Idź do treści
marcin.lukawski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Marcin Łukawski

"No, ale przynajmniej jak jedziesz do pracy, to nie ma korków" – tak reagują ci, którzy dowiadują się, że wstaję o 4.30. Tak, nie ma korków, ale nie tylko dlatego to lubię. Ta cudna, marznąca mżawka, krupa śnieżna, te wschody słońca… A serio - lubię to głównie ze względu na ludzi. Ekipa poranka spotyka się z wyjątkowymi ludźmi- inteligentnymi, dowcipnymi, życzliwymi, czasem lekko złośliwymi słuchaczami. Poza tym w ciągu dnia można odebrać ze szkoły dwoje łobuzów i poświęcić im trochę czasu. Można spotkać się ze studentami z Collegium Civitas- pobrać sporo energii i innego spojrzenia na świat. Można też się chwilę zdrzemnąć… P.s. 4.30 wcale nie jest taka zła! Latem to nawet już widno...
29.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Do 10 lat więzienia za patostreaming, przewiduje społeczny projekt ustawy złożony w piątek w sejmie. O szczegóły spytamy Macieja Kępkę z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W niektórych gminach ruszyła, w innych ruszy za chwilę - rekrutacja na ławników sądowych. Z końcem 2023 roku upływa ich 4-leltnia kadencja, a na kolejną wybiorą ich rady gmin. Jak zostać ławnikiem i na czym polega ta funkcja? O tym Izabela Woźniak.
26.05.2023, 181’

Notowanie #83

Lista Piosenek 357

26.05.2023, 21’

#34 Bez Gąsa

Złe Radio

Gąs ziuuuuu, więc kiedy Krystian pik, pik, to Marcel dryń, dryń zanim Stelka pa, pa! Złe Radio marzy już o sanatorium.
24.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We Włoszech powódź, a tymczasem najnowsze badania pokazują, że ponad połowa światowych jezior wysycha. Dlaczego? O to spytamy prof. Pawła Rowińskiego, kierownika Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, Instytutu Geofizyki PAN. Zaczęło się od apelu nauczyciela pracującego w szkole dla niewidomych dzieci w Owińskach: jeżeli w Państwa domach poniewierają się stare klucze, bardzo chętnie je przyjmiemy. Potrzebował ich do stworzenia nowych pomocy dydaktycznych dla swoich podopiecznych. Odpowiedź na apel była niezwykła, o czym opowie Kamil Paczek.
23.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Już nie w Warszawie a w Krakowie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia miesięczna pensja brutto w marcu, najwyższa była właśnie w stolicy Małopolski. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak. Facebook zapłaci rekordowo wysoką karę - 5 mld dolarów. Wszystko przez wyciek danych użytkowników w UE. O tym porozmawiamy z Jakubem Wątorem z Spiders Web.
22.05.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Szympansy popijające szampana w basenie albo jedzące ludzkie jedzenie. Albo koty przebrane za modelki na wybiegu czy psy biegające w strojach piratów… Czasem wygląda to śmiesznie, czasem słodko.. Ale w którymś momencie trzeba zadać sobie pytanie: czy zwierzęta bawią się tak samo dobrze jak my ludzie oglądający takie filmiki na instagramie, facebooku czy tik toku? W Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt sprawdzi Izabela Woźniak 90 procent Polaków jest za wprowadzenie systemu kaucyjnego - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. O ich akcji "TAK dla kaucji" porozmawiamy z Filipem Piotrowskim - ekspertem Stowarzyszenia.
19.05.2023, 179’

Notowanie #82

Lista Piosenek 357

18.05.2023, 28’

#33

Złe Radio

18.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Czy to ważna zmiana? O to spytamy dr Pawła Litwińskiego, partnera w kancelarii Barta Litwiński, członka Grupy Ekspertów Europejskiej Rady Ochrony Danych. Zaczyna wywoływać przerażenie i duże obawy – w jakim kierunku zmierza. Sztuczna inteligencja i jej używanie musi mieć ramy prawne, które określą jej działanie, używanie i jej rozwój. O to by stworzyć takie przepisy prawne apelują między innymi naukowcy. Więcej na ten temat Izabela Woźniak. A w przeglądzie prasy - prasa i portale Ukraińskie i Piotr Kaszuwara.
17.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Polscy i fińscy uczniowie osiągnęli najlepszy wynik spośród krajów UE w Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu (PIRLS). Jednak polski system edukacji pozostawia wiele do życzenia. Skąd tak dobre wyniki? O to spytamy profesora Bogusława Śliwerskiego, badacza współczesnej myśli pedagogicznej z Uniwersytetu Łódźkiego. Gdy dochodzi do rozwodu, rozstania następuje podział majątku, podział, często sądowy opieki nad dziećmi, a jak to jest z zwierzętami i opieką nad nimi? To sprawdzi Izabela Woźniak.
16.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Matury kończą się w przyszłym tygodniu, wielu uczniów myśli o studiach, a my w Ranku przyjrzymy się nowym kierunkom, które oferują uczelnie. Na przykład w tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie można studiować diagnostykę eko-przestępczości oraz survival i animację przyrodniczą. CO jeszcze można studiować? To sprawdzi Izabela Woźniak. Trwa Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej. Gościem Ranka będzie Małgorzata Jonczy-Adamska z Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej.
15.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Według Centrum Operacji Powietrznych z kierunku Białorusi do polskiej przestrzeni powietrznej wleciał niezidentyfikowany obiekt, prawdopodobnie balon obserwacyjnych. Polskie służby nadal go szukają. Co to może być za obiekt? O to spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę z Defence 24. W Ranku poszukamy żab. Kwiecień i Maj to ich okres godowy, ale jak się tak dobrze zastanowić i przysłuchać, to jakoś trudno je ostatnio spotkać… O czym Izabela Woźniak.
11.05.2023, 23’

#32

Złe Radio

11.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dwa niemieckie landy chcą wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Dlaczego? O to spytamy Kamila Frymarka, eksperta do spraw Niemiec Ośrodka Studiów Wschodnich. Przepisy obowiązują od ponad 5 miesięcy i narzuca je unijna dyrektywa Omnibus. Nakłada na przedsiębiorcę rzetelną informacje o aktualnej cenie oraz najniższej obowiązującej w okresie nie krótszym niż 30 dni poprzedzających promocję. Przepisy są ale przedsiębiorcy nie zawsze rzetelnie informują. Jak czytać ceny? O tym Izabela Woźniak. Będzie też przegląd prasy z Grecji i Karolina Markiewicz.
10.05.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek rano Państwowa Straż Pożarna ostrzegała przed groźbą pożarów lasów, a już po południu 14 zastępów straży pożarnej gasiło las na terenie leśnictwa Czaplice. O tym, jak zachowywać się w lesie w trakcie suszy porozmawiamy z Karolem Kierzkowskim, rzecznikiem Państwowej Straży Pożarnej. Przecieki podczas matur zdarzały się w przeszłości nie raz. Ale w tym roku doszło do nich tuż po rozpoczęciu egzaminów lub tuż przed nimi i wypłynęły prosto z sali gdzie była pisana matura. I ktoś może powiedzieć – co to za przeciek, skoro i tak ktoś siedział na sali i już pisał egzamin? Ale skoro udało się zrobić telefonem zdjęcia i filmik, wysłać go, to można też było otrzymać na niego odpowiedzi. A jak unieważnić maturę sprawdzi Izabela Woźniak
09.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

9 maja w Moskwie odbywa się wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II Wojny Światowej. Jak w tym roku będzie ona wyglądać? I czy dojdzie do zapowiadanych przez Ukraińców prowokacji? O tym Piotr Pogorzelski. W Ranku przyjrzymy się studiowaniu za granicą. Matura w toku ale ci, którzy wyjeżdżają na studia za granice albo już wiedzą gdzie będą studiować albo już o tym pomyśleli wcześniej. Dlatego Iza Woźniak przyjrzy się jak mieszkają i za ile studenci w Mediolanie, Londynie czy Kopenhadze. A to za sprawą studentów z Mediolanu właśnie, którzy protestują przeciwko cenom mieszkań na wynajem.
08.05.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jesteśmy w centrum kampanii wyborczej w Polsce. Już za 4 miesiące - wybory parlamentarne. W obliczu agresji rosyjskiej istnieje jednak obawa, że zostaną one zakłócone przez cyberprzestępców. Jak bardzo mogą oni zagrozić naszej demokracji? O to spytamy Annę Mierzyńską, analityczkę mediów społecznościowych. Powstawały i nadal powstają, bo zawsze znajdą się chętni do zamieszkania w takim miejscu. Osiedla grodzone czyli takie, które są oddzielone od reszty płotami albo murami są często zmorą polskich miast. Jednak coraz częściej włodarze decydują się na wprowadzenie przepisów zakazujących grodzenia osiedli. Gdzie takie uchwały już są, a gdzie dopiero są tworzone? To sprawdza Izabela Woźniak.
05.05.2023, 180’

Notowanie #80

Lista Piosenek 357

04.05.2023, 27’

#31

Złe Radio

04.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś pierwszy dzień matur. Na początek, jak co roku - język polski. Jak maturzyści przygotowywali się do tego najważniejszego egzaminu w życiu, w obliczu wielu zmian, które zaszły w ciągu roku? O to spytamy dyrektorkę VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie - Marzenę Kamińską. A już w sobotę, po 70 latach - koronacja brytyjskiego króla. Karol VI oficjalnie zasiądzie na tronie. Jakie nastroje towarzyszą temu wydarzeniu? O tym - Izabela Woźniak. W Tatowaniu wybierzemy się na dziki, dziki zachód. Będzie tez prasa zagraniczna - z Australii - Agnieszka Wyszomirska.
03.05.2023, 89’

Miejsca 12-1

Polski Top Radia 357

03.05.2023, 187’

Miejsca 133-101

Polski Top Radia 357

01.05.2023, 130’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

28.04.2023, 180’

Notowanie #79

Lista Piosenek 357

27.04.2023, 28’

#30 Koliber i mucha

Złe Radio

Jak zetrzeć resztki snu? Kto posmarował liście masłem? I po co krogulcowi teczka? Kiedy próbujesz rozkminić, o co chodziło autorowi tekstu piosenki, Gąs przyjdzie z pomocą. W tym czasie reszta łapie za packi i poluje na muchy a łoś idzie na popcorn.
27.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W ostatnich dniach pojawił się fakenews o tym, że dron ukraiński doleciał do Moskwy. Ale czy to w ogóle możliwe i jak drony zmieniają oblicze wojny - spytamy Marcina Szendera, szefa firmy MSP, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji cywilnych i wojskowych dronów. Niektórzy już w blokach startowych albo za chwilę będą. Majówka za pasem a w tym roku ułożyła się wyjątkowo korzystnie. Może trwać nawet 9 dni, jak wszystko się zgrabnie połączy, to można być na urlopie ale nie wykorzystywać wielu dni urlopowych. Jakie plany urlopowe mają Polacy? Sprawdzi Izabela Woźniak. Będzie również przegląd prasy z Berlina i Wojciech Szymański.
26.04.2023, 75’

"Podwójny" live - podsumowanie badania społeczności i zapowiedź 3. Polskiego Topu Radia 357!

