Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Agata Hącia

W żyłach płynie mi kawa, a w tętnicach pulsuje radio. Tak jest, odkąd pamiętam. Również od zawsze w głowie fruwają mi słowa – wszystkie tak samo ciekawe! Nawet te deczko uwiędłe. Dlatego właśnie słowami (i gramatyką) zajmuję się zawodowo, choć w moim wypadku granice między pracą a naiwną ciekawością i szczerym zachwytem są nieszczególnie ostre. Gdy miałam pięć lat, postanowiłam skonstruować maszynę do rejestrowania myśli, bo się zorientowałam (mocno się zdenerwowawszy), że słowa za nimi nie nadążają. Cóż... to wciąż przede mną. Lubię się zastanawiać, co język robi z ludźmi – i odwrotnie. Zdarza się, że opisuję to tu i ówdzie. Aha, ważne: bez mruczków świat byłby gorszy.
19.09.2023, 11’

Obserwowanie z polubianiem

Słowa pod lupą

Czy można obserwować kogoś, nie obserwując go? Czy można lubić kogoś, ale go nie polubić? Zastanowią się nad tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
12.09.2023, 11’

frendzia

Słowa pod lupą

Nie tylko przyjaciółka i nie tylko psiapsi. Jest też frendziara. Jak długo z nami zostanie? O nowych słowach porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
05.09.2023, 12’

testoza

Słowa pod lupą

Witaj, szkoło! Witaj, testozo? O nowych słowach CHOROBOWYCH porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
29.08.2023, 9’

Gniazdownik z sandwiczem

Słowa pod lupą

Jeśli masz około trzydziestki, to możesz być gniazdownikiem, a jeśli około pięćdziesiątki – sandwiczem. O nowych słowach dotyczących relacji rodzinnych porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
29.08.2023, 9’

Słowa pod lupą

Słowa pod lupą

22.08.2023, 15’

Pieseł ma horom curke

Słowa pod lupą

O słowach i frazach, które rozpowszechniły się dzięki memom, opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska. Zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
15.08.2023, 10’

Bar tlenowy

Słowa pod lupą

Co lubimy robić w wolnym czasie? Wybieramy bary czy grille? A może wolimy orać? O nowych znaczeniach starych słów opowie Agata Hącia. Zapraszamy również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
08.08.2023, 8’

Flow

Słowa pod lupą

Co to jest flow? I co to znaczy, że ktoś ma z kimś flow? Opowie o tym Agata Hącia. Zapraszamy również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
01.08.2023, 14’

Żenua, żenuncja, krindż, przypau

Słowa pod lupą

O czymś kompromitującym, żenującym mówimy na wiele różnych sposobów. Jakich? O tym porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
25.07.2023, 9’

Czy sus farmi?

Słowa pod lupą

Co łączy susa i bambika? Czy farmią? O nowych słowach wywodzących się z gier komputerowych opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW, która także zachęca do współtworzenia słownika najnowszych wyrazów na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
18.07.2023, 13’

Madka? Pefka!

Słowa pod lupą

Dlaczego „madka”, a nie „matka”? Czy to błąd ortograficzny? Porozmawiają o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
11.07.2023, 13’

Wiborowicz jako kąpielowicz

Słowa pod lupą

Grillowicz, żłobkowicz, weekendowicz, balangowicz – słowa nowe i stare, ale dużo mówiące o naszych potrzebach językowych (i nie tylko). Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
04.07.2023, 12’

To spotkanie mogło być mejlem

Słowa pod lupą

Jak opisujemy świat korporacji i jak same korpoludki opisują swą pracę – o tym porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
27.06.2023, 10’

Foch

Słowa pod lupą

Kto nigdy nie się foszył, niech pierwszy rzuci kamieniem! Na rozmowę o fochu i fochach zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
20.06.2023, 11’

Listy naszych czasów

Słowa pod lupą

Listy towarzyszą nam wszędzie, czasami nie możemy się bez nich obyć. Są nawet aplikacje podpowiadające, jak je pisać. O co chodzi? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
06.06.2023, 11’

