanu

Na dachu świata

Prowadzi Adrian Bąk. Michał Żakowski jest w Kabulu i opowiada nam o tym co dzieje się w stolicy Afganistanu. I dosłownie z dachu świata - szczytu hotelu w tym mieście, w którym dzieje się wyjątkowo dużo. Jak wygląda sytuacja po przejęciu Kabulu przez Talibów? Komentarz na gorąco wraz z goścmi.
Później sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. W co gra Łukaszenka?
Ameryka Południowa. W Chile i Argentynie trwa sezon wyborczy.
12.11.2021, 7’

Michał dotarł do Kabulu

Usłyszeć świat. Afganistan

Po 11 dniach podróży Michałowi Żakowskiemu udało się dotrzeć na miejsce. Będzie relacjonował życie w Kabulu, stolicy państwa w kryzysie.
07.11.2021, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Zaprasza Ernest Zozuń. Zaczniemy od spraw związanych z klimatem. COP 26 trwa w Glasgow. Czy zapadną konkretne decyzje, które przyniosą konkretne skutki? "No more bla bla bla" - krzyczała Greta Thunberg.
W drugiej części - Etiopia. W kraju od roku trwa wojna domowa. Poźniej - Tajwan. Chiny starają się podporządkować coraz bardziej wyspę.
31.10.2021, 119’

Mołdawia a Gazprom, Biden na G20, COP w Szkocji...

Na dachu świata

Mołdawia kontra Gazprom - czyli kryzys energetyczny w Europie. Biden w Europie na spotkaniu G20 a budżet USA nadal z problemami. Spotkanie katolickiego prezydenta z papieżem Franciszkiem. Obu dzieli sprawa aborcji. Przed szczytem COP w Szkocji - Australia i Chiny deklarują radykalne obniżki zatruwania środowiska. Afganistan i pomoc humanitarna - czyli jak ratować ludzi nie uznając Talibów. Moralny zgryz ze świata zachodniego.
24.10.2021, 119’

goście: dr Agnieszka Bryc, Zbigniew Parafianowicz i prof. Justyna Kowalska

Na dachu świata

Szef NATO mówi o Rosji i Chinach - jako zagrożeniu bezpieczeństwa. Chiny - o swoich rakietach hipersonicznych. Niebezpieczny przebieg pandemii w Rosji. Czy władze o tym wiedzą?
Rosyjscy, ukraińsyc i czeczeńscy szpiedzy.
Wielcy polityki. Zmarł Colin Powell. Kto nadejdzie po postaciach pokroju Angeli Merkel? Przełom w nauce. Ludzkość ma szczepionkę na malarię.
10.10.2021, 120’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Wielkie śledztwo dziennikarskie odsłania mechanizmy sławy i pieniędzy. Pandora Papers - czy poznaliśmy prawdziwy obraz świata?
Nie ma komu wozić benzyny na brytyjskie stacje benzynowe. Facebook i WhatsUpp - co kilkugodzinna awaria mówi o nas samych? Kto kogo na Dalekim Wschodzie - czyli Chiny i Tajwan. Agnieszka Szwajgier o dziennikarskim śledztwie w sprawie kobiety o wymyślonej tożsamości. Relacja poświęcona ewakuacji Afgańczyków oraz... afgańskiemu radiu.
08.10.2021, 19’

Tylko zapytam

Reportaż

03.10.2021, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

USA - wielka bitwa o gigantyczne pieniądze. Mocny test dla Joe Bidena - test w partii demokratycznej. Wojskowi amerykańscy twierdzą, że wycofanie z Afganistanu było fatalnym ciosem wizerunkowym dla Stanów.
Nicolas Sarkozy z kolejnym wyrokiem.
Prezydenci Turcji i Rosji - czego chcą od siebie? Łączy ich rura z gazem. Korea Północna wysyła sygnały do rozmów. Ale również rakiety.
26.09.2021, 119’

Publicystyka międzynarodowa

Na dachu świata

Niemcy - wybierają następcę Angeli Merkel. Chadecja, socjaldemokracja, zieloni czy liberałowie? Co ze skrajnościami sceny politycznej?
Nowe, współczesne formy dyplomacji. Czy spotkania ONZ wciąż się liczą? Korea Południowa przysłała na posiedzenie... boysband. Wymiana więźniów Kanady i Chin. Rosjanin i Amerykanin przez 6 godzin rozmawiali o stabilizacji świata. Dlaczego Tajwan jeszcze nie podzielił losów Hong-Kongu?
22.09.2021, 61’

goście: prof. Wojciech Śleszyński i Marek Kozubal

Plac na Rozdrożu

Rozmowa z prof. Wojciechem Śleszyńskim, dyrektorem otwartego kilka dni temu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i Markiem Kozubalem, dziennikarzem Rzeczpospolitej.
19.09.2021, 119’

