Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Nonfiction
10.01.2023, 24’
Nonfiction

Ciepło/zimno

10.01.2023, 24’

Żyjemy w czasach, kiedy śnieg jest ewenementem, a upały bywają anomalią pogodową. Klimatyczny chaos zawdzięczamy sami sobie, więc nasze narzekanie spod znaku: zima zaskoczyła drogowców jest nieuzasadnione, ale wciąż zapominamy o swoich przewinieniach. Jak możemy to zmienić i choć trochę się zaangażować?
A gdyby tak przekonał nas do tego Darren Aronofsky, Leonardo DiCaprio, czy David Attenborough? Może potrzebujemy historii ekologicznych, które będzie się oglądać lub słuchać jak thrillera? Od tego mamy filmowców i twórców podcastów? W tym odcinku Nonfiction zagramy w ciepło- zimno.
Zaczniemy od 30 stopni Celsjusza i Brazylii, gdzie Alex Pritz zrealizował swój film dokumentalny pod tytułem "Terytorium". Dziś trwają protesty brazylijskich zwolenników byłego prezydenta, Bolsonaro, a reżyser walczy nie tylko o Amazonię, ale także o Oscara. Oglądając film, dowiemy się w jakim stopniu, rządy Bolsonaro wpłynęły na dewastację Amazonii.
Pasjonujący dokumentalny thriller przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób. Jednym z producentów filmu jest Darren Aronofsky (reż. „Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”). Ekolodzy i Aktywiści walczą o przetrwanie Amazonii, a Leonardo DiCaprio walczy z Bolsonaro. Od lat wiadomo, że panowie toczą twitterową wojnę. Zaangażowany w działalność proekologiczną Leo, protestował przeciwko druzgocącej lasy dziewicze polityce byłego prezydenta. Sam aktor często mówił: moim zawodem jest udawanie, wy możecie mówić prawdę. DiCaprio od lat prowadzi fundację i inwestuje pieniądze w eko-aktywizm, produkcję sztucznego mięsa i tworzenie ekologicznych dokumentów. Leo poleca również podcasty. Jego ulubionym jest Seedcast, prowadzony przez Nię Tero.
W drugiej części Nonfiction opowiemy o krainie zimna. Na platformę BBC wrócił znany serial dokumentalny : Mroźna planeta. W 2011 roku w wyjątkowy sposób umożliwiał on widzom na całym świecie zapoznanie się z życiem na biegunach. Teraz, 11 lat później, nowa odsłona serii prezentowana przez Sir Davida Attenborough - idzie dalej i bada też życie poza obszarem polarnym. „Mroźna planeta II” śledzi dramaty dzikich zwierząt rozgrywające się we wszystkich najzimniejszych regionach świata: wśród górskich szczytów, na zamarzniętych pustyniach, w zasypanych śniegiem lasach i skutych lodem oceanach. Podpowiemy także, których podcastów Sir Davida Attenborough warto posłuchać.