Cofnij

Life guru - otwórz oczy

Tomasz Gorazdowski

Najprościej napisać, że to dwie godziny dla ludzi aktywnych, dla których świata jest zawsze za mało. A komplikując nieco, bądź wyjaśniając raczej znajda tu Państwo dużo aktywności sportowej nie związanej ze sportem wyczynowym – góry, woda, biegi te krótsze i maratony, rowery, dorny, pojazdy elektryczne, hulajnogi, zegarki dla których mierzenie czasu to jedynie funkcja podstawowa. Nowe sporty, nowe zajęcia i aplikacje, nowe zawody związane z rozwojem techniki i technologii. Audycję prowadzi Tomasz Gorazdowski.

Life guru - otwórz oczy 25.06.22, 120’
Gość: Krzysztof Dołęgowski
Biegacz, ultramaratończyk, zawodnik rajdów przygodowych. Przez lata zastępca redaktora naczelnego magazynu Bieganie. Współautor książki "Szczęśliwi biegają ULTRA:, promotor biegania ultra. W ogniu pytań Mateusza Kuźniewskiego!
Life guru - otwórz oczy 18.06.22, 116’
Gość: Piotr Hercog
Bieg Rzeźnika na 82 km? Bieg górski ultra na 250 km? A może AR Word Series – Sweden na 1100 km? Dla Piotra Hercoga, gościa Tomasza Gorazdowskiego w Life Guru - otwórz oczy, to nic strasznego! Od 15 lat uprawia sporty wytrzymałościowe. Uczestnik około 50 zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w imprezach na orientację w latach 1990 – 2003. W 2014 roku sklasyfikowany w TOP 10 światowego rankingu Ultra-Trail World Tour Series.Czterokrotny rekordzista Biegu Rzeźnika oraz częsty bywalec podium w innych biegach górskich.
Life guru - otwórz oczy 11.06.22, 119’
Z Polski za koło podbiegunowe i z powrotem
9 miesięcy w podróży i 8 000 kilometrów pokonanych na… rowerowym tandemie - ważącym ponad 400 kg i z 50-kg psem na pace…. Klaudia Jadwiszczyk, Krzysztof Lewicki i Kadlook (rasy Alaskan Malamut) w trójkę, jako jedyni na świecie dokonali zimowego przejazdu na rowerze tandemie z dużą przyczepką, z Polski za koło podbiegunowe i z powrotem. Nocowali w namiocie, mierzyli się z temperaturą sięgającą nieraz nawet -35’ C i potężnym wiatrem.
Life guru - otwórz oczy 04.06.22, 119’
Rajdy Tanzanii i Burundi...
Sławomir Makaruk, pseud. Makaron – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. Trochę tego jest... Do 1996 roku organizował polskie i europejskie selekcje Camel Trophy, a od 1997 selekcje w Polsce dla Malboro Adventure Team. Jako kierownik wielu wypraw zwiedził tak egzotyczne miejsca jak m.in. Vanatu, Tajlandia, Nepal, Sudan, Meksyk czy Belize.
Life guru - otwórz oczy 28.05.22, 119’
O innowacjach, które zmieniają świat
Z Maciejem Kaweckim - prorektorem ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezesem Instytutu Lema - porozmawiamy o niezwykłych rozwiązaniach w technice. O naszych polskich naukowcach, ich osiągnięciach, pomysłach i projektach, słynnych na cały świat. O innowacjach, które zmieniają świat. Gwarantujemy, że dziś dowiecie się o wynalazkach, które się Wam nie śniły!
Life guru - otwórz oczy 21.05.22, 119’
Gość: Dominik Bac
Jak wygląda sytuacja grup etnicznych w Ameryce Południowej? Społeczeństwa tego kontynentu należą do najbardziej zróżnicowanych pod względem rasowym i etnicznym na świecie. Zasiedlili go przedstawiciele wszystkich ras oraz wielu narodów europejskich, afrykańskich i azjatyckich. Niestety z miesiąca na miesiąc ich los się zmienia... na gorsze. Dlaczego tak się dzieje i czy ma to związek z wrzecionem osi Ziemi? Gościem Tomasza Gorazdowskiego będzie Dominik Bac - żeglarz, podróżnik, fotograf. Na Ameryce Południowej znający się jak mało kto. Organizował i uczestniczył w wyprawach żeglarskich dookoła obu Ameryk – QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica, wyróżnionych najbardziej prestiżowymi nagrodami. Podróżuje w nieznane zakątki Kolumbii i inne miejsca Ameryki Południowej, gdzie odwiedza żyjące pierwotnie plemiona Indian.