#21 Francja / Rosja / Norwegia / Białoruś

Na dachu świata

- Francja wściekła a Australia zrywa kontrakt na łodzie podwodne i buduje sojusz przeciwko Chinom z Ameryką i Wielką Brytanią
- W Rosji wybory do Dumy ale my pytamy czy ktoś pamięta o A.Nawalnym?
- Norwegia i polityka klimatyczna. Czy możliwe, że wycofa się z produkcji ropy i gazu a to przecież zachodnoeuropejski potentat!
Tak mówią dopiero co wybrani politycy...
- Białoruś oczami i nutami muzyków z zespołu RSP - Na dachu świata w drugiej części to oni opowiedzą jak wyglądała rewolucja i dlaczego trafili na 15 dni do więzienia. A teraz nie mogą grać w swoim kraju!
12.09.2021, 118’

Afganistan (goście: Olasińska-Chart, Rosiak, Jagielski, Haszczyński)

Na dachu świata

O aktualnej sytuacji w Afganistanie Michał porozmawia również ze znakomitymi gośćmi: Małgorzatą Olasińską-Chart z Polskiej Misja Medycznej, Dariusz Rosiak, Wojciech Jagielski i Jerzy Haszczyński z Rzeczpospolitej.
05.09.2021, 119’

Afganistan / Niemcy / Chiny / Serbia

Na dachu świata

- Afganistan - kobiety protestują na ulicach Kabulu, Ukraińscy komandosi ratują tam Kanadyjczyków, prezydent Ukrainy w USA a -
- Europa mówi o upadku zaufania do Waszyngtonu.
- I rzut okiem na Niemcy przed wyborami - najważniejszymi od dekad!
Tu Małgorzata Bonikowska CSM i Tomas Orchowski TOK FM
Druga część:
- Chiny i myśli przywódcy w programie nauczania
- jak mała wieś w Serbii wygrała z państwem walkę o wodę!
Marta Szpala i Michał Bogusz z OSW
29.08.2021, 116’

#18 Afganistan, Niemcy, Litwa vs Chiny, Haiti

Na dachu świata

Goście: M.Potocki, K.Mielnik, J. Gocłowska-Bolek, P. Kugiel
- Afganistan ostatnie godziny rozejmu z Talibami i ostatnie chwile ewakuacji samolotami. Co dalej to chyba najprostsze pytanie a zarazem skomplikowane
- Będzie o Niemczech, za mies. wybory koniec ery Merkel, Ukraina i Mołdawia 30 lat niepodległości ale co dalej?
- Litwa kontra Chiny
- Haiti - gdzie jest PAŃSTWO? Wracamy do tematu zapomnianego ale niezwykle ciekawego choć tragicznego
25.08.2021, 61’

Jak odpowiedzialnie opowiadać obrazem?

Publicystyka

Odpowiedzialność fotoreportera - jak i dlaczego pokazywać ludzkie cierpienie?
22.08.2021, 119’

#17 Sytuacja w Afganistanie

Na dachu świata

Goście: Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej oraz dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gen. Waldemar Skrzypczak, Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
16.08.2021, 58’

Rola Polaków w budowaniu Mossadu i państwa Izrael

Publicystyka

Dlaczego polscy Żydzi, oficerowie wywiadu, uciekali do Izraela w latach 50. i 60.? Mało znany jest fakt, że kilkuset świetnie wyszkolonych polskich Żydów, oficerów, zostało przerzuconych do Palestyny pod okiem Brytyjczyków przed II wojną światową. Opowiedzą o tym goście: były oficer Agencji Wywiadu Marcin Faliński oraz dziennikarz Rzeczpospolitej Marek Kozubal
15.08.2021, 120’

#16 Litwa, Chiny, Białoruś, klimat i pewne zdjęcie

Na dachu świata

Afganistan - szok i przerażenie. Kiedy padnie Kabul? Relacja prosto z afgańskiej stolicy. Co dalej zrobią Talibowie? Litwa kontra Chiny - powodem Tajwan.
60-lecie budowy muru berlińskiego.
08.08.2021, 119’

