Jak minął ten tydzień? Niektórzy rozpoczęli ferie – a wraz z nimi Marcin Łukawski. Niektórzy czekają na swoją kolej – z nimi solidaryzował się co Ranek Krystian Hanke. A wczoraj poranną audycję poprowadził Antoni Grudniewski!
I to właśnie we wczorajszym Ranku ogłosiliśmy pewien konkurs. W tym konkursie do wygrania są podwójne bilety na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w Warszawie już 1 lutego! Zapraszamy do udziału na konkursy.radio357.pl – szczegóły znajdziesz także tutaj.
W środę na naszą antenę wrócił Cichy, kolejny historyczny pojedynek przedstawili Wam nasi sportowi, a Michał Olszański dwukrotnie w tym tygodniu zasiadł w studiu A punktualnie o godzinie 16:00. Zapraszamy do lektury!
Co nowego w podcastach?
📀 Dla Niedźwiedzia to chleb powszedni, dla Stelki… niekoniecznie – choć ma utwór, który jest dla niego szczególny. Walter Becker i Donald Fagen, czyli zespół Steely Dan, to bohaterowie 93. odcinka podcastu Single z Żoliborza Marka Niedźwieckiego i Piotra Stelmacha. Zaczyna się od “Do It Again” z 1972 roku, a potem… posłuchaj!
🎤 Michał Sokolnicki to jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów, często nazywany prawą ręką Józefa Piłsudskiego. Jego sylwetkę prezentujemy w 15. odcinku podcastu Prekursorzy. 20 wizji lepszego świata. Posłuchaj rozmowy Michała Żakowskiego z profesorem Krzysztofem Klocem z Uniwersytetu KEN w Krakowie.
♟️ Osobom, które pasjonują się szachami, nie trzeba ich przedstawiać. Boris Spasski, reprezentujący ZSRR i Bobby Fischer, reprezentujący USA, stoczyli w samym środku Zimnej wojny pojedynek stulecia w finale mistrzostw świata 1972 roku. Kto wygrał? I jak przebiegała rywalizacja w Reykjaviku? Poznaj tę niesamowitą historię w podcaście Krótka historia sportu Mateusza Kuźniewskiego.
Tym żyje świat
🎤 Lai Ching-te wygrał wybory prezydenckie na Tajwanie. Dlaczego to, że jest on politykiem widzącym swój kraj jako niezależny od Chin, jest ważne dla Australii? W przededniu wyborów Michał Żakowski rozmawiał o roli Australii w tym regionie z prof. Marią Wincławską, politolożką z UMK w Toruniu, w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu audycji usłyszysz także o Jemenie oraz o podróży reporterskiej Izy Klementowicz do Stanów Zjednoczonych tropem rdzennych mieszkańców.
🎤 Niepokojących wydarzeń jest coraz więcej. Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej, mówi po 100 dniach od rozpoczęcia nowego etapu konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie: “Następuje eskalacja – trzeba mieć na uwadze nie tylko Izrael i Palestynę, ale także Iran i inne państwa regionu. Obecny atak wpisuje się w to, co dzieje się od października w Strefie Gazy”. Rozmowy z ambasadorem posłuchasz w cyklu Radio świat. W pozostałych odcinkach z tego tygodnia: republikańskie prawybory w stanie Iowa, protesty w Niemczech oraz stosunki Iranu z Pakistanem.
Dla fanów muzyki
📀 Od utworu “You’ll Never Walk Alone” rozpoczyna w tym tygodniu audycję Pokolenia 357 Marcina Cichońskiego. Foo Fighters, Radiohead, Metallica czy Jimi Hendrix – oni również pojawiają się podczas tego spotkania.
📀 Sekou poruszył czułą strunę w sercu jednego z słuchaczy audycji Stonowanie. Ola Budka również uznała, że muzyka 19-latka doskonale pasuje do jej niedzielnej audycji. Dwóch utworów tego wykonawcy posłuchasz w jej najnowszym wydaniu.
📀 Julien Baker, Emma Anderson, Malcolm McLaren i tradycyjnie na koniec Tears For Fears – to oni pojawiają się w najnowszym wydaniu audycji Wierność w stereo Piotra Stelmacha.
📀 Nowości od MGMT i Toma Odella prezentuje Ralph Kaminski. W audycji DJ Rafał usłyszysz także jeden z utworów ze ścieżki dźwiękowej nowej “Akademii Pana Kleksa”, a na zakończenie piosenka zespołu Raz Dwa Trzy.
Co na miejscu pierwszym?
🎶 Spięty, Kaśka Sochacka i bracia Kacperczyk – trzy numery 1 LP 357 są aktualnie na podium. Najwyżej notowana nowość na pozycji 26. – to Warhaus z utworem “Popcorn”,
Na Twoje głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.radio357.pl. Podpowiadamy, że trwa audycja Wspieraj system, pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP 357.
