Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Marcin Łukawski, Paulina Kozion,

Gość Radia 357

Zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia, omówienie bieżących informacji politycznych i społecznych. Rozmowa Ranka od poniedziałku do piątku o 8:15. Prowadzą Marcin Łukawski i Paulina Kozion.
21.09.2023, 10’

Polsko-Ukraiński spór gospodarczy

Marcin Łukawski
Trwa spór wokół zakazu importu zboża z Ukrainy. Wołodymir Zełenski nie spotkał się z Andrzejem Dudą, podczas sesji ONZ w Nowym Jorku, wiele gorzkich słów padło z ust polskich i ukraińskich polityków. O nastrojach na Ukrainie i w Polsce wokół spraw gospodarczych w Ranku mówił dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
20.09.2023, 9’

Strefy Czystego Transportu już w 2024r.

Marcin Łukawski
Już za 3 miesiące do centrum Warszawy nie wjadą stare samochody. W 2024 roku stolica zacznie wprowadzać strefy czystego transportu. Więcej na ten temat w Rozmowie Ranka Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
19.09.2023, 9’

Spotkanie Duda-Zełenski

Marcin Łukawski
We wtorek 19 września odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zeleńskim . Głównym tematem rozmowy będzie kwestia importu ukraińskiego zboża do Polski. Jakie są racje obu stron? O tym w Rozmowie Ranka mówi Piotr Pogorzelski z Telewizji Biełsat, autor podcastu "Po prostu wschód" i współpracownik Radia 357.
18.09.2023, 10’

Odporni na afery

Marcin Łukawski
Ostatni tydzień minął w polityce pod hasłem "afera wizowa". To już kolejna polska afera polityczna. Czy tym razem wpłynie ona na opinię publiczną? I jak bardzo Polacy są "odporni" na afery - o tym w Ranku mówił dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z UW
15.09.2023, 9’

Silent disco pod sejmem

Mateusz Fusiarz
Maja Włodarczyk z Inicjatywy Wschód i opowie dlaczego jutro pod Sejmem RP będą gromadzić się ludzie ze słuchawkami na uszach.
14.09.2023, 8’

Remonty w Tatrach

Marcin Łukawski
Jesień to jedna z najlepszych pór roku na chodzenie po górach, jednak w Tatrzańskim Parku Narodowym będzie to w najbliższych tygodniach utrudnione przez... remonty. Gdzie, kiedy i dlaczego? O tym Weronika Blaszkiewicz z Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
13.09.2023, 9’

Rynek zboża UE a import z Ukrainy

Marcin Łukawski
Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek orędzie na temat zakazu importu zboża do Polski i UE. Jaka jest sytuacja na rynku zboża? O to spytamy profesora Arkadiusza Artyszaka z SGGW.
12.09.2023, 10’

Spotkanie Kim Dzonk Un - Putin

Marcin Łukawski
Przywódca Korei Południowej - Kim Dzong Un - jedzie pociągiem na spotkanie z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem. Jak może przebiegać to spotkanie i wizyta Kim Dzong Una w Rosji? O tym mówił Tomasz Sajewicz, wieloletni korespondent polskich mediów w Azji.
11.09.2023, 8’

Trzęsienie ziemi w Maroku

Marcin Łukawski
Ponad 2 tysiące osób zginęło podczas trzęsienia ziemi w Maroku, którego epicentrum znajdowało się niedaleko Marrakeszu. O sytuacji mieszkańców Maroka mówił Mohamed Joughman, przewodnikiem z Agadiru.
08.09.2023, 12’

Dom Spokojnej Młodości

Mateusz Fusiarz
4 września rusza Dom Spokojnej Młodości, który udostępni przygotowane przez ekspertów, bezpłatne scenariusze lekcji, gotowe do pobrania i przeprowadzenia przez każdą osobę. Wszystko odbywać się będzie bez ocen, nadzoru, rankingów i podziałów. Jest to pierwsza ogólnopolska szkoła bez nauczycieli, w której uczniowie i uczennice będą sami podejmować ważne dla nich tematy, edukować swoich kolegów i inicjować zmiany, które są podstawą współczesnego świata. Pomysłodawcami są Agnieszka Święch, Grzegorz Święch oraz Zuza Karcz, tworzący Fundację OFF school.
07.09.2023, 13’

Dziś mecz z Wyspami Owczymi

Marcin Łukawski
Z Tomaszem Smokowskim rozmawiamy o kadrze i szansach naszej reprezentacji w dzisiejszym meczu z Wyspami Owczymi
06.09.2023, 11’

Sytuacja na Ukrainie

Marcin Łukawski
Coz pozwoleniami na wyjazd mężczyzn z Ukrainy? Kim jest nowy minister obrony?
Rozmawiamy ze Zbigniewem Parafianowiczem z Dziennika Gazety Prawnej
05.09.2023, 10’

