Idź do treści
jaroslaw.juszkiewicz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Jarosław Juszkiewicz

Jestem współautorem audycji „Rzecz Technologiczna” i podcastów dokumentalnych. Złośliwi nazywają mnie astronomem honoris causa i półprzewodnikiem w Planetarium - Śląskim Parku Nauki. Moją największą miłością jest jednak od ponad trzech dekad radio. Kiedy nie nagrywam podcastów i filmików do YouTube’a latam wirtualnym Airbusem A320. Współpracę z Radiem 357 zacząłem od nagrania sygnału „Kieruj się na południe”. Z tej frazy jestem najbardziej znany. Czy mi się to podoba czy nie.
26.11.2022, 45’

#20

Rzecz technologiczna

24.11.2022, 15’

#7 The Man Machine (Kraftwerk)

Prekursorzy

Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
22.11.2022, 14’

Spektrum pomysłów (Prekursorzy - odc. 1)

Prekursorzy

Sir Clive Sinclair jest pierwszym bohaterem podcastu o tych, których pomysły zmieniły naszą codzienność. To kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie... Cała seria dostępna pod adresem: https://radio357.pl/twoje357/audycje/prekursorzy-tylko-w-twoje-357/.
17.11.2022, 15’

#6 Nikola Tesla

Prekursorzy

Był postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Zawdzięczamy mu silnik elektryczny, radio i … nazwę pewnego zespołu rockowego. Nikola Tesla pozostawił po sobie także wiele teorii spiskowych. Do dziś wybrzmiewają echa jego sporu z Thomasem Edisonem - sporu, który miał nie tylko charakter medialny. Jednym z jego efektów było skonstruowanie krzesła elektrycznego. Bohaterem najnowszego odcinka „Prekursorów” będzie emigrant z Bałkanów, który w Ameryce znalazł sławę i … śmierć.
12.11.2022, 60’

#19

Rzecz technologiczna

10.11.2022, 14’

#5 Kieruj się na zachód (Józef Hofmann)

Prekursorzy

Józef Hofmann był wirtuozem fortepianu, który zasłynął nie tylko mistrzowskimi wykonaniami utworów Rachmaninowa, lecz także swoimi wynalazkami, wśród których są… wycieraczki samochodowe i urządzenie, które można uznać za pierwowzór nawigacji samochodowej. Jego prawdziwą pasją było także poszukiwanie sposobu na jak najwierniejszą rejestrację dźwięku. To właśnie Hofmann – człowiek, który wspaniale łączył miłość do muzyki z pasją inżynierską będzie bohaterem kolejnego odcinka „Prekursorów”.
03.11.2022, 15’

#4 Think Different (Steve Jobs)

Prekursorzy (tylko w Twoje 357)

Steve Jobs to postać, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Jak to możliwe, że bosy, uduchowiony hipis uwierzył, że nowoczesne technologie zmienią świat? I co ciekawsze - jak mu się udało tego dokonać? Bohaterem tego odcinka „Prekursorów” jest twórca potęgi firmy Apple, który pod hasłem „Think Different” zbudował jedną z największych korporacji na świecie i sprawił, że dziś niemal każdy nosi w kieszeni komputer.
29.10.2022, 59’

#18 Plastikowy Dziób

Rzecz technologiczna

Podobno jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie! Pytanie tylko, czy Plastikowy Dziób, wynalazek z 1951 roku, który miał ułatwić życie przechodniom życie naprawdę działał… Na to pytanie spróbują odpowiedzieć w „Rzeczy Technologicznej” Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Czego możecie spodziewać się jeszcze? W audycji będzie także mowa o technologii, która sprawia, że posiadacze kart graficznych nowej generacji mogą liczyć klatki na sekundę w … setkach. Czy stanie się ona dostępna dla posiadaczy starszego sprzętu? Zajrzymy także w kosmos, żeby sprawdzić jakie technologie są wykorzystywane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Domyślacie się do czego mogły służyć Plastikowe Dzioby?
27.10.2022, 13’

#3 Ada, to nie wypada (Ada Lovelace)

Prekursorzy (tylko w Twoje 357)

