Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
marcin.lukawski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Marcin Łukawski

Ranek

Wszystko, co Państwo znają i lubią, powraca tu! Uśmiech pod wąsem, życzliwe słowo, a także delikatna porcja złośliwości... To my! Dr Tomasz Rożek i odpowiedzi na pytania, które niezręcznie było zadać. Krzysztof Szubzda, Łukasz Błąd i Filip Jaślar opowiedzą uśmiechem co tam w kalendarzu. Krystian Hanke o świadomym rodzicielstwie. Informacje o nowościach płytowych, koncertowych. Do tego porcja ważnych informacji, materiały reporterskie, przeglądy prasy, sport, pogoda – wszystko co rano wiedzieć trzeba! Audycję prowadzi Marcin Łukawski. Na antenie Radia 357 od poniedziałku do czwartku od godz. 6:00.
21.09.2023, 194’

Ranek

Marcin Łukawski
Trwa spór wokół zakazu importu zboża z Ukrainy. Wołodymir Zełenski nie spotkał się z Andrzejem Dudą, podczas sesji ONZ w Nowym Jorku, wiele gorzkich słów padło z ust polskich i ukraińskich polityków. O nastrojach na Ukrainie i w Polsce wokół spraw gospodarczych w Ranku porozmawiamy z dr Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
W zbliżających się wyborach parlamentarnych weźmie udział 1,5 mln nowych wyborców. Czy zagłosują i jaką rolę odgrywają w trwającej kampanii? O tym Izabela Woźniak.
W Ranku również o najnowsze książce z serii "Szkoła szpiegów" - o której opowie Krystian Hanke w Tatowaniu.
Będzie też, jak co czwartek przegląd prasy zagranicznej, a dokładnie prasy brytyjskiej.
20.09.2023, 189’

Ranek

Marcin Łukawski
Już za 3 miesiące do centrum Warszawy nie wjadą stare samochody. W 2024 roku stolica zacznie wprowadzać strefy czystego transportu. Więcej na ten temat w Rozmowie Ranka Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Studenci szykują się do nowego roku akademickiego, jednak dla wielu wyzwaniem będą pieniądze na utrzymanie w dużych miastach o czym Izabela Woźniak.
W Tatowaniu polecajki filmowe.
19.09.2023, 193’

Ranek

Marcin Łukawski
We wtorek 19 września odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmowy będzie kwestia importu ukraińskiego zboża do Polski. Jakie są racje obu stron? O tym w Rozmowie Ranka mówi Piotr Pogorzelski z Telewizji Biełsat, autor podcastu "Po prostu wschód" i współpracownik Radia 357.
Na włoską wyspę Lampedusa przypływa coraz więcej migrantów. Wyspa nie radzi już sobie z przybyszami, których jest dziś więcej niż samych mieszkańców. Chociaż tych dróg jest więcej - co sprawdzała Izabela Woźniak.

W Tatowaniu - rozstrzygnięcie konkursu literatury młodych "Literacka podróż Hestii"
Partner audycji Partner audycji
18.09.2023, 194’

Ranek

Marcin Łukawski
Ostatni tydzień minął w polityce pod hasłem "afera wizowa". To już kolejna polska afera polityczna. Czy tym razem wpłynie ona na opinię publiczną? I jak bardzo Polacy są "odporni" na afery - o to spytamy dr hab. Bartłomieja Biskupa, politologa z UW. 17 września w życie weszło prawo umożliwiające przystąpienie do kursu redukującego punkty karne. Jednak na kurs trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, bo rozporządzenie w tej sprawie ukazało się dopiero kilka dni temu i WORDy nie zdążyły się przygotować - o czym Izabela Woźniak. W Poznaniu odbył się Festiwal Dawnych Komputerów i Gier - o tym jak wyglądały kiedyś gry - opowie Kamil Paczek. Za to z grą analogowo - planszową w studiu pojawi się Krystian Hanke w ramach "Tatowania". Na koniec crème de la crème - debiut nad debiuty.. Ranka - Artur Andrus i "Latka Lecą".
14.09.2023, 190’

Ranek

Marcin Łukawski
Jesień to jedna z najlepszych pór roku na chodzenie po górach, jednak w Tatrzańskim Parku Narodowym będzie to w najbliższych tygodniach utrudnione przez... remonty. Gdzie, kiedy i dlaczego? O to spytamy Weronikę Blaszkiewicz z Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Za miesiąc wybory, czas się zastanowić gdzie będziemy głosować i czy potrzebne nam są do tego jakieś dokumenty. O przepisach i zmianach w tej kwestii opowie Izabela Woźniak.
W Ranku będzie też o zwykłych/niezwykłych borsukach - to w Tatowaniu. O tym, jak świętować zwycięstwa dowiemy się od Krzysztofa Szubzdy w "Latkach", a Wojcich Szymański zajrzy do niemieckiej prasy.
13.09.2023, 190’

Ranek

Marcin Łukawski
Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek orędzie na temat zakazu importu zboża do Polski i UE. Jaka jest sytuacja na rynku zboża? O to spytamy profesora Arkadiusza Artyszaka z SGGW.
Rok szkolny to czas wzmożonej aktywności także dla rodziców. Poranne odwożenie do szkoły i popołudniowe powroty dziecka do domu. Razem czy samodzielnie? To pytanie zada Izabela Woźniak.

Krystian Hanke opowie o książce “Co nam mówi niebo” Gertruda Kiel, a do kalendarza zajrzy Filip Jaślar.
12.09.2023, 191’

Ranek

Marcin Łukawski
Przywódca Korei Południowej - Kim Dzong Un - jedzie pociągiem na spotkanie z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem. Jak może przebiegać to spotkanie i wizyta Kim Dzong Una w Rosji? O to spytamy Tomasza Sajewicza, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Azji.
Trwa wojna o głosy wyborców. Izabel Woźniak w Ranku sprawdzi jak ważne są w tym wszystkim wizerunek i hasła wyborcze.

Kamil Paczek opowie o nowej grze miejskiej na podstawie kultowej Jerzycjady Małgorzaty Musierowicz.

W Tatowaniu Krystian Hanke zabierze Państwa na wycieczkę do Osówki w Górach Sowich.
W "Latkach" Łukasz Błąd o rocznicy wybicia wielu zębów...
11.09.2023, 191’

Ranek

Marcin Łukawski
Ponad 2 tysiące osób zginęło podczas trzęsienia ziemi w Maroku, którego epicentrum znajdowało się niedaleko Marrakeszu. O sytuacji mieszkańców Maroka będziemy rozmawiać z Mohamedem Joughmanem, przewodnikiem z Agadiru, który będzie w podróży do Marrakeszu.
Gdzie kupuje się najwięcej alkoholu w Polsce? Otóż nie tam, gdzie może się Państwu wydawać.

Aplikacja Pan Paragon opracowała mapę zakupów alkoholowych w Polsce - o czym opowie Izabela Woźniak.

W Ranku kolejny debiut "Latkowy". Do kalendarza zaglądnie Magdalena Mikołajczyk.
07.09.2023, 193’

Ranek

Marcin Łukawski
Dziś mecz eliminacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2024. Polska spotka się na boisku z reprezentacją Wysp Owczych. O naszych szansach na zdobycie punktów porozmawiamy w Ranku z Tomaszem Smokowskim z Kanału Sportowego. Iza Woźniak zadzwoniła również na Wyspy Owcze z pytaniem jak czują się ich mieszkańcy przed meczem... Odpowiedz około 7:50.
W Tatowaniu Krystian Hanke będzie mówił o książce, która wtajemniczy dzieci w świat Arktyki "Przyjaciel z Północy" Ilony Wiśniewskiej. Krzysztof Szubzda w "Latkach" opowie o datach urodzin w cieniu gwiazd. Będzie też przegląd prasy zagranicznej - Dominika Giordano zajrzy do prasy w Japonii.
Partner audycji Partner audycji
06.09.2023, 192’

Ranek

Marcin Łukawski
Na fotelu Ministra Obrony Narodowej Ukrainy ma dojść do zmiany, do tego z Polski deportowani są Ukraińcy, którzy unikają służby wojskowej. O sytuacji w Ukrainie porozmawiamy z Zbigniewem Parfinowiczem z Dziennika Gazety Prawnej.

Kampania wyborcza się rozkręca. A wraz z nią festiwal obietnic wyborczych. Iza Woźniak przypomni Państwu w Ranku co w przeszłości politycy obiecywali i jak obiecywali. Nie tylko w Polsce.

W Tatowaniu - gra planszowa "Wilkołaki". W studiu pojawi się też przed 9:00 Filip Jaślar.
05.09.2023, 193’

Ranek

Marcin Łukawski
YouTube wprowadza zmiany dotyczące publikowania treści związanych z medycyną. A konkretnie chodzi o zakaz publikowania fałszywych twierdzeń na temat leczenia nowotworów. To dlatego, że pojawia się wiele twierdzeń, które nie zawsze są prawdziwe, a przede wszystkim mogą być bardzo szkodliwe. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
Od 17 wrócimy do starej rzeczywistości w kwestii punktów karnych - ponownie będą one kasowane po roku i będzie można iść na kurs redukujący punkty. Czy do rozsądne wycofanie się z zaostrzonych przepisów? O to spytamy Marcin Fliegiera, eksperta ds ruchu drogowego z Global Road Safety Partnership w Genewie.
W Tatowaniu Krystian Hanke wraz z dr Jolantom Tkaczyk opowie o tym jak rozsądnie kupić wyprawkę szkolną, a w "Latkach", jak co wtorek do kalendarza zajrzy Łukasz Błąd.
04.09.2023, 190’

Ranek

Marcin Łukawski
Dziś pierwszy dzień roku szkolnego, a więc i w Ranku pochylimy się nad polskim systemie edukacji, a dokładnie zmianami jakie czekają na uczniów w nowym roku szkolnym - to Izabela Woźniak. Krystian Hanke w "Tataowaniu" zajrzy do szkolnego kalendarza, czyli planera. Będzie też etiuda dziecięco-szkolna w "Latkach", czyli Rankowy Debiut Wojciecha Kamińskiego i jego 4 - letniego syna.

Zmiany nie tylko w edukacji, bo w piątek Prezydent podpisał ustawę o systemie kaucyjnym. O tym, jak będzie wyglądać ta nowa rzeczywistość kaucyjna od 1 stycznia 2025 roku w Ranku opowie Filip Piotrowski, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
DLA WSZYSTKICH 31.08.2023, 193’

Ranek

Marcin Łukawski
1 września rusza kampania przeciwko przemocy promująca znak zamkniętej dłoni POMÓŻ MI. Jak można pomóc osobom dotkniętym przemocą domową o tym Izabela Woźniak.
Anna Dudzińska odwiedziła z mikrofonem jedną z polskich wysp i spytała mieszkańców o jej historię, czego efekty usłyszymy w czwartkowym Ranku.
Rok szkolny za pasem, a już w weekend Ogólnopolski Dzień Matematyki. Dlaczego uczymy się matematyki i do czego może się nam ona przydać? O tym w rozmowie z Martą Dorosz, dyrektorką metodyczną Matplanety.
Jak co czwartek będzie też przegląd prasy zagranicznej - Artur Kieruzal zajrzy do prasy brytyjskiej.
Partner audycji Partner audycji
30.08.2023, 191’

Ranek

Marcin Łukawski
Od lat trwa spór i wydaje się on nie mieć końca. A chodzi o używanie „mięsnej” terminologii do nazywania „roślinnych” odpowiedników potraw i produktów.
Mamy więc roślinne: steki, kiełbaski, kabanosy i pasztety, ale także burgery roślinne czy eskalopki… Teraz sporem zająć ma się TSUE czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o czym Izabela Woźniak.
Płock bada prewencyjnie wodę na obecność Legionelli i przeprowadza dezynfekcję wodociągów- czy inne miasta powinny zrobić to samo? O to spytamy dr. inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczącego Rady Izby Wodociągi Polskie, prezesa Zarządu Wodociągów Tarnowskich.
29.08.2023, 194’

Ranek

Marcin Łukawski
Warszawie odbyło się spotkanie Ministrów Spraw Wewnętrznych Litwy, Łotwy i Polski. Jego efektem jest decyzja o zamknięciu granicy z Białorusią we wszystkich 3 Państwach jeśli dojdzie do rażącej prowokacji na którejkolwiek granicy. O współpracy państw bałtyckich i sytuacji na granicy Litewsko i Łotewsko Białoruskiej w Ranku porozmawiamy z Danielem Wilczewskim z "Przeglądu Bałtyckiego".
Już za parę dni rozpocznie się rok szkolny, trwają ostatnie przygotowania. Dyrektorzy dopinają siatkę godzin i wciąż szukają nauczycieli, szczególnie przedmiotów zawodowych o czym opowie Izabela Woźniak.
W "Pytaniach z księżyca" o tym które samochody częściej się palą: spalinowe czy elektryczne? A w "Tatowaniu" o wędrowaniu z dzieckiem nie tylko po górach.
28.08.2023, 191’

