Idź do treści
Dodaj do ulubionych
tomasz.jelenski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Tomasz Jeleński

Ciekawości z przeszłości

Niezwykłe spotkania z historią - między innymi o mongolskich latawcach w bitwie pod Legnicą, o londyńskim smogu czy starych, wręcz zabytkowych komputerach, a także architekturze industrialnej XIX i XX wieku. Dostępne tylko w Twoje 357.
01.02.2022, 29’

#30 Ukryci w drzewie

Tomasz Jeleński
Dwaj żydowscy bracia ukrywali się wewnątrz potężnego drzewa w parku w Wiśniowej tuż pod okiem Niemców, a polska rodzina z Siemianowic powiększyła piwnicę, by zbudować kryjówkę dla swoich żydowskich sąsiadów. O takich niezwykłych miejscach Tomasz Jeleński rozmawia z dr Natalią Romik i dr Aleksandrą Janus w 30. odcinku podcastu "Ciekawości z przeszłości".
25.01.2022, 23’

#29 Język Kamiennik

Tomasz Jeleński
Jak dzieciństwo wpływa na nasze dorosłe życie, czy można długo wytrzymać w samotności i czym jest życiowe doświadczenie. Będzie też o poezji inspirowanej Wergiliuszem, a także greckimi mitami. Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Język Kamiennik, tajemniczy poeta.
18.01.2022, 30’

#28 Kolejowe wspominki

Tomasz Jeleński
Gościem Tomasza Jeleńskiego jest dr Ariel Ciechański, który powspomina, jak to kiedyś na kolei bywało i jakie kolejowe perełki są w lokomotywowni w Skierniewicach. Będzie coś o pociągu zasilanym prądem z akumulatorów sprzed ponad stu laty i pewnym ,,kiblu", który został uznany za zabytek.
11.01.2022, 24’

#27 Habitat

Tomasz Jeleński
Ciekawość z przeszłości odwiedziły Habitat, sklep i fundację, która ratuje stare meble i stare niepotrzebne już przedmioty. Zamiast trafić na wysypisko, wszystko jest odnawiane i puszczane dalej w obieg. A środki ze sprzedaży trafiają do ludzi w trudnej sytuacji materialnej. Gośćmi Tomasza Jeleńskiego są Maria Malinowska-Sikora i Maciej Kosiorek.
04.01.2022, 21’

#26 Genealogia

Tomasz Jeleński
Znamy imiona swoich rodziców, dziadków... Ale z pradziadkami może być już kłopot. W tym odcinku gościem Tomasza Jeleńskiego jest Marta Maćkowiak, która szuka przodków różnych ludzi. Bo szukanie swoich korzeni jest fascynującym, chociaż niełatwym zajęciem.
28.12.2021, 31’

#25 Hubal

Tomasz Jeleński
Major Henryk Dobrzański, słynny Hubal - żołnierz, który nie poddał się po klęsce września 1939 roku. Przez siedem miesięcy walczył z Niemcami, zadając im poważne straty, jak na niezłomnego żołnierza przystało, zginął z bronią w ręku. Do dziś nie wiemy, gdzie są pochowane szczątki bohaterskiego majora. Być może jednak nastąpi przełom w poszukiwaniach. Gośćmi Tomasza Jeleńskiego są Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń ze Stowarzyszenia WIZNA 1939.
21.12.2021, 30’

#24 Z lotu ptaka

Tomasz Jeleński
Z góry lepiej widać... Gośćmi Tomasza Jeleńskiego są Aleksandra Łogusz i Maciej Margas, fotograficy, którzy od kilku już lat robią zdjęcia z góry, czyli z dachów wieżowców, z drona, samolotu, śmigłowca czy z balonu. Okazuje się, że zdjęcia zrobione przed dwoma laty stają się powoli historycznymi, bo tak szybko zmienia się zabudowa dużych miast.
14.12.2021, 38’

#23 Jedenastka

Tomasz Jeleński
Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Marek Masalski, pilot i prezes Fundacji Polskie Samoloty Historyczne. Pojawił się pomysł zbudowania latającej repliki słynnej "jedenastki", jak na swoje pezetelki mówili polscy piloci. PZL P 11c był samolotem myśliwskim, który słynął z niebywałej zwrotności. Kiedy wszedł do służby w 1935 roku był jednym z najnowocześniejszych samolotów w Europie, jednak we wrześniu 1939 roku znacznie ustępował już szybszym niemieckim messerschmittom. Czy jest szansa na zbudowanie latającej repliki najsłynniejszego polskiego samolotu?
07.12.2021, 26’

