Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

jaroslaw.juszkiewicz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Jarosław Juszkiewicz

Jestem współautorem audycji „Rzecz Technologiczna” i podcastów dokumentalnych. Złośliwi nazywają mnie astronomem honoris causa i półprzewodnikiem w Planetarium - Śląskim Parku Nauki. Moją największą miłością jest jednak od ponad trzech dekad radio. Kiedy nie nagrywam podcastów i filmików do YouTube’a latam wirtualnym Airbusem A320. Współpracę z Radiem 357 zacząłem od nagrania sygnału „Kieruj się na południe”. Z tej frazy jestem najbardziej znany. Czy mi się to podoba czy nie.
DLA WSZYSTKICH 21.09.2023, 12’

Dlaczego warto mówić głośno o ekologii cyfrowej? Dyskusja

Realny ślad technologii

Niedawno w niewielkiej miejscowości pod Rzeszowem odbyła się już po raz 15-ty konferencja Internet Beta. W jej trakcie po raz pierwszy w takiej skali poruszono tematykę ekologii cyfrowej. Wiele wskazuje na to, że dziennikarz Radia 357 Jarosław Juszkiewicz uczestniczył w historycznym wydarzeniu.
16.09.2023, 60’

#46 Technologia PRL

Rzecz technologiczna

Jak wygądało życie miłośników technologii w PRL-u? Niedawno ukazała się niezwykle ciekawa książka Tomka Kreczmara zatytułowana „Byłem Geekiem w PRL-u” jej autor opisuje gadżety, filmy i gry, które zajmowały wolny czas pokolenia dzisiejszych pięćdziesięciolatków. Z autorem porozmawiają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz, którzy z pewnością nawiążą do tegorocznych Antynobli. Nie zabraknie też spojrzenia w zakurzony egzemplarz „Młodego Technika”
DLA WSZYSTKICH 15.09.2023, 11’

Aplikacje do wszystkiego?

Realny ślad technologii

Niemal każdy z nas ma zainstalowanych w swoim smartfonie dziesiątki aplikacji, które pomagają rozwiązywać codzienne problemy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że pozostawiamy za sobą cyfrowy ślad węglowy. W tym odcinku podcastu Jarosław Juszkiewicz rozmawia z dr. hab. Cezarym Biele – kierownikiem Laboratorium Interaktywnych Technologii w Ośrodku Przetwarzania Informacji Państwowego Ośrodka Badawczego.
DLA WSZYSTKICH 09.09.2023, 60’

#45 Łaziki marsjańskie

Rzecz technologiczna

W jesiennej ramówce „Rzecz Technologiczna” w radiu 357 prawie wieczorową porą, bo o 18:00. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w tym tygodniu porozmawiają ze swoimi gośćmi: Sebastianem Zarębskim z Nokia i Arturem Basem ONT/MathWorks czym jest, a czym na pewno nie jest sztuczna inteligencja, a także opowiedzą o nadchodzących Międzynarodowych Zawodach Łazików Marsjańskich, które już wkrótce odbędą się w Polsce. Nie zabraknie ciekawostek ze świata technologii i oczywiście … zakurzonego numeru „Młodego Technika”.
DLA WSZYSTKICH 08.09.2023, 11’

Tylko jeden mały plik?

Realny ślad technologii

Choć trudno w to uwierzyć każdego dnia generujemy w sieci setki gigabajtów danych. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą planetę. W tym odcinku podcastu rozmawiamy z Joanną Murzyn z Instytutu Technologii Cyfrowej o tym, w jaki sposób nawet jeden niewielki plik dźwiękowy wpływa na cyfrowy ślad węglowy oraz czy istnieją rozwiązania prawne, dzięki którym ten ślad można zmniejszyć.
02.09.2023, 60’

#44

Rzecz technologiczna

Nowoczesne technologie zmieniły życie wszystkich. Także radiowców - tym razem prowadzący „Rzecz Technologczną” będą od siebie oddaleni o ponad półtora tysiąca kilometrów. Czy uda im się poprowadzić program będąc jedną nogą na Półwyspie Apenińskim, a drugą w Puszczy Białowieskiej? Tym razem gościem audycji będzie inżynier dźwięku Maciej Karbowski. W programie jak zwykle sporo nowości technologicznych i spojrzenie w zakurzony numer „Młodego Technika”…
26.08.2023, 59’

#43 Kosmiczne instrumenty

Rzecz technologiczna

Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz nie zapominając o konieczności nawadniania organizmu zadają pytanie: czy gitara musi być zrobiona z drewna? Okazuje się, że niekoniecznie - najnowocześniejsze technologie pochodzące wprost z programów kosmicznych są dziś wykorzystywane w budowie instrumentów muzycznych. Porozmawiamy o nich w najnowszej odsłonie „Rzeczy Technologicznej”. Zastanowimy się także nad ilością bakterii na opaskach smartwatchy i grach, które będą miały premierę już tej jesieni. Powróci również radziecka technologia sprzed lat - w postaci pieknnego samochodu, który nigdy nie trafił do produkcji...
DLA WSZYSTKICH 25.08.2023, 10’

