Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

filip.jaslar@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Filip Jaślar

W każdą środę o 8:50 staram się wprawić Słuchaczy w dobry nastrój, omawiając w żartobliwy sposób przypadające święta i rocznice. Grając wtedy na skrzypcach cztery takty „Eine Kleine Nacht Musik” Mozarta, mam poczucie misji popularyzowania muzyki klasycznej, choćby w tak symbolicznym wymiarze. Moje życie zawodowe jest spełnieniem dwóch marzeń: o spotkaniach z publicznością podczas koncertów Grupy MoCarta i o pracy w Radiu. W wolnym czasie słucham audycji znakomitych Koleżanek i Kolegów, ćwiczę na skrzypcach i jeżdżę motocyklem. Raz udało mi się połączyć te aktywności.
20.09.2023, 3’

To ostatnia środa lata

Latka lecą...

Ale nie martwmy się, tylko doceniajmy. Lato niezwykle sumiennie traktuje swoje obowiązki i do ostatniej swojej tegorocznej chwili grzeje nas i rozpieszcza promieniami słońca.
Koniec września to początek sezonu wakacyjnego dla najcierpliwszych osób, które jeszcze nie miały wakacji. Dokąd wyjechać? Na południe. Ale dokąd?
20 września to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i to bardzo ważne święto. Życzenia sukcesów, zwycięstw i cierpliwości kierują do Was wujek Filip i jego skrzypce.
13.09.2023, 4’

Świętowanie nie jest obowiązkowe...

Latka lecą...

... ale za zgodą obu stron, można. Dziś przypada Dzień Całowania Chłopaków w Usta.
Czy to święto zbiegło się z rozpoczęciem pracy Michała Anioła nad rzeźbą Dawida przez czysty przypadek? Tego nie wiemy. Ale wiemy jak w łatwy sposób zarobić dużą sumę pieniędzy, wiemy też gdzie nie dostaniemy pracy.
Po chwilę uśmiechu zapraszają Filip i jego skrzypce.
06.09.2023, 4’

Już miałem odłożyć zrobienie tego opisu na później...

Latka lecą...

... ale przypomniałem sobie, że 6 września to Światowy Dzień Walki z Prokrastynacją. Jednak proszę pamiętać, że niektóre obowiązki można, a nawet trzeba odłożyć na później. Żeby nie psuć pięknej wrześniowej pogody, żeby nie wytworzyć lawiny prokrastynacji, żeby zadbać o swoje zdrowie.

Bo prokrasynować trzeba umieć, o czym najlepiej świadczy przykład Maksymiliana - ucznia szkoły podstawowej.
02.09.2023, 60’

#11 Zakończenie turnusu

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Wakacje, jak to wakacje, minęły niepostrzeżenie. Dla większości z Państwa zbliża się czas powrotu do codziennych obowiązków. Przecież przed pracą trzeba odwieźć, po pracy odebrać, pomóc przy odrabianiu lekcji, zrobić kanapki, wyprać strój na WF.
Tymczasem dla sezonowych pracowników Radiowego Domu Wypoczynkowego koniec wakacji to początek czasu wolnego, w którym będziemy odwozili, przywozili, pomagali, robili kanapki i prali strój na WF.
Odpoczniemy...
Nasza Szefowa już wydała dyspozycje dotyczące konserwacji obiektu, przekazania kajaków firmie leasingowej i oddania wioseł do naostrzenia. Przy rozbieraniu pomostu pomoże nam Artur Andrus, który najwięcej czasu spędził siedząc nad jeziorem i patrząc w dal.
W audycji usłyszą Państwo Hannę Śleszyńska i Roberta Górskiego w czwartym odcinku cyklu „100 uwag”, Łukasz Błąd wyda „Oświadczenie”, Wojciech Zimiński uda się do lasu, Łyżka Czyli Chilli zaplanuje podróż w kosmos, a „Synek” nie dopuści do „dlegacji zadań”.
Ceremonia przymknięcia, a nie zamknięcia Radiowego Domu Wypoczynkowego rozpocznie się w sobotę o 13:00.
Zapraszają Artur Andrus i Filip Jaślar.
30.08.2023, 4’

Cóż optymistycznego...

Latka lecą...

... mogę przekazać Państwu w ostatnią środę wakacji, kiedy
latko podchodzi do lądowania, a sezon „Witaj szkoło” trwa w najlepsze? Może pocieszy nas uzyskany 30 sierpnia 1901 roku patent na odkurzacz? Przecież biały szum emitowany przez to urządzenie uspokaja.
A może ucieszy nas informacja o sukcesie włoskiego artysty plastyka? Trzeba spróbować, przecież nie możemy smucić się z tak banalnego powodu jak zbliżający się koniec wakacji.
Zaprasza przygnębiony Filip i jego skrzypce.
28.08.2023, 3’

Może to i jest 28 sierpnia...

Latka lecą...

... ale nie patrzmy zbyt daleko w przyszłość. Liczy się to co jest tu i teraz. Niech to będzie doskonały wakacyjny poniedziałek. Doskonały jak król Hiszpanii Jan Doskonały, który zasiadł na tronie 542 lata temu.
Dziś przypada rocznica emisji pierwszej reklamy radiowej - mamy to archiwalne nagranie, oraz 55 rocznica pierwszej audycji w języku polskim, która ukazała się na antenie Chińskiego Radia Międzynarodowego. Czas na rewanż.
A w Światowym Dniu Publicznego Czytania Komiksów Filip i jego skrzypce zrobią „brzdęk!”
26.08.2023, 60’

#10 Nad ciecz

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Nagle zupełnie niespodziewanie Czarna Helena zwołała zebranie. Co to jest? spytała pokazując nam fragment poezji Jeremiego Przybory.
„Jak dobrze jest wiosną podumać nad Prosną” to fragment poezji Jeremiego Przybory - odpowiedział Gospodarz Domu i usiadł wyraźnie z siebie zadowolony.
A dlaczego wiosną, a nie latem? - spytała Szefowa.
Tu nikt nie kwapił się z odpowiedzią.
Natychmiast macie napisać wakacyjną odpowiedź na tę wiosenną poezję.
Po dwóch dniach spędzonych o chlebie i wodzie w komórce Radiowego Domu Wypoczynkowego napisaliśmy zamówiony przez Czarną Helenę wierszyk.
Zadumaj się latem gdzieś nad Eufratem.
I to zdanie stało się mottem najbliższej audycji podczas której zaprosimy Państwa „Nad Ciecz”. Porozmawiamy o akwenach, rzekach, rzeczkach, hydraulikach i wędkowaniu.
Gościem, który w naszym Domu Wypoczynkowym zajmie apartament „Wenecja”, będzie Wojciech Zimiński.
W audycji usłyszą Państwo debiutantów: Kabaret „Pomoże” i grupę „Łyżka Czyli Chilli”. Biebrznięci będą wybierać pamiątkę z wakacji, Magda Mikołajczyk podzieli się swoimi refleksjami na temat Bałtyku, a Mieczysław naprawi Renacie samochód, który nie był zepsuty.
Zapraszamy nad Ciecz w sobotę o godzinie 13:00.
Wojciech Zimiński i Filip Jaślar
23.08.2023, 4’

Sezon „Wypoczęci 2023” uważam za otwarty

Latka lecą...

Do codziennych obowiązków zawodowych wróciły duże grupy opalonych i nieco zdezorientowanych osób. Jak pomóc pracownikom miękko wylądować po urlopie? Mamy garść wyśmienitych rad.
A jeśli komuś z Państwa doskwierają upały, zachęcamy do skorzystania z doświadczenia amerykańskiego wynalazcy. Nawet nie spojrzą Państwo w stronę termometru.
Do wysłuchania zapraszają Filip i jego skrzypce.
19.08.2023, 60’

#9 Nietypowe środki transportu

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Podróżować można na wielbłądzie, kombajnem, kosiarką lub wannolotem. O nietypowych środkach transportu z Arturem Andrusem, niegdyś pasażerem wesołego pociągu do Zagórza, będzie rozmawiał Filip Jaślar, który kiedyś wrócił do domu wozem strażackim.
Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz odbyli podróż nietypowym dla Gwiazd rowerem wodnym, a Agnieszka Osiecka z Saskiej Kępy na drugą stronę Wisły przepływała kajakiem.
Te i inne nietypowe środki transportu będą królowały w tym wydaniu Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”.
Nawiasem mówiąc Szefowa wróciła już z urlopu i opowie o swoich wrażeniach, Hanna Śleszyńska i Robert Górski przekażą sobie kolejne ze „100 uwag”, Wojciech Kamiński porozmawia z synkiem o wyborach, Szymon Jachimek podzieli się swoją opinią na temat tegorocznych wakacji, a „Biebrznięci” skosztują dań kuchni regionalnej.
Drodzy Słuchacze, przybywajcie na latających dywanach, lub w stumilowych butach.
16.08.2023, 4’

Przetrwać upał pomogą piosenki islandzkie

Latka lecą...

Uff, jak gorąco. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa kilka melodii z dalekiej północy.
Puff, jak gorąco. Moje wspomnienia z wakacji nad polskim morzem na pewno Państwa ochłodzą.
Nagle gwizd. Dziś przypada rocznica ustanowienia rekordu świata w biegu na 100 metrów. A jaki jest Państwa rekord na tym dystansie?
Do wysłuchania kolejnego odcinka cyklu „Latko leci” zapraszają Filip i jego skrzypce.
13.08.2023, 61’

Dawniej niż wczoraj w Noc Perseidów.