Life guru - otwórz oczy 14.05.22, 120’
Wietnam - wzdłuż i wszerz
Mówią o nim, że jest bardziej wietnamski niż najstarsi Wietnamczycy.... W Wietnamie mieszka od ponad 10 lat i przejechał do wzdłuż i wszerz. Tak biegle nauczył się mówić po wietnamsku, że przez kilka lat prowadził programy o Wietnamie, po wietnamsku, dla Wietnamczyków, w największych wietnamskich stacjach telewizyjnych. Porozumiewa się także komunikatywnie po tajsku oraz khmersku… Gościem będzie Adrian - Adi Hai Phong - Zagrodzki. Opowieści ma w zanadrzu na pewno wiele...
Life guru - otwórz oczy 07.05.22, 120’
Podróż z Polski do Jakucka - motocyklem
Do tego odcinka audycji - trzeba się ciepło ubrać. Marek Suslik pokonał dwanaście tysięcy - motocyklem i to wśrodku zimy. Momentami - było minus pięćdziesiąt stopni. Co przeżył? Co widział?
Life guru - otwórz oczy 30.04.22, 115’
Gość: Mateusz Kusznierewicz
W przedmajówkowym Life guru wypływamy na szerokie wody. Odwiedzimy najbardziej egzotyczne zakątki świata, ale również dowiedzieć się jak połączyć pasję do sportu z biznesem. Gościem Tomasza Gorazdowskiego jest Mateusz Kusznierewicz - nieprzeciętny żeglarz sportowy, kilkukrotny mistrz świata i Europy, wielokrotny zdobywca mistrzostw Polski. Oprócz kariery sportowej Mateusz realizuje się w roli mówcy motywacyjnego, w zakresie budowania strategii, rozwoju marki osobistej, a także zarządzania i komunikacji w zespole. Ma za sobą ponad 800 wystąpień. Od lat angażuje się w działalność społeczną i biznesową.
Life guru - otwórz oczy 23.04.22, 119’
O kulinarnym podbijaniu
To będzie audycja o tym, jak kieruje nami przypadek. Ale też o odwadze i otwartej głowie oraz sposobie na sukces, bo niewątpliwie obie panie, sukces odniosły. W „Life Guru - otwórz oczy” Tomasz Gorazdowski porozmawia z dwoma kobietami, które postanowiły rzucić wszystko i podbić Azję swoimi pomysłami kulinarnymi. Ewą Jankowską, która zawojowała Phnom Penh w Kambodży i Gosią Modlińską, która podbiła pierogowy rynek w Szanghaju.
Life guru - otwórz oczy 16.04.22, 119’
Gość: Rafał Sonik
Gościem Tomasza Gorazdowskiego jest Rafał Sonik, przedsiębiorca, kierowca rajdowy, zwycięzca Rajdu Dakar.
Life guru - otwórz oczy 09.04.22, 120’
Po Napalu z Magdą Jończyk
Pierwsze skojrzanie z Nepalem? Oczywiście Himalaje. Ale dziś spojrzymy na ten kraj z innej strony - gościem Tomasza Gorazdowskiego w audycji „Life guru – otwórz oczy” będzie Magda Jończyk, przewodniczka wycieczek, choć niekoniecznie górskich, właśnie w tym regionie.
Life guru - otwórz oczy 02.04.22, 117’
Szybowce
Wzniesiemy się razem w powietrze na długo i… dość wysoko. Gościem Tomasza Gorazdowskiego będzie lekarz, żeglarz. Mistrz Polski, uczestnik wielu regat, w tym Mistrzostw Europy. Ale przede wszystkim - człowiek instytucja w temacie szybowców. Sebastian Kawa - najbardziej utytułowany szybownik w historii, 17-krotny Mistrz Świata, wielokrotny rekordzista świata. Porozmawiamy o tajemnicach szybowców i polatamy bardzo wysoko - nawet nad Himalajami. To będzie prawdziwa gratka dla miłośników latania.
Life guru - otwórz oczy 26.03.22, 120’
gość: Sobiesław Zasada
Kariera Sobiesława Zasady trwa już 70 lat. W tym czasie wygrał 148 rajdów samochodowych, zdobył też 3 tytuły Mistrza Europy i 8 tytułów Mistrza Polski. Rok temu, w wieku 91 lat, wziął udział w Rajdzie Safari - najtrudniejszym w kalendarzu WRC. Nie planuje zakończenia kariery - na setne urodziny chce wrócić do ścigania w Kenii.