Cyfrowe nawyki Polaków

Realny ślad technologii

Raport stworzony przez ekspertów z the:protocol „Cyfrowy ślad technologii. Cyfrowa ekologia w życiu Polaków” to niezwykły dokument, który wskazuje na zachowania Polaków związane z korzystaniem z nowoczesnych technologii i ich wpływ na środowisko. W tym odcinku podcastu rozmawiamy z Bartoszem Walterem z the:protocol o cyfrowych nawykach Polaków i nie tylko.
19.08.2023, 60’

#42 Technologie kosmiczne

Rzecz technologiczna

„Technologie kosmiczne” to określenie, które kojarzy nam się często z najnowoczesniejszymi rozwiązaniami. I słusznie, bo to właśnie lotom w kosmos zawdzięczamy wiele osiągnięć Ery Informacyjnej. Ale okazuje się, że na orbitę wcale nie jest wysyłana najnowocześniejsza elektronika wypełniona skomplikowanym oprogramowaniem. O tym porozmawiamy z astronomem, autorem bloga „Dotknij Nieba” Damianem Jabłeką. W programie garść najnowszych informacji ze świata technologii i opowieść o tapecie, która miała wygłuszać pomieszczenia w 1977 roku, ale zniknęła… Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
12.08.2023, 60’

#41

Rzecz technologiczna

Nakręcane, tykające metronomy, pożółkłe partytury i stroiki kiedyś stanowiły codzienność muzyków. Dziś technologia zaopatrzyła ich w narzędzia, które z jednej strony ułatwiają pracę, a z drugiej strony ją komplikują. Artyści coraz rzadziej spotykają się wspólnie w studiach nagrań, bo rejestrują swoje partie w pojedynkę. O tych dylematach porozmawiamy w najnowszej odsłonie „Rzeczy Technolologicznej”. Robert Zembrzycki opowiedzą też o bilionach planet w naszej galaktyce, kanciastych łydkach Lary Croft i technologii, która w 1977 roku miała zrewolucjonizować rynek amatorskich filmów…ale nie zmieniła.
05.08.2023, 59’

#40 Komputer z kurnika

Rzecz technologiczna

Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz tym razem są w drodze poszukując tematów do „Rzeczy technologicznej” i .. starych komputerów. Jak się okazuje zabytki informatyki można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach - na strychu, w piwnicy, albo w … kurniku. Dziś będziemy kontunuować temat sprzed tygodnia - związany z prehistorią informatyki. Tym razem komputerowa archeologia. Czy posiadają Państwo gdzieś głęboko schowane stare komputery?
W programie jak zwykle garść nowości ze świata nowoczesnych technologii i spojrzenie w zakurzony archiwalny numer „Młodego Technika”
29.07.2023, 60’

#39 Prehistoria informatyki

Rzecz technologiczna

Robert: Oddawaj mój komputer!
Jarek: To nie komputer, ale liczydło!
No właśnie - okazuje się, że maszyn liczących używali już starożytni i przy pewnej dozie dobrej woli za pierwsze komputery można użyć greckich abakusów.
Gościem programu będzie inż. Zbigniew Rudnicki z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, a Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz porozmawiają z nim o prehistorii informatyki. Poza tym w programie spora dawka technologicznych newsów i informacja o manekinie, który wysłał w kosmos Związek Radziecki w 1960 roku.
22.07.2023, 59’

#38 E-sport

Rzecz technologiczna

Tato, zamierzam zostać zawodowym e-sportowcem” - czy po usłyszeniu takiego zdania z ust swojej latorośli należy się cieszyć, czy rwać włosy z głowy? Jak wygląda kariera i codzienne życie osób zawodowo zajmującymi się grami wideo?
Na to i inne pytania związane z e-sportem odpowiedzą Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki już w sobotę w „Rzeczy Technologicznej”. Pojawi się również garść technologicznych ciekawostek oraz spojrzenie w archiwalne numery „Młodego Technika”.
15.07.2023, 60’

#37 Czy maszyny zastąpią kiedyś lekarzy?

Rzecz technologiczna

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w medycynie już od dawna, ale czy dzięki kolejnemu przełomowi technologia będzie w stanie zastąpić kontakt pacjenta z lekarzem? Wszakże systemy elektroniczne są cierpliwe, nie męczą się i nie irytują…
Na ten temat Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz rozmawiać będą ze swoim gościem. Poruszą także temat możliwości leczenia uszkodzeń rdzenia kręgowego za pomocą implantów.
W programie jak zwykle nowości ze świata technologii… i oczywiście spojrzenie na pożółkłe numery „Młodego Technika”.
DLA WSZYSTKICH 08.07.2023, 59’

#36 FPGA

Rzecz technologiczna

Technologia FPGA pozwala tworzyć własne procesory i dowolnie programować układy elektroniczne. Czy zastąpi popularne Arduino albo Raspberry Pi? Jak można ją wykorzystać w domu i w telekomunikacji?
O tym, choć nie tylko porozmawiamy z ekspertami: Szymonem Madejem oraz Piotrem Glazorem, inżynierowie FPGA z Nokii.
Poza tym jak zwykle sporo najświeższych informacji ze świata nowoczesnych technologii i wspomnienia retrowynalazków.
01.07.2023, 60’

#35 Czy leci z nami pilot?