Ranek

Marcin Łukawski
W miniony weekend takie przypadki zdarzyły się dwukrotnie. Nieuprawniony sygnał radio-stop spowodował wstrzymanie ruchu pociągów towarowych i poważne utrudnienia na kolei! Ponoć było słychać hymn Rosji. Sprawę bada ABW. Będzie też o granicach promowania proekologicznych działań , np transportu publicznego. W Austrii za zrobienie sobie tatuażu ""Klimaticket"" można przez rok jeździć za darmo - taka oferta pojawiła się na festiwalach muzycznych w Austrii. Pomysł wzbudził kontrowersje. Krytycy tej inicjatywy mówią o wykorzystywaniu ciał młodych ludzi do promocji idei politycznej. Dr Tomasz Rożek w swym cyklu odpowie na pytanie czym instrumenty smyczkowe Stradivariusa różnią się od innych i dlaczego uważane są za najlepsze i współcześnie nie do podrobienia .
24.08.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rozmowa o Ukrainie w Dniu Niepodległości tego kraju. Nie ominiemy tematu śmierci Jewgienija Prigożyna, który znajdował się na liście pasażerów samolotu. Samolot rozbił się w obwodzie twerskim. W czerwcu szef najemnej grupy Wagnera otwarcie zbuntował się przeciwko Putinowi. Gość z Kijowa - Piotr Pogorzelski dziennikarz Biełsatu, autor podcastu Po prostu Wschód. Ponadto jak dostać się do pracy do obwodowej komisji wyborczej 15 października, jakie trzeba spełniać warunki i przy okazji ile zarobić. Dr Tomasz Rożek będzie się ścigał na rowerze a Krzysztof Szubzda opowie jak wymyślono chipsy.
23.08.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Przed nami dziś wieczorem Na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie bieg finałowy z udziałem naszej sprinterki Natalii Kaczmarek. Relacja naszego wysłannika Tomasza Gorazdowskiego po 8.00. Będzie też oo wypoczynku- jaki wziąć optymalnie długi urlop aby odpowiednio naładować akumulatory. O tym sonda uliczna i wypowiedzi ekspertów. Ponadto Pytania z Księżyca, Filip Jaślar przypomni, że Latko leci a Marta Kula zapowie imprezy muzyczne.
22.08.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Niektóre gminy, samorządy już rozpoczęły egzekwowanie prawidłowej selekcji odpadów. Zaczynają się pierwsze kary i podwyższanie opłat za wywóz śmieci. O tym rozmowa z ekspertem Deloitte Jackiem Pietrzykiem. Iza Woźniak o bezsenności w czasie upalnych nocy w Polsce. Można zadziałać rozsądkiem i ćwiczeniami z jogi. W Tatowaniu początek roku szkolnego - jak o tym początku rozmawiać z pierwszakiem.
21.08.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Burze to już nie tylko zwykłe wyładowania atmosferyczne. Burze stają się groźnymi zjawiskami przynoszącymi szkody i zniszczenia. O tym rozmowa z Piotrem Szusterem ze Stowarzyszenia Łowcy Burz . Ponadto o rekrutacji na studia wyższe. Pierwsza tura za nami. Teraz wielu studentów zmienia jeszcze uczelnie. W tym roku akademickim najpopularniejszy kierunek to medycyna. Krzysztof Szubzda opowie o kilku poniedziałkach , które wpisały się w historię sztuki a właściwie w historię kradzieży dzieł sztuki ...
17.08.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Krystian Hanke
16.08.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
O kredytach 2% , o tym że w sierpniu nie można załatwić wielu spraw, świat i ważne sprawy muszą zaczekać do września . Ponadto odpowiedź na Pytanie z księżyca, które nadsyłają nasi słuchacze i Latko leci w wykonaniu Mistrza Filipa Jaślara.
15.08.2023, 120’

Energetyczny start w nowy dzień

Mateusz Fusiarz
14.08.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Subwencje z MEN nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania uczniów spoza rejonu. Dlatego duże miasta chcą rekompensaty za kształcenie uczniów z ościennych gmin. O tym materiał dzwiękowy Izy Woźniak. Pytania z księżyca dziś o Kosmosie, gość z Polskich Linii Kolejowych o społecznej akcji "Bezpieczny przejazd".
10.08.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Krystian Hanke
09.08.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Antoni Grudniewski
Jak sobie nie zepsuć urlopu żle podpisaną umową , na co zwrócić uwagę przed złożeniem podpisu, jak egzekwować swoje prawa jeśli touroperator nie wywiąże się z umowy ? O tym rozmowa z Pawłem Kunzem, dziennikarzem , podróżnikiem i ekspertem turystycznym. U dr. Rożka pytanie o przyszłość Kosmosu. Filip Jaślar pochyli się nad Dniem Czytania książek...zwłaszcza na plaży.
08.08.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Krystian Hanke
07.08.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie dziś wyznaczy termin wyborów parlamentarnych. O tym z Prof. Tomaszem Słomką z Uniwersytetu Warszawskiego. Bilety na koncerty muzyczne i sportowe są sprzedawane kilka albo kilkanaście miesięcy wcześniej.Czasami są imienne więc nie można nawet zwrócić lub przekazać komuś innemu. Jak rozwiązać tę sytuację. Doktor Tomasz Rożek o tym czemu służy wędzidełko w języku. Filip Jaślar prezentuje " Latko leci" w dniu osób opieki nad osobami starszymi .
03.08.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Krystian Hanke
02.08.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Kuba Strzyczkowski
Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości czy małych miast, nie mają do wyboru wielu atrakcji. Często nie mają też przestrzeni dla siebie i może dlatego
w Żorach na Śląsku młodzież wysłała petycje do władz miasta, by te … skróciły ciszę nocną na głównym rynku - o czym więcej w materiale Izy Woźniak. W Lipcu Sejm i Senat przegłosował wiele zmian dotyczących eynku energii elektrycznej. Co zmieni się dla konsumentów? O tym w rozmowie Pauliny Kozion z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka24.pl. W Ranku również o FAMIE w Świnoujściu no i o tym, jak po 20 latach wstać na poranną audycję...
01.08.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Krystian Hanke
Partner audycji Partner audycji
31.07.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Średnia prędkość to około 19-ście kilometrów na godzinę. Są takie miejsca, w których ta średnia jest mniejsza albo większa. Chodzi o średnią prędkość tramwajów jeżdżących w naszych miastach.
Które miasto w tym roku na czele i jak szybko się tam jeździ? O tym Izabela Woźniak.
Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej zaproponowała zmiany Kodeksu Etyki Lekarskiej. w kwestii wypowiadania się lekarzy w mediach społecznościowych. Jakie dokładnie zmiany i dlaczego? O to spytamy Klaudiusza Komora, wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
27.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.07.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Senacie głosowanie nad zmianą ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która liberalizuje prawo do poszukiwania zabytków. Archeolodzy stawiają veta, eksploratorzy cieszą się, że wyjdą z podziemia. O zmianach w przepisach Paulina Kozion rozmawia z Tomaszem Marią Herbichem z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
40-ści stopni na termometrach a są dni kiedy to jest nawet 45 czy 48 stopni. Raje turystyczne nad basenem Morza Śródziemnego stają się czasem piekłem – jest tak gorąco, że trudno to wytrzymać. I turyści już to zauważają i zmieniają wakacyjne kierunki - o czym Izabela Woźniak.
25.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
W ostatnim czasie powstają jak grzyby po deszczu. Bo jest na to przestrzeń i zapotrzebowanie, a dokładnie na tzw. “szkoły w chmurze”. Coraz więcej uczniów rezygnuje z edukacji w szkołach systemowych na rzecz edukacji domowej - o czym Izabela Woźniak.
24.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pożar strawił skład chemikaliów w Przylepie pod Zieloną Górą. Jakie mogą być konsekwencje? O to spytamy dr inż. Jakuba Duszczyka, chemika, toksykologa, specjalistę Inżynierii Ochrony Środowiska .
W ostatnim czasie powstają jak grzyby po deszczu. Bo jest na to przestrzeń i zapotrzebowanie, a dokładnie na tzw. “szkoły w chmurze”. Coraz więcej uczniów rezygnuje z edukacji w szkołach systemowych na rzecz edukacji domowej - o czym Izabela Woźniak.
20.07.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartek 20 lipca o 9:00 polskiego czasu, w Auckland rozpocznie się mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Mecze rozgrywane będą w Australii i Nowej Zelandii a mundial potrwa miesiąc.
W piłce nożnej coraz więcej jest pań, chociaż ciągle jest to dyscyplina mocno kojarzona z męskim światem. Ale kto wie… może za kilka lat, to się zmieni. O czym więcej - Izabela Woźniak.
94% użytkowników e-hulajnóg i 75% rowerzystów nie używa kasku ochronnego. Z elementami odblaskowymi jest jeszcze gorzej - wynika z analiz ekspertów "Rankomatu", którzy przeanalizowali wyniki badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Monitoring zachowań uczestników ruchu drogowego w wybranych województwach” z 2022 . O bezpieczeństwie jednośladów na drogach porozmawiamy z Anną Zielińską Instytutu Transportu Drogowego.
19.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Kwoty są gigantyczne i często w budżetach miast stanowią bardzo ważny punkt na liście wydatków rocznych. W ubiegłym roku samorządy wydały na transport publiczny 19 i pół miliarda złotych. Wydały, bo wpływy z biletów na autobus czy tramwaj, nie pokrywają wszystkich wydatków związanych z ich utrzymaniem. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak. Już w czwarte 20 czerwca we Wrocławiu rusza Festiwal Nowe Horyzonty. O programie festiwalu, gościach i koncertach, które towarzyszom projekcjach filmów rozmawialiśmy z Stanisławem Abramikiem, który współtworzy festiwal.
18.07.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
17.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Ciągle słyszymy o paragonach "grozy" na wakacjach w Polsce, co według przedsiębiorców odstrasza klientów. Stad pomysł na akcję "W Polsce najlepiej" o której z Tomaszem Machałą, prezesem portalu Nocowanie.pl porozmawia Izabela Woźniak.
571 411 811 – w każde środowe popołudnie pod tym numerem działa telefon zaufania dla seniorów w powiecie poznańskim. W czasie dyżuru wykwalifikowana psycholożka zatrudniona przez fundację Petra czeka na osoby, które czują się samotne lub nieszczęśliwe. Ale też na takie, które po prostu potrzebują rozmowy. Zaraz po zakończeniu pierwszego takiego dyżuru w siedzibie fundacji pojawił się nasz reporter, Kamil Paczek.
13.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trochę się już do tego przyzwyczailiśmy ale najpierw dobrze to przeliczyliśmy. Podróżowanie samolotami bez bagaży rejestrowanych. Dziś w każdej niemal linii lotniczej trzeba za niego dodatkowo zapłacić. I to wcale niemało. Linie lotnicze a nawet lotniska, przez wysokie dopłaty, także próbują odchudzić nasze bagaże.
Od 14 lipca dowód osobisty będzie można "nosić" w aplikacji mObywatel. Na jakich zasadach? O to spytamy Tomasza Rychtera, dyrektora pionu Innowacji i Jakości w Centralnym Ośrodku Informatyki, odpowiedzialnego za realizację aplikacji mObywatel.
12.07.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa szczyt NATO w Wilnie. Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński ma spotkać się z prezydentem USA - Joe Bidenem. Czy szczyt przyniesie przełom w kwestii akcesji Ukrainy do NATO? O tym porozmawiamy z Wojciechem Lorencem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Coraz więcej rolników omija pośredników. Albo oddaje za darmo swoje warzywa i owoce, pod warunkiem, że ktoś sobie sam je zerwie. To są tak zwane samozbiory. I one odbywają się na różnych zasadach. Jakich? O tym Iza Woźniak.
11.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek, 11 lipca światowi przywódcy spotkają się w Wilnie, na czwartym od agresji Rosji na Ukrainę szczycie NATO. Jak Wilno przygotowało się na te wydarzenie i jakie decyzję mogą zapaść na szczycie - spytamy Rajmunda Klonowskiego z "Kuriera Wileńskiego".
To ma być… a właściwie to już jest, bardzo ciepły tydzień. I bardzo słoneczny. Zatem, wychodząc z domu proszę pamiętać o nakryciu głowy, wodzie oraz o kremach z filtrem. One chronią przed słońcem – mówiąc precyzyjniej - chronią nas przed złymi skutkami słońca. Jak dokładnie je stosować? O tym Izabela Woźniak.
Partner audycji Partner audycji
10.07.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Minął tydzień od wejścia w życie ustawy o kredycie o oprocentowaniu 2 %, a już kurczy się oferta nowych mieszkań. Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości? O ty porozmawiamy z Jarosławem Jędrzyńskim, analitykiem z portalu RynekPierwotny.pl . Google wprowadził do swojego regulaminu zapis, informujący o tym, że będzie wykorzystywał nasze dane publiczne do nauki i ulepszania sztucznej inteligencji. Jak to może wpłynąć na użytkowników internetu? O tym Izabela Woźniak.
06.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.07.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
04.07.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
03.07.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
29.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.06.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od 1 lipca dostępny będzie kredyt z oprocentowaniem 2% na pierwsze mieszkanie. Dla kogo i na jakich zasadach? O tym Krzysztof Zimoch.
Mamy pierwszy tydzień wakacji i perspektywę dwóch miesięcy z dzieci bez szkoły. Jak można im zorganizować czas w mieście i jego niedalekiej odległości? O tym porozmawiamy z Moniką i Sewerynem Masalskimi, autorami bloga i książki Mikrowyprawy z Warszawy
27.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.06.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Antoni Grudniewski
Kilkanaście godzin trwał rajd Jewgienija Prigożyna, szefa grupy Wagnera na Moskwę. Dzięki negocjacjom prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, zakończył się on około 200 kilometrów od stolicy Rosji. Jak Pucz wpłynie na dalsze losy wojny w Ukrainie? O tym Paulina Kozion rozmawia z Zbigniewem Parafianowiczem z Dziennika Gazety Prawnej.
Polska pomnikami stoi. W kraju powstało wiele monumentów, które uznano za kontrowersyjne. Często powstaje ich zbyt wiele, ale pośród nich są i takie, które budzą uśmiech na twarzy. W Ranku wybierzmy się do bieszczadzkich Ustrzyk Dolnych. Słyną one z ostrych brzmień i dlatego padł tam pomysł, by stworzyć rzeźbę lidera zespołu KSU. Co na to mieszkańcy? O tym Artur Gaweł.
22.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
21.06.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwają poszukiwania statku podwodnego z turystami, którzy chcieli zobaczyć wrak Titanica. O akcji ratunkowej i turystyce podwodnej porozmawiamy z Marcinem Jamkowskim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książki 'Duchy z głębin Bałtyku'.
W Ranku będziemy mówić również o studiach medycznych. Bo raz, że to już pora wiedzieć co i jak - jeśli ktoś myśli o karierze medyka, a dwa, że kolejne uczelnie niemedyczne dostają zgody na kształcenie przyszłych lekarzy.
20.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
19.06.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Frankowicze mogą odetchnąć z ulgą po korzystnym dla nich wyroku TSUE. Jednak czy wygrana walka w sądach zachęci również do składania pozwów przez złotówkowiczów? O to spytamy mecenasa Dawida Biernata, który w sądzie broni wielu frankowiczów.
Świadectwa szkolne dla jednych są powodem do dumy, a dla innych do wstydu. Jedni więc po otrzymaniu chwalą się nimi w mediach społecznościowych, a inni chowają głęboko do szuflady. Już w piątek okaże się, kto jakie dostał - czy z czerwonym paskiem czy nie, ale czy to w ogóle ważne? Sprawdzi to Izabela Woźniak.
15.06.2023, 179’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
14.06.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W środę Parlament Europejski zagłosuje nad regulacją dotyczącą sztucznej inteligencji. O tym jakie ograniczenia Unia chce nałożyć na twórców i użytkowników AI porozmawiamy z dr Karoliną Małagocką, ekspertką w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.
Medycyna estetyczna to coraz większy rynek usług na świecie. Także w Polsce. Jak grzyby po deszczy otwierają się gabinety medycyny estetycznej i kliniki chirurgii plastycznej. Dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak.
13.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
Partner audycji Partner audycji
12.06.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Sołtyski i sołtysi będą mogli teraz dodatkowo dostawać 300 złotych miesięcznie dodatku do swojej emerytury. Kilka dni temu prezydent podpisał odpowiednią ustawę, która zacznie obowiązywać od 1 lipca. Kto dostanie dodatek i jak dziś radzą sobie sołtysi? O tym Izabela Woźniak. In someone’s shoes - to szkolenia dla studentów kilkunastu narodowości z programu Erasmus, podczas których będą wcielać się w role osób z niepełnosprawnościami. O inicjatywie porozmawiamy z dr Dominiką Zawadzką z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczycielką terapii zajęciowej.
08.06.2023, 137’