#15 Białoruś, Rosja, Zatoka Perska

Na dachu świata

Białoruska sprinterka - Kryscina Cimanouska - otrzymała od polskich władz wizę humanitarną. Poprosiła o nią z obawy o swoje życie, po tym, jak skrytykowała działania władz sportowych swojego kraju. Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi, rok po sfałszowanych wyborach? * Ktoś ważny się żeni, ale co ciekawe z KIM? O rosyjskiej plotce z masą pieniędzy w tle. * Łukaszenka prowokuje a Rosja czeka na reset Waszyngtonu i Berlina. Co zrobią kraje Europy Środkowej? * O co chodzi w cichej wojnie o tankowce na Zatoce Perskiej. * Mija rok od ogromnego wybuchu w bejruckim porcie - co zmieniła eksplozja i dlaczego żaden z polityków nie został za nią ukarany?
05.08.2021, 60’

Audycja z terenu

Plaża niestrzeżona

O jednostce GROM, nurkowaniu i płaceniu za granicą. Zaprasza Michał Żakowski.
01.08.2021, 117’

#14 (goście: Jerzy Haszczyński, Dariusz Rosiak)

Na dachu świata

Tunezja i protesty, coraz gorzej w Etiopii – setki tysięcy ludzi w regionie czeka na jedzenie * Co oznacza gazociąg Nord Stream II dla Europy i świata * Kogo słychać w Pegazusie? Izraelski program "zrobił furorę" Podsłuchiwano 50 tysięcy osób * I wreszcie będzie o historii i pamięci – jak sprawy trudne i sporne traktują Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy – rozliczają czy zamiatają pod dywan.
25.07.2021, 120’

#13

Na dachu świata

Ameryka: spiski, teorie, pandemia, polityka i ruch QAnon. Arabia Saudyjska: islam, kobiety, religia i wolność. Goście: Magdalena el Ghamari i Mateusz Piotrowski.
18.07.2021, 112’

#12

Na dachu świata

Katastrofalne powodzie w Niemczech, Belgii, Holandii i Austrii. Czy politycy wytłumaczą, jak mogło do tego dojść?
Co osiągnęli demonstranci na Kubie? Historyczne manifestacje w wyspiarskim kraju.
Białoruś zamyka ostatnie wolne media. Pożegnalna podróz Angeli Merkel. Co ustaliła w Waszyngtonie? Włoska scena polityczna. Wracamy także do Afganistanu.
14.07.2021, 55’

Snajperzy

Publicystyka

Z Afganistanu po 20 latach wycofują się ostatni zachodni żołnierze. Bohater audycji Przemysław Wójtowicz, jeden z najlepszych polskich snajperów, opowie o tym, jak wyglądała wojna w Afganistanie, zwana misją stabilizacyjną.
11.07.2021, 119’

#11

Na dachu świata

Talibowie z Afganistanu coraz więcej zdobywają i rozmawiają z Rosją, Kreml publikuje nową strategię bezpieczeństwa – dlaczego teraz? Co dały manewry morskie na Morzu Czarnym niedaleko Krymu – ćwiczyło kilkadziesiąt okrętów wojennych NATO i Ukrainy * Koronawirus DELTA – wariant z Indii dotarł do świata zachodniego budząc kolejne obawy przed lockdownem * Dzisiaj wybory w Bułgarii pilnie obserwowane w Macedonii Północnej * Kolejny zamach na dziennikarza w Unii Europejskiej. Tym razem to holender znany z wykrywania afer korupcyjnych. Politycy europejscy potępiają atak * Dwa państwa, dwa różne części globu i jeden apel do świata – o pomoc! Liban bo grozi mu wybuch społeczny na nieprawdopodobną skalę a Haiti po morderstwie na prezydencie nie jest w stanie chronić miejsc strategicznych dla funkcjonowania państwa.
04.07.2021, 121’

#10

Na dachu świata

Afganistan: Talibowie przejmują, Zachód oddaje. * Zmarł D. Rumsfeld - b. sekr. obrony USA, jastrząb, znielubiany na Bl Wschodzie * Yair Lapid - historyczna wizyta w Zjedn. Emiratach Arab. i ostre słowa do Polski. * Reset z Rosją -Francja i Niemcy na własną rękę? * Kanada - przerażająca historia zmarłych setek dzieci rdzennej ludności. Ostre reakcje - co z rozliczeniem historii? * Także na Bałkanach - 30 lat temu wybuchła wojna i rozpadła się Jugosławia. * Francja i pytanie czy toną politycznie Macron i LePen?
01.07.2021, 60’

Co dalej ze skarbami z czasów kolonialnych?

