Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

marcin.lukawski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Marcin Łukawski

"No, ale przynajmniej jak jedziesz do pracy, to nie ma korków" – tak reagują ci, którzy dowiadują się, że wstaję o 4.30. Tak, nie ma korków, ale nie tylko dlatego to lubię. Ta cudna, marznąca mżawka, krupa śnieżna, te wschody słońca… A serio - lubię to głównie ze względu na ludzi. Ekipa poranka spotyka się z wyjątkowymi ludźmi- inteligentnymi, dowcipnymi, życzliwymi, czasem lekko złośliwymi słuchaczami. Poza tym w ciągu dnia można odebrać ze szkoły dwoje łobuzów i poświęcić im trochę czasu. Można spotkać się ze studentami z Collegium Civitas- pobrać sporo energii i innego spojrzenia na świat. Można też się chwilę zdrzemnąć… P.s. 4.30 wcale nie jest taka zła! Latem to nawet już widno...
25.09.2023, 189’

Ranek

Ranek

25 września w życie wchodzi ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji telefonicznej. O tym, jak prawo będzie nas chronić przed oszustami telefonicznymi porozmawiamy w Ranku z Nikolą Bochyńską z cyberdefence24.pl Trzeba uważać, bo zderzenie z nimi może być bardzo niebezpieczne. Jesień to czas, kiedy szybciej zapada zmrok i dłużej jest ciemno. A dzikie zwierzęta wychodzą na drogi. Na co zwracać uwagę, żeby uniknąć kolizji? O tym Izabela Woźniak.
Krystian Hanke poczuł już jesień i rozpoczyna cykl polecajek na słotę, a tym razem zabierze nas w Tatowaniu do Centrum Spotkań z Kulturą w Lublinie.
W cyklu "Latka Lecą" kolejna niespodzianka - Rankowy debiut - Wojciech Zimiński.
25.09.2023, 9’

Oszuści telefoniczni ujęci w prawie

Gość Radia 357

25 września w życie wchodzi ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji telefonicznej. O tym, jak prawo będzie nas chronić przed oszustami telefonicznymi mówiła w Ranku z Nikolą Bochyńską z cyberdefence24.pll
22.09.2023, 182’

Notowanie #100

Lista Piosenek 357

21.09.2023, 194’

Ranek

Ranek

Trwa spór wokół zakazu importu zboża z Ukrainy. Wołodymir Zełenski nie spotkał się z Andrzejem Dudą, podczas sesji ONZ w Nowym Jorku, wiele gorzkich słów padło z ust polskich i ukraińskich polityków. O nastrojach na Ukrainie i w Polsce wokół spraw gospodarczych w Ranku porozmawiamy z dr Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
W zbliżających się wyborach parlamentarnych weźmie udział 1,5 mln nowych wyborców. Czy zagłosują i jaką rolę odgrywają w trwającej kampanii? O tym Izabela Woźniak.
W Ranku również o najnowsze książce z serii "Szkoła szpiegów" - o której opowie Krystian Hanke w Tatowaniu.
Będzie też, jak co czwartek przegląd prasy zagranicznej, a dokładnie prasy brytyjskiej.
21.09.2023, 10’

Polsko-Ukraiński spór gospodarczy

Gość Radia 357

Trwa spór wokół zakazu importu zboża z Ukrainy. Wołodymir Zełenski nie spotkał się z Andrzejem Dudą, podczas sesji ONZ w Nowym Jorku, wiele gorzkich słów padło z ust polskich i ukraińskich polityków. O nastrojach na Ukrainie i w Polsce wokół spraw gospodarczych w Ranku mówił dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
20.09.2023, 189’

Ranek

Ranek

Już za 3 miesiące do centrum Warszawy nie wjadą stare samochody. W 2024 roku stolica zacznie wprowadzać strefy czystego transportu. Więcej na ten temat w Rozmowie Ranka Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Studenci szykują się do nowego roku akademickiego, jednak dla wielu wyzwaniem będą pieniądze na utrzymanie w dużych miastach o czym Izabela Woźniak.
W Tatowaniu polecajki filmowe.
20.09.2023, 9’

Strefy Czystego Transportu już w 2024r.

Gość Radia 357

Już za 3 miesiące do centrum Warszawy nie wjadą stare samochody. W 2024 roku stolica zacznie wprowadzać strefy czystego transportu. Więcej na ten temat w Rozmowie Ranka Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
19.09.2023, 193’

Ranek

Ranek

We wtorek 19 września odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmowy będzie kwestia importu ukraińskiego zboża do Polski. Jakie są racje obu stron? O tym w Rozmowie Ranka mówi Piotr Pogorzelski z Telewizji Biełsat, autor podcastu "Po prostu wschód" i współpracownik Radia 357.
Na włoską wyspę Lampedusa przypływa coraz więcej migrantów. Wyspa nie radzi już sobie z przybyszami, których jest dziś więcej niż samych mieszkańców. Chociaż tych dróg jest więcej - co sprawdzała Izabela Woźniak.

W Tatowaniu - rozstrzygnięcie konkursu literatury młodych "Literacka podróż Hestii"
19.09.2023, 9’

Spotkanie Duda-Zełenski

Gość Radia 357

We wtorek 19 września odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zeleńskim . Głównym tematem rozmowy będzie kwestia importu ukraińskiego zboża do Polski. Jakie są racje obu stron? O tym w Rozmowie Ranka mówi Piotr Pogorzelski z Telewizji Biełsat, autor podcastu "Po prostu wschód" i współpracownik Radia 357.
18.09.2023, 194’

Ranek

Ranek

Ostatni tydzień minął w polityce pod hasłem "afera wizowa". To już kolejna polska afera polityczna. Czy tym razem wpłynie ona na opinię publiczną? I jak bardzo Polacy są "odporni" na afery - o to spytamy dr hab. Bartłomieja Biskupa, politologa z UW. 17 września w życie weszło prawo umożliwiające przystąpienie do kursu redukującego punkty karne. Jednak na kurs trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, bo rozporządzenie w tej sprawie ukazało się dopiero kilka dni temu i WORDy nie zdążyły się przygotować - o czym Izabela Woźniak. W Poznaniu odbył się Festiwal Dawnych Komputerów i Gier - o tym jak wyglądały kiedyś gry - opowie Kamil Paczek. Za to z grą analogowo - planszową w studiu pojawi się Krystian Hanke w ramach "Tatowania". Na koniec crème de la crème - debiut nad debiuty.. Ranka - Artur Andrus i "Latka Lecą".
18.09.2023, 10’

Odporni na afery

Gość Radia 357

Ostatni tydzień minął w polityce pod hasłem "afera wizowa". To już kolejna polska afera polityczna. Czy tym razem wpłynie ona na opinię publiczną? I jak bardzo Polacy są "odporni" na afery - o tym w Ranku mówił dr hab. Bartłomiej Biskup, politolog z UW
15.09.2023, 180’

Notowanie #99

Lista Piosenek 357

14.09.2023, 190’

Ranek

Ranek

Jesień to jedna z najlepszych pór roku na chodzenie po górach, jednak w Tatrzańskim Parku Narodowym będzie to w najbliższych tygodniach utrudnione przez... remonty. Gdzie, kiedy i dlaczego? O to spytamy Weronikę Blaszkiewicz z Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Za miesiąc wybory, czas się zastanowić gdzie będziemy głosować i czy potrzebne nam są do tego jakieś dokumenty. O przepisach i zmianach w tej kwestii opowie Izabela Woźniak.
W Ranku będzie też o zwykłych/niezwykłych borsukach - to w Tatowaniu. O tym, jak świętować zwycięstwa dowiemy się od Krzysztofa Szubzdy w "Latkach", a Wojcich Szymański zajrzy do niemieckiej prasy.
14.09.2023, 8’

Remonty w Tatrach

Gość Radia 357

Jesień to jedna z najlepszych pór roku na chodzenie po górach, jednak w Tatrzańskim Parku Narodowym będzie to w najbliższych tygodniach utrudnione przez... remonty. Gdzie, kiedy i dlaczego? O tym Weronika Blaszkiewicz z Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
13.09.2023, 190’

Ranek

Ranek

Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek orędzie na temat zakazu importu zboża do Polski i UE. Jaka jest sytuacja na rynku zboża? O to spytamy profesora Arkadiusza Artyszaka z SGGW.
Rok szkolny to czas wzmożonej aktywności także dla rodziców. Poranne odwożenie do szkoły i popołudniowe powroty dziecka do domu. Razem czy samodzielnie? To pytanie zada Izabela Woźniak.

Krystian Hanke opowie o książce “Co nam mówi niebo” Gertruda Kiel, a do kalendarza zajrzy Filip Jaślar.
13.09.2023, 9’

Rynek zboża UE a import z Ukrainy

Gość Radia 357

Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek orędzie na temat zakazu importu zboża do Polski i UE. Jaka jest sytuacja na rynku zboża? O to spytamy profesora Arkadiusza Artyszaka z SGGW.
12.09.2023, 191’

Ranek

Ranek

Przywódca Korei Południowej - Kim Dzong Un - jedzie pociągiem na spotkanie z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem. Jak może przebiegać to spotkanie i wizyta Kim Dzong Una w Rosji? O to spytamy Tomasza Sajewicza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Azji.
Trwa wojna o głosy wyborców. Izabel Woźniak w Ranku sprawdzi jak ważne są w tym wszystkim wizerunek i hasła wyborcze.

Kamil Paczek opowie o nowej grze miejskiej na podstawie kultowej Jerzycjady Małgorzaty Musierowicz.

W Tatowaniu Krystian Hanke zabierze Państwa na wycieczkę do Osówki w Górach Sowich.
W "Latkach" Łukasz Błąd o rocznicy wybicia wielu zębów...
12.09.2023, 10’

Spotkanie Kim Dzonk Un - Putin

Gość Radia 357

Przywódca Korei Południowej - Kim Dzong Un - jedzie pociągiem na spotkanie z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem. Jak może przebiegać to spotkanie i wizyta Kim Dzong Una w Rosji? O tym mówił Tomasz Sajewicz, wieloletni korespondent polskich mediów w Azji.
11.09.2023, 191’

Ranek

Ranek

Ponad 2 tysiące osób zginęło podczas trzęsienia ziemi w Maroku, którego epicentrum znajdowało się niedaleko Marrakeszu. O sytuacji mieszkańców Maroka będziemy rozmawiać z Mohamedem Joughmanem, przewodnikiem z Agadiru, który będzie w podróży do Marrakeszu.
Gdzie kupuje się najwięcej alkoholu w Polsce? Otóż nie tam, gdzie może się Państwu wydawać.

Aplikacja Pan Paragon opracowała mapę zakupów alkoholowych w Polsce - o czym opowie Izabela Woźniak.

W Ranku kolejny debiut "Latkowy". Do kalendarza zaglądnie Magdalena Mikołajczyk.
11.09.2023, 8’

Trzęsienie ziemi w Maroku

Gość Radia 357

Ponad 2 tysiące osób zginęło podczas trzęsienia ziemi w Maroku, którego epicentrum znajdowało się niedaleko Marrakeszu. O sytuacji mieszkańców Maroka mówił Mohamed Joughman, przewodnikiem z Agadiru.
08.09.2023, 179’

Notowanie #98

Lista Piosenek 357

07.09.2023, 193’

Ranek

Ranek

Dziś mecz eliminacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024. Polska spotka się na boisku z reprezentacją Wysp Owczych. O naszych szansach na zdobycie punktów porozmawiamy w Ranku z Tomaszem Smokowskim z Kanału Sportowego. Iza Woźniak zadzwoniła również na Wyspy Owcze z pytaniem jak czują się ich mieszkańcy przed meczem... Odpowiedz około 7:50.
W Tatowaniu Krystian Hanke będzie mówił o książce, która wtajemniczy dzieci w świat Arktyki "Przyjaciel z Północy" Ilony Wiśniewskiej. Krzysztof Szubzda w "Latkach" opowie o datach urodzin w cieniu gwiazd. Będzie też przegląd prasy zagranicznej - Dominika Giordano zajrzy do prasy w Japonii.
07.09.2023, 13’

Dziś mecz z Wyspami Owczymi

Gość Radia 357

Z Tomaszem Smokowskim rozmawiamy o kadrze i szansach naszej reprezentacji w dzisiejszym meczu z Wyspami Owczymi
06.09.2023, 192’

Ranek

Ranek

Na fotelu Ministra Obrony Narodowej Ukrainy ma dojść do zmiany, do tego z Polski deportowani są Ukraińcy, którzy unikają służby wojskowej. O sytuacji w Ukrainie porozmawiamy z Zbigniewem Parfinowiczem z Dziennika Gazety Prawnej.

