Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Plac na rozdrożu
14.03.2023, 60’
Plac na rozdrożu

Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii?

14.03.2023, 60’

Reporter TVN 24 Marcin Gutowski przez kilka lat prowadził dziennikarskie śledztwo dotyczące pedofilii w Kościele. Z dokumentów, także kościelnych i relacji świadków oraz ofiar wynika trudny i bolesny dla wielu osób wniosek: Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski, wiedział o przypadkach pedofilii. Co więcej - z powodu jego decyzji sprawcy unikali odpowiedzialności.
Sprawa budzi ogromne emocje. Wypowiedział się nawet papież Franciszek. - W tamtych czasach wszystko tuszowano - stwierdził.
Dziś ten temat podejmie u nas na antenie sam autor reportażu telewizyjnego "Franciszkańska 3", Marcin Gutowski, oraz zaproszeni przez niego goście: Anna Karoń - Ostrowska, filozofka, współzałożycielka Instytutu Myśli Józefa Tischnera, znajoma Jana Pawła II oraz Ekke Overbeek, holenderski dziennikarz, autor książki "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".
Nie będzie to jednak rozmowa o konflikcie politycznym. Jak zauważają goście Marcina Gutowskiego: - Gdzieś w tym wszystkim, co dzieje się po emisji reportażu umyka to, co najważniejsze - czyli krzywda ofiar.