Live - dla Patronów

Oto, co zakłada plan: 17:00 - Jacy... jesteście? Podsumowanie badania społeczności W styczniu zadaliśmy Wam... dużo pytań. I dostaliśmy dużo odpowiedzi! Profesjonalna agencja badawcza SmartScope opracowała wyniki największego jak dotąd badania społeczności Radia 357, a my, zgodnie z obietnicą, zaprezentujemy Wam jego podsumowanie. Spotkanie poprowadzi Paweł Sołtys, a jego gościem będzie Tomasz Dulinicz z agencji SmartScope 17:30 - 3. Polski Top - najważniejsze polskie utwory 3 maja w Radiu 357 Jutro będziemy mogli powiedzieć, że to za tydzień! Wielkimi krokami zbliża się trzeci Polski Top Radia 357, a w nim... rąbka tajemnicy uchylą Wam jutro Katarzyna Borowiecka, Marcin Łukawski, Piotr Stelmach, czyli tzw. większe pół składu prowadzących. Serdecznie zapraszamy na obie części tego wyjątkowego spotkania! Link do wydarzenia pojawi się w komentarzu.
26.04.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jeśli badanie techniczne Państwa auta się kończy to nie radzimy dziś wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów. Właśnie dziś odbędzie się strajk kontrolerów. Dlaczego? O to spytamy Marcina Barankiewicza – Prezesa Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów. Jeszcze tylko kilka dni zostało na złożenie deklaracji podatkowej PIT, a warto bo w tym roku zwroty podatków mają być znaczące. Dlaczego? O tym Izabel Woźniak.
25.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W tym tygodniu sejmowe komisje mają zakończyć prace nad ustawami o sędziach pokoju. Kim jest sędzia pokoju? O to spytamy mecenasa Mikołaja Prochownika z Kancelarii Konieczny, Wierzbicki. Ostatnie ciepłe dni skłoniły Polaków do rozpoczęcia sezonu grillowego. Jednak przy zakupie kiełbas wielu z nas mogło się zdziwić. Wszystko przez ceny, które poszybowały. Dlaczego? I czy winna jest jedynie inflacja? O tym Izabela Woźniak.
24.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Firmy wdrażają przepisy dotyczące home office. W wielu z nich trwają ustalenie – czy pracodawca się zgadza na prace zdalną w wersji hybrydowej, całościowej czy w ogóle się nie zgadza. Bo 7 kwietnia w kodeksie pracy znalazły się zapisy dotyczące home office. W jaki sposób są one wdrażane w firmach? O tym Izabela Woźniak. Rolnicy dostaną dopłaty, ale wciąż protestują. Co z zakazem importu produktów spożywczych z Ukrainy? O to spytamy dr hab. Wawrzyńca Czubakę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
21.04.2023, 179’

Notowanie #78

Lista Piosenek 357

20.04.2023, 24’

#29

Złe Radio

20.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku zajrzymy sobie do sortowni śmieci… Od kilku lat mamy obowiązek segregacji na 5 frakcji ale bywa z tym różnie. Choćby z bio odpadami – wiele osób wyrzuca je reklamówkach… Więcej o segregacji Izabela Woźniak. W najbliższych tygodniach kontrolerzy zaczną sprawdzać, czym ogrzewamy domy i czy jest to zgodne z deklaracją złożoną przez nas w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera? To pytanie zadamy mecenasowi Pawłowi Matyji.
19.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. O historie tego niezwykłego zrywu, ale też pamięć o niej Paulina Kozion spyta dr Justynę Majewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Resort Rozwoju chce, by małoletni mogli prowadzić własne firmy. Tak wynika z skierowanego do konsultacji w ubiegłym tygodniu projektu ustawy. Jak w praktyce może to wyglądać? O tym Izabela Woźniak.
18.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Spółka Orlen Synthos Green Energy zapowiada, że na przełomie 2028 i 2029 roku w Polsce powstanie ponad 20 małych elektrowni jądrowych. Podczas konferencji podano również ich lokalizacje. Jak realnie długo będziemy czekać na energie atomową? O To spytamy dr Łukasza Tolaka, eksperta ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. To poważny problem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Wizyty na które pacjenci się nie stawiają i do tego ich nie odwołują. Tym samym blokują miejsce komuś innemu, termin przepada a my ponosimy straty. Bo przecież idzie to z naszych kieszeni. Tylko jak poradzić sobie z tym problemem? O tym Izabela Woźniak
17.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed komisją otrzymało 230 tysięcy osób. O to jak będzie przebiegać spytamy ppłk Piotra Szczepaniuka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie. W sobotę posadziliśmy czwarty las 357 w Chlebiotkach na Podlasiu. To już ostatnia akcja sadzenia lasu. Całość podsumują Roma Leszczyńska i Izabela Woźniak.
14.04.2023, 179’

Notowanie #77

Lista Piosenek 357

13.04.2023, 24’

#28 Ślimaki

Złe Radio

Krystian króluje nad Manhattanem, Stelmi robi porządki w kuferku, Marcel mówi o plaskaczach, a Gąs lubi buzkaszi. Zła piosenka: Elton John - Crocodile Rock.
13.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jeszcze w kwietniu Ministerstwo Zdrowia ma zająć się zmianami w e-receptach i teleporadach. Ma być trudniej zdobyć lek na receptę wystawioną przez internet. Czy takie zmiany są potrzebne? O tym Izabela Woźniak. Na początku maja w Poznaniu odbędzie się Impact Festival, to forum na którym spotykają się przedstawiciele biznesu, kultury, polityk i wielu innych dziedzin. Jedną z "ścieżek" festiwalu jest żywność i innowacje w jego produkcji. O przyszłości jedzenia, technologii produkcji, ale też food designie w Ranku opowie prof. Krzysztof Klincewicz z Wydziału Zarządzania UW. W Ranku połączymy się również z Michałem Żakowskich, który jest obecnie w Dnieprze.
12.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Są miłe, tak że aż chce się je przytulić. Niektórzy chcieliby mieć je u siebie w domu, więc kupują sobie taką małpkę… Jest coraz więcej takich osób, które jako zwierzątka domowe trzymają małpy. Ale czy to decyzja rozważna? Sprawdzi Izabela Woźniak. W Ranku prawa ucznia będą nas też zajmować, bo Stowarzyszenie Umarłych Statutów przeprowadziło badanie wśród uczniów i spytało o to jak ich prawa są przestrzegane. O wyniki tego badania spytamy Łukasza Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia Umarłe Statuty.
11.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz częściej mówi się o 4-dniowy tygodniu pracy. A jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce nie ma odwrotu od skrócenia czasu pracy. O tych tendencjach porozmawiamy z Kazimierzem Sedlakiem z firmy konsultingowej Sedlak&Sedlak. W Ranku zajmiemy się również urlopami. Bo jeśli ktoś się wybiera, to powinien już to planować. Choćby dlatego, że niektórym będą potrzebne paszporty. A więcej na ten temat - Izabela Woźniak.
06.04.2023, 24’

#27 Latający dywan

Złe Radio

Krystian drapie chmury z drapaczami, Stel śni o dywanie z Gąsem, Gąs miał bilet na jutro, a Marcel na poligonie z Marylą.
06.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

05.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś, po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie prezydent Wolodymir Zełensky odwiedzi Polskę. Wieczorem wygłosi on przemówienie na Zamku Królewskim. O wizycie prezydenta Ukrainy porozmawiamy z Wojciechem Konończukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich. Polacy piją coraz więcej roślinnego mleka. W ubiegłym roku wartość tego rynku wynosiła ponad 387 milionów złotych. Co 10-te sprzedawane u nas mleko to tzw. mleko roślinne. Skąd taka popularność? O tym Izabela Woźniak.
04.04.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W piątek 7 marca, po bardzo długim oczekiwaniu w życie wejdą przepisy o pracy zdalnej. Przepisy przepisami, a życie życiem, a więc co zmieni się dla pracowników na "zdalnym"? O to Paulina Kozion spyta adwokat Joannę Jasiewicz z kancelarii Gide. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie stworzyli mapę miejsc najbardziej zakleszczonych w Polsce. Kleszcze występują w całej Polsce – tu nie ma strefy wolnej od tych pajęczaków - ale są miejsca gdzie jest ich o 60 a nawet 70 procent więcej. Gdzie? To sprawdzi Izabela Woźniak
03.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda odbierze ogień Igrzysk Europejskich, które odbędą się już w czerwcu tego roku w Krakowie. Co to za Igrzyska? O tym prof. Józef Lipiec, jeden z założycieli Polskiej Akademii Olimpijskiej, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Parlament Europejski w ubiegłym tygodniu przyjął przepisy, w których zakazuje tajemnicy wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce? Sprawdzi Izabela Woźniak.
31.03.2023, 180’

Notowanie #75

Lista Piosenek 357

30.03.2023, 27’

#26 Kuferek Stelki

Złe Radio

Marcel gra na fujarce dla kibiców, Gąs opowiada o kaligrafii, a Krystian zasiada za DJ-ką i przytacza bardzo długą anegdotę. Zła piosenka: Kiss - I was made for loving you.
30.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W środę rząd przyjął projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym logopedy, dietetyka, czy terapeuty zajęciowego. Co się zmieni dla osób, które wykonują te zawody? O to spytamy  dr Stanisława Maksymowicza, socjologa zdrowia i medycyny, eksperta ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Muminki opuszczają Rosję. Tak zdecydowali spadkobiercy Tove Jansson, fińskiej pisarki i rysowniczki pochodzenia szwedzkiego, twórczyni Muminków. Nie będzie przedłużenia licencji na używanie wizerunku tych postaci, a tym samym nie będzie nowej licencji. W tle oczywiście wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. O wycofywaniu i cenzurowaniu bajek Izabela Woźniak. W czwartkowym przeglądzie prasy zagranicznej - prasa grecka i Karolina Markiewicz.
29.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku będziemy przyglądać się łacinie w szkole… Tej klasycznej, żeby była całkowita jasność. Bo Ministerstwo Edukacji i Nauki ma szeroko zakrojone plany jeśli chodzi o naukę tego język i chce by uczyło się jej więcej uczniów. Nieobowiązkowo, za to już w podstawówce. Teraz taką możliwość mają uczniowie zaledwie kilkunastu szkół w Polsce. Do łaciny będzie przekonywała (się) Izabela Woźniak. Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbędzie się spotkanie w ramach "okrągłego stołu", do których mają zasiąść przedstawiciele organizacji rolniczych i ministerstwa rolnictwa. Ma to być próba rozwiązania niezwykle napiętej sytuacji na polskiej wsi. A skąd te problemy? O to spytamy dr Jakuba Olipre, eksperta ds. analiz makroekonomicznych i sektora rolno-spożywczego banku Credit Agricole.
28.03.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

