Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Beata Kwiatkowska

Nonfiction

Audycja o sztuce dokumentalnej: filmach, reportażach, literaturze. Pragnienie opowiadania o rzeczywistości było i będzie intrygujące dla każdego. Jako widzowie, słuchacze, czytelnicy szukamy wyjaśnienia różnych zjawisk, a reżyserzy, reportażyści i pisarze nam go dostarczają. Co dwa tygodnie zanurzymy się w kolejnej prawdziwej, fascynującej historii i porozmawiamy o tajnikach jej przedstawienia.
22.11.2022, 20’

Mit Rocky'ego

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Ma już 46 lat i wciąż jest legendą. W 2006 roku stał się filmowym dziedzictwem Ameryki. Mit Rockiy'ego jest wciąż żywy i ciagle nokautuje inne próby bokserskich opowieści. Trzy Oscary na dziesięć nominacji – tak film „Rocky” bank w 1977 roku. Obraz opowiadający o włoskim bokserze został wówczas wybrany najlepszą produkcją, dzięki czemu Sylvester Stallone dotarł na sam hollywoodzki szczyt. Artysta stworzył scenariusz do Rocky’ego w trzy dni, ale bardzo długo borykał się z jego sprzedażą. Mało kto jednak wie, że Stallone wcale nie wymyślił tej historii sam, a jego inspirację stanowiła postać Chucka Wepnera, "prawdziwego Rocky'ego", którego żywot mógłby zostać spisany na stronach nie jednej powieści. Chuck Wepner to były amerykański bokser, który stawiał swe pierwsze pięściarskie kroki w New Jersey.
08.11.2022, 19’

Jerzy Paramonow

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Śpiewały o nim zespoły: Apteka, Transmisja, czy Vavamuffin. Ma także swoje literackie alter ego. Był częścią kryminalnego półświatka Warszawy, sprytnym złodziejem, którym fascynowali się mieszkańcy miasta stołecznego, także Leopold Tyrmand. Jerzy Paramonow będzie bohaterem dzisiejszego odcinka Nonfiction. Dla władzy w latach 50. Paramonow był krwawym mordercą milicjantów i złodziejem bez skrupułów. Stał się legendą. Można powiedzieć, ze miał naturę kleptomana. Kradł od zawsze. Jako 14-latek został aresztowany w marynarce, którą zdarł z jakiegoś mężczyzny. Zgubiło go pół litra wódki i czekoladki dla panny Władzi. Dokładnie dziś mija 67 lat od czasu, kiedy Paramonow usłyszał wyrok: kara śmierci.
18.10.2022, 16’

Silent Twins

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
O prawdziwej historii, która kryje się za filmem fabularnym pod tym samym tytułem. Nowy film w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, opowiada historię June i Jennifer Gibbons – bliźniaczek, które połączyła niesamowita więź. Któregoś dnia siostry zamilkły dla świata zewnętrznego i zaczęto je nazywać „cichymi bliźniaczkami”. Ich milczenie było protestem przeciwko rasizmowi , którego doświadczały jako dzieci. Film Agnieszki Smoczyńskiej nie jest jedyną produkcją, w której opowiedziano historię sióstr. Jest kilka filmów dokumentalnych, reportaż książkowy Marjorie Wallace, a nawet opera. Głośną historię milczących bliźniaczek opowie w Nonfiction Beata Kwiatkowska.
11.10.2022, 20’

Trzy minuty zawieszone w czasie

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Dziś opowiem o poszukiwaniu ciągu dalszego historii dzięki fragmentom zdjęć i filmów na przykładzie dokumentu „Trzy minuty zawieszone w czasie”. Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju.
04.10.2022, 19’

Diana. The Princess

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Film dokumentalny o Lady Di.
27.09.2022, 27’

Od Simony Kossak do Rin Tin Tina

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
W kinach można oglądać film dokumentalny „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej- Gruz. Opowieść o Simonie Kossak, z tych Kossaków rozczula i satysfakcjonuje nie tylko miłośników zwierząt. Paradoksalnie córka myśliwego od zawsze kochała zwierzęta i stała się obrończynią Puszczy Białowieskiej. Opiekunka Koraska, Hepuni, Pepsi i Koli czyli kruka, dzika, łosi. Mama rysia Agatki. O Simonie opowie reżyserka filmu. Skoro o zwierzętach mowa, opowiemy o innych filmowych aktorach z instynktem zwierzęcym. A to niedźwiedź , który zagrał w serialu „Wataha”, a to osły, które wcieliły się w tytułowego „IO” Jerzego Skolimowskiego. Nawiążemy także do historii i opowiemy o pierwszym zwierzęcym gwiazdorze kina, który urodził się w 1918 roku i zagrał w 25 filmach, owczarku niemieckim, Rin Tin Tinie.
27.08.2022, 120’