Dawniej niż wczoraj

Ta niedziela jest trochę jak piątek, bo poniedziałek będzie pełnił rolę soboty, a wtorek niedzieli. Takie są prawa długiego weekendu.
Dlatego w audycji usłyszą Państwo muzykę, która pięknie ilustruje dni wolne od pracy. A to kukułka umili swoim głosem szum lasu, a to ptak wygłosi proroctwo, czasem pstrąg przemknie wodami czystego górskiego potoku. Ludwig van Beethoven sielskiej wiejskiej atmosferze poświęcił swoją Szóstą Symfonię, która jest jedynym dziełem programowym w twórczości tego genialnego kompozytora. Co to jest utwór programowy? Chętnie wyjaśnię.
W programie będziemy też świętowali urodziny dwóch Gwiazd Opery, a na dobranoc, wraz z gitarą Tommy Emmanuela, udamy się gdzieś ponad tęczę.
W zastępstwie Agnieszki Szwajgier zaprasza Filip Jaślar
12.08.2023, 60’

#8 Kursy wakacyjne

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

W wakacje możemy nauczyć się pływać na kitesurfingu, uczestniczyć w kursie nurkowania i robienia selfie na tle raf koralowych, ale również odbyć szkolenie z zakresu zdalnej obsługi trudnego klienta, lub nauczyć się spawania metodą MAG-135.
Gospodarz Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena” marząc o awansie rozpoczął kurs „I ty możesz zostać recepcjonistą”, a Gość - Artur Andrus, nabył książkę „Ukulele w weekend” i już jest w trzecim rozdziale.
W audycji usłyszymy historię Tomasza Jachimka o matematyku na wakcjach, o swojej obsesji opowie Wojciech Zimiński, Mieczysław pochwali się Renacie trafieniem szóstki w Totka, a „Biebrznięci” będą cierpieć z nadmiaru słońca. Dobrze, że chociaż oni...
Radiowy Dom Wypoczynkowy „Czarna Helena” otwieramy w sobotę o 13:00.
Zapraszają Artur Andrus i Filip Jaślar. A Szefowa na urlopie...
09.08.2023, 3’

Dzień czytania książek

Latka lecą...

Czytanie na plaży bywa kłopotliwe ...nie tylko ze względu na piasek. Mamy na przykład najbardziej fascynujacy fragment w kryminale a tu ...plażowiczka prosi o posmarowanie pleców :-)
07.08.2023, 3’

Latko leci w dniu Opieki nad osobami starszymi

Latka lecą...

7 sierpnia to dzień opieki nad osobami starszymi. Filip Jaślar postanowił robić sobie zdjęcia z zabytkami starszymi od siebie. Ale nagle sfotografował się na tle Zamku Królewskiego...co się dalej wydarzyło?
05.08.2023, 60’

#7 Coś tu nie pasuje...

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Dlaczego nikt nie chce zrobić sobie zdjęcia z białym niedźwiedziem na molo w Juracie? Dlaczego ciupagi z napisem „Władysławowo” cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem?
W dzisiejszej audycji Artur Andrus i Filip Jaślar znajdą się w miejscach do których nie pasują i zastanowią się jak sobie tam poradzić?
Techno Party na Ibizie, bawarska restauracja, bar dla truckerów w Tennessee. W takie miejsca trafią Gość i Gospodarz Radiowego Domu Wypoczynkowego.
Ponadto w programie usłyszymy Hannę Śledzyńską i Roberta Górskiego, w drugim odcinku cyklu „100 uwag”, Szymon Jachimek opowie o nietypowej ofercie operatora telefonii komórkowej, a Wojciech Zimiński podzieli się przemyśleniami człowieka siedzącego w beczce.
Czarna Helena przedstawi kolejny z bliskich swemu sercu utworów, a Carol Jantsch zagra na tubie wirtuozerską sonatinę. Coś tu nie pasuje...
Artur Andrus, Filip Jaślar i Personel pozostający pod czujnym okiem Czarnej Heleny.
02.08.2023, 3’

Zanim na urlop

Latka lecą...

Niektórzy z nas odliczają godziny do upragnionych wakacji. Jednak przed wyjazdem musimy uporządkować wiele spraw zawodowych. Podobnie jak 216 lat przed naszą erą zrobił to wódz kartagiński Hannibal, a nieco później Gajusz Juliusz Cezar. Uporządkowali, wyjechali i byli zbyt zmęczeni, aby od razu oddać się aktywnemu wypoczynkowi. Dlatego wymyślono relaksujący Dzień Kolorowanek. Co poza płotkiem, kotkiem i kominem można ubarwić? Opowieści.
Zapraszają Filip i jego skrzypce.
29.07.2023, 60’

Beach Boys

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

A może nad morze?
Zapraszamy na piękną bałtycką plażę strzeżoną przez naszą Szefową. Tu można zażywać kąpieli słonecznej, bezpiecznie popływać, zadzierzgnąć znajomość smarując plecy sympatycznej plażowiczki, lub postawnego plażowicza. Nie można wypływać poza czerwoną boję.
Za jednym z parawanów będzie wypoczywał Gospodarz Domu w towarzystwie wielokrotnego zdobywcy tytułu Mistera Plaży Pobierowo - Tomasza Jachimka.
Panowie, poprawiając listki na nosach, porozmawiają o plażowych rozrywkach, napiszą kilka wierszyków dla sprzedawców prażonej kukurydzy, omówią techniki puszczania latawców i wymienią się doświadczeniami związanymi z poparzeniami słonecznymi.
Na plaży odwiedzą nas Mieczysław i Renata, wysłuchamy kolejnej rozmowy Wojtka Kamińskiego z synkiem, a jeśli będzie padało, gotową receptę na spędzenie pochmurnego dnia w Juracie przekaże nam Zbigniew Wodecki.
Zapraszają Tomasz Jachimek, Filip Jaślar i Personel Domu Wypoczynkowego Czarna Helena.
26.07.2023, 4’

Czy dbamy o lasy namorzynowe?

Latka lecą...

Dbamy.
Podczas (miejmy nadzieję) krótkiej przerwy w plażowej pogodzie, wspomnijmy księcia Janusza I Starszego Higienistę. To on 26 lipca 1376 roku wydał przywilej dla mieszczan warszawskich na wybudowanie łaźni miejskiej. Zadeklarował też cotygodniowe w niej wizyty.
Kąpiele raz w tygodniu, w czasie wakacji? Kiedy byłem kolonistą stosowaliśmy inne standardy, za to z pieśnią kolonisty higienisty na ustach.
Dziś przypadają 80 urodziny Micka Jaggera. Gwiazda jest w świetnej formie co upewnia nas, że Rock’n’Roll to zdrowy tryb życia.
22.07.2023, 59’

Całodzienne wyżywienie

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Śniadanie o ósmej, obiad o trzynastej i kolacja o osiemnastej. W tych godzinach serwowane są posiłki w Radiowym Domu Wypoczynkowym Czarna Helena. Jeśli ktoś z Państwa uważa, że śniadanie jest za wcześnie, informujemy o możliwości złożenia zażalenia u Szefowej. Ale nie polecamy, bo nasza Chodząca Łagodność może się zdenerwować...
Personel naszego Domu Wypoczynkowego wzbogacony o Krzysztofa Szubzdę zaserwuje wartościowe i bogate w witaminy i uśmiech potrawy.
Porozmawiamy o jedzeniu na wakacjach: o zupie mlecznej, o smażonej rybie w piątek i konieczności dojadania między posiłkami. Nasi nowi przyjaciele - Hanna Śleszyńska i Robert Górski wcielą się w rolę małżeństwa z krótkim stażem, ale bogatymi doświadczeniami.
Magdalena Mikołajczyk opowie o przygotowaniach do wakacyjnego wyjazdu, Szymon Jachimek wzruszy piosenką o batoniku czekoladowym, a Biebrznięci pokłócą się o standard pokoju z aneksem kuchennym.
W czasach słusznie minionych 22 lipca na śniadanie w ośrodkach wczasowych zamiast zupy mlecznej była szynka. Powspominamy wakacyjne potrawy naszej młodości.
Zapraszają Krzysztof Szubzda i Filip Jaślar.
19.07.2023, 4’

Babciu, dlaczego masz takie wielkie oczy?

Latka lecą...

Być może babcia się zdziwiła, albo coś ją zaskoczyło? Na przykład cena dorsza nad polskim morzem.
W Dniu Czerwonego Kapturka zastanowimy się nad potencjalnymi powodami, które spowodowały, że babcia miała wielkie oczy i wielkie uszy.
A zaskoczeń może być wiele - ceny nieruchomości w kurortach, wakacyjna muzyka, Gwiazdy na nadmorskim deptaku.
Pomyślimy też do jakich zaniedbań rodzicielskich musiało dojść, żeby historia Czerwonego Kapturka w ogóle mogła się wydarzyć.
Filip i jego skrzypce życzą Państwu miłego Dnia Czerwonego Kapturka. Czy Czerwonej Kapturki...?
17.07.2023, 3’

Z Rejsem w roli głównej

Latka lecą...

Dzisiejszy Jubilat wcielił się w rolę Kaowca w filmie „Rejs”. Kompozytor muzyki do tego obrazu przyszedł na świat dokładnie w 215 rocznicę pierwszego rejsu króla Jerzego po Tamizie, kiedy to odbyła się premiera skomponowanej przez Jerzego Fryderyka Handla słynnej „Muzyki na wodzie”.

Rejs może być rozrywką, może stać się kultowym filmem, może też pozwolić wrócić do łask pracodawcy.

Na dawkę rocznic 17 lipca zapraszają, mocząc nogi w rzece, Filip i jego skrzypce.
15.07.2023, 59’

#4 Agrowczasy

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Naszym Gościom oferujemy szerokie możliwości zakwaterowania. Do wyboru obórka, chlewik, stóg siana, śpiwór pod gruszą. Mamy mleko prosto od krowy, jajka z wolnego wybiegu, nie mamy zasięgu telefonów komórkowych - słowem raj.
Nasz Gość, Artur Andrus, odpocznie tu czytając fragmenty dzieł Oskara Kolberga, słuchając piosenek Kazimierza Grześkowiaka, Jacka Zwoźniaka i kabaretu „Elita”.
Zastanowimy się czym jest końdziołeczka, wysłuchamy o czym kukułeczka kuka?
W programie ponadtousłyszymy premierową rozmowę Wojtka Kamińskiego z czteroletnim Jeremim, refleksje Marysi o wchodzeniu w dorosłość i felieton Wojciecha Zimińskiego.
Tylko u nas Wicia wierzchem jedzie. Zapraszają Artur Andrus i Filip Jaślar.
12.07.2023, 3’

Urodziny The Rolling Stones. Które? Kolejne

Latka lecą...