Kampania wyborcza się rozkręca. A wraz z nią festiwal obietnic wyborczych. Iza Woźniak przypomni Państwu w Ranku co w przeszłości politycy obiecywali i jak obiecywali. Nie tylko w Polsce.

W Tatowaniu - gra planszowa "Wilkołaki". W studiu pojawi się też przed 9:00 Filip Jaślar.
06.09.2023, 11’

Sytuacja na Ukrainie

Gość Radia 357

Coz pozwoleniami na wyjazd mężczyzn z Ukrainy? Kim jest nowy minister obrony?
Rozmawiamy ze Zbigniewem Parafianowiczem z Dziennika Gazety Prawnej
05.09.2023, 193’

Ranek

Ranek

YouTube wprowadza zmiany dotyczące publikowania treści związanych z medycyną. A konkretnie chodzi o zakaz publikowania fałszywych twierdzeń na temat leczenia nowotworów. To dlatego, że pojawia się wiele twierdzeń, które nie zawsze są prawdziwe, a przede wszystkim mogą być bardzo szkodliwe. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
Od 17 wrócimy do starej rzeczywistości w kwestii punktów karnych - ponownie będą one kasowane po roku i będzie można iść na kurs redukujący punkty. Czy do rozsądne wycofanie się z zaostrzonych przepisów? O to spytamy Marcin Fliegiera, eksperta ds ruchu drogowego z Global Road Safety Partnership w Genewie.
W Tatowaniu Krystian Hanke wraz z dr Jolantom Tkaczyk opowie o tym jak rozsądnie kupić wyprawkę szkolną, a w "Latkach", jak co wtorek do kalendarza zajrzy Łukasz Błąd.
05.09.2023, 10’

Powrót do starych zasad kasowania punktów karnych

Gość Radia 357

Od 17 wrócimy do starej rzeczywistości w kwestii punktów karnych - ponownie będą one kasowane po roku i będzie można iść na kurs je redukujący. Czy to rozsądne wycofanie się z zaostrzonych przepisów? O to spytamy Marcina Fliegiera, eksperta ds. ruchu drogowego z Global Road Safety Partnership w Genewie.
04.09.2023, 190’

Ranek

Ranek

Dziś pierwszy dzień roku szkolnego, a więc i w Ranku pochylimy się nad polskim systemie edukacji, a dokładnie zmianami jakie czekają na uczniów w nowym roku szkolnym - to Izabela Woźniak. Krystian Hanke w "Tataowaniu" zajrzy do szkolnego kalendarza, czyli planera. Będzie też etiuda dziecięco-szkolna w "Latkach", czyli Rankowy Debiut Wojciecha Kamińskiego i jego 4 - letniego syna.

Zmiany nie tylko w edukacji, bo w piątek Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym. O tym, jak będzie wyglądać ta nowa rzeczywistość kaucyjna od 1 stycznia 2025 roku w Ranku opowie Filip Piotrowski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
04.09.2023, 9’

Nowy system kaucyjny

Gość Radia 357

W piątek Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym. O tym, jak będzie wyglądać ta nowa rzeczywistość kaucyjna od 1 stycznia 2024 roku w Ranku mówił Filip Piotrowski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
01.09.2023, 180’

Notowanie #97

Lista Piosenek 357

DLA WSZYSTKICH 31.08.2023, 193’

Ranek

Ranek

1 września rusza kampania przeciwko przemocy promująca znak zamkniętej dłoni POMÓŻ MI. Jak można pomóc osobom dotkniętym przemocą domową o tym Izabela Woźniak.
Anna Dudzińska odwiedziła z mikrofonem jedną z polskich wysp i spytała mieszkańców o jej historię, czego efekty usłyszymy w czwartkowym Ranku.
Rok szkolny za pasem, a już w weekend Ogólnopolski Dzień Matematyki. Dlaczego uczymy się matematyki i do czego może się nam ona przydać? O tym w rozmowie z Martą Dorosz, dyrektorką metodyczną Matplanety.
Jak co czwartek będzie też przegląd prasy zagranicznej - Artur Kieruzal zajrzy do prasy brytyjskiej.
DLA WSZYSTKICH 31.08.2023, 13’

Ogólnopolski Dzień Matematyki

Gość Radia 357

Rok szkolny za pasem, a już w weekend Ogólnopolski Dzień Matematyki. Dlaczego uczymy się matematyki i do czego może się nam ona przydać? O tym w rozmowie z Martą Dorosz, dyrektorką metodyczną Matplanety.
30.08.2023, 191’

Ranek

Ranek

Od lat trwa spór i wydaje się on nie mieć końca. A chodzi o używanie „mięsnej” terminologii do nazywania „roślinnych” odpowiedników potraw i produktów.
Mamy więc roślinne: steki, kiełbaski, kabanosy i pasztety, ale także burgery roślinne czy eskalopki… Teraz sporem zająć ma się TSUE czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o czym Izabela Woźniak.
Płock bada prewencyjnie wodę na obecność Legionelli i przeprowadza dezynfekcję wodociągów- czy inne miasta powinny zrobić to samo? O to spytamy dr. inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczącego Rady Izby Wodociągi Polskie, prezesa Zarządu Wodociągów Tarnowskich.
30.08.2023, 12’

Jak sieci wodociągowe przeciwdziałają Legionelli?

Gość Radia 357

Płock bada prewencyjnie wodę na obecność Legionelli i przeprowadza dezynfekcję wodociągów- czy inne miasta powinny zrobić to samo? O tym w rozmowie z dr. inż. Tadeuszrm Rzepeckim, Przewodniczącym Rady Izby Wodociągi Polskie, prezesem Zarządu Wodociągów Tarnowskich.
29.08.2023, 194’

Ranek

Ranek

Warszawie odbyło się spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych Litwy, Łotwy i Polski. Jego efektem jest decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią we wszystkich 3 Państwach jeśli dojdzie do rażącej prowokacji na którejkolwiek granicy. O współpracy państw bałtyckich i sytuacji na granicy Litewsko i Łotewsko Białoruskiej w Ranku porozmawiamy z Danielem Wilczewskim z "Przeglądu Bałtyckiego".
Już za parę dni rozpocznie się rok szkolny, trwają ostatnie przygotowania. Dyrektorzy dopinają siatkę godzin i wciąż szukają nauczycieli, szczególnie przedmiotów zawodowych o czym opowie Izabela Woźniak.
W "Pytaniach z księżyca" o tym które samochody częściej się palą: spalinowe czy elektryczne? A w "Tatowaniu" o wędrowaniu z dzieckiem nie tylko po górach.
29.08.2023, 10’

Pakt państw bałtyckich

Gość Radia 357

W Warszawie odbyło się spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych Litwy, Łotwy i Polski. Jego efektem jest decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią we wszystkich 3 Państwach jeśli dojdzie do rażącej prowokacji na którejkolwiek granicy. O współpracy państw bałtyckich i sytuacji na granicy Litewsko i Łotewsko Białoruskiej w rozmowie z Dominikiem Wilczewskim z "Przeglądu Baltyckiego".W
28.08.2023, 191’

Ranek

Ranek

W miniony weekend takie przypadki zdarzyły się dwukrotnie. Nieuprawniony sygnał radio-stop spowodował wstrzymanie ruchu pociągów towarowych i poważne utrudnienia na kolei! Ponoć było słychać hymn Rosji. Sprawę bada ABW. Będzie też o granicach promowania proekologicznych działań , np transportu publicznego. W Austrii za zrobienie sobie tatuażu ""Klimaticket"" można przez rok jeździć za darmo - taka oferta pojawiła się na festiwalach muzycznych w Austrii. Pomysł wzbudził kontrowersje. Krytycy tej inicjatywy mówią o wykorzystywaniu ciał młodych ludzi do promocji idei politycznej. Dr Tomasz Rożek w swym cyklu odpowie na pytanie czym instrumenty smyczkowe Stradivariusa różnią się od innych i dlaczego uważane są za najlepsze i współcześnie nie do podrobienia .
28.08.2023, 11’

Sygnał STOP na kolei

Gość Radia 357

W miniony weekend takie przypadki zdarzyły się dwukrotnie. Nieuprawniony sygnał radio-stop spowodował wstrzymanie ruchu pociągów towarowych i poważne utrudnienia na kolei! Ponoć było słychać hymn Rosji. Sprawę bada ABW.O tych incydentach porozmawiamy z Cyprianem Gutkowskim z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń
DLA WSZYSTKICH 26.08.2023, 12’

Ralph Kaminski na Scenie Radia 357 & SKODY

Męskie Granie 2023

Spotkanie w Żywcu o wadze scenografii, kumulacji pracy, roli radiowca i pożegnaniu z balem.
DLA WSZYSTKICH 26.08.2023, 6’

Monika Brodka na Scenie Radia 357 & SKODY

Męskie Granie 2023

Spotkanie w Żywcu o lokalnych debiutach, kontakcie z podłożem, sentymentalnych wzruszeniach i kontynuacji.
26.08.2023, 120’

Dźwiękowy most między Famą, a Męskim Graniem

Od Ś do Ż

Raz do roku tworzymy taki most. Tak będzie i tym razem.
Ostatnia sobota sierpnia to finały dwóch festiwali: Famy oraz Męskiego Grania.
Świnoujście i Żywiec dzieli 741 km, gdyby chcieć jechać samochodem. Piechotą szloby sie non stop okolo 160 godzin. 
Tymczasem Ola Budka, Marcin Łukawski i Marcin Cichoński stworzą most, który połączy dwa oddalone od siebie miejsca.
Od Ś do Ż.
Ś to Świnoujście i Fama.
Ż to Żywiec i Męskie Granie. Będą goście: Tynsky, Swiernalis, Decadent Fun Club, Arek Stolarski, Kathia, Mateusz Wójcicki i Sławek Przybył. I dużo muzyki. Takie rzeczy tylko w 357.
25.08.2023, 180’

Notowanie #96

Lista Piosenek 357

Na żywo z Finału Męskiego Grania w Żywcu.
24.08.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rozmowa o Ukrainie w Dniu Niepodległości tego kraju. Nie ominiemy tematu śmierci Jewgienija Prigożyna, który znajdował się na liście pasażerów samolotu. Samolot rozbił się w obwodzie twerskim. W czerwcu szef najemnej grupy Wagnera otwarcie zbuntował się przeciwko Putinowi. Gość z Kijowa - Piotr Pogorzelski dziennikarz Biełsatu, autor podcastu Po prostu Wschód. Ponadto jak dostać się do pracy do obwodowej komisji wyborczej 15 października, jakie trzeba spełniać warunki i przy okazji ile zarobić. Dr Tomasz Rożek będzie się ścigał na rowerze a Krzysztof Szubzda opowie jak wymyślono chipsy.
24.08.2023, 11’

Ukraina

Gość Radia 357

Rozmowa o Ukrainie w Dniu Niepodległości tego kraju - ale również o śmierci Jewgienija Prigożyna, który znajdował się na liście pasażerów samolotu, który rozbił się w obwodzie twerskim. W czerwcu szef najemnej grupy Wagnera otwarcie zbuntował się przeciwko Putinowi. Gość z Kijowa - Piotr Pogorzelski dziennikarz Biełsatu, autor podcastu Po prostu Wschód.
23.08.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Przed nami dziś wieczorem Na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie bieg finałowy z udziałem naszej sprinterki Natalii Kaczmarek. Relacja naszego wysłannika Tomasza Gorazdowskiego po 8.00. Będzie też oo wypoczynku- jaki wziąć optymalnie długi urlop aby odpowiednio naładować akumulatory. O tym sonda uliczna i wypowiedzi ekspertów. Ponadto Pytania z Księżyca, Filip Jaślar przypomni, że Latko leci a Marta Kula zapowie imprezy muzyczne.
23.08.2023, 11’

Lekkoatletyka

Gość Radia 357

Przed nami dziś wieczorem na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie bieg finałowy z udziałem naszej sprinterki Natalii Kaczmarek. Natalia Kaczmarek w pewnym stylu awansowała do finału mistrzostw świata w Budapeszcie. W półfinale miała wynik 49.50 sekundy, co jest najlepszym rezultatem na tym etapie imprezy w historii. Poprawiła osiągnięcie z 2009 roku z Berlina. Relacja naszego wysłannika Tomasza Gorazdowskiego po 8.00
22.08.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Niektóre gminy, samorządy już rozpoczęły egzekwowanie prawidłowej selekcji odpadów. Zaczynają się pierwsze kary i podwyższanie opłat za wywóz śmieci. O tym rozmowa z ekspertem Deloitte Jackiem Pietrzykiem. Iza Woźniak o bezsenności w czasie upalnych nocy w Polsce. Można zadziałać rozsądkiem i ćwiczeniami z jogi. W Tatowaniu początek roku szkolnego - jak o tym początku rozmawiać z pierwszakiem.
22.08.2023, 9’