#22 Grodzisk, Grodziszcze

Tomasz Jeleński
"Ciekawości z przeszłości" zawędrowały w okolice niewielkiej stacji kolejowej Grodziszcze Mazowieckie. Leżąca tu miejscowość nosi zupełnie inną nazwę - Grodzisk. Nic jednak nie dzieje się przez przypadek - to pozostałość po dawnym wczesnopiastowskim grodzisku. Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Daniel Marciniak, miłośnik historii i rekonstruktor.
30.11.2021, 46’

#21 Pompki, riksze i granaty

Tomasz Jeleński
Wszystko zaczęło się od japońskich rowerów - zapalony cyklista Stefan Dobrowolski założył przed wojną firmę produkującą drobne części rowerowe i zajmującą się naprawą jednośladów. Goście Tomasz Jeleńskiego - Jerzy i Rafał Dobrowolscy - opowiedzą o tym, jak niełatwo było być przedsiębiorcą w Polsce Ludowej i co pompki mają wspólnego z rikszami i granatami.
23.11.2021, 35’

#20 Staroobrzędowcy

Tomasz Jeleński
Staroobrzędowcy to zapomniana już dziś społeczność religijna powstała w Rosji w połowie XVII wieku. W Polsce nieliczne skupiska starowierców przetrwały na Suwalszczyźnie i w okolicach Szczytna, w Wojnowie. Ten odcinek podcastu powstał w Skułach na Mazowszu, gdzie po starowiercach zostały jedynie nagrobki w lesie. A gościem Tomasza Jeleńskiego jest Jacek Kiljański, lekarz i z zamiłowania historyk.
16.11.2021, 28’

#19 Dźwięki udźwięcznione

Tomasz Jeleński
Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Piotr Lakwaj - dźwiękowiec, realizator dźwięku, autor audycji "Dziwnosłowy udźwięcznione". Czy Zakopane 30 lat temu brzmiało tak samo jak dziś? A co się zmieniło? I jak głos rozchodzi się na śniegu?
09.11.2021, 32’

#18 7 Pułk Ułanów Lubelskich

Tomasz Jeleński
7 Pułk Ułanów Lubelskich stacjonował w... Mińsku Mazowieckim. I właśnie w tym mieście powstał kolejny odcinek "Ciekawości z przeszłości". Raz na zawsze zostanie rozwiany mit o kawalerzystach z 1939 roku, rzekomo atakujących szablami niemieckie czołgi. Zaprasza Tomasz Jeleński.
02.11.2021, 19’

#17 Sobibór

Tomasz Jeleński
Niemiecki nazistowski obóz zagłady w Sobiborze istniał dwa lata, powstał w maju 1942 roku. Zamordowano w tym miejscu około 180 tysięcy Żydów. W październiku 1943 roku doszło do powstania i masowej ucieczki więźniów. Spośród 300 osób, które podniosło bunt, wojnę przeżyło zaledwie kilkadziesiąt osób.
26.10.2021, 28’

#16 Chiński czajniczek

Tomasz Jeleński
Jakim cudem chiński czajniczek przetrwał wojenną zawieruchę i co łączy go Aleksandrem Czeszunistem, pilotem z czasów I wojny światowej. Będzie też o niezwykle tajemniczym porwaniu pociągu podczas wojny domowej w Rosji Sowieckiej. A o tym wszystkim w rozmowie Tomasza Jeleńskiego z pisarzem Michałem Cichym.
19.10.2021, 36’

#15 Teatr Witkacego

Tomasz Jeleński
W tym odcinku podcastu poczują Państwo odrobinę metafizyki - Tomasz Jeleński rozmawia z Krzysztofem Najborem, aktorem, który 36 lat temu przyjechał do Zakopanego z grupą szaleńców, by założyć Teatr Witkacego. Pojawi się też kilka perełek dźwiękowych, między innymi fragmenty spektaklu "Szalona lokomotywa", który rzeczywiście został zagrany w... jadącym pociągu.
12.10.2021, 42’

#14 Tanzania a sprawa polska

Tomasz Jeleński
Trochę afrykańskiej egzotyki - w tym odcinku Tomasz Jeleński rozmawia z Heleną Gołdon, która dziesięć lat spędziła w Afryce. Wspomnimy o polskich uchodźcach w Tanzanii, o polskich cmentarzach w Afryce i zastanowimy się, jak nieświadomość może być przyczyną rasizmu i czego możemy nauczyć się od Tanzańczyków.
05.10.2021, 39’

#13 Nieustanne wędrowanie - Dolny Śląsk

Tomasz Jeleński
Tomasz Jeleński rozmawia z Ines Ormiańczyk i Danielem Demarczykiem, którzy stworzyli projekt Nieustanne Wędrowanie. Zwiedzają opuszczone i zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku.
28.09.2021, 38’

