Idź do treści
Patronautyka
22.10.2023, 120’
Patronautyka

Patronautyka

22.10.2023, 120’

Jak by to było mieć dodatkowy kciuk? Kiedy mikroroboty zastąpią tabletki? Czy modyfikacje genetyczne i implanty wyostrzające zmysły mogą stać się codziennością? Jak mogłaby wyglądać dalsza ewolucja człowieka?

Trzecia część wystawy "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie skłania do zastanowienia się nad granicami troski o zdrowie i jakość życia. Nauki przyrodnicze nie są już wyłącznie dziedzinami badawczymi. Wkraczają w świat inżynierii i sztuki. Konstruujemy części zamienne dla człowieka – drukujemy chrząstki, kości, a nawet bioniczne trzustki i kompletne nowości, jak trzeci kciuk. Łączymy mózgi z komputerami i komunikujemy się między sobą. Leki osiągają postać kwasów nukleinowych, białek, komórek albo… robotów. Rozumiemy biologię tak dobrze, że potrafimy w oparciu o nią nie tylko leczyć, ale także ulepszać samych siebie. Jak daleko się posuniemy?

Opowie o tym jeden z twórców III modułu wystawy ("Człowiek 2.0") - kurator Nikodem Krawczyk-Zieliński, przyrodnik i neurobiolog.

Ale wcześniej prof. Grzegorz Pietrzyński z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN wyjaśni, dlaczego do obserwacji gwiazd lepiej od bezludnych Bieszczad nadaje się Pustynia Atakama i do czego będzie służyć najnowsze polskie obserwatorium w Chile.

Playlista odcinka

Dorota i Henryk Miśkiewicz
Nasze senne sprawy
Jan Garbarek
The Creek
Marek Napiórkowski
Dzielę z tobą dzień na dwoje
Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz
Luiza
Henryk Miśkiewicz
Ballada o nieznajomych
Paolo Fresu
Un valzer a lapedona
Adam Baldych
Hyperballad
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.