Segregacja odpadów

Gość Radia 357

Niektóre gminy, samorządy już rozpoczęły egzekwowanie prawidłowej selekcji odpadów. Zaczynają się pierwsze kary i podwyższanie opłat za wywóz śmieci. O tym rozmowa z ekspertem Deloitte Jackiem Pietrzykiem
21.08.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Burze to już nie tylko zwykłe wyładowania atmosferyczne. Burze stają się groźnymi zjawiskami przynoszącymi szkody i zniszczenia. O tym rozmowa z Piotrem Szusterem ze Stowarzyszenia Łowcy Burz . Ponadto o rekrutacji na studia wyższe. Pierwsza tura za nami. Teraz wielu studentów zmienia jeszcze uczelnie. W tym roku akademickim najpopularniejszy kierunek to medycyna. Krzysztof Szubzda opowie o kilku poniedziałkach , które wpisały się w historię sztuki a właściwie w historię kradzieży dzieł sztuki ...
21.08.2023, 11’

Burze

Gość Radia 357

Burze to już nie tylko zwykłe wyładowania atmosferyczne. Burze stają się groźnymi zjawiskami przynoszącymi szkody i zniszczenia. O tym z Piotrem Szusterem ze Stowarzyszenia Łowcy Burz
28.07.2023, 178’

Notowanie #92

Lista Piosenek 357

27.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

26.07.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Senacie głosowanie nad zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która liberalizuje prawo do poszukiwania zabytków. Archeolodzy stawiają veta, eksploratorzy cieszą się, że wyjdą z podziemia. O zmianach w przepisach Paulina Kozion rozmawia z Tomaszem Marią Herbichem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
40-ści stopni na termometrach a są dni kiedy to jest nawet 45 czy 48 stopni. Raje turystyczne nad basenem Morza Śródziemnego stają się czasem piekłem – jest tak gorąco, że trudno to wytrzymać. I turyści już to zauważają i zmieniają wakacyjne kierunki - o czym Izabela Woźniak.
25.07.2023, 7’

Sytuacja na Rodos

Gość Radia 357

Gościem autorka bloga "Życie na Rodos"
25.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
W ostatnim czasie powstają jak grzyby po deszczu. Bo jest na to przestrzeń i zapotrzebowanie, a dokładnie na tzw. “szkoły w chmurze”. Coraz więcej uczniów rezygnuje z edukacji w szkołach systemowych na rzecz edukacji domowej - o czym Izabela Woźniak.
24.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
W ostatnim czasie powstają jak grzyby po deszczu. Bo jest na to przestrzeń i zapotrzebowanie, a dokładnie na tzw. “szkoły w chmurze”. Coraz więcej uczniów rezygnuje z edukacji w szkołach systemowych na rzecz edukacji domowej - o czym Izabela Woźniak.
24.07.2023, 13’

Pożar chemikaliów w Przylepie

Gość Radia 357

Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
21.07.2023, 180’

Notowanie #91 prosto z Augustowa

Lista Piosenek 357

20.07.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartek 20 lipca o 9:00 polskiego czasu, w Auckland rozpocznie się mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Mecze rozgrywane będą w Australii i Nowej Zelandii a mundial potrwa miesiąc.
W piłce nożnej coraz więcej jest pań, chociaż ciągle jest to dyscyplina mocno kojarzona z męskim światem. Ale kto wie… może za kilka lat, to się zmieni. O czym więcej - Izabela Woźniak.
94% użytkowników e-hulajnóg i 75% rowerzystów nie używa kasku ochronnego. Z elementami odblaskowymi jest jeszcze gorzej - wynika z analiz ekspertów "Rankomatu", którzy przeanalizowali wyniki badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Monitoring zachowań uczestników ruchu drogowego w wybranych województwach” z 2022 . O bezpieczeństwie jednośladów na drogach porozmawiamy z Anną Zielińską Instytutu Transportu Drogowego.
19.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Kwoty są gigantyczne i często w budżetach miast stanowią bardzo ważny punkt na liście wydatków rocznych. W ubiegłym roku samorządy wydały na transport publiczny 19 i pół miliarda złotych. Wydały, bo wpływy z biletów na autobus czy tramwaj, nie pokrywają wszystkich wydatków związanych z ich utrzymaniem. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak. Już w czwarte 20 czerwca we Wrocławiu rusza Festiwal Nowe Horyzonty. O programie festiwalu, gościach i koncertach, które towarzyszom projekcjach filmów rozmawialiśmy z Stanisławem Abramikiem, który współtworzy festiwal.
19.07.2023, 10’

Festiwal Nowe Horyzonty

Gość Radia 357

W czwartek, 20 czerwca we Wrocławiu rusza Festiwal Nowe Horyzonty. O programie festiwalu, gościach i koncertach, które towarzyszom projekcjach filmów rozmawialiśmy z Stanisławem Abramikiem, który współtworzy festiwal.
18.07.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

18.07.2023, 12’

Piotr Pogorzelski o sytuacji po ataku na Most Krymski

Gość Radia 357

17.07.2023, 121’

Zaprasza Marcin Łukawski

Goopi kaowiec

14.07.2023, 179’

Notowanie #90

Lista Piosenek 357

13.07.2023, 15’

O aplikacji mObywatel

Gość Radia 357

13.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

Trochę się już do tego przyzwyczailiśmy ale najpierw dobrze to przeliczyliśmy. Podróżowanie samolotami bez bagaży rejestrowanych. Dziś w każdej niemal linii lotniczej trzeba za niego dodatkowo zapłacić. I to wcale niemało. Linie lotnicze a nawet lotniska, przez wysokie dopłaty, także próbują odchudzić nasze bagaże.
Od 14 lipca dowód osobisty będzie można "nosić" w aplikacji mObywatel. Na jakich zasadach? O to spytamy Tomasza Rychtera, dyrektora pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki, odpowiedzialnego za realizację aplikacji mObywatel.
12.07.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa szczyt NATO w Wilnie. Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ma spotkać się z prezydentem USA - Joe Bidenem. Czy szczyt przyniesie przełom w kwestii akcesji Ukrainy do NATO? O tym porozmawiamy z Wojciechem Lorencem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Coraz więcej rolników omija pośredników. Albo oddaje za darmo swoje warzywa i owoce, pod warunkiem, że ktoś sobie sam je zerwie. To są tak zwane samozbiory. I one odbywają się na różnych zasadach. Jakich? O tym Iza Woźniak.
11.07.2023, 9’

Szczyt NATO w Wilnie

Gość Radia 357

11.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

We wtorek, 11 lipca światowi przywódcy spotkają się w Wilnie, na czwartym od agresji Rosji na Ukrainę szczycie NATO. Jak Wilno przygotowało się na te wydarzenie i jakie decyzję mogą zapaść na szczycie - spytamy Rajmunda Klonowskiego z "Kuriera Wileńskiego".
To ma być… a właściwie to już jest, bardzo ciepły tydzień. I bardzo słoneczny. Zatem, wychodząc z domu proszę pamiętać o nakryciu głowy, wodzie oraz o kremach z filtrem. One chronią przed słońcem – mówiąc precyzyjniej - chronią nas przed złymi skutkami słońca. Jak dokładnie je stosować? O tym Izabela Woźniak.
10.07.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Minął tydzień od wejścia w życie ustawy o kredycie o oprocentowaniu 2 %, a już kurczy się oferta nowych mieszkań. Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości? O ty porozmawiamy z Jarosławem Jędrzyńskim, analitykiem z portalu RynekPierwotny.pl . Google wprowadził do swojego regulaminu zapis, informujący o tym, że będzie wykorzystywał nasze dane publiczne do nauki i ulepszania sztucznej inteligencji. Jak to może wpłynąć na użytkowników internetu? O tym Izabela Woźniak.
10.07.2023, 8’

Kurczy się oferta sprzedaży nowych mieszkań

Gość Radia 357

07.07.2023, 181’

Notowanie #89 prosto z Koronowa

Lista Piosenek 357

"W Koronowie jest trochę jak na Mazurach, trochę jak w Kalifornii" - na spotkaniu z Patronami mówił tak Pan Włodek, lokalny Zuch! Wspólnie z Fundacja PVE Dobra Energia jesteśmy nad Zalewem Koronowskim z naszymi Patronami - i dzisiaj nadamy stąd 89. Notowanie Listy Piosenek!
W czasie audycji głos zabiorą również Pan Krzysztof i Pani Iwona, którzy w grudniu wylicytowali weekend w domu na wodzie. Będzie też Paweł Sołtys, będą obecni Patroni. A nad wszystkim czuwa Czarna Helena.
06.07.2023, 10’

Limity recept i wizyt lekarskich

Gość Radia 357

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło limity recept i wizyt lekarskich. Co na to lekarze? O tym w rozmowie z dr Klaudiuszem Komorem, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.
06.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

05.07.2023, 8’

Rynek węgla w Polsce

Gość Radia 357

Lato w pełni, ale już trzeba zaopatrywać się opał na zimę. Jak w tym roku wygląda rynek węgla? Czy już kupować, czy można poczekać? O tym w rozmowie z Michałem Tabaką z Spider's Web
05.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

04.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

03.07.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

30.06.2023, 180’

Notowanie #88

Lista Piosenek 357

29.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

28.06.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od 1 lipca dostępny będzie kredyt z oprocentowaniem 2% na pierwsze mieszkanie. Dla kogo i na jakich zasadach? O tym Krzysztof Zimoch.
Mamy pierwszy tydzień wakacji i perspektywę dwóch miesięcy z dzieci bez szkoły. Jak można im zorganizować czas w mieście i jego niedalekiej odległości? O tym porozmawiamy z Moniką i Sewerynem Masalskimi, autorami bloga i książki Mikrowyprawy z Warszawy
27.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

26.06.2023, 121’

Zaprasza Marcin Łukawski

Goopi kaowiec

23.06.2023, 180’

Notowanie #87

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 22.06.2023, 29’

#37 Złe wakacje

Złe Radio

Milena czuje już wakacje, jako i reszta Złego.
Na koniec sezonu Stelka epatuje czarnym humorem, Gąs odbiera świadectwo, Kris sprząta samochód, a Marcel ogarnął poloneza.
22.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

21.06.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwają poszukiwania statku podwodnego z turystami, którzy chcieli zobaczyć wrak Titanica. O akcji ratunkowej i turystyce podwodnej porozmawiamy z Marcinem Jamkowskim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki 'Duchy z głębin Bałtyku'.
W Ranku będziemy mówić również o studiach medycznych. Bo raz, że to już pora wiedzieć co i jak - jeśli ktoś myśli o karierze medyka, a dwa, że kolejne uczelnie niemedyczne dostają zgody na kształcenie przyszłych lekarzy.
20.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

19.06.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Frankowicze mogą odetchnąć z ulgą po korzystnym dla nich wyroku TSUE. Jednak czy wygrana walka w sądach zachęci również do składania pozwów przez złotówkowiczów? O to spytamy mecenasa Dawida Biernata, który w sądzie broni wielu frankowiczów.
Świadectwa szkolne dla jednych są powodem do dumy, a dla innych do wstydu. Jedni więc po otrzymaniu chwalą się nimi w mediach społecznościowych, a inni chowają głęboko do szuflady. Już w piątek okaże się, kto jakie dostał - czy z czerwonym paskiem czy nie, ale czy to w ogóle ważne? Sprawdzi to Izabela Woźniak.
16.06.2023, 179’

Notowanie #86

Lista Piosenek 357

Zapraszamy na wyjazdową Listę z Gorzowa Wielkopolskiego.
TYLKO W TWOJE 357 15.06.2023, 22’

#36 Grające linie

Złe Radio

Marcel szeleści torbą z miodem, Krystian cieszy się z trafionych dźwięków, a Gąs nie może sobie przypomnieć Celine Dion. Stelmi w tym czasie pruje na trasie.
Zła piosenka: The Bangles - Walk Like an Egyptian.
15.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

