Idź do treści
„Wspieram, bo warto” Zaloguj się
„Poprawiacie mi nastrój” Popraw nam!
„Nie było to trudne” Przenieś patronat
Dla wszystkich
Rozmowy Popołudniówki
25.03.2025, 7’
Rozmowy Popołudniówki

Rozmowa z Andrzejem Poczobutem z 24 marca 2021 roku

25.03.2025, 7’


Mijają 4 lata od aresztowania Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi stał się jednym z najważniejszych zakładników dyktatury Alaksandra Łukaszenki. Polska stara się od tego czasu o jego uwolnienie.

W Radiu 357 przypominamy rozmowę, którą Patrycjusz Wyżga przeprowadził z Andrzejem Poczobutem 24 marca 2021 roku, czyli dzień przed jego aresztowaniem.

Andrzej Poczobut już od czterech lat przebywa w białoruskim więzieniu. 24 marca 2021 roku - w przeddzień aresztowania – na antenie Radia 357 odbyła się rozmowa, w której dziennikarz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Minęły już cztery lata od aresztowania i osadzenia w więzieniu Andrzeja Poczobuta. Od tamtej pory do mediów trafiają jedynie szczątkowe informacje na jego temat. Właściwie nie wiadomo, jaki jest stan zdrowia dziennikarza. Kontaktu z mężem nie ma również Oksana Poczobut.

Polski dziennikarz jest dziś symbolem niezłomności w walce z dyktaturą Alaksandra Łukaszenki. Międzynarodowe organizacje zajmujące się prawami człowieka, uznają Poczobuta za więźnia politycznego.

W środę 26 marca Senat przyjął przez aklamację apel, wzywający do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. W tekście przyjętego dokumentu senatorowie potępili również wszelkie działania reżimu wymierzone w Związek Polaków na Białorusi.

Andrzej Poczobut w Radiu 357

W przeddzień aresztowania, 24 marca 2021 roku Andrzej Poczobut w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą komentował ówczesne aresztowanie Andżeliki Borys. Podkreślał, że Związek Polaków na Białorusi jest w oczach Łukaszenki wrogą organizacją. Zaznaczał także, że białoruski dyktator potrzebuje jednak wrogów, by móc usprawiedliwiać swoje działania.

- Alaksandr Łukaszenka potrzebuje zewnętrznego wroga i takim zewnętrznym wrogiem jest dla niego Polska. Z kolei mniejszość polska jest traktowana jako wróg wewnętrzny, jako piąta kolumna, jako zdrajcy, jako osoby, które przygotowują grunt dla polskiej interwencji – mówił wówczas Andrzej Poczobut w Radiu 357.

Dziennikarz podkreślał, że Łukaszenka pragnie jawić się w oczach Białorusinów jako bohater, broniący kraju przed wrogim Zachodem. Poczobut dodał jednak, że taką wizję rzeczywistości podziela około 20 proc. białoruskiego społeczeństwa. Jego zdaniem to osoby, które informacje o polityce czerpią wyłącznie z mediów kontrolowanych przez reżim w Mińsku.