Wegetować

Słowa pod lupą

Dlaczego wegetują nie tylko rośliny, ale także ludzie? I co ma to wspólnego z koniem? Na te pytania odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
30.05.2023, 11’

Alfa, beta i bankomat

Słowa pod lupą

O mężczyznach w greckim alfabecie opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
23.05.2023, 11’

Bezkidka

Słowa po lupą

Kim jest bezkidka i jaki ma ona związek z przemianami obyczajowymi ? Na te pytania odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
09.05.2023, 13’

Ucórczona matronka

Słowa pod lupą

Bratamy się czy się siostrzymy? Kolegujemy się czy się koleżankujemy? O nowych słowach powstałych z potrzeby wyrównywania asymetrii płciowej w języku powiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
02.05.2023, 8’

Żywa Barbie, żywy Ken

Słowa pod lupą

Czy lalki królują w naszej wyobraźni? Kim są żywa Barbie i żywy Ken? Na te pytani odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
26.04.2023, 10’

Metafora. Trudne słowo

Słowa pod lupą

Co łączy ścianę płaczu i kac czytelniczy? O możliwościach metafor opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW, która także zachęca do współtworzenia słownika najnowszych wyrazów na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
11.04.2023, 9’

Na spokoju czy na wkurzu?

Słowa pod lupą

Oburz, wściek, wnerw – co w nich nowego, a co starego? O staro-nowych sposobach mówienia o nieprzyjemnych stanach emocjonalnych opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska. A także polecają słownik najnowszych wyrazów tworzony na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
04.04.2023, 59’

Chwaliposty i żalposty

Słowa pod lupą

Czy przechwałki i wyżalanie się są w modzie? Dziś o chwalipostach i żalpostach opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
28.03.2023, 10’

O lagach i lagach

Słowa pod lupą

Czy zawodnik, który stosuje taktykę „lagi na Lewego”, ma „laga życiowego”? O różnych lagach w najnowszym słownictwie opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które także zachęcają do odwiedzania strony zawierającej słownik najnowszych wyrazów: www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
15.03.2023, 12’

Gramatyczny nazista

Słowa pod lupą

W Polsce (i nie tylko) propagowanie nazizmu jest karalne, ale… jak grzyby po deszczu wyrastają gramatyczni naziści. O co chodzi? W „Słowach pod lupą” opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
07.03.2023, 11’

Sojowy elektorat, sojowy chłopiec

Słowa pod lupą

W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska zastanowią się, co wspólnego ma „sojowy elektorat” czy „sojowy chłopiec” z sosem sojowym. Przymiotnik „sojowy” w nowym znaczeniu, podobnie jak inne nowe wyrazy i znaczenia, można znaleźć na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
28.02.2023, 8’

Nie tylko pasteloza

Słowa pod lupą

W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” przyjrzymy się -ozom, choć nie będzie to kraina Oz. Do rozmowy o języku zaprasza Agata Hącia, która poleca również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
21.02.2023, 11’

Święto ku czci

Słowa pod lupą

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, ile cukru jest w cukrze, a języka polskiego w języku polskim. Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska zapraszają do „Słów pod lupą” i na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
31.01.2023, 9’

Ekowojownik i ekościema

Słowa pod lupą

Co to znaczy być ekologicznym? I jaki obraz ekologii wyłania się z nowego polskiego słownictwa? O tym opowie Agata Hącia, które zaprasza również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl
24.01.2023, 11’

Bez kitu!