Publicystyka

Około 90% zabytkowych obiektów z terenów Afryki Subsaharyjskiej znajduje się obecnie w Europie. Muzea i kolekcje prywatne w Londynie, Paryżu, Berlinie czy Wiedniu, pełne są także zbiorów wywiezionych z Ameryki Łacińskiej. Czy byłe państwa kolonialne są gotowe, by „podzielić się” tymi skarbami kultury? A może byłe kolonie mogą wytoczyć procesy i domagać się ich zwrotu? Gośćmi Michała Żakowskiego są m.in. dr Wojciech Ejsmont, Polska Akademia Nauk (Warsaw Mummy Project) oraz Dagmara Socha z Uniwersytetu Warszawskiego.
27.06.2021, 116’

#9

Na dachu świata

Armenia - kraj ogarnięty wojną. Prawie rok temu premier utrzymał się u władzy, ale jakim kosztem? Czym jest megalomania władców w Azji Środkowej?
Świat w trakcie pandemii. Voo-doo w Afryce. Dlaczego tak niewiele mówi się o Antarktydzie? Afganistan u progu wojny.
20.06.2021, 120’

#8

Na dachu świata

*Jak rozmawiać z Rosją Putina? Co zyskał amerykański prezydent po spotkaniu w Genewie? * Kto w Europie polubi nowego prezydenta Iranu? Dziennik The Guardian pisze, że odpowiada za wysłanie na śmierć około 3 tysięcy osób w latach 80-tych. A teraz stawką jest powrót do układu atomowego z Teheranem i ogromne pieniądze na inwestycje w tym kraju * Bundeswehra ma problem ze swoimi żołnierzami. Niemieccy dziennikarze ujawnili że żołnierze stacjonujący na Litwie ostro imprezowali oraz „zaśpiewali na urodziny Adolfa Hitlera”. Co się dzieje w niemieckim wojsku? * problemy jednej ze „stron dla dorosłych”. Przynosi krocie zysków ale ostatnio ponad 30 kobiet pozwało firmę za umieszczenie zdjęć bez ich zgody. To kolejne problemy – Pół roku temu musiała się bronić przed zarzutami o wykorzystywanie seksualne dzieci i kobiet. Jak regulować takie obszary biznesu by nie stwarzały problemów dla społeczeństwa.
16.06.2021, 60’

Współczesna historia Izraela... w filmach i serialach

Publicystyka

Izrael rozlicza swoją współczesną historię w kinie. "Fauda" pokazuje świat szpiegów, "Dolina łez" to historia słabo rozliczana, czyli wojna Jom Kippur w 1973 roku. Inne filmy, czyli "Teheran" czy "Szpieg" to już pokazanie potęgi wywiadu, a co za tym idzie - państwa Izrael.
13.06.2021, 116’

#7

Na dachu świata

„Ameryka wraca” słowa Joe Bidena podczas swojej pierwszej podróżny zagranicznej w roli prezydenta. Jednak czy „nie zapomniał” powiedzieć swoim sojusznikom z Europy Środkowej i Wschodniej o tym, że jednak chce rury z gazem łączącej Rosję i Niemcy * Siedem najbogatszych państw świata deklaruje, że da światu za darmo miliard szczepionek w ciągu dwóch lat. Czy to początek nowego rozdziału w relacjach z mniej zamożnymi regionami naszego globu? * Niemcy nie chcą w Unii Europejskiej prawa weta. Dlaczego? Kto we Wspólnocie najbardziej denerwuje Niemców? * Algiera – największe państwo w Afryce – przyjrzymy się jak wyglądają tam wybory do parlamentu bojkotowane przez opozycję * Dlaczego władze w Uzbekistanie nakazują golić mężczyznom brody a kobietom zakazują chodzić do meczetu i nosić hijaby.
06.06.2021, 120’

#6

Na dachu świata

Izrael i "spadochroniarz kontra dentysta" czyli koniec polityczny premiera Netanjahu zwanego Królem Bibim. To co się dzieje w Izraelu jest nieprawdopodobnie fascynujące *- Dania wyciąga ucho w kierunku sojuszników. Podsłuchuje na zlecenie Ameryki. Dlaczego? * Bohaterowie, przeciwnicy reżimów autorytarnych - dramat Pratasiewicza w Mińsku i zapomniany Tankmen sprzed 32 lat w Pekinu * Prezydent Ukrainy - czy rzeczywiście walczy z oligarchami i ich systemem rządów tym krajem * Będzie także o Turcji - wywiad aresztował w Kenii siostrzeńca arcywroga prezydenta Erdogana. * A w Mali wojsko obaliło władze rządu przejściowego - Francja wściekła, Unia Afrykańska i świat finansów Afryki też. Za to dżihadyści w regionie ostro atakują...
30.05.2021, 120’