#5 Życie zbrodni

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Nonfiction upłynie pod napięciem! Po pierwsze dostarczy nam go serial dokumentalny: "Życie przestępcze 1984-2020". Będziemy też na Festiwalu Miedzianka po drodze oraz zajrzymy do kina, w którym Krzysztof Kieślowski uczył się oglądać filmy. Zaczniemy od porażającego serialu "Life of crime". Jego reżyser, John Alpert jest legendą amerykańskiego dziennikarstwa. Ma na koncie 16 nagród Emmy, nominację do Oscara. Po wywiadach z Fidelem Castro i Saddamem Husseinem i dziesiątkach reportaży z wielu ryzykownych miejsc na świecie przyszedł czas na serial "Życie przestępcze". Twórca spędził 36 lat, dokumentując losy trojga drobnych kryminalistów z Newark, którzy próbowali zarobić dość pieniędzy, aby kupić za nie heroinę. W efekcie powstało wstrząsające studium przestępczości, życia za kratami oraz wyniszczającego uzależnienia. Jednak Alpert nagrywał swoich bohaterów będących pod wpływem narkotyków. Czy to prawdziwy obraz tych ludzi? Poza tym pokazał ich ciała w trumnie, czy to etyczne? O etykę w zawodzie dziennikarza zapytam Marcina Gutowskiego, dziennikarza TVN 24, autora książek, reportażystę nagrodzonego Grand Press za reportaż „Don Stanislao” . Czas na zwrot akcji. Po wątku kryminalnym czas na bardziej refleksyjny. W Sokołowsku trwa festiwal poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu. Widzowie zobaczą na dużym ekranie nieśmiertelny i aktualny także dziś dokument „Gadające głowy”. Kieślowski zadał swoim bohaterom cztery pytania. Ten eksperyment powtarzało wiele osób. Powstała także wersja dźwiękowa, reportaż "Gadające głowy 40 lat później", ale jest też film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Twórca poszedł śladami Kieślowskiego i w swoim dokumencie poprosił o odpowiedź na najważniejsze pytania. Zajrzymy w końcu na Festiwal Miedzianka po drodze. Filip Springer opowie o wydarzeniu pod patronatem Radia 357.
13.08.2022, 120’

#4 Kryminały

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
W czwartym odcinku Nonfiction będzie pojawiał się przymiotnik „kryminalny”, ale bez nadmiernego rozlewu krwi w tle. Zaczniemy od trudnych, nierozwiązanych zagadek, tajemniczych zaginięć i morderstw. Zajmiemy się popularnymi serialami kryminalnymi, dokumentami filmowymi i przede wszystkim serialami audio i skoncentrujemy się na prowadzących śledztwo. Czy te postaci pokazywane są wiarygodnie? Czy polscy śledczy z tak zwanego Archiwum X dysponują, pokazywanym w "Kryminalnych zagadkach" sprzętem i mają rysopis podejrzanego i jego odciski palców na wyciągnięcie ręki, w dodatku na dużym ekranie. W studiu 357 pojawi się kryminolog i kryminalistyk, Joanna Stojer-Polańska, która opowie jak prowadzone jest śledztwo. Kolejnym zwrotem akcji w Nonfiction będzie objęta patronatem Radia 357 premiera filmu dokumentalnego o parze wulkanologów pod tytułem "Wulkan miłości". Małżeństwo Krafftów podróżuje, by zbadać rozżarzone kratery, sfotografować wydobywającą się z nich lawę przez 25 lat. To prawdziwe, dokumentalne „love story”. Czy zakończy się happy endem? Opowiemy też o Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Już we wrześniu rozpocznie się po raz 27. Ciekawe, dokumentalne historie, spotkania z „ludźmi gór” i niepowtarzalna atmosfera czeka na nas już we wrześniu.
30.07.2022, 120’

#3 Poszukiwanie

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Beata Kwiatkowska i jej goście opowiedzą kilka historii, które związane są z poszukiwaniem tożsamości osób. Historie będą dotyczyły reportażu audio, filmu dokumentalnego i książki. Ze względu na to, że audycja będzie emitowana przez 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaczniemy od poruszającej historii związanej z dziewczynką w „niebieskim płaszczyku”, której tożsamości Beata poszukuje od lat. To był Sierpień, 1944 rok, warszawska Ochota. Kilku mężczyzn jest ustawionych pod ścianą do egzekucji. Nagle na linię strzału wbiega mała dziewczynka, która zaczyna krzyczeć: wujku, wujku. Niestety to ona okazała się celem. Dowódca przepędził żołnierzy z oddziału RONA. Nagle przybiegła matka dziewczynki i krzyczała: moją Janeczkę mi zabili. Tę historię Annie Straszewskiej opowiedziała babcia. Ania nie wie wiele więcej, ale szukamy. Opowiemy także historię o posiadającej trzy tożsamości Irenie Gelblum. Dlaczego chciała zatrzeć swoje żydowskie korzenie? Tyle i jeszcze więcej w audycji Nonfiction.
16.07.2022, 119’

#2 Dziewczyna ze zdjęcia

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
02.07.2022, 120’

#1 Sztuka dźwięku

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
"Cały ten dźwięk" to tytuł dokumentu, dzięki któremu przekonamy się, że dźwięk potrafi uzależnić i spowodować chorobę psychiczną... zachwyca ale też zabija. Reżyser filmu - Gunnar Haller Jensen, odkrywa przed widzami postać wokalistki, performerki i kompozytorki Laurie Amat, która traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Podczas audycji przeniesiemy się też do Poznania, gdzie weźmiemy udział w Electrical Walks, prowadzonego przez Christinę Kubisch - artystkę, pionierkę sound artu i technologicznej sztuki dźwięku.
doładowanie ...