Idź do treści
Dodaj do ulubionych
marcin.lukawski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Marcin Łukawski

Ranek

Wszystko, co Państwo znają i lubią, powraca tu! Uśmiech pod wąsem, życzliwe słowo, a także delikatna porcja złośliwości... To my! Dr Tomasz Rożek i odpowiedzi na pytania, które niezręcznie było zadać. Krzysztof Szubzda, Łukasz Błąd i Filip Jaślar opowiedzą uśmiechem co tam w kalendarzu. Krystian Hanke o świadomym rodzicielstwie. Informacje o nowościach płytowych, koncertowych. Do tego porcja ważnych informacji, materiały reporterskie, przeglądy prasy, sport, pogoda – wszystko co rano wiedzieć trzeba! Audycję prowadzi Marcin Łukawski. Na antenie Radia 357 od poniedziałku do czwartku od godz. 6:00.
23.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi może zostać postawiony akt oskarżenia, a zatem może zostać w kajdankach doprowadzony przed sąd. Trump już dziś nawołuje w związku z tym do puchu. Co spowodowało, że może dojść do takiego precedensu w historii USA? O to spytamy Mateusza Piotrowskiego z PISM. W Ranku zajmować nas będą również kredyty studenckie. Polscy studenci mają taką możliwość od ponad 20-tu lat. Na początku, w latach 2000 - były bardzo popularne, jak jest dziś? O tym Izabela Woźniak.
21.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023. Kiedy może się on skończyć i co to dla nas oznacza? O to Paulina Kozion spyta radcę prawnego Jakuba Kowalskiego. Jest! Nareszcie jest. Wiosna w końcu przyszła, jest coraz ładniej i coraz cieplej na świecie. Wielu z nas, żeby dobrze zacząć ten wiosenny czas, zagląda do szafy…O czym Izabela Woźniak. W Ranku będzie też duuuużo lasu...
20.03.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pierwszy przedwiosenny weekend za nami. Dużo słońca, ciepło i wiele osób wskoczyło na rowery i hulajnogi. Te drugie będą nas w Ranku teraz zajmować, bo coraz częściej kierujący hulajnogami są karani mandatami. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak. Polska i Słowacja przekaże Ukrainie samoloty wojskowe. Które kraje mogą się jeszcze na to zdecydować? O to w Ranku spytamy Andrzeja Kińskiego, red. nacz. “Wojsko i Technika".
16.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Bilety w strefach płatnego parkowania są coraz droższe, a same strefy coraz większe. A i tak miasta nie radzą sobie skutecznie z dużą liczbą aut, wjeżdżających do miast i pozostawianych na parkingach. Ile kierowcy są w stanie zapłacić za parking i czy są w stanie przesiąść się do komunikacji miejskiej? To sprawdzi Izabela Woźniak Francja ogranicza media społecznościowe dla dzieci. Według nowych przepisów do 13 roku życia nie będzie można założyć konta. Dlaczego trzeba chronić dzieci przed mediami społecznościowymi? O to Paulina Kozion spyta Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Jak co czwartek zajrzymy również do prasy zagranicznej, tym razem Dominika Giordano przejrzy prasę w Tokio.
15.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Polska na coraz lepszej drodze do zwiększenia poboru z odnawialnych źródeł energii; Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę wiatrakową, od 1 lutego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, a do tego w tym tygodniu padł rekord w poborze OZE w Polsce. O to jaka jest przyszłość zielonej energii w naszym kraju spytamy Jakuba Wiecha z portalu Energetyka 24. Warzywa osiągają zatrważające ceny zarówno w Polsce, jak i całej Europie, więc Polacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i coraz bardziej popularne są ogrody społecznościowe oraz uprawy balkonowe. Poradnik dla tych, którzy chcą zacząć uprawiać warzywa w i pod blokiem sporządzi Izabela Woźniak.
14.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Parlament Europejski pracuję nad zmianą etykiet produktów spożywczych. Z etykiet zniknąć ma data spożycia czyli formuła: „spożyć do." Wszystko po to, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Jakie sformułowania mogą się pojawić? To sprawdzi Izabela Woźniak. Według agencji Reutersa w przyszłym tygodniu odbędzie się wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji. Co może przynieść? O to spytamy dr. Michała Lubinę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
13.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
And the Oscar goes to... No właśnie? Do kogo? O tym, po gali Oscarów, około 8:15 opowie Katarzyna Borowiecka. Na świecie są ich miliony, a z roku na rok przybywa takich osób. Szacuje się, że za kilkanaście lat może być ich nawet miliard. Mowa o cyfrowych nomadach. Kim są? To sprawdzi Izabela Woźniak
09.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Kierowcy autobusów i motorniczy czyli kierowcy pracujący w transporcie zbiorowym powinni mieć większą ochroną prawną. Projekt przepisów w tej sprawie jest w Sejmie. Jaką dokładnie ochronę? To sprawdzi Izabela Woźniak Trwa rekrutacja do Programu Liderzy PAFW przeznaczonego dla liderów i liderek społecznych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. O programie w Ranku opowiedzą Agnieszka Szelągowska i Marta Modzelewska z Fundacji Szkoła Liderów
08.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Dzień Kobiet - kobiety o kobietach. Paulina Kozion porozmawia z wioślarką Agnieszką Kobus-Zawojską o równych płacach w sporcie. Murale na blokach lub innych budynkach – stały się modne i właściwie są już elementem na trwałe wpisanym w krajobraz naszych miast. Jedne są dziełami sztuki, inne wywołują uśmiech i sprawiają zwyczajnie że coś jest przyjemne, inne znowu mają uczyć. Ale są i takie, które nie podobają się i mieszkańcy nie godzą się na nie. O czym Izabela Woźniak.
07.03.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Komisja Europejska pracuje nad modernizacją przepisów dotyczących praw jazdy, w tym wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy ważnego w całej UE, oraz nowych przepisach umożliwiających międzypaństwową wymianę informacji o punktach karnych. Czy te zmiany ułatwią egzekwowanie przepisów ruchu drogowego w UE? O to spytamy Macieja Wrońskiego, prezes Transportu i Logistyki Polska. W Ranku wrócimy również do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze. Ekolodzy i działacze społeczni mówili wtedy – pora zacząć szanować rzeki – od lat zatruwane i zanieczyszczane w Polsce. Pierwszym krokiem mogłoby być uznanie Odry za osobę prawną. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
02.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartkowym Ranku po feriach podsumujemy zimowy sezon turystyczny. Naszym gościem będzie Joanna Węglarczyk z Polskiej Organizacji Turystycznej. Zajrzymy również do pewnej wsi pod Bydgoszczą, gdzie można podziwiać Van Gogh 'a. Natomiast Krystian Hanke, czując już pierwszy powiew wiosny i zapowiedź lata - sprawdzi jakie smaki lodów będą najmodniejsze w wakacje.
01.03.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
1 marca w życie wchodzą przepisy, które nakładają na Ukraińców - uchodźców wojennych dopłacanie do pobytu w Polsce. Jak egzekwować taką opłatę? o to Paulina Kozion spyta Marka Wójcika, pełnomocnika Związku Miast Polskich. Aplikacje przy pomocy której młodzież może prawić sobie komplementy. Czy to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia u młodzieży? To sprawdzi Sophie Rebmann
28.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Niedziele na lotnisku pod Mińskim zniszczony został rosyjski samolot wczesnego ostrzegania Berijew A-50. Do aktu dywersji przyznała się białoruska opozycja. Jak działa partyzantka białoruska? O to spytamy Piotra Pogorzelskiego z telewizji Biełsat. Według najnowszego badania amerykańskiego Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi randkowanie w pracy przestaje być tematem tabu. Dlaczego? i czy na polskim gruncie również? To sprawdzi Maria Guzek. W Tatowaniu kryminał dla dzieci - 'Tajemnica Lost Lake"
27.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Lipiec 2022, marzec 2023, teraz październik 2023 i marzec 2024 - to kolejne daty wejścia w życie zapowiadanych znaczących zmian w kodeksie karnym, dotyczące między innymi konfiskaty auta za jazdę po pijaku. Terminów sporo i ciągle się zmieniają. Dlaczego? O to spytamy Wojciecha Górowskiego, kranistę z UJ. W poniedziałkowym programie kilkukrotnie zabierzemy Państwa do świata zapachów. To świat, w którym na przykład czas nie gra roli. To też kraina, po której część z nas porusza się wyjątkowo zręcznie. Choćby niewidome dzieci, które ten świat będą mogły eksplorować w wyjątkowej nowo otwartej pracowni w Owińskach nieopodal Poznania.
23.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku w przeddzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę o sytuacje na froncie i o deklaracje, jakie w ostatnich dniach padły a propos sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Piotr Kaszuwara zajrzy natomiast do ukraińskich portali, bo o prasę w warunkach wojennych ciężko. Parlament Europejski opowiedział się za przepisami zakazującymi sprzedaż samochodów spalinowych w UE od 2035 roku. Co na to Polacy, a jak zareagowali Niemcy? To sprawdzi Sophie Rebmann z niemieckiego radia SVR, która szlifuje swój warsztat w Radiu 357.
22.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Arkadach Kubickiego w poniedziałek przemawiał Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Andrzej Rudke był na miejscu i w Ranku opowie o atmosferze i o tym co mówiła zgromadzona publiczność. Paulina Kozion spyta z kolei Mateusza Piotrowskiego z PISM o to co padło, a co nie padło podczas przemówienia prezydenta USA.
