Idź do treści
Dodaj do ulubionych
mateusz.kuzniewski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Mateusz Kuźniewski

Na szlaku

To audycja dla wszystkich, którzy kochają góry. A może znajdą się słuchacze, którzy dopiero je pokochają dzięki naszym wakacyjnym spotkaniom. Autor audycji - Mateusz Kuźniewski, zabierze Państwa w najciekawsze zakątki polskich gór. Zajrzymy w Tatry, Karkonosze, Bieszczady i Beskidy. Opowiemy o miejscach, które warto tam odwiedzić. Nie będziemy się ograniczać - poszukamy też atrakcji poza granicami naszego kraju i powyżej granicy 3000 m n.p.m. Będzie o bezpieczeństwie, o przygotowaniu sprzętowym, o ekologii i o nieco bardziej ekstremalnych formach spędzania czasu w górach - czasem trzeba też zaszaleć, prawda?
18.03.2023, 119’

Ratownictwo górskie - darmowe czy płatne?

Mateusz Kuźniewski
Z Oswaldem Rodrigo Pereirą porozmawiamy o pracy reportera i filmowca w górach wysokich. Jak znaleźć miejsce na idealne górskie ujęcie? Gdzie trzeba wejść, by złapać najlepszy kadr na K2? Odpowiemy na te pytania. Justynę Zając zapytamy o książkę, której jest współautorką. "Hasające zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych" to pozycja dla dorosłych i dla dzieci, która ułatwi Państwu zaplanowanie górskich wypadów dla całej rodziny. W audycji pojawi się również rozmowa o oddolnym projekcie "Apteczka na szlaku". Daniel Wojnar opowie o swoich doświadczeniach, które sprawiły, że zaczął montować w górach skrzynki z najpotrzebniejszymi artykułami pierwszej pomocy.
11.03.2023, 119’

Goście: Adam Bielecki i Miłka Raulin

Mateusz Kuźniewski
Adam Bielecki jest już w Chile, gdzie aklimatyzuje się przed wyprawą w Himalaje. Razem z z Mariuszem Hatalą i Felixem Bergiem planują poprowadzić nową drogę na północno-zachodnią ścianę Annapurny (8091 m n.p.pm.). Mateusz Kuźniewski porozmawiał z Adamem tuż przed jego wyjazdem do Ameryki Południowej i dziś w audycji "Na szlaku" usłyszycie efekt tej rozmowy. Poza tym w studiu pojawi się Miłka Raulin, która niedawno ukończyła Zimową Koronę Gór Polski. Miłka i towarzysząca jej Anna Wilczek zdobyły 28 szczytów... w tydzień! W audycji będzie też o zwierzętach charakterystycznych dla terenów górskich. Razem z dr Anna Wierzbicką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Stowarzyszenia "Rzecznicy Nauki" porozmawialiśmy o niedźwiedziach, kozicach górskich, borsukach czy... panterach śnieżnych.
04.03.2023, 120’

Idziemy w góry

Mateusz Kuźniewski
Czy byliście ostatnio w górach? Jeśli nie - to dziś w Radiu 357 poczujecie się, jakbyście tam byli. Mateusz Kuźniewski zaprasza na zimową odsłonę audycji "Na Szlaku", a w niej: ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego opowiedzą o tym, jak w górach uniknąć lawiny, Franciszek Przeradzki zdradzi nam dlaczego zimą po górach najlepiej poruszać się na skiturach, dowiemy się dlaczego bieganie 48 kilometrów zimą po górach może być przyjemne. Sprawdzimy to przy okazji 9 Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego.  Zakończymy mocnym akcentem. Jutro minie 10 lat od jednego z największych sukcesów i jednocześnie jednej z największych himalajskich tragedii. W marcu 2013 roku czterech polskich wspinaczy weszło, po raz pierwszy zimą, na ośmiotysięcznik w Karakorum - Broad Peak. Niestety dwóch z nich  - Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski - nigdy nie wróciło do domu i już na zawsze pozostało na zboczach góry. Naszym gościem będzie dziś doświadczony himalaista - zdobywca wszystkich szczytów ośmiotysięcznych - Piotr Pustelnik, z którym porozmawiamy m.in. o tym czy środowisko wspinaczy wyciągnęło wnioski z tego wydarzenia. 
03.09.2022, 118’

#5 Rozmowy o górach

Mateusz Kuźniewski
To niestety już ostatnie spotkanie "Na szlaku" tego lata. W studiu m.in. Jerzy Natkański - dyrektor Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, ale też w audycji pojawi mój poznański kamrat UltraManiac - Artur "Arti" Kujawiński.
20.08.2022, 120’

#4 Grossglockner zdobyty!