Powrót do starych zasad kasowania punktów karnych

Marcin Łukawski
Od 17 wrócimy do starej rzeczywistości w kwestii punktów karnych - ponownie będą one kasowane po roku i będzie można iść na kurs je redukujący. Czy to rozsądne wycofanie się z zaostrzonych przepisów? O to spytamy Marcina Fliegiera, eksperta ds. ruchu drogowego z Global Road Safety Partnership w Genewie.
04.09.2023, 9’

Nowy system kaucyjny

Marcin Łukawski
W piątek Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym. O tym, jak będzie wyglądać ta nowa rzeczywistość kaucyjna od 1 stycznia 2024 roku w Ranku mówił Filip Piotrowski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
DLA WSZYSTKICH 31.08.2023, 13’

Ogólnopolski Dzień Matematyki

Marcin Łukawski
Rok szkolny za pasem, a już w weekend Ogólnopolski Dzień Matematyki. Dlaczego uczymy się matematyki i do czego może się nam ona przydać? O tym w rozmowie z Martą Dorosz, dyrektorką metodyczną Matplanety.
Partner audycji Partner audycji
30.08.2023, 12’

Jak sieci wodociągowe przeciwdziałają Legionelli?

Marcin Łukawski, Paulina Kozion,
Płock bada prewencyjnie wodę na obecność Legionelli i przeprowadza dezynfekcję wodociągów- czy inne miasta powinny zrobić to samo? O tym w rozmowie z dr. inż. Tadeuszrm Rzepeckim, Przewodniczącym Rady Izby Wodociągi Polskie, prezesem Zarządu Wodociągów Tarnowskich.
29.08.2023, 10’

Pakt państw bałtyckich

Marcin Łukawski
W Warszawie odbyło się spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych Litwy, Łotwy i Polski. Jego efektem jest decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią we wszystkich 3 Państwach jeśli dojdzie do rażącej prowokacji na którejkolwiek granicy. O współpracy państw bałtyckich i sytuacji na granicy Litewsko i Łotewsko Białoruskiej w rozmowie z Dominikiem Wilczewskim z "Przeglądu Baltyckiego".W
28.08.2023, 11’

Sygnał STOP na kolei

Marcin Łukawski
W miniony weekend takie przypadki zdarzyły się dwukrotnie. Nieuprawniony sygnał radio-stop spowodował wstrzymanie ruchu pociągów towarowych i poważne utrudnienia na kolei! Ponoć było słychać hymn Rosji. Sprawę bada ABW.O tych incydentach porozmawiamy z Cyprianem Gutkowskim z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń
24.08.2023, 11’

Ukraina

Marcin Łukawski
Rozmowa o Ukrainie w Dniu Niepodległości tego kraju - ale również o śmierci Jewgienija Prigożyna, który znajdował się na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim. W czerwcu szef najemnej grupy Wagnera otwarcie zbuntował się przeciwko Putinowi. Gość z Kijowa - Piotr Pogorzelski dziennikarz Biełsatu, autor podcastu Po prostu Wschód.
23.08.2023, 11’

Lekkoatletyka

Marcin Łukawski
Przed nami dziś wieczorem na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie bieg finałowy z udziałem naszej sprinterki Natalii Kaczmarek. Natalia Kaczmarek w pewnym stylu awansowała do finału mistrzostw świata w Budapeszcie. W półfinale miała wynik 49.50 sekundy, co jest najlepszym rezultatem na tym etapie imprezy w historii. Poprawiła osiągnięcie z 2009 roku z Berlina. Relacja naszego wysłannika Tomasza Gorazdowskiego po 8.00
22.08.2023, 9’

Segregacja odpadów

Marcin Łukawski
Niektóre gminy, samorządy już rozpoczęły egzekwowanie prawidłowej selekcji odpadów. Zaczynają się pierwsze kary i podwyższanie opłat za wywóz śmieci. O tym rozmowa z ekspertem Deloitte Jackiem Pietrzykiem
21.08.2023, 11’

Burze

Marcin Łukawski
Burze to już nie tylko zwykłe wyładowania atmosferyczne. Burze stają się groźnymi zjawiskami przynoszącymi szkody i zniszczenia. O tym z Piotrem Szusterem ze Stowarzyszenia Łowcy Burz
16.08.2023, 11’

Kredyty 2%

Krystian Hanke
14.08.2023, 14’

Bezpieczny przejazd

Krystian Hanke
Jak wynika ze statystyk PKP Polskie Linie Kolejowe, od początku 2023 r. doszło do 94 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Pięć osób zostało ciężko rannych, a blisko 30 osób zginęło. O akcji Bezpieczny Przejazd rozmowa z rzecznikiem prasowym Polskich Linii Kolejowych Karolem Jakubowskim.
10.08.2023, 10’

Rowery w miastach

Krystian Hanke
09.08.2023, 13’

Na wakacje z umową

Antoni Grudniewski
Jak sobie nie zepsuć urlopu żle podpisaną umową , na co zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu, jak egzekwować swoje prawa jeśli touroperator nie wywiąże się z umowy? O tym rozmowa z Pawłem Kunzem, dziennikarzem , podróżnikiem i ekspertem turystycznym
08.08.2023, 14’

Strefy wolne od nikotyny

Roma Leszczyńska
07.08.2023, 12’

PAD a data wyborów

Krystian Hanke
W poniedziałek PAD ma ogłosić termin wyborów prezydenckich . Jakie są zasady , co i kiedy w kampanii prezydenckiej
03.08.2023, 12’

Obowiązkowe badania dla kierowców-seniorów?

