Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Radio 357

00-357 Zgłoś się!

Reportaże powstałe w ramach współpracy z MiŚOT.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 30.06.2023, 15’

84-120 Chałupy: Plaża pod specjalnym nadzorem

Roma Leszczyńska
Kiedyś to była wioska rybacka. Dziś nadmorski kurort. Do Chałup ściąga wielu turystów m.in ci, którzy upodobali sobie tamtejszą plażę dla naturystów. Chałupy i tę plażę rozsławił zresztą w latach 80-tych Zbigniew Wodecki swoim przebojem "Chałupy welcome to". O historii najsławniejszej w Polsce plaży naturystów opowiada reportaż Romy Leszczyńskiej: 84-120 Chałupy - Plaża pod specjalnym nadzorem.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 26.05.2023, 16’

05-319 Cegłów. Kochajmy się!

Beata Kwiatkowska
Śpiew ptaków, dźwięk odjeżdżającego pociągu, kościelne dzwony - tak brzmi Cegłów. Kiedyś to miasteczko funkcjonowało jako „mazowiecka Częstochowa”. W centrum miasta, w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie, stoją dwa kościoły: Mariawitów i Katolików.
Czy dziś, tak jak w dawnych czasach, wierni obu wyznań patrzą na siebie z niechęcią? To pytanie zadawali sobie Pani Zuzanna i Pan Wojciech. Ich drogi skrzyżowały się 40 lat temu. On - mariawita, ona - katoliczka. Czy różne wyznania mogą być przeszkodą dla prawdziwej miłości?
Odpowiedzi na te pytania poszukamy w reportażu Beaty Kwiatkowskiej „05-319 Cegłów. Kochajmy się!”.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 28.04.2023, 16’

32–067 Tenczynek: Siła kobiet

Anna Dudzińska
„Monika to jest taki kamyk wrzucony do stawu, który powoduje powstanie fal. Jest takim zaczynem, od niej te fale wzmagają, zaczynają się łączyć z innymi. To jest właśnie Monika”.
Zarówno w wielkich, jak i małych miasteczkach, są kobiety pełne energii i siły, które porywają za sobą społeczność. Starają się inspirować i zachęcać innych do wychodzenia z domu. Czasem na koncert, kiedy indziej na warsztaty albo na wspólny spacer po lesie. A nawet do występów na scenie…
Monika, etnografka z Tenczynka miała tak od zawsze – pielęgnowała siostrzeństwo i wspierała kobiety w ich codzienności. Jednocześnie coś cały czas ciągnęło ją do starego świata i jego tradycji…
Reportaż Anna Dudzińska „32 – 067 Tenczynek: Siła kobiet” na antenie w piątek, 28 kwietnia, o 18:10. Do odsłuchania również w #twoje357: https://radio357.pl/twoje357/audycje/reportaz/
To trzeci reportaż z cyklu „00-357 Zgłoś się” Radia 357 i MiŚOT. Wy przysłaliście kody pocztowe, my losujemy. Jeden kod pocztowy - jeden reportaż. I historia z małego polskiego miasteczka, której nigdy byście nie usłyszeli. Dziś kolejne losowanie - tym razem destynacji dla Beaty Kwiatkowskiej.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 31.03.2023, 16’

78-200 Żelimucha: Czort wie, co oni tam robią

Agnieszka Szwajgier
Rolnicy z Żelimuchy próbowali już wszystkiego. Pisali do prasy, Ministerstwa Rolnictwa, a nawet do samego Jarosława Kaczyńskiego. Od lat zmagają się z suszą i twierdzą, że wszystko to wina pewnego urządzenia, przypominającego kontener na śmieci, z zamontowanym blaszanym cylindrem…
Nieopodal gospodarstw znajduje się największa w Polsce plantacja borówki amerykańskiej. Żeby uchronić borówki przed gradem, który w kilka minut potrafi zniszczyć pracę ponad tysiąca ludzi, zarządca plantacji kupił działo przeciwgradowe. I strzela z niego w niebo. A przy okazji powoduje duży huk. Z ulotki producenta: fala uderzeniowa sprawia, że krople wody w chmurze nie przekształcają się w kryształki lodu. Okoliczni rolnicy mówią, że maszyna rzeczywiście odgania grad, ale powoduje też suszę, bo rozgania chmury deszczowe.
Kto ma rację? Co o tym wszystkim mówi nauka? Tę niemal kryminalną historię opowie Wam dziś Agnieszka Szwajgier w reportażu „78-200 Żelimucha. Czort wie, co oni tam robią”.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 18’

47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?

Justyna Godz
500 domów, czyli mniej więcej 1300 mieszkańców. Kościół, przedszkole, szkoła podstawowa i dwa sklepy. Na większe zakupy, targ czy do restauracji trzeba przejechać kilka kilometrów, do sąsiedniego miasta.
Dziewkowice. Wieś w województwie opolskim. Kod pocztowy 47-100.
Ten właśnie kod, wylosowany spośród tysiąca propozycji nadesłanych przez Słuchaczy Radia 357 w ramach akcji „00-357 Zgłoś się!”, przypadł Justynie Godz. Na Opolszczyźnie spędziła trzy dni, ale nie wywęszyła żadnej awantury, skandalu czy przekrętu. Znalazła coś więcej - opowieści o tożsamościach: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Czy trzy dni wystarczyły, by poznać i zrozumieć mieszkańców Dziewkowic? Posłuchajcie reportażu „47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?”
Partner audycji Partner audycji
doładowanie ...