Rzecz technologiczna

Czy leci z nami pilot? W tym wypadku niestety nie... W kokpicie Boeinga 737 zasiedli Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz - chcieliby spojrzeć na Zielony Żoliborz z powietrza. Ale czy uda im się wylądować? Będzie też jak zwykle garść świeżych informacji ze świata technologii i oczywiście spojrzenie na zakurzone strony „Młodego Technika”.
24.06.2023, 56’

#34 Druk 3d

Rzecz technologiczna

Czy drukarki 3D rzeczywiście zmieniły nasze życie tak bardzo jak przewidywali to specjaliści dekadę temu. Czy warto taką drukarkę kupić do domu?
11.06.2023, 119’

Nauki przyrodnicze na pierwszym planie

Patronautyka

Druh zastępowy w dzisiejszej "Patronautyce" przygotował dwa tematy: bakterie i AI. Gośćmi Jarosława Juszkiewicza będą prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej oraz filozof przyrody dr Łukasz Lamża.
10.06.2023, 59’

#33 Czy AI zabierze pracę prezenterom radiowym?

Rzecz technologiczna

Czy AI zabierze pracę prezenterom radiowym? W Radiu 357 na pewno nie! Bo co, kiedy ma się na pokładzie taki zespół!
Nie da się jednak ukryć, że nigdy wcześniej w historii ludzkości technologia tak mocno nie wpływała na nasze życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Jakub Szamałek - współscenarzysta gier takich tak „Wiedźmin” i „Cyberpunk 2077”, autor serii książek „Ukryta Sieć”, w których już kilka lat temu pisał o zagrożeniach związanych z nowoczesnymi technologiami. Jak patrzy na nie dziś?
W audycji pojawi się także recenzja nowej odsłony gry „Diablo”, a także gadżety, o których w czasach PRL marzył niemal każdy.
27.05.2023, 60’

#32 Czy Facebook wycofa się z Europy?

Rzecz technologiczna

Czy Facebook wycofa się z Europy? Na firmę Meta nałożono niedawno ponad miliard euro kary – zdaniem unijnych urzędników, dane użytkowników nie są wystarczająco chronione. W odpowiedzi przedstawiciele Mety zasugerowali możliwość zablokowania swoich usług w UE. Czy to w ogóle możliwe?
13.05.2023, 60’

#31 Retro

Rzecz technologiczna

Urządzenia sprzed lat, które ocalono od zezłomowania i wyrzucenia na śmietnik będą bohaterami tego wydania „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zapraszają na bezpośrednią transmisję z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, z okazji Nocy Muzeów.
29.04.2023, 60’

#30 ChatGPT na patencie

Rzecz technologiczna

Czy można opatentować tekst napisany przez Chatbota GPT czy logo firmy stworzone w systemie Midjourney? Niedawno ukazał się niezwykle interesujący raport dotyczący skali piractwa w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o nasz kraj jego wyniki mogą być zaskakujące. W dzisiejszej „Rzeczy Technologicznej” porozmawiamy o prawach autorskich – także w kontekście sztucznej inteligencji.
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz porozmawiają na ten temat ze swoim specjalnym gościem. Jak zwykle pojawią się też najświeższe informacje ze świata nowoczesnych technologii i… wykopaliska z archiwalnych numerów „Młodego Technika”
15.04.2023, 59’

#29 Dr Google, czyli wskazówki w internecie

Rzecz technologiczna

Szukacie czasem medycznych informacji i wskazówek w internecie? Może czasem wybieracie tę ścieżkę niż czekanie w długiej kolejce do lekarza?
Okazuje się, że metody diagnostyczne wykorzystujące tę technologię właśnie są wdrażane. A więc być może dr Google 2.0 naprawdę jest naszą przyszłością…
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poszukają odpowiedzi na pytanie czy w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić żywych diagnostów. I czy w ten sposób uda się zmniejszyć kolejki do lekarzy?
25.03.2023, 61’

#28 Cyfrowe dane osobiste

Rzecz technologiczna

Korzystacie z cyfrowych dowodów osobistych i praw jazdy? Szybko się do nich przyzwyczailiśmy, ale to nie koniec możliwości współczesnych technologii wykorzystujących tzw. profil zaufany. Jakie inne potencjalne funkcjonalności daje nam ten system ciagle doskonalony przez Centralny Ośrodek Informatyki? Czy w przewidywalnej przyszłości będziemy mogli za pośrednictwem internetu brać udział w wyborach? O to zapytamy naszego gościa z COI.
Poza tym jak zwykle Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zaprezentują ciekawostki ze świata nowych technologii i opowiedzą o radzieckim opiekaczu… który był w stanie opiec tylko dwie grzanki.
18.03.2023, 59’

#27 Jak AI się uczy?