27.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru, a więc o teatrze w Taowianiu, ale i w rozmowie. Gościem ranka była autorka polskiego orędzie przygotowanego z okazji dnia teatru - Swietłana Oleszko - ukraińska reżyserka, dyrektorka Teatru Arabesky w Charkowie, która mieszka i pracuje w Teatrze Polskim. To coraz popularniejsza forma płatności za zakupy - Buy now pay later czyli płatność odroczona. To zakupy jak byśmy to określili na „krechę” lub „na zeszyt”. Tyle, że sprzedawca nie zapisuje należności „w zeszycie” a udziela pewnego kredytu. O czym więcej Izabela Woźniak
24.03.2023, 182’

Notowanie #74

Lista Piosenek 357

23.03.2023, 27’

#25 Chomiki

Złe Radio

Tym razem Stelmi kolekcjonuje kominy, Krystian i Marcel malują jeszcze raz pokój, a Gąs chciałby założyć klamrę na plaży w Łebie. Zła piosenka: Chumbawamba - Tubthumping.
23.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

22.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi może zostać postawiony akt oskarżenia, a zatem może zostać w kajdankach doprowadzony przed sąd. Trump już dziś nawołuje w związku z tym do puchu. Co spowodowało, że może dojść do takiego precedensu w historii USA? O to spytamy Mateusza Piotrowskiego z PISM. W Ranku zajmować nas będą również kredyty studenckie. Polscy studenci mają taką możliwość od ponad 20-tu lat. Na początku, w latach 2000 - były bardzo popularne, jak jest dziś? O tym Izabela Woźniak.
21.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023. Kiedy może się on skończyć i co to dla nas oznacza? O to Paulina Kozion spyta radcę prawnego Jakuba Kowalskiego. Jest! Nareszcie jest. Wiosna w końcu przyszła, jest coraz ładniej i coraz cieplej na świecie. Wielu z nas, żeby dobrze zacząć ten wiosenny czas, zagląda do szafy…O czym Izabela Woźniak. W Ranku będzie też duuuużo lasu...
20.03.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pierwszy przedwiosenny weekend za nami. Dużo słońca, ciepło i wiele osób wskoczyło na rowery i hulajnogi. Te drugie będą nas w Ranku teraz zajmować, bo coraz częściej kierujący hulajnogami są karani mandatami. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak. Polska i Słowacja przekaże Ukrainie samoloty wojskowe. Które kraje mogą się jeszcze na to zdecydować? O to w Ranku spytamy Andrzeja Kińskiego, red. nacz. “Wojsko i Technika".
17.03.2023, 180’

Notowanie #73

Lista Piosenek 357

16.03.2023, 27’

#24

Złe Radio

16.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Bilety w strefach płatnego parkowania są coraz droższe, a same strefy coraz większe. A i tak miasta nie radzą sobie skutecznie z dużą liczbą aut, wjeżdżających do miast i pozostawianych na parkingach. Ile kierowcy są w stanie zapłacić za parking i czy są w stanie przesiąść się do komunikacji miejskiej? To sprawdzi Izabela Woźniak Francja ogranicza media społecznościowe dla dzieci. Według nowych przepisów do 13 roku życia nie będzie można założyć konta. Dlaczego trzeba chronić dzieci przed mediami społecznościowymi? O to Paulina Kozion spyta Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Jak co czwartek zajrzymy również do prasy zagranicznej, tym razem Dominika Giordano przejrzy prasę w Tokio.
15.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Polska na coraz lepszej drodze do zwiększenia poboru z odnawialnych źródeł energii; Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę wiatrakową, od 1 lutego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, a do tego w tym tygodniu padł rekord w poborze OZE w Polsce. O to jaka jest przyszłość zielonej energii w naszym kraju spytamy Jakuba Wiecha z portalu Energetyka 24. Warzywa osiągają zatrważające ceny zarówno w Polsce, jak i całej Europie, więc Polacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i coraz bardziej popularne są ogrody społecznościowe oraz uprawy balkonowe. Poradnik dla tych, którzy chcą zacząć uprawiać warzywa w i pod blokiem sporządzi Izabela Woźniak.
14.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Parlament Europejski pracuję nad zmianą etykiet produktów spożywczych. Z etykiet zniknąć ma data spożycia czyli formuła: „spożyć do." Wszystko po to, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Jakie sformułowania mogą się pojawić? To sprawdzi Izabela Woźniak. Według agencji Reutersa w przyszłym tygodniu odbędzie się wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji. Co może przynieść? O to spytamy dr. Michała Lubinę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
13.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

And the Oscar goes to... No właśnie? Do kogo? O tym, po gali Oscarów, około 8:15 opowie Katarzyna Borowiecka. Na świecie są ich miliony, a z roku na rok przybywa takich osób. Szacuje się, że za kilkanaście lat może być ich nawet miliard. Mowa o cyfrowych nomadach. Kim są? To sprawdzi Izabela Woźniak
10.03.2023, 179’

Notowanie #72

Lista Piosenek 357

09.03.2023, 27’

#23 Tiramisu

Złe Radio

To dość skomplikowany odcinek. O kruku na samolocie, odlewach chirurgicznych, ptactwie dzikim i domowym oraz trochę znowu o zjeżdżalniach. Dla wnikliwie słuchających - zakrętka nie znalazła się do dzisiaj. Zła piosenka: Charles&Eddie - World I Lie To You?
09.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Kierowcy autobusów i motorniczy czyli kierowcy pracujący w transporcie zbiorowym powinni mieć większą ochroną prawną. Projekt przepisów w tej sprawie jest w Sejmie. Jaką dokładnie ochronę? To sprawdzi Izabela Woźniak Trwa rekrutacja do Programu Liderzy PAFW przeznaczonego dla liderów i liderek społecznych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. O programie w Ranku opowiedzą Agnieszka Szelągowska i Marta Modzelewska z Fundacji Szkoła Liderów
08.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Dzień Kobiet - kobiety o kobietach. Paulina Kozion porozmawia z wioślarką Agnieszką Kobus-Zawojską o równych płacach w sporcie. Murale na blokach lub innych budynkach – stały się modne i właściwie są już elementem na trwałe wpisanym w krajobraz naszych miast. Jedne są dziełami sztuki, inne wywołują uśmiech i sprawiają zwyczajnie że coś jest przyjemne, inne znowu mają uczyć. Ale są i takie, które nie podobają się i mieszkańcy nie godzą się na nie. O czym Izabela Woźniak.
07.03.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

06.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Komisja Europejska pracuje nad modernizacją przepisów dotyczących praw jazdy, w tym wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy ważnego w całej UE, oraz nowych przepisach umożliwiających międzypaństwową wymianę informacji o punktach karnych. Czy te zmiany ułatwią egzekwowanie przepisów ruchu drogowego w UE? O to spytamy Macieja Wrońskiego, prezes Transportu i Logistyki Polska. W Ranku wrócimy również do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze. Ekolodzy i działacze społeczni mówili wtedy – pora zacząć szanować rzeki – od lat zatruwane i zanieczyszczane w Polsce. Pierwszym krokiem mogłoby być uznanie Odry za osobę prawną. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
03.03.2023, 179’

Notowanie #71

Lista Piosenek 357

02.03.2023, 24’

#22 Wagon sypialny

Złe Radio

Stelmi jechał sypialnym, Marcel ma traumę filmową, Gąs odkrył inną galaktykę, a Krystian nie lubi zjeżdżalni. Zła piosenka: Extreme - More Than Words.
02.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartkowym Ranku po feriach podsumujemy zimowy sezon turystyczny. Naszym gościem będzie Joanna Węglarczyk z Polskiej Organizacji Turystycznej. Zajrzymy również do pewnej wsi pod Bydgoszczą, gdzie można podziwiać Van Gogh 'a. Natomiast Krystian Hanke, czując już pierwszy powiew wiosny i zapowiedź lata - sprawdzi jakie smaki lodów będą najmodniejsze w wakacje.
01.03.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

1 marca w życie wchodzą przepisy, które nakładają na Ukraińców - uchodźców wojennych dopłacanie do pobytu w Polsce. Jak egzekwować taką opłatę? o to Paulina Kozion spyta Marka Wójcika, pełnomocnika Związku Miast Polskich. Aplikacje przy pomocy której młodzież może prawić sobie komplementy. Czy to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia u młodzieży? To sprawdzi Sophie Rebmann
28.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Niedziele na lotnisku pod Mińskim zniszczony został rosyjski samolot wczesnego ostrzegania Berijew A-50. Do aktu dywersji przyznała się białoruska opozycja. Jak działa partyzantka białoruska? O to spytamy Piotra Pogorzelskiego z telewizji Biełsat. Według najnowszego badania amerykańskiego Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi randkowanie w pracy przestaje być tematem tabu. Dlaczego? i czy na polskim gruncie również? To sprawdzi Maria Guzek. W Tatowaniu kryminał dla dzieci - 'Tajemnica Lost Lake"
27.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Lipiec 2022, marzec 2023, teraz październik 2023 i marzec 2024 - to kolejne daty wejścia w życie zapowiadanych znaczących zmian w kodeksie karnym, dotyczące między innymi konfiskaty auta za jazdę po pijaku. Terminów sporo i ciągle się zmieniają. Dlaczego? O to spytamy Wojciecha Górowskiego, kranistę z UJ. W poniedziałkowym programie kilkukrotnie zabierzemy Państwa do świata zapachów. To świat, w którym na przykład czas nie gra roli. To też kraina, po której część z nas porusza się wyjątkowo zręcznie. Choćby niewidome dzieci, które ten świat będą mogły eksplorować w wyjątkowej nowo otwartej pracowni w Owińskach nieopodal Poznania.
24.02.2023, 179’

Notowanie #70

Lista Piosenek 357

23.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku w przeddzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę o sytuacje na froncie i o deklaracje, jakie w ostatnich dniach padły a propos sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Piotr Kaszuwara zajrzy natomiast do ukraińskich portali, bo o prasę w warunkach wojennych ciężko. Parlament Europejski opowiedział się za przepisami zakazującymi sprzedaż samochodów spalinowych w UE od 2035 roku. Co na to Polacy, a jak zareagowali Niemcy? To sprawdzi Sophie Rebmann z niemieckiego radia SVR, która szlifuje swój warsztat w Radiu 357.
22.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Arkadach Kubickiego w poniedziałek przemawiał Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Andrzej Rudke był na miejscu i w Ranku opowie o atmosferze i o tym co mówiła zgromadzona publiczność. Paulina Kozion spyta z kolei Mateusza Piotrowskiego z PISM o to co padło, a co nie padło podczas przemówienia prezydenta USA.
21.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorkowym Ranku dużo ciekawych tematów. Omówimy szczegółowo poniedziałkową wizytę prezydenta USA w Kijowie. Połączymy się z naszym korespondentem w Ukrainie - Piotrem Kaszuwarą i spytamy o jej znacznie szefa Ośrodka Studiów Wschodnich - Wojciecha Konończuka. W poniedziałek Żaneta Auler zapowiedziała, że wystąpi, wraz z jedną szkołą samby podczas karnawału w Rio - dziś spytamy jak poszło. Choć ferie jeszcze trwają, to już większość dzieci wróciło do szkoły i zaczęły się kartkówki, odpytywania i oceny, a Krzysztof Zimoch sprawdzi czy istnieją szkoły bez ocen.
20.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa karnawał w Rio. Na jednym z sambodronów ma wystąpić nasza korespondentka z USA - Żaneta Auler. W Ranku opowiada o atmosferze prawdziwego karnawału. Polscy strażacy z grupy HUSAR wrócili już do kraju z ogarniętej kataklizmem Turcji, po odpoczynku z rodziną są już w gotowości żeby opowiadać o tym co tam zobaczyli. W studiu gość - mł. bryg. Jakub Filip.
17.02.2023, 22’

#21 Gdzie jest Mały?