Life guru - otwórz oczy 19.03.22, 119’
Gość: Marcin Jankowski
Gościem Tomasza Gorazdowskiego w audycji „Life Guru - otwórz oczy” jest dziś Marcin Jankowski - dziennikarz, podróżnik, od 2000 roku związany z National Geographic, były redaktor naczelny Pismo. Głównym tematem będzie odkrycie wraku Endurance po 107 latach. Jakie ma znaczenie? I kim był Ernest Shackleton?
Life guru - otwórz oczy 12.03.22, 120’
gość: Grzegorz Kapla
Spotkanie z autorem kryminałów, malarzem kominów, poszukiwaczem i obserwatorem rzeczy dziwnych. Gościem Tomasza Gorazdowskiego będzie Grzegorz Kapla, który zabierze nas w podróż po Azji, głównie tej południowo-wschodniej.
Life guru - otwórz oczy 05.03.22, 120’
Gość: lek. wet. Radosław Fedaczyński
Czy człowiek może otworzyć szkołę latania dla ptaków? Okazuje się, że może! „Pracowity jak mrówka”. To określenie pierwsze przychodzi do głowy po przeanalizowaniu działalności, którą prowadzi Radosław Fedaczyński. Rozmowa z lekarzem weterynarii z Przemyśla, pomysłodawcą i twórcą wielu inicjatyw na rzecz pomocy zwierzętom, takim jak Psia Wioska, Pogotowie dla niedźwiedzi i Bocianie przedszkole. Obecnie zaangażowany jest w ewakuację psów ze schronisk w ogarniętej wojną Ukrainie. Lekarz, który nie ustaje w pomysłach jak pomagać naszym braciom zwierzętom i używa do tego wszystkich dostępnych narzędzi.
Life guru - otwórz oczy 26.02.22, 114’
gość: Arkady Paweł Fiedler - odkrywca
Podróżnik, odkrywca. Czy da się jeszcze być odkrywcą w dzisiejszych czasach? I co da się odkryć - podróżując maluchem? Będzie wspomnienie o imienniku - dziadku Arkadym.
Life guru - otwórz oczy 19.02.22, 120’
O misjach ratunkowych w górach (gość: Marcin Błeński)
Dziś w “Life guru - otwórz oczy” o misjach ratunkowych, o bezpieczeństwie w górach, o potrzebie pomagania i to zupełnie za darmo. Gościem Tomasza Gorazdowskiego będzie Marcin Błeński ratownik medyczny i wysokościowy, ratownik wodny, instruktor i szkoleniowiec, pomysłodawca projektu Bezpieczny Kazbek. Rocznie w ramach akcji, polscy ratownicy odnotowali ponad 250 interwencji w tym kilkanaście wypadków górskich. Jest gdzie i komu pomagać.
Life guru - otwórz oczy 12.02.22, 120’
Ameryka, Kalifornia i Dolina Krzemowa (gość: Magda Gacyk)
O dziwnym świecie Ameryki, Kalifornii i Doliny Krzemowej, O wizytach w szamańskich szałasach. O psychodelicznych mszach i psychodelicznych obrządkach. O tym wszystkim w ,,Life guru - otwórz oczy”, a naszym przewodnikiem będzie Magda Gacyk.
Life guru - otwórz oczy 05.02.22, 112’
Golf - sport i filozofia
Największy w Polsce popularyzator golfa - Andrzej Person. Golfiście różnicę robi wysokość trawy - przyrastającej w ciągu jednego dnia. Przepisy w golfie - nie zmieniają się od setek lat. A co się zmienia?
Life guru - otwórz oczy 29.01.22, 114’
Niemożliwe nie istnieje (gość: Bartosz Ostałowski)
Inspirujące spotkanie z Bartoszem Ostałowskim, jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym z międzynarodową licencją wyścigową, wicemistrzem polski w drifcie w rywalizacji z osobami w pełni sprawnymi. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Bartosz w wieku 19 lat stracił obie ręce w wypadku motocyklowym. Zapraszamy Was na opowieść o młodym człowieku, któremu w jednej chwili zawalił się świat, ale swoją determinacją i odwagą dokonał niemożliwego.
