Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Akcja: Teleportacja! Dołącz
26.09.2024

Za nami tydzień pełen muzycznych niespodzianek, nowości i wywiadów z artystami. Mamy też dla Ciebie nowe odcinki podcastów – np.  „Single z Żoliborza” czy  „Krótka historia sportu”. Na antenie nie brakowało ciekawych rozmów o innowacjach oraz dotyczących wydarzeń na świecie. 

Zapraszamy do lektury! 😊

Co nowego w podcastach

🎵 Czeka już na Ciebie nowy odcinek podcastu Single z Żoliborza. Posłuchaj jak Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach rozmawiają o przebojach zespołu Perfect. Jak to się stało, że Autobiografia w ciągu kilku dni stała się tak popularna? Marek Niedźwiecki zaprasza też na rozmowę, którą wkrótce przeprowadzi ze Zbigniewem Hołdysem podczas festiwalu Inside Seaside. Zapraszamy do naszej strefy! Szczegóły znajdziesz TUTAJ. Tymczasem Single, odcinek 120 podcastu zaczynają od utworu: „Ale w koło jest wesoło”. 

📷 To był wrzesień 1939 roku. W Bydgoszczy doszło do dramatycznych wydarzeń –  „krwawej niedzieli”. W archiwach zachowało się wiele zdjęć z czasów II wojny światowej, ale to jest wyjątkowe. Dlaczego? Posłuchaj jak Jakub Kuza opowiada o nim w cyklu, Krótka historia jednego zdjęcia

⚽ Już jest! Nowy, 50 odcinek Krótkiej historii sportu. Tym razem posłuchasz o golu – widmo, który do dziś budzi niemałe emocje. To był finał mistrzostw świata z 1966 roku pomiędzy Anglią a RFN na Wembley. Gol zdobyty przez Geoffa Hursta w 101 minucie meczu był w tym spotkaniu kluczowy. Jednak do dziś nikomu nie udało się udowodnić, że piłka przekroczyła linię bramki.

Tym żyje świat

🌏 Takiej operacji wywiadu jeszcze nie widziano. Mini ładunki wybuchowe zamontowane w starodawnych pagerach, zabiły 12 osób, a raniły ponad 3 tysiące członków Hezbollahu. To najpotężniejsza organizacja społeczno militarna na Bliskim Wschodzie. Odwieczny, czyli od lat 80. wróg Izraela.

Pagery z Tajwanu uderzyły we wtorek, krótkofalówki z Japonii walki talkie w środę, w nocy południe Libanu zbombardowały samoloty Izraela. A za wszystkim stoi tajemnicza firma z Budapesztu. Tak wygląda wojna i zderzenie cyber nowoczesnego państwa z analogowym gigantem zakorzenionym wśród zwykłych ludzi. Ze wsparciem Iranu – ambasador tego kraju – w jego kieszeni także wybuchł pager.

Czechy liczą straty powodziowe ale także organizują wybory wojewódzkie. 35 gmin zalanych wodą a w nich około 200 okręgów wyborczych. Prezydent Petr Pavel przybywa na tereny dotknięte katastrofą – czy rzeczywiście wszystko jest pod taką kontrolą jak pokazują zdjęcia polityka noszącego paczki w zalanym Boguminie?

Sri Lanka i wybory prezydenckie w kraju, który dwa lata temu ogłosił bankructwo, protesty społeczne wyrzuciły urzędującego prezydenta – ludzie mieli dość biedy, nawet braku żywności i upadku ekonomii tego kraju. Kto wygra i dlaczego mieszkańcy Sri Lanki mają szanse na normalność?

Na łamach brytyjskiego „Financial Times” ukazał się pierwszy w historii wspólny artykuł szefów wywiadów: brytyjskiego MI6 i amerykańskiego CIA, dotyczący zagrożeń, z jakimi mierzy się świat. Co wynika z tego artykułu? Dlaczego napisali go teraz? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Agnieszką Bryc (UMK), w audycji Na dachu świata. W tym wydaniu usłyszysz również o debacie prezydenckiej Kamali Harris i Donalda Trumpa, o nowa strategii Chin wobec Afryki.