Świąteczny poranek

Krystian Hanke
Dziś krócej, ale nie mniej intensywniej - będzie pytanie do dr Rożka, czyli "Pytania z księżyca", Tatowanie o wystawie "Eksperymentarium", zajrzymy, a właściwie Kamil Paczek zajrzy do rezerwatu żółwi w Lesznie. Do tego będzie przegląd prasy - Agnieszka Wyszomirska z Australii i oda do odkurzacza w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy. Krystian Hanke zaprasza.
07.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
Partner audycji Partner audycji
06.06.2023, 180’

Energetyczny start w nowy dzień

Marcin Łukawski
Partner audycji Partner audycji
05.06.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
4 czerwca, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, ulicami Warszawy przeszedł marsz opozycji. Jak to wydarzenie wpłynie na kampanie wyborczą i jakie kolejne przełomowe wydarzenia przed nami? O to spytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW. Wynajem krótkoterminowy od lat jest nieuregulowany i nie wszyscy są jego fanami. Tymczasem przed wakacjami warto wiedzieć, że kolejne miasta próbują zrobić z tym porządek. Od 1 czerwca nowe przepisy obowiązują we włoskiej Florencji. Burmistrz miasta ogłosił zakaz przeznaczania kolejnych mieszkań na krótki wynajem dla turystów w historycznym centrum, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O regulacji wynajmu krótkoterminowego - Izabela Woźniak.
01.06.2023, 180’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Dzień Dziecka w Ranku będziemy mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać relacji z różnych zakątków Polski i korespondencji między innymi z Włoch i Niemiec przygotowanych przez małych reporterów. Specjalnych serwisy z wiadomościami z kuchni, pokojów, spacerów, wycieczek, obozów, a nawet turniejów siatkarskich będzie można wysłuchać około 6:20, 7:20, 7:50, 8:10 i 8:20. To będzie wyjątkowy dzień i niezapomniane relacje.
31.05.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od 1 czerwca do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią zostanie zawieszony dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Co to oznacza dla polskich przewoźników? O tym porozmawiamy z Maciejem Wrońskim z Związku Pracodawców Transportu i Logistyki

Sypią się kary dla gmin za to, że nie osiągają wyznaczonego poziomu recyklingu odpadów komunalnych. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
Partner audycji Partner audycji
30.05.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Sezon festiwali zbliża się wielkimi krokami, a więc i w Takiej Sytuacji będziemy ku niemu kroczyć i to niekoniecznie w kontekście muzycznym. W studiu zagoszczą studenci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a to dlatego, że 2 i 3 czerwca na Kampusie Banacha odbędzie się festiwal Diversity x WUM. Ma on promować różnorodność i inkluzywność w medycynie, ale i nie tylko.
Pan Winyl opowie o tym jak rozpoznawać wartościowe winyle, a Beata Kwiatkowska zaborze nas do świata Lebowskiego i braci Coen.
29.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Do 10 lat więzienia za patostreaming, przewiduje społeczny projekt ustawy złożony w piątek w sejmie. O szczegóły spytamy Macieja Kępkę z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W niektórych gminach ruszyła, w innych ruszy za chwilę - rekrutacja na ławników sądowych. Z końcem 2023 roku upływa ich 4-leltnia kadencja, a na kolejną wybiorą ich rady gmin. Jak zostać ławnikiem i na czym polega ta funkcja? O tym Izabela Woźniak.
Partner audycji Partner audycji
25.05.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
To ma być wymóg, który firmy odzieżowe będą musiały spełnić. Cyfrowy paszport odzieżowy ma ułatwiać kupującym podejmowanie decyzji i przede wszystkim informować o procesie produkcyjnym odzieży. Jak dokładnie ma polegać paszport odzieżowy - sprawdzi Izabela Woźniak. W przededniu Dnia Matki w Ranku porozmawiamy o tych matkach, które dzieci wychowują w więzieniu. Gościem Krystiana Hanke będzie Katarzyna Borowska. Tradycyjnie w czwartek zajrzymy do prasy zagranicznej, tym razem Artur Kieruzala przeczyta dla nas prasę brytyjską. I proszę nie regulować odbiorników o 6:00, nie zaspali państwo i to już nie przegląd prasy kolorowej, a Krystian Hanke w zastępstwie za Marcina Łukawskiego.
24.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We Włoszech powódź, a tymczasem najnowsze badania pokazują, że ponad połowa światowych jezior wysycha. Dlaczego? O to spytamy prof. Pawła Rowińskiego, kierownika Zakładu Hydrologii i Hydrodynamiki, Instytutu Geofizyki PAN.
Zaczęło się od apelu nauczyciela pracującego w szkole dla niewidomych dzieci w Owińskach: jeżeli w Państwa domach poniewierają się stare klucze, bardzo chętnie je przyjmiemy. Potrzebował ich do stworzenia nowych pomocy dydaktycznych dla swoich podopiecznych. Odpowiedź na apel była niezwykła, o czym opowie Kamil Paczek.
Partner audycji Partner audycji
23.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Już nie w Warszawie a w Krakowie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia miesięczna pensja brutto w marcu, najwyższa była właśnie w stolicy Małopolski. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Facebook zapłaci rekordowo wysoką karę - 5 mld dolarów. Wszystko przez wyciek danych użytkowników w UE. O tym porozmawiamy z Jakubem Wątorem z Spiders Web.
22.05.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Szympansy popijające szampana w basenie albo jedzące ludzkie jedzenie. Albo koty przebrane za modelki na wybiegu czy psy biegające w strojach piratów… Czasem wygląda to śmiesznie, czasem słodko.. Ale w którymś momencie trzeba zadać sobie pytanie: czy zwierzęta bawią się tak samo dobrze jak my ludzie oglądający takie filmiki na instagramie, facebooku czy tik toku? W Ogólnopolskim Dniu Praw Zwierząt sprawdzi Izabela Woźniak

90 procent Polaków jest za wprowadzenie systemu kaucyjnego - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. O ich akcji "TAK dla kaucji" porozmawiamy z Filipem Piotrowskim - ekspertem Stowarzyszenia.
Partner audycji Partner audycji
18.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od czerwca 2024 roku każdy będzie mógł zastrzec swój PESEL. Czy to ważna zmiana? O to spytamy dr Pawła Litwińskiego, partnera w kancelarii Barta Litwiński, członka Grupy Ekspertów Europejskiej Rady Ochrony Danych.
Zaczyna wywoływać przerażenie i duże obawy – w jakim kierunku zmierza. Sztuczna inteligencja i jej używanie musi mieć ramy prawne, które określą jej działanie, używanie i jej rozwój. O to by stworzyć takie przepisy prawne apelują między innymi naukowcy. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
A w przeglądzie prasy - prasa i portale Ukraińskie i Piotr Kaszuwara.
Partner audycji Partner audycji
17.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Polscy i fińscy uczniowie osiągnęli najlepszy wynik spośród krajów UE w Międzynarodowym Badaniu Postępów Biegłości w Czytaniu (PIRLS). Jednak polski system edukacji pozostawia wiele do życzenia. Skąd tak dobre wyniki? O to spytamy profesora Bogusława Śliwerskiego, badacza współczesnej myśli pedagogicznej z Uniwersytetu Łódźkiego.

Gdy dochodzi do rozwodu, rozstania następuje podział majątku, podział, często sądowy opieki nad dziećmi, a jak to jest z zwierzętami i opieką nad nimi? To sprawdzi Izabela Woźniak.
16.05.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Matury kończą się w przyszłym tygodniu, wielu uczniów myśli o studiach, a my w Ranku przyjrzymy się nowym kierunkom, które oferują uczelnie.

Na przykład w tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie można studiować diagnostykę eko-przestępczości oraz survival i animację przyrodniczą. CO jeszcze można studiować? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Trwa Tydzień dla Edukacji Antydyskryminacyjnej. Gościem Ranka będzie Małgorzata Jonczy-Adamska z Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Partner audycji Partner audycji
15.05.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Według Centrum Operacji Powietrznych z kierunku Białorusi do polskiej przestrzeni powietrznej wleciał niezidentyfikowany obiekt, prawdopodobnie balon obserwacyjnych. Polskie służby nadal go szukają. Co to może być za obiekt? O to spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę z Defence 24. W Ranku poszukamy żab. Kwiecień i Maj to ich okres godowy, ale jak się tak dobrze zastanowić i przysłuchać, to jakoś trudno je ostatnio spotkać… O czym Izabela Woźniak.
11.05.2023, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dwa niemieckie landy chcą wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Dlaczego? O to spytamy Kamila Frymarka, eksperta do spraw Niemiec Ośrodka Studiów Wschodnich. Przepisy obowiązują od ponad 5 miesięcy i narzuca je unijna dyrektywa Omnibus. Nakłada na przedsiębiorcę rzetelną informacje o aktualnej cenie oraz najniższej obowiązującej w okresie nie krótszym niż 30 dni poprzedzających promocję. Przepisy są ale przedsiębiorcy nie zawsze rzetelnie informują. Jak czytać ceny? O tym Izabela Woźniak. Będzie też przegląd prasy z Grecji i Karolina Markiewicz.
Partner audycji Partner audycji
10.05.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek rano Państwowa Straż Pożarna ostrzegała przed groźbą pożarów lasów, a już po południu 14 zastępów straży pożarnej gasiło las na terenie leśnictwa Czaplice. O tym, jak zachowywać się w lesie w trakcie suszy porozmawiamy z Karolem Kierzkowskim, rzecznikiem Państwowej Straży Pożarnej.
Przecieki podczas matur zdarzały się w przeszłości nie raz. Ale w tym roku doszło do nich tuż po rozpoczęciu egzaminów lub tuż przed nimi i wypłynęły prosto z sali gdzie była pisana matura. I ktoś może powiedzieć – co to za przeciek, skoro i tak ktoś siedział na sali i już pisał egzamin? Ale skoro udało się zrobić telefonem zdjęcia i filmik, wysłać go, to można też było otrzymać na niego odpowiedzi. A jak unieważnić maturę sprawdzi Izabela Woźniak
09.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
9 maja w Moskwie odbywa się wielka parada z okazji Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II Wojny Światowej. Jak w tym roku będzie ona wyglądać? I czy dojdzie do zapowiadanych przez Ukraińców prowokacji? O tym Piotr Pogorzelski.
W Ranku przyjrzymy się studiowaniu za granicą.

Matura w toku ale ci, którzy wyjeżdżają na studia za granice albo już wiedzą gdzie będą studiować albo już o tym pomyśleli wcześniej.

Dlatego Iza Woźniak przyjrzy się jak mieszkają i za ile studenci w Mediolanie, Londynie czy Kopenhadze. A to za sprawą studentów z Mediolanu właśnie, którzy protestują przeciwko cenom mieszkań na wynajem.
Partner audycji Partner audycji
08.05.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Jesteśmy w centrum kampanii wyborczej w Polsce. Już za 4 miesiące - wybory parlamentarne. W obliczu agresji rosyjskiej istnieje jednak obawa, że zostaną one zakłócone przez cyberprzestępców. Jak bardzo mogą oni zagrozić naszej demokracji? O to spytamy Annę Mierzyńską, analityczkę mediów społecznościowych.

Powstawały i nadal powstają, bo zawsze znajdą się chętni do zamieszkania w takim miejscu. Osiedla grodzone czyli takie, które są oddzielone od reszty płotami albo murami są często zmorą polskich miast. Jednak coraz częściej włodarze decydują się na wprowadzenie przepisów zakazujących grodzenia osiedli. Gdzie takie uchwały już są, a gdzie dopiero są tworzone? To sprawdza Izabela Woźniak.
04.05.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś pierwszy dzień matur. Na początek, jak co roku - język polski. Jak maturzyści przygotowywali się do tego najważniejszego egzaminu w życiu, w obliczu wielu zmian, które zaszły w ciągu roku? O to spytamy dyrektorkę VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie - Marzenę Kamińską.
A już w sobotę, po 70 latach - koronacja brytyjskiego króla. Karol VI oficjalnie zasiądzie na tronie. Jakie nastroje towarzyszą temu wydarzeniu? O tym - Izabela Woźniak.
W Tatowaniu wybierzemy się na dziki, dziki zachód. Będzie tez prasa zagraniczna - z Australii - Agnieszka Wyszomirska.
Partner audycji Partner audycji
02.05.2023, 134’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Partner audycji Partner audycji
01.05.2023, 130’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W ostatnich dniach pojawił się fakenews o tym, że dron ukraiński doleciał do Moskwy. Ale czy to w ogóle możliwe i jak drony zmieniają oblicze wojny - spytamy Marcina Szendera, szefa firmy MSP, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji cywilnych i wojskowych dronów.
Niektórzy już w blokach startowych albo za chwilę będą. Majówka za pasem a w tym roku ułożyła się wyjątkowo korzystnie. Może trwać nawet 9 dni, jak wszystko się zgrabnie połączy, to można być na urlopie ale nie wykorzystywać wielu dni urlopowych.