Na początku było ogłoszenie w prasie branżowej, później mozolna praca, aż wreszcie pierwszy koncert, który odbył się 12 lipca 1962 roku w londyńskim Marquee Club.

Dziś zespół The Rolling Stones jest legendą. Ich dorobek artystyczny budzi podziw, a anegdoty, których są bohaterami, budzą uśmiech i niedowierzanie.

Do wysłuchania bardzo powierzchownej historii zespołu The Rolling Stones zapraszają Filip i jego skrzypce.
08.07.2023, 60’

#3 Wakacyjne widoki z okna

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

Radiowy Dom Wypoczynkowy "Czarna Helena" jest jedynym w Polsce obiektem, który ma w swojej ofercie apartament z widokiem i na morze i na Giewont. Widok z okna jest szalenie istotny. Może zachwycić, może zmobilizować, albo rozleniwić. Widok z okna może też zabiegać o atencję osoby wyglądającej - historia piosenki kabaretowej zna taki przypadek.
Portier Filip wraz z rzeszowskim franczyzobiorcą Łukaszem Błądem porozmawiają o wakacyjnych widokach z okna, tych na piękny las i tych na klimatyzatory na odrapanej mediolańskiej ścianie.
Czarną Helenę odwiedzili z premierowymi tekstami Magdalena Mikołajczyk, Biebrznięci, a piosenkę z ostatniej chwili zaśpiewał pan portier.
„Kalesony w lipcu”. Taki temat zaproponował Słuchacz Tomasz.
05.07.2023, 3’

W Stanach wczoraj świętowali

Latka lecą...

01.07.2023, 60’

#2

Radiowy dom wypoczynkowy "Czarna Helena"

28.06.2023, 3’

Wakacje w tempie Andante Maestoso

Latka lecą...

Maj przemknął niepostrzeżenie, czerwiec jeszcze na dobre się nie zaczął, a już się kończy. Wybaczam. Ale wakacjom nie wybaczę. Uprzejmie rządam długich, spokojnych wakacji, którymi zdążymy się nacieszyć.
Dziś wielu zmaga się z pytaniem tym,
Co by tu? Jak by tu? Gdzie by tu? Z kim?
Odpowiem na te fundamentalne wakacyjne pytania. Między innymi:
zwiedzać, czy leżeć? Odpocząć.
26.06.2023, 4’

Niech nam „Latko leci"

Latka lecą...

Na początku wakacji trzeba odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Co z nimi zrobić? Jak je zaplanować? Tu z odpowiedzią spieszy znana piosenka, no chyba że ktoś ma we wrześniu poprawkę z matematyki.
Meteorolodzy i producenci klimatyzatorów zapowiadają upalne lato. Aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami warto dziś, w Światowym Dniu Chłodnictwa, uświadomić sobie, że na upały najlepsze są chłodne relacje społeczne. Garść sprawdzonych sposobów jak przetrwać gorące lato przekażą Państwu Filip i jego skrzypce.
DLA WSZYSTKICH 24.06.2023, 59’

#1 Wieczorek zapoznawczy

Radiowy Dom Wypoczynkowy "Czarna Helena"

Może gdzieniegdzie brakuje żyrandola, może niektóre regipsy były kładzione w pośpiechu i trochę odstają, ale nie ma co odwlekać tej uroczystej chwili.
Nadszedł czas na Wieczorek Zapoznawczy, a właściwie, ze względu na wczesną porę, na Podwieczorek Zapoznawczy.
Pierwszym Gościem naszego Domu Wypoczynkowego będzie Artur Andrus, w recepcji zasiądzie Roma Leszczyńska, a odpowiedzialną rolę portiera wziął na swoje barki Filip Jaślar.
Spodziewamy się wizyty Magdaleny Mikołajczyk, Agnieszki Mezzosopran Kowaluk, Szymona Jachimka, Kabaretu Małżeńskiego, Krzysztofa Szubzdy. Rozpoczniemy poszukiwania Letniego Przeboju, a swoją ulubioną piosenkę przedstawi nam Czarna Helena.
21.06.2023, 34’

Wakacje z Radiem 357

Live otwarty

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Właściwie to zostały mu jakieś 2-3 kroki. Natomiast pół kroku za nim drepczą sobie... nasze wakacyjne propozycje od ekipy Radia 357.
Ktoś zrobi sobie dłuższą przerwę, ktoś nowy zajrzy na Słowackiego w blasku słońca. Niektórzy nastawią budziki na wcześniejszą godzinę, a inni będą mogli wreszcie pospać dłużej.
Kto, z kim, kiedy, dlaczego i z jakim pomysłem? O tym wszystkim opowiemy Wam podczas specjalnego, otwartego dla wszystkich, live’a.
W środę, 21 czerwca, do audycji „Kieruj się na południe”, zajrzą nieprzypadkowi goście: Olga Mickiewicz, Krystian Hanke, Filip Jaślar i Tomasz Smokowski.
I tym sposobem wszystko stanie się jasne. Jak wakacyjne słońce.
21.06.2023, 4’

21 czerwca - coś za coś

Latka lecą...

Oto najdłuższy dzień roku, który poprzedza najkrótszą noc. To oznacza, że trudno będzie się wyspać w nocy, ale dla osob lubiących sen w dzień to raj. Od 4:14 do 20:59 można odespać wszystkie zaległości.

21 czerwca to Święto Muzyki. Bierzmy instrumenty, grajmy na ulicach, skwerach i parkach. Dzielmy się radością muzykowania. Aż do spotkania ze Strażą Miejską.

Zapraszają Filip i jego skrzypce i Okolicznościowy Chór Radiowy
14.06.2023, 3’

14 czerwca już kąpiesz się nie dla mnie

Latka lecą...

W Międzynarodowym Dniu Kąpieli postawmy sobie wyraźne pytanie: czy prysznice i wanny są miejscami przyjaznymi człowiekowi, a korzystanie z nich jest bezpieczne i uzasadnione?

Dokładnie 747 lat temu ukazała się pierwsza wzmianka o Gliwicach. Dzięki bohaterskiej postawie archiwistów udało się ten tekst odnaleźć i zaprezentować naszym Słuchaczom.

W Światowym Dniu Krwiodawstwa bijmy brawo osobom, które oddają krew i zastanówmy się dlaczego nasz pot i nasze łzy nie są nikomu potrzebne.

Zapraszają Filip i jego skrzypce.
07.06.2023, 4’

Środa, która jest jak piątek, bo jutro czwartek

Latka lecą

7 czerwca to Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego. Z tej okazji powstała pieśń poruszająca ważki temat substancji niezdrowych, acz popularnych.

Niebezpieczeństwa dotyczące odżywiania czychają w domu, w podróży i w piaskownicy. Zachowajmy ostrożność.

Jeszcze jedno święto przypada 7 czerwca.

To jest wtedy, jak tatuś przytula mamusię... I to dziś można świętować.
05.06.2023, 3’

Światowy Dzień Środowiska.

Latka lecą...

Porzucenie samochodu na rzecz komunikacji miejskiej to bez wątpienia postawa sprzyjająca ochronie naszego środowiska. Jak bez auta radzą sobie muzycy? Skrzypkowie bez kłopotu, wiolonczeliści czasem są narażeni na impertynencje, natomiast perkusiści jadący do pracy metrem to bohaterowie. Dbamy o nasze środowisko i dzięki temu wokół nas jest znacznie czyściej niż w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, które powspominają Filip i jego skrzypce.
31.05.2023, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

24.05.2023, 3’

Kwiaty i łąki, pszczółki i drzewa,...

Latka lecą

Ptaszek co pięknie w tych drzewach śpiewa,

Gość w garniturze i rolnik wesół, wszyscy oddają się dziś tej samej aktywności.

Jakiej? Proszę posłuchać.

Jak radzą sobie rodziny z trójką dzieci, kiedy najstarsze jest maturzystą, drugie właśnie zdaje egzamin ósmoklasisty, a najmłodsze w ubiegłą niedzielę przystąpiło do Pierwszej Komunii? W takiej sytuacji kluczowa jest muzyka Jana Sebastiana Bacha. Dlaczego? Proszę posłuchać. Muzyki Bacha i tego odcinka cyklu „Latka lecą”.

Zapraszają Filip i jego skrzypce.
21.05.2023, 60’

Zaprasza Filip Jaślar

Dawniej niż wczoraj

Kiedy ostatnio słyszeliście tubę grającą solo sonatinę? A koncert na kontrabas z towarzyszeniem orkiestry? A sześć kontrabasów grających standard jazzowy?
W tym wydaniu audycji „Dawniej niż wczoraj” w pełnej krasie zabrzmią instrumenty, które zwykle pozostają w cieniu brylujących na muzycznych salonach skrzypiec, trąbek, czy wiolonczel.
Ten niedzielny wieczór będzie też idealnym momentem, aby rozpocząć świętowanie 110 rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego i zaprezentować Wam piosenkę Zbigniewa Wodeckiego, która zamiast stać się przebojem długo pokrywała się kurzem w archiwach.
Od Baroku do roku 1976, od fletu prostego do tuby, od 23:00 do północy. Na paradę muzycznych atrakcji zaprasza Filip Jaślar.
A Agnieszka Szwajgier ciągle na urlopie...
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 4’

Odcinek 6

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czytają Artur Andrus i Filip Jaślar. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’

Odcinek 4

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czytają Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier i Filip Jaślar. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
17.05.2023, 3’

17 maja może znowu przyśnić się Jerzy Fryderyk Handel

Latka lecą...

I być może Handel coś w Państwa śnie zanuci? Proszę koniecznie zapamiętać tę melodię, bo tak powstają wielkie przeboje.

Poradnik „Krok po kroku” jak przekuć marzenie senne w kasowy hit wzruszający milony, ba miliardy osób na całym świecie przekazujemy Państwu absolutnie bezpłatnie.

Filip i jego skrzypce.
15.05.2023, 4’

W Dniu Świętego Izydora...