Słowa pod lupą

Jaką drogę przeszło słowo „kit”? Wiedzie ona od uszczelniania okien do wyrażania zdziwienia. O tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
17.01.2023, 11’

Autorzy słów

Słowa pod lupą

Żeby słowo weszło do powszechnego obiegu, musi się spodobać wielu ludziom. Zwykle nie wiemy, kto dane słowo wymyślił, ale są wyjątki. Jakie? O tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska, które zapraszają również na stronę www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl.
10.01.2023, 12’

Twoja stara

Słowa pod lupą

Co nowego u twojej starej? Odpowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW (www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl).
03.01.2023, 10’

Petarda

Słowa pod lupą

Dlaczego lubimy petardy? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW (www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl).
27.12.2022, 13’

Kto wymyśla nowe słowa?

Słowa pod lupą

Na stronie www.obserwatoriumjezykowe.uw.edu.pl powstaje słownik najnowszych wyrazów. Ale skąd się one biorą? To wyjaśnią Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska.
20.12.2022, 10’

Przedświąteczne porządki

Słowa pod lupą

Przed świętami robimy porządki i coś sobie postanawiamy. I czasami sięgamy po nowe słowa. Na przykład: kim jest declutter? Nie tylko o tym wyrazie opowiedzą dziś Katarzyna Kłosińska i Agata Hącia z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
13.12.2022, 10’

Essa, odklejka

Słowa pod lupą

Jesteśmy na odklejce, a może i na essie? „Słowa pod lupą” zajmą się tym razem słowami młodzieżowymi: „essa” i „odklejka”.
06.12.2022, 11’

Holicy i maniacy

Słowa pod lupą

Czy każdy -maniak cierpi na manię, a każdy -holik jest od czegoś uzależniony? O słowach z tymi cząstkami opowiedzą dziś Katarzyna Kłosińska i Agata Hącia z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
08.11.2022, 13’

Rzepiara i patusiara

Słowa pod lupą

Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się przejawom językowej emancypacji kobiet.
25.10.2022, 11’

Kiełba na dzielni

Słowa pod lupą

Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się temu, w jaki sposób lubimy skracać słowa i co z tego wynika.
18.10.2022, 10’

Wyszczep i proszczep

Słowa pod lupą

Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się wyszczepom i proszczepom i zastanowią się, co te słowa mówią o naszym świecie.
11.10.2022, 10’

Stare-nowe, nowe-stare

Słowa pod lupą

Bieżączka, destynacja, zalewajka… Są słowa, które wydają nam się nowe, świeże. Okazuje się jednak, że może to być złudne wrażenie. Dlaczego? O tym dziś opowie Agata Hącia z Obserwatorium Językowego UW.
04.10.2022, 14’

XD i pismo obrazkowe

Słowa pod lupą

Słyszymy głosy (narzekania), że obrazki zastępują nam pismo. Czy to prawda? A jeśli tak, to czy się tego obawiać? Literowo-obrazkowym zjawiskom w języku przyjrzą się Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
27.09.2022, 16’

Z czym może się kojarzyć konflikt?

Słowa pod lupą

Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego omówią nowe wariacje na temat starego frazeologizmu burza w szklance wody.
20.09.2022, 9’

Obwarzanek

Słowa pod lupą

W dzisiejszym odcinku główną rolę odegra obwarzanek. Oczywiście w nowych znaczeniach. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
13.09.2022, 11’

Freeganin na skipie

Słowa pod lupą

Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego omówią słowa, które świadczą o tym, że zaczynamy traktować żywność jako coś cennego, co jest zagrożone.
06.09.2022, 12’

Vibe mistrza drugiego planu

Słowa pod lupą

Kim jest mistrz drugiego planu, który często kradnie show – i dlaczego zwykle ma vibe – o tym opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
30.08.2022, 12’

Rowerować czy kawkować?

