Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Politkultura
17.04.2023, 48’
Politkultura

#1 Dlaczego gwiazdy występują dla dyktatorów?

17.04.2023, 48’

Muzyczne gwiazdy zachodniej popkultury nie chwalą się, że łapią tak zwane fuchy, występując na prywatnych imprezach - dla korporacji, biznesmenów, na weselach i przyjęciach. Tym bardziej nie chwalą się, gdy występują dla dyktatorów, oligarchów i koncernów państw autorytarnych. Zwłaszcza w Rosji, gdzie do wojny dla tamtejszych polityków i koncernów grali m.in. Guns N’Roses, Elton John, Red Hot Chili Peppers, The Killers, Deep Purple, Robbie Williams czy Mariah Carey.
Występy dla dyktatorów to w ogóle dość dobrze działający biznes. Jennifer Lopez śpiewała dla prezydenta totalitarnego Turkmenistanu, koszykarz Dennis Rodman uczestniczył w imprezach dyktatora Korei Północnej Kim Dzong Una, Kayne West rapował dla wnuka Nursułtana Nazarbajewa, Sting zagrał koncert dla córki zamordystycznego prezydenta Uzbekistanu.
Oczywiście wszyscy ci artyści mają usta pełne frazesów nt. demokracji, praw człowieka i wolności. Powinniśmy winić ich za chciwość i hipokryzję, czy sami na ich miejscu zrobilibyśmy to samo i zgarnęli miliony dolarów za odśpiewanie kilku szlagierów? O tym wszystkim Kuba Benedyczak rozmawia z dr. Maciejem Smółką z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.