Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

21.12.2023

To już ostatni moment! Tylko do jutra do godziny 16:00 możesz zagłosować na swoje 111 utworów na Top! Utwory wszech czasów wybierz tutaj.

Już dziś wielki finał świątecznej akcji Radia 357! Tylko do wieczora możesz pomóc podwójnie! Dołącz do akcji na stronie pomagamy.Radio357.pl. Do godziny 19:00 na Allegro Charytatywni możesz wygrać, m.in.: Walizkę Radia 357 pełną niespodzianek, współprowadzenie Zespołu Wyrównawczego z Antonim i Krystianem czy spacer w Puszczy Kampinoskiej z Patrycjuszem Wyżgą i kolektywem ZaPuszczeni.

Zaprezentowaliśmy świąteczną ramówkę! Na wigilijny wieczór zapraszają Antoni Grudniewski, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Piotr Kaczkowski i Agnieszka Szwajgier. Pierwszego dnia Świąt Grzegorz Sajór porozmawia z Maciejem Stuhrem, a w świąteczny wtorek Artur Andrus i Filip Jaślar zapraszają do Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. Polecamy!

W najnowszym newsletterze: 

  • zachęcamy do zapoznania się ze słuchowiskiem „Hejt nie jest OK”,
  • Profesor Wojciech Rafałowski podpowiada, o czym bez kłótni rozmawiać przy wigilijnym stole,
  • dr Alicja Puścian mówi o swojej pracy naukowej na temat relacji mózg-zachowanie, 
  • na co wybrać się do kina? Sprawdź, co poleca Katarzyna Borowiecka 🙂 

Zapraszamy do lektury i życzymy Zdrowych i Pogodnych Świąt 🎄

Co nowego w podcastach?

🎤 Zainteresuj się rozmową Patrycjusza Wyżgi z dr Alicją Puścian, neurobiolożką behawioralną z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, na temat relacji mózg-zachowanie w podcaście Patronautyka. Pani Doktor jest laureatką Nagród Młodego Naukowca Roku Polskiego Towarzystwa Badań nad Układem Nerwowym i European Brain and Behavior Society, a także Fulbright STEM Impact Award.

🎤 W Polsce kończy się jeden z najbardziej politycznych tygodni przedświątecznych. W jakiej atmosferze spędzimy święta? Jak rozmawiać o drażliwych tematach przy jednym stole? Jakie są bezpieczne tematy? O tym dowiesz się z rozmowy Marcina Łukawskiego z profesorem Wojciechem Rafałowskim, socjologiem polityki (UW), w Ranku [2h17min].

🎤 Zainteresuj się antyhejtowym słuchowiskiem „Hejt nie jest OK„, skierowanym zarówno do dzieci jak i rodziców. Ewa Abart przygotowała i nagrała je z uczniami Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie. O powstaniu słuchowiska posłuchasz w rozmowie Krystiana Hanke z jego autorką w audycji Tatowanie.   

Tym żyje świat

🎤 „Wojna 2022: eseje, wiersze, dzienniki” to nowa książka wydana przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego i Nową Polszczę. Powstała na podstawie tekstów pisanych przez artystów w okopach, schronach bombowych, przy dźwiękach syren, po 24 lutego 2022 roku. O publikacji posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Żenią Klimakinem, ukraińskim dziennikarzem, w podcaście Na dachu świata. W audycji także o podróży Jake’a Sullivana, doradcy prezydenta USA, na Bliski Wschód, o niechęci Węgier do pomocy Ukrainie oraz o kłopotach Rishiego Sunaka, premiera Wielkiej Brytanii. 

🎤 Blok partii „Serbia nie może się zatrzymać” pod wodzą prezydenta Aleksandra Vucica wygrał wybory w Serbii. Opozycji nie udało się po raz kolejny przebić wyborczej oferty. Czemu Vucic jest tak  skuteczny? O tym dowiesz się z rozmowy z Jakubem Bielamowiczem (Instytut Nowej Europy) w podcaście Radio świat. W pozostałych odcinkach z minionego tygodnia usłyszysz o wyborach prezydenckich w Egipcie, o tym, że Sąd Najwyższy stanu Kolorado wykluczył Donalda Trumpa ze startu w wyborach oraz o sytuacji w Izraelu i Strefie Gazy.

Dla fanów muzyki

📀 Fanom zespołu The Rolling Stones polecamy podcast Dwie godziny satysfakcji! Z okazji 80. urodzin Keitha Richardsa, Daniel Wyszogrodzki przez całą audycję prezentuje ulubione piosenki Keitha z zespołem, a także solowe nagrania artysty.

📀 Zamilska zaprasza na muzyczne podsumowanie 2023 roku. W podcaście Pełne Spektrum posłuchasz jej subiektywnego wyboru najlepszych płyt i singli, od elektroniki po black metal.

📀 Posłuchaj najnowszego odcinka audycji Włącz ten hałas, zatytułowanej „Grinch, świąt nie będzie!”. Zamiast świątecznych dzwoneczków, Łukasz Dunaj proponuje mało znane i mało grane metalowe utwory z mijającego roku. Wraca do pominiętych wydawnictw, docenia niedocenione, odkrywa nieodkryte.

Co na miejscu pierwszym? 