Mateusz Kuźniewski
Kilka dni temu Mateusz Kuźniewski zdobył najwyższy szczyt austriackiej części Alp. Grossglockner, czyli Wielki Dzwonnik, ma 3798 metrów n.p.m. i potrafi dać w kość. Opowieść o drodze na ten szczyt pojawi się w audycji. Co jeszcze? Monika Witkowska niedawno zdobyła K2 i podzieli się z nami wrażeniami ze wspinaczki w Karakorum. Poza tym zwiedzimy z nią Karpaty, o których napisała jedną ze swoich książek. Zejdziemy pod ziemię. Bo tam również czeka na nas mnóstwo atrakcji. W studiu pojawi się Kasia Biernacka - wybitna grotołazka, fotografka jaskiniowa i outdoorowa. Prowadzi spotkania o eksploracji jaskiń i wyprawach sportowych i naukowych, w których uczestniczyła przez ostatnie kilkanaście lat, oraz warsztaty edukacyjne i zajęcia dla dzieci. Kontynuujemy też podróż po Polsce z Krzysztofem Tubliewiczem. Zajrzymy w rejon Bieszczad, o których opowie Andrzej Potocki - regionalista bieszczadzki.
06.08.2022, 119’

#3 Zdobądź swój Everest!

Mateusz Kuźniewski
Zdobyła Everest i jest z tego duma. Miłka Raulin wspięła się na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów i opowie o swojej górskiej pasji. Zdradzi nam również w jaki sposób udało jej się zrealizować swoje marzenia. Zajrzymy m.in. w Himalaje, Andy, odwiedzimy też Grenlandię. Nie będziemy rozmawiać jedynie o odległych miejscach. Zapytamy Ją również o ulubione miejsca w polskich górach. Autor książki "Karkonosze - spacerownik ilustrowany" Tomasz Dróżdż zabierze nas w magiczną podróż w Sudety. Poza popularną Śnieżką jest tam znacznie więcej ciekawych miejsc do zobaczenia. Przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie tylko w drodze na Everest bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Wybierając się w góry zawsze musimy zachować rozsądek. Jeżeli coś pójdzie nie tak - do akcji wkraczają oni - ratownicy górscy. Będzie też o osobach z niepełnosprawnościami, które eksplorują górskie tereny. Jak to możliwe? W jaki sposób? Na to pytanie odpowie Paweł Jach, który prowadzi Fundację "Maciek Biega". Pan Paweł wspólnie ze swoim synem regularnie "zdobywają swoje Everesty".
23.07.2022, 119’

#2 Dla miłośników gór

Mateusz Kuźniewski
Zaczniemy od gór za granicami naszego kraju, by potem wrócić do Polski. Dla każdego coś ciekawego. A kto pojawi się w programie? Piotr “Pioter” Jurkowski z popularnego kanału GDZIE BĄDŹ opowie o swojej górskiej pasji. Zajrzymy w góry Gruzji, Rosji, Armenii, Szwecji… i w Alpy też. Odpowiemy sobie na pytanie co zrobić, by spróbować swoich sił na nieco wyższych szczytach - takich powyżej 4 tysięcy czy nawet 5 m n.p.m. Marcin Błeński z projektu Bezpieczny Kazbek opisze nam dokładnie - krok po kroku - drogę na jeden z najbardziej znanych pięciotysięczników - Kazbek. Poza tym razem z Marcinem zwiedzimy góry w Gruzji. To niezwykle różnorodny kraj, który zachwyca wszystkich miłośników gór - tych wyższych i tych niższych. Przewodnik górski Radosław Szczepanek zabierze nas w Beskidy. Odwiedzimy Babią Górę, ale również takie miejsca w Beskidach, w które trafia nieco mniej turystów. Co zabrać w góry? Jak się przygotować? Czy potrzebujemy dużo sprzętu? Organizator kursów lawinowych Jacek Będkowski odpowie na te pytania.
09.07.2022, 119’

#1 Tatry

Mateusz Kuźniewski
Pierwsza odsłona nowej audycji w wakacyjnej ramówce -„Na szlaku” Mateusza Kuźniewskiego. A będzie to audycja bardzo tatrzańska: Przewodnik tatrzański, Przemysław Sobczyk, opowie o tym jak wyglądają góry o wczesnym poranku i jak to jest stanąć twarzą w twarz z... niedźwiedziem brunatnym. Specjalista ds. ekologii i edukacji - Władysław Bętkowski (@eduTatry) - zdradzi nam, czy można pić wodę z górskiego strumienia i jakich zachowań w górach lepiej unikać. Pisarka Beata Sabała-Zielińska opowie o swojej nowej książce, w której pisze o Tatrach dla dzieci. Zdradzi też, dlaczego woli Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich. Nie samymi Tatrami jednak człowiek żyje! Studio Radia 357 odwiedzi wspinacz - Michał Leksiński - który zaprosi Państwa na najwyższy szczyt pięknej Słowenii - Triglav.
doładowanie ...