Life guru - otwórz oczy 22.01.22, 117’
Life guru - o chodzeniu. Ekstremalnym
Agnieszka Dziadek przez życie dosłownie maszeruje. Na przykład - trzynaście tysięcy kilometrów przez Stany Zjednoczone - ze zdobytą koroną szlaków długodystansowych.
Life guru - otwórz oczy 15.01.22, 118’
Gość: Krzysztof Wielicki
Wybitny Himalaista, człowiek-legenda, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki świata. W 2013 kierował zimową ekspedycją na Broad Peak, w 2018 - akcją ratunkową na Nanga Parbat. Poznamy rolę szczęścia w górach, kulisy znanych i mniej znanych wypraw. Jakie dylematy i wartości towarzyszą Himalaistom? I jak upływa w górach czas?
Life guru - otwórz oczy 08.01.22, 115’
Szef kuchni w dubajskiej restauracji
Paweł Kazanowski, szef kuchni w restauracji Zuma Dubai, będzie gościem Tomasza Gorazdowskiego. Opowie między innymi o międzynarodowej ścieżce kariery i kulinarnych zamiłowaniach szejków. Macie swoje ulubione danie kuchni wschodniej?
Life guru - otwórz oczy 25.12.21, 60’
Święta na świecie
Goście będą tym razem opowiadać o tym gdzie i jakie - zastały ich święta. W Guru nie może być inaczej - to będzie świąteczne spotkanie z podróżnikami.
Life guru - otwórz oczy 18.12.21, 121’
Fenomen szachów
Gracie w szachy? Macie ulubione otwarcia, strategie, czy pułapki taktyczne? Zapraszamy na spotkanie z Adamem Dzwonkowskim, prezydentem środkowoeuropejskiej FIDE i członkiem teamu naszego arcymistrza, Jan-Krzysztof Duda! Będzie o szachach wśród dzieci, o komputerach szachowych i o tym, co się dzieje obok szachownicy podczas najważniejszych meczów.
Life guru - otwórz oczy 11.12.21, 115’
Life Guru prosto z Tajlandii
Piotr Paulo ma na Phuket szkołę nurkową. Jak żyje się w Tajlandii? Jak królestwo podnosi się po pandemii? I czy warto tam teraz jechać? Będzie też sporo o samym nurkowaniu, więc wielbiciele podwodnego świata powinni być zadowoleni.
Life guru - otwórz oczy 04.12.21, 119’
Kobieta, która skompletowała Koronę Ziemi
Będziemy znów inspirować górsko. Monika Witkowska ma także imponujące dokonania żeglarskie. Odwiedziła również 180 państw świata. Pisze książki. W dwie godziny postara się o wszystkim opowiedzieć.
Life guru - otwórz oczy 27.11.21, 119’
Gość: Michał Leksiński
Kogo Mateusz zaprosił do dzisiejszej audycji? Michała Leksińskiego - podróżnika, miłośnika gór, a zawodowo PRowca, który wędrował po 50 państwach świata i wspinał się na 6 kontynentach. Wymyślił projekt 7 Happy Summits, który promuje ideę budowy rodzinnych domów dziecka. I napisał książkę książkę „Projekt: Wyprawa” o finansowaniu wypraw i współpracy podróżników z korporacjami.
Life guru - otwórz oczy 20.11.21, 120’
Tomek Michniewicz o życiu zawodowych podróżników
Tym razem kolejny z Tomków - Michniewicz opowie nam - poniekąd o samym sobie. Zastępstwo to dobra okazja, by odpowiedzieć na spływające szerokim strumieniem pytania o życie i wyprawy. Tomek Michniewicz przybliży też postać pewnej zawodowej podróżniczki. Kiedyś szukała niedźwiedzi, potem przejechała samotnie Jukon...
Life guru - otwórz oczy 13.11.21, 119’
gość: Maciej Kawecki
Z Maciejem Kaweckim, dziekanem Wyższej Szkoły Bankowej i prezes Instytutu Lema, rozmawia Tomasz Gorazdowski.
Life guru - otwórz oczy 06.11.21, 120’
Trzy tysiące kilometrów konno. Z malutkimi dziećmi
Tym razem w sobotnim "Life guru" wybierzemy się do Patagonii - poznamy wyjątkową rodzinę, która spędza najwięcej czasu podróżując. Środkiem ich lokomocji są... konie. Pewnego razu Mo postanowił kupić konia i udać się w samotną podróż po Meksyku. Do Francji wrócił po dokumenty i spotkał tam miłość swojego życia - Angelę, która pojechała z nim do Londynu, za pracą. Wkrótce na świecie pojawiły się dzieci - Iyan i Ingis.