🐟 Na podium 112. Notowania Listy piosenek stabilnie. Od góry:

  1. Przyjaciele Pewnej Ryby 2023 „Karp Umiarkowanie Sentymentalny”,
  2. Spięty „Blue”, 
  3. Kaśka Sochacka „Madison”.

Chciałbyś zaśpiewać „Karpia Umiarkowanie Sentymentalnego” podczas Listy? Tekst utworu znajdziesz w Strefie Twoje 357 pod tym linkiem (jest tam również świąteczna kolorowanka).

Na Wasze głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.Radio357.pl. Podpowiadamy, że do 12:00 trwa audycja Wspieraj system (dostępna potem w podcaście), pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP357. 

Trzymaj rękę na pulsie

🐝 Co roku firma Google publikuje najczęściej wyszukiwane przez użytkowników hasła. Tego roku w Polsce internauci najczęściej wpisywali słowa związane z polityką, ale nie tylko. Jednym z bardziej popularnych zapytań była „dieta larw os”. Skąd taka fraza? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz – słuchaj w podcaście Rzecz technologiczna.

🇵🇱 Wśród stu obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej znalazła się i ta dotycząca produktów żywnościowych, które najczęściej kupujemy. Co najmniej połowa strategicznych produktów żywnościowych w sklepach musi pochodzić z Polski. O tym, czy Polacy lubią kupować polskie produkty, posłuchasz w audycji Kuby Strzyczkowskiego Co Państwo na to?

🚁 Polska Policja została wzbogacona o nowe śmigłowce służące do patrolowania dróg (w sumie ma ich 7). Czy to skuteczne narzędzie? W co wyposażone są helikoptery? Do czego będą wykorzystywane? O tym dowiesz się z rozmowy z Markiem Konkolewskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w Ranku [2h17min].

Na deser 

🎤 Publiczność pokochała go od pierwszego wejrzenia. Określany jest „panem od smutnych piosenek” albo „smutnym melancholikiem”. Posłuchaj rozmowy Grzegorza Sajóra z Kortezem, który naprawdę nazywa się Łukasz Federkiewicz, w podcaście Korzenie i skrzydła

📚 Posłuchaj rozmowy o książkach, które trafiły na ekran, w podcaście Sprawdzone w czytaniu. Julia Rzemek i Bartek Kamiński opowiadają m.in. o takich tytułach jak: „Jak Grinch skradł Święta” Dr. Seussa (książka po raz pierwszy ukazała się w Polsce), „Biały szum” Dona DeLillo i „Zostaw świat za sobą” Rumaana Alama.

🐿️ Interesujesz się zwierzętami? Posłuchaj, w jaki sposób wiewiórki komunikują się za pomocą ogona. Czy mieszkają tylko w dziuplach? Czy potrafią blefować? O tym dowiesz się z rozmowy Adama Zbyryta i Marcina Cichońskiego w podcaście Dwóch ludzi z puszczy.  

📼 Kasety VHS są dla młodych osób czymś abstrakcyjnym. Dla starszego pokolenia było to jednak oko i ucho na świat, a dziś wywołuje nostalgię. Jaka była rola kasety VHS w przemianach kulturowych i ustrojowych w Polsce? O tym posłuchasz w Ranku, w materiale Krzysztofa Zimocha [1h51min].

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia kulturalne od Katarzyny Borowieckiej:

Bradley Cooper przez 6 lat przygotowywał się do podwójnej roli w filmie Maestro. Zagrał postać ikoniczną dla amerykańskiej kultury, czyli kompozytora, dyrygenta i popularyzatora muzyki – Leonarda Bernsteina i film wyreżyserował. 

Na ekranie partneruje mu, niekiedy nawet przyćmiewając jego skądinąd świetną rolę, Carey Mulligan jako żona Bernsteina – Felicia. Ciekawe ujęcie nietypowej relacji partnerskiej i rodzinnej, imponująca inscenizacja i … wspaniała muzyka. Film Maestro 20 grudnia pojawił się na Netfliksie. 

W kinach od 26 grudnia (choć są już pokazy przedpremierowe) dokumentalny musical w reżyserii Agnieszki Zwiefki pod tytułem – Vika! Jego bohaterką jest znana Państwu zapewne DJ Vika, czyli Wirginia Szmyt, której spojrzenie na życie, aktywność i starość niejednemu doda energii, ale i zachęci do ciekawych przemyśleń. Spora dawka muzyki też tu oczywiście jest, ale przede wszystkim jest bohaterka, której chce się słuchać. 

Po więcej filmowych i serialowych rekomendacji zapraszam oczywiście do moich audycji w Radiu 357, a dziś mam jeszcze propozycję książkową. 

Powieść Alisdaira Graya Biedne istoty po raz pierwszy ukazuje się po polsku, a to w związku z nadchodzącą w 2024 premierą filmu Yorgosa Lanthimosa. To bardzo udana satyra na powieść wiktoriańską z jednej, gotycką – z drugiej strony, wykorzystująca motywy znane z Frankensteina. Oto utalentowany i gotowy na wszystko, choć fizycznie odrażający lekarz Godwin Baxter ratuje od śmierci młodą kobietę, której nadaje imię Bella. Bella na nowo uczy się życia, na każdym kroku obnażając fałsz społecznych umów i konwenansów. Czyta się wspaniale. Na film będę Państwa zapraszać w styczniu. 

A teraz życzę radosnych, rodzinnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.