14.06.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W środę Parlament Europejski zagłosuje nad regulacją dotyczącą sztucznej inteligencji. O tym jakie ograniczenia Unia chce nałożyć na twórców i użytkowników AI porozmawiamy z dr Karoliną Małagocką, ekspertką w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.
Medycyna estetyczna to coraz większy rynek usług na świecie. Także w Polsce. Jak grzyby po deszczy otwierają się gabinety medycyny estetycznej i kliniki chirurgii plastycznej. Dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak.
13.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

12.06.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Sołtyski i sołtysi będą mogli teraz dodatkowo dostawać 300 złotych miesięcznie dodatku do swojej emerytury. Kilka dni temu prezydent podpisał odpowiednią ustawę, która zacznie obowiązywać od 1 lipca. Kto dostanie dodatek i jak dziś radzą sobie sołtysi? O tym Izabela Woźniak. In someone’s shoes - to szkolenia dla studentów kilkunastu narodowości z programu Erasmus, podczas których będą wcielać się w role osób z niepełnosprawnościami. O inicjatywie porozmawiamy z dr Dominiką Zawadzką z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczycielką terapii zajęciowej.
09.06.2023, 180’

Notowanie #85

Lista Piosenek 357

07.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

06.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Ranek

05.06.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

4 czerwca, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, ulicami Warszawy przeszedł marsz opozycji. Jak to wydarzenie wpłynie na kampanie wyborczą i jakie kolejne przełomowe wydarzenia przed nami? O to spytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW. Wynajem krótkoterminowy od lat jest nieuregulowany i nie wszyscy są jego fanami. Tymczasem przed wakacjami warto wiedzieć, że kolejne miasta próbują zrobić z tym porządek. Od 1 czerwca nowe przepisy obowiązują we włoskiej Florencji. Burmistrz miasta ogłosił zakaz przeznaczania kolejnych mieszkań na krótki wynajem dla turystów w historycznym centrum, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O regulacji wynajmu krótkoterminowego - Izabela Woźniak.
02.06.2023, 181’

Notowanie #84

Lista Piosenek 357

DLA WSZYSTKICH 01.06.2023, 24’

#35 Jak dzieci...

Złe Radio

Gąs śpi w butach narciarskich, Marcel łamie szczytówkę, Stel urodził się z łokmenem, a Kris ma za mały rowerek.
01.06.2023, 180’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Dzień Dziecka w Ranku będziemy mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać relacji z różnych zakątków Polski i korespondencji między innymi z Włoch i Niemiec przygotowanych przez małych reporterów. Specjalnych serwisy z wiadomościami z kuchni, pokojów, spacerów, wycieczek, obozów, a nawet turniejów siatkarskich będzie można wysłuchać około 6:20, 7:20, 7:50, 8:10 i 8:20. To będzie wyjątkowy dzień i niezapomniane relacje.
31.05.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od 1 czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Co to oznacza dla polskich przewoźników? O tym porozmawiamy z Maciejem Wrońskim z Związku Pracodawców Transportu i Logistyki

Sypią się kary dla gmin za to, że nie osiągają wyznaczonego poziomu recyklingu odpadów komunalnych. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
30.05.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Sezon festiwali zbliża się wielkimi krokami, a więc i w Takiej Sytuacji będziemy ku niemu kroczyć i to niekoniecznie w kontekście muzycznym. W studiu zagoszczą studenci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a to dlatego, że 2 i 3 czerwca na Kampusie Banacha odbędzie się festiwal Diversity x WUM. Ma on promować różnorodność i inkluzywność w medycynie, ale i nie tylko.
Pan Winyl opowie o tym jak rozpoznawać wartościowe winyle, a Beata Kwiatkowska zaborze nas do świata Lebowskiego i braci Coen.
29.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Do 10 lat więzienia za patostreaming, przewiduje społeczny projekt ustawy złożony w piątek w sejmie. O szczegóły spytamy Macieja Kępkę z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W niektórych gminach ruszyła, w innych ruszy za chwilę - rekrutacja na ławników sądowych. Z końcem 2023 roku upływa ich 4-leltnia kadencja, a na kolejną wybiorą ich rady gmin. Jak zostać ławnikiem i na czym polega ta funkcja? O tym Izabela Woźniak.
26.05.2023, 181’

Notowanie #83

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 26.05.2023, 21’

#34 Bez Gąsa

Złe Radio

Gąs ziuuuuu, więc kiedy Krystian pik, pik, to Marcel dryń, dryń zanim Stelka pa, pa! Złe Radio marzy już o sanatorium.
24.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We Włoszech powódź, a tymczasem najnowsze badania pokazują, że ponad połowa światowych jezior wysycha. Dlaczego? O to spytamy prof. Pawła Rowińskiego, kierownika Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, Instytutu Geofizyki PAN.
Zaczęło się od apelu nauczyciela pracującego w szkole dla niewidomych dzieci w Owińskach: jeżeli w Państwa domach poniewierają się stare klucze, bardzo chętnie je przyjmiemy. Potrzebował ich do stworzenia nowych pomocy dydaktycznych dla swoich podopiecznych. Odpowiedź na apel była niezwykła, o czym opowie Kamil Paczek.
23.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Już nie w Warszawie a w Krakowie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia miesięczna pensja brutto w marcu, najwyższa była właśnie w stolicy Małopolski. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Facebook zapłaci rekordowo wysoką karę - 5 mld dolarów. Wszystko przez wyciek danych użytkowników w UE. O tym porozmawiamy z Jakubem Wątorem z Spiders Web.
22.05.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Szympansy popijające szampana w basenie albo jedzące ludzkie jedzenie. Albo koty przebrane za modelki na wybiegu czy psy biegające w strojach piratów… Czasem wygląda to śmiesznie, czasem słodko.. Ale w którymś momencie trzeba zadać sobie pytanie: czy zwierzęta bawią się tak samo dobrze jak my ludzie oglądający takie filmiki na instagramie, facebooku czy tik toku? W Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt sprawdzi Izabela Woźniak

90 procent Polaków jest za wprowadzenie systemu kaucyjnego - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. O ich akcji "TAK dla kaucji" porozmawiamy z Filipem Piotrowskim - ekspertem Stowarzyszenia.
19.05.2023, 179’

Notowanie #82

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 18.05.2023, 28’

#33

Złe Radio

18.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Czy to ważna zmiana? O to spytamy dr Pawła Litwińskiego, partnera w kancelarii Barta Litwiński, członka Grupy Ekspertów Europejskiej Rady Ochrony Danych.
Zaczyna wywoływać przerażenie i duże obawy – w jakim kierunku zmierza. Sztuczna inteligencja i jej używanie musi mieć ramy prawne, które określą jej działanie, używanie i jej rozwój. O to by stworzyć takie przepisy prawne apelują między innymi naukowcy. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
A w przeglądzie prasy - prasa i portale Ukraińskie i Piotr Kaszuwara.
17.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Polscy i fińscy uczniowie osiągnęli najlepszy wynik spośród krajów UE w Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu (PIRLS). Jednak polski system edukacji pozostawia wiele do życzenia. Skąd tak dobre wyniki? O to spytamy profesora Bogusława Śliwerskiego, badacza współczesnej myśli pedagogicznej z Uniwersytetu Łódźkiego.

Gdy dochodzi do rozwodu, rozstania następuje podział majątku, podział, często sądowy opieki nad dziećmi, a jak to jest z zwierzętami i opieką nad nimi? To sprawdzi Izabela Woźniak.
16.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Matury kończą się w przyszłym tygodniu, wielu uczniów myśli o studiach, a my w Ranku przyjrzymy się nowym kierunkom, które oferują uczelnie.

Na przykład w tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie można studiować diagnostykę eko-przestępczości oraz survival i animację przyrodniczą. CO jeszcze można studiować? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Trwa Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej. Gościem Ranka będzie Małgorzata Jonczy-Adamska z Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej.
15.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Według Centrum Operacji Powietrznych z kierunku Białorusi do polskiej przestrzeni powietrznej wleciał niezidentyfikowany obiekt, prawdopodobnie balon obserwacyjnych. Polskie służby nadal go szukają. Co to może być za obiekt? O to spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę z Defence 24. W Ranku poszukamy żab. Kwiecień i Maj to ich okres godowy, ale jak się tak dobrze zastanowić i przysłuchać, to jakoś trudno je ostatnio spotkać… O czym Izabela Woźniak.
TYLKO W TWOJE 357 11.05.2023, 23’

#32

Złe Radio

11.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dwa niemieckie landy chcą wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Dlaczego? O to spytamy Kamila Frymarka, eksperta do spraw Niemiec Ośrodka Studiów Wschodnich. Przepisy obowiązują od ponad 5 miesięcy i narzuca je unijna dyrektywa Omnibus. Nakłada na przedsiębiorcę rzetelną informacje o aktualnej cenie oraz najniższej obowiązującej w okresie nie krótszym niż 30 dni poprzedzających promocję. Przepisy są ale przedsiębiorcy nie zawsze rzetelnie informują. Jak czytać ceny? O tym Izabela Woźniak. Będzie też przegląd prasy z Grecji i Karolina Markiewicz.
10.05.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek rano Państwowa Straż Pożarna ostrzegała przed groźbą pożarów lasów, a już po południu 14 zastępów straży pożarnej gasiło las na terenie leśnictwa Czaplice. O tym, jak zachowywać się w lesie w trakcie suszy porozmawiamy z Karolem Kierzkowskim, rzecznikiem Państwowej Straży Pożarnej.
Przecieki podczas matur zdarzały się w przeszłości nie raz. Ale w tym roku doszło do nich tuż po rozpoczęciu egzaminów lub tuż przed nimi i wypłynęły prosto z sali gdzie była pisana matura. I ktoś może powiedzieć – co to za przeciek, skoro i tak ktoś siedział na sali i już pisał egzamin? Ale skoro udało się zrobić telefonem zdjęcia i filmik, wysłać go, to można też było otrzymać na niego odpowiedzi. A jak unieważnić maturę sprawdzi Izabela Woźniak
09.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

9 maja w Moskwie odbywa się wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II Wojny Światowej. Jak w tym roku będzie ona wyglądać? I czy dojdzie do zapowiadanych przez Ukraińców prowokacji? O tym Piotr Pogorzelski.
W Ranku przyjrzymy się studiowaniu za granicą.

Matura w toku ale ci, którzy wyjeżdżają na studia za granice albo już wiedzą gdzie będą studiować albo już o tym pomyśleli wcześniej.

Dlatego Iza Woźniak przyjrzy się jak mieszkają i za ile studenci w Mediolanie, Londynie czy Kopenhadze. A to za sprawą studentów z Mediolanu właśnie, którzy protestują przeciwko cenom mieszkań na wynajem.
08.05.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jesteśmy w centrum kampanii wyborczej w Polsce. Już za 4 miesiące - wybory parlamentarne. W obliczu agresji rosyjskiej istnieje jednak obawa, że zostaną one zakłócone przez cyberprzestępców. Jak bardzo mogą oni zagrozić naszej demokracji? O to spytamy Annę Mierzyńską, analityczkę mediów społecznościowych.

Powstawały i nadal powstają, bo zawsze znajdą się chętni do zamieszkania w takim miejscu. Osiedla grodzone czyli takie, które są oddzielone od reszty płotami albo murami są często zmorą polskich miast. Jednak coraz częściej włodarze decydują się na wprowadzenie przepisów zakazujących grodzenia osiedli. Gdzie takie uchwały już są, a gdzie dopiero są tworzone? To sprawdza Izabela Woźniak.
05.05.2023, 180’

Notowanie #80

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 04.05.2023, 27’

#31

Złe Radio

04.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś pierwszy dzień matur. Na początek, jak co roku - język polski. Jak maturzyści przygotowywali się do tego najważniejszego egzaminu w życiu, w obliczu wielu zmian, które zaszły w ciągu roku? O to spytamy dyrektorkę VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie - Marzenę Kamińską.
A już w sobotę, po 70 latach - koronacja brytyjskiego króla. Karol VI oficjalnie zasiądzie na tronie. Jakie nastroje towarzyszą temu wydarzeniu? O tym - Izabela Woźniak.
W Tatowaniu wybierzemy się na dziki, dziki zachód. Będzie tez prasa zagraniczna - z Australii - Agnieszka Wyszomirska.
03.05.2023, 89’

Miejsca 12-1

Polski Top Radia 357

03.05.2023, 187’

Miejsca 133-101

Polski Top Radia 357

01.05.2023, 130’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

28.04.2023, 180’

Notowanie #79

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 27.04.2023, 28’

#30 Koliber i mucha

Złe Radio

Jak zetrzeć resztki snu? Kto posmarował liście masłem? I po co krogulcowi teczka? Kiedy próbujesz rozkminić, o co chodziło autorowi tekstu piosenki, Gąs przyjdzie z pomocą. W tym czasie reszta łapie za packi i poluje na muchy a łoś idzie na popcorn.
27.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W ostatnich dniach pojawił się fakenews o tym, że dron ukraiński doleciał do Moskwy. Ale czy to w ogóle możliwe i jak drony zmieniają oblicze wojny - spytamy Marcina Szendera, szefa firmy MSP, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji cywilnych i wojskowych dronów.
Niektórzy już w blokach startowych albo za chwilę będą. Majówka za pasem a w tym roku ułożyła się wyjątkowo korzystnie. Może trwać nawet 9 dni, jak wszystko się zgrabnie połączy, to można być na urlopie ale nie wykorzystywać wielu dni urlopowych.