Latka lecą...

... chylimy czoła przed rolnikami, których święty Izydor jest patronem.
W tej pracy trudno o wolny weekend, czy wakacje, a zwolnienie lekarskie ma wymiar jedynie symboliczny. Piękną pieśń o trudach rolniczej doli napisali Jacek Zwoźniak i Wolfgang Amadeusz Mozart. Pozwoliłem sobie zaprezentować fragment tego dzieła.
O czym to jeszcze Państwu opowiedziałem...? Nie pamiętam...
Aha! 15 maja to Dzień Niezapominajek.
Zapraszają Filip i jego skrzypce.
14.05.2023, 60’

Muzyka dawna i klasyczna

Dawniej niż wczoraj

10.05.2023, 3’

Śmiechu było co niemiara...

Latka lecą...

Jaki wpływ na nazwy geograficzne miało śląskie pochodzenie Krzysztofa Kolumba? Ogromne, wręcz fundamentalne. Państwo powiedzą: przecież Kolumb był Włochem, a nie Ślązakiem. Zgadzam się, ale należy prowadzić dalsze badania drzewa genealogicznego słynnego podróżnika. Ktoś z jego przodków na pewno był gryfnym synkiem.
Co przekonało Michała Anioła do podjęcia pracy przy malowaniu fresków na suficie Kaplicy Sykstyńskiej? Umiejętna motywacja.
Od kiedy Anglicy cenią ekologiczne rozwiązania technologiczne i medycynę naturalną? Przynajmniej od XVII wieku.
Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
10.05.2023, 8’

Aktualności muzyczne

Muzyczny goniec

26.04.2023, 3’

26 kwietnia. Nowa środa zdrowia doda

Latka lecą...

Trwa gorący czas rozliczeń podatków. Wiele osób już złożylo Pity, a część podatników otrzyma zwrot nadpłaconej zaliczki na poczet podatku dochodowego. Czy to może być powodem wyrzutów sumienia? Jak zobie z nimi radzić? O wpływie poezji na rozwój alpinizmu i ważnej rocznicy urodzin, oraz o Dniu Drogowca i Transportowca. Pieśń na cześć zaśpiewa sam Mistrz.
24.04.2023, 4’

24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania

Latka lecą...

Na śniadaniu spoczywa ogromna odpowiedzialność za nasze samopoczucie, nastrój i humor.
Co powinniśmy jeść na śniadanie, żeby było pełnowartościowe?
Dlaczego ten posiłek we Francji, Anglii, czy Włoszech będzie rozczarowujący?
A po dobrym polskim śniadaniu, kiedy znów mamy dużo energii, rozpocznijmy świętowanie bardzo ważnej rocznicy. Dokładnie 41 lat temu...
19.04.2023, 4’

19 kwietnia trawy nadal pylą

Latka lecą...

Jeśli są Państwo zmęczeni objawami alergii, czas na radykalne rozwiązanie tego problemu. Przykład dał nam James Cook. To on w XVIII wieku odkrył, abyśmy dziś mogli korzystać i oddychać pełną piersią.

Co ma wspólnego odkrycie pewnego intrygującego związku chemicznego z rowerem?

Bardzo wiele, dlatego 19 kwietnia to Bicycle Day.

A my ruszamy dziś na koncerty do Singapuru, dlatego pędzimy nasmarować łańcuch.

Filip i jego skrzypce.
12.04.2023, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

09.04.2023, 62’

Zaprasza Filip Jaślar

O, kurcze

05.04.2023, 3’

5 kwietnia przez nieumyte okna

Latka lecą...

Czy Ludwig van Beethoven mył okna przed Wielkanocą? A może w inny sposób zapewniał im przejrzystość? O czym jest piosenka „Despasito” i dlaczego o nadchodzących Świętach? Jak brzmi tytuł popularnej operetki „Zemsta Nietoperza” po węgiersku? Życząc Państwu pięknych Świąt na te pytania odpowiedzą Filip i jego skrzypce
03.04.2023, 4’

3 kwietnia to Dzień Tęczy

Latka lecą...

Tęcza to zjawisko meteorologiczne, w wielu piosenkach podmiot liryczny, a dla Koziołka Matołka środek transportu do Chin.

Ze względu na brak fortepianu w studiu nie obejdziemy należycie 154 rocznicy pierwszego wykonania koncertu fortepianowego Edvarda Griega, a brak niezbędnych substancji nie pozwoli świętować rocznicy ukazania się czasopisma „Chemik Polski”. Za to zbliżające się Święta natchnęły autora do napisania okolicznościowej piosenki. Pod nieobecność fortepianu zapraszają Filip i jego skrzypce
29.03.2023, 4’

Dzień Metalowca

Latka lecą...

29 marca świętują nie tylko pracownicy przemysłu ciężkiego, czy zajmujący się metalami szlachetnymi jubilerzy. Dzień Metalowca to także święto pewnej grupy melomanów. Co to jest „granie na dwie kopary” i „Wielkie Dż”? Który kompozytor jako pierwszy napisał utwór heavy metalowy? Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
22.03.2023, 3’

Bez wodolejstwa w Światowym Dniu Wody.

Latka lecą...

Hymn na cześć dzisiejszego święta skomponował Jerzy Fryderyk Haendel, ale mamy też polską odpowiedź na to arcydzieło epoki Baroku.
Garścią przemyśleń na temat wody w naszym życiu, a nawet wody w naszym organizmie podzielę się z Państwem w towarzystwie Jana Kobuszewskiego, Wiesława Michnikowskiego i Filharmoników Berlińskich.
15.03.2023, 3’

Dzień Walki z Chrapaniem

Latka lecą...

Akurat w dzień łatwo walczyć z chrapaniem. O Nocach Walki z Chrapaniem, środkach zapobiegawczych, gotowych receptach na ciche noce opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce.

Chrapanie przyczyniło się do ogromnego sukcesu popularnej piosenki z popularnego musicalu, który miał premierę 67 lat temu.

„Przetańczę całą noc”. Powodów, przez które bohaterka będzie tańczyc zamiast spać, możemy się domyślać.
13.03.2023, 4’

Wiosno, nadejdź

Latka lecą...

Po spektakularmym sukcesie cyklonu Diethelm, który w ostatni weekend zapewnił nam szereg atrakcji z porywistym wiatrem i opadami wszystkiego co zna meteorologia włącznie, ośmielam się wystosować apel - Wiosno, nadejdź!

13 marca przypada Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby „przyciąć komara” na antenie radiowej? Jakie dolegliwości pomogły zamaskować drzemkę studentowi AWF-u na wykładach z filozofii?

Zapraszam do posłuchania zanim Państwo zasną.
12.03.2023, 60’

Wabienie wiosny muzyką i poezją

Dawniej niż wczoraj

Pod nieobecność Gospodyni Audycji - Agnieszki Szwajgier, przyjemność spotkania z Państwem przypadła Filipowi Jaślarowi.
To wydanie audycji „Dawniej niż wczoraj” miało za zadanie skusić wiosnę do nieco wcześniejszego nadejścia. Zachęcaliśmy utworami Beethovena, żartem Rossiniego o dwóch kotach, fragmentami musicalu „Cats” Andrew Lloyd Webbera.
Na trąbce pięknie zagrał Wynton Marsalis, który potrafi nie tylko w muzykę klasyczną, ale i w jazz.
W audycji miał miejsce również mocny akcent poetycki.
Nasze starania przyniosły skutek. Następnego dnia w Polsce zrobiło się nieco cieplej.
08.03.2023, 4’

O historii obchodów Dnia Kobiet

Latka lecą...

Pierwsze spektakularne obchody święta przypadającego 8 marca przypadły w 1669 roku. Nie mniej ciekawie było później, z wręczaniem przodowniczkom pracy wieńców z papieru toaletowego włącznie.

Warto również przyjrzeć się oprawie artystycznej tego święta. Pierwszy akcent z 1707 roku był niewątpliwie brawurowy.

Życząc Paniom wszystkiego najlepszego, zapraszamy do wysłuchania tego odcinka cyklu „Latka lecą”. Panów też.

Filip i jego skrzypce.
01.03.2023, 4’

Fryderyka Chopina - reasumpcja

Latka lecą...

Kto nam zabroni świętować urodziny tego wspaniałego kompozytora dwa razy w roku? Tym bardziej, że Fryderyk na pewno zasługuje na naszą uwagę częściej niż tylko 22 lutego.
Dziś rozpoczął się marzec. Wyrazy szczególnej troski kierujemy do wszystkich właścicieli kotów. Trzymajcie się i bądźcie dzielni. Wyśpicie się w kwietniu.
O wpływie bratnich Czech na rozwój kultury polskiej świadczy ważna premiera, która miała miejsce 1 marca 1794.
Po szczegóły zapraszają Filip i jego skrzypce.
22.02.2023, 4’

W rocznicę urodzin Fryderyka Chopina...

Latka lecą...

... nie zapominamy o przypadającym dziś Dniu Braterstwa. Ech, gdyby Filipa nie wyrzucono z zuchów za złe zachowanie na zbiórkach, być może dziś byłby druchem.

22 lutego 1810 w Żelazowej Woli przyszedł na świat największy polski kompozytor i światowej klasy wirtuoz fortepianu Fryderyk Chopin. 22 lutego, albo 1 marca. Skąd te rozbieżności? Pewną koncepcją podzielą się z Państwem Filip i jego skrzypce.
20.02.2023, 4’

Zacznijmy od bluesa

Latka lecą...

Dziś przypada Dzień Kajdanek. Wystarczy odrobina sprytu, trochę zręczności i to święto możemy spędzić w bardzo miłym towarzystwie.

299 lat temu miała miejsce premiera opery Jerzego Fryderyka Haendla „Juliusz Cezar”. Wiemy dlaczego to dzieło wystawiane jest z sukcesami do dziś.

92 lata później świat po raz pierwszy usłyszał „Cyrulika Sewillskiego” Gioacchino Rossiniego. Premiera tej opery była klapą. Również wiemy dlaczego?