Rzecz technologiczna

Czy rok 2023 będzie nam się kojarzył z rewolucją AI? Sztuczna inteligencja pomaga nam pracować szybciej i wydajniej, ale też coraz częściej nas zastępuje, a nawet potrafi pisać alternatywne zakończenia książek, czy dodatkowe teksty piosenek do kultowych albumów muzycznych. Dziś do audycji zaprosimy osobę, która AI zajmuje się od wielu lat. Z dr Darią Hemmerling porozmawiamy o ty jak to się dzieje, że sztuczna inteligencja rozpoznaje nasze zachowanie i uczucia. W programie nie zabraknie też najnowszych informacji ze świata technologii i … prasowych skamieniałości sprzed wielu lat :) Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
04.03.2023, 59’

#26 AI zagrożeniem dla edukacji?

Rzecz technologiczna

Czy nowoczesne technologie są zagrożeniem czy nadzieją dla edukacji?
Sztuczna inteligencja staje się codziennością, a znalezienie informacji trwa sekundy.
W jaki sposób szkoła powinna reagować na rozwój nowych technologii i czy jest w stanie to zrobić? Odpowiedzi na te pytania udzieli Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze, który będzie gościem Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego w studiu Radia 357.
Dodatkowo, jak zwykle prowadzący zajrzą do pokrytych mchem starych numerów „Młodego Technika” i opowiedzą o wynalazkach, które potencjalnie mogą zmienić nasze codzienne życie.
19.02.2023, 120’

Mikołaj Kopernik jakiego nie znamy

Patronautyka

Dokładnie 550 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych astronomów w historii. Jak się okazuje Mikołaj Kopernik nie tylko zmienił astronomię, ale cały sposób, w jaki myślimy o Wszechświecie i miejscu jakie zajmuje w nim człowiek.
O tym będziemy rozmawiać z astronomem, wicedyrektorem Planetarium Śląskiego w Chorzowie - Damianem Jabłeką. W drugiej części audycji całkowicie zmienimy skalę - od wielkości mierzonych w latach świetlnych przejdziemy do mikroświata, by porozmawiać o antymaterii.
Gościć będziemy Barbarę Latacz, która na co dzień pracuje w Fabryce Antymaterii w Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Usłyszycie o tym, w jaki sposób produkuje się antyatomy i dlaczego potrzebne jest do tego najdroższe urządzenie jakie kiedykolwiek wyprodukował człowiek.
18.02.2023, 59’

#25 Z technologią do lasu

Rzecz technologiczna

Dobrze wybrać się w dzicz uciekając od codziennego zgiełku... ale czy warto uciekać od nowoczesnych technologii podczas wyprawy do lasu?
Jak się okazuje mogą one nie tylko nam ułatwić, ale też w pewnych sytuacjach uratować życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Marcin Surowiec, znany jako Bushcraftowy.pl - twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego wędrówkom i biwakowaniu w lesie.
Poza tym jak zwykle czeka nas spora dawka technologicznych wiadomości - zarówno tych najnowszych, jak i tych wykopanych z archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
04.02.2023, 59’

#24 Czy smartwatche zastąpią klasyczne zegarki?

Rzecz technologiczna

O tym między innymi w dzisiejszym odcinku "Rzeczy technologicznej".
Głównymi bohaterami będą zegarki... jednak nie powszechnie już znane smartwache, ale te nieco starsze modele - mechaniczne. Okazuje się, że technologicznie wcale nie odchodzą do lamusa... a wręcz przeciwnie, biją nowe rekordy popularności. Czy finalnie zostaną wyparte przez elektronikę?
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz postarają się odpowiedzieć na to pytanie.
Poza tym w audycji jak zwykle porcja (a nawet kilka) najświeższych newsów ze świata IT oraz obowiązkowo - spojrzenie do archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
21.01.2023, 59’

#23 Komputery z przeszłości

Rzecz technologiczna

Inżynierowie w białych kitlach w nabożnym skupieniu obsługujący sprzęt warty kilkaset pensji robotnika. Szum wentylatorów i urządzeń sortujących perforowane karty.....
Tak kiedyś wyglądały jedyne miejsca, w których można było zobaczyć komputer.
Dziś prowadzący porozmawiają z inżynierem Zbigniewem Rudnickim z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w maszynami Odra i ICL.
Poza tym, czeka na Was porządna garść ciekawostek ze świata nowoczesnych technologii i nieszkodliwych, wzajemnych złośliwości prowadzących.
07.01.2023, 60’

#22 Artysta Sztucznej Inteligencji

Rzecz technologiczna

Czy komputery mogą tworzyć literaturę? Czy to początek końca artystów zbudowanych z białka i wody?
Na te oraz inne pytania postarają się odpowiedzieć Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w pierwszej w tym roku odsłonie „Rzeczy Technologicznej”.
DLA WSZYSTKICH 04.01.2023, 4’

Urodzinowa niespodzianka

Rzecz technologiczna

Urodzinowa niespodzianka od autorów "Rzeczy technologicznej".
24.12.2022, 60’

