Idź do treści
Dodaj do ulubionych
kuba.benedyczak@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Kuba Benedyczak

Co by było, gdyby...

Podcast o historii alternatywnej Polski i świata, o tym, że wydarzenia historyczne mogły potoczyć się w innym kierunku, a nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Co prawda wielu ludzi uważa, że gdybanie na temat historii to strata czasu, bo co było i nie jest nie pisze się w rejestr, ale my to właśnie zrobimy. Skoro większość z nas zadała sobie choć raz w życiu pytanie, co zrobiłaby po wygranej w totka, dlaczego nie zapytać, jakby to było gdyby ktoś zabił Hitlera, a w Polsce nie upadł komunizm? "Co by było, gdyby..." to z jednej strony zabawa historią, z drugiej okazja do zrozumienia dlaczego żyjemy w takim a nie innym świecie. Pierwszy odcinek podcastu dostępny dla wszystkich, kolejne tylko dla patronów Radia 357.
DLA WSZYSTKICH 26.01.2023, 59’

#4 Świat bez Beatlesów nie byłby taki sam

Kuba Benedyczak
Lata 50. i 60. XX wieku były jednymi z najwspanialszych w historii muzyki, przynajmniej według autora podcastu "Co by było, gdyby..." Kuby Benedyczaka i jego gościa Daniela Wyszogrodzkiego. Obaj zastanawiają, czy historia muzyki mogła potoczyć się inaczej, gdyby nie było II wojny światowej i wojny w Wietnamie, gdyby nie zginął Kennedy, a jakiś policjant-rasista zabił Milesa Davisa? Jak wyglądałby świat bez beatlemanii? Czy gdyby panie i panowie z Klubu 27 wciągnęli o jedną kreskę mniej, to staliby się na kolejnych płytach cieniem samych siebie? Dlaczego punkowcy nie uratowali rocka, skoro mieli tak fajne nazwy kapel? I wreszcie czy Czesław Niemen miał szansę na zrobienie międzynarodowej kariery? To tylko wybrane zagadnienia, o których posłuchacie w ostatnim odcinku cyklu "Co by było, gdyby...".
DLA WSZYSTKICH 12.01.2023, 74’

#3 III wojna światowa (USA vs. ZSRR)

Kuba Benedyczak
Od początku lat 50. do rozpadu ZSRR ludzkości towarzyszył strach przed wybuchem wojny nuklearnej między dwoma wrogimi obozami: NATO pod wodzą Stanów Zjednoczonych i Układem Warszawskim kierowanym przez Związek Radziecki. Podczas obecnej wojny w Ukrainie, Władimir Putin regularnie straszy świat, odpaleniem głowic nuklearnych w kierunku Ukrainy i państw Zachodnich. W najnowszym odcinku rozmawiamy o tym, jak wyglądałby konflikt nuklearny w okresie zimnej wojny i obecnie oraz kto zwyciężyłby, gdyby doszło do wojny między USA z ZSRR. Gościem jest dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, znawca kwestii militarnej rywalizacji mocarstw, autor książki „Odstraszanie. Strategia i polityka”, który jest regularnym uczestnikiem szczytów NATO.
DLA WSZYSTKICH 29.12.2022, 51’

#2 Gdyby Wołodia nie został Putinem

Kuba Benedyczak
W drugim odcinku podcastu "Co by było gdyby" o historiach alternatywnych Kuba Benedyczak rozmawia z prof. Hieronimem Gralą, wybitnym znawcą Rosji i byłym dyplomatą w tym kraju. Obaj zastanawiają się, co by było, gdyby Władimir Putin się nie urodził, został judoką albo nie stałby się prezydentem Rosji? Jak mogły inaczej potoczyć się losy tego kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego, czy Rosja mogła być lepsza, gdyby Jelcyn przekazał władzę komuś innemu, aż wreszcie czy bez Putina doszłoby do inwazji na Ukrainę? Prof. Hieronim Gralla wie co mówi, ponieważ miał okazję oglądać na żywo Putina i całą kremlowską wierchuszkę w latach 90., gdy nie byli jeszcze nikomu znani, a także potem, kiedy przejęli Rosję.
DLA WSZYSTKICH 28.10.2022, 45’

#1 Zamach z 11 września 2001 roku

Kuba Benedyczak
11 września 2001 roku doszło do czterech skoordynowanych ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Wszyscy znamy widok samolotów pasażerskich wbijających się w 110-piętrowe wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Ale czy Ameryka była skazana na zamachy terrorystyczne? Co gdyby amerykańskie służby działały lepiej, a w Białym Domu zasiadał inteligentniejszy prezydent? Co gdyby Sowieci nie najechali wcześniej Afganistanu i nie powstałby nowoczesny terroryzm islamski? Gdyby wcześniej ktoś zabił bin Ladena i zlikwidował Al-Kaidę? I ostatecznie, czy nasz świat byłby lepszy bez zamachów z 11 września? Nie, pewnie nie. Ale z pewnością byłby inny. Gościnią pierwszego odcinka jest prof. Ludmika Włodek ze Studium Europy Wschodniej UW, autorka książki "Buntowniczki z Afganistanu". [Odcinek dostępny dla wszystkich słuchaczy]
doładowanie ...