21.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorkowym Ranku dużo ciekawych tematów. Omówimy szczegółowo poniedziałkową wizytę prezydenta USA w Kijowie. Połączymy się z naszym korespondentem w Ukrainie - Piotrem Kaszuwarą i spytamy o jej znacznie szefa Ośrodka Studiów Wschodnich - Wojciecha Konończuka. W poniedziałek Żaneta Auler zapowiedziała, że wystąpi, wraz z jedną szkołą samby podczas karnawału w Rio - dziś spytamy jak poszło. Choć ferie jeszcze trwają, to już większość dzieci wróciło do szkoły i zaczęły się kartkówki, odpytywania i oceny, a Krzysztof Zimoch sprawdzi czy istnieją szkoły bez ocen.
20.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa karnawał w Rio. Na jednym z sambodronów ma wystąpić nasza korespondentka z USA - Żaneta Auler. W Ranku opowiada o atmosferze prawdziwego karnawału. Polscy strażacy z grupy HUSAR wrócili już do kraju z ogarniętej kataklizmem Turcji, po odpoczynku z rodziną są już w gotowości żeby opowiadać o tym co tam zobaczyli. W studiu gość - mł. bryg. Jakub Filip.
16.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
To kolejna propozycja MEN-u, która zmienia tzw. podstawę programową. Po hicie, czyli podręczniku do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość (HiT) przyszedł czas na BiZ, czyli Biznes i Zarządzanie. Nowy przedmiot ma zastąpić dotychczasowe "Podstaw Przedsiębiorczości". Informacje i opinie na temat nowego przedmiotu zebrał Łukasz Kwaśny. 15 lutego został uruchomiony e-pit. Serwery padły, a i tak do południa 160 tys. zdążyło złożyć zeznanie podatkowe. Skąd takie zainteresowanie? O to spytamy Piotr Juszczyka, Głównego Doradcę Podatkowego w InFakt. Tradycyjnie czwartek, zajrzymy również do prasy zagranicznej. Tym razem Wojtek Szymański przejrzy dla nas prasę niemiecką.
15.02.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Dziś w ranku sporo będzie o cyberbezpieczeństwie, bo rząd Rząd przyjął projekt ustawy o walce z spoofingiem i phishingiem, która nakładając szereg obowiązków na operatorów. Jakich? O to spytamy Nikole Bochyńską z cyberdefence24.pl Wczoraj mieliśmy Walentynki, dziś Dzień Singla…A w ostatnich latach zawrotną karierę robią aplikacje randkowe, które oprócz tego, że ułatwiają znajomości, mogą być łatwym celem cyberprzestępców. O tym więcej Izabela Woźniak
14.02.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Walentynki, ach Walentynki... Dziś premiera nowego odcinka podcastu "Ewolucjoniści.." Izabeli Woźniak. Będzie to odsłona walentynkowa podcastu - a więcej w Ranku. Andrzej Duda rozpoczął ofensywę dyplomatyczną przed konferencją monachijską. Co może ugrać prezydent Polski? O to Paulina Kozion spyta Marka Świerczyńskiego z Polityki Insight.
13.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Dziś Światowy Dzień Radia, więc w Ranku przyjrzymy się pracy tych, których na co dzień w radiu nie słychać, a także podpytamy Sophie Rebmann - dziennikarkę z Niemiec, która jest na wymianie w Radiu 357, o to jak to jest w publicznym niemieckim radiu. Poruszymy też temat bardzo praktyczny w dzisiejszych czasach - szefową HR Randstad Polska Ewę Wawszczak spytamy o to jak rozmawiać z szefem o podwyżce. Według badań - już co 3 Polak w ciągu najbliższych 3 miesięcy chce podjąć się takiej rozmowy...
09.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Miasto Seniora w Sopocie, Kawa dla Seniora w Warszawie - co raz więcej samorządów i instytucji chce aktywizować i wspierać seniorów. Dlaczego? O to Paulina Kozion spyta wiceprezydent Sopotu, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich - Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Piotr Wisłocki, właściciel żoliborskiej restauracji Via Suzina. Sporo o jedzenie będzie w Ranku, ale bardzo różnorodnie, dosłownie, bo Izabela Woźniak sprawdzi jak wygląda rynek owadów jadalnych w naszym kraju, a Krystian Hanke z okazji Dnia Pizzy spyta czy aby na pewno jest ona zdrowa.
08.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa dramatyczna walka o tureckie i syryjskie rodziny uwięzione pod gruzami budynków po największym trzęsieniu ziemi w tym rejonie od lat. Jak wygląda pomoc? O to spytamy Wojciech Wilka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wielu z nas kompletnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi. A za chwilę znowu trzeba będzie podjąć decyzję – zostać czy zrezygnować. Chodzi o PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. O czy więcej Izabel Woźniak.
07.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji. Czy naukowcy mogli przewidzieć taką skalę trzęsienia? O to spytamy geologa prof. Mariusza Majdańskiego z Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Rośnie populacja wilków. Czy należy zastanowić się nad odstrzałem tych zwierząt? O tym Izabela Woźniak.
06.02.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Nie widziany od 350 lat, może być przywrócony do życia. Dodo, ptak żyjący setki lat temu na Mauritiusie, ma być odtworzony przez amerykańskich naukowców. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzi Izabela Woźniak. Netflix zaostrza walkę z współdzieleniem kont. Czy to walka o klientów, czy z klientami? I jak to wpłynie na wizerunek jednej z największych platform streamingowych? O to spytamy Konrada Chwasta z Spider's Web
02.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Minister Sportu chce by napoje energetyczne dostępne były jedynie dla osób powyżej 18 roku życia. Skąd taki pomysł i czy popularne "energetyki" szkodzą zdrowiu młodych ludzi? O to zapytamy dr Annę Zimny-Zając, biotechnolożkę, autorkę raportu Narodowego Testu Zdrowia Polaków. Różne cuda dzieją się na świecie o jakich nawet amerykańskim naukowcom się nie śniło…Tymczasem u nas, pojawił się pomysł na …licencje dla posiadaczy psów. Gdzie i dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak. Jak co czwartek zajrzymy też do prasy zagranicznej, tym razem będą to Stany Zjednoczone i Żaneta Auler.
01.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Za kilka tygodni nowe przepisy wejdą w życie, bo został znowelizowany kodeks pracy. A jak sprawdzić? To już sama sprawdzi Izabela Woźniak. Zima jednak przybyła - ku uciesze turystów przybywających na ferie w góry. Jednak wciąż docierają do nas informacje o zagrożeniach lawinowych i nieodpowiedzialnych zachowaniach. O to jak zachować się w górach zimą spytamy Jerzego Siodłaka - naczelnika TOPR.
31.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rząd dogadał się z PKP i bilety mają być tańsze, ale czy na tyle, żeby Polakom opłacało się jeździć komunikacją publiczną? O to zapytamy się eksperta są transportu publicznego Marcina Gromadzkiego. Wypłata przeciętnego Polaka się kurczy, pierwszy raz od lat. Wszystko oczywiście przez inflację. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
30.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz częściej zdarza się by pracodawca kontrolował pracownika – ile pracy jest w jego pracy. Czyli czy podczas pracy rzeczywiście pracuje. Bo coraz częściej szefowie mówią o wykradaniu czasu. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak Sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować w turniejach rozgrywanych w Azji. Otwiera to przed nimi szanse na uzyskanie kwalifikacji na igrzyska we Francji w 2024 roku. Czy zatem dojdzie do bojkotu Igrzysk? O to spytamy Mieszka Rajkiewicza z Instytut Nowej Europy, analizującego sprawy dotyczące dyplomacji sportowej. Będzie też pocztówka od wuja Filipa - Podobno statystyczny Polak słucha muzyki klasycznej przez osiem sekund dziennie. Filip Jaślar postara się poprawić ten wynik za sprawą cody do „Alleluja” Haendla.
26.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika , że za 20 % wszystkich zgonów odpowiada sepsa . W przebiegu choroby najważniejsza jest diagnostyka . Na sprawną wręcz przyspieszoną diagnostykę w tym roku zbiera pieniądze WOŚP. To już w najbliższą niedzielę . O tym jak ważne są badania laboratoryjne w pierwszych godzinach choroby będzie mówił na antenie Radia 357 prof. Bohdan Maruszewski , kardiolog i wiceprezes WOŚP. Porozmawiamy też suplementach . Z reklam telewizyjnych znikną osoby w białych fartuchach i ze stetoskopem na szyi udające lekarzy reklamujących suplementy diety . Reklamy nie będą mogły sugerować , że suplementy leczą. Jesteśmy w czołówce społeczeństw europejskich na potęgę kupujących suplementy . Doktor Tomasz Rożek będzie odmierzał w kosmosie mąkę i cukier na ciasteczka a Krzysztof Szubzda opowie o swoim niechlubnym rekordzie .
25.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Chlebek, makaron z soczewicy lub kruche ciasteczka z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego, napój czekoladowy wzbogacony sproszkowanym świerszczem, a także owady w całości, w różnych smakach – to może być wkrótce menu popularnego osiedlowego baru. Świat potrzebuje białka z owadów - niezależnie od tego czy chcemy czy nie . O badaniach na temat wykorzystania owadów porozmawiamy po 8.00 z ekspertami . Ponadto o feriach , cenach w kurortach , braku śniegu w górach i pomysłach gmin jak namówić turystów zagranicznych do przyjazdu do Polski zimą . W Tatowaniu ważny temat o prawach dziecka . Doktor Tomasz Rożek odpowie na pytanie skąd trujące grzyby biorą truciznę zaś Filip Jaślar wykona okolicznościową pieśń związaną z datą 25 stycznia . Zapraszamy od 6.00 -9.00
24.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.01.2023, 200’

