Cofnij

Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357)

Izabela Woźniak

Czyli jak zostać człowiekiem. To podcast o tym, dlaczego to człowiek tysiące lat temu odniósł ewolucyjny sukces. Co sprawiło, że staliśmy się ludźmi i w czym pobiliśmy na głowę rywali? Czy opanowanie ognia było tym kamieniem milowym, a może ewolucja ludzkiej dłoni, która spowodowała, że mogliśmy wytwarzać narzędzia – najpierw kamienne a teraz budujemy drapacze chmur. Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć antropolodzy, archeolodzy, genetycy, paleontolodzy, archeozoolodzy, badacze języka i kultury. A czasem specjaliści z zupełnie odległych dziedzin.

Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357) 30.11.21, 38’
#5 Najstarsze ślady człowiekowatych cz. 2
Druga część opowieści o sensacyjnym odkryciu polskich naukowców na Krecie. Kilka lat temu znaleźli tam najstarsze ślady człowiekowatych, najpierw datowane na 5 milionów 700 tysięcy lat, ale ostatnie badania wskazują na to, że są jeszcze starsze – mają ponad 6 milionów lat. Iza Woźniak kilka tygodni temu, jako jedyna przedstawicielka mediów z całego świata, miała okazję przyglądać się konserwacji „tropów z Trachilos.” Od kilku lat nikt ich nie oglądał…
Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357) 30.08.21, 43’
O atrakcyjności biologicznej człowieka
Ile wspólnego mamy z innymi zwierzętami i kto jest większym ekspertem „w tych sprawach”? Do kogo w sypialni jesteśmy bardziej podobni - do gibona czy szympansa? Do czego poza reprodukcją szympansy wykorzystują seks i czy człowiek wpadł na ten sam pomysł? Czy rozmiar ma znaczenie? Jak i w co wyposażyła nas ewolucja, byśmy odnosili sukcesy w podbojach miłosnych? W czwartym odcinku podcastu Izabela Woźniak rozmawia o tym wszystkim z prof. Bogusławem Pawłowskim, biologiem i ewolucjonistą z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357) 19.07.21, 40’
Najstarsze ślady człowiekowatych
Czy trzeba będzie zmieniać podręczniki do ewolucji? Na razie tropy są badane. Pewne jest to, że kilka lat temu na Krecie polscy naukowcy odkryli najstarsze ślady człowiekowatych, starsze od tych w Afryce – uważanej przecież za kolebkę gatunku ludzkiego. Mają prawie 6 milionów lat ale ujrzały światło dzienne zaledwie kilka lat temu. Izabela Woźniak autorka podcastu pojechała na Kretę by je zobaczyć i rozmawiała także z paleontologiem, który odkrył ślady…
Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357) 16.05.21, 37’
Ile pramatek mają Europejczycy?
W tym odcinku Ewolucjonistów o tym, ile pramatek mają współcześni Europejczycy, kim jest Helena, jakie znaczenie w kryminalistyce ma pochodzenie i ewolucja człowieka, a także jego geny oraz o tym, co łączy autorkę Ewolucjonistów z Meryl Streep. Drugi odcinek będzie o genach.
Ewolucjoniści (tylko w Twoje 357) 12.04.21, 47’
Skąd się wzięli Polacy?
A żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba także zadać inne - czy polscy homo sapiens uprawiali seks z neandertalczykami? Jakie zwierzęta były ich ulubionymi i dlaczego anatomicznie współcześni ludzie lubili jaskinie na południowych zboczach gór.

Wesprzyj nas

Patronite

Polub nas

v1.1.11