Naukowe spojrzenie na Święta

Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon". W wigilijnym programie Radia 357 o 14:00 zapytamy astronoma Damiana Jabłekę o to, kim mogli być słynni Mędrcy Ze Wschodu i jaki znak na niebie sprawił, że wyruszyli do Jerozolimy. Okazuje się, że naukowcy od dawna usiłują sprawdzić jakie zjawisko astronomiczne w tamtym czasie mogło być spektakularne - kometa, wybuch supernowej, a może rzadka koniunkcja planet? Dyskusyjna jest również data narodzin Zbawiciela. Naukowe spojrzenie na Gwiazdę Betlejemską w sobotę 24 grudnia o 13:00.
TYLKO W TWOJE 357 15.12.2022, 14’

#10 Leonardo (Leonardo da Vinci)

Prekursorzy

Leonardo da Vinci to symbol renesansu, autor projektów niezwykłych maszyn i wszechstronnie utalentowany artysta. Ale dlaczego jego dzieła nie pokryły się patyną i wciąż nas fascynują? Co sprawiło, że postać Leonarda da Vinci jest tak bliska ludziom żyjącym w XXI wieku? Mona Lisa jest wciąż najsłynniejszym obrazem świata, a ludzka postać wpisana w koło i kwadrat nadal jest powielana w różnych wersjach na grafikach i t-shirtach. W ostatnim spotkaniu z Prekursorami poznamy życie tego niezwykłego człowieka.
10.12.2022, 59’

#21 Internet of Things

Rzecz technologiczna

Czy ma sens podłączanie do sieci… doniczki? Albo golarki? Paradoksalnie, okazuje się, że tak! W „Rzeczy Technologicznej” powrócimy do Internetu Rzeczy.
IoT - Internet of Things - to technologia rozwijająca się w niesamowitym tempie, której zastosowanie znajdujemy najczęściej w inteligentnych urządzeniach typu smart home.
I to właśnie ona będzie głównym, ale nie jedynym bohaterem sobotniej audycji! Co jeszcze czeka Was w Rzeczy Technologicznej?
Porozmawiamy też o prawdziwej legendzie - Boeingu 747, którego ostatni egzemplarz właśnie zjechał z linii produkcyjnej.
Nie zabraknie też oczywiście spojrzenia do archiwalnego numeru czasopisma „Młodego Technika”.
Gośćmi audycji będą: Jarosław Marski – inżynier ds. urządzeń IoT w T-Mobile Polska oraz Piotr Partyka - prezes firmy ABARO - polskiego producenta urządzeń i systemów IoT dla przemysłu.
DLA WSZYSTKICH 08.12.2022, 16’

#9 Jedna kropla krwi (Elizabeth Holmes)

Prekursorzy

Przez kilka lat Elizabeth Holmes, twórczyni technologicznego startupu Theranos, była gwiazdą Krzemowej Doliny. Okrzyknięto ją następczynią Steve’a Jobsa, a w szczytowym momencie wartość przedsiębiorstwa przekraczała 9 miliardów dolarów. Był tylko jeden problem - urządzenie, które skonstruowano w firmie Holmes, nie chciało dobrze działać. W listopadzie 2022 roku sąd w Kalifornii skazał ją na 11 lat więzienia. Co się wydarzyło? Odpowiedź na to pytanie w tym odcinku „Prekursorów".
TYLKO W TWOJE 357 01.12.2022, 16’

#8 Juliusz (Juliusz Verne)

Prekursorzy

Chociaż żył w połowie XIX wieku to przewidział istnienie łodzi podwodnych, statków kosmicznych czy napędu elektrycznego. Jego prace inspirowały Konstantego Ciołkowskiego i całą rzeszę naukowców. Proza Juliusza Verne’a do dziś zachwyca i pobudza wyobraźnię. Jak to możliwe, że pisarz z Amiens był w stanie tak dokładnie przewidzieć przyszłość? Czy Kapitan Nemo miał być Polakiem? I co robił portret Tadeusza Kościuszki w kabinie „Nautilusa”? Odpowiedzi już w tym odcinku cyklu „Prekursorzy”.
26.11.2022, 45’

#20 Technologia rzeczy

Rzecz technologiczna

Od prostych czujników zbierających informacje na temat warunków atmosferycznych, przez urządzenia monitorujące liczbę szkodników, po roboty, które mogą autonomicznie usprawniać zarządzanie gospodarstwem. Okazuje się, że od Technologii Rzeczy nie ma już odwrotu, nie tylko w naszych domach, ale również w obszarze rolnictwa i leśnictwa. W którą stronę rozwinie się ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści? W „Rzeczy technologicznej” podejmiemy temat z ekspertami:
- Pawłem Pogodą – naczelnikiem Wydziału Informatyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
- Robertem Solnicą – dyrektorem Działu Sprzedaży Rynku Holding i Energetyka, który w T-Mobile Polska jest odpowiedzialny za projekty w obszarach IoT, M2M, cyberbezpieczeństwa, rozwiązań sieciowych oraz Smart City.
DLA ZALOGOWANYCH 24.11.2022, 15’

Prekursorzy - #7 The Man Machine (Kraftwerk)

