Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Mariusz Nowik

.
16.02.2022, 62’

„Kobiety pistolety”

Plac na rozdrożu

Maria Kowalska w czasie II wojny światowej była jedną z czterdziestu żołnierek, na które wołano „kobiety pistolety”. Po upadku Powstania Warszawskiego trafiła do obozu koncentracyjnego Stutthof. Ocalała, uciekając z marszu śmierci. Po wielu dziesięcioleciach od tamtych wydarzeń dzieli się bolesnymi wspomnieniami z Wiktorem Krajewskim, autorem książki „Kobiety pistolety”.
11.01.2022, 60’

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Plac na rozdrożu

Mija 70 lat od podjęcia decyzji o budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Będzie o ciekawostkach i tajemnicach tej budowli, którą niektórzy chcieliby zburzyć inni traktują jak symbol miasta
29.12.2021, 60’

"Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku"

Plac na rozdrożu

Rozmowa z Agnieszką Gajewską o książce "Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku". Autorka, literaturoznawczyni i badaczka twórczości Lema, dotarła do archiwów, z których nikt wcześniej nie korzystał. Dzięki temu odtworzyła pieczołowicie pierwsze lata życia pisarza, ale też postawiła mocno udokumentowaną tezę: doświadczenie wojny i ocalenie z Zagłady miało fundamentalny wpływ na Stanisława Lema i jego twórczość, która pełna jest zakamuflowanych odniesień do jego życiowych doświadczeń.
10.11.2021, 62’

gość: Monika Kuhnke

Plac na rozdrożu

Historie trochę jak z Indiany Jonesa, a trochę, jak z Sherlocka Holmesa. Rozmowa z Moniką Kuhnke, która zajmuje się odzyskiwaniem dzieł sztuki utraconych przez Polskę w czasie wojny.
13.10.2021, 60’

Jak wygląda praca w moskiewskich archiwach?

Plac na Rozdrożu

Rozmowa z prof. Mariuszem Wołosem, historykiem, sowietologiem, który pracuje w Rosji. Jak wygląda praca w moskiewskich archiwach? Co udało się w nich odnaleźć? I dlaczego rosyjscy historycy celowo utrudniają dostęp do niektórych materiałów?
07.09.2021, 60’

Na gruzach World Trade Center

Publicystyka

Rozmowa z Kamilem Tureckim, autorem książki "Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center" o Polakach, którzy przeżyli zamach czy brali udział w pracach na gruzach. To także rozmowy z rodzinami polskich ofiar.
02.08.2021, 60’

Fotograf Powstania Warszawskiego

Publicystyka

14 lat po wydaniu albumu ze zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego „Broka” Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało się na publikację drugiej edycji. "Brok" był znakomitym sportowcem. W czasie powstania wykonał ok. 1000 zdjęć dokumentujących te czasy. Nad opracowaniem fotografii pracował sztab specjalistów z Muzeum Powstania Warszawskiego. Na audycję zaprasza Mariusz Nowik.
08.04.2021, 60’

Ocalić historię od zapomnienia

Publicystyka

Gościem Mariusza Nowika był Maciej Piwowarczuk z Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Fundacja zbiera relacje, dokumenty i inne świadectwa świadków historii - nie tylko te, które dotyczą najważniejszych wydarzeń, ale też te, które opowiadają o codzienności.
doładowanie ...