Określenie „Rozważna i romantyczna” pasuje do Ady Lovelace tylko częściowo. Idee romantyzmu przekazał jej w genach ojciec Lord Byron. A jednak prawdziwą miłością Ady stały się matematyka i... hazard. Do historii przeszła jako pierwsza programistka, która stworzyła koncepcję oprogramowania dla komputera, który istniał jedynie na papierze. A wszystko działo się w pierwszej połowie XIX wieku… Inspirująca i jednocześnie smutna historia Ady Lovelace w najświeższej odsłonie naszej podcastowej opowieści o Prekursorach.
20.10.2022, 15’

#2 Marzyciel z prowincji (Konstanty Ciołkowski)

Prekursorzy (tylko w Twoje 357)

W kolejnym odcinku poznamy nauczyciela z rosyjskiej prowincji, który opracował teoretyczne podstawy podróży kosmicznych. Konstanty Ciołkowski uważany jest za ojca astronautyki, choć chyba nie przypuszczał, że pierwsze rakiety, które sięgną kosmosu nie będą służyły do jego eksploracji…
15.10.2022, 59’

#17 Czy humanoidy zastąpią kiedyś ludzi?

Rzecz technologiczna

Niedawno w Chorzowskim Planetarium pojawiła się Sofia - pierwszy robot, który uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Pozrozmawiał z nią Jarosław Juszkiewcz- człowiek, który doskonale wie jak to jest być zastąpionym przez maszynę. Gościnią „Rzeczy Technologicznej” będzie futurolożka - Ada Florentyna Pawlak. W programie jak zwykle pojawią się najświeższe informacje ze świata techniki, choć tradycyjnie nie zabraknie spojrzenia w archiwalny numer „Młodego Technika”. Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz
13.10.2022, 14’

#1 Spektrum pomysłów (Sir Clive Sinclair)

Prekursorzy

Bohaterem pierwszego odcinka cyklu „Prekursorzy” jest Sir Clive Sinclair – kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie...
12.10.2022, 1’

Jarosław Juszkiewicz - Proces, Franz Kafka

Lista lektur szkolnych 357

01.10.2022, 59’

#16 Jak się chronić przed cyberatakami?

Rzecz technologiczna

Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw. W jaki sposób hackerzy włamują się do firmowych sieci? Jak się przed takimi włamaniami chronić? Na te i inne pytania, w najnowszym odcinku „Rzeczy technologicznej”, odpowiedzą Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Oprócz tego w audycji, spora dawka nowości ze świata IT i oczywiście spojrzenie do archiwalnego numeru „Młodego Technika”.
10.09.2022, 60’

#15

Rzecz technologiczna

27.08.2022, 59’

#14 Czysta energia

Rzecz technologiczna

Wprawdzie odnawialne źródła energii, jak słońce, wiatr i woda, dostępne są za darmo, jednak ich przetwarzanie i wykorzystanie było bardzo drogie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii staje się jednak coraz bardziej dostępne i, co najważniejsze, powszechne. Czy ten postęp technologiczny pozwoli nam kiedyś zrezygnować z węgla i ropy naftowej? Odpowiedzi na pytanie w „Rzeczy technologicznej” poszukają dzisiaj Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki i ich gość, dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Zachwycimy się też najnowszymi zdjęciami przysłanymi na Ziemię przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
20.08.2022, 59’

#13 Technologia tworzenia instrumentów muzycznych

Rzecz technologiczna

13.08.2022, 59’

#12 Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom?

Rzecz technologiczna

Czy maszyny mogą kiedyś zastąpić artystów? Autorem poniższego dzieła nie jest Robert Zembrzycki, współautor „Rzeczy Technologicznej”. Ba! Nie jest nim nawet człowiek… System sztucznej inteligencji, opierając się na wskazówkach rzeczonego Roberta i założeniach, które podał, wygenerował obraz. Do jego stworzenia wykorzystał sformułowania: a stunning rendition of a full-body female sculpture made of fractal gems, hyperrealistic, octane render, very colorful, vibrant, James Jean, Brian froud, Ross Tran. Czy jest to dzieło sztuki? Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom? O tym porozmawiają ze swoim gościem, Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki porozmawiają w dzisiejszym odcinku magazynu poświęconego nowoczesnym technolgiom.
06.08.2022, 60’