Zapraszamy po szczegóły,

Filip i jego skrzypce.
19.02.2023, 59’

Zaprasza Filip Jaślar

La pausa italiana

o będzie audycja dla tych, którzy właśnie spędzają cudowne chwile na włoskich stokach narciarskich i dla Słuchaczy, którzy kiedyś cieszyli się nartami w Italii i do dziś pamiętają piękne widoki, smak latte macchiato na leżaku wśród alpejskich szczytów... czy cenę karnetu narciarskiego za tydzień tych przyjemności.
Osoby, które nigdy nie oddały się białemu szaleństwu we Włoszech, będą miały okazję opowiedzieć o wyższości Kotelnicy nad Sella Ronda.
W Polsce z całą pewnością też można spędzić cudowne ferie zimowe.
Filip Jaślar był kiedyś na nartach we Włoszech i przyznaje, że trochę tęskni. Tęsknotę swą przelał na papier i w ten sposób powstała pierwsza włoska piosenka, która po polsku opowiada o urokach stoków w Italii. Nasz dzisiejszy prowadzący ostrzega, że nie zawaha się jej użyć w audycji „La pausa italiana”.
15.02.2023, 4’

Co powiedzieć takiej środzie?

Latka lecą...

Znalazła się pomiędzy dwoma ważnymi dniami - walentynkami i tłustym czwartkiem i została przez te święta przyćmiona. Ale skrywa tajemnicę. Otóż dziś przypada rocznica dnia, w którym świat po raz pierwszy usłyszał walca „Nad pięknym modrym Dunajem”. Premierowe wykonanie zostało przyjęte przez wiedeńską publiczność z umiarkowanym entuzjazmem. Dziś powiedzielibyśmy, że było klapą. A wszystko przez tekst napisany przez Karla Becka.

Specjalnie dla Państwa przetłumaczyłem te nieudane strofy i z przyjemnością je zaśpiewałem. Oczywiście z towarzyszeniem moich skrzypiec.

Zachęcam do posłuchania,

Filip Jaślar
08.02.2023, 4’

Horoskop na Dzień Służby Więziennej

Latka lecą...

Jednym z największych sukcesów resocjalizacyjnych w historii jest przypadek wybitnego skrzypka Niccolo Paganiniego, który przez kilka lat korzystał z opieki pracowników włoskich ośrodków penitencjarnych. Takich sukcesów zawodowych życzymy wszystkim świętującym Dzień Służby Więziennej.

8-go lutego 120 roku na świat przyszedł grecki astrolog i twórca horoskopów Wettiusz Walens. Rocznicę jego urodzin uczcijmy zaglądając do jego wynalazku.

Baran.

Nie wszystko co zaplanowałeś na tę środę...
01.02.2023, 4’

Popłynęły pierwsze dźwięki

Latka lecą...

1 lutego 1925 rozpoczęła pracę stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego. Jak brzmiały pierwsze słowa wysłane drogą radiową w polski eter?

Kilka dni później stacja radionadawcza zaczęła regularną emisję serwisów informacyjnych, wiadomości sportowych, prognozy pogody i żartobliwych przysłów.

Wszystko to zebrał dla Państwa Filip. Oczywiście w towarzystwie swoich skrzypiec.
30.01.2023, 4’

Karnawałowy poniedziałek

Latka lecą...

W ten niezbyt lubiany dzień tygodnia można, a nawet trzeba wejść tanecznym krokiem. Po biurze przemieszczajmy się dziś mrucząc: „wolny wolny szybki szybki”, albo krokiem walca.

A wieczorem tańcząc na balu warto zamienić kilka słów z partnerką. Aby lepiej poznać tę osobę zachęcam do podjęcia rozmowy o ostatnim koncercie zespołu The Beatles, który odbył się na dachu wytwórni Apple Records w Londynie. Dziś przypada rocznica tego wydarzenia.

Dlaczego Czwórka z Liverpoolu po dziesięciu latach zakończyła karierę? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w tym odcinku cyklu „Latka lecą”.

Zapraszają Filip i jego skrzypce.
25.01.2023, 5’

W Dniu Sekretarki i Asystentki...

Latka lecą...

... nie zapominamy o Asystentach i Sekretarzach, zwłaszcza w rocznicę postawienia przez Pierwszego Sekretarza słynnego pytania: „Pomożecie?”

Panie Sekretarki opanowały do perfekcji trudną sztukę przewidywania kiedy szef jest, a kiedy go nie ma. A szef, jak to szef pojawia się i znika.

25 stycznia to rocznica urodzin brazylijskiego kompozytora i twórcy stylu bossa nova Antonio Carlosa Jobima. Z tej okazji „Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego ode mnie” zabrzmi zakopiańska wersja utworu „Girl from Ipanema”.

Zapraszają Filip i jego skrzypce.
18.01.2023, 4’

Szczęśliwa środa

Latka lecą...

Chciałem pomóc i muzyką wywołać opady śniegu. Udało się i to aż za bardzo. Wczorajszy paraliż Zakopianki, zasypane całe Podhale to moja wina. Muzyka ma ogromną moc, ale skutki zagrania kilku snieżnych melodii przerosły moje oczekiwania.
18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. Piosenka o misiu może wywołać opady śniegu. Piękne tango z filmu „Trzy Kolory. Biały” też.
Krótkim spotkaniem z Państwem zapewniłem śnieg na polskich stokach na całe ferie. Bardzo się cieszę i życzę miłych szusów.
Niech to będzie Szczęśliwa Środa.
11.01.2023, 4’

Zwierzenia wegetarianina w Dniu Wegetarian

Latka lecą...

Pisząc te słowa nadal jestem wegetarianinem i tak będzie aż do śniadania. Świętując Dzień Wegetarian zaśpiewałem Państwu hymn, który w 1980 roku prezentował na scenie Kabaret „Tey”. Wtedy ludzie bywali wegetarianami z konieczności, dziś mają wybór. W tym odcinku cyklu „Latka lecą” opowiedziałem również o moich przygodach w galerii handlowej podczas sezonu przecen. Mam kilka sloganów reklamowych, które niestety nikomu nie są potrzebne. Zapraszamy - Filip i skrzypce.
09.01.2023, 5’

Czy właśnie patrzysz na dzisiejszego jubilata?

Latka lecą...

9 stycznia 2007 roku na zawsze zmienił nasz świat. Tego dnia odbyła się premiera iPhone’a i to wydarzenie rozpoczęło erę smartfonów.

Jakich przyjemności i jakich emocji nie doświadczą młodzi ludzie, którzy nigdy nie będą szukali czynnego automatu telefonicznego i nie będą próbowali rozmienić banknotu na dwuzłotówki? Co jest bardziej potrzebne muzykowi - skrzypce, czy smartfon? Po co w ogóle zostały wynalezione smartfony? Te urządzenia na pewno mogą umilić nam czas podczas świętowania Międzynarodowego Dnia Sprzątania Biurka.
05.01.2023, 60’

Zaprasza Filip Jaślar

Koncert spełnionych marzeń

DLA WSZYSTKICH 05.01.2023, 8’

Urodzinowy Artur Andrus

Podcasty na 2. urodziny

04.01.2023, 3’

Pierwszą środę nowego roku polonezem czas zacząć

Latka lecą...

Nasze nadzieje i oczekiwania dotyczące roku 2023 świetnie ilustruje enharmonia. Zapraszam do wysłuchania krótkiego wykładu na ten temat.

4 stycznia 1729 roku ukazał się pierwszy numer tygodnika „Nowiny Polskie”. Zajrzyjmy do tego numeru i przeczytajmy relację z zabawy sylwestrowej w Zakopanem, podczas której miało miejsce wydarzenie do tej pory niespotykane.

Cuda, cuda ogłaszają „Nowiny Polskie”.

Dużo uśmiechu w nowym roku życzą Państwu Filip i jego skrzypce.
28.12.2022, 3’

Czy świętować i dystrybuować?

Latka lecą...

Przez nasz kraj przetacza się fala zachorowań na grypę, tymczasem dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pocałunku. Jak sobie poradzić? Czy beztrosko oddawać się tradycji, czy zachować uzasadnioną wstrzemięźliwość?

136 lat temu została opatentowana zmywarka do naczyń. Szkoda, że po świętach. Jak długo będziemy mogli korzystać z tego urządzenia bez wyrzutów sumienia i dlaczego muzyka Beethovena najlepiej sprawdza się podczas zmywania ręcznego? O tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce.
26.12.2022, 122’

A co Państwo znaleźli pod choinką?

Biuro wymiany nietrafionych prezentów świątecznych

Jeśli pod choinką znalazłeś prezent, który umiarkowanie Cię ucieszył, bo już masz tę książkę, albo już nie masz rozmiaru kołnierzyka 38, a cierpliwość nie jest Twoją mocną stroną i puzzle przedstawiające bezchmurne niebo Cię przerażają, zapraszamy do Biura Wymiany Nietrafionych Prezentów Świątecznych. W Drugi Dzień Świąt o godzinie 13-tej rozkręcimy łańcuch wymian podarunków tak, żeby każdy był zadowolony.
21.12.2022, 3’

W najkrótszym dniu roku

Latka lecą...

21 grudnia to dzień przesilenia zimowego co znaczy, że gorzej już nie będzie. Coraz dłuższe dni dają nadzieję na szybki powrót wegetacji.

Są takie osoby, które mimo przedświątecznego zamieszania pamiętają o swoich imieninach. Dzisiejszym solenizantom życzymy zdrowia i cierpliwości podczas rozplątywania lampek choinkowych.

W przypadającą dziś rocznicę ślubu Eltona Johna zabrzmi współczesna wersja aforyzmu Tadeusza Boya - Żeleńskiego.

Tymczasem zdrowych, pełnych wzruszeń i radości Świąt życzą Państwu

Filip i jego skrzypce.
14.12.2022, 4’

Przepraszam, ale to jest Dzień Małpy

Latka lecą...