Jakie plany urlopowe mają Polacy? Sprawdzi Izabela Woźniak.

Będzie również przegląd prasy z Berlina i Wojciech Szymański.
Partner audycji Partner audycji
26.04.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Jeśli badanie techniczne Państwa auta się kończy to nie radzimy dziś wizyty w Stacji Kontroli Pojazdów. Właśnie dziś odbędzie się strajk kontrolerów. Dlaczego? O to spytamy Marcina Barankiewicza – Prezesa Zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.
Jeszcze tylko kilka dni zostało na złożenie deklaracji podatkowej PIT, a warto bo w tym roku zwroty podatków mają być znaczące. Dlaczego? O tym Izabel Woźniak.
25.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W tym tygodniu sejmowe komisje mają zakończyć prace nad ustawami o sędziach pokoju. Kim jest sędzia pokoju? O to spytamy mecenasa Mikołaja Prochownika z Kancelarii Konieczny, Wierzbicki.
Ostatnie ciepłe dni skłoniły Polaków do rozpoczęcia sezonu grillowego. Jednak przy zakupie kiełbas wielu z nas mogło się zdziwić. Wszystko przez ceny, które poszybowały. Dlaczego? I czy winna jest jedynie inflacja? O tym Izabela Woźniak.
24.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Firmy wdrażają przepisy dotyczące home office. W wielu z nich trwają ustalenie – czy pracodawca się zgadza na prace zdalną w wersji hybrydowej, całościowej czy w ogóle się nie zgadza. Bo 7 kwietnia w kodeksie pracy znalazły się zapisy dotyczące home office. W jaki sposób są one wdrażane w firmach? O tym Izabela Woźniak.

Rolnicy dostaną dopłaty, ale wciąż protestują. Co z zakazem importu produktów spożywczych z Ukrainy? O to spytamy dr hab. Wawrzyńca Czubakę z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
20.04.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku zajrzymy sobie do sortowni śmieci… Od kilku lat mamy obowiązek segregacji na 5 frakcji ale bywa z tym różnie. Choćby z bio odpadami – wiele osób wyrzuca je reklamówkach… Więcej o segregacji Izabela Woźniak.
W najbliższych tygodniach kontrolerzy zaczną sprawdzać, czym ogrzewamy domy i czy jest to zgodne z deklaracją złożoną przez nas w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera? To pytanie zadamy mecenasowi Pawłowi Matyji.
19.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. O historie tego niezwykłego zrywu, ale też pamięć o niej Paulina Kozion spyta dr Justynę Majewską z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Resort Rozwoju chce, by małoletni mogli prowadzić własne firmy. Tak wynika z skierowanego do konsultacji w ubiegłym tygodniu projektu ustawy. Jak w praktyce może to wyglądać? O tym Izabela Woźniak.
18.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Spółka Orlen Synthos Green Energy zapowiada, że na przełomie 2028 i 2029 roku w Polsce powstanie ponad 20 małych elektrowni jądrowych. Podczas konferencji podano również ich lokalizacje. Jak realnie długo będziemy czekać na energie atomową? O To spytamy dr Łukasza Tolaka, eksperta ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. To poważny problem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Wizyty na które pacjenci się nie stawiają i do tego ich nie odwołują. Tym samym blokują miejsce komuś innemu, termin przepada a my ponosimy straty. Bo przecież idzie to z naszych kieszeni. Tylko jak poradzić sobie z tym problemem? O tym Izabela Woźniak
17.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś rusza kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed komisją otrzymało 230 tysięcy osób. O to jak będzie przebiegać spytamy ppłk Piotra Szczepaniuka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.
W sobotę posadziliśmy czwarty las 357 w Chlebiotkach na Podlasiu. To już ostatnia akcja sadzenia lasu. Całość podsumują Roma Leszczyńska i Izabela Woźniak.
Partner audycji Partner audycji
13.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Jeszcze w kwietniu Ministerstwo Zdrowia ma zająć się zmianami w e-receptach i teleporadach. Ma być trudniej zdobyć lek na receptę wystawioną przez internet. Czy takie zmiany są potrzebne? O tym Izabela Woźniak.
Na początku maja w Poznaniu odbędzie się Impact Festival, to forum na którym spotykają się przedstawiciele biznesu, kultury, polityk i wielu innych dziedzin. Jedną z "ścieżek" festiwalu jest żywność i innowacje w jego produkcji. O przyszłości jedzenia, technologii produkcji, ale też food designie w Ranku opowie prof. Krzysztof Klincewicz z Wydziału Zarządzania UW.
W Ranku połączymy się również z Michałem Żakowskich, który jest obecnie w Dnieprze.
Partner audycji Partner audycji
12.04.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Są miłe, tak że aż chce się je przytulić. Niektórzy chcieliby mieć je u siebie w domu, więc kupują sobie taką małpkę…
Jest coraz więcej takich osób, które jako zwierzątka domowe trzymają małpy. Ale czy to decyzja rozważna? Sprawdzi Izabela Woźniak.
W Ranku prawa ucznia będą nas też zajmować, bo Stowarzyszenie Umarłych Statutów przeprowadziło badanie wśród uczniów i spytało o to jak ich prawa są przestrzegane. O wyniki tego badania spytamy Łukasza Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia Umarłe Statuty.
11.04.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz częściej mówi się o 4-dniowy tygodniu pracy. A jak wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce nie ma odwrotu od skrócenia czasu pracy. O tych tendencjach porozmawiamy z Kazimierzem Sedlakiem z firmy konsultingowej Sedlak&Sedlak.
W Ranku zajmiemy się również urlopami. Bo jeśli ktoś się wybiera, to powinien już to planować. Choćby dlatego, że niektórym będą potrzebne paszporty. A więcej na ten temat - Izabela Woźniak.
06.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.04.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś, po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie prezydent Wolodymir Zełensky odwiedzi Polskę. Wieczorem wygłosi on przemówienie na Zamku Królewskim. O wizycie prezydenta Ukrainy porozmawiamy z Wojciechem Konończukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich. Polacy piją coraz więcej roślinnego mleka. W ubiegłym roku wartość tego rynku wynosiła ponad 387 milionów złotych. Co 10-te sprzedawane u nas mleko to tzw. mleko roślinne. Skąd taka popularność? O tym Izabela Woźniak.
04.04.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W piątek 7 marca, po bardzo długim oczekiwaniu w życie wejdą przepisy o pracy zdalnej. Przepisy przepisami, a życie życiem, a więc co zmieni się dla pracowników na "zdalnym"? O to Paulina Kozion spyta adwokat Joannę Jasiewicz z kancelarii Gide. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie stworzyli mapę miejsc najbardziej zakleszczonych w Polsce. Kleszcze występują w całej Polsce – tu nie ma strefy wolnej od tych pajęczaków - ale są miejsca gdzie jest ich o 60 a nawet 70 procent więcej. Gdzie? To sprawdzi Izabela Woźniak
03.04.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda odbierze ogień Igrzysk Europejskich, które odbędą się już w czerwcu tego roku w Krakowie. Co to za Igrzyska? O tym prof. Józef Lipiec, jeden z założycieli Polskiej Akademii Olimpijskiej, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Parlament Europejski w ubiegłym tygodniu przyjął przepisy, w których zakazuje tajemnicy wynagrodzenia. Co to oznacza w praktyce? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Partner audycji Partner audycji
30.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W środę rząd przyjął projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym logopedy, dietetyka, czy terapeuty zajęciowego. Co się zmieni dla osób, które wykonują te zawody? O to spytamy  dr Stanisława Maksymowicza, socjologa zdrowia i medycyny, eksperta ds. zdrowia z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Muminki opuszczają Rosję. Tak zdecydowali spadkobiercy Tove Jansson, fińskiej pisarki i rysowniczki pochodzenia szwedzkiego, twórczyni Muminków. Nie będzie przedłużenia licencji na używanie wizerunku tych postaci, a tym samym nie będzie nowej licencji. W tle oczywiście wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. O wycofywaniu i cenzurowaniu bajek Izabela Woźniak. W czwartkowym przeglądzie prasy zagranicznej - prasa grecka i Karolina Markiewicz.
29.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku będziemy przyglądać się łacinie w szkole… Tej klasycznej, żeby była całkowita jasność. Bo Ministerstwo Edukacji i Nauki ma szeroko zakrojone plany jeśli chodzi o naukę tego język i chce by uczyło się jej więcej uczniów. Nieobowiązkowo, za to już w podstawówce.
Teraz taką możliwość mają uczniowie zaledwie kilkunastu szkół w Polsce. Do łaciny będzie przekonywała (się) Izabela Woźniak.
Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbędzie się spotkanie w ramach "okrągłego stołu", do których mają zasiąść przedstawiciele organizacji rolniczych i ministerstwa rolnictwa. Ma to być próba rozwiązania niezwykle napiętej sytuacji na polskiej wsi. A skąd te problemy? O to spytamy dr Jakuba Olipre, eksperta ds. analiz makroekonomicznych i sektora rolno-spożywczego banku Credit Agricole.
28.03.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru, a więc o teatrze w Taowianiu, ale i w rozmowie. Gościem ranka była autorka polskiego orędzie przygotowanego z okazji dnia teatru - Swietłana Oleszko - ukraińska reżyserka, dyrektorka Teatru Arabesky w Charkowie, która mieszka i pracuje w Teatrze Polskim.
To coraz popularniejsza forma płatności za zakupy - Buy now pay later czyli płatność odroczona. To zakupy jak byśmy to określili na „krechę” lub „na zeszyt”. Tyle, że sprzedawca nie zapisuje należności „w zeszycie” a udziela pewnego kredytu. O czym więcej Izabela Woźniak
23.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi może zostać postawiony akt oskarżenia, a zatem może zostać w kajdankach doprowadzony przed sąd. Trump już dziś nawołuje w związku z tym do puchu. Co spowodowało, że może dojść do takiego precedensu w historii USA? O to spytamy Mateusza Piotrowskiego z PISM.
W Ranku zajmować nas będą również kredyty studenckie. Polscy studenci mają taką możliwość od ponad 20-tu lat. Na początku, w latach 2000 - były bardzo popularne, jak jest dziś? O tym Izabela Woźniak.
21.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ministerstwo Zdrowia proponuje przedłużenie do końca kwietnia stanu zagrożenia epidemicznego, który obecnie obowiązuje do 31 marca 2023. Kiedy może się on skończyć i co to dla nas oznacza? O to Paulina Kozion spyta radcę prawnego Jakuba Kowalskiego.
Jest! Nareszcie jest. Wiosna w końcu przyszła, jest coraz ładniej i coraz cieplej na świecie. Wielu z nas, żeby dobrze zacząć ten wiosenny czas, zagląda do szafy…O czym Izabela Woźniak. W Ranku będzie też duuuużo lasu...
20.03.2023, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pierwszy przedwiosenny weekend za nami. Dużo słońca, ciepło i wiele osób wskoczyło na rowery i hulajnogi. Te drugie będą nas w Ranku teraz zajmować, bo coraz częściej kierujący hulajnogami są karani mandatami. Dlaczego? To sprawdzi Izabela Woźniak.

Polska i Słowacja przekaże Ukrainie samoloty wojskowe. Które kraje mogą się jeszcze na to zdecydować? O to w Ranku spytamy Andrzeja Kińskiego, red. nacz. “Wojsko i Technika".
16.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Bilety w strefach płatnego parkowania są coraz droższe, a same strefy coraz większe. A i tak miasta nie radzą sobie skutecznie z dużą liczbą aut, wjeżdżających do miast i pozostawianych na parkingach. Ile kierowcy są w stanie zapłacić za parking i czy są w stanie przesiąść się do komunikacji miejskiej? To sprawdzi Izabela Woźniak
Francja ogranicza media społecznościowe dla dzieci. Według nowych przepisów do 13 roku życia nie będzie można założyć konta. Dlaczego trzeba chronić dzieci przed mediami społecznościowymi? O to Paulina Kozion spyta Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Jak co czwartek zajrzymy również do prasy zagranicznej, tym razem Dominika Giordano przejrzy prasę w Tokio.
15.03.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Polska na coraz lepszej drodze do zwiększenia poboru z odnawialnych źródeł energii; Prezydent Andrzej Duda wczoraj podpisał ustawę wiatrakową, od 1 lutego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, a do tego w tym tygodniu padł rekord w poborze OZE w Polsce. O to jaka jest przyszłość zielonej energii w naszym kraju spytamy Jakuba Wiecha z portalu Energetyka 24.
Warzywa osiągają zatrważające ceny zarówno w Polsce, jak i całej Europie, więc Polacy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i coraz bardziej popularne są ogrody społecznościowe oraz uprawy balkonowe. Poradnik dla tych, którzy chcą zacząć uprawiać warzywa w i pod blokiem sporządzi Izabela Woźniak.
14.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Parlament Europejski pracuję nad zmianą etykiet produktów spożywczych. Z etykiet zniknąć ma data spożycia czyli formuła: „spożyć do." Wszystko po to, żeby zapobiec marnowaniu żywności. Jakie sformułowania mogą się pojawić? To sprawdzi Izabela Woźniak.
Według agencji Reutersa w przyszłym tygodniu odbędzie się wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji. Co może przynieść? O to spytamy dr. Michała Lubinę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
13.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
And the Oscar goes to... No właśnie? Do kogo? O tym, po gali Oscarów, około 8:15 opowie Katarzyna Borowiecka.
Na świecie są ich miliony, a z roku na rok przybywa takich osób. Szacuje się, że za kilkanaście lat może być ich nawet miliard.