Słowa pod lupą

Ile jest starego, a ile nowego w takich czasownikach jak „rowerować”, „kawkować” czy „lajkować” – opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
23.08.2022, 12’

Janusz

Słowa pod lupą

Dziś rządzi janusz. Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą, skąd się to słowo wzięło, co znaczy i dlaczego tak chętnie go używamy.
16.08.2022, 12’

Film nie dowiózł

Słowa pod lupą

Dziś Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnią, o co chodzi w zdaniach „Film nie dowiózł” czy „Minister dowozi program”.
02.08.2022, 10’

Używka

Słowa pod lupą

Dziś o używkach – na przykład muzycznych. Zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.07.2022, 13’

Całuśny, sweetaśny

Słowa pod lupą

Dziś Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego porozmawiają o dwóch „miłych” słowach: „całuśny” i „sweetaśny”.
19.07.2022, 11’

Mikroapartament

Słowa pod lupą

Dziś opowiemy o słowach, które zaklinają rzeczywistość. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
12.07.2022, 13’

Szczucie cycem, kaszojad

Słowa pod lupą

Co o naszym stosunku do macierzyństwa mówią nowe słowa i wyrażenia, takie jak „szczucie cycem” i „kaszojad”?
05.07.2022, 8’

Plażing, glamping i jachtostop

Słowa pod lupą

Dziś opowiemy o nowych słowach związanych ze sposobem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w wakacje. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
28.06.2022, 12’

O mireczkach i mirabelkach

Słowa pod lupą

W dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiają o mirkach i mireczkach, którzy nie muszą być Mirkami i Mireczkami.
21.06.2022, 10’

Zrobić komuś dzień

Słowa pod lupą

Dziś o śmieszno-strasznych kalkach językowych. Zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
07.06.2022, 7’

Z przyczajki

Słowa pod lupą

Dziś opowiemy o pewnym nowym wyrażeniu, które wywodzi się z języka młodzieżowego, ale dawno przekroczyło już jego granice. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
31.05.2022, 12’

Oczu kąpiel

Słowa pod lupą

Komu potrzebna jest oczu kąpiel i po co się ją stosuje? O nowym wyrażeniu, które weszło do współczesnego języka z XIX-wiecznych poradników medycznych.
24.05.2022, 10’

Pudle, bejbiki i kok samuraja

Słowa pod lupą

Dziś opowiemy o nowych nazwach odnoszących się do włosów. Zgłębimy tajemnice słownika włosomaniaczek, ale także przypomnimy, czym są pekaesy i do czego służy fiksatuar. Zaprasza Agata Hącia w imieniu Obserwatorium Językowego UW.
17.05.2022, 12’

Saszetka

Słowa pod lupą

Saszetka, nerka, kołczan prawilności, piterek – słowa nazywające małą (zwykle męską) torebkę.
10.05.2022, 11’

Rozkminka

Słowa pod lupą

Dziś będziemy rozkminiać „rozkminkę”. Kminią Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.04.2022, 12’

Ratownik żywności

Słowa pod lupą

Tym razem Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzy się słowom, które pojawiły się w związku z ideą „zero waste”.
19.04.2022, 12’

Brodologia

Słowa pod lupą

W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW opowiedzą o brodologii i innych -logiach.
05.04.2022, 11’

10 ziko

Słowa pod lupą

10 ziko, czyli 10 zeta, czyli o tym, jak nazywamy pieniądze.
29.03.2022, 11’

Fake news i kłamność

Słowa pod lupą

Dziś opowiemy o fake newsach, deepfake’ach i o tym, czy można je nazywać słowami rodzimymi, takimi jak kłamność
22.03.2022, 10’

Specjalna operacja

Słowa pod lupą

W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska przyjrzą się specjalnej operacji językowej polegającej na
obśmiewaniu zabiegów propagandowych.
15.03.2022, 11’

Kozak i przekozak

Słowa pod lupą

W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią bogatą rodzinę „kozackich” wyrazów i związków frazeologicznych.
08.03.2022, 10’

Nie stygmatyzujmy!