Ranek

Marcin Łukawski
Prezeska , polityczka , chirurżka - o feminatywach rozmawiać będziemy w poniedziałkowym Ranku 357 . Poradnik dla szkół jak tworzyć i używać żeńskich odpowiedników zawodów i funkcji przygotowała Warszawska Rada Kobiet . W Tatowaniu zaproszenie na wystawę Tutanchamon która zabiera nas w podróż w przeszłość i przypomina dzieje sprzed 100 lat odkrycia jednego z najsławniejszych grobowców starożytnego Egiptu . Krzysztof Szubzda wyjawi tajniki skąd się wzięły kostki cukru . Zaprosimy też Państwa do wzięcia udziału w pierwszym profesjonalnym badaniu słuchaczy Radia 357. Gdzie , kiedy słuchasz radia , jakich programów poszukujesz , jaką rolę w twoim życiu odgrywa Radio. Mamy nadzieję ,że dużą !
19.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dla niektórych to pierwszy poważny bal w życiu. I to taki, który pamięta się do końca życia. Rozpoczął się sezon studniówkowy. Czy po pandemii uczniowie ochoczo uczestniczą w tym balu? O tym Izabela Woźniak. Prezes PZPN Cezary Kulesza ogłosił, że trener dla reprezentacji Polski został wybrany i pochodzi on z zagranicy. Według niektórych dziennikarzy ogłoszenie nazwiska ma odbyć się na konferencji w przyszłym tygodniu. A w Ranku 357 razem z Radosławem Nawrotem z Interia Sport postaramy się zajrzeć do szklanek kuli i wywróżyć, kto zostanie nowym selekcjonerem.
18.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Jest coraz lepiej ale jeszcze jest sporo do zrobienia. Urzędowy język jest wciąż często niezrozumiały dla części z nas. O tym jak przebiegają szkolenia językowe urzędników - Izabela Woźniak. Ustawa wiatrakowa to kolejny krok w stronę uzyskania przez Polskę funduszy z KPO. Na jakim etapie procedowania ustawy jest rząd? O to spytamy mecenasa Jacka Kozińskiego. W Tatowaniu Michalina Wilkowska "Science Boards" o grze "Cykle Życia".
17.01.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Problem robi się całkiem poważny, bo coraz więcej uczniów i studentów korzysta ze sztuczne inteligencji. Ten problem polega na tym, że owa sztuczna inteligencja nie pomaga ale wyręcza młodych ludzi w odrabianiu zadań domowych. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. Jak wynika z badania Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Demagoga - dezinformacja w social mediach na temat Ukrainy i Ukraińców wciąż wzrasta. O raporcie opowie nasz gość Marcin Kiełtyka z Demagoga.
16.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Na papierosach są, a na butelkach z alkoholem nie ma. Informacje o tym, że dany produkt szkodzi zdrowiu, powodując liczne choroby. W Irlandii na butelkach z winem, piwem i likierem będzie jednak informacja, że „Spożycie alkoholu powoduje choroby wątroby." O czym w Ranku opowie Izabela Woźniak Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy nowe prawo odblokuje środki z KPO? O to spytamy dr hab. Olgierda Annusewicza, politolog z UW.
12.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od nowego roku promocje mają być bardziej przejrzyste dla konsumentów, jednak firmy znalazły sposoby na obejście nowego prawa. O tym jakie to sposoby porozmawiamy z Michałem Herde, prezesem oddziału Federacji Konsumentów w Warszawie. W Ranku również rozmowa Marii Kornagi z Marcinem Piotrowskim, prezesem fundacji Folkowisko o tym jak teraz wygląda pomoc dla Ukrainy. Jak przeprowadzić, pierwszą pomoc człowiekowi - w teorii wie wielu z nas, ale jak to jest z czworonogami? To sprawdzi Kamil Paczek. Jak co czwartek pojawi się również przegląd prasy zagranicznej - Piotr Pogorzelski i portale ukraińskie.
11.01.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Bywają niezgodne z prawem, czasem są oderwane od rzeczywistości a czasem zwyczajnie absurdalne. Zapisy w szkolnych statutach, które określają prawa i obowiązki uczniów na terenie danej szkoły przejrzy dla Państwa Izabela Woźniak. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. O zmiany w prawie pracy Paulina Kozion spyta adwokat Joanna Jasiewicz.
10.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek agencja Manpower opublikuje raport prognozy zatrudnienia w 2023 roku. Jak będzie kształtował się nasz rynek pracy? O to spytamy Przemysława Sienkiewicz, eksperta rynku pracy. W całej Europie nie ma śniegu, a sezon zimowy w pełni. Jak radzą sobie kurorty narciarskie? O tym Izabela Woźniak. Krystian Hanke na rozmowy o ojcostwie zaprosi tym razem Cezika.
09.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Palenie papierosów w szkołach, przed szkołami czy w okolicy placówek oświatowych, to jest problem. Dotyczy to nieletnich ale także pełnoletnich uczniów. Jak szkoły z tym walczą? O tym Izabela Woźniak. 12 stycznia sejm zajmie się zmianami legislacyjnymi, które pozwolą farmaceutom wystawiać recepty na szczepienia na grypę. To kolejne kompetencje medyczne, które zostały przypisane farmaceutom. O to jak jeszcze mogą odciążyć służbę zdrowia spytamy Mariana Witkowskiego z Okręgowej Izby Aptekarskiej.
05.01.2023, 195’