Mowa o cyfrowych nomadach. Kim są? To sprawdzi Izabela Woźniak
09.03.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Kierowcy autobusów i motorniczy czyli kierowcy pracujący w transporcie zbiorowym powinni mieć większą ochroną prawną. Projekt przepisów w tej sprawie jest w Sejmie. Jaką dokładnie ochronę? To sprawdzi Izabela Woźniak
Trwa rekrutacja do Programu Liderzy PAFW przeznaczonego dla liderów i liderek społecznych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. O programie w Ranku opowiedzą Agnieszka Szelągowska i Marta Modzelewska z Fundacji Szkoła Liderów
08.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Dzień Kobiet - kobiety o kobietach. Paulina Kozion porozmawia z wioślarką Agnieszką Kobus-Zawojską o równych płacach w sporcie.
Murale na blokach lub innych budynkach – stały się modne i właściwie są już elementem na trwałe wpisanym w krajobraz naszych miast. Jedne są dziełami sztuki, inne wywołują uśmiech i sprawiają zwyczajnie że coś jest przyjemne, inne znowu mają uczyć. Ale są i takie, które nie podobają się i mieszkańcy nie godzą się na nie. O czym Izabela Woźniak.
07.03.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.03.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Komisja Europejska pracuje nad modernizacją przepisów dotyczących praw jazdy, w tym wprowadzenia cyfrowego prawa jazdy ważnego w całej UE, oraz nowych przepisach umożliwiających międzypaństwową wymianę informacji o punktach karnych. Czy te zmiany ułatwią egzekwowanie przepisów ruchu drogowego w UE? O to spytamy Macieja Wrońskiego, prezes Transportu i Logistyki Polska.

W Ranku wrócimy również do ubiegłorocznej katastrofy ekologicznej na Odrze. Ekolodzy i działacze społeczni mówili wtedy – pora zacząć szanować rzeki – od lat zatruwane i zanieczyszczane w Polsce. Pierwszym krokiem mogłoby być uznanie Odry za osobę prawną. Dlaczego? O tym Izabela Woźniak.
02.03.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartkowym Ranku po feriach podsumujemy zimowy sezon turystyczny. Naszym gościem będzie Joanna Węglarczyk z Polskiej Organizacji Turystycznej. Zajrzymy również do pewnej wsi pod Bydgoszczą, gdzie można podziwiać Van Gogh 'a. Natomiast Krystian Hanke, czując już pierwszy powiew wiosny i zapowiedź lata - sprawdzi jakie smaki lodów będą najmodniejsze w wakacje.
01.03.2023, 188’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
1 marca w życie wchodzą przepisy, które nakładają na Ukraińców - uchodźców wojennych dopłacanie do pobytu w Polsce. Jak egzekwować taką opłatę? o to Paulina Kozion spyta Marka Wójcika, pełnomocnika Związku Miast Polskich.
Aplikacje przy pomocy której młodzież może prawić sobie komplementy. Czy to skuteczny sposób na poprawę samopoczucia u młodzieży? To sprawdzi Sophie Rebmann
28.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Niedziele na lotnisku pod Mińskim zniszczony został rosyjski samolot wczesnego ostrzegania Berijew A-50. Do aktu dywersji przyznała się białoruska opozycja. Jak działa partyzantka białoruska? O to spytamy Piotra Pogorzelskiego z telewizji Biełsat.
Według najnowszego badania amerykańskiego Towarzystwa Zarządzania Zasobami Ludzkimi randkowanie w pracy przestaje być tematem tabu. Dlaczego? i czy na polskim gruncie również? To sprawdzi Maria Guzek.
W Tatowaniu kryminał dla dzieci - 'Tajemnica Lost Lake"
27.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Lipiec 2022, marzec 2023, teraz październik 2023 i marzec 2024 - to kolejne daty wejścia w życie zapowiadanych znaczących zmian w kodeksie karnym, dotyczące między innymi konfiskaty auta za jazdę po pijaku. Terminów sporo i ciągle się zmieniają. Dlaczego? O to spytamy Wojciecha Górowskiego, kranistę z UJ.
W poniedziałkowym programie kilkukrotnie zabierzemy Państwa do świata zapachów. To świat, w którym na przykład czas nie gra roli. To też kraina, po której część z nas porusza się wyjątkowo zręcznie. Choćby niewidome dzieci, które ten świat będą mogły eksplorować w wyjątkowej nowo otwartej pracowni w Owińskach nieopodal Poznania.
23.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku w przeddzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie spytamy komandora rezerwy Maksymiliana Durę o sytuacje na froncie i o deklaracje, jakie w ostatnich dniach padły a propos sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Piotr Kaszuwara zajrzy natomiast do ukraińskich portali, bo o prasę w warunkach wojennych ciężko.
Parlament Europejski opowiedział się za przepisami zakazującymi sprzedaż samochodów spalinowych w UE od 2035 roku. Co na to Polacy, a jak zareagowali Niemcy? To sprawdzi Sophie Rebmann z niemieckiego radia SVR, która szlifuje swój warsztat w Radiu 357.
22.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Arkadach Kubickiego w poniedziałek przemawiał Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Andrzej Rudke był na miejscu i w Ranku opowie o atmosferze i o tym co mówiła zgromadzona publiczność. Paulina Kozion spyta z kolei Mateusza Piotrowskiego z PISM o to co padło, a co nie padło podczas przemówienia prezydenta USA.
21.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorkowym Ranku dużo ciekawych tematów. Omówimy szczegółowo poniedziałkową wizytę prezydenta USA w Kijowie. Połączymy się z naszym korespondentem w Ukrainie - Piotrem Kaszuwarą i spytamy o jej znacznie szefa Ośrodka Studiów Wschodnich - Wojciecha Konończuka.
W poniedziałek Żaneta Auler zapowiedziała, że wystąpi, wraz z jedną szkołą samby podczas karnawału w Rio - dziś spytamy jak poszło.
Choć ferie jeszcze trwają, to już większość dzieci wróciło do szkoły i zaczęły się kartkówki, odpytywania i oceny, a Krzysztof Zimoch sprawdzi czy istnieją szkoły bez ocen.
20.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa karnawał w Rio. Na jednym z sambodronów ma wystąpić nasza korespondentka z USA - Żaneta Auler. W Ranku opowiada o atmosferze prawdziwego karnawału.
Polscy strażacy z grupy HUSAR wrócili już do kraju z ogarniętej kataklizmem Turcji, po odpoczynku z rodziną są już w gotowości żeby opowiadać o tym co tam zobaczyli. W studiu gość - mł. bryg. Jakub Filip.
16.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
To kolejna propozycja MEN-u, która zmienia tzw. podstawę programową. Po hicie, czyli podręczniku do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość (HiT) przyszedł czas na BiZ, czyli Biznes i Zarządzanie. Nowy przedmiot ma zastąpić dotychczasowe "Podstaw Przedsiębiorczości". Informacje i opinie na temat nowego przedmiotu zebrał Łukasz Kwaśny.
15 lutego został uruchomiony e-pit. Serwery padły, a i tak do południa 160 tys. zdążyło złożyć zeznanie podatkowe. Skąd takie zainteresowanie? O to spytamy Piotr Juszczyka, Głównego Doradcę Podatkowego w InFakt.
Tradycyjnie czwartek, zajrzymy również do prasy zagranicznej. Tym razem Wojtek Szymański przejrzy dla nas prasę niemiecką.
15.02.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Dziś w ranku sporo będzie o cyberbezpieczeństwie, bo rząd Rząd przyjął projekt ustawy o walce z spoofingiem i phishingiem, która nakładając szereg obowiązków na operatorów. Jakich? O to spytamy Nikole Bochyńską z cyberdefence24.pl

Wczoraj mieliśmy Walentynki, dziś Dzień Singla…A w ostatnich latach zawrotną karierę robią aplikacje randkowe, które oprócz tego, że ułatwiają znajomości, mogą być łatwym celem cyberprzestępców. O tym więcej Izabela Woźniak
14.02.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Walentynki, ach Walentynki... Dziś premiera nowego odcinka podcastu "Ewolucjoniści.." Izabeli Woźniak. Będzie to odsłona walentynkowa podcastu - a więcej w Ranku.
Andrzej Duda rozpoczął ofensywę dyplomatyczną przed konferencją monachijską. Co może ugrać prezydent Polski? O to Paulina Kozion spyta Marka Świerczyńskiego z Polityki Insight.
13.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Dziś Światowy Dzień Radia, więc w Ranku przyjrzymy się pracy tych, których na co dzień w radiu nie słychać, a także podpytamy Sophie Rebmann - dziennikarkę z Niemiec, która jest na wymianie w Radiu 357, o to jak to jest w publicznym niemieckim radiu.
Poruszymy też temat bardzo praktyczny w dzisiejszych czasach - szefową HR Randstad Polska Ewę Wawszczak spytamy o to jak rozmawiać z szefem o podwyżce. Według badań - już co 3 Polak w ciągu najbliższych 3 miesięcy chce podjąć się takiej rozmowy...
09.02.2023, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Miasto Seniora w Sopocie, Kawa dla Seniora w Warszawie - co raz więcej samorządów i instytucji chce aktywizować i wspierać seniorów. Dlaczego? O to Paulina Kozion spyta wiceprezydent Sopotu, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich - Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz Piotr Wisłocki, właściciel żoliborskiej restauracji Via Suzina.
Sporo o jedzenie będzie w Ranku, ale bardzo różnorodnie, dosłownie, bo Izabela Woźniak sprawdzi jak wygląda rynek owadów jadalnych w naszym kraju, a Krystian Hanke z okazji Dnia Pizzy spyta czy aby na pewno jest ona zdrowa.
08.02.2023, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa dramatyczna walka o tureckie i syryjskie rodziny uwięzione pod gruzami budynków po największym trzęsieniu ziemi w tym rejonie od lat. Jak wygląda pomoc? O to spytamy Wojciech Wilka z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej
Wielu z nas kompletnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi. A za chwilę znowu trzeba będzie podjąć decyzję – zostać czy zrezygnować. Chodzi o PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. O czy więcej Izabel Woźniak.
07.02.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 wystąpiło w nocy z niedzieli na poniedziałek nad ranem w środkowej Turcji. Czy naukowcy mogli przewidzieć taką skalę trzęsienia? O to spytamy geologa prof. Mariusza Majdańskiego z Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Rośnie populacja wilków. Czy należy zastanowić się nad odstrzałem tych zwierząt? O tym Izabela Woźniak.
06.02.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Nie widziany od 350 lat, może być przywrócony do życia. Dodo, ptak żyjący setki lat temu na Mauritiusie, ma być odtworzony przez amerykańskich naukowców. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Netflix zaostrza walkę z współdzieleniem kont. Czy to walka o klientów, czy z klientami? I jak to wpłynie na wizerunek jednej z największych platform streamingowych? O to spytamy Konrada Chwasta z Spider's Web
02.02.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Minister Sportu chce by napoje energetyczne dostępne były jedynie dla osób powyżej 18 roku życia. Skąd taki pomysł i czy popularne "energetyki" szkodzą zdrowiu młodych ludzi? O to zapytamy dr Annę Zimny-Zając, biotechnolożkę, autorkę raportu Narodowego Testu Zdrowia Polaków.
Różne cuda dzieją się na świecie o jakich nawet amerykańskim naukowcom się nie śniło…Tymczasem u nas, pojawił się pomysł na …licencje dla posiadaczy psów. Gdzie i dlaczego? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Jak co czwartek zajrzymy też do prasy zagranicznej, tym razem będą to Stany Zjednoczone i Żaneta Auler.
01.02.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika. Za kilka tygodni nowe przepisy wejdą w życie, bo został znowelizowany kodeks pracy. A jak sprawdzić? To już sama sprawdzi Izabela Woźniak.
Zima jednak przybyła - ku uciesze turystów przybywających na ferie w góry. Jednak wciąż docierają do nas informacje o zagrożeniach lawinowych i nieodpowiedzialnych zachowaniach. O to jak zachować się w górach zimą spytamy Jerzego Siodłaka - naczelnika TOPR.
31.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rząd dogadał się z PKP i bilety mają być tańsze, ale czy na tyle, żeby Polakom opłacało się jeździć komunikacją publiczną? O to zapytamy się eksperta są transportu publicznego Marcina Gromadzkiego.
Wypłata przeciętnego Polaka się kurczy, pierwszy raz od lat. Wszystko oczywiście przez inflację. Więcej na ten temat Izabela Woźniak.
30.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz częściej zdarza się by pracodawca kontrolował pracownika – ile pracy jest w jego pracy. Czyli czy podczas pracy rzeczywiście pracuje. Bo coraz częściej szefowie mówią o wykradaniu czasu. Więcej na ten temat - Izabela Woźniak
Sportowcy z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować w turniejach rozgrywanych w Azji. Otwiera to przed nimi szanse na uzyskanie kwalifikacji na igrzyska we Francji w 2024 roku. Czy zatem dojdzie do bojkotu Igrzysk? O to spytamy Mieszka Rajkiewicza z Instytut Nowej Europy, analizującego sprawy dotyczące dyplomacji sportowej.
Będzie też pocztówka od wuja Filipa - Podobno statystyczny Polak słucha muzyki klasycznej przez osiem sekund dziennie. Filip Jaślar postara się poprawić ten wynik za sprawą cody do „Alleluja” Haendla.
26.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika , że za 20 % wszystkich zgonów odpowiada sepsa . W przebiegu choroby najważniejsza jest diagnostyka . Na sprawną wręcz przyspieszoną diagnostykę w tym roku zbiera pieniądze WOŚP. To już w najbliższą niedzielę . O tym jak ważne są badania laboratoryjne w pierwszych godzinach choroby będzie mówił na antenie Radia 357 prof. Bohdan Maruszewski , kardiolog i wiceprezes WOŚP.
Porozmawiamy też suplementach . Z reklam telewizyjnych znikną osoby w białych fartuchach i ze stetoskopem na szyi udające lekarzy reklamujących suplementy diety . Reklamy nie będą mogły sugerować , że suplementy leczą. Jesteśmy w czołówce społeczeństw europejskich na potęgę kupujących suplementy .
Doktor Tomasz Rożek będzie odmierzał w kosmosie mąkę i cukier na ciasteczka a Krzysztof Szubzda opowie o swoim niechlubnym rekordzie .
25.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Chlebek, makaron z soczewicy lub kruche ciasteczka z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego, napój czekoladowy wzbogacony sproszkowanym świerszczem, a także owady w całości, w różnych smakach – to może być wkrótce menu popularnego osiedlowego baru. Świat potrzebuje białka z owadów - niezależnie od tego czy chcemy czy nie . O badaniach na temat wykorzystania owadów porozmawiamy po 8.00 z ekspertami . Ponadto o feriach , cenach w kurortach , braku śniegu w górach i pomysłach gmin jak namówić turystów zagranicznych do przyjazdu do Polski zimą .
W Tatowaniu ważny temat o prawach dziecka .
Doktor Tomasz Rożek odpowie na pytanie skąd trujące grzyby biorą truciznę zaś Filip Jaślar wykona okolicznościową pieśń związaną z datą 25 stycznia .
Zapraszamy od 6.00 -9.00
24.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.01.2023, 200’