Life guru - otwórz oczy 30.10.21, 120’
gość: Rafał Wierzbicki
Motyw przewodni - to podróże. Choć nietypowe. Rafał przemieszcza się tak, jakby trwał przełom XIX i XX wieku. Czyli na pewno nie z komórką i nie ze sportowymi butami. Jak sobie poradzić?
Life guru - otwórz oczy 23.10.21, 121’
Pontonem przez Atlantyk
Wypływany na dwie godziny na wodę. Arkadiusz Pawełek to zawodowy nurek i instruktor nurkowania w marynarce wojennej. Instruktor offroadu i poszukiwacz przygód. Arek opłynął pontonem Przylądek Horn i przepłynął nim - Atlantyk...
Life guru - otwórz oczy 16.10.21, 120’
Matka z dzieckiem - przez świat
Jedna z najbardziej dotychczas - otwierająca oczy historia. Joanna i Gaja Nowak wyjechały na trzy miesiące w świat, ale wróciły po sześciu latach. Podróżowały po miejscach nie uznawanych zawsze za bezpieczne. Czy niemożliwe nie istnieje?
Life guru - otwórz oczy 09.10.21, 121’
goście: Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski
Tam nas jeszcze nie było - dosłownie w każdym miejscu Himalajów. Para, która gości w Guru - postanowiła z przerwami przejść najwyższe pasmo górskie świata. Od Bhutanu po Pakistan. 3600 kilometrów, sto przełęczy - w sumie prawie rok.
Life guru - otwórz oczy 02.10.21, 119’
O świecie manipulacji
Gość: Bogumił Słama. Legenda polskich gór, instruktor alpinizmu. O górach opowiada godzinami, tym razem - o manipulacji w górach...
Life guru - otwórz oczy 25.09.21, 119’
gość: Andrzej Piętowski
Kajarz, zdobywca, odkrywca. Kierownik wyprawy, która jako pierwsza spłynęła najgłębszym kanionem świata. Ale to nie tylko opowieść o wiosłowaniu. Będą także awantury i polityka!
Life guru - otwórz oczy 18.09.21, 120’
Podniebna audycja z Lądka-Zdroju
Gościem Tomka Gorazdowskiego będzie Michał Gierlach. Uczestnik paralotniowych wyścigów, wziął udział w swoistym paralotniowym Tour de France - wyścigu przez Alpy - na piechotę i latając. Poważne, ekstremalne i ekscytujące wyzwanie.
Life guru - otwórz oczy 11.09.21, 120’
gość: Barbara Prymakowska
Biega, po płaskim, i po górach. Niedawno została mistrzynią świata. Porozmawiamy z nią o niepohamowanej chęci do życia, kolejnych wyzwaniach, szczytach górskich i szczytach formy.
Life guru - otwórz oczy 04.09.21, 120’
gość: Marcin Kostrzynski
Strzelbę zamienił na aparat fotograficzny. Z lasu wydobywa to co najlepsze. Dziki, wilki, jelenie - do jakich wniosków doszedł nasz bohater obserwując zwierzęta? Dlaczego dokonała się w nim tak drastyczna przemiana?
Life guru - otwórz oczy 28.08.21, 120’
gość: Robert Korzeniowski
Najbardziej utytułowany polski olimpijczyk w historii. Rekordzista świata w chodzie. Opowie o swojej drodze dojścia do niesamowitych sukcesów. O zmieniającym się świecie. Jak chorowity chłopiec znalazł się w galerii chwały olimpizmu?
Life guru - otwórz oczy 21.08.21, 120’
Nietypowe maratony z Wojtkiem Machnikiem
Nasz bohater - pracował w korporacji, ale zamienił się niemal w Forresta Gumpa. Zaczął biegać i wpadł na pomysł, by przebiec maratony we wszystkich krajach świata. Sto - ma już za sobą.
Life guru - otwórz oczy 14.08.21, 120’
O miłości do wioślarstwa
Ona - srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio i brązowa medalistka Igrzysk w Rio de Janeiro. Mistrzyni Świata i Europy. On - brązowy medalista Mistrzostw Europy i Pucharu Świata, wielokrotny Mistrz Polski. Połączyła ich pasja do sportu i miłość do wioślarstwa. Agnieszka Kobus-Zawojska i Maciej Zawojski byli gośćmi Tomasza Gorazdowskiego w „Life Guru - otwórz oczy”.