Goście i znajomi z dawnych lat

Marcin Łukawski
2 lata to już nie przelewki, to już poważny wiek i musi być godne świętowanie. 5 stycznia mijają dwa lata od powstania Radia 357 z tej okazji od rana przygotowywać się będziemy do przyjęcia urodzinowego, bo i tort trzeba zrobić i zabawy godne dwulatka wymyśleć. A, jak przyjęcie, to i goście, znajomi z dawnych lat - Artur Andrus i Marcin Zaborski.
04.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rząd wczoraj przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma to być rewolucja leczenia nowotworów w Polsce, ale czy na pewno? O to spytamy Szymona Chrostowskiego, prezesa fundacji “Wygrajmy zdrowie” - wspólnej inicjatywy lekarzy i pacjentów Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie Jesteśmy potentatem w tej dziedzinie a przyczynił się do tego z pewnością rozrastający się rynek e commerce (i komers). Paczkomaty i automaty do wysyłania paczek, to polski wynalazek i dziś te urządzenia na trwałe wpisały się w krajobraz wielu miast, miasteczek i wsi - o czym więcej Iza Woźniak.
03.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W 2023 roku Polska będzie się zbroić jak nigdy dotąd, a Polacy obywatele przejdą liczne szkolenia obronne - więcej na ten temat w Ranku Iza Woźniak. Wyższe opłaty za egzamin, ale i wyższe wynagrodzenia dla egzaminatorów. W 2023 wchodzi nowe prawo. O zmiany w WORD-ach spytamy Radosława Banaszkiewicz, przewodniczącego NZSS WORD. Do kartki z kalendarza zaglądnie Łukasz Błąd, nie zabraknie również Pytań z Kosmosu i Tatowania.
02.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
W Sylwestra, w sobotę zmarł papież emeryt Benedykt XVI. O to jak go zapamiętamy Paulina Kozion spyta jezuitę ojca profesora Józefa Augustyna. Z nowym rokiem, nowym krokiem… Bardzo byśmy chcieli, żeby nowy rok był lepszy, bo poprzedni nie należał do najłatwiejszych. I już wiadomo, że sporo się będzie działo ale będzie też wiele niepewności - jakich? Sprawdzi Izabela Woźniak. Krystian Hanke w "Tatowaniu" opowie o wierszach z książki Piotra Nowaczyka "Pozdrawiam, ściskam Imadło", a Krzysztof Szubzda podsumuje największe osiągnięcia Polaków z roku 2022.
29.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.12.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
22.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W tym roku po raz pierwszy Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła na celebrowanie przez wiernych Bożego Narodzenia w dowolnie wybranym terminie. Mogą oni dołączyć do "katolickiej" daty 25 grudnia lub czcić Boże Narodzenie w dniu, wskazanym prawosławnym kalendarzem, czyli 7 stycznia. Wielu Ukraińców spędzi święta w naszym kraju. O to, jak będą świętować Paulina Kozion spyta Oksane Pestrykovą z Domu Ukraińskiego i Irynę Hlumcher, który przyjechała do Polski kilka miesięcy temu. Izabela Woźniak sprawdzi natomiast jak składać życzenia i czego sobie życzyć, żeby nie było niezręcznie. Jak co tydzień zajrzymy też do prasy zagranicznej - tym razem Dominika Giordano przejrzy gazety w Tokio.
21.12.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
20.12.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Władimir Putin udał się do Mińska, by rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką. Do tego Rosja i Chiny planują wspólne manewry wojskowe jeszcze w tym roku. Co planuje Putin? O to spytamy dr Agnieszkę Legucką z PISM. Od nowego roku wracają wyższe czyli normalne stawki podatku VAT. To oznacza, że tarcza antyinflacyjna przestaje działać, poza jednym przypadkiem - o tym więcej w materiale Izabeli Woźniak. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu przetestuję grę o Bożym Narodzeniu - "Biblia. Słowo Blisko Ciebie"
19.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze przejdzie do historii jako jeden z najbardziej dramatycznych. O zwycięstwie Argentyny nad Francją zdecydowały karne. A najbliżej widział je sędzia liniowy Tomasz Listkiwicz, który, mamy nadzieję, na gorącą opowie nam w Ranku o swoich wrażeniach z meczu. Bez nich nie ma wigilii i świąt. Ryby - są jak opłatek, choinka czy prezenty - nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. A ich ceny i ilości spożycia sprawdzi Izabela Woźniak. W Tatowaniu o audiobookach dla dzieci i ich nagrywaniu opowie Edyta Jungowska.
15.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartek Sejm ma zająć się ustawą o zmianach w Sądzie Najwyższym, która ma zbliżyć Polskę do funduszy z KPO. O tym co musimy zrobić żeby załagodzić spór z Komisją Europejską zapytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW. Nie(zły) mróz mamy w Polsce. Ale czy jest na pewno powód do narzekania? Sprawdzi Izabela Woźniak. Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o książce dla dzieci autora polskich bestsellerów: "Termopils w" Zygmunta Miłoszewskiego. W "Latkach" Krzysztof Szubzda zastanowi się na ślubami z budowlami... Nie zabraknie, jak co tydzień przeglądu pracy z zagranicy, tym razem Karolina Markiewicz zajrzy do prasy Greckiej.
14.12.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że automatycznie zabieranie prawa jazdy w niektórych przypadkach jest niekonstytucyjne. O tym orzeczeniu i zmianach w prawie o ruchu drogowym porozmawiamy z Wojciechem Górowskim, karnistą z UJ. W Krakowie urzędy pracują krócej, żeby oszczędzić energię. Polacy coraz bardziej zaciskają 'energetycznego' pasa. O czym opowie Izabela Woźniak. Będzie równie Filip Jaślar, który będzie starał się rozwikłać zagadkę śniegu w Toruniu i Krystian Hanke z 'Tatowianiem'.
13.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W okresie wzmożonego zamawiania przesyłek, tuż przed świętami oszuści próbują wyłudzić od nas dane i pieniądze poprzez SMSy i e-maile. Jak się przed tym uchronić? Sprawdzi Izabela Woźniak. W Krakowie zapadła w ostatnim czasie decyzja o utworzeniu Strefy Czystego Transportu. Inne miasta chcą iść w ślady stolicy Małopolski. O tym czy Strefy Czystego Transportu w dobie kryzysu, szczególnie energetycznego to dobry pomysł spytamy Bartosza Piłata z Polskiego Alarmu Smogowego.
12.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Stoją francuskie elektrownie atomowe, bo brakuje spawaczy. Co z wykwalifikowanymi pracownikami? Sprawdzi Izabela Woźniak. Personel brytyjskich lotnisk planuje w okresie świąteczno-noworocznym planowane strajki. Wciąż pojawiają się kłopoty na europejskich portach lotniczych. Jak się przygotować na wyjazdy na święta? O to zapytamy Eryka Kłopotowskiego - eksperta lotniczego. Nie zabraknie też pytania do dr Rożka, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w studiu pojawi się Filip Jaślar.
08.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
MON planuje, że w 2023 r. najwięcej żołnierzy rezerwy powoła na ćwiczenia wojskowe — maksymalnie 200 tys. O planach MONu porozmawiamy z Mariuszem Cielmą z Nowej Techniki Wojskowej. Inwestowanie w sztukę – zaczęło się w pandemii, a teraz kiedy inflacja galopuje i za te same pieniądze można kupić coraz mniej, inwestowanie w obrazy, rzeźby czy biżuterie będącą także dziełami sztuki, stało się sposobem na lokowanie pieniędzy. Co kupują, w co inwestują a w co powinny inwestować? sprawdzi Izabela Woźniak. Krzysztof Szubzda powinszuje Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowie im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz więcej ukraińskich lekarzy z nostryfikacją dyplomu w Polsce - o tym Izabela Woźniak. W środę ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku. Gościem Ranka będzie prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu. Krystian Hanke w Tatowaniu przedstawi propozycje na domowe, adwentowe zabawy taty z dzieckiem.
06.12.2022, 194’

Rozmowy pokojowe z Rosją

Marcin Łukawski
Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do stworzenia “gwarancji bezpieczeństwa” dla Rosji, gdy ta wyrazi chęć zawarcia pokoju. Z Wladimirem Putinem ponad godzinę rozmawiał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent USA Jo Biden wyraża chęć rozmowy z przywódcą Rosji. Czy jest szansa na pokój? O tym w rozmowie z Justyną Gotkowską, wicedyrektor OSW. Wzrasta zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Do wakacji do BGK wpływało siedem do kilkunastu miesięcznie wniosków o pomoc w spłacie kredytu. Teraz to jest nawet 520 – miesięcznie. Informacje na ten temat zebrała Izabela Woźniak.
05.12.2022, 190’