Ranek

Marcin Łukawski
Prezeska , polityczka , chirurżka - o feminatywach rozmawiać będziemy w poniedziałkowym Ranku 357 . Poradnik dla szkół jak tworzyć i używać żeńskich odpowiedników zawodów i funkcji przygotowała Warszawska Rada Kobiet .
W Tatowaniu zaproszenie na wystawę Tutanchamon która zabiera nas w podróż w przeszłość i przypomina dzieje sprzed 100 lat odkrycia jednego z najsławniejszych grobowców starożytnego Egiptu . Krzysztof Szubzda wyjawi tajniki skąd się wzięły kostki cukru . Zaprosimy też Państwa do wzięcia udziału w pierwszym profesjonalnym badaniu słuchaczy Radia 357. Gdzie , kiedy słuchasz radia , jakich programów poszukujesz , jaką rolę w twoim życiu odgrywa Radio. Mamy nadzieję ,że dużą !
19.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dla niektórych to pierwszy poważny bal w życiu. I to taki, który pamięta się do końca życia. Rozpoczął się sezon studniówkowy. Czy po pandemii uczniowie ochoczo uczestniczą w tym balu? O tym Izabela Woźniak.
Prezes PZPN Cezary Kulesza ogłosił, że trener dla reprezentacji Polski został wybrany i pochodzi on z zagranicy. Według niektórych dziennikarzy ogłoszenie nazwiska ma odbyć się na konferencji w przyszłym tygodniu. A w Ranku 357 razem z Radosławem Nawrotem z Interia Sport postaramy się zajrzeć do szklanek kuli i wywróżyć, kto zostanie nowym selekcjonerem.
18.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Jest coraz lepiej ale jeszcze jest sporo do zrobienia. Urzędowy język jest wciąż często niezrozumiały dla części z nas. O tym jak przebiegają szkolenia językowe urzędników - Izabela Woźniak.
Ustawa wiatrakowa to kolejny krok w stronę uzyskania przez Polskę funduszy z KPO. Na jakim etapie procedowania ustawy jest rząd? O to spytamy mecenasa Jacka Kozińskiego.
W Tatowaniu Michalina Wilkowska "Science Boards" o grze "Cykle Życia".
17.01.2023, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Problem robi się całkiem poważny, bo coraz więcej uczniów i studentów korzysta ze sztuczne inteligencji. Ten problem polega na tym, że owa sztuczna inteligencja nie pomaga ale wyręcza młodych ludzi w odrabianiu zadań domowych. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak.

Jak wynika z badania Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Demagoga - dezinformacja w social mediach na temat Ukrainy i Ukraińców wciąż wzrasta. O raporcie opowie nasz gość Marcin Kiełtyka z Demagoga.
16.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Na papierosach są, a na butelkach z alkoholem nie ma. Informacje o tym, że dany produkt szkodzi zdrowiu, powodując liczne choroby. W Irlandii na butelkach z winem, piwem i likierem będzie jednak informacja, że „Spożycie alkoholu powoduje choroby wątroby." O czym w Ranku opowie Izabela Woźniak
Sejm w piątek przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Czy nowe prawo odblokuje środki z KPO? O to spytamy dr hab. Olgierda Annusewicza, politolog z UW.
12.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od nowego roku promocje mają być bardziej przejrzyste dla konsumentów, jednak firmy znalazły sposoby na obejście nowego prawa. O tym jakie to sposoby porozmawiamy z Michałem Herde, prezesem oddziału Federacji Konsumentów w Warszawie. W Ranku również rozmowa Marii Kornagi z Marcinem Piotrowskim, prezesem fundacji Folkowisko o tym jak teraz wygląda pomoc dla Ukrainy.
Jak przeprowadzić, pierwszą pomoc człowiekowi - w teorii wie wielu z nas, ale jak to jest z czworonogami? To sprawdzi Kamil Paczek.
Jak co czwartek pojawi się również przegląd prasy zagranicznej - Piotr Pogorzelski i portale ukraińskie.
11.01.2023, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Bywają niezgodne z prawem, czasem są oderwane od rzeczywistości a czasem zwyczajnie absurdalne. Zapisy w szkolnych statutach, które określają prawa i obowiązki uczniów na terenie danej szkoły przejrzy dla Państwa Izabela Woźniak. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. O zmiany w prawie pracy Paulina Kozion spyta adwokat Joanna Jasiewicz.
10.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek agencja Manpower opublikuje raport prognozy zatrudnienia w 2023 roku. Jak będzie kształtował się nasz rynek pracy? O to spytamy Przemysława Sienkiewicz, eksperta rynku pracy.
W całej Europie nie ma śniegu, a sezon zimowy w pełni. Jak radzą sobie kurorty narciarskie? O tym Izabela Woźniak.
Krystian Hanke na rozmowy o ojcostwie zaprosi tym razem Cezika.
09.01.2023, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Palenie papierosów w szkołach, przed szkołami czy w okolicy placówek oświatowych, to jest problem. Dotyczy to nieletnich ale także pełnoletnich uczniów. Jak szkoły z tym walczą? O tym Izabela Woźniak. 12 stycznia sejm zajmie się zmianami legislacyjnymi, które pozwolą farmaceutom wystawiać recepty na szczepienia na grypę. To kolejne kompetencje medyczne, które zostały przypisane farmaceutom. O to jak jeszcze mogą odciążyć służbę zdrowia spytamy Mariana Witkowskiego z Okręgowej Izby Aptekarskiej.
05.01.2023, 195’

Goście i znajomi z dawnych lat

Marcin Łukawski
2 lata to już nie przelewki, to już poważny wiek i musi być godne świętowanie. 5 stycznia mijają dwa lata od powstania Radia 357 z tej okazji od rana przygotowywać się będziemy do przyjęcia urodzinowego, bo i tort trzeba zrobić i zabawy godne dwulatka wymyśleć. A, jak przyjęcie, to i goście, znajomi z dawnych lat - Artur Andrus i Marcin Zaborski.
04.01.2023, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rząd wczoraj przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Ma to być rewolucja leczenia nowotworów w Polsce, ale czy na pewno? O to spytamy Szymona Chrostowskiego, prezesa fundacji “Wygrajmy zdrowie” - wspólnej inicjatywy lekarzy i pacjentów Instytutu Centrum Onkologii w Warszawie
Jesteśmy potentatem w tej dziedzinie a przyczynił się do tego z pewnością rozrastający się rynek e commerce (i komers). Paczkomaty i automaty do wysyłania paczek, to polski wynalazek i dziś te urządzenia na trwałe wpisały się w krajobraz wielu miast, miasteczek i wsi - o czym więcej Iza Woźniak.
03.01.2023, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W 2023 roku Polska będzie się zbroić jak nigdy dotąd, a Polacy obywatele przejdą liczne szkolenia obronne - więcej na ten temat w Ranku Iza Woźniak.
Wyższe opłaty za egzamin, ale i wyższe wynagrodzenia dla egzaminatorów. W 2023 wchodzi nowe prawo. O zmiany w WORD-ach spytamy Radosława Banaszkiewicz, przewodniczącego NZSS WORD.
Do kartki z kalendarza zaglądnie Łukasz Błąd, nie zabraknie również Pytań z Kosmosu i Tatowania.
02.01.2023, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
W Sylwestra, w sobotę zmarł papież emeryt Benedykt XVI. O to jak go zapamiętamy Paulina Kozion spyta jezuitę ojca profesora Józefa Augustyna.
Z nowym rokiem, nowym krokiem… Bardzo byśmy chcieli, żeby nowy rok był lepszy, bo poprzedni nie należał do najłatwiejszych. I już wiadomo, że sporo się będzie działo ale będzie też wiele niepewności - jakich? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Krystian Hanke w "Tatowaniu" opowie o wierszach z książki Piotra Nowaczyka "Pozdrawiam, ściskam Imadło", a Krzysztof Szubzda podsumuje największe osiągnięcia Polaków z roku 2022.
29.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.12.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.12.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
22.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W tym roku po raz pierwszy Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła na celebrowanie przez wiernych Bożego Narodzenia w dowolnie wybranym terminie. Mogą oni dołączyć do "katolickiej" daty 25 grudnia lub czcić Boże Narodzenie w dniu, wskazanym prawosławnym kalendarzem, czyli 7 stycznia. Wielu Ukraińców spędzi święta w naszym kraju. O to, jak będą świętować Paulina Kozion spyta Oksane Pestrykovą z Domu Ukraińskiego i Irynę Hlumcher, który przyjechała do Polski kilka miesięcy temu.
Izabela Woźniak sprawdzi natomiast jak składać życzenia i czego sobie życzyć, żeby nie było niezręcznie.
Jak co tydzień zajrzymy też do prasy zagranicznej - tym razem Dominika Giordano przejrzy gazety w Tokio.
21.12.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
20.12.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Władimir Putin udał się do Mińska, by rozmawiać z Aleksandrem Łukaszenką. Do tego Rosja i Chiny planują wspólne manewry wojskowe jeszcze w tym roku. Co planuje Putin? O to spytamy dr Agnieszkę Legucką z PISM.
Od nowego roku wracają wyższe czyli normalne stawki podatku VAT. To oznacza, że tarcza antyinflacyjna przestaje działać, poza jednym przypadkiem - o tym więcej w materiale Izabeli Woźniak. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu przetestuję grę o Bożym Narodzeniu - "Biblia. Słowo Blisko Ciebie"
19.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Finałowy mecz Mistrzostw Świata w Katarze przejdzie do historii jako jeden z najbardziej dramatycznych. O zwycięstwie Argentyny nad Francją zdecydowały karne. A najbliżej widział je sędzia liniowy Tomasz Listkiwicz, który, mamy nadzieję, na gorącą opowie nam w Ranku o swoich wrażeniach z meczu.
Bez nich nie ma wigilii i świąt. Ryby - są jak opłatek, choinka czy prezenty - nieodzownym elementem Bożego Narodzenia. A ich ceny i ilości spożycia sprawdzi Izabela Woźniak.
W Tatowaniu o audiobookach dla dzieci i ich nagrywaniu opowie Edyta Jungowska.
15.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartek Sejm ma zająć się ustawą o zmianach w Sądzie Najwyższym, która ma zbliżyć Polskę do funduszy z KPO. O tym co musimy zrobić żeby załagodzić spór z Komisją Europejską zapytamy prof. Sławomira Sowińskiego z UKSW.
Nie(zły) mróz mamy w Polsce. Ale czy jest na pewno powód do narzekania? Sprawdzi Izabela Woźniak.
Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o książce dla dzieci autora polskich bestsellerów: "Termopils w" Zygmunta Miłoszewskiego.
W "Latkach" Krzysztof Szubzda zastanowi się na ślubami z budowlami...
Nie zabraknie, jak co tydzień przeglądu pracy z zagranicy, tym razem Karolina Markiewicz zajrzy do prasy Greckiej.
14.12.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że automatycznie zabieranie prawa jazdy w niektórych przypadkach jest niekonstytucyjne. O tym orzeczeniu i zmianach w prawie o ruchu drogowym porozmawiamy z Wojciechem Górowskim, karnistą z UJ.
W Krakowie urzędy pracują krócej, żeby oszczędzić energię. Polacy coraz bardziej zaciskają 'energetycznego' pasa. O czym opowie Izabela Woźniak. Będzie równie Filip Jaślar, który będzie starał się rozwikłać zagadkę śniegu w Toruniu i Krystian Hanke z 'Tatowianiem'.
13.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W okresie wzmożonego zamawiania przesyłek, tuż przed świętami oszuści próbują wyłudzić od nas dane i pieniądze poprzez SMSy i e-maile. Jak się przed tym uchronić? Sprawdzi Izabela Woźniak.
W Krakowie zapadła w ostatnim czasie decyzja o utworzeniu Strefy Czystego Transportu. Inne miasta chcą iść w ślady stolicy Małopolski. O tym czy Strefy Czystego Transportu w dobie kryzysu, szczególnie energetycznego to dobry pomysł spytamy Bartosza Piłata z Polskiego Alarmu Smogowego.
12.12.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Stoją francuskie elektrownie atomowe, bo brakuje spawaczy. Co z wykwalifikowanymi pracownikami? Sprawdzi Izabela Woźniak. Personel brytyjskich lotnisk planuje w okresie świąteczno-noworocznym planowane strajki. Wciąż pojawiają się kłopoty na europejskich portach lotniczych. Jak się przygotować na wyjazdy na święta? O to zapytamy Eryka Kłopotowskiego - eksperta lotniczego. Nie zabraknie też pytania do dr Rożka, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w studiu pojawi się Filip Jaślar.
08.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
MON planuje, że w 2023 r. najwięcej żołnierzy rezerwy powoła na ćwiczenia wojskowe — maksymalnie 200 tys. O planach MONu porozmawiamy z Mariuszem Cielmą z Nowej Techniki Wojskowej.
Inwestowanie w sztukę – zaczęło się w pandemii, a teraz kiedy inflacja galopuje i za te same pieniądze można kupić coraz mniej, inwestowanie w obrazy, rzeźby czy biżuterie będącą także dziełami sztuki, stało się sposobem na lokowanie pieniędzy. Co kupują, w co inwestują a w co powinny inwestować? sprawdzi Izabela Woźniak.