Słowa pod lupą

W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią słowa, które krzywdzą, choć ci, którzy je wypowiadają, wcale nie mają takiej intencji.
01.03.2022, 11’

Demilitaryzacja i denazyfikacja

Słowa pod lupą

W dzisiejszych, niewesołych, „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska rozłożą na czynniki pierwsze słowa demilitaryzacja i denazyfikacja, których Władimir Putin użył w jednym z przemówień w odniesieniu do Ukrainy.
22.02.2022, 11’

Adopciny i adopciak

Słowa pod lupą

W dzisiejszych „Słowach pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska omówią nowe słowa, którymi opisujemy świat zwierząt domowych.
15.02.2022, 14’

Śmiechać i smutać

Słowa pod lupą

Czasem chce nam się śmiać, a czasem płakać. A czasem płaczemy przez łzy. W dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą” o nowych słowach związanych ze śmiechem i smutkiem opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
01.02.2022, 10’

Czy mitygować ryzyko?

Słowa pod lupą

O mitygowaniu ryzyka, o zwinnych firmach i o tym, co wynika z nadawania słowom nowych znaczeń porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
25.01.2022, 10’

Czy keczupować dzieci?

Słowa pod lupą

O keczupie i keczupowaniu w wersji z pomidorem-19, czyli o tym, jak niektórzy próbują oszukać algorytmy.
18.01.2022, 10’

Deszczośnieg

Słowa pod lupą

Deszczośnieg czy śniegodeszcz? A może styczniopad? O kilku nowych słowach związanych z pogodą opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW
11.01.2022, 10’

Spoko, sztos, najs

Słowa pod lupą

„Miało być spoko, a było najs! Na sztos imprze bawiliśmy się sztos” – o najnowszych słowach wyrażających ocenę, które sprawiają, że nasz język coraz bardziej upodobnia się do angielskiego
04.01.2022, 11’

Ale urwał!

Słowa pod lupą

Ale urwał! Ale – kto i co? O tej zbitce wyrazów, która podbiła polski internet, opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
28.12.2021, 11’

Tego się nie da odzobaczyć

Słowa pod lupą

Pewne rzeczy chciałoby się odzobaczyć, inne – odzapamiętać, a jeszcze inne – odsłyszeć. Obserwatorium Językowe Uniwersytetu
Warszawskiego tym razem weźmie pod lupę trzy nowe czasowniki.
21.12.2021, 10’

Umieć w – i nie tylko

Słowa pod lupą

Czy Państwo umieją w internety? A może w coś innego? O tym nowym zwrocie (i nie tylko o nim) porozmawiają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW. Zapraszamy!
14.12.2021, 13’

Łamiąca wiadomość

Słowa pod lupą

Na styku polszczyzny i języka angielskiego mogą powstawać całkiem zabawne słowa i konstrukcje. Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego
07.12.2021, 13’

Kangurki i borsuki

Słowa pod lupą

Czy chodzą Państwo w kangurkach i borsukach, nie mówiąc o marchewkach? Tym razem Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW przyjrzą się nazwom odzieżowym. Zapraszamy!
30.11.2021, 10’

Spoko, spox, pozdro, pzdr

Słowa pod lupą

Tym razem Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW przyjrzą się nowym skrótom: „pozdro”, „szacun”, „zazdro”, „spoko” itp.
23.11.2021, 11’

X, Y, Z

Słowa pod lupą

Gdy mówimy: pokolenia, jednym przychodzą do głowy „boomerzy”, a innym „pokolenie X”, „pokolenie Y”, „pokolenie Z”. O co chodzi – i skąd te nazwy? Opowiedzą o tym Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW.
16.11.2021, 12’

Smacznej kawusi

Słowa pod lupą

Miłego dzionka i smacznej kawusi – kto z nas nie widział na FB takiego pozdrowienia? Jak się okazuje, te miłe słowa są znakiem swoistej międzypokoleniowej walki na rytuały.
09.11.2021, 10’

Zaraczanie

Słowa pod lupą

W dzisiejszym odcinku "Słów pod lupą" spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym się raki raczą i jak się ma do tego zaraczanie. Zapraszamy! Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego UW
02.11.2021, 15’

O cmentariance i instamatce

Słowa pod lupą

Ostatnio powstało kilka słów, które nazywają osoby lansujące się w mediach społecznościowych. Porozmawiają o nich Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
26.10.2021, 10’