Jakie plany urlopowe mają Polacy? Sprawdzi Izabela Woźniak.

Będzie również przegląd prasy z Berlina i Wojciech Szymański.
26.04.2023, 75’

"Podwójny" live - podsumowanie badania społeczności i zapowiedź 3. Polskiego Topu Radia 357!

Live - dla Patronów

Oto, co zakłada plan:
17:00 - Jacy... jesteście? Podsumowanie badania społeczności
W styczniu zadaliśmy Wam... dużo pytań. I dostaliśmy dużo odpowiedzi! Profesjonalna agencja badawcza SmartScope opracowała wyniki największego jak dotąd badania społeczności Radia 357, a my, zgodnie z obietnicą, zaprezentujemy Wam jego podsumowanie. Spotkanie poprowadzi Paweł Sołtys, a jego gościem będzie Tomasz Dulinicz z agencji SmartScope

17:30 - 3. Polski Top - najważniejsze polskie utwory 3 maja w Radiu 357
Jutro będziemy mogli powiedzieć, że to za tydzień! Wielkimi krokami zbliża się trzeci Polski Top Radia 357, a w nim... rąbka tajemnicy uchylą Wam jutro Katarzyna Borowiecka, Marcin Łukawski, Piotr Stelmach, czyli tzw. większe pół składu prowadzących.

Serdecznie zapraszamy na obie części tego wyjątkowego spotkania! Link do wydarzenia pojawi się w komentarzu.
26.04.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jeśli badanie techniczne Państwa auta się kończy to nie radzimy dziś wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów. Właśnie dziś odbędzie się strajk kontrolerów. Dlaczego? O to spytamy Marcina Barankiewicza – Prezesa Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.
Jeszcze tylko kilka dni zostało na złożenie deklaracji podatkowej PIT, a warto bo w tym roku zwroty podatków mają być znaczące. Dlaczego? O tym Izabel Woźniak.
25.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W tym tygodniu sejmowe komisje mają zakończyć prace nad ustawami o sędziach pokoju. Kim jest sędzia pokoju? O to spytamy mecenasa Mikołaja Prochownika z Kancelarii Konieczny, Wierzbicki.
Ostatnie ciepłe dni skłoniły Polaków do rozpoczęcia sezonu grillowego. Jednak przy zakupie kiełbas wielu z nas mogło się zdziwić. Wszystko przez ceny, które poszybowały. Dlaczego? I czy winna jest jedynie inflacja? O tym Izabela Woźniak.
24.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Firmy wdrażają przepisy dotyczące home office. W wielu z nich trwają ustalenie – czy pracodawca się zgadza na prace zdalną w wersji hybrydowej, całościowej czy w ogóle się nie zgadza. Bo 7 kwietnia w kodeksie pracy znalazły się zapisy dotyczące home office. W jaki sposób są one wdrażane w firmach? O tym Izabela Woźniak.

Rolnicy dostaną dopłaty, ale wciąż protestują. Co z zakazem importu produktów spożywczych z Ukrainy? O to spytamy dr hab. Wawrzyńca Czubakę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
21.04.2023, 179’

Notowanie #78

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 20.04.2023, 24’

#29

Złe Radio

20.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku zajrzymy sobie do sortowni śmieci… Od kilku lat mamy obowiązek segregacji na 5 frakcji ale bywa z tym różnie. Choćby z bio odpadami – wiele osób wyrzuca je reklamówkach… Więcej o segregacji Izabela Woźniak.
W najbliższych tygodniach kontrolerzy zaczną sprawdzać, czym ogrzewamy domy i czy jest to zgodne z deklaracją złożoną przez nas w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera? To pytanie zadamy mecenasowi Pawłowi Matyji.
19.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. O historie tego niezwykłego zrywu, ale też pamięć o niej Paulina Kozion spyta dr Justynę Majewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Resort Rozwoju chce, by małoletni mogli prowadzić własne firmy. Tak wynika z skierowanego do konsultacji w ubiegłym tygodniu projektu ustawy. Jak w praktyce może to wyglądać? O tym Izabela Woźniak.
18.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Spółka Orlen Synthos Green Energy zapowiada, że na przełomie 2028 i 2029 roku w Polsce powstanie ponad 20 małych elektrowni jądrowych. Podczas konferencji podano również ich lokalizacje. Jak realnie długo będziemy czekać na energie atomową? O To spytamy dr Łukasza Tolaka, eksperta ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. To poważny problem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Wizyty na które pacjenci się nie stawiają i do tego ich nie odwołują. Tym samym blokują miejsce komuś innemu, termin przepada a my ponosimy straty. Bo przecież idzie to z naszych kieszeni. Tylko jak poradzić sobie z tym problemem? O tym Izabela Woźniak
17.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed komisją otrzymało 230 tysięcy osób. O to jak będzie przebiegać spytamy ppłk Piotra Szczepaniuka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
W sobotę posadziliśmy czwarty las 357 w Chlebiotkach na Podlasiu. To już ostatnia akcja sadzenia lasu. Całość podsumują Roma Leszczyńska i Izabela Woźniak.
14.04.2023, 179’

Notowanie #77

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 13.04.2023, 24’

#28 Ślimaki

Złe Radio

Krystian króluje nad Manhattanem, Stelmi robi porządki w kuferku, Marcel mówi o plaskaczach, a Gąs lubi buzkaszi. Zła piosenka: Elton John - Crocodile Rock.
13.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jeszcze w kwietniu Ministerstwo Zdrowia ma zająć się zmianami w e-receptach i teleporadach. Ma być trudniej zdobyć lek na receptę wystawioną przez internet. Czy takie zmiany są potrzebne? O tym Izabela Woźniak.
Na początku maja w Poznaniu odbędzie się Impact Festival, to forum na którym spotykają się przedstawiciele biznesu, kultury, polityk i wielu innych dziedzin. Jedną z "ścieżek" festiwalu jest żywność i innowacje w jego produkcji. O przyszłości jedzenia, technologii produkcji, ale też food designie w Ranku opowie prof. Krzysztof Klincewicz z Wydziału Zarządzania UW.
W Ranku połączymy się również z Michałem Żakowskich, który jest obecnie w Dnieprze.
12.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Są miłe, tak że aż chce się je przytulić. Niektórzy chcieliby mieć je u siebie w domu, więc kupują sobie taką małpkę…
Jest coraz więcej takich osób, które jako zwierzątka domowe trzymają małpy. Ale czy to decyzja rozważna? Sprawdzi Izabela Woźniak.
W Ranku prawa ucznia będą nas też zajmować, bo Stowarzyszenie Umarłych Statutów przeprowadziło badanie wśród uczniów i spytało o to jak ich prawa są przestrzegane. O wyniki tego badania spytamy Łukasza Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia Umarłe Statuty.
11.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz częściej mówi się o 4-dniowy tygodniu pracy. A jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce nie ma odwrotu od skrócenia czasu pracy. O tych tendencjach porozmawiamy z Kazimierzem Sedlakiem z firmy konsultingowej Sedlak&Sedlak.
W Ranku zajmiemy się również urlopami. Bo jeśli ktoś się wybiera, to powinien już to planować. Choćby dlatego, że niektórym będą potrzebne paszporty. A więcej na ten temat - Izabela Woźniak.
TYLKO W TWOJE 357 06.04.2023, 24’

#27 Latający dywan

Złe Radio

Krystian drapie chmury z drapaczami, Stel śni o dywanie z Gąsem, Gąs miał bilet na jutro, a Marcel na poligonie z Marylą.
06.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

05.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś, po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie prezydent Wolodymir Zełensky odwiedzi Polskę. Wieczorem wygłosi on przemówienie na Zamku Królewskim. O wizycie prezydenta Ukrainy porozmawiamy z Wojciechem Konończukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich. Polacy piją coraz więcej roślinnego mleka. W ubiegłym roku wartość tego rynku wynosiła ponad 387 milionów złotych. Co 10-te sprzedawane u nas mleko to tzw. mleko roślinne. Skąd taka popularność? O tym Izabela Woźniak.
04.04.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W piątek 7 marca, po bardzo długim oczekiwaniu w życie wejdą przepisy o pracy zdalnej. Przepisy przepisami, a życie życiem, a więc co zmieni się dla pracowników na "zdalnym"? O to Paulina Kozion spyta adwokat Joannę Jasiewicz z kancelarii Gide. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie stworzyli mapę miejsc najbardziej zakleszczonych w Polsce. Kleszcze występują w całej Polsce – tu nie ma strefy wolnej od tych pajęczaków - ale są miejsca gdzie jest ich o 60 a nawet 70 procent więcej. Gdzie? To sprawdzi Izabela Woźniak
03.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda odbierze ogień Igrzysk Europejskich, które odbędą się już w czerwcu tego roku w Krakowie. Co to za Igrzyska? O tym prof. Józef Lipiec, jeden z założycieli Polskiej Akademii Olimpijskiej, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Parlament Europejski w ubiegłym tygodniu przyjął przepisy, w których zakazuje tajemnicy wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce? Sprawdzi Izabela Woźniak.
31.03.2023, 180’

Notowanie #75

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 30.03.2023, 27’

#26 Kuferek Stelki

Złe Radio

Marcel gra na fujarce dla kibiców, Gąs opowiada o kaligrafii, a Krystian zasiada za DJ-ką i przytacza bardzo długą anegdotę. Zła piosenka: Kiss - I was made for loving you.
30.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W środę rząd przyjął projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym logopedy, dietetyka, czy terapeuty zajęciowego. Co się zmieni dla osób, które wykonują te zawody? O to spytamy  dr Stanisława Maksymowicza, socjologa zdrowia i medycyny, eksperta ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Muminki opuszczają Rosję. Tak zdecydowali spadkobiercy Tove Jansson, fińskiej pisarki i rysowniczki pochodzenia szwedzkiego, twórczyni Muminków. Nie będzie przedłużenia licencji na używanie wizerunku tych postaci, a tym samym nie będzie nowej licencji. W tle oczywiście wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. O wycofywaniu i cenzurowaniu bajek Izabela Woźniak. W czwartkowym przeglądzie prasy zagranicznej - prasa grecka i Karolina Markiewicz.
29.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku będziemy przyglądać się łacinie w szkole… Tej klasycznej, żeby była całkowita jasność. Bo Ministerstwo Edukacji i Nauki ma szeroko zakrojone plany jeśli chodzi o naukę tego język i chce by uczyło się jej więcej uczniów. Nieobowiązkowo, za to już w podstawówce.
Teraz taką możliwość mają uczniowie zaledwie kilkunastu szkół w Polsce. Do łaciny będzie przekonywała (się) Izabela Woźniak.
Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbędzie się spotkanie w ramach "okrągłego stołu", do których mają zasiąść przedstawiciele organizacji rolniczych i ministerstwa rolnictwa. Ma to być próba rozwiązania niezwykle napiętej sytuacji na polskiej wsi. A skąd te problemy? O to spytamy dr Jakuba Olipre, eksperta ds. analiz makroekonomicznych i sektora rolno-spożywczego banku Credit Agricole.
28.03.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

27.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru, a więc o teatrze w Taowianiu, ale i w rozmowie. Gościem ranka była autorka polskiego orędzie przygotowanego z okazji dnia teatru - Swietłana Oleszko - ukraińska reżyserka, dyrektorka Teatru Arabesky w Charkowie, która mieszka i pracuje w Teatrze Polskim.
To coraz popularniejsza forma płatności za zakupy - Buy now pay later czyli płatność odroczona. To zakupy jak byśmy to określili na „krechę” lub „na zeszyt”. Tyle, że sprzedawca nie zapisuje należności „w zeszycie” a udziela pewnego kredytu. O czym więcej Izabela Woźniak
24.03.2023, 182’