Krzysztof Szubzda powinszuje Metallice występu na Antarktydzie, po którym stali się pierwszym zespołem grającym na wszystkich kontynentach, ale żeby pan Hetfield i koledzy nie osiedli na laurach, podpowie im inne niebanalne pomysły koncertowe.
07.12.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz więcej ukraińskich lekarzy z nostryfikacją dyplomu w Polsce - o tym Izabela Woźniak.
W środę ogłoszenie Młodzieżowego Słowa Roku. Gościem Ranka będzie prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkini jury plebiscytu.
Krystian Hanke w Tatowaniu przedstawi propozycje na domowe, adwentowe zabawy taty z dzieckiem.
06.12.2022, 194’

Rozmowy pokojowe z Rosją

Marcin Łukawski
Prezydent Francji Emmanuel Macron wzywa do stworzenia “gwarancji bezpieczeństwa” dla Rosji, gdy ta wyrazi chęć zawarcia pokoju. Z Wladimirem Putinem ponad godzinę rozmawiał kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent USA Jo Biden wyraża chęć rozmowy z przywódcą Rosji. Czy jest szansa na pokój? O tym w rozmowie z Justyną Gotkowską, wicedyrektor OSW.
Wzrasta zainteresowanie Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Do wakacji do BGK wpływało siedem do kilkunastu miesięcznie wniosków o pomoc w spłacie kredytu. Teraz to jest nawet 520 – miesięcznie. Informacje na ten temat zebrała Izabela Woźniak.
05.12.2022, 190’

Polska żegna się z Mundialem

Marcin Łukawski
Mecz Polska -Francja, choć lepszy niż inne mecze Polaków na Mundialu pogrzebał nasze marzenia o ćwierćfinale. Grę Polaków analizują Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz.
A jak ten mecz komentuje francuska prasa? O tym spod Paryża Piotr Łucyk, współpracownik Tygodnika Powszechnego.
01.12.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska-Argentyna rozgrzewa serca i wyobraźnie Polaków. Czy wynik okaże się dla nas korzystny? Analizę pomeczową przeprowadzą Marcin Łukawski i Mateusz Fusiarz.
Już w piątek pierwsza licytacja świąteczna. W ranku posłuchamy historii jednej ze stypendystek Fundacji św. Mikołaja.
Zamiast 'Krystian Hanke..' będzie: W Tatowaniu będzie rzecz o niezwykłych figurkach, które pomaluje ekipa Ranka, a Krzysztof Szubzda w "Latkach", dość refleksyjnie zastanowi się nad tym jak się banalnie z tym światem nie rozstawać...
30.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska- Argentyna to temat wszystkich wtorkowych rozmów. W Ranku o tym jakie mamy szanse na awans w Mistrzostwach Świata w Katarze rozważy nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Izabela Woźniak z kolei sprawdzi co trener Czesław Michniewicz może powiedzieć w szatni naszej drużynie, żeby ta była dobrze zmotywowana do zwycięstwa.
A Krystian Hanke, wraz z pszczelarzem opowiedzą o tym co zrobić żeby kataru nie było....
Partner audycji Partner audycji
29.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Trwa obława na kierowców 'z aplikacji'. Tylko podczas weekendowych kontroli na Podkarpaciu policja ujawniła ponad 50 wykroczeń. O tym jak zadbać o bezpieczeństwo na polskich drogach porozmawiamy z Łukaszem Zboralskim z BRD24.pl
Gminy mogą wnioskować o pieniądze na remonty pustostanów. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce są ogromne, eksperci upatrują częściowo rozwiązania w zagospodarowaniu właśnie pustostanów. Więcej w materale Izabeli Woźniak.
Natomiast Maria Kornaga sprawdzi jak idzie transport gigantycznej maszyny do drążenia tuneli.
28.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę odwiedził Kijów, gdzie rozmawiał między innymi o spodziewanym wzmożonym ruchu migracyjnym Ukraińców. O wizycie polskiego premiera i o przygotowaniach do kolejnej fali uchodźców porozmawiamy z prof. Maciejem Duszczykiem z Ośrodka Badan nad Migracjami UW, a także z Michałem Żakowskim, który wrócił właśnie z Ukrainy.
Bombki 357 mogą już Państwo kupić w Boxie, jak one powstają? - sprawdzi Izabela Woźniak.
W poniedziałkowym Ranku usłyszą też państwo jak nasi redaktorzy pracowali w pocie czoła nad tegoroczną "Piosenką o pewnej rybie"
24.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Polsce w ostatnich dniach coraz głośniej mówi się, że podczas mroźnej zimy nasz system energetyczny może mieć problemy. czy grożą nam Blacouty i jak się przed nimi uchronić? Porozmawiamy o tym z Maciejem Gackim z Instytutu Jagiellońskiego.
Budżet naszego państwa na nowych mandatach ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie - więc w materiale Izabeli Woźniak.
23.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Pierwszy mecz reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Katarze - z Meksykiem. Jak się spiszą nasi rodacy? O tym Mateusz Fusiarz.
Jak to możliwe, że ktoś z nami nie spokrewniony, może fizycznie wyglądać tak jak my? Czy każdy ma gdzieś na świecie sobowtóra a jeśli tak, to ilu ich może być? W Ranku zapowiedź podcastu "Ewolucjoniści" Izabeli Woźniak.
22.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata w Katarze, zmierzą się w Meksykiem. Jaką mamy szanse na wygraną? O tym w rozmowie z redakcją sportową radia 357.  Przybywa dzieci w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Poradnie wydają coraz więcej orzeczeń. Tylko w jednej z poradni, poradni numer 24 na warszawskim Wilanowie w ostatnim czasie to wzrost o ¼ – więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak. W Tatowaniu książka/komiks "Wilki" Michała Figury - największego, polskiego tropiciela Wilków. 
21.11.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Za nami dość trudny weekend na drogach, a wszystko dlatego, że jak zwykle - zima zaskoczyła kierowców. W trasę wyjechało sporo samochodów jeszcze na letnich oponach, bo nie wszystkim udało się wymienić ogumienie na zimowe. Komu się udało? Sprawdzi Izabela Woźniak.
W Niedziele rozdano nagrody na "Podcast Roku". Jednym z Jurorów w tym konkursie był Marcin Łukawski i z nim oraz jednym z laureatów porozmawiamy w ranku po 8:15.
Ponadto zajrzymy do Gdańska, gdzie w weekend odbył się festiwal "Narracje".
17.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Mecz Polska- Chile. To sprawdzian przed Katarem. Czy udany? O tym Marcin Łukawski porozmawia z większą częścią redakcji sportowej Radia 357, czyli Mateuszem Fusiarzem i Mateuszem Kuźniewskim.
W ostatnich czasie nasiliły się cyberataki. W tym roku, aż 81 procent firm na świecie, miało z nimi do czynienia.
Niestety ofiarą hakerów padają placówki medyczne, także w Polsce. Jak wygląda zabezpieczenie szpitali przed cyberatakami, o tym w materiale Izabeli Woźniak. Jak co czwartek - zajrzymy do prasy zagranicznej. Tym razem włoskie gazety przeglądnie Justyna Godz.
16.11.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W dzisiejszym poranku -
Co mogło wydarzyć się w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim? - o tym Marek Świerczyński, dział bezpieczeństwa Polityki Insight.
Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura - defence24: o wybuchach na polskiej granicy?
Żaneta Auler - korespondentka Radia 357 w Los Angeles: reakcja USA na wybuchy na polsko-ukraińskiej granicy. Donald Trump kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zapraszamy.
15.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorek w Indonezji rozpoczyna się szczyt G20. Czy w obliczu słabnącej Rosji Polska ma szansę na znalezienie się w tym elitarnym gronie? O to spytamy dr hab Bartłomieja Biskupa, politolog z UW.
NIK kontroluje składy węgla - więcej na temat temat w materiale Izabeli Woźniak.
I jak co dzień: pytanie do dr Rożka, Tatowanie oraz Latka Lecą - we wtorek od Łukasza Błąda.
14.11.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Coraz więcej osób wypisuje się z lekcji wychowanie do życia w rodzinie. To kolejne nieobowiązkowe zajęcia, na które uczniowie nie chcą chodzić. Odbywają się w starszych klasach podstawówki i w szkołach średnich. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi poszuka Izabela Woźniak.
Ukraina odbiła Chersoń. Czy zmieni to bieg wojny? Spytamy o to Wojciecha Konończuka, zastępce dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.
10.11.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Samochody dla wielu z nas stają się dobrem luksusowym. Benzyna droga a i ubezpieczenia poszły w górę i jeszcze zdrożeją. Do tego od przyszłego roku trzeba będzie płacić sporo większe składki - więcej o tym w materiale Izabeli Woźniak.
Facebook zwalnia 11 tys. osób, Twitter, pod rządami Elona Muska - 7 tys. Powód? Akcje gigantów lecą na łeb na szyję. Czy obserwujemy schyłek mediów społecznościowych? O tym zapytamy Jakuba Wątora z Spider Web.
W ranku nie zabraknie pytania do dr Rożka, ale też dr Rożek pojawi się w Tatowaniu ze swoją najnowszą książką dla dzieci.
Jak co czwartek do kartki z kalendarza zaglądnie Krzysztof Szubzda
09.11.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ma powstać nowe prawo, które zaostrzy wymóg weryfikacji kierowców taksówek. To odpowiedź na plagę gwałtów w przewozach zamawianych za pośrednictwem aplikacji. Jak będzie przebiegać taka weryfikacja - o tym w Ranku - Izabela Woźniak.
Rząd podejmuje kolejną próbę dogadania się z UE w sprawie środków z KPO, czy istnieje realna i szybka szansa na pozyskanie tych pieniędzy? O to spytamy prof. Annę Pacześniak, europeistkę z Uniwersytetu Wrocławskiego.
I jak co środę - Filip Jaślar spojrzy w kartkę z kalendarza, ale i zaprezentuje swoje niezwykłe umiejętności muzyczne.
08.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Rozpoczął się sezon na sporty zimowe, jednak zimy brak. Co stanie się z dyscyplinami wymagającymi śniegu? O tym porozmawiamy po 8:15 z Marcinem Szafrańskim z Eurosportu. Najprawdopodobniej 15 listopada 2022 r. ludzkość przekroczy kolejną, historyczną granicę. Tego dnia wedle szacunków ONZ populacja Ziemi przekroczy 8 miliardów ludzi. Co to oznacza dla naszej planety - sprawdzi Izabela Woźniak. Jak co wtorek będzie też Łukasz Błąd z 'Latkami' i oczywiście pytanie do dr. Rożka oraz chwila dla ojca z dziećmi - Tatowanie Krystiana Hanke.
07.11.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Polska nie wdrożyła dotąd dyrektywy unijnej Omnibus, która zabrania sklepom udawanych promocjami. Nie będzie już można sztucznie zawyżać cen przed wprowadzeniem obniżek, aby rabat wyglądał na większy niż w rzeczywistości. O promocjach, szczególnie przed zbliżającym się Black Friday - w materiale Izabeli Woźniak.
W piątek Sejm za to przyjął tzw. "ustawę antylichwiarską" - o tym kto na niej zyska, a kto straci porozmawiamy z ekonomistą Markiem Zuberem.
A do tego w Ranku pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Krzysztof Szubzda, który przypomni nam o przypadającym 7 listopada Dniu Inuity...
03.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Badanie Instytutu Matki i Dziecka wykazało narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. O stanie zdrowia polskich dzieci porozmawiamy z prof. Anną Fijałkowską z IMiDz.
2 miesiące minęły od sierpniowej katastrofy ekologicznej na Odrze. Co się dzieje z rzeką? O tym w materiale Izabeli Woźniak.
A ponadto: pytanie do dr Rożka, Tatowanie i Latka Lecą w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy.
No i jeszcze zajrzymy do prasy zagranicznej, a dokładnie do prasy z USA.
02.11.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Sklepy socjalne i społeczne - coraz więcej powstaje ich w Polsce. Są między innymi w Warszawie, Tychach, kolejny powstaje także we Wrocławiu. Na czym polega ich działalność? To sprawdzi Izabela Woźniak.
Rosjanie nie ustają w bombardowaniu Kijowa i innych miast Ukrainy. O tym jak radzą sobie mieszkańcy atakowanych miast spytamy Piotra Kaszuwarę, który jest w Ukrainie.