Dziś nie będziemy składać życzeń osobom nieżyczliwym i złośliwym. Dziś mamy przyjrzeć się małpom, ciepło pomyśleć o tych człekokształtnych ssakach i nie wpadać w kompleksy.
Czy redaktor Filip gra na skrzypcach z małpią zwinnością? Co można załatwić w urzędzie "na piękne oczy" Marcina Łukawskiego? Dlaczego w Toruniu nie ma śniegu? Na te i inne pytania odpowiedzą Wojciech Młynarski, Jan Kobuszewski, Filip i jego skrzypce.
12.12.2022, 3’

W rocznicę urodzin Jeremiego Przybory

Latka lecą...

Na całej połaci śnieg, co utrudnia podróże, ale umożliwia zadumę nad ważnym problemem - czy dziś Jadwiga byłaby królem Polski?
12 grudnia był ważnym dniem, o czym chętnie zaświadczą Albrecht Kulawy i Karol Otyły.
Tego dnia w hotelu „Trippoli Italia” we Florencji miały miejsce sensacyjne wydarzenia z Mona Lisą i happy endem.
Nic jednak nie jest dziś istotniejsze od wspomnienia Jeremiego Przybory.
Na naszą równinę, na każdą mieścinę, na tłoczek przed kinem, na ładną dziewczynę - śnieg.
07.12.2022, 3’

Marcisław sławi Marcina

Latka lecą...

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego na pokładach samolotów świętować będą reprezentacje Hiszpanii i Szwajcarii. Czy porażka Helwetów poprawiła humor polskim frankowiczom? Hiszpańska anegdota o Janie Himilsbachu na pewno ucieszy sympatyków podopiecznych Luisa Enrique.
Uwielbiający Marcina Łukawskiego Marcisław zabiega o możliwość występu swojego idola na najważniejszych scenach operowych Europy - Covent Garden i Staatsoper Unter den Linden z recitalem „Od Lambady do Gounoda”. A deszcz ze śniegiem wciąż pada i pada...
04.12.2022, 61’

Wydanie barbórkowe

Dawniej niż wczoraj

W dniu imienin Barbar, Baś i Basieniek na antenie zabrzmiały reprezentantki licznej grupy Solenizantek - sopran Barbra Hendricks, boska Barbra Streisand, cudowna Barbara Krafftówna.

Usłyszeliśmy też Barbarę Jeziorkowską herbu Rawicz w scenie z jej adoratorem Michałem Wołodyjowskim.

Z okazji Barbórki sięgnęliśmy też po muzykę kompozytorów związanych ze Śląskiem, których dzieła znane są na całym świecie. Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar rozsławili Śląsk na całym świecie dzięki dźwiękom zaklętym w ich partyturach.

Idzie zima węgla ni ma, ale jest Barbórkowe wydanie audycji „Dawniej niż wczoraj”.

Zaprasza Filip Jaślar
30.11.2022, 3’

O wpływie imienin na zjawiska sejsmiczne

Latka lecą...

30 listopada 2004 roku na Podhalu miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera. Tego samego dnia Jędrkowie i Jędrusie obchodzili imieniny. Przypadek? Nie sądzę. Wspomnienia z tamtego wieczoru przedstawi korespondent audycji „Latka lecą” z Rabki, pan Stasiek. Czy huczne imprezy urodzinowe mogą przenieść się ze Śląska na Księżyc? Zależy kto świętuje. Uprzejmie przypominamy również, że dzisiejszy solenizant Fryderyk Chopin na pewno ucieszy się z kremu do rąk.
23.11.2022, 4’

To nie jest nasza wina...

Latka lecą...

... ale warto przeprosić, dbając o dobre relacje kibiców z żonami. Mistrzostwa Świata dopiero się rozpoczęły, to idealny moment na przeprosiny i napisanie piosenki mundialowej.
Anglicy mają nową piosenkę zagrzewającą swoją reprezentację, czas na naszą odpowiedź.
Skoro za oknami przymrozki, szadź i opady (nierzadko śniegu), niech to będzie pieśń utrzymana w stylu świątecznych przebojów.
Zapraszają Filip i skrzypce.
21.11.2022, 4’

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Latka lecą...

Czy sukcesy reprezentacji Polski będą miały wpływ na kalendarz koncertowy Grupy MoCarta?
Jesteśmy kibicami i chętnie obejrzymy mecz Orłów wspólnie z naszą publicznością.
W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień nieco inaczej wyglądają rozmowy w domu, pracy i na ulicy. Nawet tuż po stłuczce dwóch aut.
Życzliwie możemy też opisać codzienne kłopoty naszego kraju.
Łącząc pozdrowienia serdecznie zachęcamy do wysłuchania,
Filip i skrzypce.
16.11.2022, 4’

Wieniawski czy Sandra?

Latka lecą...

16 listopada przypada rocznica urodzin wybitnego francuskiego skrzypka, pedagoga i kompozytora Rodolphe Krutzera, twórcy etiud, które stały się ważną częścią dzieciństwa wielu muzyków. Szczegóły w studiu zainscenizowali Filip i jego skrzypce. Czasem trzeba przyznać się do pomyłki i oddać refleksji „komu przyznali tytuł magistra na Akademii Muzycznej?” Jak można pomylić Samanthę Fox i Sabrinę, albo Wieniawskiego i Sandrę? Można. Ale trzeba przeprosić.
Na koniec kącik poezji Piotra Bałtroczyka w którym między innymi zabrzmiał wiersz laryngologiczny.
09.11.2022, 5’

Środa ze sztuczką

Latka lecą...

Tym razem Filip i jego skrzypce zaprezentowali iście cyrkowy numer. Trudny, niebezpieczny i szalenie widowiskowy, co akurat w radiu nie ma większego znaczenia.

Przetrwanie listopada też może być nie lada wyczynem, zwłaszcza gdy doświadczymy wszystkich zjawisk meteorologicznych składających się z samych spółgłosek.

Złota myśl Hanki Bielickiej i krótki wykład z fizyki również spróbują wprawić Państwa w dobry nastrój.
02.11.2022, 4’

No i przyszedł. Listopad...

Latka lecą...

Czy to ten otulony mgłami miesiąc, dokazujący dżdżami i umilający nam czas silnymi wiatrami i przymrozkami jest odpowiedzialny za wyjazd Fryderyka Chopina z Polski? Które miasto powinno być polską stolicą listopada, a kto jest jej logo?O tym opowiedzą Państwu Filip Jaślar i jego skrzypce. Ponieważ ta środa to dzień zaduszny, który zbiegł się z imieninami Bohdana, wspomnimy wspaniałego Bohdana Smolenia. Duetem z Jego udziałem.
31.10.2022, 3’

Latka lecą, a Dziady nadchodzą

Latka lecą...

Według wierzeń ludowych 31-go października wieczorem dusze zmarłych odwiedzą swoich krewnych. Czy Filip może liczyć na spirytystyczne spotkanie ze swoim szefem - Wolfgangiem Amadeuszem? Panowie nie są krewnymi, więc pewnie nie. Ale czy na pewno Wolfgang nie jest przodkiem pana skrzypka?
A kto nie będzie uczestniczył w obrzędach Dziadów może udać się na halloweenowy bal. O tym za co strasznego się przebrać doradzą Filip i jego skrzypce. W tym roku wybór rzeczy strasznych jest szczególnie bogaty. Mimo to życzymy Państwu spokojnego poniedziałku.
26.10.2022, 4’

O ustawach wymagających cierpliwości

Latka lecą...

26 października 1982 Sejm wprowadził ustawę antyalkoholową. Jakie zasady panowały wówczas w wyspecjalizowanych placówkach handlowych sprzedających napoje z procentami? Czy premiera operetki „Wiedeńska krew” Johanna Straussa miała wpływ na sprzedaż kaszanki? Między innymi o tym opowiedzą Państwu Filip i jego skrzypce. Spotkanie, niczym jesienną mgłą, otulone będzie poezją Marcina Łukawskiego.
23.10.2022, 60’

Muzyka dawna i klasyczna

Dawniej niż wczoraj

Październik miesiącem oszczędzania.
A skoro tak, to w dzisiejszym wydaniu audycji „Dawniej niż wczoraj” królować będą utwory niskobudżetowe. Wielkie aparaty wykonawcze w skład których wchodzą orkiestry symfoniczne i wieloosobowe chóry oddadzą dziś pole solistom, kameralistom i duetom. W programie usłyszą Państwo między innymi niskobudżetowe wykonanie koncertu Bacha na skrzypce solo, bez skrzypiec, za to z głosem Bobby McFerrina, gitarzystę Tommy Emmanuela, który gra za dwóch i ikonę muzyki kameralnej, czyli kwartet smyczkowy. Nie zabraknie też przedstawiciela najbardziej niskobudżetowego nurtu w muzyce. Miles Davis, mimo że jeździł Ferrari, reprezentował gatunek muzyki o legendarnie niskich honorariach. Jazz.
Na audycję, pod nieobecność Gospodyni - Agnieszki Szwajgier, zaprasza Filip Jaślar
19.10.2022, 3’

Niech żyje godność!

Latka lecą...

19 października pan Filip i jego skrzypce radzą jak zachować godność w trudnych sytuacjach? Nareszcie okaże się kto mówi do pana skrzypka per „wujku” i dlaczego?

W tym odcinku cyklu „Latka lecą” po raz pierwszy na antenie Radia 357 zabrzmi popularny przebój muzyki bankietowo - weselnej.

A to wszystko powolutku, bez pośpiechu, słowem z godnością.
12.10.2022, 4’

Delfin do wojska

Latka lecą...

35 lat temu wojsko amerykańskie po raz pierwszy użyło delfnów bojowych, bo jak z historii polski wiemy - zwież w wojsku to podstawa. Oprócz niedzwiedzi, wojsku zdażało się testować rówież nietoperze bombowce, a nawet myszoskoczki...
10.10.2022, 3’

Konkurs Wieniawskiego nie dla każdego skrzypka

Latka lecą...

Rozpoczął się XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. To wydarzenie z uwagą śledzą muzycy na całym świecie, ponieważ zwycięstwo w tym konkursie otwiera drzwi do międzynarodowej kariery. Jednak w szranki mogą stawać tylko młodzi muzycy. W trosce o starszych skrzypków wprowadzono limit wieku dla uczestników, na co przez chwilę zżymał się Filip.
05.10.2022, 3’

Skrzypek z lasu

Latka lecą...