#12 KL Plaszow

Tomasz Jeleński
Ciekawości z przeszłości odwiedziły Kraków. Zaledwie 4 kilometry od krakowskiego rynku istniał zapomniany dziś KL PLASZOW, początkowo obóz pracy, a potem niemiecki obóz koncentracyjny. Tomasz Jeleński rozmawia z Martą Śmietaną i Jackiem Stawiskim, pracownikami Muzeum Pamięci KL Plaszow.
28.09.2021, 32’

#11 Samochody w PRL

Tomasz Jeleński
Warszawy, małe i duże fiaty. A także syrenki i polonezy - to były samochody produkowane w Polsce i o tych już dziś reliktach przeszłości Tomasz Jeleński rozmawia ze Zbigniewem Mikiciukiem, dyrektorem i właścicielem Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.
21.09.2021, 39’

#10 Archeologia, czyli co można wykopać z ziemi

Tomasz Jeleński
Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Zbigniew Polak, kierownik Pracowni Badań Archeologicznych w Muzeum Warszawy. Odcinek poświęcony archeologii średniowiecznej, chociaż obaj panowie spotkali się przy całkiem współczesnym... śmietniku w Milanówku.
30.08.2021, 29’

#9 TOPR

Tomasz Jeleński
Tym razem "Ciekawości z przeszłości" zawędrowały w Tatry i do Zakopanego. Gościem Tomasza Jeleńskiego jest Mieczysław Ziach, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym odcinku podcastu będzie i o historii TOPR-u i o niefrasobliwości turystów.
24.08.2021, 16’

#8 Starych mebli czar

Tomasz Jeleński
O przywracaniu do życia starych stołów, szaf, kredensów. Niektóre liczą sobie kilka stuleci, inne są z dwudziestolecia międzywojennego, nie brak i takich z lat 50. czy 60. A o swojej pracy przy renowacji mebli opowiada Aneta Bukowska.
17.08.2021, 42’

#7 Poszukiwacze

Tomasz Jeleński
Chodzą po lasach, zaglądają na miejsca dawnych bitew - szukają monet, biżuterii czy starego uzbrojenia. W tym odcinku podcastu Tomasz Jeleński rozmawia z Joanną Kaferską-Kowalczyk i Jackiem Wielgusem, prezesem Polskiego Związku Eksploratorów.
10.08.2021, 45’

#6 Pomniki

Tomasz Jeleński
Pomników w Polsce są tysiące, a może raczej dziesiątki tysięcy. Jedne są niewielkie, inne ogromne, swoją wielkością wręcz przytłaczają. O pomnikach Tomasz Jeleński rozmawia z dwójką historyków z Uniwersytetu Wrocławskiego - rektorem tej uczelni, profesorem Przemysławem Wiszewskim i profesorem Krzysztofem Ruchniewiczem.
03.08.2021, 41’

#5 Zabytki industrialne

Tomasz Jeleński
Gościem Tomasz Jeleńskiego jest Maciej Fliegel, fotograf i miłośnik zabudowy przemysłowej Górnego Śląska. W tym odcinku podcastu poznamy między innymi niezwykły most kolejki piaskowej. Zdjęcia tego mostu zirytowały pewną firmę, która domaga się usunięcia ich z sieci.
27.07.2021, 40’

#4 Smog londyński

Tomasz Jeleński
W grudniu 1952 roku nad Londynem pojawił się gigantyczny smog, od trujących wyziewów z kominów zmarło 12 tysięcy osób. Gościem Tomasz Jeleńskiego jest Marcin Mizgalski, społecznik, aktywista, od lat walczący o czyste powietrze.
20.07.2021, 38’

#3 Stare komputery

Tomasz Jeleński
W trzecim odcinku podcastu Tomasz Jeleński rozmawia z Łukaszem Jachowiczem, podcasterem, miłośnikiem starych gier i starych komputerów. Pojawi się amiga i atari, będzie też niezwykła muzyka ze starych gier.
13.07.2021, 41’

#2 Fotografie

Tomasz Jeleński
Stare zdjęcia z XIX wieku, ale i fotografie z lat 70. czy 80. mogą być niezwykle interesujące. Są nie tylko źródłem wspomnień, ale często bywają jedynym zapisem miejsc, których już nie ma. O zdjęciach z dawnych lat z fotografem Karolem Bagińskim rozmawia Tomasz Jeleński.
06.07.2021, 44’

#1 Bitwa pod Legnicą

Tomasz Jeleński
W 1241 roku na polach legnickich Mongołowie zwyciężyli polskich i europejskich rycerzy, podczas bitwy użyli dziwnej broni - latawców i czegoś w rodzaju broni chemicznej. Gośćmi Tomasz Jeleńskiego są dr Paweł Żmudzki z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.
doładowanie ...