#5

Na dachu świata

Czy Baćka-Łukaszenka oszalał? Dlaczego porwał samolot i opozycjonistę z dziewczyną? Czy wiedział o tym sam Putin? * Czy możliwe jest uczciwe śledztwo ws. COVID-19 w Chinach? Tego chce Joe Biden! * Od lat izraelski szef dyplomacji nie pojawiał się w Kairze. Dzisiaj rozmawia o Gazie i Hamasie w centrum stolicy Egiptu - na Placu Tahrir. * "Złote Dzieci Polityki" w Europie: Mr Brexit czyli Dominic Cummings oraz Sebastian Kurz. Brytyjczyk ostro oskarża byłego premiera a obecny kanclerz Austrii skłamał przed sądem! * Mam nadzieję, że doleci gość z Konga, z Gomy - tam wulkan wypędził setki tysięcy ludzi z domów i grozi kolejnym wybuchem! * Wreszcie zawita na Dach Ameryka Łacińska! Opowiemy o Kolumbii i trwających tam od miesiąca protestach a także czy w Chile są szczęśliwi ze zmiany konstytucji pamiętającej jeszcze dyktatora Pinocheta? * I wreszcie Kanał Sueski i losy jednego z największych kontenerowców świata. Statek w areszcie a prawnicy toczą wojnę o pieniądze, czyli kto zapłaci za blokadę Kanału trzy miesiące temu?
26.05.2021, 60’

Władza hakerów

Publicystyka

Kilka dni temu władze amerykańskiego gazociągu poinformowały, że zapłaciły 4,4 mln dolarów hakerom, którzy blokowali przepływ paliwa. FBI odradza opłacanie okupów, bo to prowokuje do kolejnych ataków, jednak wiele firm decyduje się na to, żeby uniknąć gigantycznych strat.
23.05.2021, 119’

#4

Na dachu świata

O rozejmie pomiędzy Izraelem a Hamasem w Gazie. Joe Biden zmienia sposób widzenia Izraela i Palestyny oraz pozwala na budowę strategicznej rury o nazwie Nord Stream II w Europie. Duże zmiany w polityce prezydenta Ameryki! * Czy Maroko chce szantażować Europę migrantami? Dlaczego unijni politycy zamrażają deal z Chinami? * Zachód rozlicza czas kolonializmu Afryki: Niemcy zapłacą odszkodowanie Namibii za czasy kolonialne i prześladowania tamtejszych ludów, a Francja ma problem z wojną w Rwandzie na początku lat 90-tych i odpowiedzialnością za umożliwienie masakry około 800 tysięcy Tutsi. * Będzie także o Ameryce czyli „Rewolwer obok Biblii”. Wyjaśnimy, kto stoi za tym tytułem i opowiemy „w co wierzy Ameryka?”
16.05.2021, 119’

#3

Na dachu świata

Izrael i Palestyna, Azerowie i Ormianie, Lampeduza i uchodźcy w Europie. A także: Chiny na Marsie, Albania – wierny sojusznik Ameryki, dlaczego giną lekarze Nawalnego ze szpitala w Omsku i co wynika z najnowszego spisu ludności?
13.05.2021, 60’

Odkrycie polskich archeologów

Publicystyka

Grupa polskich naukowców odkryła niedawno, że mumia, która od wielu lat znajdowała się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, była kobietą w ciąży. "Nasza mumia jest jedyną do tej pory rozpoznaną na świecie z płodem w łonie matki" - podkreśla dr Wojciech Ejsmond z PAN. Na audycję zaprasza Michał Żakowski.
09.05.2021, 120’

#2

Na dachu świata

Wielcy politycy dyskutują - jak podzielić się sprawiedliwie szczepionkami?
Chińczycy budują stację kosmiczną. Co Pekin chce pokazać światu? Ukraina chce mocnych deklaracji Zachodu w sprawie wejścia do NATO i UE. Włosi otwierają się na turystów po kolejnej fali pandemii. Afganistan i USA . Sudan, dwudziestoletnia wojna w Afryce i kruchy rozejm.
02.05.2021, 120’

#1

Na dachu świata

Opowieść o Ameryce i stu dniach urzędowania Joe Bidena.
Kolejne, piąte w ciągu dwóch lat wybory w Izraelu. Palestyńczycy swoje głosowanie odwołują. Arabia Saudyjska i Iran - wyciągają do siebie ręce.
Turcja jest wściekła na Waszyngton. Indie i dramatyczna walka z koronawirusem. Walka na pustyni. Dlaczego zginął prezydent Czadu?
doładowanie ...