Idź do treści
Patronautyka
14.01.2024, 120’
Patronautyka

Patronautyka

14.01.2024, 120’

Jaskinie na Księżycu, w których ludzie mogą zbudować swoje bazy.
Po raz pierwszy zagłębienia na powierzchni Księżyca opisano w 2009 r. Okazało się wówczas, że część z nich to zapadnięte korytarze lawowe, które mogą prowadzić do różnego rodzaju jaskiń i jam. Powstały one prawdopodobnie podczas przepływów lawy i z uwagi na małą siłę grawitacji mogą osiągać szerokość nawet kilkuset metrów. Chociaż brak jest dokładnych badań w tym zakresie, to pojawiły się pomysły użycia tego typu jaskiń jako baz i schronień dla ludzi w trakcie eksploracji Księżyca.
Problemem wytrzymałości stropów księżycowych jaskiń lawowych zajmuje się dr inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej, który opowie nam o swojej pracy.

Wcześniej Grzegorz Hołody, dyrektor w Fundacji Lean Medic (“w poprzednim życiu” ratownik medyczny) namówi nas, byśmy włączyli się do systemu, który pomaga ratować życie.
Kiedy dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia, czyli kiedy serce przestaje efektywnie pompować krew, szanse pacjenta na przeżycie spadają około 10% na minutę. W Polsce 40 tys. osób doświadcza NZK każdego roku. Umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia jest nawet o 70% wyższa niż w krajach UE. Dzięki dobrym jakościowo uciskom klatki piersiowej i szybkiemu użyciu defibrylatora AED jesteśmy w stanie “kupić czas” do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Czas to wróg numer 1 w walce o ludzkie życie. Po 4 minutach u poszkodowanego następują nieodwracalne zmiany. Aż 75% poszkodowanych udałoby się uratować dzięki szybkiej i skutecznej reanimacji z wykorzystaniem defibrylatora AED. Dzisiaj w Polsce ta statystyka wynosi tylko 5-7%! Więcej o systemie tutaj: https://pierwszyratownik.pl/

Playlista odcinka

Dave Holland Quintet
First Snow
Bee Gees
Stayin' Alive
Frank Sinatra
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!
Van Morrison
Snow In San Anselmo
Paolo Fresu, Richard Galliano, Jan Lundgren
Blue Silence
Chet Baker
You Don't Know What Love Is
Chet Baker
It Never Entered My Mind
Tony Bennet & Bill Evans
You Must Believe in Spring
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.