Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Marcin Gutowski

.
29.08.2023, 60’

Dlaczego nie ufamy innym?

Plac na rozdrożu

Zdecydowana większość z nas nie ufa innym. Tak wynika z badań.
Polacy są w ogonie międzynarodowych rankingów zaufania społecznego. Co więcej, z roku na rok odsetek nieufnych wzrasta. Co to oznacza? Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Co z tym zrobić? To pytania szczególnie istotne w czasach społecznej polaryzacji, a zwłaszcza w okresie, w którym znów coraz częściej i głośniej pada pytanie "komu zaufają Polacy".
O tym porozmawiamy z psycholog społeczną prof. Krystyną Skarżyńską oraz socjologiem i politologiem prof. Mikołajem Cześnikiem, którzy badają zjawisko nieufności społecznej i zaufania obywateli do demokracji.
27.06.2023, 60’

Jak smakuje sernik w domu seryjnego mordercy?

Plac na rozdrożu

Jak smakuje sernik w domu prawdopodobnego seryjnego mordercy? Ostatniego. Jedynego, którego nie udało się osądzić.
Przekonali się o tym i spojrzeli mu w oczy Kacper Sulowski i Zuzanna Bukłaha - dwoje reporterów, którzy ruszyli tropem największej zagadki w historii polskiej kryminalistyki. Ślady zaprowadziły ich do domu potencjalnego mordercy, który w latach osiemdziesiątych zabijał łódzkich homoseksualistów. O tej mrocznej i niebezpiecznej podróży, opisanej w książce "Ostatni", porozmawiamy we wtorkowym Placu na rozdrożu. Zaprasza Marcin Gutowski.
23.05.2023, 59’

Jakie emocje wykorzystują politycy podczas kampanii?

Plac na rozdrożu

Strach, gniew, a może nadzieja? Jakie emocje wywołują i wykorzystują politycy w kampanii wyborczej, by zyskać wyborców? Jakich strategii i narzędzi używają, by osiągnąć swój cel? Czy jesteśmy wobec tego bezradni? Ile wspólnego ma to z prawdą, rzeczywistymi przekonaniami i potrzebami obywateli. Jakie są konsekwencje tej kampanijnej gry? Jak z przedmiotu propagandowego oddziaływania stać się podmiotem polityki - świadomym obywatelem? Czy to możliwe?
Zanim na dobre rozpędzi się, i pochłonie wielu, wyborcza kampania, porozmawiamy o tym z ekspertami ds. komunikacji i praktykami politycznego marketingu: Anną Mierzyńską, Jakubem Bierzyńskim i Pawłem Cywińskim
14.03.2023, 60’

Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii?

Plac na rozdrożu

Reporter TVN 24 Marcin Gutowski przez kilka lat prowadził dziennikarskie śledztwo dotyczące pedofilii w Kościele. Z dokumentów, także kościelnych i relacji świadków oraz ofiar wynika trudny i bolesny dla wielu osób wniosek: Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, wiedział o przypadkach pedofilii. Co więcej - z powodu jego decyzji sprawcy unikali odpowiedzialności.
Sprawa budzi ogromne emocje. Wypowiedział się nawet papież Franciszek. - W tamtych czasach wszystko tuszowano - stwierdził.
Dziś ten temat podejmie u nas na antenie sam autor reportażu telewizyjnego "Franciszkańska 3", Marcin Gutowski, oraz zaproszeni przez niego goście: Anna Karoń - Ostrowska, filozofka, współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera, znajoma Jana Pawła II oraz Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz, autor książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".
Nie będzie to jednak rozmowa o konflikcie politycznym. Jak zauważają goście Marcina Gutowskiego: - Gdzieś w tym wszystkim, co dzieje się po emisji reportażu umyka to, co najważniejsze - czyli krzywda ofiar.
21.02.2023, 60’

Rok wojny w Ukrainie

Plac na rozdrożu

Porozmawiamy o tym, co na światowej szachownicy zmienił rok wojny w Ukrainie. I co do tej zmiany może wnieść wczorajsza zaskakująca wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie, a także ta dzisiejsza - w Warszawie. Co kryje się za gestami i słowami? Jakie posunięcia planują światowi liderzy? Co nas czeka? Czy powinniśmy się martwić, czy wręcz przeciwnie? I czy mamy na to jakikolwiek wpływ.
10.01.2023, 60’

Goście: Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski

Plac na rozdrożu

To będzie rozmowa o rozmowie : z dr Karoliną Wigurą (socjolożką, historyczką idei z Wolnego Uniwersytetu Berlina i UW, publicystką Kultury Liberalnej) i Tomaszem Terlikowskim (filozofem, publicystą i działaczem katolickim). Audycja inspirowana ich wspólną nową książką "Polka ateistka kontra Polak katolik".
Jak to możliwe , że w ogóle ze sobą rozmawiają. Jak to robią. Dlaczego. Co sprawia, że potrafią, słuchają, uznają odmienne i zupełnie sobie obce racje i motywacje, wychodzą poza swoje bańki w czasach, gdy inni się raczej w nich okopują i zwalczają "tych drugich". Czy tak się da na większą skalę? Czy warto? co może pomóc, a co przeszkadza w tym, żeby dostrzec w "tym drugim" podmiotowego rozmówcę a nie przedmiot nieufności, niechęci, zagrożenia...
doładowanie ...