Złe Radio

Czy ta winda jedzie w bok, co tam słychać na pokładzie, nowy DJ podcastu. Zła piosenka: Fine Young Canibals - She drives me crazy
10.02.2023, 180’

Notowanie #68

Lista Piosenek 357

09.02.2023, 25’

#20 Więcej niż jedno zwierzę to?

Złe Radio

To trzy czwarte ekipy Złego Radia zazdroszczące kumplowi ferii na wypasie. Stelka i tak by tam nie dojechał, nawet z wiolonczelą. Marcel pozdrawia z przyszłości i podaje numery Totolotka akurat wtedy, kiedy Krystian uczy się realizacji podcastu. Pech!
09.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Miasto Seniora w Sopocie, Kawa dla Seniora w Warszawie - co raz więcej samorządów i instytucji chce aktywizować i wspierać seniorów. Dlaczego? O to Paulina Kozion spyta wiceprezydent Sopotu, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich - Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Piotr Wisłocki, właściciel żoliborskiej restauracji Via Suzina. Sporo o jedzenie będzie w Ranku, ale bardzo różnorodnie, dosłownie, bo Izabela Woźniak sprawdzi jak wygląda rynek owadów jadalnych w naszym kraju, a Krystian Hanke z okazji Dnia Pizzy spyta czy aby na pewno jest ona zdrowa.
08.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa dramatyczna walka o tureckie i syryjskie rodziny uwięzione pod gruzami budynków po największym trzęsieniu ziemi w tym rejonie od lat. Jak wygląda pomoc? O to spytamy Wojciech Wilka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wielu z nas kompletnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi. A za chwilę znowu trzeba będzie podjąć decyzję – zostać czy zrezygnować. Chodzi o PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. O czy więcej Izabel Woźniak.
07.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji. Czy naukowcy mogli przewidzieć taką skalę trzęsienia? O to spytamy geologa prof. Mariusza Majdańskiego z Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Rośnie populacja wilków. Czy należy zastanowić się nad odstrzałem tych zwierząt? O tym Izabela Woźniak.
06.02.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Nie widziany od 350 lat, może być przywrócony do życia. Dodo, ptak żyjący setki lat temu na Mauritiusie, ma być odtworzony przez amerykańskich naukowców. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzi Izabela Woźniak. Netflix zaostrza walkę z współdzieleniem kont. Czy to walka o klientów, czy z klientami? I jak to wpłynie na wizerunek jednej z największych platform streamingowych? O to spytamy Konrada Chwasta z Spider's Web
03.02.2023, 177’

Notowanie #67

Lista Piosenek 357

02.02.2023, 28’

#19 Pan Tomasz

Złe Radio

Pan Tomek wylicytował obraz Madonnę, a my próbowaliśmy zgrillować Pana Tomka. Na odchodnym Gąs rzucił: Panie Tomaszu, przepraszamy za złą jakość audycji". Stelka wreszcie dokończył jeden ze swoich dowcipów. A wszyscy dostali szansę, by zdubbingować Abbę. Wyszło, jak zwykle, trener nie był zadowolony.
02.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Minister Sportu chce by napoje energetyczne dostępne były jedynie dla osób powyżej 18 roku życia. Skąd taki pomysł i czy popularne "energetyki" szkodzą zdrowiu młodych ludzi? O to zapytamy dr Annę Zimny-Zając, biotechnolożkę, autorkę raportu Narodowego Testu Zdrowia Polaków. Różne cuda dzieją się na świecie o jakich nawet amerykańskim naukowcom się nie śniło…Tymczasem u nas, pojawił się pomysł na …licencje dla posiadaczy psów. Gdzie i dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak. Jak co czwartek zajrzymy też do prasy zagranicznej, tym razem będą to Stany Zjednoczone i Żaneta Auler.
01.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Za kilka tygodni nowe przepisy wejdą w życie, bo został znowelizowany kodeks pracy. A jak sprawdzić? To już sama sprawdzi Izabela Woźniak. Zima jednak przybyła - ku uciesze turystów przybywających na ferie w góry. Jednak wciąż docierają do nas informacje o zagrożeniach lawinowych i nieodpowiedzialnych zachowaniach. O to jak zachować się w górach zimą spytamy Jerzego Siodłaka - naczelnika TOPR.
31.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rząd dogadał się z PKP i bilety mają być tańsze, ale czy na tyle, żeby Polakom opłacało się jeździć komunikacją publiczną? O to zapytamy się eksperta są transportu publicznego Marcina Gromadzkiego. Wypłata przeciętnego Polaka się kurczy, pierwszy raz od lat. Wszystko oczywiście przez inflację. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
30.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz częściej zdarza się by pracodawca kontrolował pracownika – ile pracy jest w jego pracy. Czyli czy podczas pracy rzeczywiście pracuje. Bo coraz częściej szefowie mówią o wykradaniu czasu. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak Sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować w turniejach rozgrywanych w Azji. Otwiera to przed nimi szanse na uzyskanie kwalifikacji na igrzyska we Francji w 2024 roku. Czy zatem dojdzie do bojkotu Igrzysk? O to spytamy Mieszka Rajkiewicza z Instytut Nowej Europy, analizującego sprawy dotyczące dyplomacji sportowej. Będzie też pocztówka od wuja Filipa - Podobno statystyczny Polak słucha muzyki klasycznej przez osiem sekund dziennie. Filip Jaślar postara się poprawić ten wynik za sprawą cody do „Alleluja” Haendla.
27.01.2023, 182’

Notowanie #66

Lista Piosenek 357

26.01.2023, 27’

#18 Gra czy nie gra?

Złe Radio

Stel szanuje Cezarego, Kris to chałwa na wysokości, Marcel kapriczjoza, a Gąs próbauywfearfqwrcwe.
26.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika , że za 20 % wszystkich zgonów odpowiada sepsa . W przebiegu choroby najważniejsza jest diagnostyka . Na sprawną wręcz przyspieszoną diagnostykę w tym roku zbiera pieniądze WOŚP. To już w najbliższą niedzielę . O tym jak ważne są badania laboratoryjne w pierwszych godzinach choroby będzie mówił na antenie Radia 357 prof. Bohdan Maruszewski , kardiolog i wiceprezes WOŚP. Porozmawiamy też suplementach . Z reklam telewizyjnych znikną osoby w białych fartuchach i ze stetoskopem na szyi udające lekarzy reklamujących suplementy diety . Reklamy nie będą mogły sugerować , że suplementy leczą. Jesteśmy w czołówce społeczeństw europejskich na potęgę kupujących suplementy . Doktor Tomasz Rożek będzie odmierzał w kosmosie mąkę i cukier na ciasteczka a Krzysztof Szubzda opowie o swoim niechlubnym rekordzie .
25.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Chlebek, makaron z soczewicy lub kruche ciasteczka z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego, napój czekoladowy wzbogacony sproszkowanym świerszczem, a także owady w całości, w różnych smakach – to może być wkrótce menu popularnego osiedlowego baru. Świat potrzebuje białka z owadów - niezależnie od tego czy chcemy czy nie . O badaniach na temat wykorzystania owadów porozmawiamy po 8.00 z ekspertami . Ponadto o feriach , cenach w kurortach , braku śniegu w górach i pomysłach gmin jak namówić turystów zagranicznych do przyjazdu do Polski zimą . W Tatowaniu ważny temat o prawach dziecka . Doktor Tomasz Rożek odpowie na pytanie skąd trujące grzyby biorą truciznę zaś Filip Jaślar wykona okolicznościową pieśń związaną z datą 25 stycznia . Zapraszamy od 6.00 -9.00
24.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

23.01.2023, 200’

Ranek

Ranek

Prezeska , polityczka , chirurżka - o feminatywach rozmawiać będziemy w poniedziałkowym Ranku 357 . Poradnik dla szkół jak tworzyć i używać żeńskich odpowiedników zawodów i funkcji przygotowała Warszawska Rada Kobiet . W Tatowaniu zaproszenie na wystawę Tutanchamon która zabiera nas w podróż w przeszłość i przypomina dzieje sprzed 100 lat odkrycia jednego z najsławniejszych grobowców starożytnego Egiptu . Krzysztof Szubzda wyjawi tajniki skąd się wzięły kostki cukru . Zaprosimy też Państwa do wzięcia udziału w pierwszym profesjonalnym badaniu słuchaczy Radia 357. Gdzie , kiedy słuchasz radia , jakich programów poszukujesz , jaką rolę w twoim życiu odgrywa Radio. Mamy nadzieję ,że dużą !
20.01.2023, 180’

Notowanie #65

Lista Piosenek 357

19.01.2023, 25’

#17 Podcast z Helem(n)

Złe Radio

Stelmi idzie po Kubę i Niedźwiedzia, Gąs wezwał hydraulika, Krystian śledzi transmisję z Kebabem, a Marcel robi reasumpcję Złominacji. Zła piosenka: Lady Pank, Zawsze tam gdzie Ty (z helem).
19.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dla niektórych to pierwszy poważny bal w życiu. I to taki, który pamięta się do końca życia. Rozpoczął się sezon studniówkowy. Czy po pandemii uczniowie ochoczo uczestniczą w tym balu? O tym Izabela Woźniak. Prezes PZPN Cezary Kulesza ogłosił, że trener dla reprezentacji Polski został wybrany i pochodzi on z zagranicy. Według niektórych dziennikarzy ogłoszenie nazwiska ma odbyć się na konferencji w przyszłym tygodniu. A w Ranku 357 razem z Radosławem Nawrotem z Interia Sport postaramy się zajrzeć do szklanek kuli i wywróżyć, kto zostanie nowym selekcjonerem.
18.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jest coraz lepiej ale jeszcze jest sporo do zrobienia. Urzędowy język jest wciąż często niezrozumiały dla części z nas. O tym jak przebiegają szkolenia językowe urzędników - Izabela Woźniak. Ustawa wiatrakowa to kolejny krok w stronę uzyskania przez Polskę funduszy z KPO. Na jakim etapie procedowania ustawy jest rząd? O to spytamy mecenasa Jacka Kozińskiego. W Tatowaniu Michalina Wilkowska "Science Boards" o grze "Cykle Życia".
17.01.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Problem robi się całkiem poważny, bo coraz więcej uczniów i studentów korzysta ze sztuczne inteligencji. Ten problem polega na tym, że owa sztuczna inteligencja nie pomaga ale wyręcza młodych ludzi w odrabianiu zadań domowych. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. Jak wynika z badania Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Demagoga - dezinformacja w social mediach na temat Ukrainy i Ukraińców wciąż wzrasta. O raporcie opowie nasz gość Marcin Kiełtyka z Demagoga.
16.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Na papierosach są, a na butelkach z alkoholem nie ma. Informacje o tym, że dany produkt szkodzi zdrowiu, powodując liczne choroby. W Irlandii na butelkach z winem, piwem i likierem będzie jednak informacja, że „Spożycie alkoholu powoduje choroby wątroby." O czym w Ranku opowie Izabela Woźniak Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy nowe prawo odblokuje środki z KPO? O to spytamy dr hab. Olgierda Annusewicza, politolog z UW.
13.01.2023, 179’