🌐 W cyklu Daleki zasięg posłuchasz o sprawach międzynarodowych w rozmowach naszych dziennikarzy z ekspertami:

Dla fanów muzyki

🎶 Ukazał się nowy album Nosowska/Król – „Kasia i Błażej”. W audycji Zielony Żoliborz Piotr Stelmach prezentuje pierwszą część wywiadu z obojgiem artystów. Dlaczego jest to wyjątkowa płyta? Tego dowiesz się słuchając audycji i utworów z nowego albumu [39min]. 

💿 Posłuchaj rozmowy Oli Budki z Marcinem Januszkiewiczem, o współpracy z Jackiem Cyganem i najnowszej premierze w Teatrze Rampa [9min]. W audycji Kieruj się na południe także premiera singla  Bez spinki stworzonego na potrzeby tego spektaklu oraz wizyta Natalia Szroeder [2h23min], która do muzycznego duetu zaprosiła niedawno Melę Koteluk. Posłuchaj premiery utworu Zwierzęta nocy!

🎸 Mamy dla Ciebie radar premier, w nowym, 185 odcinku podcastu Wróżenie z fusów. Usłyszysz m.in. nowy singiel greckiej grupy 1000mods czy efekty współpracy Jesse’ego Malina z Tomem Morello i Alison Mosshart. Mateusz Fusiarza zagrał także Morphine, INXS oraz… The Cure, tuż przed wyczekiwaną premierą singla „Alone”…. 

Co na miejscu pierwszym? 

 🏆 Podium 152. notowania LP357 od ubiegłego tygodnia zajmuje utwór „Birds of a Feather” Billie Eilish. Na drugim miejscu duet: Nosowska/Król z piosenką „Można”. W tym notowaniu mamy trzy nowości:

  • Łona x Konieczny x Krupa – Kocyk
  • Tears For Fears – The Girl That I Call Home
  • Jack Savoretti – Bada Bing, Bada Boom (feat. Miles Kane)

Jakie miejsca te utwory zajmą w następnym wydaniu? To zależy także od Ciebie. 🙂 

Na Twoje głosy czekamy na: lista.radio357.pl. Pamiętaj, że trwa audycja Wspieraj system! Dzięki niej nie pominiesz muzycznych nowości i łatwiej zdecydujesz, jakie piosenki powinny awansować na Liście. 🙂 

Trzymaj rękę na pulsie

🤝 Woda na południu Polski rozerwała nie tylko wały przeciwpowodziowe, chodniki, czy mosty, ale także serca Polaków z innych stron kraju. Kto może, ten pomaga. To ta sama woda, czy rzeka, która wcześniej była synonimem spokoju – tak nasi dziennikarze zapowiadają reportaż Rzeka już nigdy nie będzie taka sama

– „Ja, która uwielbiałam rzeki i morze, dziś nienawidzę wody” – mówi nam Agata Gwóźdź z Prudnika – jedna z bohaterek opowieści. Reportaż przygotował zespół Radia 357. Nad całością czuwały: Magdalena Świerczyńska – Dolot i Beata Kwiatkowska.

💰 Polacy rekordowo rezygnują z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dlaczego? O tym w Ranku [2h17min] mówi Agata Kołodziej, dziennikarka ekonomiczna Spider Web. Komisja Nadzoru Finansowego podała, że w drugim kwartale bieżącego roku pieniądze z PPK wycofało prawie 200 tysięcy osób. Zdaniem Agaty Kołodziej Polacy nie ufają programom przygotowywanym przez polityków. 

🚗 Czy możliwe jest wprowadzenie do katalogu przestępstw kategorii „zabójstwa drogowego”? Mieszkańcy Warszawy postanowili nie czekać i wzięli sprawy we własne ręce. Efektem tego jest Pierwszy Obywatelski Patrol Warszawy. Opowiada o nim w rozmowie z Krzysztofem Tubilewiczem w Popołudniówce Jan Mencwel z inicjatywy “Miasto Jest Nasze”.