Life guru - otwórz oczy 07.08.21, 120’
Sztuka drzewek Bonsai
Rafał Klimczewski - prosto z Tokio. Mieszka i uczy się w stolicy Japonii. Zadanie ma niełatwe - bo sztuka Bonsai - to dążenie do doskonałości. Jak odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości?
Life guru - otwórz oczy 31.07.21, 120’
gość: Adam Bielecki
Wybitny himalaista i pierwszy zdobywca dwóch ośmiotysięczników zimą. Będzie o zabawnych początkach, ale też oczywiście o wyzwaniach, trudnych wyborach, odpowiedzialności za siebie i innych.
Life guru - otwórz oczy 24.07.21, 117’
Wokół Igrzysk
Andrzej Person - ze sportem związany jest od zawsze. Prezes, działacz, dziennikarz, senator i świetny opowiadacz sportowych historii. Sportowe wydarzenia - komentował od 88'go roku.
Life guru - otwórz oczy 17.07.21, 119’
Wzdłuż Wisły - na pieszo
Mateusz Waligóra i Dominik Szczepański. Jaką niesamowitą podróż można zacząć już za progiem domu? Mateusz przeszedł 1200 kilometrów brzegiem Wisły. Pytał napotkanych ludzi o to - co dzieje się z rzeką. Do jakich doszedł wniosków?
Life guru - otwórz oczy 10.07.21, 120’
Gość: Piotr Pustelnik
Gościem Tomka Gorazdowskiego jest prawdziwy guru alpinizmu, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki świata. Zapraszamy na rozmowę z Piotrem Pustelnikiem.
Life guru - otwórz oczy 03.07.21, 118’
Gość: Marek Brzeziński
O Francji, jedzeniu, Tour de France i życiu korespondenta w rozmowie z Tomaszem Gorazdowskim opowiada Marek Brzeziński.
Life guru - otwórz oczy 26.06.21, 120’
Gość: Radosław Nawrot
Dziś w Life guru - otwórz oczy będzie nie o pasji, a o pasjach! Mój gość Radosław Nawrot to... (kolejność dowolna): zwycięzca Wielkiej Gry - temat zwierzęta * dziennikarz * krytyk filmowy * podróżnik * kolekcjoner * znawca.
Life guru - otwórz oczy 19.06.21, 117’
Czy niedługo wszyscy staniemy się cyborgami?
Dziś w „Life Guru” nie wspinamy się, nie nurkujemy, nie jedziemy na rowerze dookoła świata, ale otwieramy szeroko oczy na świat dookoła. I wraz z Magdalena Gacyk – dziennikarką, pisarką, analityczką trendów technologicznych i konsultantką polskich startupów w Dolinie Krzemowej – sprawdzimy tę odważną tezę o cyborgach. Tam w Kalifornii jest jakaś chora, poranna godzina, ale ja twardo zapraszam na rozmowę o tym, jaka czeka nas przyszłość!
Life guru - otwórz oczy 12.06.21, 120’
Gość: Marcin Możdżonek
Siatkarski Mistrz Świata - Marcin Możdżonek opowie dziś o drodze. Drodze do sukcesów, o zwycięstwach i porażkach i o swojej pasji - do siatkówki i sportu. Porozmawiamy też trochę o kulisach wielkiego sportu i o żartach z piłkarzy.
Life guru - otwórz oczy 05.06.21, 120’
Samotnie dookoła świata
Wyobraźcie sobie pokój 6 metrów na 2 metry. I że przez 270 dni nie możecie się z niego ruszyć, choćbyście bardzo chcieli. A wokół was ocean. Tony wody. A wy na łódeczce 6 metrów na 2 metry. Bez silnika, tylko z żaglem… Dziś gościem Tomasza Gorazdowskiego będzie Szymon Kuczyński, który dwukrotnie opłynął świat. Samotnie, bez zawijania do portów, w 270 dni. Nikt na mniejszym jachcie nie pokonał tej trasy tradycyjną drogą, wzdłuż trzech przylądków.
Life guru - otwórz oczy 29.05.21, 119’
O pasji do motocykli
Tym razem Witold Palak - ukochał sobie Indie, nieustannie poszukuje, mówi o sobie "notoryczny imigrant". Jednośladem poruszał się między innymi po Wietnamie, Kambodży, Birmie i Australii.