Polska żegna się z Mundialem

Marcin Łukawski
Mecz Polska -Francja, choć lepszy niż inne mecze Polaków na Mundialu pogrzebał nasze marzenia o ćwierćfinale. Grę Polaków analizują Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz. A jak ten mecz komentuje francuska prasa? O tym spod Paryża Piotr Łucyk, współpracownik Tygodnika Powszechnego.
01.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska-Argentyna rozgrzewa serca i wyobraźnie Polaków. Czy wynik okaże się dla nas korzystny? Analizę pomeczową przeprowadzą Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz. Już w piątek pierwsza licytacja świąteczna. W ranku posłuchamy historii jednej ze stypendystek Fundacji św. Mikołaja. Zamiast 'Krystian Hanke..' będzie: W Tatowaniu będzie rzecz o niezwykłych figurkach, które pomaluje ekipa Ranka, a Krzysztof Szubzda w "Latkach", dość refleksyjnie zastanowi się nad tym jak się banalnie z tym światem nie rozstawać...
30.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska- Argentyna to temat wszystkich wtorkowych rozmów. W Ranku o tym jakie mamy szanse na awans w Mistrzostwach Świata w Katarze rozważy nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Izabela Woźniak z kolei sprawdzi co trener Czesław Michniewicz może powiedzieć w szatni naszej drużynie, żeby ta była dobrze zmotywowana do zwycięstwa. A Krystian Hanke, wraz z pszczelarzem opowiedzą o tym co zrobić żeby kataru nie było....
Partner audycji Partner audycji
29.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa obława na kierowców 'z aplikacji'. Tylko podczas weekendowych kontroli na Podkarpaciu policja ujawniła ponad 50 wykroczeń. O tym jak zadbać o bezpieczeństwo na polskich drogach porozmawiamy z Łukaszem Zboralskim z BRD24.pl Gminy mogą wnioskować o pieniądze na remonty pustostanów. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są ogromne, eksperci upatrują częściowo rozwiązania w zagospodarowaniu właśnie pustostanów. Więcej w materale Izabeli Woźniak. Natomiast Maria Kornaga sprawdzi jak idzie transport gigantycznej maszyny do drążenia tuneli.
28.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę odwiedził Kijów, gdzie rozmawiał między innymi o spodziewanym wzmożonym ruchu migracyjnym Ukraińców. O wizycie polskiego premiera i o przygotowaniach do kolejnej fali uchodźców porozmawiamy z prof. Maciejem Duszczykiem z Ośrodka Badan nad Migracjami UW, a także z Michałem Żakowskim, który wrócił właśnie z Ukrainy. Bombki 357 mogą już Państwo kupić w Boxie, jak one powstają? - sprawdzi Izabela Woźniak. W poniedziałkowym Ranku usłyszą też państwo jak nasi redaktorzy pracowali w pocie czoła nad tegoroczną "Piosenką o pewnej rybie"
24.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Polsce w ostatnich dniach coraz głośniej mówi się, że podczas mroźnej zimy nasz system energetyczny może mieć problemy. czy grożą nam Blacouty i jak się przed nimi uchronić? Porozmawiamy o tym z Maciejem Gackim z Instytutu Jagiellońskiego. Budżet naszego państwa na nowych mandatach ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie - więc w materiale Izabeli Woźniak.
23.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pierwszy mecz reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Katarze - z Meksykiem. Jak się spiszą nasi rodacy? O tym Mateusz Fusiarz. Jak to możliwe, że ktoś z nami nie spokrewniony, może fizycznie wyglądać tak jak my? Czy każdy ma gdzieś na świecie sobowtóra a jeśli tak, to ilu ich może być? W Ranku zapowiedź podcastu "Ewolucjoniści" Izabeli Woźniak.
22.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata w Katarze, zmierzą się w Meksykiem. Jaką mamy szanse na wygraną? O tym w rozmowie z redakcją sportową radia 357.  Przybywa dzieci w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Poradnie wydają coraz więcej orzeczeń. Tylko w jednej z poradni, poradni numer 24 na warszawskim Wilanowie w ostatnim czasie to wzrost o ¼ – więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. W Tatowaniu książka/komiks "Wilki" Michała Figury - największego, polskiego tropiciela Wilków. 
21.11.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Za nami dość trudny weekend na drogach, a wszystko dlatego, że jak zwykle - zima zaskoczyła kierowców. W trasę wyjechało sporo samochodów jeszcze na letnich oponach, bo nie wszystkim udało się wymienić ogumienie na zimowe. Komu się udało? Sprawdzi Izabela Woźniak. W Niedziele rozdano nagrody na "Podcast Roku". Jednym z Jurorów w tym konkursie był Marcin Łukawski i z nim oraz jednym z laureatów porozmawiamy w ranku po 8:15. Ponadto zajrzymy do Gdańska, gdzie w weekend odbył się festiwal "Narracje".
17.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska- Chile. To sprawdzian przed Katarem. Czy udany? O tym Marcin Łukawski porozmawia z większą częścią redakcji sportowej Radia 357, czyli Mateuszem Fusiarzem i Mateuszem Kuźniewskim. W ostatnich czasie nasiliły się cyberataki. W tym roku, aż 81 procent firm na świecie, miało z nimi do czynienia. Niestety ofiarą hakerów padają placówki medyczne, także w Polsce. Jak wygląda zabezpieczenie szpitali przed cyberatakami, o tym w materiale Izabeli Woźniak. Jak co czwartek - zajrzymy do prasy zagranicznej. Tym razem włoskie gazety przeglądnie Justyna Godz.
16.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W dzisiejszym poranku - Co mogło wydarzyć się w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim? - o tym Marek Świerczyński, dział bezpieczeństwa Polityki Insight. Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura - defence24: o wybuchach na polskiej granicy? Żaneta Auler - korespondentka Radia 357 w Los Angeles: reakcja USA na wybuchy na polsko-ukraińskiej granicy. Donald Trump kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapraszamy.
15.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek w Indonezji rozpoczyna się szczyt G20. Czy w obliczu słabnącej Rosji Polska ma szansę na znalezienie się w tym elitarnym gronie? O to spytamy dr hab Bartłomieja Biskupa, politolog z UW. NIK kontroluje składy węgla - więcej na temat temat w materiale Izabeli Woźniak. I jak co dzień: pytanie do dr Rożka, Tatowanie oraz Latka Lecą - we wtorek od Łukasza Błąda.
14.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz więcej osób wypisuje się z lekcji wychowanie do życia w rodzinie. To kolejne nieobowiązkowe zajęcia, na które uczniowie nie chcą chodzić. Odbywają się w starszych klasach podstawówki i w szkołach średnich. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi poszuka Izabela Woźniak. Ukraina odbiła Chersoń. Czy zmieni to bieg wojny? Spytamy o to Wojciecha Konończuka, zastępce dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.
10.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Samochody dla wielu z nas stają się dobrem luksusowym. Benzyna droga a i ubezpieczenia poszły w górę i jeszcze zdrożeją. Do tego od przyszłego roku trzeba będzie płacić sporo większe składki - więcej o tym w materiale Izabeli Woźniak. Facebook zwalnia 11 tys. osób, Twitter, pod rządami Elona Muska - 7 tys. Powód? Akcje gigantów lecą na łeb na szyję. Czy obserwujemy schyłek mediów społecznościowych? O tym zapytamy Jakuba Wątora z Spider Web. W ranku nie zabraknie pytania do dr Rożka, ale też dr Rożek pojawi się w Tatowaniu ze swoją najnowszą książką dla dzieci. Jak co czwartek do kartki z kalendarza zaglądnie Krzysztof Szubzda
09.11.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ma powstać nowe prawo, które zaostrzy wymóg weryfikacji kierowców taksówek. To odpowiedź na plagę gwałtów w przewozach zamawianych za pośrednictwem aplikacji. Jak będzie przebiegać taka weryfikacja - o tym w Ranku - Izabela Woźniak. Rząd podejmuje kolejną próbę dogadania się z UE w sprawie środków z KPO, czy istnieje realna i szybka szansa na pozyskanie tych pieniędzy? O to spytamy prof. Annę Pacześniak, europeistkę z Uniwersytetu Wrocławskiego. I jak co środę - Filip Jaślar spojrzy w kartkę z kalendarza, ale i zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności muzyczne.
08.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rozpoczął się sezon na sporty zimowe, jednak zimy brak. Co stanie się z dyscyplinami wymagającymi śniegu? O tym porozmawiamy po 8:15 z Marcinem Szafrańskim z Eurosportu. Najprawdopodobniej 15 listopada 2022 r. ludzkość przekroczy kolejną, historyczną granicę. Tego dnia wedle szacunków ONZ populacja Ziemi przekroczy 8 miliardów ludzi. Co to oznacza dla naszej planety - sprawdzi Izabela Woźniak. Jak co wtorek będzie też Łukasz Błąd z 'Latkami' i oczywiście pytanie do dr. Rożka oraz chwila dla ojca z dziećmi - Tatowanie Krystiana Hanke.
07.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Polska nie wdrożyła dotąd dyrektywy unijnej Omnibus, która zabrania sklepom udawanych promocjami. Nie będzie już można sztucznie zawyżać cen przed wprowadzeniem obniżek, aby rabat wyglądał na większy niż w rzeczywistości. O promocjach, szczególnie przed zbliżającym się Black Friday - w materiale Izabeli Woźniak. W piątek Sejm za to przyjął tzw. "ustawę antylichwiarską" - o tym kto na niej zyska, a kto straci porozmawiamy z ekonomistą Markiem Zuberem. A do tego w Ranku pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Krzysztof Szubzda, który przypomni nam o przypadającym 7 listopada Dniu Inuity...
03.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Badanie Instytutu Matki i Dziecka wykazało narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. O stanie zdrowia polskich dzieci porozmawiamy z prof. Anną Fijałkowską z IMiDz. 2 miesiące minęły od sierpniowej katastrofy ekologicznej na Odrze. Co się dzieje z rzeką? O tym w materiale Izabeli Woźniak. A ponadto: pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Latka Lecą w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy. No i jeszcze zajrzymy do prasy zagranicznej, a dokładnie do prasy z USA.