Prekursorzy - #7 The Man Machine (Kraftwerk)

Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
TYLKO W TWOJE 357 24.11.2022, 15’

#7 The Man Machine (Kraftwerk)

Prekursorzy

Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
DLA ZALOGOWANYCH 22.11.2022, 14’

Spektrum pomysłów (Prekursorzy - odc. 1)

Prekursorzy

Sir Clive Sinclair jest pierwszym bohaterem podcastu o tych, których pomysły zmieniły naszą codzienność. To kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie... Cała seria dostępna pod adresem: https://radio357.pl/twoje357/audycje/prekursorzy-tylko-w-twoje-357/.
TYLKO W TWOJE 357 17.11.2022, 15’

#6 Nikola Tesla

Prekursorzy

Był postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Zawdzięczamy mu silnik elektryczny, radio i … nazwę pewnego zespołu rockowego. Nikola Tesla pozostawił po sobie także wiele teorii spiskowych. Do dziś wybrzmiewają echa jego sporu z Thomasem Edisonem - sporu, który miał nie tylko charakter medialny. Jednym z jego efektów było skonstruowanie krzesła elektrycznego. Bohaterem najnowszego odcinka „Prekursorów” będzie emigrant z Bałkanów, który w Ameryce znalazł sławę i … śmierć.
12.11.2022, 60’

#19

Rzecz technologiczna

TYLKO W TWOJE 357 10.11.2022, 14’

#5 Kieruj się na zachód (Józef Hofmann)

Prekursorzy

Józef Hofmann był wirtuozem fortepianu, który zasłynął nie tylko mistrzowskimi wykonaniami utworów Rachmaninowa, lecz także swoimi wynalazkami, wśród których są… wycieraczki samochodowe i urządzenie, które można uznać za pierwowzór nawigacji samochodowej. Jego prawdziwą pasją było także poszukiwanie sposobu na jak najwierniejszą rejestrację dźwięku. To właśnie Hofmann – człowiek, który wspaniale łączył miłość do muzyki z pasją inżynierską będzie bohaterem kolejnego odcinka „Prekursorów”.
TYLKO W TWOJE 357 03.11.2022, 15’

#4 Think Different (Steve Jobs)

Prekursorzy

Steve Jobs to postać, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Jak to możliwe, że bosy, uduchowiony hipis uwierzył, że nowoczesne technologie zmienią świat? I co ciekawsze - jak mu się udało tego dokonać? Bohaterem tego odcinka „Prekursorów” jest twórca potęgi firmy Apple, który pod hasłem „Think Different” zbudował jedną z największych korporacji na świecie i sprawił, że dziś niemal każdy nosi w kieszeni komputer.
29.10.2022, 59’

#18 Plastikowy Dziób

Rzecz technologiczna

Podobno jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie!
Pytanie tylko, czy Plastikowy Dziób, wynalazek z 1951 roku, który miał ułatwić życie przechodniom życie naprawdę działał…
Na to pytanie spróbują odpowiedzieć w „Rzeczy Technologicznej” Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
Czego możecie spodziewać się jeszcze? W audycji będzie także mowa o technologii, która sprawia, że posiadacze kart graficznych nowej generacji mogą liczyć klatki na sekundę w … setkach.
Czy stanie się ona dostępna dla posiadaczy starszego sprzętu? Zajrzymy także w kosmos, żeby sprawdzić jakie technologie są wykorzystywane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Domyślacie się do czego mogły służyć Plastikowe Dzioby?
TYLKO W TWOJE 357 27.10.2022, 13’

#3 Ada, to nie wypada (Ada Lovelace)

Prekursorzy

Określenie „Rozważna i romantyczna” pasuje do Ady Lovelace tylko częściowo. Idee romantyzmu przekazał jej w genach ojciec Lord Byron. A jednak prawdziwą miłością Ady stały się matematyka i... hazard. Do historii przeszła jako pierwsza programistka, która stworzyła koncepcję oprogramowania dla komputera, który istniał jedynie na papierze. A wszystko działo się w pierwszej połowie XIX wieku… Inspirująca i jednocześnie smutna historia Ady Lovelace w najświeższej odsłonie naszej podcastowej opowieści o Prekursorach.
TYLKO W TWOJE 357 20.10.2022, 15’

#2 Marzyciel z prowincji (Konstanty Ciołkowski)

Prekursorzy

W kolejnym odcinku poznamy nauczyciela z rosyjskiej prowincji, który opracował teoretyczne podstawy podróży kosmicznych. Konstanty Ciołkowski uważany jest za ojca astronautyki, choć chyba nie przypuszczał, że pierwsze rakiety, które sięgną kosmosu nie będą służyły do jego eksploracji…
15.10.2022, 59’

#17 Czy humanoidy zastąpią kiedyś ludzi?

