14.03.2023, 60’
Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii?
Plac na rozdrożu
Reporter TVN 24 Marcin Gutowski przez kilka lat prowadził dziennikarskie śledztwo dotyczące pedofilii w Kościele. Z dokumentów, także kościelnych i relacji świadków oraz ofiar wynika trudny i bolesny dla wielu osób wniosek: Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, wiedział o przypadkach pedofilii. Co więcej - z powodu jego decyzji sprawcy unikali odpowiedzialności.
Sprawa budzi ogromne emocje. Wypowiedział się nawet papież Franciszek. - W tamtych czasach wszystko tuszowano - stwierdził.
Dziś ten temat podejmie u nas na antenie sam autor reportażu telewizyjnego "Franciszkańska 3", Marcin Gutowski, oraz zaproszeni przez niego goście: Anna Karoń - Ostrowska, filozofka, współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera, znajoma Jana Pawła II oraz Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz, autor książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".
Nie będzie to jednak rozmowa o konflikcie politycznym. Jak zauważają goście Marcina Gutowskiego: - Gdzieś w tym wszystkim, co dzieje się po emisji reportażu umyka to, co najważniejsze - czyli krzywda ofiar.
21.02.2023, 60’
Rok wojny w Ukrainie
Plac na rozdrożu
Porozmawiamy o tym, co na światowej szachownicy zmienił rok wojny w Ukrainie. I co do tej zmiany może wnieść wczorajsza zaskakująca wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie, a także ta dzisiejsza - w Warszawie. Co kryje się za gestami i słowami? Jakie posunięcia planują światowi liderzy? Co nas czeka? Czy powinniśmy się martwić, czy wręcz przeciwnie? I czy mamy na to jakikolwiek wpływ.
10.01.2023, 60’
Goście: Karolina Wigura i Tomasz Terlikowski
Plac na rozdrożu
To będzie rozmowa o rozmowie : z dr Karoliną Wigurą (socjolożką, historyczką idei z Wolnego Uniwersytetu Berlina i UW, publicystką Kultury Liberalnej) i Tomaszem Terlikowskim (filozofem, publicystą i działaczem katolickim). Audycja inspirowana ich wspólną nową książką "Polka ateistka kontra Polak katolik".
Jak to możliwe , że w ogóle ze sobą rozmawiają. Jak to robią. Dlaczego. Co sprawia, że potrafią, słuchają, uznają odmienne i zupełnie sobie obce racje i motywacje, wychodzą poza swoje bańki w czasach, gdy inni się raczej w nich okopują i zwalczają "tych drugich". Czy tak się da na większą skalę? Czy warto? co może pomóc, a co przeszkadza w tym, żeby dostrzec w "tym drugim" podmiotowego rozmówcę a nie przedmiot nieufności, niechęci, zagrożenia...