Szukał, pytał, błądził, aż w końcu się poddał i usiadł pod dębem i tam zagrał i opowiedział jak tam Latka Lecą...
28.09.2022, 3’

Jesień daje nadzieję

Latka lecą...

Nie narzekajmy na jesień, ponieważ ma ona szereg pięknych cech, o których lato może tylko pomarzyć. Potwierdza to między innymi twórczość Antonio Vivaldiego. 10 lat temu w Polsce żyło o pół miliona osób więcej. Tegoroczna jesień ma szansę odwrócić ten niekorzystny trend. Niech no tylko zaczną się zapowiadane wyłączenia prądu...
21.09.2022, 3’

Koniec lata to nie koniec świata

Latka lecą...

Filip Jaślar: „Mimozami jesień się zaczyna”, a czym kończy się lato? Festiwalem muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Tam kompozytorzy nowej muzyki używają nowych środków wyrazu i poszerzają instrumentarium. A skąd czerpać pozytywną energię na czas niezbyt pozytywnej pogody? Podpowiadają Stefan Żeromski i Leonard Cohen.
19.09.2022, 4’

Filip Jaślar o dniu dzikiej flory, fauny i naturalnych siedlisk

Latka lecą...

14.09.2022, 4’

Wypalenie zawodowe

Latka lecą...

Filip Jaślar o dniu walki z wypaleniem zawodowym
11.09.2022, 63’

Muzyka dawna i klasyczna

Dawniej niż wczoraj

07.09.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

31.08.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

29.08.2022, 4’

Latko leci

Latka lecą...

28.08.2022, 60’

Zdolne dzieci zdolnych rodziców

Dawniej niż wczoraj

Jan Sebastian Bach miał dwadzieścioro dzieci. Carl Philipp Emanuel był bardzo utalentowanym kompozytorem, a na utworach Johanna Christiana Bacha wzorował się Franz Xaver Wolfgang Mozart, potomek Wolfganga Amadeusza. Frank Sinatra junior miał głos identyczny jak swój wielki Tata, a Johann Strauss syn napisał większy przebój, niż Johann Strauss ojciec.
O zdolnych dzieciach zdolnych rodziców, w audycji „Dawniej niż wczoraj”, opowie Wam Filip Jaślar.
24.08.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

22.08.2022, 59’

Z Filipem Jaślarem

Miejscownik

Porozmawiamy z "ambasadorami" wsi Joniec. Będziemy zwiedzali Mazowsze i być może zaplanujemy dla Państwa spływ Wkrą, bo przez Joniec przebiega wiele szlaków spływów kajakowych.
Dotrzemy także do Żywkowa. To maleńka wioska leżąca na północnym krańcu powiatu bartoszyckiego. Niewielu ludzi wiedziałoby o tej urokliwej miejscowości, gdyby nie bociany, których jest tu zdecydowanie więcej niż ludzi. Zgodnie z rekomendacjami naszych patronów zajrzymy nad wodospad w Iwli. Z Beskidu Niskiego powędrujemy do Owidza, gdzie dowiemy się więcej na temat mitologii słowiańskiej.
17.08.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

08.08.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

03.08.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

27.07.2022, 4’

Latko leci

Latka lecą...

20.07.2022, 5’

Latko leci

Latka lecą...

18.07.2022, 4’

Latko leci

Latka lecą...

13.07.2022, 3’

Latko leci

Latka lecą...

08.07.2022, 59’

#26 Włoskie dusze

La pausa italiana

O Włochach i Włoszkach z pochodzenia, którzy zrobili światowe kariery. Choć nie są kojarzeni z Italią, to pozostały w nich włoskie dusze. Audycje w zastępstwie Justyny Godz prowadzi Filip Jaślar
06.07.2022, 3’

Latko leci...

Latka lecą...

04.07.2022, 60’

Z Filipem Jaślarem:

Miejscownik

Zajrzymy do wsi Tuławki na Warmii. Być może ciszę zakłóci dźwięk motocyklu albo regionalna muzyka; w okolicy Karpacza odnajdziemy świątynię Wang i dawne Bierutowice; odwiedzimy Podlasie i urokliwe Miodusy-Dworaki.
29.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

27.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

21.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

19.06.2022, 59’

Muzyka dawna i klasyczna

Dawniej niż wczoraj

Prowadzenie: Filip Jaślar.
17.06.2022, 119’

PIątek, piąteczek, piątunio

Ranek

Prowadzenie: Filip Jaślar.
16.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

15.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

08.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

06.06.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

01.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

25.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

18.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

16.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

11.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

04.05.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

29.04.2022, 59’

#16

La pausa italiana

W zastępstwie Justyny Godz audycję poprowadził Filip Jaślar.
27.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka leca...

25.04.2022, 3’

Kartka z kalendatza

Latka lecą...

20.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

13.04.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

06.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

04.04.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

30.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka leca...

23.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

20.03.2022, 60’

Paryż nocną porą

Dawniej niż wczoraj

W zastępstwie Agnieszki Szwajgier audycję poprowadził Filip Jaślar. Zrobił to prosto... ze stolicy Francji - poznamy Paryż nocną porą!
Pożegnanie zimy, powitanie wiosny, muzyka francuska, przebój Włodzimierza Korcza i ważne urodziny - oto słowa klucze.
16.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

14.03.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

09.03.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

23.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

21.02.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

16.02.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

09.02.2022, 4’

Kartka z kalendatza

Latka lecą...

02.02.2022, 5’

Kalendarium

Latka lecą...

31.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

26.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

26.01.2022, 1’

Rady Cichego #6

Antyreklamy

Masza Karnawałow, zamiast ślęczeć nad książkami...
25.01.2022, 1’

Rady Cichego #5

Antyreklamy

Mścisław Przeciwbólow nie miał lekkiego życia...
25.01.2022, 1’

Rady Cichego #4

Antyreklamy

Timur Rosołow i jego kostka
24.01.2022, 1’

Rady Cichego #3

Antyreklamy

Znacie wynalazek Wiaczesława Zapasowa?
24.01.2022, 0’

Na balu

Antyreklamy

Z niezaszczepionym nie tańczę!
23.01.2022, 1’

Mieczysław i Renata #14 - Siłownia

Antyreklamy

A od kiedy Ty chodzisz na siłownię?
22.01.2022, 1’

Mieczysław i Renata #13 - Postanowienia noworoczne

Antyreklamy

... wytrwałem
22.01.2022, 1’

Mieczysław i Renata #12 - Nie opłaca się

Antyreklamy

Jeśli za dużo zarobię...
21.01.2022, 0’

Mieczysław i Renata #11 - Inflacja

Antyreklamy

Nic już się z tym nie da zrobić?
21.01.2022, 1’

Mieczysław i Renata #10 - Drogi prąd

Antyreklamy

Koniec telewizji na dziś!
19.01.2022, 5’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

12.01.2022, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

10.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

09.01.2022, 60’

Muzyka nocy

Dawniej niż wczoraj

05.01.2022, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

29.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

25.12.2021, 121’

Prowadzą Filip Jaślar i Krystian Hanke

Biuro nietrafionych prezentów

23.12.2021, 60’

Zaprasza Filip Jaślar

Spokojnie, to tylko święta

Co Państwo na to, żeby nieco się, przedświątecznie, uspokoić?
22.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

20.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

15.12.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

08.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

07.12.2021, 1’

Rady Cichego #2

Antyreklamy

Pomoc Drogowa jest zawsze blisko, ale nie musimy z niej korzystać
07.12.2021, 1’

Rady Cichego

Antyreklamy

Wynalazki słynnego Saszy
04.12.2021, 0’

Złota rybka

Antyreklamy

Rybka zbiera haki
03.12.2021, 1’

Policja - uśmiech

Antyreklamy

To już nie można spochmurnieć?
03.12.2021, 1’

Policja - gaśnica

Antyreklamy

Pan nie ma prawa mnie zatrzymywać!
02.12.2021, 0’

Okazje

Antyreklamy

Uwaga na okazje!
01.12.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

30.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #9 - Wzniesienie

Antyreklamy

A co jest w tych paczkach?
29.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

29.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #8 - Ubezpieczenia

Antyreklamy

Auta nie mamy, ale polisa jest
28.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #7 - Pompy ciepła

Antyreklamy

Ekologiczne rozwiązanie na chłodne dni
27.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #6 - Poezja

Antyreklamy

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu...
17.11.2021, 4’

Kartka z kalnedarza

Latka lecą...

17.11.2021, 0’

Wyścigi tirów

Antyreklamy

Emocje tuż za szybą Twojego auta!
16.11.2021, 0’

Nieruchomości

Antyreklamy

... i całodzienne wyżywienie!
15.11.2021, 0’

Nie płacz...

Antyreklamy

... on nie odjedzie
14.11.2021, 0’

Masło

Antyreklamy

Pozwoli Ci zapomnieć
13.11.2021, 0’

Komar #2

Antyreklamy

Drzemka może trwać nawet 2 godziny
12.11.2021, 1’

Komar #1

Antyreklamy

Przytnij komara po południu!
11.11.2021, 0’

007

Antyreklamy

Zatankuj jej auto. Do pełna.
10.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

08.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

07.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #5 - Dieta dla pralek

Antyreklamy

Zjada dużo skarpetek...
06.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #4 - Słoneczniki

Antyreklamy

Skąd Ty masz Kossaka?
05.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #3 - Cienki telewizor

Antyreklamy

A paprotkę na czym postawię?
04.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #2 - Konkurs Chopinowski

Antyreklamy

Ale mazurki grali przepięknie...
03.11.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

03.11.2021, 1’

Mieczysław i Renata #1 - Lodówka

Antyreklamy

Nasza jest najcichsza - bo nie działa. I można radia posłuchać
27.10.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

21.10.2021, 1’

U psychoanalityka

Antyreklamy

A o podcastach Radia 357 Pan słyszał?
20.10.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

20.10.2021, 0’

Skup aut

Antyreklamy

Ceny od 5 złotych za kilogram
19.10.2021, 0’

RRSO 0%

Antyreklamy

... RRSO 0%
18.10.2021, 1’

Jedz czosnek

Antyreklamy

Jedz czosnek
17.10.2021, 0’

Kwiaty na raty

Antyreklamy

Gerbery na raty cztery, odsetki nieduże mają róże
16.10.2021, 0’

Chrypka

Antyreklamy

Się nie smuć, tylko nuć
13.10.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

11.10.2021, 4’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

06.10.2021, 5’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

29.09.2021, 3’

Jesienne standardy

Latka lecą...

