Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Patronautyka
11.12.2022, 119’
Patronautyka

Kierunek Księżyc i Mars

11.12.2022, 119’

Najpierw dr Aleksandra Bukała (dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polska Agencja Kosmiczna) podsumuje pierwszy krok na drodze powrotu człowieka na Księżyc.
To właśnie w niedzielę wróci na Ziemię statek kosmiczny Orion, kończąc pierwszą (bezzałogową) misję Artemis NASA - National Aeronautics and Space Administration.
To niezwykle symboliczny moment i równie symboliczna data. Oto bowiem w niedzielę mija równo 50 lat (pół stulecia!) od ostatniego lądowania człowieka na Księżycu. Była to misja Apollo 17, która wylądowała na Srebrnym Globie 11 grudnia 1972 r.
Potem będzie o Marsie. W ostatnich dniach Czerwona Planeta była bardzo dobrze widzialna na naszym niebie, znajduje się teraz w tzw. opozycji i jest stosunkowo blisko Ziemi.
Wykorzystam tę okazję, by niezwykłą ekspertkę wypytać o wszystko, co związane z Marsem.
Pani doktor Natalia Ewa Zalewska jest geolożką, specjalistką od Marsa, pierwszą polską analogową marsonautką (MDRS Roberta Zubrina) i szefową analogowej misji marsjańskiej. W Centrum Badań Kosmicznych PAN / Space Research Centre PAS pracuje w Zespole Eksploracji Marsa.
Szykując się do spotkania z Panią Doktor (której fotografia poniżej), proszę przypomnieć sobie słynny film "Marsjanin".

Playlista odcinka

Frank Sinatra & Count Basie
Fly Me to the Moon
Miles Davis
Moon Dreams
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.