Na deser 

💓 Posłuchaj audycji I żyli długo i szczęśliwie Grażyny Morek. Czy pokonanie wszystkich istniejących chorób zapewniłoby nam długowieczność? M.in. na to pytanie odpowiada prof. Marek Postuła, kardiolog, Kierownik Pracowni Farmakogenomiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

🤖 Innowacje czy marketingowy lukier? Ostatnio słyszymy obietnice rewolucyjnych wynalazków, ale czy rzeczywiście świat się tak bardzo zmienia? Magda Gacyk w Placu na rozdrożu porusza temat innowacji. Posłuchaj rozmów z Jackiem Santorskim – psychologiem biznesu, dr Bianką Siwińską – prezeską Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, wspierającą kobiety w nowych technologiach i Martą Szadowiak – dyrektorką Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 

Polecenia kulturalne

Dziś polecenia od Artura Gawła: 

Nadchodzące dni w Warszawie upłyną pod znakiem Warsaw Gallery Weekend. To cykliczny festiwal sztuki współczesnej organizowany przez prywatne galerie. Co ciekawego będzie można zobaczyć? Np. wystawę „Ślad ślimaka” Róży Litwy w Galerii Monopol, czy „Plotkarze” Phillipa Guflera, Karola Radziszewskiego i Jaanusa Samma w BWA Warszawa. Czekają na nas 43 wystawy w 37 galeriach.

Festiwalowi towarzyszą również inne ciekawe wydarzenia. Np. w sobotę 28 września o godzinie 17 w Krupa Gallery Studio Bank odbędzie się performance Jagny Nawrockiej i Bartosza Jakubowskiego „Gdybym była kamieniem, nosiłabym siebie” w somatycznym dialogu z rzeźbami Wiktorii. Godzinę później będziemy mogli posłuchać koncertu „Nécessité”/Stefan Węgłowski z gościnnym udziałem Pierre’a Emo i Wojciecha Pusia. To wszystko w ramach wystawy Angeliki Markul „Polowanie na miłość”. Lokalizacja: LETO x Ogród Galerii Foksal. Więcej informacji na: www.warsawgalleryweekend.pl. Święto sztuki w Warszawie potrwa do niedzieli 29 września.

A co dzieje się we Wrocławiu? Również dużo… w dziedzinie muzyki elektronicznej. Już w sobotę w klubie Ciało wydarzenie Project Echo, czyli precyzyjne techno, które uświetni Dylan Fogarty z Dublina. Jego styl charakteryzuje się minimalistycznym, loopowym techno, mocno inspirowanym brzmieniami z lat 90 i 00. To wielbiciel starej szkoły brzmień elektronicznych, więc na pewno usłyszymy to w jego secie. Oprócz Dylana zaplanowana jest selekcja Kid Claude czy Dr. Xando. Podczas sobotniej imprezy będzie można wstąpić także do sekcji tatuatorskiej SERCE TATTOO.

Na imprezowej liście nie mogło zabraknąć Krakowa. Tam 25-lecie świętuje legendarny klub Alchemia. Z tej okazji na Kazimierz zawitają nie mniej legendarni muzycy z Voo Voo. To będzie swoista klamra… i sentymentalna podróż do początków działania klubu. Wojciech Waglewski i spółka wystąpili jako jedni z pierwszych na alchemicznej scenie 20 lat temu. Koncert Voo Voo rozpocznie się o godzinie 20, a po nim scenę do rana przejmie Daniel Drumz.

Warto zwrócić uwagę także na kolejne wydarzenia w jadłospisie Alchemii. W piątek 11 października usłyszycie nowy projekt SANTABARBARA, Szczepana, Łukasza i Nikodema Pospieszalskich wywodzących się z doskonale znanej wszystkim muzycznej rodziny.

Strefa dostępna dla zalogowanych Patronów.