Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Nonfiction
09.05.2023, 7’
Nonfiction

Matt Parey - król fantastyki

09.05.2023, 7’

Był zodiakalnym Koziorożcem, chińskim Psem, Jabłonią w horoskopie druidów. Bez niego nie byłoby Wiedźmina, czy nominowanej do Oscara® „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja.

Z wykształcenia był inżynierem elektrykiem. Po studiach na Politechnice Warszawskiej z "nakazu pracy" trafił do Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luxemburg w Warszawie.

Był rok 1982, środek najczarniejszej antyopozycyjnej nocy, i młodzieżowy magazyn z fantastyką miał stanowić wentyl bezpieczeństwa dla władzy i sposób na skanalizowanie nieprzychylnych nastrojów. Na początku Parowski też nie traktował tej przygody zbyt poważnie. Właśnie wyszła jego debiutancka książka, dystopijna "Twarzą ku ziemi", w której autor kamuflował sprzeciw przeciwko komunistom. Parowski skupiał się głównie na tej pracy. W nowym magazynie objął stanowisko redaktora prozy polskiej. I w ten sposób wkroczył na ścieżkę, którą kroczył następnie prawie czterdzieści lat. W 2006 roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi autor otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. W 2007 roku, z okazji 25-lecia "Nowej Fantastyki".