22.09.2021, 5’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

20.09.2021, 3’

Kartka z kalendarza

Latka lecą...

15.09.2021, 3’

Co kiedyś i gdzie?

Latka lecą...

08.09.2021, 4’

Co kiedyś gdzie?

Latka lecą...

01.09.2021, 3’

Kartka z kalendarza...

Latka lecą...

30.08.2021, 3’

Kartka z kalendarza....

Latka lecą...

25.08.2021, 3’

25 sierpnia to nadal wakacje

Latka lecą...

Dziś bardzo niezdrowe święto - Dzień Zupek Błyskawicznych. W Dniu Zupek Błyskawicznych dowiedzą się Państwo czy dyrygenci orkiestr symfonicznych są miłośnikami tych potraw i co łączy dzisiejszych jubilatów - Krzysztofa Kolumba i Leonarada Bernsteina?
18.08.2021, 5’

Dzień Ciasta Lodowego

Latka lecą...

Co to jest tramwaj parowy? Co Staś i Nell dali w prezencie ślubnym państwu Marii i Henrykowi Sienkiewiczom? Dlaczego portrety Antonio Salierego wiszą we wszystkich gabinetach ministerstwa edukacji? O tym opowiedzą Filip i jego skrzypce. Zabrzmi sporo muzyki country i odrobinę western.
11.08.2021, 60’

Motocyklem do realizacji marzeń

Plaża niestrzeżona

11.08.2021, 5’

Imieniny Włodzimierza Korcza.

Latka lecą...

11 sierpnia to Dzień Konserwatora Zabytków i urodzin gwiazdy polskiej telewizji Anatolija Kaszpirowskiego. Pod troskliwą opieką konserwatorów znajdują się dzieła sztuki i piękne budynki, a pod opieką pana Anatolija wielka rzesza telewidzów utrwalających sobie rosyjskie liczebniki.
09.08.2021, 4’

Dziś wszyscy są uśmiechnięci

Latka lecą

W Dniu Miłośników Książki zastanówmy się w jakich wakacyjnych okolicznościach książka może poprawić nam nastrój? Co spowodowało 45 minutowe opóźnienie pociągu, który jeszcze nie ruszył. Tajemnicze wakacyjne wydarzenia zilustrują skrzypce Filipa, grając melodię o tajemniczym uśmiechu.
04.08.2021, 3’

Pocztówka Filipa z podróży

Latka lecą...

Dziś rocznica powstania Krajowego Rejestru Długów. Przy cenach, jakie panują teraz w nadmorskich miejscowościach, inicjatywa wydaje się bardziej niż trafiona.
Dziś przypada rocznica pewnego nieporozumienia, dzięki któremu kangury stały się kangurami czyli o niuansach języka Aborygenów.
28.07.2021, 4’

Dzień Kultu Masy Mięśniowej

Latka lecą...

"Po dokładnych obliczeniach okazało się, że Filip składa się ze 115 procent Filipa. W Państwa przypadku ten wskaźnik może być jeszcze większy. To dobrze. Niech Słuchaczy naszego radia będzie jak najwięcej. W dzisiejszym cyklu „Latka lecą” pojawi się nowy kącik zatytułowany „Zrób to sam”.
21.07.2021, 3’

Dzień bez nietypowego święta

Latka lecą

Dzisiejszy solenizant Just jest bohaterem wielkiego przeboju, bezparawanowe społeczeństwo może być bardziej otwarte, a najbardziej naturalna temperatura dla człowieka to 36,6. Oto odkrycia Filipa 21 lipca.
19.07.2021, 4’

Dzień Czerwonego Kapturka

Latka lecą...

"Na Półwyspie Helskim nareszcie zaczęło wiać, co powoduje uśmiech na twarzach windsurferów i kajciarzy. Kogo możemy spotkać po drugiej stronie Półwyspu?
W Dniu Czerwonego Kapturka pochylimy się nad losem tej biegnej dziewczynki pozostawionej bez opieki i narażonej na noszenie ciężkiego koszyczka. Na co babcia była chora, skoro miała jej pomóc butelka wina przyniesiona przez Kapturka?"
14.07.2021, 4’

Narodowe Święto Francji

Latka lecą...

Pourquoi Mozart a-t-il intitulé sa 31e symphonie « Symphonie de Paris » et quel était son délicieux dessert français ? Les Espagnols récompenseront-ils les Français pour les beaux gestes de Bizet et Citroën ? Et si Alfred Nobel avait introduit la dynamite dans le monde 78 ans plus tôt ?
13.07.2021, 60’

Audycja z terenu

Plaża niestrzeżona

07.07.2021, 4’

Międzynarodowy Dzień Czekolady

Latka lecą...

30.06.2021, 4’

Czerwiec zleciał...

Latka lecą...

28.06.2021, 3’

Wakacje. Co się zmieni? Nic.

Latka lecą...

Czasem Filip musi sobie pośpiewać, więc w programie wielki przebój festiwalu w San Remo, „Pieśń radości” o sukcesach Biało-czerwonych na Euro, oraz utwór pocieszający dzisiejszego jubilata Elona Muska. Do „Pocieszajki” muzykę skomponował Fryderyk Chopin, bo Elonowi się nie odmawia.
23.06.2021, 4’

Dzień Ojca

Latka lecą...

16.06.2021, 4’

Okołomeczowe rozterki

Latka lecą...

09.06.2021, 4’

Tyle świąt...

Latka lecą...

07.06.2021, 4’

Dzień seksu

Latka lecą...

Czy chuć ma wpływ na rozwój muzyki i literatury? Czy piękna czeska śpiewaczka miała wpływ na kształt oper Mozarta? Jak Maryla Wereszczakówna dbała o natchnienie Adama Mickiewicza, a jaki błąd popełniała Delfina Potocka? O tym Paolo Coehlo, Marian Hemar i Filip Jaślar.
02.06.2021, 3’

Poszukiwania maja

Latka lecą

26.05.2021, 5’

Gram dla mam

Latka lecą

19.05.2021, 4’

Marilyn Monroe i Filip Jaślar

Latka lecą

W Dniu Dobrych Uczynków opowiemy Państwu o najsłynniejszym dobrym uczynku w historii. Uroczyście obejdziemy rocznicę wyprawy Napoleona Bonaparte do Egiptu i zastanowimy się, czy Agnieszka Osiecka była w kawiarni przed którą stoi dziś jej pomnik.
17.05.2021, 4’

W ogródkach muzyka

Latka lecą

Co łączy Irenę Kwiatkowską, Agnieszkę Osiecką i Beatę z restauracji Albatros? W której kawiarni gra Herbie Hancock i dlaczego w towarzystwie komornika? Czy Augustów ucieszy się z nowego sloganu? O tym opowiedział i zaśpiewał Filip Jaślar.
12.05.2021, 3’

Pielęgniarki i limeryki

Latka lecą

Dla osoby w wieku Filipa Jaślara każde święto związane ze służbą zdrowia jest dużym wydarzeniem. Swój szacunek dla Pań Pielęgniarek skrzypek wyraził limerykiem, a wcześniej porównał stan swoich finansów z majątkiem Billa Gatesa.
05.05.2021, 3’

Kalendarium

Latka lecą

28.04.2021, 3’

Kalendarium

Latka lecą

21.04.2021, 3’

Gdzie ta wiosna

Latka lecą...

Filip Jaślar układa wiersze, w poszukiwaniu wiosny: gdzie jesteś słońce, ciepłe powietrze, dziewczyny bez beretów z fruwającymi szaliczkami...
19.04.2021, 4’

Dzień Czosnku

Latka lecą...

Dziś Dzień Czosnku - warto pamiętać o tym baaardzo zdrowym warzywie. Czosnek jest też bohaterem mini-piosenki skomponowanej przez artystę.
14.04.2021, 4’

Wiosna się spóźnia

Latka lecą...

Test z dat nas czeka: kiedy była Bitwa pod Grunwaldem, kiedy Chrzest Polski... no i o tym, że ktoś wiosnę zepsuł...
07.04.2021, 3’

Zdrowym być

Latka lecą...

Sok z brzozy lub boćwiny , coctail z jarmużem a potem spacer, ćwiczenia cardio i rozciaganie . To w Międzynarodowym Dniu Zdrowia przepis na dobra kondycję . Uwaga : gościnny udział w audycji Mateusza M .
31.03.2021, 3’

Przedświąteczne dylematy

Latka lecą...

Myć okna, trzepać dywany czy świętować urodziny J. S. Bacha - oto przedświąteczny dylemat Filipa Jaślara. W tym odcinku również o tym co uratowało Wieżę Eiffla przed zburzeniem.
29.03.2021, 3’

Klasyka a metal

Latka lecą...

Jaki związek ma muzyka klasyczna z ciężkim metalem. Jakie były początki laptopa. O tym wszystkim z brawurą Filip Jaślar.
24.03.2021, 4’

Urodziny Niedźwiedzia

Latka lecą...

Wszyscy dziś biegną do Radia 357... składać życzenia Niedźwiedziowi. Brawurowe życzenia dla Presleya i Niedźwieckiego w wykonaniu mistrza Filipa - nazywanego 1/4 Grupy Mozarta.
17.03.2021, 3’

Dzień św. Patryka

Latka lecą...

Kalendarium wydarzeń związanych z datą 17 marca. To Dzień św. Patryka i święto Irlandii. Brawurowe wykonania utworów U2 na skrzypce.
doładowanie ...