Notowanie #74

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 23.03.2023, 27’

#25 Chomiki

Złe Radio

Tym razem Stelmi kolekcjonuje kominy, Krystian i Marcel malują jeszcze raz pokój, a Gąs chciałby założyć klamrę na plaży w Łebie.
Zła piosenka: Chumbawamba - Tubthumping.
23.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

22.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi może zostać postawiony akt oskarżenia, a zatem może zostać w kajdankach doprowadzony przed sąd. Trump już dziś nawołuje w związku z tym do puchu. Co spowodowało, że może dojść do takiego precedensu w historii USA? O to spytamy Mateusza Piotrowskiego z PISM.
W Ranku zajmować nas będą również kredyty studenckie. Polscy studenci mają taką możliwość od ponad 20-tu lat. Na początku, w latach 2000 - były bardzo popularne, jak jest dziś? O tym Izabela Woźniak.
21.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023. Kiedy może się on skończyć i co to dla nas oznacza? O to Paulina Kozion spyta radcę prawnego Jakuba Kowalskiego.
Jest! Nareszcie jest. Wiosna w końcu przyszła, jest coraz ładniej i coraz cieplej na świecie. Wielu z nas, żeby dobrze zacząć ten wiosenny czas, zagląda do szafy…O czym Izabela Woźniak. W Ranku będzie też duuuużo lasu...
20.03.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pierwszy przedwiosenny weekend za nami. Dużo słońca, ciepło i wiele osób wskoczyło na rowery i hulajnogi. Te drugie będą nas w Ranku teraz zajmować, bo coraz częściej kierujący hulajnogami są karani mandatami. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Polska i Słowacja przekaże Ukrainie samoloty wojskowe. Które kraje mogą się jeszcze na to zdecydować? O to w Ranku spytamy Andrzeja Kińskiego, red. nacz. “Wojsko i Technika".
17.03.2023, 180’

Notowanie #73

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 16.03.2023, 27’

#24

Złe Radio

16.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Bilety w strefach płatnego parkowania są coraz droższe, a same strefy coraz większe. A i tak miasta nie radzą sobie skutecznie z dużą liczbą aut, wjeżdżających do miast i pozostawianych na parkingach. Ile kierowcy są w stanie zapłacić za parking i czy są w stanie przesiąść się do komunikacji miejskiej? To sprawdzi Izabela Woźniak
Francja ogranicza media społecznościowe dla dzieci. Według nowych przepisów do 13 roku życia nie będzie można założyć konta. Dlaczego trzeba chronić dzieci przed mediami społecznościowymi? O to Paulina Kozion spyta Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Jak co czwartek zajrzymy również do prasy zagranicznej, tym razem Dominika Giordano przejrzy prasę w Tokio.
15.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Polska na coraz lepszej drodze do zwiększenia poboru z odnawialnych źródeł energii; Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę wiatrakową, od 1 lutego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, a do tego w tym tygodniu padł rekord w poborze OZE w Polsce. O to jaka jest przyszłość zielonej energii w naszym kraju spytamy Jakuba Wiecha z portalu Energetyka 24.
Warzywa osiągają zatrważające ceny zarówno w Polsce, jak i całej Europie, więc Polacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i coraz bardziej popularne są ogrody społecznościowe oraz uprawy balkonowe. Poradnik dla tych, którzy chcą zacząć uprawiać warzywa w i pod blokiem sporządzi Izabela Woźniak.
14.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Parlament Europejski pracuję nad zmianą etykiet produktów spożywczych. Z etykiet zniknąć ma data spożycia czyli formuła: „spożyć do." Wszystko po to, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Jakie sformułowania mogą się pojawić? To sprawdzi Izabela Woźniak.
Według agencji Reutersa w przyszłym tygodniu odbędzie się wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji. Co może przynieść? O to spytamy dr. Michała Lubinę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
13.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

And the Oscar goes to... No właśnie? Do kogo? O tym, po gali Oscarów, około 8:15 opowie Katarzyna Borowiecka.
Na świecie są ich miliony, a z roku na rok przybywa takich osób. Szacuje się, że za kilkanaście lat może być ich nawet miliard.

Mowa o cyfrowych nomadach. Kim są? To sprawdzi Izabela Woźniak
10.03.2023, 179’

Notowanie #72

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 09.03.2023, 27’

#23 Tiramisu

Złe Radio

To dość skomplikowany odcinek. O kruku na samolocie, odlewach chirurgicznych, ptactwie dzikim i domowym oraz trochę znowu o zjeżdżalniach. Dla wnikliwie słuchających - zakrętka nie znalazła się do dzisiaj.

Zła piosenka: Charles&Eddie - World I Lie To You?
09.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Kierowcy autobusów i motorniczy czyli kierowcy pracujący w transporcie zbiorowym powinni mieć większą ochroną prawną. Projekt przepisów w tej sprawie jest w Sejmie. Jaką dokładnie ochronę? To sprawdzi Izabela Woźniak
Trwa rekrutacja do Programu Liderzy PAFW przeznaczonego dla liderów i liderek społecznych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. O programie w Ranku opowiedzą Agnieszka Szelągowska i Marta Modzelewska z Fundacji Szkoła Liderów
08.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Dzień Kobiet - kobiety o kobietach. Paulina Kozion porozmawia z wioślarką Agnieszką Kobus-Zawojską o równych płacach w sporcie.
Murale na blokach lub innych budynkach – stały się modne i właściwie są już elementem na trwałe wpisanym w krajobraz naszych miast. Jedne są dziełami sztuki, inne wywołują uśmiech i sprawiają zwyczajnie że coś jest przyjemne, inne znowu mają uczyć. Ale są i takie, które nie podobają się i mieszkańcy nie godzą się na nie. O czym Izabela Woźniak.
07.03.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

06.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Komisja Europejska pracuje nad modernizacją przepisów dotyczących praw jazdy, w tym wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy ważnego w całej UE, oraz nowych przepisach umożliwiających międzypaństwową wymianę informacji o punktach karnych. Czy te zmiany ułatwią egzekwowanie przepisów ruchu drogowego w UE? O to spytamy Macieja Wrońskiego, prezes Transportu i Logistyki Polska.

W Ranku wrócimy również do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze. Ekolodzy i działacze społeczni mówili wtedy – pora zacząć szanować rzeki – od lat zatruwane i zanieczyszczane w Polsce. Pierwszym krokiem mogłoby być uznanie Odry za osobę prawną. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
03.03.2023, 179’

Notowanie #71

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 02.03.2023, 24’

#22 Wagon sypialny

Złe Radio

Stelmi jechał sypialnym, Marcel ma traumę filmową, Gąs odkrył inną galaktykę, a Krystian nie lubi zjeżdżalni. Zła piosenka: Extreme - More Than Words.
02.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartkowym Ranku po feriach podsumujemy zimowy sezon turystyczny. Naszym gościem będzie Joanna Węglarczyk z Polskiej Organizacji Turystycznej. Zajrzymy również do pewnej wsi pod Bydgoszczą, gdzie można podziwiać Van Gogh 'a. Natomiast Krystian Hanke, czując już pierwszy powiew wiosny i zapowiedź lata - sprawdzi jakie smaki lodów będą najmodniejsze w wakacje.
01.03.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

1 marca w życie wchodzą przepisy, które nakładają na Ukraińców - uchodźców wojennych dopłacanie do pobytu w Polsce. Jak egzekwować taką opłatę? o to Paulina Kozion spyta Marka Wójcika, pełnomocnika Związku Miast Polskich.
Aplikacje przy pomocy której młodzież może prawić sobie komplementy. Czy to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia u młodzieży? To sprawdzi Sophie Rebmann
28.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Niedziele na lotnisku pod Mińskim zniszczony został rosyjski samolot wczesnego ostrzegania Berijew A-50. Do aktu dywersji przyznała się białoruska opozycja. Jak działa partyzantka białoruska? O to spytamy Piotra Pogorzelskiego z telewizji Biełsat.
Według najnowszego badania amerykańskiego Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi randkowanie w pracy przestaje być tematem tabu. Dlaczego? i czy na polskim gruncie również? To sprawdzi Maria Guzek.
W Tatowaniu kryminał dla dzieci - 'Tajemnica Lost Lake"
27.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Lipiec 2022, marzec 2023, teraz październik 2023 i marzec 2024 - to kolejne daty wejścia w życie zapowiadanych znaczących zmian w kodeksie karnym, dotyczące między innymi konfiskaty auta za jazdę po pijaku. Terminów sporo i ciągle się zmieniają. Dlaczego? O to spytamy Wojciecha Górowskiego, kranistę z UJ.
W poniedziałkowym programie kilkukrotnie zabierzemy Państwa do świata zapachów. To świat, w którym na przykład czas nie gra roli. To też kraina, po której część z nas porusza się wyjątkowo zręcznie. Choćby niewidome dzieci, które ten świat będą mogły eksplorować w wyjątkowej nowo otwartej pracowni w Owińskach nieopodal Poznania.
24.02.2023, 179’

Notowanie #70

Lista Piosenek 357

23.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Ranku w przeddzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę o sytuacje na froncie i o deklaracje, jakie w ostatnich dniach padły a propos sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Piotr Kaszuwara zajrzy natomiast do ukraińskich portali, bo o prasę w warunkach wojennych ciężko.
Parlament Europejski opowiedział się za przepisami zakazującymi sprzedaż samochodów spalinowych w UE od 2035 roku. Co na to Polacy, a jak zareagowali Niemcy? To sprawdzi Sophie Rebmann z niemieckiego radia SVR, która szlifuje swój warsztat w Radiu 357.
22.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W Arkadach Kubickiego w poniedziałek przemawiał Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Andrzej Rudke był na miejscu i w Ranku opowie o atmosferze i o tym co mówiła zgromadzona publiczność. Paulina Kozion spyta z kolei Mateusza Piotrowskiego z PISM o to co padło, a co nie padło podczas przemówienia prezydenta USA.
21.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorkowym Ranku dużo ciekawych tematów. Omówimy szczegółowo poniedziałkową wizytę prezydenta USA w Kijowie. Połączymy się z naszym korespondentem w Ukrainie - Piotrem Kaszuwarą i spytamy o jej znacznie szefa Ośrodka Studiów Wschodnich - Wojciecha Konończuka.
W poniedziałek Żaneta Auler zapowiedziała, że wystąpi, wraz z jedną szkołą samby podczas karnawału w Rio - dziś spytamy jak poszło.
Choć ferie jeszcze trwają, to już większość dzieci wróciło do szkoły i zaczęły się kartkówki, odpytywania i oceny, a Krzysztof Zimoch sprawdzi czy istnieją szkoły bez ocen.
20.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa karnawał w Rio. Na jednym z sambodronów ma wystąpić nasza korespondentka z USA - Żaneta Auler. W Ranku opowiada o atmosferze prawdziwego karnawału.
Polscy strażacy z grupy HUSAR wrócili już do kraju z ogarniętej kataklizmem Turcji, po odpoczynku z rodziną są już w gotowości żeby opowiadać o tym co tam zobaczyli. W studiu gość - mł. bryg. Jakub Filip.
TYLKO W TWOJE 357 17.02.2023, 22’

#21 Gdzie jest Mały?

Złe Radio

Czy ta winda jedzie w bok, co tam słychać na pokładzie, nowy DJ podcastu.

Zła piosenka: Fine Young Canibals - She drives me crazy
10.02.2023, 180’

Notowanie #68

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 09.02.2023, 25’

#20 Więcej niż jedno zwierzę to?