02.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Sklepy socjalne i społeczne - coraz więcej powstaje ich w Polsce. Są między innymi w Warszawie, Tychach, kolejny powstaje także we Wrocławiu. Na czym polega ich działalność? To sprawdzi Izabela Woźniak. Rosjanie nie ustają w bombardowaniu Kijowa i innych miast Ukrainy. O tym jak radzą sobie mieszkańcy atakowanych miast spytamy Piotra Kaszuwarę, który jest w Ukrainie. Jak co środę do studia zawita Filip Jaślar ze skrzypcami, będzie też Krystian Hankę i jego "Tatowanie" oraz Marta Kula i "Muzyczny Goniec"
01.11.2022, 121’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś Wszystkich Świętych, a więc tradycyjnie będziemy wspominać zmarłych w minionym roku. W Ranku będą to aktorzy: Jerzy Trela, Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka. Ponadto połączymy się z Robertem Opasem z Komendy Głównej Policji i porozmawiamy o akcji 'Znicz'.
31.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Z rzeszowskiej rzeczywistości znikła w ostatnią niedzielę października giełda samochodowa. Było kultowe miejsce Podkarpacia z 36-letnią tradycję, gdzie handlowano nie tylko autami ale wszystkim czym się dało, ze starociami włącznie. Z mikrofonem wybrała się tam Maria Kornaga. W dzień przed świętem Wszystkimi Świętymi zastanowimy się nad tym, jak poszukiwać historii i naszych przodków - o tym w rozmowę z Genealogiem - Paulina Kozion.
27.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Strajk WORDów przynosi skutki. Już wkrótce ceny egzaminów na prawo jazdy mogą wzrosnąć. Jakie stawki i zmiany zaproponowała sejmowa komisja infrastruktury? O tym w materiale Izabeli Woźniak. Wszystko wskazuje na to, że od 2030 roku nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. O szczegółach prawa przygotowywanego przez Komisję Europejską opowie Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Krystian Hanke w "Tatowaniu" będzie starał się znaleźć odpowiedź na pytanie jak pomóc nastolatkom opanować stres? Nie zabraknie również Muzycznego Gońca, kartki z kalendarza w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy i jak co czwartek - przeglądu prasy z zagranicy. Tym razem będzie to prasa australijska i Agnieszka Wyszomirska.
26.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem Emanuel Macrone podarował mu książkę, która wzbudziła kontrowersję w polskich mediach. Wszystko przez pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie i domniemanie, że książka mogła zostać zrabowana podczas wojny. O prezentach dyplomatycznych i ewentualnym losie książki podarowanej przez Macrona Paulina Kozion porozmawia z historykiem dyplomacji - dr Januszem Siborą. Izabela Woźniak sprawdzi jak ma się w Polsce edukacja domowa i czy rodzice, którzy się na nią zdecydowali obawiają się zmian zapowiadanych przez Ministra Edukacji Przemysłowa Czarnka. W programie również Tatowanie i gra 'Pacjent Zero' oraz pocztówka od Wuja Filipa.
25.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Minister zdrowia Niemiec alarmuje, że w tym sezonie jesienno-zimowym grozi nam tzw. twindemia, czyli dwie epidemie jednocześnie: Covid-19 i grypy. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. Pytanie do dr Rożka, proste, acz kluczowe: dlaczego klej w tubce nie zasycha? Po godzinie 8:15 na żywo w studiu gość: Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, związana z ruchem Fridays For Future, z którą Paulina Kozion porozmawia o tym skąd wzmożone ataki na dzieła sztuki (w ostatnim czasie próbowano zdewastować obraz Monet'a i Van Gogh'a) oraz o planowanym w Warszawie na piątek "Strajku Kryzysowym".
24.10.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ponad 4 tysiące drzewek już posadzonych. W sobotę byli Państwo z nami na Podlasiu koło Suchowoli, tam sadziliśmy wspólnie z Fundacją „Las na zawsze” las 357. A kto nie był, będzie mógł posłuchać, jak było - w relacji Izabeli Woźniak. Fundusze Unijne - to hasło odmieniane w ciągu ostatnich dni przez wszystkie przypadki. Ale czy jest się czego obawiać jeśli chodzi o pieniądze unijne dla Polski? O to zapytamy dr Marcina Kędzierskiego z Klubu Jagiellońskiego. W Ranku oczywiście nie zabraknie pytania do dr Rożka, tym razem o jajko, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy
20.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Piękne plaże, wspaniała pogoda i wspaniałe zabytki. Chorwacji wielu z nas nie trzeba przedstawiać, bo to jedna z ulubionych wakacyjna destynacja Polaków. Ale czy tylko w wakacje warto się tam wybrać? To sprawdza Ernest Zozuń, który wybrał się do Zagrzebia. A my, tu w Polsce już w sobotę sadzimy las Radia 357. Anna Derda z Fundacji Las na zawsze zjawi się w studiu przy Słowackiego, żeby opowiedzieć jak idą przygotowania do tej wielkiej, i to dosłownie, inicjatywy. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu zachęci do lasoterapii dzieci.
19.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od poniedziałku Kijów codziennie jest bombardowany. Rosja atakuje głównie budynki cywilne - o przebiegu wojny i relacjach zachodu porozmawiamy z Piotrem Pogorzelskim z Biełsatu. Maria Kornega natomiast będzie przyglądać się sytuacji rzeszowskiego MPK i zapyta dlaczego transport miejski w prawie wszystkich miastach w Polsce przeżywa kryzys. Jak co środę, ze skrzypcami odwiedzi nas również Filip Jaślar.
18.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W obliczu coraz wyższych cen energii szukamy sposobów na jej oszczędzenie lub pozyskanie niskim kosztem. Panele fotowoltaiczne na dobre zagościły na dachach wielu budynków, ale jak się okazuje mogą one również 'zdobić' nasze balkony - o tym w materiale Łukasza Kwaśnego. Jak boomerang wraca temat ograniczenia dzieciom dostępu do pornografii. I wciąż nie ma pomysłu jak to zrobić. O doświadczeniach z innych krajów Paulina Kozion porozmawia z Szymonem Wójcikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ponadto w Tatowaniu przegląd prasy młodzieżowej i Latka Lecą Łukasza Błąda
17.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Inflacja w Niemczech jest najwyższa od lat '70, za to magazyny gazu wypełnione na zimę - jak radzi sobie niemiecka gospodarka w obliczu kryzysu, o tym Wojciech Szymański z Deutsche Welle. Elon Musk jednego dnia żąda od Ukrainy pieniędzy za internet, drugie wycofuję się że swoich roszczeń. W co gra jeden z najbogatszych ludzi świata? Zapytamy o to Jowitę Michalską z Digital University. W Ranku oczywiście nie zabraknie cyklu 'Tatowanie' i 'Latka lecą', które w ten poniedziałek przygotuje Łukasz Błąd
13.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Polsce istnieje 62 tysiące schronów. W jakim są stanie? To pytanie zada ekspertom Krzysztof Zimoch.  System kaucyjny w Polsce to kwestia zapowiada od lat. Niestety wciąż czekamy na przepisy, a propozycje jak miałby on wyglądać zmieniają się co kilka miesięcy. Czy jesteśmy bliżej czy dalej o tym porozmawiamy z Filipem Piotrowskim że Stowarzyszenia Zero Waste.  Ponadto, jak co czwartek - przegląd prasy zagranicznej, tym razem z Japonii.
12.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych z tej okazji redaktorzy Radia 357 przygotowali fragmenty swoich ulubionych lektur szkolnych. W Ranku będą mieli Państwo okazję posłuchać i odgadnąć co to za lektury, a Krystian Hanke w Tatowaniu zastanowi się nad tym jak przedstawiać lektury żeby dzieci chciały je czytać. Ponadto po 8:15 połączymy się z naszym ukraińskim korespondentem Piotrem Kaszuwarą, który jest obecnie pod Lwowem.
11.10.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Obecny kryzys energetyczny wymaga oszczędzania i optymalizacji pracy. Tymczasem wciąż wiele osób nie odwołuje wizyt u lekarza, pomimo tego, że NFZ od kilku lat wysyła SMSy przypominające o wizytach i zabiegach. Jak poradzić sobie z kolejkami w NFZ - o tym w Ranku 357 w materiale Krzysztofa Zimocha. Ponadto, jak co wtorek - lekcja angielskiego z Fluentbe, tym razem o podstawowych czasownikach frazowych. A po godzinie 8:00 w studiu zawita kilku redaktorów muzycznych, którzy zaproszą Państwa do kolejnej odsłony jesiennej zabawy muzycznej...
10.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Tegoroczną Pokojową Nagrodę otrzymało między innymi stowarzyszenie Memoriał z Rosji. Jego członkowie o tym wyróżnieniu dowiedzieli się w sądzie... W Ranku 357 połączymy się z Moskwą i porozmawiamy z jednym z członków tej organizacji - Aleksandrem Gurianowem. Ponadto Izabela Woźniak sprawdzi jak uczelnie radzą sobie z rosnącym cenami prądu i ogrzewania.
06.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ekipa Ranka wróciła z lasu prosto do studia 357 i spraw bardzo przyziemnych. Codziennie słyszymy o kolejnych, spektakularnych sukcesach ofensywy ukraińskiej i odwrocie Rosjan - ile w tym propagandy, a ile prawdy? O tym Piotr Pogorzelski. Zapasy węgla w polskich elektrowniach się kurczą, a polskie kopalnie odnotowują spadki w wydobyciu. Czy musimy się przygotować na przerwy w dostawach energii? O tym Paulina Kozion rozmawiała z Wojciechem Jakóbikiem z Biznes Alert. W ranku nie zabrakło oczywiście Krystiana Hankego, który polecał, dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać stacjonarnie - Festiwal Kino Dzieciom online, oraz Krzysztofa Szubzdy, który tym razem dosłownie odleciał w kosmos z "Latkami"
05.10.2022, 188’

