Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Patronautyka
23.01.2022, 120’
Patronautyka

#53 Sztuczna inteligencja i fizyka kwantowa

23.01.2022, 120’

53. odcinek „Patronautyki” poświęcimy sztucznej inteligencji i fizyce kwantowej. Na 10 minut przeniesiemy się także do Bostonu 1846 roku.
Porozmawiamy o robotach. Tych, które potrafią same... rozmnażać się i tych, których „twarze” do złudzenia przypominają człowieka. Oraz o tych, które całkiem mądrze rozmawiają między sobą. Przewodnikiem po świecie najnowszych technologii - ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji - będzie Łukasz Grala z firmy TIDK, autor podcastu „Opór jest daremny. Nadchodzi AI!”.
Posłuchamy też o fizyce kwantowej. Naszym gościem będzie dr hab. Michał Tomza z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie przebywa na prestiżowej uczelni Caltech (California Institute of Technology), ale praca jego zespołu znalazła się też na okładce prestiżowego „Nature”. Będzie gorąco, choć rozmowa dotyczyć będzie ultra niskich temperatur. A w bonusie, o czym wspominaliśmy z samego rana - pierwszy odcinek cyklu „Pionierzy medycyny”, autorstwa Jarosława Jaszkiewicza. Zaczniemy od opowieści o anestezjologach i pierwszym zabiegu wykonanym w znieczuleniu ogólnym.