Jak co środę do studia zawita Filip Jaślar ze skrzypcami, będzie też Krystian Hankę i jego "Tatowanie" oraz Marta Kula i "Muzyczny Goniec"
01.11.2022, 121’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś Wszystkich Świętych, a więc tradycyjnie będziemy wspominać zmarłych w minionym roku. W Ranku będą to aktorzy: Jerzy Trela, Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka. Ponadto połączymy się z Robertem Opasem z Komendy Głównej Policji i porozmawiamy o akcji 'Znicz'.
31.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Z rzeszowskiej rzeczywistości znikła w ostatnią niedzielę października giełda samochodowa. Było kultowe miejsce Podkarpacia z 36-letnią tradycję, gdzie handlowano nie tylko autami ale wszystkim czym się dało, ze starociami włącznie. Z mikrofonem wybrała się tam Maria Kornaga.
W dzień przed świętem Wszystkimi Świętymi zastanowimy się nad tym, jak poszukiwać historii i naszych przodków - o tym w rozmowę z Genealogiem - Paulina Kozion.
27.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Strajk WORDów przynosi skutki. Już wkrótce ceny egzaminów na prawo jazdy mogą wzrosnąć. Jakie stawki i zmiany zaproponowała sejmowa komisja infrastruktury? O tym w materiale Izabeli Woźniak.
Wszystko wskazuje na to, że od 2030 roku nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne. O szczegółach prawa przygotowywanego przez Komisję Europejską opowie Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.
Krystian Hanke w "Tatowaniu" będzie starał się znaleźć odpowiedź na pytanie jak pomóc nastolatkom opanować stres? Nie zabraknie również Muzycznego Gońca, kartki z kalendarza w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy i jak co czwartek - przeglądu prasy z zagranicy. Tym razem będzie to prasa australijska i Agnieszka Wyszomirska.
26.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem Emanuel Macrone podarował mu książkę, która wzbudziła kontrowersję w polskich mediach. Wszystko przez pieczęć Czytelni Akademickiej we Lwowie i domniemanie, że książka mogła zostać zrabowana podczas wojny. O prezentach dyplomatycznych i ewentualnym losie książki podarowanej przez Macrona Paulina Kozion porozmawia z historykiem dyplomacji - dr Januszem Siborą.
Izabela Woźniak sprawdzi jak ma się w Polsce edukacja domowa i czy rodzice, którzy się na nią zdecydowali obawiają się zmian zapowiadanych przez Ministra Edukacji Przemysłowa Czarnka. W programie również Tatowanie i gra 'Pacjent Zero' oraz pocztówka od Wuja Filipa.
25.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Minister zdrowia Niemiec alarmuje, że w tym sezonie jesienno-zimowym grozi nam tzw. twindemia, czyli dwie epidemie jednocześnie: Covid-19 i grypy. Więcej na ten temat w materiale Izabeli Woźniak.
Pytanie do dr Rożka, proste, acz kluczowe: dlaczego klej w tubce nie zasycha?
Po godzinie 8:15 na żywo w studiu gość: Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, związana z ruchem Fridays For Future, z którą Paulina Kozion porozmawia o tym skąd wzmożone ataki na dzieła sztuki (w ostatnim czasie próbowano zdewastować obraz Monet'a i Van Gogh'a) oraz o planowanym w Warszawie na piątek "Strajku Kryzysowym".
24.10.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ponad 4 tysiące drzewek już posadzonych. W sobotę byli Państwo z nami na Podlasiu koło Suchowoli, tam sadziliśmy wspólnie z Fundacją „Las na zawsze” las 357. A kto nie był, będzie mógł posłuchać, jak było - w relacji Izabeli Woźniak.
Fundusze Unijne - to hasło odmieniane w ciągu ostatnich dni przez wszystkie przypadki. Ale czy jest się czego obawiać jeśli chodzi o pieniądze unijne dla Polski? O to zapytamy dr Marcina Kędzierskiego z Klubu Jagiellońskiego.
W Ranku oczywiście nie zabraknie pytania do dr Rożka, tym razem o jajko, Tatowania i "Latek" - w ten poniedziałek w wykonaniu Krzysztofa Szubzdy
20.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Piękne plaże, wspaniała pogoda i wspaniałe zabytki. Chorwacji wielu z nas nie trzeba przedstawiać, bo to jedna z ulubionych wakacyjna destynacja Polaków. Ale czy tylko w wakacje warto się tam wybrać? To sprawdza Ernest Zozuń, który wybrał się do Zagrzebia.
A my, tu w Polsce już w sobotę sadzimy las Radia 357. Anna Derda z Fundacji Las na zawsze zjawi się w studiu przy Słowackiego, żeby opowiedzieć jak idą przygotowania do tej wielkiej, i to dosłownie, inicjatywy. Natomiast Krystian Hanke w Tatowaniu zachęci do lasoterapii dzieci.
19.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Od poniedziałku Kijów codziennie jest bombardowany. Rosja atakuje głównie budynki cywilne - o przebiegu wojny i relacjach zachodu porozmawiamy z Piotrem Pogorzelskim z Biełsatu. Maria Kornega natomiast będzie przyglądać się sytuacji rzeszowskiego MPK i zapyta dlaczego transport miejski w prawie wszystkich miastach w Polsce przeżywa kryzys. Jak co środę, ze skrzypcami odwiedzi nas również Filip Jaślar.
18.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W obliczu coraz wyższych cen energii szukamy sposobów na jej oszczędzenie lub pozyskanie niskim kosztem. Panele fotowoltaiczne na dobre zagościły na dachach wielu budynków, ale jak się okazuje mogą one również 'zdobić' nasze balkony - o tym w materiale Łukasza Kwaśnego. Jak boomerang wraca temat ograniczenia dzieciom dostępu do pornografii. I wciąż nie ma pomysłu jak to zrobić. O doświadczeniach z innych krajów Paulina Kozion porozmawia z Szymonem Wójcikiem z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ponadto w Tatowaniu przegląd prasy młodzieżowej i Latka Lecą Łukasza Błąda
17.10.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Inflacja w Niemczech jest najwyższa od lat '70, za to magazyny gazu wypełnione na zimę - jak radzi sobie niemiecka gospodarka w obliczu kryzysu, o tym Wojciech Szymański z Deutsche Welle.
Elon Musk jednego dnia żąda od Ukrainy pieniędzy za internet, drugie wycofuję się że swoich roszczeń. W co gra jeden z najbogatszych ludzi świata? Zapytamy o to Jowitę Michalską z Digital University.
W Ranku oczywiście nie zabraknie cyklu 'Tatowanie' i 'Latka lecą', które w ten poniedziałek przygotuje Łukasz Błąd
13.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Polsce istnieje 62 tysiące schronów. W jakim są stanie? To pytanie zada ekspertom Krzysztof Zimoch. 
System kaucyjny w Polsce to kwestia zapowiada od lat. Niestety wciąż czekamy na przepisy, a propozycje jak miałby on wyglądać zmieniają się co kilka miesięcy. Czy jesteśmy bliżej czy dalej o tym porozmawiamy z Filipem Piotrowskim że Stowarzyszenia Zero Waste. 
Ponadto, jak co czwartek - przegląd prasy zagranicznej, tym razem z Japonii.
12.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych z tej okazji redaktorzy Radia 357 przygotowali fragmenty swoich ulubionych lektur szkolnych. W Ranku będą mieli Państwo okazję posłuchać i odgadnąć co to za lektury, a Krystian Hanke w Tatowaniu zastanowi się nad tym jak przedstawiać lektury żeby dzieci chciały je czytać. Ponadto po 8:15 połączymy się z naszym ukraińskim korespondentem Piotrem Kaszuwarą, który jest obecnie pod Lwowem.
11.10.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Obecny kryzys energetyczny wymaga oszczędzania i optymalizacji pracy. Tymczasem wciąż wiele osób nie odwołuje wizyt u lekarza, pomimo tego, że NFZ od kilku lat wysyła SMSy przypominające o wizytach i zabiegach. Jak poradzić sobie z kolejkami w NFZ - o tym w Ranku 357 w materiale Krzysztofa Zimocha. Ponadto, jak co wtorek - lekcja angielskiego z Fluentbe, tym razem o podstawowych czasownikach frazowych. A po godzinie 8:00 w studiu zawita kilku redaktorów muzycznych, którzy zaproszą Państwa do kolejnej odsłony jesiennej zabawy muzycznej...
10.10.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Tegoroczną Pokojową Nagrodę otrzymało między innymi stowarzyszenie Memoriał z Rosji. Jego członkowie o tym wyróżnieniu dowiedzieli się w sądzie... W Ranku 357 połączymy się z Moskwą i porozmawiamy z jednym z członków tej organizacji - Aleksandrem Gurianowem. Ponadto Izabela Woźniak sprawdzi jak uczelnie radzą sobie z rosnącym cenami prądu i ogrzewania.
06.10.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Ekipa Ranka wróciła z lasu prosto do studia 357 i spraw bardzo przyziemnych. Codziennie słyszymy o kolejnych, spektakularnych sukcesach ofensywy ukraińskiej i odwrocie Rosjan - ile w tym propagandy, a ile prawdy? O tym Piotr Pogorzelski. Zapasy węgla w polskich elektrowniach się kurczą, a polskie kopalnie odnotowują spadki w wydobyciu. Czy musimy się przygotować na przerwy w dostawach energii? O tym Paulina Kozion rozmawiała z Wojciechem Jakóbikiem z Biznes Alert. W ranku nie zabrakło oczywiście Krystiana Hankego, który polecał, dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać stacjonarnie - Festiwal Kino Dzieciom online, oraz Krzysztofa Szubzdy, który tym razem dosłownie odleciał w kosmos z "Latkami"
05.10.2022, 188’

Na żywo z powsińskiego lasu

Marcin Łukawski
Skoro tak dużo mówimy o lesie, to czas najwyższy rzeczywiście się tam przenieść. Jutro ekipa Poranka zawita w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa w Powsinie. Będziemy warszawski las przesłuchiwać, wąchać, poszukamy w nim zwierząt no i grzybów... Ale także zastanowimy się jak opowiadać o lesie na tyle ciekawie, żeby zainteresować nawet największych maruderów. A no i jeden redaktor ze skrzypcami będzie nas w tym lesie szukał, ale czy znajdzie?
04.10.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
We wtorkowym Poranku 357 - Kreolina Eastwood, jak co tydzień, podczas lekcji angielskiego wyjaśni jaka jest różnica w użyciu "have to" i "must". Krystian Hanke w Tatowaniu przybliży nam nową książkę dla dzieci izraelskiego historyka i filozofa Yuval Noah Harariego „Niepowstrzymani”, natomiast Izabela Woźniak sprawdzi jak firmy radzą sobie z zapowiedzią recesji i kryzysu (niektóre wprowadzają 4 dniowy tydzień pracy). Nie zabraknie też wątków leśnych - tym razem Artur Gaweł i zapyta o to czym się różni las od hodowli drzew.
03.10.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W poniedziałek w Ranku 357 Iza Woźniak zajrzy na Uniwersytet Medyczny, gdzie w tym roku akademickim studia rozpoczyna rekordowo dużo studentów. Czy to w przyszłości rozwiąże problem z dostępem do lekarzy w Polsce? Krystian Hanke wybierze się z dziećmi na weekendową wycieczkę do lasu. A po 8:15 porozmawiamy z Marią Domańską z Ośrodka Studiów Wschodnich o sukcesach Ukraińców na froncie.
29.09.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W czwartkowej audycji Artur Gaweł sprawdzi jakie zwierzęta i owady żyją w korzeniach drzew. Krystian Hanke wybierze się z dziećmi do muzeum, między innymi na wystawę Witkacego w Narodowym. Z kolei Iza Woźniak skontroluje stan magazynów leków, ponieważ przerwany łańcuch dostaw z Chin może je przetrzebić. Po godzinie 8:35 połączymy się z Wojciechem Szymańskim, który opowie nam co można przeczytać w prasie niemieckiej, a na koniec Krzysztof Szubzda, w dniu kawy przeszkoli nas z wszystkich jej rodzajów i odmian.
28.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W środowym ranku Karol Stańczak wybierze się na niezwykły rajd rowerowy z udziałem dzieci niepełnosprawnych nad morzem, o wyprawie rowerowej taty Roberta opowie też Krystian Hanke. Filip Jaślar, jak co środę - zagra i opowie o świętach przypadających 28 września. Około 8:10 połączymy się natomiast z Szymonem Kardasiem z OSW i porozmawiamy o wyciekach z Nord Stream 1 i 2
27.09.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W Ranku 357 we wtorek Izabela Woźniak sprawdzi alternatywne sposoby nauczania Historii i Teraźniejszość, natomiast Tomek Jeleński wybierze się do lasu, żeby podpatrzeć sposób komunikacji drzew. Tradycyjnie, jak we wtorek pojawi się również Karolina Eastwood z lekcją angielskiego. A około 8:15 porozmawiamy z prof. Jarosławem Flisem o proponowanych zmianach w liczeniu głosów wyborczych.
26.09.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
W poniedziałek w Ranku 357 wrócimy do niedzielnego meczu reprezentacji Polski z Walią. Na miejscu w Cardiff jest nasz redakcyjny kolega Mateusz Kuźniewski. Po godzinie 8:00 z kolei wybierzemy się do lasu i to nie z byle powodu... W studiu będą goście z Fundacji Las Na Zawsze, których będą mogli Państwo obserwować również na żywo na naszych kanałach społecznościowy.
22.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
W Ranku 357 Izabela Woźniak sprawdzi na czym mają polegać kary dyrektorskie, które mogą być stosowane w szkołach już od tego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację, niektóre środowiska rosyjskie zapowiedziały w związku z tym protesty. O orędziu Putina i protestach z dr Michałem Patrykiem Sadłowskim, historykiem ustroju i prawa, ekspertem ds. obszaru poradzieckiego i historii Rosji rozmawiać będzie Paulina Kozion. Z kolei Krystian Hanke w Tatowaniu opowie o najsympatyczniejszej książę o jamniku, jaka powstała w Polsce, czyli "Draniu" Zofii Staneckiej.
21.09.2022, 203’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
20.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
19.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś jedno z największych wydarzeń dyplomatycznych od kilku dekad - pogrzeb Elżbiety II. W ranku o kulisach przygotowań i planie uroczystości, a także o rozmowach zakulisowaych, które odbywaja się przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej. A ponadto w programie wspomnienia Krystiana Hankego i słuchaczy z dawnego transportu publicznego, czyli jakie charakterystyczne dzwięki można było usłyszeć podczas jazdy "Ogórekiem"
15.09.2022, 192’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Dziś 20 naukowców i innowatorów z całej Polski wystąpi podczas finału konkursu Falling Walls Lab Warsaw, przedstawią pomysły na ""zburzenie muru"" w branży technologicznej, gospodarce, społeczeństwie czy nauce. O konkursie w ranku 357 mówiła Natalia Osica z ""pro science"
14.09.2022, 202’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
Amerykanie złożyli Polsce ofertę ws elektrowni atomowej, dają nam miesiąc na jej rozpatrzenie. Czy jesteśmy coraz bliżej atomu w Polsce? O tym w ranu 357 mówił dr inż. Paweł Gajda z AGH
13.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.09.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
08.09.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.09.2022, 210’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
06.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
05.09.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
01.09.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
31.08.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
30.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
29.08.2022, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
24.08.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
23.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
22.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
17.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
16.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
15.08.2022, 134’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
11.08.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
10.08.2022, 180’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
Prowadzenie: Krystian Hanke.
09.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
08.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Krystian Hanke
04.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
03.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
02.08.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
01.08.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
28.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
27.07.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
26.07.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
25.07.2022, 189’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
21.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
20.07.2022, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
19.07.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
18.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
14.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
13.07.2022, 200’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
12.07.2022, 190’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
11.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
07.07.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

Marcin Łukawski
doładowanie ...