Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Małgorzata Żerwe

fot. Marek Zygmunt
18.07.2023, 60’

Kim Lee. Królowa Warszawy

Plac na rozdrożu

Kim Lee była najpopularniejszą polską drag queen. I zapewne jedyną azjatyckiego pochodzenia w całej Wschodniej Europie.
W reportażu Małgorzaty Żerwe usłyszymy jak w garderobie gdańskiego pubu, Andy Nguyen przeistacza się w divę Kim Lee. Robiąc makijaż i dobierając dodatki do własnoręczne szytych kostiumów Andy opowiada o asymilacji, o biseksualności, o ( nie) tolerancji i o swojej rodzinie. Ale przede wszystkim o tym, jak bycie drag queen zmieniło jego życie. Opowiada szczerze, bezpośrednio, z humorem i autoironią. Pozwala nam być bardzo blisko, zwłaszcza kiedy tuż po żartach przechodzi do bardzo osobistych zwierzeń.
Kim Lee zmarła na covid pod koniec 2020 roku. Zostało po niej mnóstwo wspomnień, zapisów występów, filmów i spektakli teatralnych, w których grała. I ten reportaż.
W studiu zaś będziemy gościć: Agatę Zbylut - artystkę wizualną, współautorkę wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”, którą do końca lipca można oglądać w Muzeum Woli oraz Macieja Nowaka- człowieka teatru, dziennikarza i krytyka kulinarnego.
07.07.2021, 57’

Wrzód na tyłku Podkarpacia

Publicystyka

Życie na Pograniczu z perspektywy Chutoru Gorajec jest wielobarwne i wielokulturowe. Ale nie bezproblemowe. Małgorzata Żerwe zaprasza na reportaż pt. ,,Wrzód na tyłku Podkarpacia". Podczas podróży na Roztocze trafiła do Mariny i Marcina. We wsi Gorajec mieszkają oni z dziećmi od kilku lat, a ich dom tętni życiem - tutaj odbywa się międzynarodowy festiwal Folkowisko, koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania z pisarzami i spotkania lokalnej wspólnoty. Marcin Piotrowski jest radnym gminy Lubaczów. Jako jedyny głosował przeciwko przyjęciu ustawy deklarującej powiat lubaczowski „strefą wolną od LGBT”. W dodatku zaprasza do wspólnego muzykowania zespoły z Ukrainy. A tutaj, jak na torfowisku, tli się ogień wojennych i powojennych tragedii.
doładowanie ...