Notowanie #64

Lista Piosenek 357

12.01.2023, 29’

#16 Złominacje

Złe Radio

Krystian wybrał złego wydawcę, Marcel Sienkiewicza roku, Gąs szczekał, a Stelmi znowu pozuje. Zła piosenka: U2 Cedarwood Road
12.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od nowego roku promocje mają być bardziej przejrzyste dla konsumentów, jednak firmy znalazły sposoby na obejście nowego prawa. O tym jakie to sposoby porozmawiamy z Michałem Herde, prezesem oddziału Federacji Konsumentów w Warszawie. W Ranku również rozmowa Marii Kornagi z Marcinem Piotrowskim, prezesem fundacji Folkowisko o tym jak teraz wygląda pomoc dla Ukrainy. Jak przeprowadzić, pierwszą pomoc człowiekowi - w teorii wie wielu z nas, ale jak to jest z czworonogami? To sprawdzi Kamil Paczek. Jak co czwartek pojawi się również przegląd prasy zagranicznej - Piotr Pogorzelski i portale ukraińskie.
11.01.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Bywają niezgodne z prawem, czasem są oderwane od rzeczywistości a czasem zwyczajnie absurdalne. Zapisy w szkolnych statutach, które określają prawa i obowiązki uczniów na terenie danej szkoły przejrzy dla Państwa Izabela Woźniak. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. O zmiany w prawie pracy Paulina Kozion spyta adwokat Joanna Jasiewicz.
10.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek agencja Manpower opublikuje raport prognozy zatrudnienia w 2023 roku. Jak będzie kształtował się nasz rynek pracy? O to spytamy Przemysława Sienkiewicz, eksperta rynku pracy. W całej Europie nie ma śniegu, a sezon zimowy w pełni. Jak radzą sobie kurorty narciarskie? O tym Izabela Woźniak. Krystian Hanke na rozmowy o ojcostwie zaprosi tym razem Cezika.
09.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Palenie papierosów w szkołach, przed szkołami czy w okolicy placówek oświatowych, to jest problem. Dotyczy to nieletnich ale także pełnoletnich uczniów. Jak szkoły z tym walczą? O tym Izabela Woźniak. 12 stycznia sejm zajmie się zmianami legislacyjnymi, które pozwolą farmaceutom wystawiać recepty na szczepienia na grypę. To kolejne kompetencje medyczne, które zostały przypisane farmaceutom. O to jak jeszcze mogą odciążyć służbę zdrowia spytamy Mariana Witkowskiego z Okręgowej Izby Aptekarskiej.
06.01.2023, 179’

Notowanie #63

Lista Piosenek 357

05.01.2023, 25’

#15 Zła piosenka

Złe Radio

05.01.2023, 195’

Goście i znajomi z dawnych lat

Ranek

2 lata to już nie przelewki, to już poważny wiek i musi być godne świętowanie. 5 stycznia mijają dwa lata od powstania Radia 357 z tej okazji od rana przygotowywać się będziemy do przyjęcia urodzinowego, bo i tort trzeba zrobić i zabawy godne dwulatka wymyśleć. A, jak przyjęcie, to i goście, znajomi z dawnych lat - Artur Andrus i Marcin Zaborski.
DLA WSZYSTKICH 05.01.2023, 20’

Przegląd prasy Marcina Zaborskiego

Podcasty na 2. urodziny

DLA WSZYSTKICH 05.01.2023, 8’

Urodzinowy Artur Andrus

Podcasty na 2. urodziny

04.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rząd wczoraj przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma to być rewolucja leczenia nowotworów w Polsce, ale czy na pewno? O to spytamy Szymona Chrostowskiego, prezesa fundacji “Wygrajmy zdrowie” - wspólnej inicjatywy lekarzy i pacjentów Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie Jesteśmy potentatem w tej dziedzinie a przyczynił się do tego z pewnością rozrastający się rynek e commerce (i komers). Paczkomaty i automaty do wysyłania paczek, to polski wynalazek i dziś te urządzenia na trwałe wpisały się w krajobraz wielu miast, miasteczek i wsi - o czym więcej Iza Woźniak.
03.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W 2023 roku Polska będzie się zbroić jak nigdy dotąd, a Polacy obywatele przejdą liczne szkolenia obronne - więcej na ten temat w Ranku Iza Woźniak. Wyższe opłaty za egzamin, ale i wyższe wynagrodzenia dla egzaminatorów. W 2023 wchodzi nowe prawo. O zmiany w WORD-ach spytamy Radosława Banaszkiewicz, przewodniczącego NZSS WORD. Do kartki z kalendarza zaglądnie Łukasz Błąd, nie zabraknie również Pytań z Kosmosu i Tatowania.
01.01.2023, 195’

Miejsca 21-1

Top Radia 357

Najważniejsze utwory wszech czasów wybrane przez słuchaczy Radia 357.
30.12.2022, 179’

Notowanie #62

Lista Piosenek 357

29.12.2022, 21’

#14 Czaj w Warsie

Złe Radio

Wiemy, kto wygrał w Topie, ale nie możemy powiedzieć, co jest w sumie śmieszne, bo jak będziecie słuchać już po Topie, to też będziecie wiedzieć. Poza tym Stelmi jest ósemką, Gąs boi się Pinokia, Krystian czekał na test, a Marcel śpiewa kolorowe kredki. Zła piosenka Andrzej Dąbrowski: Szał by night
29.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

28.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

23.12.2022, 184’

Notowanie #61

Lista Piosenek 357

22.12.2022, 25’

#13 Mariola i Renata z Suwałk

Złe Radio

Podczas licytacji "Madonny..." wszystko poszło źle, więc się cieszymy. I dorzucamy: chrapiącego Miśka - fana roamingu, nadinżyniera z życzeniami i historię dwóch dam z Suwałk jednego dżentelmena. O tak!
22.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W tym roku po raz pierwszy Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła na celebrowanie przez wiernych Bożego Narodzenia w dowolnie wybranym terminie. Mogą oni dołączyć do "katolickiej" daty 25 grudnia lub czcić Boże Narodzenie w dniu, wskazanym prawosławnym kalendarzem, czyli 7 stycznia. Wielu Ukraińców spędzi święta w naszym kraju. O to, jak będą świętować Paulina Kozion spyta Oksane Pestrykovą z Domu Ukraińskiego i Irynę Hlumcher, który przyjechała do Polski kilka miesięcy temu. Izabela Woźniak sprawdzi natomiast jak składać życzenia i czego sobie życzyć, żeby nie było niezręcznie. Jak co tydzień zajrzymy też do prasy zagranicznej - tym razem Dominika Giordano przejrzy gazety w Tokio.
21.12.2022, 172’

Licytacje Złego Radia

Kieruj się na południe

Nadszedł ten dzień! Mamy nadzieję, że czekaliście na niego z niecierpliwością... tak jak my! Dzień, w którym jedno z największych i najgorszych dzieł ostatnich dni zostanie oddane na licytację, a zawrotna kwota jaką na pewno osiągnie, przeznaczona na cele charytatywne. Mowa oczywiście o baaardzo abstrakcyjnej interpretacji obrazu pędzla van Klompa - Upadłej Madonnie z wielkim cycem. Cóż wiemy o autorach tego dzieła? Z tego co udało nam się ustalić, to czterech beznadziejnie nieutalentowanych bohomazistów, którzy postanowili połączyć siły i zrobić razem coś pożytecznego. Na co dzień każdy z nich jest reprezentantem innej bohemy, ale potrzeba czynienia dobra spowodowała, że zasiedli nad jednym płótnem, by stworzyć coś czego się nie da odzobaczyć! Czy można nazwać to obrazem... oceńcie sami! Jedno jest pewne, już dziś po godzinie 9:00 to tragiczne arcydzieło, wyróżniające się wdzięcznym tytułem "Oto to", trafi w czyjeś hojne ręce. Kto to będzie? Na pewno niepospolity koneser i miłośnik eklektyzmu. Udostępniajcie szeroko, wysyłajcie w świat tę informację, bo drugiej takiej szansy nie będzie! Cel jest szczytny, bo dochód z licytacji przeznaczymy na wsparcie uzdolnionych dzieci z Polski i Ukrainy, czyli świąteczną akcję Radia 357 i Fundacji Świętego Mikołaja. Jesteśmy pewni, że dziś między 9:00, a 12:00 emocje sięgną zenitu! W studiu czterech bohomazistów w składzie: Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Gąsiorowski oraz Piotr Stelmach. To będzie bardzo złaaaa licytacja, który uczyni wiele dobrego. Zapraszamy na wyjątkowe "Kieruj się na południe".
21.12.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

20.12.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Władimir Putin udał się do Mińska, by rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką. Do tego Rosja i Chiny planują wspólne manewry wojskowe jeszcze w tym roku. Co planuje Putin? O to spytamy dr Agnieszkę Legucką z PISM. Od nowego roku wracają wyższe czyli normalne stawki podatku VAT. To oznacza, że tarcza antyinflacyjna przestaje działać, poza jednym przypadkiem - o tym więcej w materiale Izabeli Woźniak. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu przetestuję grę o Bożym Narodzeniu - "Biblia. Słowo Blisko Ciebie"
19.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze przejdzie do historii jako jeden z najbardziej dramatycznych. O zwycięstwie Argentyny nad Francją zdecydowały karne. A najbliżej widział je sędzia liniowy Tomasz Listkiwicz, który, mamy nadzieję, na gorącą opowie nam w Ranku o swoich wrażeniach z meczu. Bez nich nie ma wigilii i świąt. Ryby - są jak opłatek, choinka czy prezenty - nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. A ich ceny i ilości spożycia sprawdzi Izabela Woźniak. W Tatowaniu o audiobookach dla dzieci i ich nagrywaniu opowie Edyta Jungowska.
16.12.2022, 176’

Notowanie #60

Lista Piosenek 357

15.12.2022, 25’

