Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Paweł Sawicki

.
22.12.2022, 59’

Przepisy od ocalałych z Auschwitz

Plac na rozdrożu

Eugene Ginter przywołuje smak kanapki z czekoladą, którą jego matka przygotowała mu, by posilił się i wzmocnił po wyzwoleniu. Eva Shainblum wspomina, że rakott-krumpli - węgierskie danie z układanych warstwami ziemniaków - stanowiło ostatni posiłek, jaki zjadła z rodziną, zanim wszyscy zostali deportowani do Auschwitz. Benjamin Lesser pamięta sad i ogrody swojego dziadka w przedwojennej miejscowości Mukaczewo.
Smaki, zapachy jedzenia zostają w nas w sposób wyjątkowy i na lata. O pamięci zachowanej wokół jedzenia będziemy rozmawiać w czwartkowym, przedświątecznym wydaniu „Placu na rozdrożu”. Pretekstem do tego stanie się pewna niezwykła książka.
„Honey Cake & Latkes: Recipes from the Old World by the Auschwitz-Birkenau Survivors” (Miodownik i placki ziemniaczane - przepisy ze starego świata od ocalałych z Auschwitz-Birkenau) została wydana w Stanach Zjednoczonych. Zawiera nie tylko ponad 110 przepisów, ale przede wszystkim związane z nimi osobiste wspomnienia z czasów przedwojennych, okresu zagłady oraz życia po wyzwoleniu. Znajdują się w niej też notki biograficzne wszystkich bohaterów oraz opis tradycji związanych z jedzeniem, które przekazali jedni z ostatnich żyjących ocalałych z obozu Auschwitz.
Książka ukazała się pod redakcją dr Marii Zalewskiej - dyrektorką Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w Nowym Jorku. I właśnie z nią spotka się dziś Paweł Sawicki.
01.08.2022, 60’

O Pamięci

Plac na rozdrożu

W jaki sposób powinniśmy zachowywać pamięć, nie tylko przy okazji ważnych i wielkich rocznic, jak np. 1 sierpnia? Jakie ostrzeżenia powinniśmy wyciągać z tragicznych wydarzeń, takich jak Powstanie Warszawskie? Jakie lekcje wyciągnąć z takich miejsc jak Auschwitz?
Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi z Tomaszem Kuncewiczem, dyrektorem Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Oshpitzin. Pan Tomasz jest tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej. Nagroda Pamięci przyznana przez amerykańską fundację Taube Philantropies upamiętnia Irenę Sendler, polską działaczkę społeczną, która w czasie okupacji niemieckiej ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została wyróżniona tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.
06.09.2021, 60’

gość: Sławomir Pastuszka

Publicystyka

Osobista historia Sławomira Pastuszki, społecznika, pasjonata kultury żydowskiej, opiekuna cmentarza żydowskiego w Pszczynie, tłumacza napisów nagrobnych.
19.07.2021, 60’

Festiwal sztuki naiwnej

Publicystyka

Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata.
07.06.2021, 60’

Po co nam pamięć o Auschwitz?

Publicystyka

W czerwcu obchodzimy rocznicę wysłania pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. Obóz miał istnieć przez bardzo krótki czas, a zniknąć mieli nie tylko więźniowie, ale i pamięć o nich. To, że kilkadziesiąt lat później ciągle możemy oglądać to miejsce, jest zasługą sztabu konserwatorów.
doładowanie ...