Idź do treści
zoriana.varenia@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Zoriana Varenia

Swoją podróż radiową dopiero zaczynam. Jestem pasjonatką polityki międzynarodowej i płyt winylowych, które niestety zostały w Ukrainie, skąd pochodzę. 24 lutego 2022 pojawiłam się na antenie Radia 357 po raz pierwszy – jako świadek z Kijowa i tak to się zaczęło… Po przyjeździe do Polski dołączyłam do „Na dachu świata”, gdzie wspólnie z Michałem Żakowskim dbamy o podsumowanie najważniejszych wydarzeń międzynarodowych.
13.01.2023, 120’

Brazylia/Peru/Meksyk/Turcja/Chiny

Na dachu świata

Brazylia i pytania o stabilność w kraju, po tym jak tłum demonstrantów zdemolował rządowe budynki w stolicy. Jaką rolę odgrywa w tych protestach były już prezydent, który wyjechał z Brazylii? Zapytamy też o protesty w Peru. Na alarm biją tam organizacje humanitarne a nowa prezydent znalazła się pod lupą prokuratury. Gospodarka i migracje w cieniu walki z kartelami - pomówimy o Meksyku po szczycie przywódców Ameryki Północnej. Będzie też o Turcji i o mocarstwowej grze Recepa Erdogana. Na koniec zapytamy o Chiny, a dokładniej o TikToka, czyli oko i ucho Pekinu w naszych telefonach. W studiu profesor Joanna Gocłowska-Bolek z UW, Aleksandra Maria Spancerska z PISM i Sylwia Czubkowska ze Spider's Web.
13.12.2022, 60’

O młodym pokoleniu Ukraińców

Plac na rozdrożu

Blisko 300 dni trwa już wojna w Ukrainie. Wielu zabitych, rannych, cierpiących, wygnanych. Toczy się walka o suwerenność państwa i miesza z tragediami ludzkimi. 17 letnia Ewa opowie na naszej antenie o pierwszych dniach wojny w Mariupolu. Obecnie jest w już na szczęście w Polsce. Otoczona opieką przez Fundację ŚW. Mikołaja rozwija swoje talenty artystyczne
25.11.2022, 120’

Wydanie specjalne o Ukrainie

Na dachu świata

Michał Żakowski opowie prosto z Kijowa jak wygląda wojna z perspektywy zwykłych ludzi, jak zmieniła się ich rzeczywistość. Współprowadzi audycje Agata Kasprolewicz, Zoriana Varenia. Goście: Agnieszka Bryc i Zbigniew Parafianowicz
07.09.2022, 60’

Jak żyje się Ukraińcom w Polsce?

Plac na rozdrożu

W "Placu na rozdrożu" poznamy historie Ukraińców, którzy zostali w Polsce, po tym jak wojna wygnała ich z własnego kraju. Jak po pół roku, od agresji Rosji, patrzą na to co dzieję się w ich ojczyźnie? Jak dają sobie radę z codziennością w Polsce? Czy mają zamiar wrócić do kraju? Zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
27.07.2022, 61’

Czy Ukraińcy czują potrzebę zemsty?

Plac na rozdrożu

„Wyjechałam z domu pierwszego dnia. Nie zdążyłam doświadczyć wojny. Ona była również dla mnie tylko w telefonie, na ekranie. Niedawno tam wróciłam. Od półtora miesiąca był spokój, sprzątano miasto, ludzie starali się normalnie funkcjonować. I na dzień dobry, 500 metrów ode mnie, spadły rakiety. Dotarło do mnie, że ona wciąż tu jest - wojna” - mówi Inna. Zaczyna się szósty miesiąc wojny z „orkami”, jak nazywa Rosjan Inna i wielu Ukraińców. Jej ojciec zginął pierwszego dnia inwazji… Inna i Zoriana, w „Placu na rozdrożu”, opowiedzą Michałowi Żakowskiemu, o sobie, swoich uczuciach do kraju i stratach, jakie poniosły. Jak radzą sobie z gniewem? Czy czują potrzebę zemsty?
doładowanie ...