Krystian Hanke
02.08.2023, 11’

Zmiany na rynku energii

Paulina Kozion
W Lipcu Sejm i Senat przegłosował wiele zmian dotyczących rynku energii elektrycznej. Co zmieni się dla konsumentów? O tym w rozmowie Pauliny Kozion z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka24.pl
31.07.2023, 11’

Kodeks Etyki Lekarskiej do zmiany

Krystian Hanke
Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej zaproponowała zmiany Kodeksu Etyki Lekarskiej. w kwestii wypowiadania się lekarzy w mediach społecznościowych. Jakie dokładnie zmiany i dlaczego? O tym w rozmowie z Klaudiuszem Komorem, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
27.07.2023, 11’

Urodziny Łodzi

Izabela Woźniak
26.07.2023, 11’

Poszukiwacze skarbów z większymi prawami

Paulina Kozion
W Senacie głosowanie nad zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która liberalizuje prawo do poszukiwania zabytków. Archeolodzy stawiają veta, eksploratorzy cieszą się, że wyjdą z podziemia. O zmianach w przepisach Paulina Kozion rozmawia z Tomaszem Marią Herbichem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
25.07.2023, 7’

Sytuacja na Rodos

Marcin Łukawski
Gościem autorka bloga "Życie na Rodos"
24.07.2023, 13’

Pożar chemikaliów w Przylepie

Marcin Łukawski
Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
20.07.2023, 9’

Jazda bez kasku

Paulina Kozion
Anna Zielińska z Instytutu Transportu Drogowego - 94% użytkowników e-hulajnóg i 75% rowerzystów jeździ bez kasku
19.07.2023, 10’

Festiwal Nowe Horyzonty

Marcin Łukawski
W czwartek, 20 czerwca we Wrocławiu rusza Festiwal Nowe Horyzonty. O programie festiwalu, gościach i koncertach, które towarzyszom projekcjach filmów rozmawialiśmy z Stanisławem Abramikiem, który współtworzy festiwal.
18.07.2023, 12’

Piotr Pogorzelski o sytuacji po ataku na Most Krymski

Marcin Łukawski
17.07.2023, 9’

Akcja „W Polsce najlepiej”

Izabela Woźniak
Ciągle słyszymy o paragonach "grozy" na wakacjach w Polsce, co według przedsiębiorców odstrasza klientów. Stad pomysł na akcję "W Polsce najlepiej" o której z Tomaszem Machałą, prezesem portalu Nocowanie.pl porozmawia Izabela Woźniak
13.07.2023, 15’

O aplikacji mObywatel

Marcin Łukawski
12.07.2023, 10’

Ukraina z szybszą ścieżką do NATO

Paulina Kozion
Dziś kończy się szczyt NATO w Wilnie. Zapoadły na nim kluczowe decyzje w kwestii obrony granic sojuszników. O czy z Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu SPraw Międzynarodowych rozmawiała Paulina Kozion.
11.07.2023, 9’

Szczyt NATO w Wilnie

Marcin Łukawski
10.07.2023, 8’

Kurczy się oferta sprzedaży nowych mieszkań

Marcin Łukawski
06.07.2023, 10’

Limity recept i wizyt lekarskich

Marcin Łukawski
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limity recept i wizyt lekarskich. Co na to lekarze? O tym w rozmowie z dr Klaudiuszem Komorem, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
05.07.2023, 8’

Rynek węgla w Polsce

Marcin Łukawski
Lato w pełni, ale już trzeba zaopatrywać się opał na zimę. Jak w tym roku wygląda rynek węgla? Czy już kupować, czy można poczekać? O tym w rozmowie z Michałem Tabaką z Spider's Web
04.07.2023, 12’

Dowód w aplikacji mObywatel

Paulina Kozion
Od 14 lipca dowód w aplikacji mObywatel będzie tożsamy z plastikowym . Czy bezpiecznie jest przechowywanie wrażliwych dancyh w telefonie? O tym porozmawiamy z Michałem Sajdakiem, ekspertem ds. bezpieczeństwa IT.
26.06.2023, 12’

Początek końca Putina

Paulina Kozion
Kilkanaście godzin trwał rajd Jewgienija Prigożyna, szefa grupy Wagnera na Moskwę. Dzięki negocjacjom prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, zakończył się on około 200 kilometrów od stolicy Rosji. Jak Pucz wpłynie na dalsze losy wojny w Ukrainie i przytwódctwo Władmira Putina? O tym Paulina Kozion rozmawia z Zbigniewem Parafianowiczem z Dziennika Gazety Prawnej.
doładowanie ...