Złe Radio

To trzy czwarte ekipy Złego Radia zazdroszczące kumplowi ferii na wypasie. Stelka i tak by tam nie dojechał, nawet z wiolonczelą. Marcel pozdrawia z przyszłości i podaje
numery Totolotka akurat wtedy, kiedy Krystian uczy się realizacji podcastu. Pech!
09.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Miasto Seniora w Sopocie, Kawa dla Seniora w Warszawie - co raz więcej samorządów i instytucji chce aktywizować i wspierać seniorów. Dlaczego? O to Paulina Kozion spyta wiceprezydent Sopotu, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich - Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Piotr Wisłocki, właściciel żoliborskiej restauracji Via Suzina.
Sporo o jedzenie będzie w Ranku, ale bardzo różnorodnie, dosłownie, bo Izabela Woźniak sprawdzi jak wygląda rynek owadów jadalnych w naszym kraju, a Krystian Hanke z okazji Dnia Pizzy spyta czy aby na pewno jest ona zdrowa.
08.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trwa dramatyczna walka o tureckie i syryjskie rodziny uwięzione pod gruzami budynków po największym trzęsieniu ziemi w tym rejonie od lat. Jak wygląda pomoc? O to spytamy Wojciech Wilka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
Wielu z nas kompletnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi. A za chwilę znowu trzeba będzie podjąć decyzję – zostać czy zrezygnować. Chodzi o PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. O czy więcej Izabel Woźniak.
07.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji. Czy naukowcy mogli przewidzieć taką skalę trzęsienia? O to spytamy geologa prof. Mariusza Majdańskiego z Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Rośnie populacja wilków. Czy należy zastanowić się nad odstrzałem tych zwierząt? O tym Izabela Woźniak.
06.02.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Nie widziany od 350 lat, może być przywrócony do życia. Dodo, ptak żyjący setki lat temu na Mauritiusie, ma być odtworzony przez amerykańskich naukowców. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Netflix zaostrza walkę z współdzieleniem kont. Czy to walka o klientów, czy z klientami? I jak to wpłynie na wizerunek jednej z największych platform streamingowych? O to spytamy Konrada Chwasta z Spider's Web
03.02.2023, 177’

Notowanie #67

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 02.02.2023, 28’

#19 Pan Tomasz

Złe Radio

Pan Tomek wylicytował obraz Madonnę, a my próbowaliśmy zgrillować Pana Tomka. Na odchodnym Gąs rzucił: Panie Tomaszu, przepraszamy za złą jakość audycji". Stelka wreszcie dokończył jeden ze swoich dowcipów. A wszyscy dostali szansę, by zdubbingować Abbę. Wyszło, jak zwykle, trener nie był zadowolony.
02.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Minister Sportu chce by napoje energetyczne dostępne były jedynie dla osób powyżej 18 roku życia. Skąd taki pomysł i czy popularne "energetyki" szkodzą zdrowiu młodych ludzi? O to zapytamy dr Annę Zimny-Zając, biotechnolożkę, autorkę raportu Narodowego Testu Zdrowia Polaków.
Różne cuda dzieją się na świecie o jakich nawet amerykańskim naukowcom się nie śniło…Tymczasem u nas, pojawił się pomysł na …licencje dla posiadaczy psów. Gdzie i dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Jak co czwartek zajrzymy też do prasy zagranicznej, tym razem będą to Stany Zjednoczone i Żaneta Auler.
01.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Za kilka tygodni nowe przepisy wejdą w życie, bo został znowelizowany kodeks pracy. A jak sprawdzić? To już sama sprawdzi Izabela Woźniak.
Zima jednak przybyła - ku uciesze turystów przybywających na ferie w góry. Jednak wciąż docierają do nas informacje o zagrożeniach lawinowych i nieodpowiedzialnych zachowaniach. O to jak zachować się w górach zimą spytamy Jerzego Siodłaka - naczelnika TOPR.
31.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rząd dogadał się z PKP i bilety mają być tańsze, ale czy na tyle, żeby Polakom opłacało się jeździć komunikacją publiczną? O to zapytamy się eksperta są transportu publicznego Marcina Gromadzkiego.
Wypłata przeciętnego Polaka się kurczy, pierwszy raz od lat. Wszystko oczywiście przez inflację. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
30.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz częściej zdarza się by pracodawca kontrolował pracownika – ile pracy jest w jego pracy. Czyli czy podczas pracy rzeczywiście pracuje. Bo coraz częściej szefowie mówią o wykradaniu czasu. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak
Sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować w turniejach rozgrywanych w Azji. Otwiera to przed nimi szanse na uzyskanie kwalifikacji na igrzyska we Francji w 2024 roku. Czy zatem dojdzie do bojkotu Igrzysk? O to spytamy Mieszka Rajkiewicza z Instytut Nowej Europy, analizującego sprawy dotyczące dyplomacji sportowej.
Będzie też pocztówka od wuja Filipa - Podobno statystyczny Polak słucha muzyki klasycznej przez osiem sekund dziennie. Filip Jaślar postara się poprawić ten wynik za sprawą cody do „Alleluja” Haendla.
27.01.2023, 182’

Notowanie #66

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 26.01.2023, 27’

#18 Gra czy nie gra?

Złe Radio

Stel szanuje Cezarego, Kris to chałwa na wysokości, Marcel kapriczjoza, a Gąs próbauywfearfqwrcwe.
26.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika , że za 20 % wszystkich zgonów odpowiada sepsa . W przebiegu choroby najważniejsza jest diagnostyka . Na sprawną wręcz przyspieszoną diagnostykę w tym roku zbiera pieniądze WOŚP. To już w najbliższą niedzielę . O tym jak ważne są badania laboratoryjne w pierwszych godzinach choroby będzie mówił na antenie Radia 357 prof. Bohdan Maruszewski , kardiolog i wiceprezes WOŚP.
Porozmawiamy też suplementach . Z reklam telewizyjnych znikną osoby w białych fartuchach i ze stetoskopem na szyi udające lekarzy reklamujących suplementy diety . Reklamy nie będą mogły sugerować , że suplementy leczą. Jesteśmy w czołówce społeczeństw europejskich na potęgę kupujących suplementy .
Doktor Tomasz Rożek będzie odmierzał w kosmosie mąkę i cukier na ciasteczka a Krzysztof Szubzda opowie o swoim niechlubnym rekordzie .
25.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Chlebek, makaron z soczewicy lub kruche ciasteczka z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego, napój czekoladowy wzbogacony sproszkowanym świerszczem, a także owady w całości, w różnych smakach – to może być wkrótce menu popularnego osiedlowego baru. Świat potrzebuje białka z owadów - niezależnie od tego czy chcemy czy nie . O badaniach na temat wykorzystania owadów porozmawiamy po 8.00 z ekspertami . Ponadto o feriach , cenach w kurortach , braku śniegu w górach i pomysłach gmin jak namówić turystów zagranicznych do przyjazdu do Polski zimą .
W Tatowaniu ważny temat o prawach dziecka .
Doktor Tomasz Rożek odpowie na pytanie skąd trujące grzyby biorą truciznę zaś Filip Jaślar wykona okolicznościową pieśń związaną z datą 25 stycznia .
Zapraszamy od 6.00 -9.00
24.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

23.01.2023, 200’

Ranek

Ranek

Prezeska , polityczka , chirurżka - o feminatywach rozmawiać będziemy w poniedziałkowym Ranku 357 . Poradnik dla szkół jak tworzyć i używać żeńskich odpowiedników zawodów i funkcji przygotowała Warszawska Rada Kobiet .
W Tatowaniu zaproszenie na wystawę Tutanchamon która zabiera nas w podróż w przeszłość i przypomina dzieje sprzed 100 lat odkrycia jednego z najsławniejszych grobowców starożytnego Egiptu . Krzysztof Szubzda wyjawi tajniki skąd się wzięły kostki cukru . Zaprosimy też Państwa do wzięcia udziału w pierwszym profesjonalnym badaniu słuchaczy Radia 357. Gdzie , kiedy słuchasz radia , jakich programów poszukujesz , jaką rolę w twoim życiu odgrywa Radio. Mamy nadzieję ,że dużą !
20.01.2023, 180’

Notowanie #65

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 19.01.2023, 25’

#17 Podcast z Helem(n)

Złe Radio

Stelmi idzie po Kubę i Niedźwiedzia, Gąs wezwał hydraulika, Krystian śledzi transmisję z Kebabem, a Marcel robi reasumpcję Złominacji. Zła piosenka: Lady Pank, Zawsze tam gdzie Ty (z helem).
19.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Dla niektórych to pierwszy poważny bal w życiu. I to taki, który pamięta się do końca życia. Rozpoczął się sezon studniówkowy. Czy po pandemii uczniowie ochoczo uczestniczą w tym balu? O tym Izabela Woźniak.
Prezes PZPN Cezary Kulesza ogłosił, że trener dla reprezentacji Polski został wybrany i pochodzi on z zagranicy. Według niektórych dziennikarzy ogłoszenie nazwiska ma odbyć się na konferencji w przyszłym tygodniu. A w Ranku 357 razem z Radosławem Nawrotem z Interia Sport postaramy się zajrzeć do szklanek kuli i wywróżyć, kto zostanie nowym selekcjonerem.
18.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Jest coraz lepiej ale jeszcze jest sporo do zrobienia. Urzędowy język jest wciąż często niezrozumiały dla części z nas. O tym jak przebiegają szkolenia językowe urzędników - Izabela Woźniak.
Ustawa wiatrakowa to kolejny krok w stronę uzyskania przez Polskę funduszy z KPO. Na jakim etapie procedowania ustawy jest rząd? O to spytamy mecenasa Jacka Kozińskiego.
W Tatowaniu Michalina Wilkowska "Science Boards" o grze "Cykle Życia".
17.01.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Problem robi się całkiem poważny, bo coraz więcej uczniów i studentów korzysta ze sztuczne inteligencji. Ten problem polega na tym, że owa sztuczna inteligencja nie pomaga ale wyręcza młodych ludzi w odrabianiu zadań domowych. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak.

Jak wynika z badania Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Demagoga - dezinformacja w social mediach na temat Ukrainy i Ukraińców wciąż wzrasta. O raporcie opowie nasz gość Marcin Kiełtyka z Demagoga.
16.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Na papierosach są, a na butelkach z alkoholem nie ma. Informacje o tym, że dany produkt szkodzi zdrowiu, powodując liczne choroby. W Irlandii na butelkach z winem, piwem i likierem będzie jednak informacja, że „Spożycie alkoholu powoduje choroby wątroby." O czym w Ranku opowie Izabela Woźniak
Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy nowe prawo odblokuje środki z KPO? O to spytamy dr hab. Olgierda Annusewicza, politolog z UW.
13.01.2023, 179’

Notowanie #64

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 12.01.2023, 29’

#16 Złominacje

Złe Radio

Krystian wybrał złego wydawcę, Marcel Sienkiewicza roku, Gąs szczekał, a Stelmi znowu pozuje.

Zła piosenka: U2 Cedarwood Road
12.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Od nowego roku promocje mają być bardziej przejrzyste dla konsumentów, jednak firmy znalazły sposoby na obejście nowego prawa. O tym jakie to sposoby porozmawiamy z Michałem Herde, prezesem oddziału Federacji Konsumentów w Warszawie. W Ranku również rozmowa Marii Kornagi z Marcinem Piotrowskim, prezesem fundacji Folkowisko o tym jak teraz wygląda pomoc dla Ukrainy.
Jak przeprowadzić, pierwszą pomoc człowiekowi - w teorii wie wielu z nas, ale jak to jest z czworonogami? To sprawdzi Kamil Paczek.
Jak co czwartek pojawi się również przegląd prasy zagranicznej - Piotr Pogorzelski i portale ukraińskie.
11.01.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Bywają niezgodne z prawem, czasem są oderwane od rzeczywistości a czasem zwyczajnie absurdalne. Zapisy w szkolnych statutach, które określają prawa i obowiązki uczniów na terenie danej szkoły przejrzy dla Państwa Izabela Woźniak. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. O zmiany w prawie pracy Paulina Kozion spyta adwokat Joanna Jasiewicz.
10.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

We wtorek agencja Manpower opublikuje raport prognozy zatrudnienia w 2023 roku. Jak będzie kształtował się nasz rynek pracy? O to spytamy Przemysława Sienkiewicz, eksperta rynku pracy.
W całej Europie nie ma śniegu, a sezon zimowy w pełni. Jak radzą sobie kurorty narciarskie? O tym Izabela Woźniak.
Krystian Hanke na rozmowy o ojcostwie zaprosi tym razem Cezika.
09.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Palenie papierosów w szkołach, przed szkołami czy w okolicy placówek oświatowych, to jest problem. Dotyczy to nieletnich ale także pełnoletnich uczniów. Jak szkoły z tym walczą? O tym Izabela Woźniak. 12 stycznia sejm zajmie się zmianami legislacyjnymi, które pozwolą farmaceutom wystawiać recepty na szczepienia na grypę. To kolejne kompetencje medyczne, które zostały przypisane farmaceutom. O to jak jeszcze mogą odciążyć służbę zdrowia spytamy Mariana Witkowskiego z Okręgowej Izby Aptekarskiej.
06.01.2023, 179’

Notowanie #63

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 05.01.2023, 25’

#15 Zła piosenka

Złe Radio

05.01.2023, 195’