Korpomowa

Słowa pod lupą

„ASAP trzeba działać directowo, będąc sfokusowanym na targecie”. Jak rozpoznać korpomowę? O tym w najnowszym odcinku „Słów pod lupą”. W imieniu Obserwatorium Językowego UW zaprasza Agata Hącia.
19.10.2021, 12’

Pan Kanapka

Słowa pod lupą

Pan Kanapka, Pan Tabletka, Pani Kredka, Pani Szczawiowa – kogo (lub co) tak nazywamy i dlaczego? O tym w najnowszym odcinku „Słów pod lupą”. W imieniu Obserwatorium Językowego UW zapraszają Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska.
12.10.2021, 10’

Atencja, atencjusz

Słowa pod lupą

W kolejnym odcinku „Słów pod lupą” Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego przyjrzą się dawnej i obecnej „atencji” i całkiem nowemu „atencjuszowi” (a także „atencjuszce”).
05.10.2021, 9’

Hip-hopolo i chillout

Słowa pod lupą

Czym jest hip-hopolo? I co ma wspólnego z sacro polo oraz rock polo? No i – jak się ma do tego chillout? Zapraszamy na audycję poświęconą nowym słowom związanym z muzyką.
28.09.2021, 12’

O normalsach i wózkersach

Słowa pod lupą

Co ciekawego jest w słowach „dziaders”, „lokals” czy „wózkers”? Dlaczego lubimy tworzyć wyrazy z niby-angielskim zakończeniem „-ers”?
21.09.2021, 12’

Przydasie? No rejczel!

Słowa pod lupą

Lubimy wyginać słowa. Czasami robimy to nieświadomie, a czasami – dla żartu. Czym są „przydasie”? Co się dzieje „na żwirkach”? I dlaczego czasem czujemy się jak „lajkonik”? O tym w dzisiejszym odcinku „Słów pod lupą”. Zapraszamy!
14.09.2021, 10’

Wspomnienia z holidejów

Słowa pod lupą

Wakacje za nami, ale… można je powspominać. A właściwie: jak się mówi o wakacjach? Czy mamy do tego jakieś nowe słowa? Zapraszamy!
07.09.2021, 11’

Środing przed piątuniem

Słowa pod lupą

Czym się różni środing od środy, a piątunio od piątku?
31.08.2021, 11’

Umówmy się mesiem na siłkę

Słowa pod lupą

Polszczyzna uwielbia zdrobnienia i spieszczenia. O najnowszych opowiedzą Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
24.08.2021, 9’

To nie jest kraj dla...

Słowa pod lupą

Wśród nowego słownictwa znajdujemy nowe związki frazeologiczne. Czasami z pochodzenia są to cytaty – na przykład filmowe. Niekiedy je zniekształcamy, wyginamy tak, by wygodniej wyrażały to, o co nam chodzi. Dziś przyjrzymy się takim właśnie związkom wyrazowym. Zapraszamy!
17.08.2021, 10’

Ciągle głodny? Zapraszamy!

Słowa pod lupą

Dzisiaj przedstawimy m.in. najnowsze nazwy dotyczące rodzajów jedzenia, osób i urządzeń potrzebnych w kuchni. Zestawimy je z nazwami starymi, o których dziś często się już nie pamięta. Ciekawe, jak bardzo będą dla Państwa zagadkowe...
03.08.2021, 9’

Nowe słownictwo, nowe jedzenie

Słowa pod lupą

Tym razem bardziej przyziemnie: mojito, wasabi, miso-shiru, a także kimczi, szakszuka, tajin i bento. Opowiemy o tym, jakie nowe wyrazy związane z jedzeniem proponują jako hasła w słowniku neologizmów Obserwatorium Językowego użytkownicy języka polskie
27.07.2021, 10’