#11 Rozszyfrować Enigmę

Rzecz technologiczna

30.07.2022, 59’

#10

Rzecz technologiczna

23.07.2022, 60’

#9

Rzecz technologiczna

16.07.2022, 60’

#8 Archeologia komputerowa

Rzecz technologiczna

09.07.2022, 60’

#7

Rzecz technologiczna

02.07.2022, 59’

#6 Sieci rozproszone

Rzecz technologiczna

Sieci rozproszone zwykle kojarzą się z kopaniem kryptowalut. Okazuje się jednak, że połączona moc obliczeniowa wielu komputerów jest od lat wykorzystywana przez naukowców. Jak? O tym w najnowszym wydaniu „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poruszą także temat produkcji taniej energii i opowiedzą o… radzieckim przenośnym aparacie rentgenowskim.
18.06.2022, 60’

#5 O cyberprzestępstwach i oszustwach w sieci

Rzecz technologiczna

04.06.2022, 60’

#4

Rzecz technologiczna

21.05.2022, 60’

#3

Rzecz technologiczna

Macie w domu telewizor? Taki wielki, na pół salonu? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zastanowią się, czy powoli nie przemijają czasy ogromnych plazm… Może do obejrzenia serialu wystarczy tablet albo laptop, a w wieczornych seansach filmowych lepiej sprawdzi się rzutnik? W „Rzeczy Technologicznej” opowiemy też o najnowocześniejszym w Polsce systemie projekcji sztucznego nieba, który właśnie został zainstalowany w Planetarium Śląskim. Będzie również o patentach i zastrzeganiu pomysłów na wynalazki.
07.05.2022, 59’

#2

Rzecz technologiczna

23.04.2022, 61’

#1

Rzecz technologiczna

W najbliższym odcinku opowiemy między innymi o minusach podróżowania ze smartfonową nawigacją. Robert i Jarek przedstawią też swój autorski, rewolucyjny pomysł, dzięki któremu pobyt w polskim szpitalu stanie się milszy, a także porozmawiają ze swoim gościem o tym jak ratować zabytki informatyki z objętej wojną Ukrainy.
27.03.2022, 11’

#10 Człowiek przyszłości

Pionierzy medycyny

20.03.2022, 11’

#9 Niewidzialny wróg

Pionierzy medycyny

13.03.2022, 10’

#8 Post mortem

Pionierzy medycyny

06.03.2022, 12’

#7 Promienie nadziei

Pionierzy medycyny

27.02.2022, 11’

#6 Odmienne stany świadomości

Pionierzy medycyny

20.02.2022, 9’

#5 Bogowie

Pionierzy medycyny

W tym odcinku opowieści o pionierach medycyny opiszemy pierwsze operacje transplantacji serca. Od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu. Opowiemy o pionierach, których kiedyś określano mianem „Bogów”.
13.02.2022, 11’

#4 Mały krok dla człowieka

Pionierzy medycyny

Co łączy florydzkie aligatory z nowoczesnymi zegarkami mierzącymi nasze tętno? W tym odcinku opowiemy o tym jak dzięki technologicznemu wyścigowi w kosmos powstała telemedycyna i jak zwykły katar złamał kariery trzech astronautów z programu Apollo.
06.02.2022, 9’

#3 Diagnoza

Pionierzy medycyny

Wilhelm Roentgen, laureat Nagrody Nobla z Fizyki, początkowo nie przypuszczał, że odkrycie przez niego promieni X zrewolucjonizuje medycynę. Na początku widok kości własnej dłoni przeraził jego małżonkę…
30.01.2022, 8’

#2 Człowiek i maszyna

Pionierzy medycyny

W tym odcinku odwiedzimy Holandię, gdzie w czasie II wojny światowej pewien lekarz nie mogąc pogodzić się ze śmiercią młodego pacjenta, stworzył pierwszy sztuczny organ korzystając z pompy samochodowej i folii do owijania serów.
23.01.2022, 10’

#1 Bez znieczulenia

Pionierzy medycyny

Przenieśmy się do Bostonu, gdzie w 1846 roku przeprowadzono pierwszy zabieg w znieczuleniu ogólnym.
doładowanie ...