#12

Złe Radio

15.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartek Sejm ma zająć się ustawą o zmianach w Sądzie Najwyższym, która ma zbliżyć Polskę do funduszy z KPO. O tym co musimy zrobić żeby załagodzić spór z Komisją Europejską zapytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW. Nie(zły) mróz mamy w Polsce. Ale czy jest na pewno powód do narzekania? Sprawdzi Izabela Woźniak. Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o książce dla dzieci autora polskich bestsellerów: "Termopils w" Zygmunta Miłoszewskiego. W "Latkach" Krzysztof Szubzda zastanowi się na ślubami z budowlami... Nie zabraknie, jak co tydzień przeglądu pracy z zagranicy, tym razem Karolina Markiewicz zajrzy do prasy Greckiej.
14.12.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że automatycznie zabieranie prawa jazdy w niektórych przypadkach jest niekonstytucyjne. O tym orzeczeniu i zmianach w prawie o ruchu drogowym porozmawiamy z Wojciechem Górowskim, karnistą z UJ. W Krakowie urzędy pracują krócej, żeby oszczędzić energię. Polacy coraz bardziej zaciskają 'energetycznego' pasa. O czym opowie Izabela Woźniak. Będzie równie Filip Jaślar, który będzie starał się rozwikłać zagadkę śniegu w Toruniu i Krystian Hanke z 'Tatowianiem'.
13.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W okresie wzmożonego zamawiania przesyłek, tuż przed świętami oszuści próbują wyłudzić od nas dane i pieniądze poprzez SMSy i e-maile. Jak się przed tym uchronić? Sprawdzi Izabela Woźniak. W Krakowie zapadła w ostatnim czasie decyzja o utworzeniu Strefy Czystego Transportu. Inne miasta chcą iść w ślady stolicy Małopolski. O tym czy Strefy Czystego Transportu w dobie kryzysu, szczególnie energetycznego to dobry pomysł spytamy Bartosza Piłata z Polskiego Alarmu Smogowego.
12.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Stoją francuskie elektrownie atomowe, bo brakuje spawaczy. Co z wykwalifikowanymi pracownikami? Sprawdzi Izabela Woźniak. Personel brytyjskich lotnisk planuje w okresie świąteczno-noworocznym planowane strajki. Wciąż pojawiają się kłopoty na europejskich portach lotniczych. Jak się przygotować na wyjazdy na święta? O to zapytamy Eryka Kłopotowskiego - eksperta lotniczego. Nie zabraknie też pytania do dr Rożka, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w studiu pojawi się Filip Jaślar.
09.12.2022, 182’

Notowanie #59

Lista Piosenek 357

08.12.2022, 28’

#11 Premia za Złe Radio od Prezesa

Złe Radio

Sołtys obiecał premie, Marcel pomalował ćwiartkę, Gąs ma kulodrzewa, Krystian znalazł 12 baniek, a Stelmi wpisuje seryjnych morderców. Zła piosenka: Fatboy Slim - Rockafeller Skank
08.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

MON planuje, że w 2023 r. najwięcej żołnierzy rezerwy powoła na ćwiczenia wojskowe — maksymalnie 200 tys. O planach MONu porozmawiamy z Mariuszem Cielmą z Nowej Techniki Wojskowej. Inwestowanie w sztukę – zaczęło się w pandemii, a teraz kiedy inflacja galopuje i za te same pieniądze można kupić coraz mniej, inwestowanie w obrazy, rzeźby czy biżuterie będącą także dziełami sztuki, stało się sposobem na lokowanie pieniędzy. Co kupują, w co inwestują a w co powinny inwestować? sprawdzi Izabela Woźniak. Krzysztof Szubzda powinszuje Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowie im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz więcej ukraińskich lekarzy z nostryfikacją dyplomu w Polsce - o tym Izabela Woźniak. W środę ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku. Gościem Ranka będzie prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu. Krystian Hanke w Tatowaniu przedstawi propozycje na domowe, adwentowe zabawy taty z dzieckiem.
06.12.2022, 194’

Rozmowy pokojowe z Rosją

Ranek

Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do stworzenia “gwarancji bezpieczeństwa” dla Rosji, gdy ta wyrazi chęć zawarcia pokoju. Z Wladimirem Putinem ponad godzinę rozmawiał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent USA Jo Biden wyraża chęć rozmowy z przywódcą Rosji. Czy jest szansa na pokój? O tym w rozmowie z Justyną Gotkowską, wicedyrektor OSW. Wzrasta zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Do wakacji do BGK wpływało siedem do kilkunastu miesięcznie wniosków o pomoc w spłacie kredytu. Teraz to jest nawet 520 – miesięcznie. Informacje na ten temat zebrała Izabela Woźniak.
05.12.2022, 190’

Polska żegna się z Mundialem

Ranek

Mecz Polska -Francja, choć lepszy niż inne mecze Polaków na Mundialu pogrzebał nasze marzenia o ćwierćfinale. Grę Polaków analizują Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz. A jak ten mecz komentuje francuska prasa? O tym spod Paryża Piotr Łucyk, współpracownik Tygodnika Powszechnego.
02.12.2022, 171’

Notowanie #58

Lista Piosenek 357

DLA WSZYSTKICH 01.12.2022, 24’

Złe Radio - #10 Stelka w kisielu

Złe Radio - #10 Stelka w kisielu

Śpiewanie, a nauka francuskiego, losowanie ćwiartek Upadłej Madonny, londyńskie krasnale i rolnik szuka żony. Najgorszy podcast w eterze. Zła piosenka: Do boju Polsko.
01.12.2022, 24’

#10 Stelka w kisielu

Złe Radio

Śpiewanie, a nauka francuskiego, losowanie ćwiartek Upadłej Madonny, londyńskie krasnale i rolnik szuka żony. Najgorszy podcast w eterze. Zła piosenka: Do boju Polsko
01.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Mecz Polska-Argentyna rozgrzewa serca i wyobraźnie Polaków. Czy wynik okaże się dla nas korzystny? Analizę pomeczową przeprowadzą Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz. Już w piątek pierwsza licytacja świąteczna. W ranku posłuchamy historii jednej ze stypendystek Fundacji św. Mikołaja. Zamiast 'Krystian Hanke..' będzie: W Tatowaniu będzie rzecz o niezwykłych figurkach, które pomaluje ekipa Ranka, a Krzysztof Szubzda w "Latkach", dość refleksyjnie zastanowi się nad tym jak się banalnie z tym światem nie rozstawać...
30.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Mecz Polska- Argentyna to temat wszystkich wtorkowych rozmów. W Ranku o tym jakie mamy szanse na awans w Mistrzostwach Świata w Katarze rozważy nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Izabela Woźniak z kolei sprawdzi co trener Czesław Michniewicz może powiedzieć w szatni naszej drużynie, żeby ta była dobrze zmotywowana do zwycięstwa. A Krystian Hanke, wraz z pszczelarzem opowiedzą o tym co zrobić żeby kataru nie było....
29.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa obława na kierowców 'z aplikacji'. Tylko podczas weekendowych kontroli na Podkarpaciu policja ujawniła ponad 50 wykroczeń. O tym jak zadbać o bezpieczeństwo na polskich drogach porozmawiamy z Łukaszem Zboralskim z BRD24.pl Gminy mogą wnioskować o pieniądze na remonty pustostanów. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są ogromne, eksperci upatrują częściowo rozwiązania w zagospodarowaniu właśnie pustostanów. Więcej w materale Izabeli Woźniak. Natomiast Maria Kornaga sprawdzi jak idzie transport gigantycznej maszyny do drążenia tuneli.
28.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę odwiedził Kijów, gdzie rozmawiał między innymi o spodziewanym wzmożonym ruchu migracyjnym Ukraińców. O wizycie polskiego premiera i o przygotowaniach do kolejnej fali uchodźców porozmawiamy z prof. Maciejem Duszczykiem z Ośrodka Badan nad Migracjami UW, a także z Michałem Żakowskim, który wrócił właśnie z Ukrainy. Bombki 357 mogą już Państwo kupić w Boxie, jak one powstają? - sprawdzi Izabela Woźniak. W poniedziałkowym Ranku usłyszą też państwo jak nasi redaktorzy pracowali w pocie czoła nad tegoroczną "Piosenką o pewnej rybie"
25.11.2022, 181’

Notowanie #57

Lista Piosenek 357

24.11.2022, 27’

#9 Gąssex

Złe Radio

Krystian wybrał złą kombinację wzrost razy wzrok, Marcel szuka w sieci gitar i garnków, Stels ma gwizdek, a Gąs osusza chodniki. Zła piosenka - Don't worry. Najgorszy podcast w eterze
24.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Polsce w ostatnich dniach coraz głośniej mówi się, że podczas mroźnej zimy nasz system energetyczny może mieć problemy. czy grożą nam Blacouty i jak się przed nimi uchronić? Porozmawiamy o tym z Maciejem Gackim z Instytutu Jagiellońskiego. Budżet naszego państwa na nowych mandatach ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie - więc w materiale Izabeli Woźniak.
23.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pierwszy mecz reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Katarze - z Meksykiem. Jak się spiszą nasi rodacy? O tym Mateusz Fusiarz. Jak to możliwe, że ktoś z nami nie spokrewniony, może fizycznie wyglądać tak jak my? Czy każdy ma gdzieś na świecie sobowtóra a jeśli tak, to ilu ich może być? W Ranku zapowiedź podcastu "Ewolucjoniści" Izabeli Woźniak.
DLA WSZYSTKICH 22.11.2022, 19’

Jak znaleźć pilota? (Złe radio - odc. 1)

Złe radio

Ten kwartet rozrabiał kiedyś na antenie po 9:00 w środy - ale okazało się, że trzeba jeszcze prowadzić audycję i niektóre dowcipy zostawały bez puenty. W podcaście prędzej czy później dokończą każdy żart - bo w złym radiu, jak sama nazwa wskazuje, o dobry humor przede wszystkim chodzi. Podwójny tandem Marcel-Krystian i Stelmi-Gąs przedstawia złe, gorsze i najgorsze radio, czyli miejsce, gdzie poważnym wstęp wzbroniony. W pierwszym odcinku podcastowym: Wypikać Klimka / Plasterki Adama Matyjka / Niedokończony dowcip Stelki / Złe utwory - Bakerman. Cała seria dostępna pod adresem: https://radio357.pl/twoje357/audycje/ze-radio-tylko-w-twoje-357/.
22.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata w Katarze, zmierzą się w Meksykiem. Jaką mamy szanse na wygraną? O tym w rozmowie z redakcją sportową radia 357.  Przybywa dzieci w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Poradnie wydają coraz więcej orzeczeń. Tylko w jednej z poradni, poradni numer 24 na warszawskim Wilanowie w ostatnim czasie to wzrost o ¼ – więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. W Tatowaniu książka/komiks "Wilki" Michała Figury - największego, polskiego tropiciela Wilków. 
18.11.2022, 182’

Notowanie #56

Lista Piosenek 357

Tydzień temu najwyższą i jedyną nowością był utwór "Deszcz" zespołu T.Love. Jak poradzi sobie w tym tygodniu? Czy będzie zmiana na pozycji lidera?
17.11.2022, 25’