Patotreści w patomieszkaniu

Słowa pod lupą

W ostatnich latach pojawiło się wiele słów z cząstką „pato-”: „patodeweloperka”, „patoosiedle”, „patoogródek”, „patotreści”, „patointeligencja”, „patoinfluencer”, „patoyoutuber”, „patocelebryta”, „patoarchitekt”… Co one znaczą i jak się mają do „patologii społecznej”, znanej z czasów PRL-u?
20.07.2021, 9’

Łamiąca wiadomość

Słowa pod lupą

Czy należy się załamywać z powodu łamiącej wiadomości? A może lepiej udać się na scenę zbrodni i połączyć kropki? Dziś o kalkach językowych – nie tylko tych udanych. Zapraszamy
13.07.2021, 10’

Żenua na wizawisie

Słowa pod lupą

Lubimy przekręcać słowa pochodzące z obcych języków – albo wręcz tworzyć wyrazy stylizowane na obce. Na przykład francuskie. Dlaczego to robimy? Czym jest dla nas „żenua”? I co jest „na wizawisie”? O tym w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy!
06.07.2021, 9’

Bycie na stenbaju czy reset?

Słowa pod lupą

Od jakiegoś czasu obserwujemy ciekawe zjawisko – funkcjonowanie komputerów stało się podstawą metafor „ludzkich”. Mówimy o ludziach, posługując się słownictwem „komputerowym” – jesteśmy „na stenbaju”, „resetujemy się”, „zawieszamy się” itd.
29.06.2021, 10’

Cytrynki, mundki i walentyny

Słowa pod lupą

Malucha – drogowego – nie trzeba nikomu przedstawiać. Ogórka – także. Inne samochody (i nie tylko) także mają nieoficjalne nazwy. A jakie? Zapraszamy do wysłuchania audycji!
22.06.2021, 11’

Apartheid sanitarny i ...

Słowa pod lupą

Choć pandemia jest już z nami od półtora roku, to wciąż tworzymy nowe określenia, które się do niej odnoszą. Jednymi z ciekawszych są „apartheid sanitarny” i „sanitaryzm”.
15.06.2021, 7’

Używka i kaloryfer

Słowa pod lupą

Co wspólnego mają słowa: „używka”, „kaloryfer”, „galerianka” i „leming”? Zapraszamy!
01.06.2021, 9’

Madki i bombelki

Słowa pod lupą

Z okazji Dnia Dziecka – o tym, jak język się mści na niefrasobliwych rodzicach. Zapraszamy!
25.05.2021, 10’

Epicki, zacny i dekadencki

Słowa pod lupą

Miał być dekadencki tort, a wyszła epicka porażka – o starych słowach w nowych znaczeniach.
18.05.2021, 11’

Panu Bogu świeczkę, a diabłu?

Słowa pod lupą

Czasami zniekształcamy frazeologizmy. Zmieniamy im formę albo nadajemy im nowe znaczenie. Zamiast nie zasypiaj gruszek w popiele słychać nie zasypuj gruszek w popiele. Dlaczego tak się dzieje? Co nami kieruje? O tym w dzisiejszym odcinku.
11.05.2021, 9’

Kto płakał, jak sprzedawał?

Słowa pod lupą

Co mówi o nas (i o Niemcach) powiedzenie „Niemiec płakał, jak sprzedawał”? Dlaczego stało się ono na tyle atrakcyjne, że na jego wzór zaczęliśmy tworzyć inne: „architekt płakał, jak projektował”, „nauczyciel płakał, jak uczył” itd.?
04.05.2021, 9’

Holicy i maniacy

Słowa pod lupą

Czy kotoholik dogada się z psoholikiem? I co na to czekoladomaniacy? W tym odcinku weźmiemy pod lupę cząstki -holik i -maniak. Sprawdzimy, jakie przypisujemy im znaczenie i czy należy się ich obawiać. Oczywiście językowo. Zapraszamy!
27.04.2021, 8’