Goście i znajomi z dawnych lat

Ranek

2 lata to już nie przelewki, to już poważny wiek i musi być godne świętowanie. 5 stycznia mijają dwa lata od powstania Radia 357 z tej okazji od rana przygotowywać się będziemy do przyjęcia urodzinowego, bo i tort trzeba zrobić i zabawy godne dwulatka wymyśleć. A, jak przyjęcie, to i goście, znajomi z dawnych lat - Artur Andrus i Marcin Zaborski.
DLA WSZYSTKICH 05.01.2023, 20’

Przegląd prasy Marcina Zaborskiego

Podcasty na 2. urodziny

DLA WSZYSTKICH 05.01.2023, 8’

Urodzinowy Artur Andrus

Podcasty na 2. urodziny

04.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Rząd wczoraj przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma to być rewolucja leczenia nowotworów w Polsce, ale czy na pewno? O to spytamy Szymona Chrostowskiego, prezesa fundacji “Wygrajmy zdrowie” - wspólnej inicjatywy lekarzy i pacjentów Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie
Jesteśmy potentatem w tej dziedzinie a przyczynił się do tego z pewnością rozrastający się rynek e commerce (i komers). Paczkomaty i automaty do wysyłania paczek, to polski wynalazek i dziś te urządzenia na trwałe wpisały się w krajobraz wielu miast, miasteczek i wsi - o czym więcej Iza Woźniak.
03.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W 2023 roku Polska będzie się zbroić jak nigdy dotąd, a Polacy obywatele przejdą liczne szkolenia obronne - więcej na ten temat w Ranku Iza Woźniak.
Wyższe opłaty za egzamin, ale i wyższe wynagrodzenia dla egzaminatorów. W 2023 wchodzi nowe prawo. O zmiany w WORD-ach spytamy Radosława Banaszkiewicz, przewodniczącego NZSS WORD.
Do kartki z kalendarza zaglądnie Łukasz Błąd, nie zabraknie również Pytań z Kosmosu i Tatowania.
01.01.2023, 195’

Miejsca 21-1

Top Radia 357

Najważniejsze utwory wszech czasów wybrane przez słuchaczy Radia 357.
30.12.2022, 179’

Notowanie #62

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 29.12.2022, 21’

#14 Czaj w Warsie

Złe Radio

Wiemy, kto wygrał w Topie, ale nie możemy powiedzieć, co jest w sumie śmieszne, bo jak będziecie słuchać już po Topie, to też będziecie wiedzieć. Poza tym Stelmi jest ósemką, Gąs boi się Pinokia, Krystian czekał na test, a Marcel śpiewa kolorowe kredki.

Zła piosenka
Andrzej Dąbrowski: Szał by night
29.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

28.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

23.12.2022, 184’

Notowanie #61

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 22.12.2022, 25’

#13 Mariola i Renata z Suwałk

Złe Radio

Podczas licytacji "Madonny..." wszystko poszło źle, więc się cieszymy. I dorzucamy: chrapiącego Miśka - fana roamingu, nadinżyniera z życzeniami i historię dwóch dam z Suwałk jednego dżentelmena.
O tak!
22.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W tym roku po raz pierwszy Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła na celebrowanie przez wiernych Bożego Narodzenia w dowolnie wybranym terminie. Mogą oni dołączyć do "katolickiej" daty 25 grudnia lub czcić Boże Narodzenie w dniu, wskazanym prawosławnym kalendarzem, czyli 7 stycznia. Wielu Ukraińców spędzi święta w naszym kraju. O to, jak będą świętować Paulina Kozion spyta Oksane Pestrykovą z Domu Ukraińskiego i Irynę Hlumcher, który przyjechała do Polski kilka miesięcy temu.
Izabela Woźniak sprawdzi natomiast jak składać życzenia i czego sobie życzyć, żeby nie było niezręcznie.
Jak co tydzień zajrzymy też do prasy zagranicznej - tym razem Dominika Giordano przejrzy gazety w Tokio.
21.12.2022, 172’

Licytacje Złego Radia

Kieruj się na południe

Nadszedł ten dzień!
Mamy nadzieję, że czekaliście na niego z niecierpliwością... tak jak my!
Dzień, w którym jedno z największych i najgorszych dzieł ostatnich dni zostanie oddane na licytację, a zawrotna kwota jaką na pewno osiągnie, przeznaczona na cele charytatywne.
Mowa oczywiście o baaardzo abstrakcyjnej interpretacji obrazu pędzla van Klompa - Upadłej Madonnie z wielkim cycem. Cóż wiemy o autorach tego dzieła?
Z tego co udało nam się ustalić, to czterech beznadziejnie nieutalentowanych bohomazistów, którzy postanowili połączyć siły i zrobić razem coś pożytecznego. Na co dzień każdy z nich jest reprezentantem innej bohemy, ale potrzeba czynienia dobra spowodowała, że zasiedli nad jednym płótnem, by stworzyć coś czego się nie da odzobaczyć!
Czy można nazwać to obrazem... oceńcie sami!
Jedno jest pewne, już dziś po godzinie 9:00 to tragiczne arcydzieło, wyróżniające się wdzięcznym tytułem "Oto to", trafi w czyjeś hojne ręce.
Kto to będzie? Na pewno niepospolity koneser i miłośnik eklektyzmu.
Udostępniajcie szeroko, wysyłajcie w świat tę informację, bo drugiej takiej szansy nie będzie! Cel jest szczytny, bo dochód z licytacji przeznaczymy na wsparcie uzdolnionych dzieci z Polski i Ukrainy, czyli świąteczną akcję Radia 357 i Fundacji Świętego Mikołaja.
Jesteśmy pewni, że dziś między 9:00, a 12:00 emocje sięgną zenitu! W studiu czterech bohomazistów w składzie: Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Gąsiorowski oraz Piotr Stelmach. To będzie bardzo złaaaa licytacja, który uczyni wiele dobrego.
Zapraszamy na wyjątkowe "Kieruj się na południe".
21.12.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

20.12.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Władimir Putin udał się do Mińska, by rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką. Do tego Rosja i Chiny planują wspólne manewry wojskowe jeszcze w tym roku. Co planuje Putin? O to spytamy dr Agnieszkę Legucką z PISM.
Od nowego roku wracają wyższe czyli normalne stawki podatku VAT. To oznacza, że tarcza antyinflacyjna przestaje działać, poza jednym przypadkiem - o tym więcej w materiale Izabeli Woźniak. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu przetestuję grę o Bożym Narodzeniu - "Biblia. Słowo Blisko Ciebie"
19.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze przejdzie do historii jako jeden z najbardziej dramatycznych. O zwycięstwie Argentyny nad Francją zdecydowały karne. A najbliżej widział je sędzia liniowy Tomasz Listkiwicz, który, mamy nadzieję, na gorącą opowie nam w Ranku o swoich wrażeniach z meczu.
Bez nich nie ma wigilii i świąt. Ryby - są jak opłatek, choinka czy prezenty - nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. A ich ceny i ilości spożycia sprawdzi Izabela Woźniak.
W Tatowaniu o audiobookach dla dzieci i ich nagrywaniu opowie Edyta Jungowska.
16.12.2022, 176’

Notowanie #60

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 15.12.2022, 25’

#12

Złe Radio

15.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W czwartek Sejm ma zająć się ustawą o zmianach w Sądzie Najwyższym, która ma zbliżyć Polskę do funduszy z KPO. O tym co musimy zrobić żeby załagodzić spór z Komisją Europejską zapytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW.
Nie(zły) mróz mamy w Polsce. Ale czy jest na pewno powód do narzekania? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o książce dla dzieci autora polskich bestsellerów: "Termopils w" Zygmunta Miłoszewskiego.
W "Latkach" Krzysztof Szubzda zastanowi się na ślubami z budowlami...
Nie zabraknie, jak co tydzień przeglądu pracy z zagranicy, tym razem Karolina Markiewicz zajrzy do prasy Greckiej.
14.12.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że automatycznie zabieranie prawa jazdy w niektórych przypadkach jest niekonstytucyjne. O tym orzeczeniu i zmianach w prawie o ruchu drogowym porozmawiamy z Wojciechem Górowskim, karnistą z UJ.
W Krakowie urzędy pracują krócej, żeby oszczędzić energię. Polacy coraz bardziej zaciskają 'energetycznego' pasa. O czym opowie Izabela Woźniak. Będzie równie Filip Jaślar, który będzie starał się rozwikłać zagadkę śniegu w Toruniu i Krystian Hanke z 'Tatowianiem'.
13.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

W okresie wzmożonego zamawiania przesyłek, tuż przed świętami oszuści próbują wyłudzić od nas dane i pieniądze poprzez SMSy i e-maile. Jak się przed tym uchronić? Sprawdzi Izabela Woźniak.
W Krakowie zapadła w ostatnim czasie decyzja o utworzeniu Strefy Czystego Transportu. Inne miasta chcą iść w ślady stolicy Małopolski. O tym czy Strefy Czystego Transportu w dobie kryzysu, szczególnie energetycznego to dobry pomysł spytamy Bartosza Piłata z Polskiego Alarmu Smogowego.
12.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Stoją francuskie elektrownie atomowe, bo brakuje spawaczy. Co z wykwalifikowanymi pracownikami? Sprawdzi Izabela Woźniak. Personel brytyjskich lotnisk planuje w okresie świąteczno-noworocznym planowane strajki. Wciąż pojawiają się kłopoty na europejskich portach lotniczych. Jak się przygotować na wyjazdy na święta? O to zapytamy Eryka Kłopotowskiego - eksperta lotniczego. Nie zabraknie też pytania do dr Rożka, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w studiu pojawi się Filip Jaślar.
09.12.2022, 182’

Notowanie #59

Lista Piosenek 357

TYLKO W TWOJE 357 08.12.2022, 28’

#11 Premia za Złe Radio od Prezesa

Złe Radio

Sołtys obiecał premie, Marcel pomalował ćwiartkę, Gąs ma kulodrzewa, Krystian znalazł 12 baniek, a Stelmi wpisuje seryjnych morderców.
Zła piosenka: Fatboy Slim - Rockafeller Skank
08.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

MON planuje, że w 2023 r. najwięcej żołnierzy rezerwy powoła na ćwiczenia wojskowe — maksymalnie 200 tys. O planach MONu porozmawiamy z Mariuszem Cielmą z Nowej Techniki Wojskowej.
Inwestowanie w sztukę – zaczęło się w pandemii, a teraz kiedy inflacja galopuje i za te same pieniądze można kupić coraz mniej, inwestowanie w obrazy, rzeźby czy biżuterie będącą także dziełami sztuki, stało się sposobem na lokowanie pieniędzy. Co kupują, w co inwestują a w co powinny inwestować? sprawdzi Izabela Woźniak.

Krzysztof Szubzda powinszuje Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowie im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Ranek

Coraz więcej ukraińskich lekarzy z nostryfikacją dyplomu w Polsce - o tym Izabela Woźniak.
W środę ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku. Gościem Ranka będzie prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu.
Krystian Hanke w Tatowaniu przedstawi propozycje na domowe, adwentowe zabawy taty z dzieckiem.
06.12.2022, 194’

Rozmowy pokojowe z Rosją

Ranek

Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do stworzenia “gwarancji bezpieczeństwa” dla Rosji, gdy ta wyrazi chęć zawarcia pokoju. Z Wladimirem Putinem ponad godzinę rozmawiał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent USA Jo Biden wyraża chęć rozmowy z przywódcą Rosji. Czy jest szansa na pokój? O tym w rozmowie z Justyną Gotkowską, wicedyrektor OSW.
Wzrasta zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Do wakacji do BGK wpływało siedem do kilkunastu miesięcznie wniosków o pomoc w spłacie kredytu. Teraz to jest nawet 520 – miesięcznie. Informacje na ten temat zebrała Izabela Woźniak.
05.12.2022, 190’

Polska żegna się z Mundialem

Ranek

Mecz Polska -Francja, choć lepszy niż inne mecze Polaków na Mundialu pogrzebał nasze marzenia o ćwierćfinale. Grę Polaków analizują Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz.
A jak ten mecz komentuje francuska prasa? O tym spod Paryża Piotr Łucyk, współpracownik Tygodnika Powszechnego.
02.12.2022, 171’

Notowanie #58

Lista Piosenek 357

DLA ZALOGOWANYCH 01.12.2022, 24’

Złe Radio - #10 Stelka w kisielu

Złe Radio - #10 Stelka w kisielu

Śpiewanie, a nauka francuskiego, losowanie ćwiartek Upadłej Madonny, londyńskie krasnale i rolnik szuka żony. Najgorszy podcast w eterze. Zła piosenka: Do boju Polsko.
doładowanie ...