#8 Peter Jackson

Złe Radio

Rodzinne śniadanie i uaaa, co łączy Stelmiego z Billie Jean, kto podkrada wtyczki, stadion vs wary, piosenka B wygrywa z piosenką A, czyli przegrywa, bo jest gorsza, czyli lepsza. Złe Radio, najgorszy podcast w eterze.
17.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Mecz Polska- Chile. To sprawdzian przed Katarem. Czy udany? O tym Marcin Łukawski porozmawia z większą częścią redakcji sportowej Radia 357, czyli Mateuszem Fusiarzem i Mateuszem Kuźniewskim. W ostatnich czasie nasiliły się cyberataki. W tym roku, aż 81 procent firm na świecie, miało z nimi do czynienia. Niestety ofiarą hakerów padają placówki medyczne, także w Polsce. Jak wygląda zabezpieczenie szpitali przed cyberatakami, o tym w materiale Izabeli Woźniak. Jak co czwartek - zajrzymy do prasy zagranicznej. Tym razem włoskie gazety przeglądnie Justyna Godz.
16.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W dzisiejszym poranku - Co mogło wydarzyć się w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim? - o tym Marek Świerczyński, dział bezpieczeństwa Polityki Insight. Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura - defence24: o wybuchach na polskiej granicy? Żaneta Auler - korespondentka Radia 357 w Los Angeles: reakcja USA na wybuchy na polsko-ukraińskiej granicy. Donald Trump kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapraszamy.
15.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek w Indonezji rozpoczyna się szczyt G20. Czy w obliczu słabnącej Rosji Polska ma szansę na znalezienie się w tym elitarnym gronie? O to spytamy dr hab Bartłomieja Biskupa, politolog z UW. NIK kontroluje składy węgla - więcej na temat temat w materiale Izabeli Woźniak. I jak co dzień: pytanie do dr Rożka, Tatowanie oraz Latka Lecą - we wtorek od Łukasza Błąda.
14.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz więcej osób wypisuje się z lekcji wychowanie do życia w rodzinie. To kolejne nieobowiązkowe zajęcia, na które uczniowie nie chcą chodzić. Odbywają się w starszych klasach podstawówki i w szkołach średnich. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi poszuka Izabela Woźniak. Ukraina odbiła Chersoń. Czy zmieni to bieg wojny? Spytamy o to Wojciecha Konończuka, zastępce dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.
10.11.2022, 21’

#7 Pączuś i gwiazda porno

Złe Radio

Odcinek, w którym jak zwykle niewiele się zgadza. Trochę o pielgrzymkach papieskich, trochę o zamianach cyferek, do tego o Pączusiu i gwieździe porno. I to nie ma nic wspólnego z Upadłą Madonną. Najgorszy podcast w eterze Złe Radio
10.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Samochody dla wielu z nas stają się dobrem luksusowym. Benzyna droga a i ubezpieczenia poszły w górę i jeszcze zdrożeją. Do tego od przyszłego roku trzeba będzie płacić sporo większe składki - więcej o tym w materiale Izabeli Woźniak. Facebook zwalnia 11 tys. osób, Twitter, pod rządami Elona Muska - 7 tys. Powód? Akcje gigantów lecą na łeb na szyję. Czy obserwujemy schyłek mediów społecznościowych? O tym zapytamy Jakuba Wątora z Spider Web. W ranku nie zabraknie pytania do dr Rożka, ale też dr Rożek pojawi się w Tatowaniu ze swoją najnowszą książką dla dzieci. Jak co czwartek do kartki z kalendarza zaglądnie Krzysztof Szubzda
09.11.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Ma powstać nowe prawo, które zaostrzy wymóg weryfikacji kierowców taksówek. To odpowiedź na plagę gwałtów w przewozach zamawianych za pośrednictwem aplikacji. Jak będzie przebiegać taka weryfikacja - o tym w Ranku - Izabela Woźniak. Rząd podejmuje kolejną próbę dogadania się z UE w sprawie środków z KPO, czy istnieje realna i szybka szansa na pozyskanie tych pieniędzy? O to spytamy prof. Annę Pacześniak, europeistkę z Uniwersytetu Wrocławskiego. I jak co środę - Filip Jaślar spojrzy w kartkę z kalendarza, ale i zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności muzyczne.
08.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rozpoczął się sezon na sporty zimowe, jednak zimy brak. Co stanie się z dyscyplinami wymagającymi śniegu? O tym porozmawiamy po 8:15 z Marcinem Szafrańskim z Eurosportu. Najprawdopodobniej 15 listopada 2022 r. ludzkość przekroczy kolejną, historyczną granicę. Tego dnia wedle szacunków ONZ populacja Ziemi przekroczy 8 miliardów ludzi. Co to oznacza dla naszej planety - sprawdzi Izabela Woźniak. Jak co wtorek będzie też Łukasz Błąd z 'Latkami' i oczywiście pytanie do dr. Rożka oraz chwila dla ojca z dziećmi - Tatowanie Krystiana Hanke.
07.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Polska nie wdrożyła dotąd dyrektywy unijnej Omnibus, która zabrania sklepom udawanych promocjami. Nie będzie już można sztucznie zawyżać cen przed wprowadzeniem obniżek, aby rabat wyglądał na większy niż w rzeczywistości. O promocjach, szczególnie przed zbliżającym się Black Friday - w materiale Izabeli Woźniak. W piątek Sejm za to przyjął tzw. "ustawę antylichwiarską" - o tym kto na niej zyska, a kto straci porozmawiamy z ekonomistą Markiem Zuberem. A do tego w Ranku pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Krzysztof Szubzda, który przypomni nam o przypadającym 7 listopada Dniu Inuity...
04.11.2022, 177’

Notowanie #54

Lista Piosenek 357

03.11.2022, 21’

#6 Wisieć na trzepaku

Złe Radio

Nie ma Krystiana, ponieważ go nie ma. Stels walczy i wygrywa. Marcel był znowu w sklepie, a Gąs zna historię o cebuli.
03.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Badanie Instytutu Matki i Dziecka wykazało narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. O stanie zdrowia polskich dzieci porozmawiamy z prof. Anną Fijałkowską z IMiDz. 2 miesiące minęły od sierpniowej katastrofy ekologicznej na Odrze. Co się dzieje z rzeką? O tym w materiale Izabeli Woźniak. A ponadto: pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Latka Lecą w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy. No i jeszcze zajrzymy do prasy zagranicznej, a dokładnie do prasy z USA.
02.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Sklepy socjalne i społeczne - coraz więcej powstaje ich w Polsce. Są między innymi w Warszawie, Tychach, kolejny powstaje także we Wrocławiu. Na czym polega ich działalność? To sprawdzi Izabela Woźniak. Rosjanie nie ustają w bombardowaniu Kijowa i innych miast Ukrainy. O tym jak radzą sobie mieszkańcy atakowanych miast spytamy Piotra Kaszuwarę, który jest w Ukrainie. Jak co środę do studia zawita Filip Jaślar ze skrzypcami, będzie też Krystian Hankę i jego "Tatowanie" oraz Marta Kula i "Muzyczny Goniec"
01.11.2022, 121’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś Wszystkich Świętych, a więc tradycyjnie będziemy wspominać zmarłych w minionym roku. W Ranku będą to aktorzy: Jerzy Trela, Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka. Ponadto połączymy się z Robertem Opasem z Komendy Głównej Policji i porozmawiamy o akcji 'Znicz'.
28.10.2022, 181’

Notowanie #53

Lista Piosenek 357

27.10.2022, 20’

#5 Pan Kuba

Złe Radio

27.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Strajk WORDów przynosi skutki. Już wkrótce ceny egzaminów na prawo jazdy mogą wzrosnąć. Jakie stawki i zmiany zaproponowała sejmowa komisja infrastruktury? O tym w materiale Izabeli Woźniak. Wszystko wskazuje na to, że od 2030 roku nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. O szczegółach prawa przygotowywanego przez Komisję Europejską opowie Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Krystian Hanke w "Tatowaniu" będzie starał się znaleźć odpowiedź na pytanie jak pomóc nastolatkom opanować stres? Nie zabraknie również Muzycznego Gońca, kartki z kalendarza w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy i jak co czwartek - przeglądu prasy z zagranicy. Tym razem będzie to prasa australijska i Agnieszka Wyszomirska.
26.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem Emanuel Macrone podarował mu książkę, która wzbudziła kontrowersję w polskich mediach. Wszystko przez pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie i domniemanie, że książka mogła zostać zrabowana podczas wojny. O prezentach dyplomatycznych i ewentualnym losie książki podarowanej przez Macrona Paulina Kozion porozmawia z historykiem dyplomacji - dr Januszem Siborą. Izabela Woźniak sprawdzi jak ma się w Polsce edukacja domowa i czy rodzice, którzy się na nią zdecydowali obawiają się zmian zapowiadanych przez Ministra Edukacji Przemysłowa Czarnka. W programie również Tatowanie i gra 'Pacjent Zero' oraz pocztówka od Wuja Filipa.
25.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Minister zdrowia Niemiec alarmuje, że w tym sezonie jesienno-zimowym grozi nam tzw. twindemia, czyli dwie epidemie jednocześnie: Covid-19 i grypy. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. Pytanie do dr Rożka, proste, acz kluczowe: dlaczego klej w tubce nie zasycha? Po godzinie 8:15 na żywo w studiu gość: Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, związana z ruchem Fridays For Future, z którą Paulina Kozion porozmawia o tym skąd wzmożone ataki na dzieła sztuki (w ostatnim czasie próbowano zdewastować obraz Monet'a i Van Gogh'a) oraz o planowanym w Warszawie na piątek "Strajku Kryzysowym".
24.10.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Ponad 4 tysiące drzewek już posadzonych. W sobotę byli Państwo z nami na Podlasiu koło Suchowoli, tam sadziliśmy wspólnie z Fundacją „Las na zawsze” las 357. A kto nie był, będzie mógł posłuchać, jak było - w relacji Izabeli Woźniak. Fundusze Unijne - to hasło odmieniane w ciągu ostatnich dni przez wszystkie przypadki. Ale czy jest się czego obawiać jeśli chodzi o pieniądze unijne dla Polski? O to zapytamy dr Marcina Kędzierskiego z Klubu Jagiellońskiego. W Ranku oczywiście nie zabraknie pytania do dr Rożka, tym razem o jajko, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy
20.10.2022, 17’

#4

Złe Radio

20.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Piękne plaże, wspaniała pogoda i wspaniałe zabytki. Chorwacji wielu z nas nie trzeba przedstawiać, bo to jedna z ulubionych wakacyjna destynacja Polaków. Ale czy tylko w wakacje warto się tam wybrać? To sprawdza Ernest Zozuń, który wybrał się do Zagrzebia. A my, tu w Polsce już w sobotę sadzimy las Radia 357. Anna Derda z Fundacji Las na zawsze zjawi się w studiu przy Słowackiego, żeby opowiedzieć jak idą przygotowania do tej wielkiej, i to dosłownie, inicjatywy. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu zachęci do lasoterapii dzieci.
19.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od poniedziałku Kijów codziennie jest bombardowany. Rosja atakuje głównie budynki cywilne - o przebiegu wojny i relacjach zachodu porozmawiamy z Piotrem Pogorzelskim z Biełsatu. Maria Kornega natomiast będzie przyglądać się sytuacji rzeszowskiego MPK i zapyta dlaczego transport miejski w prawie wszystkich miastach w Polsce przeżywa kryzys. Jak co środę, ze skrzypcami odwiedzi nas również Filip Jaślar.
18.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W obliczu coraz wyższych cen energii szukamy sposobów na jej oszczędzenie lub pozyskanie niskim kosztem. Panele fotowoltaiczne na dobre zagościły na dachach wielu budynków, ale jak się okazuje mogą one również 'zdobić' nasze balkony - o tym w materiale Łukasza Kwaśnego. Jak boomerang wraca temat ograniczenia dzieciom dostępu do pornografii. I wciąż nie ma pomysłu jak to zrobić. O doświadczeniach z innych krajów Paulina Kozion porozmawia z Szymonem Wójcikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ponadto w Tatowaniu przegląd prasy młodzieżowej i Latka Lecą Łukasza Błąda
17.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Inflacja w Niemczech jest najwyższa od lat '70, za to magazyny gazu wypełnione na zimę - jak radzi sobie niemiecka gospodarka w obliczu kryzysu, o tym Wojciech Szymański z Deutsche Welle. Elon Musk jednego dnia żąda od Ukrainy pieniędzy za internet, drugie wycofuję się że swoich roszczeń. W co gra jeden z najbogatszych ludzi świata? Zapytamy o to Jowitę Michalską z Digital University. W Ranku oczywiście nie zabraknie cyklu 'Tatowanie' i 'Latka lecą', które w ten poniedziałek przygotuje Łukasz Błąd
14.10.2022, 179’