Rzecz technologiczna

Niedawno w Chorzowskim Planetarium pojawiła się Sofia - pierwszy robot, który uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Pozrozmawiał z nią Jarosław Juszkiewcz- człowiek, który doskonale wie jak to jest być zastąpionym przez maszynę. Gościnią „Rzeczy Technologicznej” będzie futurolożka - Ada Florentyna Pawlak. W programie jak zwykle pojawią się najświeższe informacje ze świata techniki, choć tradycyjnie nie zabraknie spojrzenia w archiwalny numer „Młodego Technika”. Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz
DLA WSZYSTKICH 13.10.2022, 14’

#1 Spektrum pomysłów (Sir Clive Sinclair)

Prekursorzy

Bohaterem pierwszego odcinka cyklu „Prekursorzy” jest Sir Clive Sinclair – kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie...
DLA WSZYSTKICH 12.10.2022, 1’

Jarosław Juszkiewicz - Proces, Franz Kafka

Lista lektur szkolnych 357

01.10.2022, 59’

#16 Jak się chronić przed cyberatakami?

Rzecz technologiczna

Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw.
W jaki sposób hackerzy włamują się do firmowych sieci?
Jak się przed takimi włamaniami chronić?
Na te i inne pytania, w najnowszym odcinku „Rzeczy technologicznej”, odpowiedzą Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Oprócz tego w audycji, spora dawka nowości ze świata IT i oczywiście spojrzenie do archiwalnego numeru „Młodego Technika”. Gośćmi audycji będą: Tomasz Matuła - Ekspert i menedżer rynku ICT oraz cyberbezpieczeństwa; Łukasz Chudyga dyrektor biura projektowania rozwiązań ICT i produktów cyberbezpieczeństwa w T-mobile.
10.09.2022, 60’

#15

Rzecz technologiczna

27.08.2022, 59’

#14 Czysta energia

Rzecz technologiczna

Wprawdzie odnawialne źródła energii, jak słońce, wiatr i woda, dostępne są za darmo, jednak ich przetwarzanie i wykorzystanie było bardzo drogie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii staje się jednak coraz bardziej dostępne i, co najważniejsze, powszechne. Czy ten postęp technologiczny pozwoli nam kiedyś zrezygnować z węgla i ropy naftowej?
Odpowiedzi na pytanie w „Rzeczy technologicznej” poszukają dzisiaj Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki i ich gość, dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i publicysta „Tygodnika Powszechnego”.
Zachwycimy się też najnowszymi zdjęciami przysłanymi na Ziemię przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
20.08.2022, 59’

#13 Technologia tworzenia instrumentów muzycznych

Rzecz technologiczna

13.08.2022, 59’

#12 Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom?

Rzecz technologiczna

Czy maszyny mogą kiedyś zastąpić artystów?
Autorem poniższego dzieła nie jest Robert Zembrzycki, współautor „Rzeczy Technologicznej”. Ba! Nie jest nim nawet człowiek…
System sztucznej inteligencji, opierając się na wskazówkach rzeczonego Roberta i założeniach, które podał, wygenerował obraz. Do jego stworzenia wykorzystał sformułowania: a stunning rendition of a full-body female sculpture made of fractal gems, hyperrealistic, octane render, very colorful, vibrant, James Jean, Brian froud, Ross Tran.
Czy jest to dzieło sztuki? Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom? O tym porozmawiają ze swoim gościem, Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki porozmawiają w dzisiejszym odcinku magazynu poświęconego nowoczesnym technolgiom.
07.08.2022, 119’

Fotografia kosmosu

Patronautyka

dr Agata Kołodziejczyk - astrobiolożką, Damian Jabłeka - astronom, który opowie o Perseidach. Na zakończenie dawka wiedzy o fotografowaniu nocnego nieba, którą zaserwuje nam dr Kamil Jurczyszyn.
06.08.2022, 60’

#11 Rozszyfrować Enigmę

Rzecz technologiczna

31.07.2022, 119’

Planetarium Śląskie

Patronautyka

W najbliższym wydaniu „Patronautyki” przeniesiemy się do najnowocześniejszego parku nauki w Polsce, który został otwarty dosłownie kilka tygodni temu. Chociaż Planetarium Śląskie działa od 1955 roku, trwająca cztery lata przebudowa całkowicie odmieniła to miejsce.
Czekają tam na Was interaktywne ekspozycje poświęcone sejsmologii, meteorologii i oczywiście astronomii. Wraz z Jarosławem Juszkiewiczem i jego gośćmi odwiedzimy to niezwykłe miejsce.
30.07.2022, 59’

#10

Rzecz technologiczna

24.07.2022, 120’

W poszukiwaniu planetoid

Patronautyka

W dzisiejszym odcinku „Patronautyki” Patrycjusza Wyżgę zastępuje Jarosław Juszkiewicz, który zaprasza na spotkanie z łowcą… planetoid. Naszym gościem będzie Michał Kusiak - astronom, popularyzator nauki, odkrywca wielu komet i planetoid. Współodkrywca komety C/2015 F2 (Polonia), za co otrzymał prestiżową nagrodę Edgara Wilsona.
23.07.2022, 60’

#9

Rzecz technologiczna

16.07.2022, 60’

#8 Archeologia komputerowa

Rzecz technologiczna

09.07.2022, 60’

#7

Rzecz technologiczna

02.07.2022, 59’