Na żywo z powsińskiego lasu

Marcin Łukawski
Skoro tak dużo mówimy o lesie, to czas najwyższy rzeczywiście się tam przenieść. Jutro ekipa Poranka zawita w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa w Powsinie. Będziemy warszawski las przesłuchiwać, wąchać, poszukamy w nim zwierząt no i grzybów... Ale także zastanowimy się jak opowiadać o lesie na tyle ciekawie, żeby zainteresować nawet największych maruderów. A no i jeden redaktor ze skrzypcami będzie nas w tym lesie szukał, ale czy znajdzie?
04.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorkowym Poranku 357 - Kreolina Eastwood, jak co tydzień, podczas lekcji angielskiego wyjaśni jaka jest różnica w użyciu "have to" i "must". Krystian Hanke w Tatowaniu przybliży nam nową książkę dla dzieci izraelskiego historyka i filozofa Yuval Noah Harariego „Niepowstrzymani”, natomiast Izabela Woźniak sprawdzi jak firmy radzą sobie z zapowiedzią recesji i kryzysu (niektóre wprowadzają 4 dniowy tydzień pracy). Nie zabraknie też wątków leśnych - tym razem Artur Gaweł i zapyta o to czym się różni las od hodowli drzew.
03.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W poniedziałek w Ranku 357 Iza Woźniak zajrzy na Uniwersytet Medyczny, gdzie w tym roku akademickim studia rozpoczyna rekordowo dużo studentów. Czy to w przyszłości rozwiąże problem z dostępem do lekarzy w Polsce? Krystian Hanke wybierze się z dziećmi na weekendową wycieczkę do lasu. A po 8:15 porozmawiamy z Marią Domańską z Ośrodka Studiów Wschodnich o sukcesach Ukraińców na froncie.
29.09.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartkowej audycji Artur Gaweł sprawdzi jakie zwierzęta i owady żyją w korzeniach drzew. Krystian Hanke wybierze się z dziećmi do muzeum, między innymi na wystawę Witkacego w Narodowym. Z kolei Iza Woźniak skontroluje stan magazynów leków, ponieważ przerwany łańcuch dostaw z Chin może je przetrzebić. Po godzinie 8:35 połączymy się z Wojciechem Szymańskim, który opowie nam co można przeczytać w prasie niemieckiej, a na koniec Krzysztof Szubzda, w dniu kawy przeszkoli nas z wszystkich jej rodzajów i odmian.
28.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W środowym ranku Karol Stańczak wybierze się na niezwykły rajd rowerowy z udziałem dzieci niepełnosprawnych nad morzem, o wyprawie rowerowej taty Roberta opowie też Krystian Hanke. Filip Jaślar, jak co środę - zagra i opowie o świętach przypadających 28 września. Około 8:10 połączymy się natomiast z Szymonem Kardasiem z OSW i porozmawiamy o wyciekach z Nord Stream 1 i 2
27.09.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku 357 we wtorek Izabela Woźniak sprawdzi alternatywne sposoby nauczania Historii i Teraźniejszość, natomiast Tomek Jeleński wybierze się do lasu, żeby podpatrzeć sposób komunikacji drzew. Tradycyjnie, jak we wtorek pojawi się również Karolina Eastwood z lekcją angielskiego. A około 8:15 porozmawiamy z prof. Jarosławem Flisem o proponowanych zmianach w liczeniu głosów wyborczych.
26.09.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W poniedziałek w Ranku 357 wrócimy do niedzielnego meczu reprezentacji Polski z Walią. Na miejscu w Cardiff jest nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Po godzinie 8:00 z kolei wybierzemy się do lasu i to nie z byle powodu... W studiu będą goście z Fundacji Las Na Zawsze, których będą mogli Państwo obserwować również na żywo na naszych kanałach społecznościowy.
22.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
W Ranku 357 Izabela Woźniak sprawdzi na czym mają polegać kary dyrektorskie, które mogą być stosowane w szkołach już od tego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, niektóre środowiska rosyjskie zapowiedziały w związku z tym protesty. O orędziu Putina i protestach z dr Michałem Patrykiem Sadłowskim, historykiem ustroju i prawa, ekspertem ds. obszaru poradzieckiego i historii Rosji rozmawiać będzie Paulina Kozion. Z kolei Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o najsympatyczniejszej książę o jamniku, jaka powstała w Polsce, czyli "Draniu" Zofii Staneckiej.
21.09.2022, 203’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
20.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
19.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
15.09.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś 20 naukowców i innowatorów z całej Polski wystąpi podczas finału konkursu Falling Walls Lab Warsaw, przedstawią pomysły na ""zburzenie muru"" w branży technologicznej, gospodarce, społeczeństwie czy nauce. O konkursie w ranku 357 mówiła Natalia Osica z ""pro science"
14.09.2022, 202’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Amerykanie złożyli Polsce ofertę ws elektrowni atomowej, dają nam miesiąc na jej rozpatrzenie. Czy jesteśmy coraz bliżej atomu w Polsce? O tym w ranu 357 mówił dr inż. Paweł Gajda z AGH
13.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.09.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
08.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.09.2022, 210’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
01.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
31.08.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
30.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
29.08.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
24.08.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
17.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
16.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
15.08.2022, 134’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
11.08.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
10.08.2022, 180’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Prowadzenie: Krystian Hanke.
09.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
08.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
04.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
03.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
02.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
01.08.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.07.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.07.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.07.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
21.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
20.07.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
19.07.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
14.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
13.07.2022, 200’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
11.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
04.07.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
30.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
29.06.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.06.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.06.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.06.2022, 209’

Konkretne wejście w nowy dzień

21.06.2022, 191’