Notowanie #51

Lista Piosenek 357

13.10.2022, 21’

#3 Kawulec

Złe Radio

13.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Polsce istnieje 62 tysiące schronów. W jakim są stanie? To pytanie zada ekspertom Krzysztof Zimoch.  System kaucyjny w Polsce to kwestia zapowiada od lat. Niestety wciąż czekamy na przepisy, a propozycje jak miałby on wyglądać zmieniają się co kilka miesięcy. Czy jesteśmy bliżej czy dalej o tym porozmawiamy z Filipem Piotrowskim że Stowarzyszenia Zero Waste.  Ponadto, jak co czwartek - przegląd prasy zagranicznej, tym razem z Japonii.
12.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych z tej okazji redaktorzy Radia 357 przygotowali fragmenty swoich ulubionych lektur szkolnych. W Ranku będą mieli Państwo okazję posłuchać i odgadnąć co to za lektury, a Krystian Hanke w Tatowaniu zastanowi się nad tym jak przedstawiać lektury żeby dzieci chciały je czytać. Ponadto po 8:15 połączymy się z naszym ukraińskim korespondentem Piotrem Kaszuwarą, który jest obecnie pod Lwowem.
11.10.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Obecny kryzys energetyczny wymaga oszczędzania i optymalizacji pracy. Tymczasem wciąż wiele osób nie odwołuje wizyt u lekarza, pomimo tego, że NFZ od kilku lat wysyła SMSy przypominające o wizytach i zabiegach. Jak poradzić sobie z kolejkami w NFZ - o tym w Ranku 357 w materiale Krzysztofa Zimocha. Ponadto, jak co wtorek - lekcja angielskiego z Fluentbe, tym razem o podstawowych czasownikach frazowych. A po godzinie 8:00 w studiu zawita kilku redaktorów muzycznych, którzy zaproszą Państwa do kolejnej odsłony jesiennej zabawy muzycznej...
10.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Tegoroczną Pokojową Nagrodę otrzymało między innymi stowarzyszenie Memoriał z Rosji. Jego członkowie o tym wyróżnieniu dowiedzieli się w sądzie... W Ranku 357 połączymy się z Moskwą i porozmawiamy z jednym z członków tej organizacji - Aleksandrem Gurianowem. Ponadto Izabela Woźniak sprawdzi jak uczelnie radzą sobie z rosnącym cenami prądu i ogrzewania.
07.10.2022, 179’

Notowanie #50

Lista Piosenek 357

06.10.2022, 18’

#2 Bakłażany

Złe Radio

06.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Ekipa Ranka wróciła z lasu prosto do studia 357 i spraw bardzo przyziemnych. Codziennie słyszymy o kolejnych, spektakularnych sukcesach ofensywy ukraińskiej i odwrocie Rosjan - ile w tym propagandy, a ile prawdy? O tym Piotr Pogorzelski. Zapasy węgla w polskich elektrowniach się kurczą, a polskie kopalnie odnotowują spadki w wydobyciu. Czy musimy się przygotować na przerwy w dostawach energii? O tym Paulina Kozion rozmawiała z Wojciechem Jakóbikiem z Biznes Alert. W ranku nie zabrakło oczywiście Krystiana Hankego, który polecał, dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać stacjonarnie - Festiwal Kino Dzieciom online, oraz Krzysztofa Szubzdy, który tym razem dosłownie odleciał w kosmos z "Latkami"
05.10.2022, 188’

Na żywo z powsińskiego lasu

Ranek

Skoro tak dużo mówimy o lesie, to czas najwyższy rzeczywiście się tam przenieść. Jutro ekipa Poranka zawita w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa w Powsinie. Będziemy warszawski las przesłuchiwać, wąchać, poszukamy w nim zwierząt no i grzybów... Ale także zastanowimy się jak opowiadać o lesie na tyle ciekawie, żeby zainteresować nawet największych maruderów. A no i jeden redaktor ze skrzypcami będzie nas w tym lesie szukał, ale czy znajdzie?
04.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorkowym Poranku 357 - Kreolina Eastwood, jak co tydzień, podczas lekcji angielskiego wyjaśni jaka jest różnica w użyciu "have to" i "must". Krystian Hanke w Tatowaniu przybliży nam nową książkę dla dzieci izraelskiego historyka i filozofa Yuval Noah Harariego „Niepowstrzymani”, natomiast Izabela Woźniak sprawdzi jak firmy radzą sobie z zapowiedzią recesji i kryzysu (niektóre wprowadzają 4 dniowy tydzień pracy). Nie zabraknie też wątków leśnych - tym razem Artur Gaweł i zapyta o to czym się różni las od hodowli drzew.
03.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W poniedziałek w Ranku 357 Iza Woźniak zajrzy na Uniwersytet Medyczny, gdzie w tym roku akademickim studia rozpoczyna rekordowo dużo studentów. Czy to w przyszłości rozwiąże problem z dostępem do lekarzy w Polsce? Krystian Hanke wybierze się z dziećmi na weekendową wycieczkę do lasu. A po 8:15 porozmawiamy z Marią Domańską z Ośrodka Studiów Wschodnich o sukcesach Ukraińców na froncie.
30.09.2022, 181’

Notowanie #49

Lista Piosenek 357

DLA WSZYSTKICH 29.09.2022, 19’

#1 Jak znaleźć pilota?

Złe Radio

Wypikać Klimka / Plasterki Adama Matyjka / Niedokończony dowcip Stelki / Złe utwory - Bakerman.
29.09.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartkowej audycji Artur Gaweł sprawdzi jakie zwierzęta i owady żyją w korzeniach drzew. Krystian Hanke wybierze się z dziećmi do muzeum, między innymi na wystawę Witkacego w Narodowym. Z kolei Iza Woźniak skontroluje stan magazynów leków, ponieważ przerwany łańcuch dostaw z Chin może je przetrzebić. Po godzinie 8:35 połączymy się z Wojciechem Szymańskim, który opowie nam co można przeczytać w prasie niemieckiej, a na koniec Krzysztof Szubzda, w dniu kawy przeszkoli nas z wszystkich jej rodzajów i odmian.
28.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W środowym ranku Karol Stańczak wybierze się na niezwykły rajd rowerowy z udziałem dzieci niepełnosprawnych nad morzem, o wyprawie rowerowej taty Roberta opowie też Krystian Hanke. Filip Jaślar, jak co środę - zagra i opowie o świętach przypadających 28 września. Około 8:10 połączymy się natomiast z Szymonem Kardasiem z OSW i porozmawiamy o wyciekach z Nord Stream 1 i 2
27.09.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku 357 we wtorek Izabela Woźniak sprawdzi alternatywne sposoby nauczania Historii i Teraźniejszość, natomiast Tomek Jeleński wybierze się do lasu, żeby podpatrzeć sposób komunikacji drzew. Tradycyjnie, jak we wtorek pojawi się również Karolina Eastwood z lekcją angielskiego. A około 8:15 porozmawiamy z prof. Jarosławem Flisem o proponowanych zmianach w liczeniu głosów wyborczych.
26.09.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W poniedziałek w Ranku 357 wrócimy do niedzielnego meczu reprezentacji Polski z Walią. Na miejscu w Cardiff jest nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Po godzinie 8:00 z kolei wybierzemy się do lasu i to nie z byle powodu... W studiu będą goście z Fundacji Las Na Zawsze, których będą mogli Państwo obserwować również na żywo na naszych kanałach społecznościowy.
23.09.2022, 182’

Notowanie #48

Lista Piosenek 357

20.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
19.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
16.09.2022, 181’

Notowanie #47

Lista Piosenek 357

15.09.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś 20 naukowców i innowatorów z całej Polski wystąpi podczas finału konkursu Falling Walls Lab Warsaw, przedstawią pomysły na ""zburzenie muru"" w branży technologicznej, gospodarce, społeczeństwie czy nauce. O konkursie w ranku 357 mówiła Natalia Osica z ""pro science"
14.09.2022, 202’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Amerykanie złożyli Polsce ofertę ws elektrowni atomowej, dają nam miesiąc na jej rozpatrzenie. Czy jesteśmy coraz bliżej atomu w Polsce? O tym w ranu 357 mówił dr inż. Paweł Gajda z AGH
13.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

12.09.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

09.09.2022, 181’

Notowanie #46

Lista Piosenek 357

08.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

07.09.2022, 210’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

06.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

05.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

02.09.2022, 179’

Notowanie #45

Lista Piosenek 357

01.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

31.08.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

30.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

29.08.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

27.08.2022, 120’

Na żywo ze Świnoujścia i Żywca!

Od Ś do Ż

To będzie jedyny taki most radiowy! W dniu finałów dwóch festiwali, połączymy ze sobą Świnoujście i Żywiec. Festiwal Fama z Męskim Graniem. Będą niespodzianki i emocje. Goście, podsumowania i… scenariusz, który na pewno zostanie zburzony. W Świnoujściu znajdziecie nas w El Papa-Cafe Hemingway. W Żywcu - przy Scenie 357, w namiocie, którego nie da się nie zauważyć. Rowery, skutery, promy - co tam potrzebujecie, byle do nas dotrzeć!
26.08.2022, 179’

Notowanie #44 na żywca z Żywca!

Lista Piosenek 357

Lista na żywo z trasy Męskiego Grania 2022.
25.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

24.08.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

23.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

22.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

05.08.2022, 180’

Notowanie #41

Lista Piosenek 357

04.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

03.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

02.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

01.08.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

29.07.2022, 179’

Notowanie #40

Lista Piosenek 357

28.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

27.07.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

26.07.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

25.07.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

22.07.2022, 180’

Notowanie #39

Lista Piosenek 357

21.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

20.07.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

19.07.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

18.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

15.07.2022, 180’

Notowanie #38

Lista Piosenek 357

14.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

13.07.2022, 200’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

12.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

11.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

08.07.2022, 179’

Notowanie #37

Lista Piosenek 357

07.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

06.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

05.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

04.07.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

doładowanie ...