Trzymaj rękę na pulsie
⛰️ Czy wiesz, przez ile krajów przebiegają Karpaty? W rozmowie z Markiem Józefiakiem, rzecznikiem Greenpeace Polska, Mateusz Kuźniewski odkrywa tajemnice tych gór w audycji Na szlaku. Wspólnie podsumowują zeszłoroczną akcję „Ratujmy Karpaty” i zachęcają do wizyty w tych bardziej i mniej znanych zakątkach tego pięknego pasma.
📖 Rok 2024 to także rok Marka Hłaski. W rozmowie z Radosławem Młynarczykiem, autorem książki “Hłasko – proletariacki książę”, Krzysztof Tubilewicz pyta, czy to, jak pisarz został zapamiętany ma wpływ na to, czy cieszy się naszą sympatią. Czy wciąż możemy podziwiać legendę bon vivanta? O tym posłuchasz w środowej Popołudniówce 357. [1h39min]
🌑 Dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej zajmuje się w swojej działalności naukowej problemem wytrzymałości stropów księżycowych jaskiń lawowych. “Od najmłodszych lat jestem miłośnikiem astronomii. Na stażu we Włoszech poznałem profesora, który zajmuje się geologią planetarną. Zauważyłem, że można w tym temacie jeszcze wiele zrobić”. Czy można wykorzystać taką wiedzę, by ludzkość mogła schronić się na Księżycu? Wyjaśnienie usłyszysz w audycji Patronautyka Patrycjusza Wyżgi [1h04min]. W audycji tradycyjnie także dużo wyśmienitego jazzu!
Na deser
🏵️ Pamiętasz film “Once”? Główną rolę grał w nim Irlandczyk Glen Hansard – jego piosenka “Falling Slowly” ze ścieżki dźwiękowej została nagrodzona Oscarem. “To mógł być najważniejszy moment w jego życiu…” przypomina Paweł Jóźwicki. Glen jest bohaterem najnowszego wydania Gruzji.
🖌️ Wystawa malarstwa na szkle w stołecznym Muzeum Azji i Pacyfiku – dzieła w technice znanej w Chinach od XVII wieku do obejrzenia dla zwiedzających aż do 21 kwietnia. O tej i innych aktualnościach kulturalnych w najnowszym, środowym Kulturalnym skoczku Justyny Godz.
▶️ Motyw “dwa utwory jednego wykonawcy” pojawił się w tym tygodniu nie tylko u Smoka, ale także u Bisiora. W audycji Mam grać usłyszysz podwójnie m.in. The Smiths, James i Sea Girls.
Polecenia kulturalne
Dziś kulturalnie poleca Anna Dudzińska:
Macie Państwo tak samo jak ja? Otwieracie oczy, a tam dziesięć centymetrów świeżego śniegu na ulicy, domach i samochodach. Co za piękna zima… Pobiegłabym na spacer, ale muszę Państwa zaprosić w dwa cudowne miejsca i polecić przestrzenie, w których nawet nielubiący zimy znajdą swoje przyjemności.
Pierwsze kroki kieruje do Teatru Śląskiego w Katowicach. Tam dwie premiery. „Korfanty. Rebelia” Artura Pałygi i „Boska”, sztuka Petera Quiltera. Zacznijmy od komedii. Florence Foster Jenkins. Najgorsza śpiewaczka świata. Pozbawiona talentu, ale za to pełna pasji oraz determinacji. I z odpowiednią ilością pieniędzy… Skąd wziął się fenomen Boskiej i dlaczego jej występ w nowojorskiej Carnegie Hall przyszły zobaczyć tysiące ludzi? Ta prawdziwa historia od lat inspiruje ludzi do spełniania marzeń bez względu na przeszkody. Każda porażka może przerodzić się w sukces. Jeśli tylko chcemy. Proszę zobaczyć koniecznie – boskie: Grażyna Bułka i Barbara Lubos – czekają na Państwa z niecierpliwością.
A „Korfanty” właśnie miał premierę, więc najpierw sama pójdę na spektakl, a potem dopiero polecę Państwu. Jest jednak miejsce w Katowicach, do którego warto się schronić przed zimnem. Nigdy tam nie byłam i prawie odebrało mi mowę…
To ”Śląskie Centrum Wolności i Solidarności” muzeum, które powstało, by upamiętnić tragiczne wydarzenia w kopalni „Wujek” po wprowadzeniu stanu wojennego. Ta multimedialna wystawa, opowieść o wolności i solidarności – warta jest nie jednej wizyty, ale kilkunastu zimowych spacerów. Nie zawiedziecie się Państwo!
Pozdrowienia z Południa – Ania Dudzińska