Prosto z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Marcin Łukawski
W pierwszy dzień lata, tuż przed Nocą Kupały, w przypadające dziś Dzień Muzyki, ekipa Ranka stanie na deskach sceny głównej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, by nadać stamtąd na żywo Waszą ulubioną poranną audycję. W programie: zakulisowe ploteczki i sztuczki, tajniki języka baletowego, spotkania z niezwykłymi gośćmi - między innymi dyrektorem Teatru Wielkiego i tatą-baletmistrzem. Balety poprowadzą: Marcin Łukawski i Krystian Hanke, z chórkiem wspomagającym w osobach Pauliny Kozion, Romy Leszczyńskiej, Izy Woźniak oraz Filipa Jaślara. A wszystko pójdzie gładko za sprawą naszych magików od elektroniki - Adama Matyjka i Piotra Szydłowskiego.
20.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
17.06.2022, 119’

PIątek, piąteczek, piątunio

Filip Jaślar
Prowadzenie: Filip Jaślar.
16.06.2022, 126’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
15.06.2022, 209’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
14.06.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
13.06.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
09.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
08.06.2022, 211’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.06.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.06.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
02.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
01.06.2022, 205’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
31.05.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
30.05.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.05.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.05.2022, 206’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
24.05.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.05.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
19.05.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.05.2022, 201’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
17.05.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
16.05.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.05.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
11.05.2022, 204’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
10.05.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
09.05.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.05.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
04.05.2022, 207’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
03.05.2022, 120’

TOPowa rozgrzewka

Mateusz Fusiarz
02.05.2022, 138’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.04.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.04.2022, 206’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.04.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.04.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
21.04.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
20.04.2022, 207’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
19.04.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.04.2022, 137’

Lanie wody w świąteczny poranek

Krystian Hanke
14.04.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
13.04.2022, 203’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.04.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
11.04.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.04.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.04.2022, 203’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.04.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
04.04.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
31.03.2022, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
30.03.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
29.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
24.03.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.03.2022, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
21.03.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
17.03.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
16.03.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
16.03.2022, 4’

Dementujemy fake newsy

Marcin Łukawski
Wioletta Myszkowska z portalu Demagog o dezinformacji w porannej audycji
15.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
14.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
10.03.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
09.03.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
08.03.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.03.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.03.2022, 14’

O pomocy psychologicznej

Izabela Woźniak
Dla nich to trauma i stres – ucieczka z kraju ogarniętego wojna. Uchodźcy z Ukrainy mogą w Polsce liczyć na pomoc psychologów i terapeutów. Co chcieliby im powiedzieć? Jakie uczucia w sobie mają? O tym w rozmowie z Radiem 357 Zoriana Varenia, którą już Państwo poznali i której udało się w ubiegłym tygodniu uciec wraz z mamą z zaatakowanego przez armię rosyjską Kijowa. Rozmawia z nią Izabela Woźniak.
03.03.2022, 190’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
03.03.2022, 13’

Czy rosyjscy oligarchowie odczują sankcje?

Marcin Łukawski
Rozmowa z mecenasem Tomaszem Hatylakiem - ekspertem do spraw doradztwa i prowadzenia kwestii majątkowych zamożnych rodzin i klientów prywatnych na całym świecie.
03.03.2022, 4’

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami

Marcin Łukawski, Justyna Godz,
Materiał Justyny Godz
03.03.2022, 9’

Jak na przeciętnych obywateli Rosji wpływają sankcje?

Izabela Woźniak
Czy sankcje są odczuwalne dla przeciętnego Rosjanina? Materiał Izy Woźniak.
03.03.2022, 7’

Jak wydarzenia komentuje się w mediach amerykańskich?

Marcin Łukawski, Żaneta Auler,
Łączymy się z Żanetą Auler, korespondentką Radia 357 w Los Angeles.
02.03.2022, 190’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
02.03.2022, 18’

Jak Rosjanie reagują na wojnę i sankcje?

Marcin Łukawski
Aleksander Gurianow, Szef sekcji polskiej Rosyjskiego Memoriału.
02.03.2022, 8’

Jakub Górnicki, Kijów

Marcin Łukawski
Łączymy się z Kijowem, z Jakubem Górnickim reporterem "Outriders"
02.03.2022, 10’

Piotr Pogorzelski

Marcin Łukawski, Piotr Pogorzelski,
Piotr Pogorzelski (Telewizja Biełsat, były korespondent w Ukrainie)
01.03.2022, 193’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
01.03.2022, 15’

Ołeh Biłecki, Kijów

Marcin Łukawski
O sytuacji w Kijowie opowiada Ołeh Biłecki, Bielsat
01.03.2022, 14’

Maksymilian Dura, Defence 24

Marcin Łukawski
Na Ukrainę wysyłana jest broń z całej Europy, czy Ukraińcy są przeszkoleni w jej używaniu? - Maksymilian Dura, Defence 24
01.03.2022, 8’

Andrzej Rudke

Marcin Łukawski, Andrzej Rudke,
Andrzej Rudke opowiada co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej.
28.02.2022, 22’

Zoriana Varenia, Warszawa

Marcin Łukawski
Spotkanie w studiu z Zorianą Varenią, której udało się uciec z Kijowa.
28.02.2022, 190’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
Prowadzenie: Marcin Łukawski.
28.02.2022, 2’

Wanda Traczyk- Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego

Marcin Łukawski
Komentarz Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, na temat wojny w Ukrainie.
28.02.2022, 19’

O cyberwojnie

Marcin Łukawski
Gruba hakerów Annonymous wyrusza na cyberwojnę. Rozmowa z ekspertem do spraw bezpieczeństwa Marcinem Majem (Niebezpiecznik.pl)
28.02.2022, 7’

Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą pracę w Polsce?

Marcin Łukawski, Izabela Woźniak,
Czy uchodźcy z Ukrainy znajdą pracę w Polsce? Materiał Izy Woźniak.
28.02.2022, 12’

Piotr Pogorzelski

Marcin Łukawski, Piotr Pogorzelski,
W Ranku łączymy się z Piotrem Pogorzelskim (Telewizja Biełsat, były korespondent w Ukrainie) który opowie o bieżącej sytuacji za naszą wschodnią granicą.
25.02.2022, 193’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
25.02.2022, 8’

Zoriana Varenia, Kijów

Marcin Łukawski
Przejmująca relacja Zoriany Varenii, która po prawie dwudziestu czterech godzinach, czeka na granicy między Ukrainą a Przemyślem.
25.02.2022, 9’

Przegląd ukraińskiej prasy

Marcin Łukawski, Piotr Pogorzelski,
O czym informują media ukraińskie? Piotr Pogorzelski w przeglądzie prasy.
25.02.2022, 13’

Jakie scenariusze są realne?

Marcin Łukawski
W Ranku Marcin Łukawski łączy się z byłym ambasadorem Polski w Ukrainie, Janem Piekło.
25.02.2022, 7’

Pomoc uchodźcom

Marcin Łukawski, Izabela Woźniak,
Polska szykuje się na falę uchodźców z Ukrainy po wczorajszych atakach Rosji. Coraz więcej Ukraińców decyduje się na ucieczkę do Polski. Materiał Izy Woźniak.
25.02.2022, 15’

O działaniach zbrojnych rosyjskiej armii

Marcin Łukawski
Głos w sprawie działań wojskowych zabiera generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.
25.02.2022, 7’

Jak reaguje świat na wydarzenia w Ukrainie?

Marcin Łukawski, Żaneta Auler,
W Poranku łączymy się z Żanetą Auler, korespondentką radia 357 w Los Angeles. Żaneta opowie jaka jest reakcja USA na wydarzenia w Ukrainie.
24.02.2022, 251’

Specjalne wydanie Ranka o sytuacji w Ukrainie

Marcin Łukawski
6:05 Marek Siernat, polski dziennikarz w Kijowie; 6:30 Ernest Zozuń; 7:00 - 8:00 Roman Yarchuk, Iwano Frankowsk, Maksymilian Dura, DEFENCE24; 8:10 Zoriana Varenia, Kijów; 8:15 Piotr Żochowski, OSW, ekspert od bezpieczeństwa wewnętrznego; 8:25 Miariia Herheliuk, mieszka w Kijowie; 9:00 - 10:00 Dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Ołeh Biłecki (dziennikarz Ukraina 24)
24.02.2022, 10’

gość: Ołeh Biłecki

Marcin Łukawski
Rozmowa z dziennikarzem Ukraina 24 Ołehem Biłeckim
doładowanie ...