Life guru - otwórz oczy 22.05.21, 120’
O kyudo - japońskiej sztuce walki
Dziś Life Guru o drodze walki. O sztuce wojny. Dziś o japońskich sztukach walki, z naciskiem na Kyudo - łucznictwo ceremonialne, wywodzące się z tradycji samurajskich. Łączące w sobie elementy walki i opanowania filozofii Zen. Ale i o laido, czyli sztuce posługiwania się japońskim mieczem będzie. Sam więc nie wiem, czy w związku ze sztuką walki - przyspieszymy, czy w związku z Zen - zwolnimy… Wszystko może się wydarzyć. Naszymi gośćmi będą Emilia Iwaniuk-Rychłowska i Witold Rychłowski oraz Janusz Surma.
Life guru - otwórz oczy 15.05.21, 120’
Jelczem w Himalaje
A gdyby tak pojechać jelczem z Polski w Himalaje? Brzmi niedorzecznie? Ale przecież to już się zdarzyło! W 1979 roku. Teraz podobną ekspedycję śladami uczestników tamtej podróży chce zorganizować ekipa pod kierownictwem Macieja Pietrowicza.
Life guru - otwórz oczy 08.05.21, 118’
Gość: Anna Jaklewicz
Tym razem w Life Guru - problemy świata. Zanieczyszczenie wody i powietrza. Czy rzeczywiście mamy na to wpływ? Podróżniczka, archeolog i antropolog Anna Jaklewicz - odpowiada na pytania Tomka Gorazdowskiego. Między innymi o akcję "Książka za worek śmieci".
Life guru - otwórz oczy 01.05.21, 118’
Pomoc dzięki technologii
Czy dzięki Wirtualnej Rzeczywistości można pomagać innym? Piotr Łój z Fundacji Virtual Dream - LojKe ma na to pomysł i już go realizuje. Dzisiaj w #LifeGuru opowie jak spełnia marzenia dziecięcych wojowników, chorych na raka oraz leżących w hospicjach. Projekt Piotra można wesprzeć tutaj: www.patronite.pl/VirtualDream
Life guru - otwórz oczy 24.04.21, 119’
Na przekór ograniczeniom
Dziś w „Life guru” o pokonywaniu barier i spełnianiu marzeń. Na przekór ograniczeniom. – Moim gościem będzie Michał Woroch, który mimo swojej niepełnosprawności ruchowej (porusza się na wózku), wyznacza sobie cele, które dla sprawnego człowieka nie są łatwe. Razem z przyjacielem Maciejem Kamińskim (poruszającym się też na wózku), w ponad rok przejechali – specjalnie przystosowanym samochodem – trasę z Ziemi Ognistej na Alaskę – mówi Tomasz Gorazdowski, gospodarz audycji. Teraz Michał przygotowuje się do pokonania trekkingu dookoła Annapurny. Chce to zrobić na... specjalnym „łaziku”! Michał tym, co robi pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, że trzeba tylko chcieć. A swoją postawą potrafi zarażać innych.
Life guru - otwórz oczy 17.04.21, 120’
Łodzią przez świat
Tomasz Gorazdowski zabiera nas na wodę. Co widać za oknem? Z czego musieli zrezygnować? Ania i Bartek Dawidowscy od kilku lat żyją na jachcie na Karaibach. Jachcie osiemdziesięciometrowym. Tak trzeba żyć?
Life guru - otwórz oczy 10.04.21, 119’
gość: Magdalena Gorzkowska
Gościem w audycji Tomasza Gorazdowskiego jest Magdalena Gorzkowska. To dziewczyna, która nie znosi nudy i... nie boi się NOWEGO w swoim życiu. W 2012 roku wystąpiła na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w sztafecie 4x400 metrów. Później jednak bieżnię zamieniła na góry i dziś może pochwalić się zdobyciem trzech ośmiotysięczników: Mount Everestu, Makalu i Manaslu. Uczestniczyła też w styczniowych próbach zdobycia K2 zimą.
Life guru - otwórz oczy 03.04.21, 114’
Świat internetu
Ludzie z pasją to nie jedyni bohaterowie audycji Life Guru. Tym razem świat dookoła i pytanie o to jak funkcjonujemy w świecie internetu. Wnioski są ciekawe i przerażające. Profesor Michał Kosiński z Uniwersytetu Stanforda oraz Maciej Kawecki z SWPS.
