Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Plac na rozdrożu
22.12.2022, 59’
Plac na rozdrożu

Przepisy od ocalałych z Auschwitz

22.12.2022, 59’

Eugene Ginter przywołuje smak kanapki z czekoladą, którą jego matka przygotowała mu, by posilił się i wzmocnił po wyzwoleniu. Eva Shainblum wspomina, że rakott-krumpli - węgierskie danie z układanych warstwami ziemniaków - stanowiło ostatni posiłek, jaki zjadła z rodziną, zanim wszyscy zostali deportowani do Auschwitz. Benjamin Lesser pamięta sad i ogrody swojego dziadka w przedwojennej miejscowości Mukaczewo.
Smaki, zapachy jedzenia zostają w nas w sposób wyjątkowy i na lata. O pamięci zachowanej wokół jedzenia będziemy rozmawiać w czwartkowym, przedświątecznym wydaniu „Placu na rozdrożu”. Pretekstem do tego stanie się pewna niezwykła książka.
„Honey Cake & Latkes: Recipes from the Old World by the Auschwitz-Birkenau Survivors” (Miodownik i placki ziemniaczane - przepisy ze starego świata od ocalałych z Auschwitz-Birkenau) została wydana w Stanach Zjednoczonych. Zawiera nie tylko ponad 110 przepisów, ale przede wszystkim związane z nimi osobiste wspomnienia z czasów przedwojennych, okresu zagłady oraz życia po wyzwoleniu. Znajdują się w niej też notki biograficzne wszystkich bohaterów oraz opis tradycji związanych z jedzeniem, które przekazali jedni z ostatnich żyjących ocalałych z obozu Auschwitz.
Książka ukazała się pod redakcją dr Marii Zalewskiej - dyrektorką Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation w Nowym Jorku. I właśnie z nią spotka się dziś Paweł Sawicki.

Playlista odcinka

Wojciech Majewski Quintet
Ocalić od zapomnienia (Instrumental)
Zavoyama Quartet
Wahadło
Tears For Fears
Woman in Chains [Instrumental Version 2]
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.