Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
Patronautyka
22.10.2023, 120’
Patronautyka

Patronautyka

22.10.2023, 120’

Jak by to było mieć dodatkowy kciuk? Kiedy mikroroboty zastąpią tabletki? Czy modyfikacje genetyczne i implanty wyostrzające zmysły mogą stać się codziennością? Jak mogłaby wyglądać dalsza ewolucja człowieka?

Trzecia część wystawy "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie skłania do zastanowienia się nad granicami troski o zdrowie i jakość życia. Nauki przyrodnicze nie są już wyłącznie dziedzinami badawczymi. Wkraczają w świat inżynierii i sztuki. Konstruujemy części zamienne dla człowieka – drukujemy chrząstki, kości, a nawet bioniczne trzustki i kompletne nowości, jak trzeci kciuk. Łączymy mózgi z komputerami i komunikujemy się między sobą. Leki osiągają postać kwasów nukleinowych, białek, komórek albo… robotów. Rozumiemy biologię tak dobrze, że potrafimy w oparciu o nią nie tylko leczyć, ale także ulepszać samych siebie. Jak daleko się posuniemy?

Opowie o tym jeden z twórców III modułu wystawy ("Człowiek 2.0") - kurator Nikodem Krawczyk-Zieliński, przyrodnik i neurobiolog.

Ale wcześniej prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN wyjaśni, dlaczego do obserwacji gwiazd lepiej od bezludnych Bieszczad nadaje się Pustynia Atakama i do czego będzie służyć najnowsze polskie obserwatorium w Chile.

Playlista odcinka

Dorota i Henryk Miśkiewicz
Nasze senne sprawy
Jan Garbarek
The Creek
Marek Napiórkowski
Dzielę z tobą dzień na dwoje
Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz
Luiza
Henryk Miśkiewicz
Ballada o nieznajomych
Paolo Fresu
Un valzer a lapedona
Adam Baldych
Hyperballad
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.