Life guru - otwórz oczy 27.03.21, 120’
Festiwale, N50
Tym razem nieco inaczej. Guru wokół Festiwalu 50N. W ramach wydarzenia - spotkanie z Krzysztofem Wielickim - jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. To piąty człowiek na świecie, któy zdobył Koronę Himalajów. A to nie jedyny nasz gość.
Life guru - otwórz oczy 20.03.21, 119’
Rajdy samochodowe
Kierowca i pilot rajdowy, trener judo. Tym razem o sukcesy, pasje i motywację Tomek Gorazdowski pyta Jarosława Kazberuka. A jest o co pytać - Rajd Transylwania, Rajd Transsyberia, Marocco Challenge, Dakar.
Life guru - otwórz oczy 13.03.21, 121’
Żeglarstwo
Wczesny wieczór w Gambii. Statek zacumowany w zaroślach. To główny dom dla Kazimierza Ludwińskiego. Nasz bohater miał dwadzieścia parę lat, kiedy z braćmi zbudował żaglowy katamaran. Od Afryki Zachodniej zaczęła się przygoda z żeglowaniem i na niej się skupia, choć Kazimierz ma za sobą także rejs dookoła świata.
Life guru - otwórz oczy 06.03.21, 119’
Podróże piesze
Łukasz Supergan ma w nogach ponad 23.000 kilometrów po trzech kontynentach. Przez świat - z pasją na piechotę. Iran, Islandia, Kurdystan, Syria lub - polskie góry. Takich w audycji nam trzeba!
Life guru - otwórz oczy 27.02.21, 121’
Podróże
Tym razem bohaterem jest globtroter - Sławek Muturi. Prawdopodobnie pierwszy Polak, który dwukrotnie odwiedził... wszystkie kraje świata.
Life guru - otwórz oczy 20.02.21, 119’
Rajdy samochodowe
O dokonaniach najbardziej utytułowanego i najpopularniejszego pilota i kierowcy rajdowego Macieja Wisławskiego można opowiadać długo - a najlepiej - zrobi to on sam. I taki jest plan na ten odcinek Guru.
Life guru - otwórz oczy 13.02.21, 120’
Żeglarstwo samotne i regatowe
Kapitan Waldemar Heflich o żeglarstwie opowiada z prawdziwą pasją. Joanna Pajkowska przepłynęła ponad 250 tysięcy morskich mil. Zbigniew Gutkowski jako pierwszy Polak wystartował w regatach okołoziemnskich VELUX 5 Oceans Race.
Life guru - otwórz oczy 06.02.21, 119’
Wyczyn
Krew, pot, łzy i zimno. Michał Kiełbasiński ukończył najtrudniejszy bieg w Arktyce. Pokonał 235km w górach w 35 godzin. 700 kilometrów w minus pięćdziesięciu stopniach? To tylko prolog...
Life guru - otwórz oczy 30.01.21, 117’
Himalaizm
K2 zimą - ostatecznie zdobyte. Rozmawiamy z Andrzejem Bargielem - narciarzem wysokogórskim, biegaczem, himalaistą, który zjechał na nartach z K2 oraz z Piotrem Pustelnikiem - zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. W programie także: Dominik Szczepański - dziennikarz, który pisze o górach i Rafał Fronia - himalaista, maratończyk, podróżnik.
Life guru - otwórz oczy 23.01.21, 118’
Rowery
Maria Garus dopiero zaczęła swoją przygodę z ekstremalną jazdą. Zaczęła z wysokiego C - bo wyruszyła w wyprawę z Alaski do Argentyny. Piotr Strzeżysz, autor bloga onthebike.pl jeździ rowerem odkąd pamięta. Podróżnik, pisarz, fotograf. Zwycięzca nagród, bohater filmów.
Life guru - otwórz oczy 16.01.21, 121’
Latanie
Tomasz Gorazdowski rozmawia z Dominikiem Pundą - pasjonatem lotnictwa - historii oraz samych lotów. Człowiekiem, który wychował kolejne pokolenia lotników. W studiu także Marcin Szamborski - także pilot oraz wykonawca ponad 1200 skoków ze spadochronem.
Life guru - otwórz oczy 09.01.21, 117’
Nurkowanie
Dwie godziny dla ludzi aktywnych, dla których świata jest zawsze mało. W pierwszym odcinku Guru - wicemistrzyni świata we freedivingu - Emilia Biała. A także Sławomir Makaruk - zawodowy nurek, podróżnik, fotograf, ratownik TOPR.

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.3.6