Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

La pausa italiana
06.08.2023, 62’
La pausa italiana

#79

06.08.2023, 62’

Rzym. To miasto, które przyciąga czy odpycha?
„A jednak, gdy wracam myślami do tamtych lat, potrafię sobie przypomnieć raptem kilka twarzy, kilka zdarzeń, bo Rzym jako taki przynosi szczególne upojenie niszczące wspomnienia. Bardziej niż miastem jest waszą ciemną stroną, ukrytą bestią. I nie można tu stosować półśrodków - albo wielka miłość, albo idźcie precz - tego bowiem oczekuje ta słodka bestia: okazywania miłości.”
To słowa głównego bohatera „Ostatniego lata w mieście” Gianfranca Calligaricha. Mówi się, że ta powieść to wyznanie miłości autora do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu. Stolica Italii odpycha i przyciąga jednocześnie. Nie tylko autora i bohatera.
O rzymskie doświadczenia zapytamy dziś tłumaczkę tej książki, Katarzynę Skórską - italianistkę, literaturoznawczynię, adiuntkę w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Justyna Godz zapyta o relację z Rzymem, ale także o początki miłości do Italii, o zawód tłumacza i jego codzienność. O wyjazd na Maltę, książkę „Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” i znanego prezentera telewizyjnego, Fiorello. Co łączy ze sobą te elementy?

Playlista odcinka

EXTRALISCIO & Luca Barbarossa
È così
Lucio Battisti
I giardini di marzo
883
Hanno Ucciso L'uomo Ragno
Franco Battiato & Royal Philharmonic Orchestra
E ti vengo a cercare
Pietra Montecorvino
Sud
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.