#6 Sieci rozproszone

Rzecz technologiczna

Sieci rozproszone zwykle kojarzą się z kopaniem kryptowalut. Okazuje się jednak, że połączona moc obliczeniowa wielu komputerów jest od lat wykorzystywana przez naukowców. Jak? O tym w najnowszym wydaniu „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poruszą także temat produkcji taniej energii i opowiedzą o… radzieckim przenośnym aparacie rentgenowskim.
18.06.2022, 60’

#5 O cyberprzestępstwach i oszustwach w sieci

Rzecz technologiczna

Kto z tu obecnych zabezpiecza swój smartfon przed wirusami i atakiem z zewnątrz?
Do czego są w stanie posunąć się oszuści? I kim oni właściwie są? Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zapytali o to ekspertów: Pawła Dobrzańskiego, dyrektora ds. bezpieczeństwa w T-mobile Polska oraz Marcela Kiełtykę ze Stowarzyszenia Demagog. W rozmowie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o cyberprzestępcach i przestępczości w sieci. Oprócz tego, usłyszycie także o nowych funkcjonalnościach Google Maps i chińskim pomyśle na bezprzewodowe przekazywanie energii, na duże odległości.
04.06.2022, 60’

#4

Rzecz technologiczna

21.05.2022, 60’

#3

Rzecz technologiczna

Macie w domu telewizor? Taki wielki, na pół salonu? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zastanowią się, czy powoli nie przemijają czasy ogromnych plazm… Może do obejrzenia serialu wystarczy tablet albo laptop, a w wieczornych seansach filmowych lepiej sprawdzi się rzutnik? W „Rzeczy Technologicznej” opowiemy też o najnowocześniejszym w Polsce systemie projekcji sztucznego nieba, który właśnie został zainstalowany w Planetarium Śląskim. Będzie również o patentach i zastrzeganiu pomysłów na wynalazki.
07.05.2022, 59’

#2

Rzecz technologiczna

23.04.2022, 61’

#1

Rzecz technologiczna

W najbliższym odcinku opowiemy między innymi o minusach podróżowania ze smartfonową nawigacją. Robert i Jarek przedstawią też swój autorski, rewolucyjny pomysł, dzięki któremu pobyt w polskim szpitalu stanie się milszy, a także porozmawiają ze swoim gościem o tym jak ratować zabytki informatyki z objętej wojną Ukrainy.
DLA WSZYSTKICH 27.03.2022, 11’

#10 Człowiek przyszłości

Pionierzy medycyny

DLA WSZYSTKICH 20.03.2022, 11’

#9 Niewidzialny wróg

Pionierzy medycyny

DLA WSZYSTKICH 13.03.2022, 10’

#8 Post mortem

Pionierzy medycyny

DLA WSZYSTKICH 06.03.2022, 12’

#7 Promienie nadziei

Pionierzy medycyny

DLA WSZYSTKICH 27.02.2022, 11’

#6 Odmienne stany świadomości

Pionierzy medycyny

DLA ZALOGOWANYCH 20.02.2022, 9’

Pionierzy medycyny - #5 Bogowie

Pionierzy medycyny - #5 Bogowie

W tym odcinku opowieści o pionierach medycyny opiszemy pierwsze operacje transplantacji serca. Od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu. Opowiemy o pionierach, których kiedyś określano mianem „Bogów”.
DLA WSZYSTKICH 20.02.2022, 9’

#5 Bogowie

Pionierzy medycyny

W tym odcinku opowieści o pionierach medycyny opiszemy pierwsze operacje transplantacji serca. Od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu. Opowiemy o pionierach, których kiedyś określano mianem „Bogów”.
DLA WSZYSTKICH 13.02.2022, 11’

#4 Mały krok dla człowieka

Pionierzy medycyny

Co łączy florydzkie aligatory z nowoczesnymi zegarkami mierzącymi nasze tętno? W tym odcinku opowiemy o tym jak dzięki technologicznemu wyścigowi w kosmos powstała telemedycyna i jak zwykły katar złamał kariery trzech astronautów z programu Apollo.
DLA WSZYSTKICH 06.02.2022, 9’

#3 Diagnoza

Pionierzy medycyny

Wilhelm Roentgen, laureat Nagrody Nobla z Fizyki, początkowo nie przypuszczał, że odkrycie przez niego promieni X zrewolucjonizuje medycynę. Na początku widok kości własnej dłoni przeraził jego małżonkę…
DLA WSZYSTKICH 30.01.2022, 8’

#2 Człowiek i maszyna

Pionierzy medycyny

W tym odcinku odwiedzimy Holandię, gdzie w czasie II wojny światowej pewien lekarz nie mogąc pogodzić się ze śmiercią młodego pacjenta, stworzył pierwszy sztuczny organ korzystając z pompy samochodowej i folii do owijania serów.
DLA WSZYSTKICH 23.01.2022, 10’

#1 Bez znieczulenia

Pionierzy medycyny

Przenieśmy się do Bostonu, gdzie w 1846 roku przeprowadzono pierwszy zabieg w znieczuleniu ogólnym.
doładowanie ...