Polubownik, czyli lajkers

Słowa pod lupą

Czy wszystko, co robimy w mediach społecznościowych, musi mieć swoją nazwę? Osoba, która „daje łapkę w górę” to „polubownik”, czyli „lajkers”. A jak nazwać tę, która „daje łapkę w dół”?
13.04.2021, 9’

O lenistwie ... językowym

Słowa pod lupą

Często wydaje nam się, że wiele nowych słów zwraca uwagę swoją nietypowością i żartobliwością. Na plażing można wszak zabrać pieseła, z którym zwykle uprawia się spacering w deblu. Jednak wiele z tych "radosnych słów" wcale nie świadczy o naszej oryginalności, a wręcz przeciwnie ...
06.04.2021, 7’

Słownictwo wegańskie

Słowa pod lupą

Czy istnieje „wegańska kiełbasa”? Czym są „tofucznica” i „tofurnik”? O kim mówi się, że jest „mięsarianinem”, i czy ktoś taki pozwoli, by go „zweganizować”? Zapraszamy na odcinek poświęcony słownictwu wegańskiemu.
30.03.2021, 11’

Tabliczki trawnikowe

Słowa pod lupą

W jaki sposób formułowane są zakazy i prośby zamieszczane na tabliczkach widniejących na osiedlach? Co do nas bardziej przemawia: Zakaz wchodzenia na trawnik czy Szanuj zieleń, boś nie jeleń!? Twój pies – twoja kupa czy Posprzątaj po swoim psie!?
23.03.2021, 8’

Zaparkować pytanie, temat

Słowa pod lupą

Co robi człowiek, który „zaparkował pytanie” albo „parkuje temat”? Czy pytanie lub temat ma koła i hamulce oraz sprzęgło i gaz? Co to znaczy, że ktoś „połączył kropki”, choć wcale nie używał kredek? Wreszcie: „na koniec dnia” to właściwie kiedy? W tym odcinku o kilku korpozwrotach. Zapraszamy!
16.03.2021, 11’

Język angielski na ulicach

Słowa pod lupą

Na naszych ulicach coraz więcej języka angielskiego: „barber shop”, „sushi bar”, „food truck”, „second hand”, „park&ride”, „bike&ride”, „show room”, „aquapark”, „aparthotel”. Dlaczego takie nazwy się pojawiają? Jak się z nimi czujemy?
09.03.2021, 10’

Mega, totalnie i strasznie

Słowa pod lupą

„Na imprezie było mega!” – czyli jak? W tym odcinku zapraszamy na rozmowę o „mega”, „totalnym”, „odjechanym”, „na maksa”, „szalenie”, „okropnie” i innych słowach niosących skrajną ekspresję, ale niewiele treści. Wywodzą się z języka młodzieży, a zasilają („odświeżają”) w ogóle język potoczny.
02.03.2021, 10’

Nietypowe nazwy restauracji

Słowa pod lupą

Restauracje chcą się wyróżniać nie tylko smakiem serwowanych potraw, lecz także nazwami: nietypowymi, intrygującymi czy zawierającymi grę słów (jak „Fabryka naleśników”, „A nóż widelec”, „Le Targ”, „Pasikonik”)
23.02.2021, 9’

Koronawirus a język polski

Słowa pod lupą

Jak pandemia koronawirusa (zwanego przez niektórych „koronaświrusem”) odbiła się w języku? Czym są „koronalia” i „koronaferie”? Nosimy maseczki czy „kagańce”? Wreszcie: kto to jest „denialista”, „covidianin” i „kowidiota”? Zapraszamy do rozmowy o języku czasów zarazy
16.02.2021, 9’

Napisy na murach

Słowa pod lupą

„ŁKS robi herbatę z wody po parówkach”, „Widzew nagrywa ryby na dyktafon” – walka między klubami piłkarskimi toczy się nie tylko na boisku, ale i na murach. Napisy na ścianach budynków – co mówią o nas, jak kształtują naszą przestrzeń? Zapraszamy!
doładowanie ...